Raadsherenbuurt: 'Misschien winnen de jongeren 't al' "Aanpassen is ZATERDAG 5 JUNI 1976 BRINK Luchtverwarming j Uw Installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 De sigarenman, het postagentschap en de tijdschriftenhandelaar alles ineen; al vijfenveertig jaar te vinden op de hoek van de Johan de Wittstraat en de Oldenbarneveldstraat. vreemdsoortige mensen, hypermo dern; dan hebben ze een wand ge maakt en een andere weer anders. Het is armoe troef. Er wordt zo wei nig zorg aan de huizen besteed. Ze breken allemaal hun kamers door, ze hebben van die kale kamers: een zaal met een tafel en een paar stoe len, zo ongezellig. En de kinderen lopen er dan zo armoedig bij. Het zün veel pas afgestudeerde artsen die hier komen wonen. Die mensen steken zich vreselijk in de zorgen, ze moeten een heleboel schulden maken. Ze moeten ook allebei wer ken Mensen van standing, dat wel". „In andere straten is het precies hetzelfde. Ze willen moderniseren. Ik weet niet wat het isMaé.r, de Vogelbuurt is veel verder wegge zakt". „Ach, misschien zitten we wel te veel aan het ouderwetse vast". „Ha ja, u wilt dat graag horen; nou, er is echt niet zo'n grote kloof tussen Jong en oud. We gaan hier prettig met elkaar om". (In de Ol- denbarneveltstraat zijn bomen langs de stoepen geplant om de straat smaller te maken als maatregel te gen het sluipverkeer. Daar was toen- derttfd lang niet iedereen het mee eensrarigheid van nieuwkomers zeiden de oude bewoners; dat is de kift dat zij het niet uitgedacht heb ben, zeiden de initiatiefnemers. Nu hebben de partijen zich verzoend. „De bezwaren verdwijnen wel nu ze zien hoe leuk *t is".) „We zijn met formulieren langs de deur geweest hoeveel voorstanders er waren: dat waren vijftien van de twintig, zoiets dergelijks. Bij de plantsoenendienst zeiden ze toen ge lijk: dat moeten we honoreren". „De ontwikkeling is gunstig: vrijwel alle mensen zijn happy met de boom pjes. De felste tegenstander geeft nu zijn eigen boompje water. Er is in het begin een psychologische fout gemaakt dat de bestrating niet ge lijk gedaan is. De bedoeling is dat de stoep rondom de boompjes gaat lopen, wat speelser; dan wordt de rijweg ook weer wat breder. Want ik geef toe dat het nu wat smal is en moeilijk voor auto's". „Het vandalisme is hier ook wel een beetje zo. Er is een boompje ge knakt en een ander boompje is inge- kerfd met een mes, diar hangen de bladeren van slap. Maar de plant soenendienst verdient een lofuiting voor de zorg en de nazorg. Toen ze hoorden dat een boompje geknakt was, stond er gelijk weer een nieuw". „Ach, het is natuurlijk ook zo, dat het straatbeeld dertig jaar onver anderd is gebleven, en dan komen er ineens boompjes èn nog wel mid den in de straat Leidse peuterspeelzalen met slui ting bedreigdde officier van justitie overweegt de apparatuur te verzegelen. Volgens een geheime gemeente lijke nota zullen Levendaal, Lan- gegracht en Lange Mare worden opengegraven; de NZH overweegt de aanschaf van tioee trékschui ten. Op verzoek van wethouder Tes- selaar melden we dat zijn ach terdeur best een verfje kan ge bruiken. Wat is er nou eigenlijk veran derd? Dacht u dat het stadsbe-- stuur openbaar is geworden? Ha, die rooien, radicalen, progressie ven en democraten, die schavui ten! Als het moeilijk wordt, kron kelen zij zich er onderuit. Zo ziet een openbaar besluit van B en W er dan uit: „Nota van de afd. S.V.G. ten geleide van stukken inzake de uitgifte in erfpacht van een perceel grond gelegen in de Merenwijk ten behoeve van de plaatsing van een mast voor de ontvangst met ethersignalen. Wordt besloten: 1. in te