Tips voor de weg VauÉall VX vernieuwd komt met de 14 Renault H33EB Zichtbaar versleten Handboek van KNAC ■ni ZATERDAG 5 JUNI 1976 Vauxhall is druk aan de vernieu wing van de modellen bezig. Het is begonnen met de Chevette, voortgezet met de Cavalier en de Viva-Magnum-serie en nu verder uitgebreid meteen „gerenoveerde" VX-serie. Geheel in de lijn van de voorafgaande vernieuwingen: mo derner en luxueuzer. In Nederland is de restauratie van de modellenreeks kennelijk goed bij het autorijdend publiek geval len. Volgens verkoopdirecteur G. van Nieuwenhuyzen kon er een verkoopstijging van 75 procent worden gehaald. De VX-serie vervangt de Victor- modellen. De reeks bestaat uit een 1800, een 2300 en de 2300 GLS, die pas volgende maand leverbaar zal zijn. De twee andere modellen zijn er nu al, later komt er nog een VX 4/90 bij. In totaal bestaat de serie uit acht typen, waarvan de eenvoudig ste uitvoering natuurlijk een 1800 cc motor heeft, die 89 pk kan leve ren. Dat model kost 16 368,-. De duurste is de VX 2300 GLS 19.952,-), die in het bezit is van een 2,3 liter motor, die 108 pk kan produceren. Met beide motoren is er een sierlijke Estate verkrijgbaar, die men links op de foto kan zien. Een serie proeven onlangs ge filmd door de Europese organi satie van schokdemperfabri kanten (Eusama) laat het effect zien van versleten schokdem pers op de autoverlichting in vergelijking met goede schok dempers op dezelfde wagen. De proeven waren ook bedoeld om de mogelijke gevolgen te bestuderen van snelheidsbe- perkende drempels op de auto verlichting. Een normale auto werd met 48 km/u over een drempel gereden van 10 cm hoog. Eerst met nieuwe standaardschokdem pers en daarna met versleten schokdempers. Versleten in die mate dat de dempers hun olie grotendeels verloren waren, wat het meest voorkom.ende euvel is bij niet-werkende dem pers. Deze eenvoudige test toonde aan dat een auto met versleten schokdempers bijzonder ge vaarlijk kan zijn in het donker. De beoordeling en het zicht van de bestuurder worden nadelig beïnvloed en tegemoetkomend verkeer kan ernstig worden verblind. De foto's laten duidelijk zien dat een bewegend voertuig met versleten dempers - zelfs met perfect afgestelde koplampen, afgesteld immers altijd tijdens stilstand - een groot gevaar in het verkeer kan opleveren. k De koplampen van de auto met goede schokdempers kwamen on middellijk in de juiste stand terug en wel binnen de 1Va tot 2 trillin gen, die normaal nodig zijn voor het dempen van een stoot De optredende verblinding was dan ook slechts zeer kort. Dit is te zien aan de door de koplampen getrokken lijn. t Hier is sprake van een sterke graad van verblinding. De lichtsprei- ding en het herhaalde duiken van de auto zijn duidelijk zichtbaar geworden. dat vijfje denken. Een vijf-deurs auto, waarin met wat passen en me ten vyf personen kunnen worden gehuisvest. Het wagentje van even vier meter lengte zal moeten con curreren tegen moderne midden- klassertjes als de Golf van Volks wagen, de City van Opel, de ko mende Fiesta van Ford en de nieuwe 128 van Fiat. De nieuwe Renault (in twee uit voeringen: de L en de TL) wordt aangedreven door een opvallend rustige motor van 1218 cc inhoud met bovenliggende nokkenas. Deze door Renault en Peugeot ge zamenlijk ontwikkelde motor le vert een vermogen van 57 DIN-pk en kan volgens de fabriek een top van 145 kilometer per uur halen. En volgens dezelfde bron van inlich tingen bedraagt het verbruik om en naby de eén op twaalf, dertien. Zelfs de allerwoeste rijder zou het niet gelukken beneden de één op tien te komen. De Renault 14 heeft een