Van Vliet onbetwist sterkste Gerard Nap voorzichtig in prognose Oostduitsen slaan alles (EQ33B Definitieve selectie van George Knobel nu bekend Tijdrit beslissend debetrouwtos ^5 Borussia prolongeert titel „Kansen fifty-fifty ZATERDAG 5 JUNI 1976 PAGINA 11 OOST-BERLIJN De Oostduitse dames hebben het 'geklaard'. Op alle Olympische nummers hebben zy nu de wereldrecords in handen: 13 stuks in totaal. Met nog een dag te zwem men hebben de Oostduitse meisjes hun visitekaartje gedeponeerd op een alleszeggende wijze. Schokkend wa ren de tyden die gerealiseerd wer den. Het laatste wereldrecord dat de Oostduitsers nog ontbrak was de 800 meter vrije slag, maar de 14-jarige Petra Thümer liet er geen twijfel over bestaan dat zij erg gretig was naar het blinkendste Olympische me taal en deklasseerde de Australische Jenny Turall door haar van de re- cordlijst te stoten met drie seconden. Kornelia Ender en Birgit Treiber hadden daarvoor reeds voor het tiende en elfde wereldrecord zorgge dragen op de 100 meter vlinderslag (1.00.13) en de 200 meter rugslag (2.12,47). Voor de 17-Jarige Kornelia Ender was het reeds haar vierde wereld record van deze kampioenschappen. Na de 100 en 200 meter vrije slag en de 100 meter rugslag greep zij nu ook de 100 meter vlinderslag. Achter de onweerstaanbare Ender bleef An drea Pollack met 1.01,02 ook nog on der het oude wereldrecord van 1.01.24, die Ender in dit Jaar reeds eerder had gerealiseerd. Imponerend waren overigens ook de tijden van de an dere meisjes op de vlinderslag. Ro6e- marie Gable (1.01,39, Ulrike Tauber (1.02.01), Marina Jank (1.02.05) en Annett Sittner (1.03.64). De 15-Jarige Birgit Treiber her overde het wereldrecord op de 200 meter rugslag, dat sinds 13 maart van dit jaar in handen was van haar landgenote Antje Stille met 2.13,5. De Dresdense zwemster het de klok ken stilstaan op 2.12,47, een formida bele verbetering. Ook nog onder het oude record bleef Ulrike Richter met 2.13,37. De onttroonde recordhoudster Antje Stille, finishte als derde in 'slechts' 2.16,48. Bij de heren demonsrtreerde Roger Pyttel weer zijn grote vorm door de 200 meter vrije slag te winnen in de schitterende tijd van 1.53.31, waar mee hij slechts een fractie onder zijn eigen Oostduitse record bleef (1.53,25) Op de vierde dag van de Rus sische zwemkampioenschappen zijn twee Europese records verbeterd. Igor Koesjepelov kwam op de 800 meter vrije slag tot een tijd van 8.16,58. Het oude record stond met 8.21,5 op naam van de Oostduitse Rainer Strohbach. Het tweede record viel op de 1500 meter vrije slag. Valentin Parinov liet een tijd afdrukken van 15.33,49. Rainer Strohbach waa ook bezitter van dit record met een ty'd van 15.42,7. Kees Kist DEN HAAG Wim Meut- stege (Sparta), Jan van Dein- sen (Go Ahead Eagles), Henk van Rijnsoever en Kees Kist (beiden AZ *67) zullen niet met de selectie van het Nederlands elftal naar Joegoslavië reizen. Bondscoach George Knobel, die eerder deze week een lijst van 22 spelers bekend maakte en daarbij tevens zed dat vier spe. Iers nog zouden moeten afval len. heeft het viertal gisteren meegedeeld dat zij niet zullen meereizen naar Joegoslavië. De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft de maatregelen bekend gemaakt, die het aantal ongeregeldheden in de diverse stadions zouden moeten vermin deren. Dat zou kunnen gebeu ren, aldus de UEFA. als van eventuele rellen foto's worden genomen, die ter plaatse ont wikkeld worden. En als de stadions alcohol-vrij blijven, de toeschouwers in kleinere groe pen op de tribunes worden ge plaatst en de toewijzing van kaartjes aan clubs, die in de drie bekertoernooien uitkomen, wordt beperkt. Deze maatrege len werden eerder dit jaar al toegezonden aan de bij de UEFA aangesloten leden en de clubs. De verenigingen zouden ca meramensen moeten aanstellen, die relschoppers fotograferen. Elke club, die in een Europees toernooi speelt, zou niet meer dan 25 procent van het totaal beschikbare aantal kaarten aan de supporters mogen verkopen. Mochten niet alle kaartjes ver kocht worden, dan zouden die aan de tegenpartij moeten