stemmen met de opstelling van de gemeen telijke vertegenwoordiging in de Stichting Mast i.o. ten aanzien van niet verdere onderhandelin gen in verband met oprichten mast; 2. deze zaak in de B en W- vergadering van 4 juni a.s. op nieuw te bespreken". Kunnen ze niet gewoon zeggen hoe het met de kabeltelevisie gaat?! Kom je het stadhuis binnen, zie je op groot bord: .,9.00 uur, kabel televisie, kamer 204". Een uurtje later is de Grote Mysticus langs geweest: 9.00 uur, best. werkgr., kamer 204". Zo wordt verdoezeld dat er iets aan de hand is met de kabeltelevisie. De Trekvliet dempen, gods-ter- weréld niet meer weten hoe het dan verder moet, ernstig overwe gen of er niet opnieuw water in gedonderd moet wordenmet daarbij een streefdatum voor de hernieuwde demping. Is dit: a) grandioze planning op de zéééëééèèèér lange termijn b) een ontwerp van een amb tenaar met een geweldige ka ter c) een opzetje van één van de kinderen van wethouder Waal en per ongeluk tussen, diens officiële stukken ge raakt. 1Het is nou wel duidelijk: als bur gemeester zit je in een stad als Leiden gebakken. Eerst slooft de Leidse Woningstichting zich uit om geheel ongevraagd voor duizenden aan de ambtswoning te vertimmeren, vervolgens schil deren actiegroepen ook al weer voor niks je voordeur mooi wit. Terwijl de burgervader toch een heel draaglijk inkomen heeft. Waarom worden altijd de hoaere inkomens en nooit het Leidse mo- daaltje op die manier geholpen? Gewoon alle Leidse tuintjes op hogen; ieder met kruiwagens op en neer. En dan is die Trekvliet zo weer open. Miss Holland 1976: Landjuweel. Zo'n structuurplan voor het Witte Sing elt er rein, dat kan niet serieus bedoeld zijn. Grappenmakers, die jongens van de universiteit. Het gaat trouwens niet aan te spreken van een terrein dat ,,al is vrijge maakt". Is men daar ziende blind soms? Heeft men daar niet gesig naleerd dat er sprake is van een welig tierende plantengroei, zeld zame levensgemeenschappen, tro pische vogelen en bijzondere re liëf structuren van het bodemge was? Wat is dit eigenlijk, zo'n structuurplan met van die gebou wen, waar van die rotauto's onder verdwijnen om vervolgens weer onder dat zitvlak van die uni versiteitsjongens te schuiven en dan over al dat asfalt en die her- rie van al die vallende boeken in die bibliotheek, en die fietsen van' die studenten zo slordig over het trottoir gedrapeerd, zodat prille moedertjes met kinderwagens er niet langs kunnenen dan weer zo'n stinkgracht maken van de Trekvliet, overal ratten, ook dat nog, en waarom moeten er nog meer van die rotbruggen komen, en dan zo'n gebouw naast je deur waar die jongens van lexicologie in komen, wat is dat eigenlijk lexicologie, waarom spreken ze hun moers taal niet? Waar is al die ellende in hemelsnaam goed voor? Kan iemand dat aan ko lom 7 even komen uitleggen en dan vooral daarbij denken aan dat prachtige natuurgebied langs de Witte Singel? LCKV weer met elfhonderd jongeren op stap Teekens, het Leidse slagerijbedrijf dat op dit moment over zo'n 50 landelijke filialen beschikt, bestaat dezer dagen 20 jaar. Een jubileum dat niet onopvallend zal verlo pen. Zowel voor de konsument als de 1000 personeelsleden houdt het bedrijf "vlezige" verrassingen in petto. Het eerste feestelijke gebeuren vond vanmiddag plaats vdor het restaurant De Beukenhof in Oegstgeest, alwaar elk lid van direktie en staf getracteerd werd op een Volvo 264 GL afkomstig uit het Garagebedrijf Reys te Leiderdorp. Teekens ooit in alle eenvoud begonnen aan de Lange Mare voorziet op dit moment via de Vleesmeester Organisatie met in totaal 400 bedieningspunten waarvan 