z.g. "rekba re" kofferruimte. Al naar gelang men de achterbank handhaaft is de kofferruimte 535 of 950 kubieke de cimeter. Verdere bijzonderheden: vier on afhankelijk opgehangen wielen, gescheiden remcircuits met schijf remmen voor en trommelremmen achter, lichte en directe besturing en goed uitzicht naar alle kanten. In de komende maanden gaan we weer met vele honderddui zenden uit Nederland de Euro pese wegen op. Meestal hebben we weinig of geen ryroutine op die wegen. We kennen een paar buitenlandse verkeersregels van-horen-zeggen, en verder hopen we er het beste van. Daarom is een goede wenk nooit weg, heeft men bij de ANWB gedacht. De toeristen organisatie, die veel ervaring heeft met wat er allemaal mis kern gaan op vakantiereizen, zette een serie tips op een rijtje en stuurde ons die toe. Een aan tal van deze ANWB-tips laten wij hier volgen. Ongeluk Als u op een Duitse autosnel weg moet stoppen in verband met een verkeersongeluk, dient u dat als u op de inhaalstrook hebt gereden uiterst links te doen. Reed u aanvankelijk op de meest rechts gelegen rij strook, dan moet u uitwijken en stoppen op de vluchtstrook; c.q. uiterst rechts op de rijbaan. De politie en de hulpverle ningsdiensten maken namelijk gebruik van de strook die dan in het midden vrij blijft. Het is verboden op de parkeer terreinen langs de Duitse au tosnelwegen te overnachten. Als in verband met pech in Duitsland de gevarendriehoek moet worden gebruikt, behoort die op een afstand van 200 me* ter van het voertuig in de rich ting van het naderende verkeer ("stroomopwaarts") te worden geplaatst. Sinds 1 januari mag in Duits land in de bebouwde kom op wegen met meer rijstroken rechts worden ingehaald. In Duitsland is het verplicht om bij het naar rechts gaan - na in halen - signaal te geven met de rechterrichtingaanwijzer. Strepen Bij afritten van auto(snel)we- gen in Frankrijk wordt, vooraf gaand aan de uitrijstrook, op de hoofd rij baan tussen de rijstro ken vaak een doorgetrokken streep van enkele honderden meters lengte toegepast. Derge lijke strepen mogen niet wor den overschreden; op overtre ding staan vnj hoge boetes. Het is dus zaak vooral tijdig aan de hand van de bewegwijze ringsborden te bepalen waar u de weg wilt verlaten en dan tij dig in de rechter rijstrook te gaan rijden. Zou u namelijk ter hoogte van de doorgetrokken streep nog in 'de linkerstrook Als een vrachtautochauffeur op een berg-traject een paar vingers tegen u opsteekt, bedoelt hij daar mee geen goeiedag te zeggen rijden, dan zou een poging om de weg alsnog te verlaten zeer veel geld kunnen kosten. Stijging Zomer 1975 is in Oostenrijk een nieuwe belangrijke verbinding van noord naar zuid voor het verkeer opengesteld. Dat is het traject Radstadt-Rennweg, dat door de Katschbergtunnel voert. Daar zich in de zuidelijke toegangsroute van deze auto snelweg 'n stijging van 187c be vindt, is het voor auto's met ca ravan af te raden gebruik te ma ken van die route in de richting van zuid naar noord Een alternatieve route hiervoor is onder andere die via de Fel- bertauerntunnel. Tunnels Houd er rekening mee dat het wegdek in tunnels nat en/of glad kan zijn. Zet in tunnels uw dimlichten aan en doe uw zon nebril af. Vingers Als er op een bergtraject een vrachtautochauffeur vier vin gers naar u opsteekt doet hij dat niet om u te groeten. Het bete kent dat er achter hem nog meer zware wagens komen. Dampbel By warm weer kan in de leidin gen van de benzinetoevoeren in de benzinepomp van uw auto een dampbel ontstaan die de benzine geheel of gedeeltelijk afsluit (vapourlock). Dit kan zich openbaren door