Op de fiets naar Athene agenda LEIDS LITERAIR AVONDJE Karei Doormanschool vindt 6V2 leerkracht onvoldoende mmm Ten strijde tegen de bedreiging van de natuur VIERDAAGSE VOORBIJ Diamanten paar Leiden loopt niet Lucifer warm voor NUTTELOZE 'NEEZEGGER' Walter Schrader (uiterst rechts) en George Krassovsky (vierde van links) in Rome ter gelegenheid van de demonstratie tegen de vogelmoord. Daar werd het idee geboreo voor de fietstocht naar Athene. VOORSCHOTEN Gisteravond was de weg voor de wandelaar. Wel geteld 2.170 wandelaars maakten van de laatste avond van de vierdaagse 'n festijn. Niet in het minst door de bloemenhulde en de beide harmonie gezelschappen. De Voorschotense Laurentiusharmonie en drumband nam de kop van de stoet en de Driun band en majorettes van "Jong Vois" uit Zoeterwoude liep halverwege de kilometers lange stoet. Nadat de of ficiëleroute gelopen was, verzamel den zich alle wandelaars op het ijs baanterrein. Van de ijsbaan gingen de wandelaars met armen vol bloemen naar het Cultureel Centrum, alwaar o.a. aanwezig waren wethouder L. Marselis en echtgenote, die de tocht ook volbracht hadden. De organisa tie van de tocht berustte bij de w.s. S.V.L.V., die tien jaar geleden begon met de organisatie van de avond vierdaagse. Tien jaar geleden was het aantal deelnemers 48, nu ruim twee duizend. Zeer veel jeugd ook, doordat de leerlingen van de basisscholen mee liepen met hun onderwijzersteams. ZATERDAG 5 JUNI 1976 ZATERDAG Antiekmarkt, 9.30 uur l'b. Wereldwinkel, 's- morgens geopend. Grote Burcht. Burgsteeg, Disoo- -foyer, 8 uur nam. manipulatie. 8.1 ZONDAG Antonius Clubhuis. dansen 81 Geversstraat 65, Oegstgeest, voor kamerbewoners en a" Middelweg 19c, Leids J kindervoorstelling, 2.30 Burchtterrein, purgsteeg. Pin 1976, 14.0022.00 uur. MAANDAG Stadsgehoorzaal, Optreden "Earth and Fire'', 8 uur nam. Artsen i Voor spoedgevallen (le Pinksterdag) OEGSTGEEST Tussen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome. En als je die weg wandelt kom je op allerlei ideeën. Zo is het wel niet helemaal gegaan, maar de rede nering gaat toch aardig op. Vorig jaar namelijk wandelde Walter Schrader uit Oegstgeest naar het Italiaanse plaatsje Assisi, waar op 5 oktober van het vorig jaar een inter nationaal congres tegen de vogelmoord werd gehouden. De Franse journalist George Krassovsky kwam daar ook heen. Hij fietste vanuit Nice. In Assisi kwamen Schrader en Krassovsky op twee goede ideeën. Zij organiseerden ter plaatse de eerste Italiaanse dierendag en vonden dat zij best een fietstocht konden organiseren naar het ecologisch congres, dat van 5 tot en met 15 september van dit jaar in Athene wordt gehouden. Niet alleen, het idee werd geboren, maar ze gaan het nog doen ook. Van daag fietst Krassovsky, samen met een stel enthousiaste Fransen en Ie ren, weg uit het meest westelijke puntje van Ierland en vandaar gaat het per zeilboot naar Engeland. De groep hoopt daar ongeveer een maand te blijven en, op de fiets door Door Hans Meijer Engeland trekkend, enthousiaste lingen bij elkaar te krijgen om, via Nederland, België, Frankrijk, Duits land, Oostenrijk en Italië uiteinde lijk in Griekenland aan te komen. Vanaf Amsterdam tot aan Parijs werd de organisatie voor de tocht gedaan door Walter Schrader. Ook wandelen "Het is de bedoeling dat we hier in Nederland een aantal plaatsen aandoen en daar de mensen, door lezingen en excursies, een beetje weg wijs te maken in milieubewust leven, macro-ibiotisoh eten en biologiscih- dynamische landbouw. We gaan on dermeer naar het project „De Klei ne Aarde" in Boxtel en naar een macro-biotisch restaurant in Nü- kerk. Vandaar wippen we ook even de grens over naar Kalkar, waar we, zij het sober, gaan protesteren tegen de snelle kweekreactor. Ook in Amster dam, op de Dam zal een sobere pro testactie zijn. We zullen waar schijnlijk bij het monument op de Dam een krans leggen. Verder staat er ook een bezoek