"Licht is onvoorzien op rood gesprongen t 12,5% Schaefer: meer geld voor de oude wijken I Vorst was militairen te bar VERONTWAARDIGD RSV - BREDERO: SZOMERKORTINGh Leeftijd tandarts excuus voorfout ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? Uitspraak Goudsmit bewijst hoe gering zorgvuldigheid is99 Nu bij 3 SUISSES Nu guldens voordeel bij 3 SUISSES DINSDAG 1 JUNI 1976 ADVERTENTIE DEN HAAG - "Het licht heeft bij de overheid sinds 1974, toen de onderhandelingen over de opdracht voor de bouw van de kerncentrale in Zuid-Afrika begonnen, steeds op groen gestaan. Nooit is het op geel gesprongen. Maar tot de laatste dag, waarop het contract moest worden onderte kend, dat was definitief vrijdag 28 mei, heeft de regering geen duidelijke beslissing willen nemen over de verlening van de kredietgarantie. Het licht is onvoorzien op rood gesprongen. Daarmee heeft de regering zich niet gehouden aan de toezeggingen dat wel en tijdig medewerking zou worden verleend. Het kabinet Den Uyl draagt voor deze besluitloosheid en de gevolgen daarvan zonder meer de verantwoordelijkheid". Dit zegt de J. de Vries, president directeur van de Verenigde Bedrij ven Bredero, die gisteren samen met zijn collega ir. A. Stikker van Rijn-Schelde-Verolme Machinefa brieken en Scheepswerven uiting gaf van zijn verontwaardiging over het regeringsoptreden bij het ver lenen van een kredietgarantie voor de kernenergie-order in Zuid- Afrika. "Door het wegvallen van dit project is aan een Nederlandse speerpunt industrie ernstige schade toege bracht De internationale aanslui- UTRECHT - De raad van beroep van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde heeft by de beoordeling van een fout van een tandarts diens jeugdige leeftijd en zijn gebrek aan ervaring als verzachtende omstan digheid laten gelden. De patiënte die een klacht tegen hem had inge diend, zal een deel van haar eigen schade moeten dragen omdat ze "door deze moeilijke behandeling aan een jeugdige tandarts op te dragen een zeker risico voor mis lukkingen op zich heeft genomen". In eerste instantie had de afdelings- raad de klacht van de patiënte af gewezen. Ze ging in beroep bij de raad, die de tandarts blijkens een publikatie in het Nederlands Tan dartsenblad het (lichtste) tucht middel van waarschuwing heeft opgelegd en hem verplichtte de pa tiënte duizend gulden schadever goeding te betalen. Ook moet hij 1500 gulden bojdragen in de kosten van de behandeling van de klacht. De tandarts had bij de patiënte een prothese bestaande uit vier tanden en vijf kiezen aangebracht en bo vendien had hij vyf gouden kronen gemaakt voor twee hoektanden en drie kiezen die onderling door een stangetje met elkaar waren ver bonden. Dat alles voor 2000.- Volgens de patiënte waren ae Kro nen op de twee hoektanden ver keerd gezet, waardoor ze bij het praten dikwijls op haar lippen en wangen beet. De tandarts heeft nog geprobeerd de zaak sluitend te ma ken, maar dat lukte niet. ting met een snelgroeiende, gea vanceerde bedrijfstak is teniet ge daan". Geloofwaardigheid "De geloofwaardigheid van de Ne derlandse regering en de Neder landse industrie als partner in sa menwerkingsverbanden is zodanig geschaad, dat in de naaste toe komst moet worden gerekend met een veelvoud van de thans verloren gegane werkgelegenheid". Wat de gevolgen zullen zijn van het uitblijven van de Zuidafrikaanse order - waarmee voor de Neder landse deelnemende bedrijven in het Amerikaans-Nederlands- Zwitsers consortium een bedrag van 3,4 miljard gulden gemoeid was - is nog niet geheel