wor den aangeboden. De clubs wor den volledig verantwoordelijk gesteld voor de verspreiding van de entreebiljetten. De aanhan gers zouden moeten worden op gesplitst in groepen van 500 en hun plaatsen zouden niet dicht bij het veld mogen liggen. Bo vendien moeten de aanhangers van de tegenpartij gescheiden worden gehouden. De UEFA deed ook een aan beveling dat supporters, die met een reis meegaan, pas op de dag van de wedstrijd mogen aankomen. Reisbureaus wordtverzocht geen alcoholische dranken te verstrekken tijdens supporters- AMSTERADM Leo van Vliet, de eerste drager van de leiders trui in Olympia's zilveren rond? was ook de laatste. De voorsprong die hij in de tijdrit over 23 kilometer tussen Nibbixwoud gistermiddag veroverde, hield hij vast tot in Amsterdam, waarmee de 20-Jarige Westlander één van de Jongste winnaars werd van Nederlands grootste wielerwed strijd. Van Vliet, debutant in Olympia's ronde, was tussen Scheveningen en Amsterdam zonder meer de sterkste renner uit het veld met als prettige bijkomstigheid voor hem dat hij ook nog deel uit maakte van de beste ploeg. Het zestal van Amstel (Van Vliet, Hassink, Van Houwelingen, Pirard, Hilbrink en Ter Harmsel) heeft zijn stempel op de wedstrijd gedrukt. Misschien zelfs te nadruk kelijk. Mogelijk ook hebben te veel ploegen zich in de strijd om het Leo van Vliet: winnaar Olym pia's ronde 1976. De Mercury buiten- veel temperament betrouwbaar Topsporters alles van Ook U kunt snel bi} Uw erkende Mercury Dealer Die zit dichtbij - „Rraasseme"T>eer\ eindklassement te gemakkelijk neer gelegd bij de heerschappij van de bri gade van Krott. Die instelling van de anderen, slechts Van Katwijk doorbrak die ge woonte op de voorlaatste dag, is zon der twijfel beïnvloed door Leo van Vliet. Zijn grootste verdienste in deze ronde was, dat hy voldoende gees telijke veerkracht had om terug te komen. De trui die hij in Schevenin gen veroverde, "uibleende" aan ploeg genoot Van Houwelingen, kreeg hy in Bladel betrekkelijk goedkoop te rug. De leider van dat moment, Henk Mutsaars, kon wegens een ern stige polsblessure geen partij geven. De topplaats die hy echter op de voorlaatste dag verspeelde, heeft hij alleen op eigen kracht teruggepakt. Van Vliet manifesteerde zich bij zijn debuut niet alleen als Leo de Ver- maar vooral als Leo de Her- Juist in de tijdrit toonde hij volledig zijn klasse. Slechts zeven se conden verloor hij op winnaar Has sink. die daardoor oprukte naar de tweede plaats in de rangschikking. Bijna 50 seconden wem hy op Fons van Katwijk, die rond Nibbixwoude de trui draad voor draad van zijn schouders voelde glijden. Halverwege het parkoers was Van Vliet al weer zekere leider. Hy legde de eerste twaalf kilometer een halve minuut sneller af dan Van Katwijk. Zelf wist hij dat niet. Hij werd "ge- truct" door ploegleider Herman Krott, die hem 'n winst van 10 se conden toeschreeuwde uit de volg- wagen. "Tien seconden", zei Krott, "was voldoende om hem de moraal t' geven dat hy een kans had en hem tegelijkertijd vinnig te houden voor de volgende 11 kilometer". Van Vliet hoorde de werkelijke stand pas na aftoop. 'Dat was eigenlijk wel goed", zei hij. "Als Je weet dat het ee i halve minuut is ga Je het mis schien toch te gemakkelijk opne- Van Vliet, Jaren geleden aan zijn carrière begonnen door het voorbeeld van plaatsgenoot Leo Duindam, is in de tijdrit over 23 kilometer tot het- uiterste gegaan. Hij kreeg vleugels door het verlangen de eerste plaats terug te pakken. "Ik heb me voor het eerst in mijn leven helemaal leeg gereden", bekende hij. Deze inspan ning leverde hy niet op souplesse, maar op kracht. Waar ploegmakker Ario Hassink een tandje lager reed om voor het eerst in drie Jaar weer een tijdrit te winnen, stak Van Vliet Juist een groter verzet. "Ik heb nooit geweten dat ik dat kon. eigenlijk heb ik mezelf gisteren ontdekt". Die ontdekking vond plaats op het terrein waar zijn bij na-meesterschap nog niet volledig bekend was. Leo van Vliet, werkzaam in het transportbe drijf van zijn vader in Honseleredyk, ging in Olympia's ronde geen Neder