slecht lo pen, uitvallen of niet starten van de motor. Laat in zo'n geval de motor afkoelen met open staande motorkap. Door de lei dingen van de pomp met natte doeken te bedekken kan het afkoelings-proces versneld worden. Files Caravanners wordt geadviseerd rekening te houden met de vol gende punten: Op autosnelwe gen wordt met caravancombi- naties en dergelyke dikwijls veel te snel gereden (soms zelfs tot 130 km). Men rijdt daarby in de linker rijstrook. Maar by het opryden van hellingen valt de snelheid sterk terug, waardoor dan vertraging voor het achter liggende verkeer ontstaat. Buitenlandse toeristenclubs beklagen zich er voorts over dat met caravancombinaties rij dende Nederlanders kennelyk graag groepen vormen met verwante of bevriende families. Daardoor ontstaan ook gevaar lijke en vertragende files. Bergen Uitwijkplaatsen op bergpassen en- wegen zijn er om sneller verkeer gelegenheid tot passe ren te geven en niet om erop te parkeren. Maak af en toe ge bruik van die uitwijkhavens als uw geringe snelheidsbereik (zware belading of aanhanger- combinatie) daartoe aanleiding geeft. Parkeren mag er op aangeduide parkeerplaatsen of buiten de rijbaan. Breng zonodig een eenvoudige beveiliging aan, dat wil zeggen handrem vast, auto in de versnelling, blokken-of stenen vóór of achter de wielen, auto iets schuin plaatsen, zodat deze bij falen van de andere vei ligheidsmiddelen vastloopt tegen de wegrand of bergwand. Parkeer nooit op plaatsen waar neervallend gesteente kan wor den verwacht. Buitenlandse zusterclubs van de ANWB ma ken met een zeker sarcasme melding van Nederlanders die hun galgemaal zaten te gebrui ken nagenoeg onder een waar schuwingsbord en midden tus sen de "stille getuigen" in de vorm van eerder gevallen soms zeer grote stukken rots. In verband met de koeling is het aan te bevelen tijdens zeer korte stops de motor niet af te zetten. Costa Brava Het gedeelte Franse grens - Fi- gueras van de autosnelweg naar Barcelona is vorig jaar zomer voor het verkeer opengesteld. Op de rit door Barcelona na kan men onafgebroken over de au tosnelweg tot Amposta ryden. Voor een snellere reis naar een van de plaatsjes aan de Costa Brava kan men beter niet vanaf Perpignan de route langs de kust volgen Deze weg is smal en bochtig, kost erg veel tijd en is zeker voor caravans beslist af te raden. Beter kan men de weg Perpignan-Gerona, enzovoort zolang mogelijk blijven volgen en dan één van de binnenwegen te nemen die naar de kust en het reisdoel leiden. Van de%in aanleg zijnde auto snelweg Narbonne - Spaanse grens zal het gedeelte Narbonne-Perpignan deze zo mer vermoedelijk niet gereed komen. Radiateur Vooral in warmere landen kan reeds by geringe vervuiling of lekkage van het koelsysteem de capaciteit te kort schieten. De radiateur moet in- en uitwendig goed schoon zijn, en laat de wa terslangen en ventilatorriem grondig controleren. Benzinebonnen Toeristen die per auto of motor naar Italië gaan, kunnen een aanzienlike reductie op de benzineprijs krijgen door een "Carta Carburante Turistica" aan te vragen. Dit kan men doen bij de ANWB en sommige ban ken, of by de grenskantoren van de ACI, de Italiaanse Automo bielclub. Voor toeristen die Griekenland per auto of motor bezoeken, zijn bij de wisselkantoren aan de Griekse grens en bij de filialen van de Nationale Bank in Grie kenland reductiecoupons ver krijgbaar voor super- of gewone benzine. Deze coupons zijn niet buiten Griekenland verkrijg baar. Toeristische vraagbaak Renault krijgt er nog een nummer bij: de veertien. Het Handboek van de KNAC is weer uit. In de winkel te koop voor twee