duidelijk. Ontslagen Zeker is dat de verwachte uitbrei ding van de werkgelegenheid by RSV niet door zal gaan. Of het tot ontslagen zal komen, zal afhangen, welke, en hoeveel opdrachten er in de toekomst uit de bus zullen ko men. "Deze slag zal op de een of andere manier opgevangen moeten worden",aldus ir. Stikker. "Onze technische expansie zou er wel eens onder kunnen lijden", zegt ir. W. R. Hoving van de concern- directie van Bredero. "Het werk was bijna binnen. Plotseling werd het kleed onder onze voeten wegge trokken." "De markt op het gebied van ker nenergie is groot", aldus ir. M. C. van'Veen, directeur van RSV. "In vele landen worden op het ogenblik kernreactoren gebouwd. Het aantal ondernemingen dat thuis is op dit gebied is echter maar beperkt". Kennis Rijn-Schelde-Verolme en Bredero zijn door Zuid-Afrika vooral bena derd voorde bouw van de kerncen trale in Koeberg bij Johannesburg om hun specifieke kennis op dit gebied. Bredero voor zijn civiel technische en grondmechanische aanpak, RSV voor de project aanpak. De Nederlandse bedrijven zouden daarnaast de bijbehorende apparaten, kranen, instrumenten, pijpleidingen, veiligheidssystemen leveren, plus de leiding van de montage. "Escom, de Zuidafrikaanse el- ectriciteits-voorzieningscommissie, die de opdracht voor de kerncentra les verleent, had nadrukkelijk zijn voorkeur gegeven voor de techni sche en commerciële elementen 'Bedreiging voor vrede' UTRECHT - Deae week verschijnt ln het Franse dagblad Le Monde een grote advertentie van vier Ne derlandse organisaties die daarin niteenaetten waarom er ln Neder land veraet ls geresen tegen Neder landse deelname aan levering van kernenergiecentrales voor Zuid- Afrika. De Nederlandse organisa ties aijn het Angola Comité, de Anti-Apartheidsbeweging Neder land, de Boycot Ontspan Actie en de werkgroep K air os. "Waarom was het protest vanuit de Nederlandse samenleving so fel en ■o massaal", aldus de advertentie: "Omdat de blanke minderheidsre gering in Zuid-Afrika djn macht met kernwapens wil versterken, soals premier Vors ter kort geleden heeft verklaard en omdat nimmer sekerheid te krijgen Is dat daarbij de te bouwen kernreactoren geen rol sullen spelen. Omdat kernwa pens ln handen van Vorater een ernstige bedreiging vormen voor de vrede In politiek labiel saidelljk Afrika en daarmee voor de vrede ln de wereld". Wie was er nou eerder,de emancipatie of Radio weekblad? 't Zal in ieder geval de VARA wel weer zijn. Moet u eons opzettelijk naar luisteren: VARA op de los gemaakte Hilversum II. miil(lengolf.4B2 meter. Hebt u dat allemaal? Om tien voor half acht begint het al met In de RoodeCirkel.dat nieuwsspel. Kn om tien uur Radio Weekblad met MenriëtTheunissen.Thea Keizer. Ingrid Harmsen Manneke Iroentemun. I leeft niet geneel ongemerkt al erg veel voor vrouwen betekend. Iedere woensdag. Ken middagje Stoomradio begint om herinneringen. Nog nooit van gehoord? Kent u die VARA eigenlijk wel. Misschien bent u niet eens lid voordat ene tientje.of automatisch jaarabonneeopdie voortreffelijke gidsvoorf;36.80.Zouudanweleensonmiddellijk willen bellen02150*18741 of schrijven aan 'Anlwoordnr.3 in Hilversum. Dat is de VAR/V De VARA dat ben je zelf. Van Agt over Bloemenhove: i Den Haag op paleis Huis ten Bosch premier Ar DE BILT - Minister Van Agt van Justitie vindt dat uitspraken van de voorzitter van het bestuur van de Bloemenhovekliniek, mr. An neke Goudsmit, aantonen dat er in de kliniek onzorgvuldig te werk wordt gegaan, zo zei de mi nister gisteren op een CDA- byeenkomst in De Bilt. Mevrouw Goudsmit