7 in België voor 14% in de totale Nederlandse vleesconsumptie. In kilo's uitgedrukt wordt er per hoofd van de Nederlandse bevolking 60 kg vlees genuttigd. Dit komt neer op een totaalomzet van bijna vier miljard gulden per jaar. Zoals in zoveel sectoren i6 ook het consumptiegedrag ten aanzien van vlees aan het veranderen, aldus de heer Eijmert Teekens als voorzitter van de Teekensgroep. De belangstelling bi) de consument gaat dan ook steeds meer uit naar kwaliteitsvlees De Vleesmeesters betrekken hun produkt voor een belangrijk deel uit het vleesland letland dat wekelijks zo'n 3 ton vlees voor het jubilerende vleesbedrijf aanlevert. Twintig jaar Vleesmeesters Teekens LEIDEN Deze zomer gaan weder om een dikke elfhonderd jongeren op stap met de Leidse Christelijke Kam peervereniging (LCKV), met de tent op vakantie op Terschelling of in Heerden, Ernst, Bretagne en Zuid- Engeland of met een zeilkamp naar het IJsselmeer. Bivakkeren in de open lucht, dat is éen belangrijk doel, maar ook het leren omgaan met el kaar en het leren aanpassen aan de ander. De LCKV beijvert zich daar al 56 jaar voor en doet dat kennelijk met succes, want de afgelopen jaren keerden steeds zo'n vijf- a zeshon derd jongeren naar de kampen terug. De heren Knotter, Mieremet en Kraan, drie belangrijke steunpilaren van de LCKV vertellen over hun er varingen. „Het bijzondere", zo zegt Knotter, „is niet alleen dat we al zo lang bestaan, maar vooral ook, dat we in al die jaren louter met vrij willigers en zonder subsidie hebben gedraaid. Zeer enthousiaste mensen, die een groot deel van hun tijd voor de vereniging beschikbaar stellen. Zo'n zeventig procent komt uit de onderwijswereld en verder zijn ex- veel ambtenaar. Als ambtenaar kun je betaald verlof krijgen om met een van onze kampen mee te gaan". Df LCKV organiseert dit jaar 32 kampen, die doorgaans een week du ren. Een pakket dat steeds wordt uitgebreid en aangepast aan de wen sen, die bij de deelnemers leven. „Het is begonnen", vertelt Henk Mieremet, „met tentenkampen van een week, maar daar is in de loop van de tijd van alles bijgekomen. We merkten dat er behoefte was aan kampen, die wat langer duurden. Vorig jaar zjjn we toen begonnen met veertiendaagse kampen en die mogelijkheid is er dit jaar ook weer. Er wordt ook weer gezeild met een zestienkwadraat in de buurt van Zevenbuurt en met een tjalk op het IJsselmeer". Iets totaal nieuw dit jaar is het fietskamp. Jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar hebben de kans om op de fiets de provincie Drente te ontdekken, met als verblijfplaats Dwingeloo. Ook het buitenland is in het programma op genomen. Knotter: „We hebben kinderen, die elk jaar weer terugkomen, die in veel van onze kampen zijn geweest en die op een gegeven moment wel eens iets anders wilden. Speciaal voor hen is er een kampeertrektocht door Zuid-Engeland of door Nor- mandië, Bretagne en het Loire-dal. De eerste duurt acht dagen, dc twee de vijftien. Er wordt met een tou- ringcar gereisd. Op die manier doe je ook nog iets voor de trouwe leden". Activiteiten in groepsverband staan tijdens de kampen centraal. Er wordt gewandeld, gezongen, toneel gespeeld en er is aandacht voor sport en spel en er wordt uiteraard ook veel met elkaar gepraat. Hoewel de C in de LCKV niet voor niets staat, stelt de vereniging zich voor iedereen open. „Het is al lang niet meer zo dat we alleen kinderen van christe lijke huize mee op kamp nemen. We verspreiden elk jaar een dikke tien duizend folders en die gaan voor een groot gedeelte naar scholen en sport verenigingen", aldus Knotter. Mondreclame is voor de LCKV