Over 2!4 jaar naaktparadijs in Flevopolder Recreatiegebied in Europa dat weerga niet zal kennen De terreinen en stranden Wat is naturisme UU ZATERDAG 5 JUNI 1976 De opmars van het naturisme in Nederland lijkt niet meer te stuiten. Het afgelopen zomerseizoen rezen de officiële naturistenstranden langs de Nederlandse kust als pad destoelen uit de grond, waarmee tienduizenden hun weg naar het naturisme vonden. Ook komen er telkens weer nieuwe onofficiële stranden bij, iets waar de georga niseerde blootlopers overigens niet zo gelukkig mee zijn ("We houden niet zo van dat wilde gedoe, we doen het graag netjes"). Binnen niet al te lange tijd zal er een nieuwe naturisten-explosie plaatsgrijpen in ons land: over naar schatting 2lls jaar komt een liefst 30 ha. groot terrein in de Fle- vopolder gereed. Een project waarmee rond 13 miljoen gulden gemoeid zal zijn, een bosterrein dat voor iedere naaktliefhebber voor een luttel bedrag toegankelijk zal zijn. Onze verslaggever Jos van der IMeer keek als eerste Nederlandse ■journalist achter de schermen van blootloop-chapiter. r het Nederlands Nationaal Naturistenterrein komt te liggen: in de Flevopolder nabij Nijkerk en Spakenburg. Flevopolder/Reeuwijk - "Er komt daar in de Flevopolder een recrea tieterrein dat zijn weerga in Europa niet zal kennen. We zullen een ter rein maken - Het Nederlands Na tionaal Naturistenterrein - dat mo del staat voor alle recreatieter reinen in Nederland. Dat heeft de overheid zo van ons gewild. Het ge bied dat we gaan gebruiken is nu nog helemaal niets, een leegge pompte polder. Er is al een staatsbos aangelegd van 110 ha; ons terrein komt daarnaast te liggen en krijgt er.een uitloop naar zodat men als vrij naakt mens, als naturist, door de pure natuur kan wandelen. De mensen zullen nog wel merken wat een geweldige ontspannenheid dat geeft. Reeuwijker Bob Stolk (51) - secre taris binnen de vijfkoppige directie van de Nederlands Nationaal Natu- ristenterrein BV (NNT)- is een en al bezielende enthousiasme als hij vertelt van de nieuw te verwachten aanwinst voor blootlopend Neder land: een liefst 30 ha groot terrein nabij Nijkerk dat van welk gemak dan ook zal worden voorzien. Stolk verwacht dat dit paradijs met lom- merijk struweel vele mensen dui delijk zal kunnen gaan maken dat naakt niet is verbonden met sex en zonde. "De naturist ontdoet zich daar van alles dat remmend en frus trerend werkt", aldus de sympa thiek ogende Stolk, in het dage lijkse leven directeur van een in ternationaal transportbedrijf. De aanleg van dit superproject - na turisten plegen nimmer half werk te verrichten - gaat het komend jaar van start met de aanplant van liefst 300.000 jonge bomen in de nu nog spiernaakte polder. In 1977 wordt er vervolgens begonnen met bou wen, een zeer ingrijpende klus waarmee een bedrag van 13,5 mil joen gulden zal zijn gemoeid en die over 2'/t jaar gereed moet zijn. Van de miljoenen vloeien er 61/» terug in de NTT-kas door de verkoop van de 200 bungalows die er onder meer zullen gaan komen. Dat Bob Stolk met zijn "weerga niet kennen" niets teveel lijkt te zeggen, maakt hij rondborstig duidelijk door een welhaast droge maar daardoor niet minder indrukwekkende opsom ming te geven van wat er daarin die nu nog kil-kale vlakte allemaal wel niet gaat komen. Stolk steekt van wal, niet zonder "Het zal duidelijk worden dat naakt niet is verbonden met s trots: "We laten een buiten- en een binnenbad, een wedstrijdbad dat het hele jaarjopen is, bouwen. Er komt een natte en een droge sauna, een therapeutische afdeling met een eigen fysio-therapeut voor mensen met moeilijk functione rende ledematenTrouwe be zoekers van onze terreinen trou wens; bij ons worden ze piet met de vinger nagewezen, dat wordt nie mand op een naturistenterrein aar goed, er komt verder een massage-afdeling, een solarium met een professionele begeleiding. Dan krijgt een arts er een praktij kruimte, de ziekenboeg noemen we dat. Het blijkt vervolgens dat de verzor ging niet alleen medisch maar ook culinair en ontspannend perfect zal zijm "Dan bouwen we natuurlijk een eerste klas restaurant.een supermarkt met allerlei winkels er tussenin, waaronder