landse heuvel en geen eindsprint uit de weg. Zyn eerste plaats in het pun tenklassement staat daarvoor als onomstotelijk bewys. Als tydrijder echter stak hy voor het eerst ver uit boven de groep van mannen die vlak onder de top him prestaties leveren in deze specialiteit, zoals bijvoorbeeld Jan Bakker en Fons van Kafewyk. De kwaliteit van een renner wordt niet alleen bepaald door zijn verrich tingen in het zadel en tussen de wie-- len. De werkelijke klasseman kan ooi. andere moeilijkheden aan. Vorig jaar nog werd Van Vliet gespaard voor Olympia's tour. dit keer reed hij als een ervaren coureur hoewel het lopende seizoen niet werd gemar keerd door een reeks overtuigende overwinningen. Van Vliet doorbrak tot Olympia's ronde begun allee* fe Fons van Katwijk wint het tweede gedeelte van de laatste etappe. Desondanks is hy in deze week niet bezweken onder de druk iedere dag uit de trui gereden te kunnen worden. "Ik heb er steeds rekening mee gehouden, dat ik de eerste plaats kon kwijtraken. Ik zag op tegen Hassink en Van Gerwen voor de tydrit. Ik dacht dat het misschien mogeiyk zou zyn dat ik een minuut verloor aan Van Gerwen. Het enige dat ik kon doen om dat te voorko men, was alles geven". Van Vliet deed het en bracht voor het eerst sinds elf Jaar Amstel weer op de eerste plaats in Olympia's ronde. Cor Schuuring (1964) en Harry Ste vens (1965) zyn namen uit het ver leden. Leo van Vliet Is de naam voor de toekomst. Leo van Vliet is de laatste 80 kilo meter van Olympia's ronde niet meer in gevaar geweest In de groep, op de finish aangevoerd door Fons van Katwyk, voltooide hy de slotrace van Nibbixwoude naar Amsterdam. Fons van Katwyk. beroofd van de leiderstrui in de tydrit van gister middag, kreeg een redelijke compeiu satie voor het verhes met zijn tweede etappe-overwinning in successie. De renner van Soka won. geholpen door zyn ploegmakker Peer Maas (derde) de sprint van het complete peloton. Die tweede overwinning hielp hem echter niet meer van de derde naar de tweede plaats. De ploeggenoten van Van Katwyk en Maas konden niet voorkomen dat Hassink tussen hen in eindigde en eveneens tydsver- goeding Incasseerde. Oo minder dan een halve minuut van Van Vliet kwam Van Katwyk drie seconden te kort voor de tweede plaats in de eindrangschikking. Niettemin was Fons van Katwyk geen echt teleurgesteld man: „De tweede dagoverwinning vergoedt veel. maar toch niet alles. Ik ben echter bly, dat ik zo ben teruggekomen, want na de tydrit heb lk het erg moeilijk gehad" De rit over 86 kilometer naar Am sterdam had weinig om het ïyf. Po gingen tot ontsnapping van onder andere Jacobs, Akker en Groen wer den snel teniet gedaan door de op permachtige Amstelploeg. Hassink. in wezen geen sprinter, onderstreepte de kracht van zyn zestal in de fana tieke laatste meters, waar hy de De uitslag van het eerste dee* van de achtste en laatste rit is: 1. Arie Hassink (Ams) de 22 km in 30 minuten en 55 seconden; 2. Leo van Vliet (Ams) op 7 seconden; 3. Gerrie van Gerwen (Erp) op 11 seconden; 4. Ger Brokelman (Bos) op 19 se conden; 5. Michel Jacobs (Mie) op 21 seconden. Tweede deel: 1. Fons van Katwyk (Sok) 1 uur 51 minuten en 6 secon den (met bonificatie 1.50.51); 2. Aria Hassink (Ams) zelfde tyd (met bon. 1.50.56); 3. Peer Maas (Sok) zelfde tyd (met bon. 1.51.01)4. Gerrie van Gerwen (Erp) z.t.; 5. Milan Purzla (Tsj) z.t. Het algemeen klassement van Olympia's ronde door Nederland is: 1. Leo van Vliet (Ams) 28 uur 7 mi nuten en 52 seconden; 2. Arie Has sink (Ams) 28.08.18 3. Fons van Katwyk (Sok) 28.08.21; 4. Gerrie van Gerwen (Erp) 28.08.46 5. Jan Bakker (Ket) 28.09.15 6. Bas van Lamoen (Bat) 28.09,24 7. Frits Schür (Ket> 28.09.24 8. Henk Lubberding (Erp) 28.10,06 9. Kees van de Wereld (Ket) 28.10.09; 10. Albert Scheffer (Ket> 28.10 36. BERLIJN Op de voorlaatste wed strijddag van de Bundesliga vond een "pryzenslag" plaats, die er in de eer ste plaats voor zorgde dat Borussia Mönchen-Gladbach, na een 1—1 by Kickers Offenbach, zyn landstitel kon promoveren. Naast Bayern Mün- chen komen de Borussen ook het vol gend jaar weer uit In