erg belangrijk. Piet Kraan: „Als jongens met enthousiaste verhalen thuisko- Bivakkeren in de openlucht, spel. men en over een kamp aan vrienden vertellen, is dat natuurlijk de beste reclame. Daar kan geen folder tegen op. Ik ben er zelf nog niet zo lang bij, maar ik vind het een erg goed initiatief. De stemming tijdens de kampen is onvoorstelbaar. De deel nemers kijken er ook elke keer weer naar uit. Waarnemend-voorzitter Knotter „Het niet-commerciële vind ik zelf heel belangrijk. We doen alles uit eigen middelen. We hebben de zol der van scholengemeenschap Visser 't Hooft. Daar mogen we onze mate rialen en tenten opslaan. Eén avond per week zijn we daar bezig met het onderhoud. De kampprijs, die wordt berekend is de kostprijs, dus je bent altijd goedkoper uit dan bij een jon gerenreis van een reisbureau. Ik ge loof ook niet dat je die reizen met de onze kunt vergelijken. Wat ik wel erg moeilijk vind, is de bestemming met veel aandacht voor sport en van de giften, die we elk Jaar krij gen. Ik zou die zelf graag willen ge ven aan die gezinnen, die geen geld hebben om hun kinderen met ons mee te sturen. Maar ik vind dat erg moeilijk. Je hebt altijd profiteurs en de mensen die het echt nodig heb ben, lopen het dan weer mis. Ik weet nog niet hoe we dat het beste kunnen oplossen". De groepen zijn niet groter dan 42 deelnemers. Bij elk kamp gaan er in totaal 15 stafleden mee, onder wie sportleiders, hoofdleiders en koks. Inschrijving, is voor sommige kam pen nog mogelijk. De LCKV heeft zijn onderkomen aan de Nieuwe Rijn 91. Elke maandagavond is de leiding tussen half acht en half tien bereid om alle noodzakelijke inlichtingen over de kampen te geven. Telefonisch een folder aanvragen (071-140127) kan ook. De LCKV is er voor ieder een, voor jongens en meisjes, vanaf negen jaar, ook voor niet Leidenaars. LEIDEN Na een rumoerige hoorzitting over de Rijnsbur- gerweg zei een wethouder: „Deze buurt behoort tot de wijken waar de gemeente niet veel komt. Het kan toch leer zaam zijn". Aan de rand van Leiden, tussen Warmonder- weg, Leidse Hout en Rijns burgerweg, bevindt zich de stille Raadsherenbuurt. Ge bouwd in de jaren twintig en dertig, nu gelegen in een lommerrijke omgeving. Als sluipverkeer de rustige buurt dreigt te verstorenkomen de bewoners in opsiand, zoals het stadsbestuur met verba zing moest constateren. In de buurt ontstond ook wat ru moer toen in de Oldenbarne- veltstraat bomen geplant werden „midden op straat". Maar de vrede lijkt nu weer hersteld. Er woont.wat men wel noemt, de betere stand, en die lost zelf z'n problemen op. Van de vier buurtwinkeltjes is alleen de sigaren- en tijd schriftenhandelaar nog over. De eersteoude generatie bewoners wordt nu afgelost door een jongere, tweede ge neratie. En dat geeft deze be schaafde buitenwijk van te vreden burgers een aparte kleur. „Er wordt wel eens gezegd, de hui zen zijn gebouwd van stenen die ge stolen zijn van de'bouw van het Aca demisch Ziekenhuis. Bouwtechnisch zijn de huizen niet honderd procent. Het was toen crisis en er hebben al lerlei aannemers aan gewerkt. Dan 'lag de bouw weer eens stil, het ging met stukjes en beetjes. Als je buiten staat, zie je dat de muur hier wat rond loopt. Dat was natuurlijk werk van een kruideniers jongen, die was werkloos en ging dan naar een aan nemer toe, en dan zei die dat-ie wel kon metselen". (Gepensioneerde bewoner van de Fagelstraat, woont daar al Jaren. Het goed onderhouden interieur lijkt niet vei-anderd sinds de oorlog: weerspiegeling van een werkzaam, bescheiden leven). „Het zijn natuurlijk ruime huizen, de nieuwe bewoners breken ze vaak