aan het park "De Hoge Veluwe" op het programma, zullen we waarschijnlijk in de Peel overnachten en gaan we als alles goed gaat ergens in Zuid-Limbure rondkijken. De bedoeling is dat we steeds opgevangen worden door plaatselijke milieuwerkgroepen. We blijven trouwens niet alleen fiet sen hoor. we zullen hier en daar ook wat gaan wandelen." Schrader heeft het programma voor de tijd dat men in Nederland blijft, vrij exact in zijn hoofd. Het verblijf in Nederland zal niet de groep op 14 juli om 10.00 uur on de „Esplanade du Palais de Chaillot" moet zijn, waar een Franse groep verder voor de verzorging van dp ka ravaan zal zorgen. Intussen moeten ook in Bélgië nog wat punten aange daan worden. Vijftig kilometer Er wordt in Nederland aan het tempo gesleuteld. Om niet iedereen meteen voor grote problemen te stellen fietst de kara vaan aanvankelijk niet meer dan vijftig kilometer per dag. Uiteindelijk moet dat tachtig tot honderd kilo meter per dag worden. Met dat ge middelde fietst men' van Parijs naar Athene. Niet iedereen hoeft mee te fietsen tot aan Athene: „Want dat is niet 't enige doel van de trip," aldus Schra der. „Want het kennismaken met de ecologie op zich is al een doel. Bo vendien draagt het geheel een wat vakantie-achtig karakter. Ik ga zelf ook vanaf Parijs weer terug naar Nederland." Ter leringh ende ver- maeck dus. Ook de prijs van de trip, kosten circa twaalf gulden per dag exclusief voeding en overnachten, heeft 'n vakantiekarakter. Men moet er natuurlijk wel wat zadelpijn voor over hebben. Inschrijving voor de tocht is mogelijk bij Walter Schrader. Carthesiusiaan 12, Oegstgeest. Te voet Schrader is overigens het wande len nog niet verleerd, want, alhoewel hij waarschijnlijk naar Nederland terugkeert, spoed hij zich al vrij snel weer naar de Zwitsers-Italiaanse grens, om vandaar te voet naar het Italiaanse plaatsje Decio (bij Mi laan) te trekken om opnieuw te pro testeren tegen de vogelmoord. De fietsende karavaan zal waarschijn lijk ook aan dat protest deelnemen. en Haagwegkwartier) Witte Singel 69. telel Groenveld. Argusvlinder 10. 141373; Wijk III (Waard Professoren- wijk en Tuinstadwijk)A. R. Tegelaar Burgravenlaan 14, tel. 134092: Wijk I" (Zuid-West De dienst op 2e Pinksterdag wordt waargenomen door de volgende artsen: Wijk I: G. D. de Jong, Hoge Rijndijk 15. tel. 132877; Wijk II: P. L. Tan. de Sit. terlaan 57, tel 132227; Wijk UT S. Smit. Cobetstra'at 43, tel. 130177; Wijk 121463Lahr' Zoeterwou<i®e Sln8®l 8. tel. Leiderdorp Van Wijk. praktijk- adres Mi-reistr.ml. lui i..adres Rhiinen- burg, tel. 890529 (zaterdag en le Pink- scerdag); P. van Woud en A Reu ring, Hoofdstraat 40. tel. 130070 2e P^^terdag) spreekuur 'van 12.30-— Oegstgeest J. B. Hugenlioltz. Wil- (2e. Pinksterdag). plnla OEGSTGEEST Het echtpaar Molenkamp, thans woonachtig in huize Rustenborgh is tweede pink sterdag 60 jaar getrouwd. De heer Apotheek Molenkamp geniet in Oegstgeest nog grote bekendheid als- oud-koster van de Willibrordkerk aan de' Leidse Buurt. Het feest wordt maandag in geluid met een eucharistieviering in de kerk aan de Leidse Buurt en 's middags wordt er gerecipieerd in „De Roode Leeuw". i, (maandag) Voor o. ivi. Platteel-De Joneh Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. u armond F. Walenkamp, Dorps straat 45, tel. 01711—10030 (zaterdag en zondag tot 6 uur) Lempers, Chur chilllaan 13. Voorhout tèl 02522^ 10140 (2e Pinksterdag) Deze recensie heeft eigenlijk drie uitgangspunten. Het eerste uitgangs punt is, dat het mij volstrekt onbe langrijk voorkomt, of er nu vijfenze ventig of vijfenzeventig-honderd men sen in de zaal aanwezig zijn, maar wanneer Margriet Buijsman het num mer „An't No Sinshine" (When He's Gone) brengt, is een volmaakte een heid tussen tekst en melodie toch wel bereikt. Dat er gisteravond dan inder daad sleohts vijfenzeventig mensen aanwezig waren in de Leidse Stads gehoorzaal. lijkt dan slechts een