het Europees bekertoernooi voor landskampioenen. FC Köln, dankzy een 1—0 overwin ning op Bayern München, en Ein- tracht Braunschweig, na de 1—1 op eigen veld tegen Bochum, vonden een plaats in het toernooi om de UEFA-beker. De winnaar van de be kerfinale, tussen Hamburger SV en FC Kaiserelautern, komt uit in het Europese toernooi voor bekerwin naars, terwyl de verliezer ook om de UEFA-beker mag spelen. De vierde ploeg voor dit toernooi wordt Schalke '04, Rot-Weiss Essen of Eintraoht Frankfurt. In de degradatie-zone is nu ook het doek voor Hannover '96 gevallen. Zelfs een overwinning van 2—1 in Gelsenkirchen, by Schalke '04, kon niet baten. Naast Hannover en het reeds gedegradeerde Bayer Urdingen, zullen VFL Bochum en Kickers Of fenbach op de laatste speeldag uit Het college van B en W van Rotterdam is bereid de voetbalver eniging Sparta een bedrag van f550.000 te lenen voor de financie ring van het exploitatietekort over het verenigingsjaar 1976—1977. Het college achryft dit in een brief aan het bestuur van de voetbalvereniging. De stadsbestuurders zyn echter niet gemachtigd een lening van f700.000 te geven. Hierom had Sparta in feite gevraagd. Het bedrag was bedoeld voor de consolidatie van het te ver wachten liquiditeitstekort. LEIDEN Gerard Nap staat op vallend bescheiden tegenover het beslissings-duel dat tweede pinkster dag gespeeld moet worden. Wanneer De Danaïden maandag in Vinkeveen Rohda ontmoet om uit te maken wie Westerkwartier moet vergezellen op de degradatieweg uit de hoofdklasse, zal al te veel Leidse chauvinisme het duel niet begeleiden. Aanvoerder Ge rard Nap althans, zegt dat zyn ploeg genoten niet gebukt gaan onder de druk dat zy de enigen zyn die Lei den nog van hoofdklasse-korfbal kunnen voorzien, nu Fides Pacta de promotieboot gemist heeft. „Zover gaat ons chauvinisme voor de stad niet", stelt hy. Die houding, gevoegd aan de wetenschap, dat Rohda nog niet zo lang geleden verslagen werd in een directe confrontatie, lykt een voordeel voor de Danaïden. Nap waarschuwt echter voor al te veel op timisme, zoals dat wel rondwaart by zyn medespelers en trainer en schat de kansen zelf op fifty-fifty. „Eerst spelen, daarna weten we het", is zyn nuchtere uitgangspunt. „Want sinds die laatste keer dat wy Rohda heb ben verslagen hebben zy de twee oude rotten Van Beugen en Rie Ko per teruggehaald in de ploeg. Voor de routine. Het is alleen te hopen dat de Jonge spelers van ons zich daardoor niet van de wys laten bren gen. Overigens is het wel frappant dat de meeste clubs nog gebruik ma ken van hun oudere spelers. Dat komt door de andere mentaliteit van de jeugd, die er niet meer voor wil vechten om in de selectie te komen. Maar de enkelen die wel zoveel ka rakter hebben dat ze er komen, gaat ook niets te ver om by die selectie te blyven". Nap kan het weten. Hy speelt zelf al jaren in het eerste team van de Danaïden en zal ook maan dag weer een van de belangrijke steunpilaren zyn. In een duel dat mede gespeeld moet worden, doordat een protest van Archipel werd af gewezen. Die club had na afloop van de wedstryd Rohda-Archipel gepro testeerd tegen de strafworp, die Roh da in het competitietreffen twee punten opleverde. De worp zou niet op de juiste wyze zyn genomen, werd naderhand (hangende het protest) overgenomen en gemistHet had echter geen consequenties voor Roh- dat, louter omdat de Archipel-klacht door een procedure-fout niet geho noreerd kon worden. Het gevolg was dat Rohda de winstpunten behield en op een puntentotaal van 14 finish te. Evenveel als De Danaïden, dat nu in de barrage bestreden moet worden. Een competitieverlenging, waaraan de Leidenaars blessurevrij beginnen. Nap: „Alleen ikzelf heb een beetje last van mijn lies, maar dat zal voor tweede pinksterdag geen problemen opleveren. Ik heb voorzichtigheids halve woensdag in de wedstryd Ryn- delfland tegen Amstel/Het IJ dan ook maar één helft meegespeeld. We zullen er in ieder geval het beste van proberen te maken". Gerard Nap schat de kansen voor De Danaïden 'fifty-titty.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11