uit. Het is een ouderwetse bouw, met zwaardere muren. Jaren geleden hebben een paar Groningse here- boeren ze gekocht als belegging. Sindsdien zijn ze regelmatig in an dere handen overgegaan. Het is nu gedeeltelijk huur en gedeeltelijk koop. De huren liggen van twee- tot twee- lionderdvijftig gulden, maar er is veel onderhoud nodig". (Voor sommige huurhuizen wordt minder dan tweehonderd gulden per maand betaald. Kon men vijf jaar geleden nog een huis kopen voor 75.000 gulden, nu wordt 180.000 ge vraagd). „Achter die huizen (de overkant van de Fagelstraat) liggen de tui_ nen van Ballego. Dat was een dah liakweker. Hy is ermee opgehouden, hij had een dusdanige leeftijd. Het was een internationaal bekende kweker, hij kweekte zeldzame soor ten. Ze wonen er nog wel maar er is geen bedrijf meer. Het was open kweek, er staat nog een enkele kas. Fietsers die de weg naar het station willen afsnijden rijden via de tuin naar de Rijnsburgerweg. Het ligt er nu zes of zeven jaar ongebruikt. Ik had gedacht dat er wel bungalows zouden komen; ik weet niet precies hoe dat allemaal zit". „In de villa's by de Leidse Hout wonen een paar professoren. Vroeger liep professor Huizinga hier wel eens door de straat". „Je hebt mensen, die gaan elke dag op de koffie. Maar hier loop je niet zo binnen; ben Je buiten, dan maak je even een praatje. Je spreekt de mensen wel op straat. Er woont hier een man van in de tachtig, die hou je in de gaten, dan ga je af en toe eens kijken of je een boodschap voor hem kunt doen of zo". „Er verandert veel in de wijk. Langzaam trekken de ouden weg, er komen veel jonge gezinnen. Het is nu denk ik half om half. Misschien dat de jongeren het al winnen. Er zijn veel artsen bij; die zitten dan dicht bij de ziekenhuizen. En lera ren. Eens even kijken, daar zit een doctorandus, ernaast een arts, dan twee bejaarde dames, dan een arts, daartegenover weer een arts, en dan Zij hebben enigszins wel een mo derne geest. Zij hebben een tijd ge leden geëntameerd dat er drempels in de straat zouden komen, dat is toen niet doorgegaan". „Je kon toen overal zo huizen krijgen. Dit hele blok was nog leeg. We kregen drie maanden gratis wo nen. Het was vrij duur, tweeënder tig-vijftig geloof ik, ja tweeëndertig gulden vijftig; voor die tijd vrij duur, dat was augustus '26". (Oudste be woonster van de Fagelsti-aat). „In het begin waren er veed hui zen leeg. De straat moest nog aan gelegd worden voor de verhuiswagen. Modern? Nouja vrij modern. Ik weet nog, mijn broer kwam de eerste keer op visite en toen zei die: waar woon je nou?! We hadden op de Hogewoerd gewoond en daar had je van die hoge ramen en hoge ka mers. Dit is zo laag. Alle gordijnen kon je zo in tweeën doen". „We hebben de Leidse Hout klaar zien maken. We woonden hier toen vijf, zes Jaar. Er stond een hek om heen, het was een dicht bos. Voor één gulden mocht je erin. Nee, per jaar; dan kreeg je een kaart. Wie was het ook weer, Krantz? Krantz geloof ik, wie was het, nou ja een hele rijke meneer heeft 't laten in richten. Hij had een lakenfabriek, nee wollen dekens, nee dat is Zaal berg, dat jassegoed. hoe heette dat ookratiné. Dat was een dikke wollen stof, dat was zijn specialiteit. Ja, dat zie je nou helemaal niet „Ja, het was een wel - wat deftige buurt. Allemaal ambtenaren, ver scheidene doktoren. Weet je wat het is: toen waren het allemaal jonge mensen, er zijn er nu heel wat over leden". „De laatste jaren gaat de buurt wel wat achteruit. Het zijn van die De lommerrijke Van Slingelandtlaan langs de Leidse Hout en villa's van professoren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3