tientjes. De KNAC-leden krij gen het gratis thuisgestuurd. Door hun lidmaatschap hebben zij recht op die dikke bundel met gegevens voor reizen in binnen- en buiten land. Al meer dan veertig jaar tracteert de Koninklyke Nederlandsche Auto mobiel Club haar leden op zo'n boekwerk. Men zou bijna denken, dat er dan niets nieuws meer te ontdekken valt. Maar ook in het reiswezen komen steeds andere fa cetten op de voorgrond. Daardoor heeft de redactie weer nieuwe hoofdstukken kunnen toevoegen. De KNAC heeft ons opgegeven wat er allemaal voor de eerste maal in staat de tarieven voor de Franse en Italiaanse snelwegen, een over zichtstabel van de voornaamste verkeersregels in de Europese lan den, kaarten waarop alle over- vaartmogelijkheden naar Enge land, Scandinavië en over de Mid dellandse Zee zijn aangegeven, een inentingstabel voor de "verre lan den" en een geheel Europa dek kend aantal kaarten, waarop de si tuering van alle door de European Motel Federation erkende motels is aangeduid. En de KNAC zegt dan nog, dat zij niet volledig is geweest. Dat er nog meer noviteiten in het boek staan. We hebben het niet nagekeken. Ook niet kunnen nakijken, want zo'n werkje uit het hoofd leren kost een zee van tijd. En%d^rvoor is het ook niet gemaakt. Het wil... een toe* ristische vraagbaak zijn voor de au tomobilist. En dat is het. Dat het daarbij een prachtige ad vertentiefuik voor de internatio nale hotellerie is, dat moet men dan maar voor lief nemen. En weten, dat er naast de talloze geadver teerde hotels en dergelyke ook nog goede onderkomens zyn te vinden. Zoals bij dit Franse merk gebruike lijk blijft de nieuwe wagen voorlo pig alleen bestemd voor de binnen landse markt. Pas na een half jaar komt de export op gang. In Neder land behoeven we deze kleine mid denklasser niet voor de RAI (fe bruari 1977) te verwachten. Daarom valt er ook nog niet zo bar veel te zeggen over de prijs. Men ver moedt, dat die in de buurt van de vijftien mille zal komen te liggen. Men krijgt er een soort uit zijn krachten gegroeide Renault vijf voor terug Dat klinkt misschien wat onaardig, maar de lynen van het nieuwe model doen sterk aan De man 'iet zyn vrouw en kinderen wat verbouwereerd aan de over kant van de straat achter en ste vende met een sneltreinvaart op ons af, toen we op het punt ston den in onze testauto te stappen. "Is dat die nieuwe Datsun?" Toen wij bevestigend antwoordden begon een intensieve ontdek kingstocht langs, om, onder en tenslotte ook in de wagen. We kregen het verhaal van een fer vente Datsun-rijder, die al di verse typen had gereden en nu barstte van de nieuwsgierigheid naar het allernieuwste model: de grotere broer van de kleine Datsun-Cherry. Hij was overigens niet de enige, die vol belangstelling informeerde naar onze ervaringen met deze zogenaamde F-II. Het merk mag zich kennelijk in een nog grotere populariteit verheugen dan de verkoopcijfers al doen vermoe den. Daar gokt men ook op in het I^issese hoofdkwartier. Want zoals vorige keer al gezegd, daar rekent men er op, dat er volgend jaar 30.000 Datsuns zullen wor den afgezet, waarvan deze Dat sun Cherry F-II de helft zal moe ten uitmaken. De wagen met een echte Datsun- lyn is volgens zeggen niet be doeld om de huidige Cherrv te vervangen, die nog in de verkoop zal bJy ven, maar moet de tweede generatie van de voorwielaan- gedreven Datsun-typen worden. De F-II is leverbaar in diverse uitvoeringen (twee-, vierdeurs, stationcar en coupe), terwijl er keuze is uit een standaard en luxe uitvoering. Zoals alle Japanse au to's is ook deze F-2 compleet uit gerust en wordt hij standaard ge