een luie- wijven-winkel, een zaak waar de moeders kant-en-klaar maaltijden kunnen afhalen. Vervolgens krij gen we de sportaccommodaties, verspreid over het gehele terrein: voor tennis, mini tennis, platvorm- tennis - een heel nieuwe sport in ons land - volleybalvelden, een ta- fentennishal en noem maar op..Dan niet te vergeten toilet groepen en douches, warm en koud, inclusief riolering over het hele gebied. Er wordt een kilome ters lang wegenstelsel aangelegd, met éénrichtingsverkeer..Een parkeerterrein van 30.000 m2 komt er; de mensen mogen het recreatie gebied alleen op om te laden en te lossen..En tot slot natuurlijk de kampeerafdelingen en de bunga lows. Bungalows Van de bungalows vertelt Stolk het Nederland heeft 6 officiële naakt stranden, 26 verenigings- naturlstenterreinen en een groot aantal onofficiële blootloop- stranden. De 6 officiële stranden xijn: Scheveningen (wordt uitge breid van 300 tot 500 m tot Wasse naar), Callantsoog uitbreiding van 340 tot 540 m), Zandvoort (2>/a km), Texel (2 stranden van samen 1600 m) en Hoek van Holland (500 m). Van de 26 terreinen liggen er verscheidene in de nabijheid van Leiden. Wij noemen er enkele: "de vier Elementen" in Loosdrecht, "de Bessenhof' in Reeawijk, "de Molen" in Amsterdam en éen ter rein van de landelijke vereniging "Zon en Leven" in Jlsp. De Neder landse Federatie van Naturisten- verenigingen (NFN) blijft altijd "in" voor gesprekken met ge meenten om ter plaatse te komen tot een naturistenstrand. volgende sociaal verantwoorde verhaal: "We gaan 200 weekend bungalows bouwen volgens één vaste tekening. Dit om te voorko men dat de één een knots van een villa kan bouwen en iemand anders met toevallig minder geld alleen maar een hok. Onze BV zal de hui zen te koop aanbieden voor een be drag van zo'n 25.000 gulden met daarbij de bepaling dat als men er niet in verblijft wij het mogen ver huren voor een door ons vastges teld bedrag. Daarmee voorkom je dan weer dat er schrikbarende prij zen gaan worden gevraagd, zoals aan de kust gebeurt. We denken aan een huurprijs van 250 gulden per week. Wij ontvangen voor ons werk 10% van dat bedrag. De bungalows krijgen een oppervlakte van 5 bij 5 meter, met een verdieping er bo venop. Het huis heeft een open haard, verwarming, dubbele begla zing, een open keuken en maximaal zes slaapplaatsen. Aan de kampeerders, met name de toeristische kampeerder, heeft de NNT ook gedacht, zo maakt Bob Stolk welbespraakt duidelijk: "In Nederland is er eigenlijk nauwe lijks ruimte voor de toeristische kampeerder, hij maakt de rekening van de kamphouder nu eenmaal niet rond. Bij ons zal hij echter wél terecht Hunnen. We creëeren 150 plaatsen waar een gezin voor zo'n acht gulden per dag kan staan. Daarnaast komen er nog ruim 200 plaatsen voor vaste kampeerders, waarbij een bijzpnderheid is dat er Door Jos van der Meer alleen toercaravans van maximaal zeven meter welkom zijn..We wil len gewoonweg niet dat iemand met een vette tafeltennishal voor 20, 30 mille aan stacaravans gaat neerzetten voor de ogen van een scheelkijker die dat nu net niet kan doen. Financiering De financiering van al dit moois dat reeds georganiseerde en adspirant blootlopers zal doen lekkerbekken, geschiedt op de eerste plaats door het uitgeven van aandelen uitslui tend onder naturisten die al zijn aangesloten bij verenigingen. Op die manier wordt een eigen nomi naal kapitaal gevormd van 500.000 gulden, een bedrag dat bijna bijeen is. De jaarlijkse vaste kosten van het terrein van rond de 700.000 gul den moeten worden gedekt uit de exploitatie van de NNT. Bob Stolk is daar uitermate optimistisch over "Die kosten sla je gewoorvom over je woonkernen, de pachten van je restaurant, de winkels, de staplaat- sen. Dan heb je de exploitatie van je sauna nog en dergelijke. Tot slot zal een naturistenvereniging domicili kiezen op ons terrein en krijgt het beheerdersechtpaar dat wij gaan aantrekken een woning waarin te vens de kantoren komen van de BV en van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen (red. - Stolk oud-voorzitter is).. Wat is naturisme? Secretaris Bob Stolk (51) van de Neder lands Nationaal Naturisten- terrein BV (NNT) beant woordt deze vraag in één kloeke volzin: "Naturisme is een humanitaire stroming die streeft naar herintegratie van de natuur en de natuurlijkheid in het leven van de mens". Een nadere uitleg van Reeu wijker Stolk: "Wij streven er naar onze medemens als een gelijkwaardige partner te ac cepteren. We moeten leren hem of haar niet als object te zien, want de man-vrouw- verhouding is object. Je kunt het lichaam van een mede mens niet bezitten zonder diens ziel te bezitten. Wij pas sen het functionele nudisme toe, waarmee we willen afre kenen met het idee dat naakt verbonden is aan sex en zon de". Stolk verder "In het vaandel van de naturist staat de mi- lieubeheersing geschreven. Voor de oorlog al werden we daarvoor als zonderling uitge scholden. Veel naturisten zijn vegetariër, bij ons leeft bo vendien de gedachte van de natuurgeneeskunde. Tot slot verbieden we op onze ter reinen alle politieke gesprek ken en zijn we tegen werving voor welk geloof dan ook bin nen onze verenigingen". Voor algemene informatie over het naturisme kan men terecht bij de Nederlandse Federatie van Naturisten Ver enigingen, Postbus 103, Zoe- termeer. Voor informatie over het Nationaal Naturistenter rein in de Flevohof moet men bij Bob Stolk zijn, 't Kerkes- tuk 17 te Reeuwijk. Het dichtst in de buurt van Leiden en omgeving liggende terrein is in Vinkeveen. Dit terrein is van de Haagse Lichtbond, Postbus 1160 in Den Haag (nog geen ledenstop). k Naturist Bob Stolk: "Een nieuw terrein dat zijn weerga niet zal kennen". REEUWIJK - Ernst Höffner. "Het lijkt my dat een oudere vrouw er met een bad pak heel wat esthetischer uitziet dan zon der". Bob Stolk: "Nee, dat is pertinent niet waar. JÜ ziet de vrouw als een object. Ernst. Het gaat er bij ons om wat er uit die oogies straaltIk kan een heel mooie vrouw zien - en dan kan je er zeker van zijn dat ik naar haar kijk, daar ben ik een vent voor - maar ik zal haar niet begeren. Ik zie haas niet als object. Wij praten met naturisten-notabel Bob Stolk (51) in zijn riant gelegen woning aan de Breevaart te Reeuwijk o.a. over het Ne derlands Nationaal Naturistenterrein dat er over 2Vs jaar zal zijn. Op bezoek bij Stolk is diens Duitse zakenrelatie Ernst Höffner, die zich als niet-naturist in perfect Neder lands in een discussie stort met de huis baas over het wee maar vooral het wel van deze stroming. Bob zal het laatste woord hebben. Stolk maakt zijn betoog van zojuist af: "Kijk hè, op textielstranden is het een spel van hoe kleiner de bikini hoe prikkelen der. Hoe meer kerels er naar kijken. Moet je eens in Scheveningen gaan kijken: 99 van de 100 met een bikini aan draait er met d'r billen. Op een naturistenterrein zie je er niet één die dat doet Ernst "Daar zeggen ze: gelukkig hoef ik hier niet zo nodig". Bob: "Precies. Het naturisme geeft een dusdanige rijkdom je psychologisch j bevrijd te voelen, dat is iets geweldigs Zwangere vrouwen met zó'n trommel, prachtig! Oude vrouwen met zo'n burge meester van een boezem, een oude huid die kerngezond isdaar word ik hele maal door ontroerd. Zo'n vrouw van 73 jaar, dat is zó mooi, hè. Mooier dan een meisje van 18,19 jaar dat als een roos is die openspringt". Ernst relativerend: "Ik heb anders eens een paar oude naakte vrouwen een balspel zien doen, dat was allesbehalve esthe tisch". Bob: "Ja, maar toen ging je uit van jouw textiele belevingswereld. Op een naturis- tenterrein kom je met een ander oogmerk. Je komt er niet om je als lichaam te presen teren. Je komt er als mens. De man-vrouw relatie is er objectBloot is niet vies, geen sex". Ernst "Het is anti-sex". o o o o Bob: "Ja, in wezen is het a-sexueel. Je brengt de sex terug tot andere proporties. Je leert op een naturistenterrein datje niet kunt begeren zonder dat er liefde is. Het brengt zo een hele goede uitgebalanceerd heid in de mensen, de kinderen die op onze terreinen opgroeien zijn veel opener, veel gezonderEn zeg nou zelf: als je onder gelijkgezinden bent is het toch totaal idioot om gekleed te water te gaan en daarna in je natte plur\je te blijven doorlo pen. Dat levert toch helemaal niks op!

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17