kei harde realiteit voor het organisatie bureau dat de Zaanse formatie „Lu cifer" naar Leiden bracht. Maar „Lucifer" maakte daardoor niet min der melodieuze muziek. Integendeel. LEIDEN Er ontstaat tegenwoor dig een tendens het aktiverend, maat schappi j-kritisch toneel in drie stro mingen onder te verdelen. Men on derkent een marxistische, een sociaal democratische en een anti-autoritai re stroming. In de opsplitsingen van de 'Nieuwe Komedie' onderkent men o.a. "de Bloemgroep', die anti- autoritair zou zijn en 'de Brecht- groep', die marxistisch getint zou zijn. Deze, op politieke motleven ge- ente onderverdeling lijkt niet zo willekeurig, indien men zich reali seert, dat de 'Brecht-groep' haar re putatie gasteravond in het LAK- theater eer aan deed door "De Ja- ze gg er/De Neezegger' van Brecht en Weill op te voeren. Reeds bekend was de eNVe-Drama-interpretatie van deze door Bertolt Brecht en Kurt Weill omstreeks 1930 op Ja panse parabelmotieven afgestemde schooiopera T)e Jazegger'. Destijds werd ook al hinderlijk duidelijk dat de verbale doublure van 'De Nee zegger' t.o.v. 'De Jazegger' zeer ver- mcfeiend en irritant werkt. Maar gis teravond gaf de 'Nieuwe Komedie' een zo povere interpretatie van het gees teskind van Brecht, dat ik mij ver wonderd afvroeg, waarom men ooit aan deze spelmethodiek is begonnen. De volkomen zinloze en absurd on werkelijke fixatie rond het thema van de drie studenten, die ten koste van alles een oud gebruik in ere wil len houden, is gespeend van elk ge voel voor realiteitszin. Het initiatief van de 'Neezegger' werd gezien als een alleszaligmakende uitkomst. Dat de 'Nieuwe Komedie' vervolgens de gehoorzaamheidsideologie, zoals die te signaleren was tijdens het Der de Rijk' als voorbeeld gebruikt, wekt dan allang geen verbazing meer. Een sfeerloze, nutteloze, eentonige en volstrekt overbodige interpretatie. A. C. KOEKEBAKKER Jr. Het tweede uitgangspunt zou moe ten zijn, dat het opvallend is, dat een Zaans accent zich niet voortzet in een andere taal. Want wanneer „Lu cifer" nadrukkelijke hits van de eer ste zeer goed verkochte elpee brengt, zoals „House For Sale", „Scarlet La dy" en „I Can See The Sun Hi Late December", is van dat accent niets meer te merken. Waarmee weer eens duidelijk is aangegeven, dat het Ne derlandse lied vele beperkingen kent. Het derde uitgangspunt voor deze re censie zou de professionele introduc tie kunnen zijn van percussionist/ congaspeler-zanger Julio Wilson, die voor hij deel uitmaakte van de groep „Lucifer" speelde in „Liberation of Man" (het Leidse „Catapult" heeft overigens onlangs een single voor L. of M. gemaakt). Julio Wilson houdt er 'n enigszins nachtclub-achtige in troductie op na, die bijzonder blijkt aan te spreken. Het optreden van de groep 'Lucifer* berust bepaald niet op de hierboven genoemde spelers. Maar de gevoelige, sfeervolle stem van Mar griet Buijsman, het vermijden van 't hinderlijk locale accent van de groep en de professionele presentatie dra gen er wel toe bij dat het succes van de groep wordt voortgezet. Luister maar eens naar de onlangs gereleas- rie single „Love is Blind" van de groe Een combinatie van realiteit en fic tie. Die realiteit heet „Lucifer". De fictie blijft als een waas rond Mar griet hangen. Zij is immers de aan trekkelijkste 'Lucifer' uit het doosje. A. C. KOEKEBAKKER jr sè^Lg 66. tel. 01717—2525 ^evens op zaterdag 5 juni tot 1 uur nam. Oegstgeester Apotheek. Wilhel- minaipark 8, Oegstgeest. tel. 153274. De dienst op maandag 7 juni 2e Plnk- sterdae) vanaf 's morgens 8 uur tot vrijdag 11 juni wordt waargenomen door Apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 120502 en Apotheek 155482 Ll^tweg 4- °eesteeest, telefoon W ijkverpleging lypiden Stichting Interkruis. Mid- m-21753. ^Gezondheidszorg Lei. Lijtweg 1 oorschoten Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond Zr. A. Th. Vriend. Frie- zenhorst 23, Saesenheim. tel. 