leverd met achteruitrijlampen, hoofdsteunen en radiaalbanden. Aan die volledigheid zijn we lang zamerhand al gewend geraakt. Verrassender vonden wij in feite de zuinigheid van onze testauto: een Datsun 100A F-II tweedeurs luxe, om het eens heel compleet te zeggen. Het 988 cc motortje ge bruikte nauwelijks meer dan één op dertien. En dat was echt niet na bijzonder op-zuinig gereden ritten. In het huis-tuin-en- keuken-gebruik mag zo'n benzi neverbruik er echt zyn. Nog een ander pluspunt: de prijs. Op vijf gulden na kostte ons kar retje elf mille en dat is een prijs, die er vandaag de dag best mee doorkan. Deze hele F-II serie is duidelijk tussen de "oude" Cherry en de 120 Y geprijsd. Een gat, dat Datsun nog had op te vul len. Maar we hebben vorige week de vrees al uitgesproken: het lijkt ons sterk, dat Datsun die goed kopere - maar ook wat kleinere - Cherry zal handhaven naast deze wat royalere F-II. De plannen met het nieuwe model zyn zo ambi tieus. dat er zo'n vinnige concur rent in eigen gelederen amper kan worden getolereerd. Overigens vinden wij die grotere ruimte wat tegenvallen. De pas sagiers achterin hebben maar net aan ruimte om hun benen weg te bergen. Om goed te zitten moeten ze hun onderdanen wat opzij schuiven. Trouwens, ook over de voorstoelen kunnen we niet jui-*® chen. Wat te weinig steunend in de leuning en vrij kort van zitting. Bovendien kan men de leuning niet al te rechtop zetten, want dan zit men met de al of niet aanwe zige krullen tegen het plafond. Motorisch is er natuurlyk weinig op aan te merken. Of het zou moeten zijn, dat dat 998 cc motortje wel erg weinig pit heeft. Maar ja, zo'n zwaardere opbouw op de motor van de oude Cherry gaat wel ten koste van de fut. Maar als men dat niet voldoende heeft kan men by de 120 A terecht. Daarin zit een 1171 cc motor met een vermogen van zeven DIN-pk meer (52 to taal). Dan kan mé tl wellicht ook een iets hogere top bereiken, hoewel de 140 km, waarbij de naald bijna terecht kwam m onze testwagen, voor ons flink genoeg Ook het geluid van de auto valt niet tegen. Hoe hard de krachtbron onder de motorkap ook moet werken, het zuchten en steunen blijft binnen de perken. Dat-be perkte geluidsniveau gepaard aan vier onafhankelijk geveerde wielen en een niet overtuigende gevoeligheid voor zijwind geeft alles by elkaar een redelyk com fort, waaraan helaas weer af breuk wordt gedaan door de starre achteras. De besturing van deze Cherry F-II was beter dan de meeste Japan ners, maar ook deze wagen kan men helaas een zekere vaagheid in de hogere snelheidsregionen niet ontzeggen. Men blyft het ge voel houden, dat men de auto kwy t is, dat hij uit de hand dreigt te lopen. Nou is dat niet zo ver schrikkelijk bij een auto als "on ze" 100 A F-II. Dat is geen auto, die is gemaakt om er stevig mee te scheuren. Wie dat met zijn auto wil doen moet deze F-II maar laten staan. Hij is meer geschapen voor men sen, die met een wat beperkter budget toch een complete en handige wagen willen kopen. De Cherry was in de volksmond "een lekker karretje", maar sommigea vonden hem wat te klein. Nou, daarom heeft Datsun een iets gro tere Cherry in de etalage gezet. Net zo compleet en ook zalig zuinig. Dat is in deze dure benzi- netyd enorm belangrijk. En dan neemt men wat minder luxueuze stoelen, wat minder pit, wat minder royale draaicirkels, wat vagere besturing en derge lijke wel voor lief. Men heeft een goed bruikbare en volledige uit geruste "volwassen" auto. En het zal ons niet verbazen als velen be reid zouden zyn in dit Japanse aas te happen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21