02522 12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die in moeilijkheden verke ren. Dag en nacht bereikbaar. Dierënhulpdienst meenten Leiden LEIDEN Een vrij kleine ruimte, met daarin een ouderwetse schemer lamp en aan de muur een oud staat sie-portret van koningin Juliana. Voor. het staatsieportret en de sche merlamp, die zich min of meer in eikaars verlengde bevinden, een fau teuil met daarin een schrijver, de auteur namelijk van „In de Boven kooi" (1972), „Slechte Mensen" ('73) en „Het Nut Van De Wereld" (1975). Het is Maarten Biesheuvel die een ongelijk gevecht lijkit te leveren met een aangereikte sigaar. Duidelijk wordt dat Maarten niet kan voorle zen (hij leest -voornamelijk op één dreun) en bovendien door het gebruik van zijn neur een geluld voortbrengt, dat nauwelijks tot luisteren noodt. Maar gerenommeerde critici hebben verklaard, dat Maarten Biesheuvel al les in zich draagt om de grootste en meest begaafde korte verhalenschrij ver na de Tweede Wereldoorlog te worden. En terecht. Onmiddellijk naast Biesheuvel zaten gisteravond in het Leids Vrijetijdscentrum de au teurs Martin Hart en Anton Korte- weg. Martin Hart moest de volgende vraag beantwoorden: „Gaat je vol gende boek over gereformeerden of er over ratten?" Hart wist niet goed, wat hij met die vraag aan moest. Hij zei moeilijkheden te hebben bij het recenseren van literaire afscheidin gen van vrienden. Zo recenseerde hij eens een boek van zijn vriend Hile* nius. Het werd een negatieve recen sie. Maar het ging hem wel aan het hart. Zijn bezwaar tegen de meeste critici van boeken was, dat zij vaak zg weinig hebben gelezen Boudewijn Blich (rijn tussenvoegingen „Maria Ignatius" zijn net zo weinig zinvol als het „jr" onder dit stukje was min of meer een fremdkörper in dit gezel schap. Tenslotte heeft Büch slechts één maal in een bescheiden gedich- tenibundeltje „Nogal Droevige Lied jes voor Kleine Gijs" blijk mogen geven van zijn pedofiele geaardheid. Dat deed hij op een uitstekende wij ze. maar hij verzandde gisteravond in een weinig aanlokkelijke eigenzinnig heid. „Slechte boeken lees en recen seer ik niet" was een opmerking van Büch, die in de zaal slecht viel en onmiddellijk de vraag opriep hoe Büch over het „slecht zijn" van een boek kon oordelen, als hij niet las. Hannes Meinkema (hoewel de voor naam anders doet vermoeden een meisje) merkt vervolgens wel op, dat Büch zich aardig uit die netelige po sitie „had geluld", maar daar was be slist niet iedereen in de zaal van o- vertuigd. Anton Korteweg deed ten- Leidse schrijvers bij elkaar v.l.n.r. Anton Korteweg, Martin Hart. Maarten Biesheuvel, Bou dewijn Büch en Haianes Meinke- Burgerraadsman slotte wat van een schrijver, die ook nog leraaf Nederlands is op een scho lengemeenschap in Leiden mocht worden verwacht. Hij zat daar slechts beschaafd te zijn en gaf blijk van een grote belezenheid. Historisch gezien dienen, auteurs een „ticque" te hebben. Reve heeft z'n jongensbdllen, Wolkers z'n Oegstgeest; Van Deyssel z'n punaises en Mulisch zijn fictieve arrogantie. De auteurs van gistera vond hadden dat ook min of meer. Behalve Korteweg. Die leek me tem porair extravagant. Geef mij Bies heuvel en Hart dan toch maar. Die ringen samen psalmen. Wat wilt u nog meer? 18.30—20.00 i...-. dens kantooruren: 143171. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Spreekuur dagel. uur. Maandag en dissdag 19.0020.0 uur. Tel. 142144. Weduwen en weduwnaars weduwen i Huize St. Maarten A. C. KOEKEBAKKER jr. LEIDEN Als er geen aanvul lende maatregelen worden genomen, zal de openbare lagere Karei Door manschool aan de Sumatrastraat het komende schooljaar met onvoldoende leerkrachten komen te ritten. Vol gens de ouders en de leerkrachten van de school is er zeven-en-een- halve leerkracht nodig, maar op grond van een school van het minis terie van Onderwijs en Wetenschap pen voor zg. stimuleringsgebieden, heeft de school slechts recht op zes- en-een-halve leerkracht. Dezer dagen hebben de ouders en leerkrachten een uitvoerig rapport gemaakt om aan te tonen dat zes- en-een-halve leerkracht voor het ko mende schooljaar onvoldoende is. In dat rapport, dat getiteld is „6% is onvoldoende", wordt ojn. een uitge breid overzicht gegeven van het schoolwerkplan, het aantal leerlin gen en de situatie In de wijk De Kooi, waar de school gelegen is. Het rapport is inmiddels opgestuurd naar het ministerie, naar de rijksinspec teur en naar leden van de gemeen teraad. Inmiddels heeft de rijksinspecteur aan de schoolleiding laten weten dat hij achter het rapport staat. De vraag is alleen nog of het ministerie het standpunt van de rijksinspecteur zal delen. Er wordt nu over de Karei Doormanschool op ambtelijk niveau overleg gevoerd. De schoolleider van de achtklassige Karei Doormanschool, Ferd Wan- nee, kreeg begin mei van ambtenaren van het stadhuis telefonisch te ho ren dat de school voor het jaar 1976- '77 slechts kon rekenen op zes-en- een-halve leerkracht. Dit op grond van het gemiddelde aantal leerlingen in het lopende schooljaar en de in deling door het ministerie van de school in de „stimuleringsschaal", wat inhoudt dat een klas gemiddeld 28 leerlingen moet tellen. In tegenstelling tot het gemiddelde aantal leerlingen, dat aan de hand van drie data in het lopende jaar wordt bepaald, rechtvaardigt het reë le aantal leerlingen (evenals het te verwachten aantal leerlingen voor het komende jaar ri82) volgens het rapport de aanstelling van zeven leerkrachten. Bovendien telt de ach terstandssituatie van de wijk, aan de hand waarvan de school eveneens wordt ingedeeld, zwaarder dan door het ministerie wordt gesuggereerd, zy zou een indeling in de schaal, waar bij een klas gemiddeld 25 leeriingen moet tellen, in elk geval rechtvaar digen. Op grond daarvan wordt in het rapporb gesteld dat de school dan ook zeven-en-een-halve leerkracht nodig heeft. LEIDEN Volkstuinvereni ging „Ons Buiten" houdt zaterdag, zondag en maandag van 10 tot 5 uur een grote fancy fair met o.a. rad van avontuur, loterijen, ballengooien en een rommelmarkt. Er zal ook gebakken vis en haring verkocht worden. Dat alles achter het Roo- denburgterrein. Alles hebben wij in voorraad van J. M. A. Bies heuvel, B. I. M. Büch, Martin Hart, .Anton Korte weg en Hannes Meinkema. Speciale aanbieding: J. M. A. Biesheuvel, Slechte mensen. Bibliofiele editie, gebonden en gesigneerd van f 49.50 voor slechts f 16.90 inderen. St. Jacobusgracht 1. tel. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Lelden en Omstreken van de Nederlandse Bond van Wedu wen ('s avonds en in het weekeinde). Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken Mare 45. tel. 1494 dag 9.00—10.00 uur). Moeders voor moeders JansenNl em eyer. HET NIEUWE BOEKHUIS Breestraat 52, hoek Vrouwensteeg Leiden. Telefoon 071-126977. LEIDEN B en W van Leiden zyn voor het ontwikkelen van een integraal plan voor de binnenstad, waarvan de kosten worden geraamd op een bedrag van ruim 600.000 gul den. Het plan zal op 1 januari 1978 klaar moeten zyn. Het advies om een dergeiyk plan te maken is ge daan door de drie externe adviseurs voor de binnenstad, die al enige tijd werkzaam zyn in Leiden. Het zyn de heren ir. H. Latta, ir. H. S. Jap en drs. G. Engberts. Eind Juni zal de nota worden gepubliceerd waar in dit drietal de ideeën voor een dergeUjk plan ontvouwt. De bedoe ling is dat op 19 augustus, kort na het zomerreces van de Leidse raad een informatieve raa "«ivergadering wordt gehouden waarop de advi seurs de plannen zullen toelichten. In de daarop volgende raadsverga dering van 30 augustus, zal de raad moeten beslissen of voor dit plan ruim zes ton zal worden uitgetrok ken.. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder- Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0,55 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2