verklaarde dit weekeinde in een weekblad, dat de Duitse vrouw, die de aanlei ding was voor de actie van Van Agt, wel twintig minuten had ge sproken met een probleem- receptioniste. "Wel twintig minu ten, dat is een zorgvuldigheid GEMEENTEN MEER BEVOEGDHEDEN DEN HAAG (SP) - Ruimere finan- ten komt, te hoog om de plannen uit ciële armslag en uitgebreidere be voegd heden voor gemeenten om de die de vernieuwing van oude stadswijken rijk zich al in vroeg stadium slagvaardiger tegemoet te kunnen planvorming uitspreekt treden. Dat is de gedachte achter het ont werp voor de Wet op de Stadsver- wijk of buurt het predikaat nieuwing, dat staatssecretaris nieuwingsgebied" willen Schaefer (Volkhuisvesting) Een andere zekerheid, wet geeft is, dat het subsidies. directies van RSV en Bredero. Op de morele en politieke bezwa ren, die er tegen het aanvaarden van de opdracht zijn uitgesproken, wil men bij Bredero en RSV niet ingaan. "Dat kunnen wij in ons za kendoen niet inbouwen. We maken alles, als het maar niet direct met moord-en-doodslag te maken heeft", aldus De Vries. Hij voegt eraan toe dat men zich wel houdt aan de spelregels van de Verenigde Naties. "Voor Zuid-Afrika geldt trouwens geen boycot". men en wat het allemaal gaat kos ten. Een herindelingsplan is verge lijkbaar met een bestemmingsplan en legt bijvoorbeeld ook een gewij zigde verkeersstructuur vast. De wet regelt eveneens hoe van bepaalde meet af aan (van structuurplan tot herindelingsplan) de inspraak van de betrokkenen moet worden gere de geld. Nieuw in de wet is dat bezwa- niet alleen schriftelijk maar ook mondeling mogen worden inge- ondelinge bezwaren moeten voor dit deel de Nederlandse^ offerte", aldus de Tweede Kamer heeft aangeboden, stad een structuurplan maken. Als De nieuwe wet is bedoeld als een de minister deze aanwijzing goed- aanvullingopdeWetopdeRuimte- keurt, betekent dat, dat alle depar- bracht. De lijke Ordening en de Woningwet. Wanneer dit bestaande wettelijke steun aan de uitvoering kader gemeenten geen soelaas plannen te geven. de pro- "Een en ander heeft wel tot ge volg", aldus de staatssecretaris, bied" kan de gemeente ook "leefmilieuverordening" op Naast de mogelijkheid tot aanwij zing van "een vernieuwingsge- waarmee in de kliniek wordt ge werkt", aldus Van Agt. Hij zei daarom over de hele zaak zijn diepe twijfels te hebben. "Ze zul len er wel de juiste apparatuur hebben. Ze zullen wel de vak kennis hebben. Maar dat is niet interessant. De vraag is of de zorgvuldigheid in ernst wordt bezien, beoordeeld en over dacht", aldus de minister. Bij de abortuswetgeving zal vol gens hem de minimale eis moe ten blijven, dat met grote ernst en zorgvuldigheid wordt onder zocht, of er de klemmende nood aanwezig is, die de ingreep zou rechtvaardigen. Er dient onder zocht te worden, of er geen an dere mogelijkheid is. "Dat zal niet altijd kunnen, soms wel, maar men onderzoekt het niet eens", zo zei Van Agt. Hy zei er bijna zeker van te zijn dat in andere klinieken dan Bloe menhove, waar zo'n honderd ge vallen per dag worden behan deld, ook geen zorgvuldig onder zoek wordt ingesteld. Dat kan gewoon niet, alleen al door het gebrek aan tyd, aldus de be windsman. Het abortusontwerp van WD en PvdA karakteriseerde hij als een merkwaardig handjeklap of een onthullende handel. Hij wilde zich niet uitlaten over de vraag of hij zo'n ontwerp eventueel van zijn ministeriële handtekening zou willen oude wijken, kan een beroep op de "dat niet ieder verzoek tot aanwij- Wet op de Stadsvernieuwing den gedaan. Volgens het wetsontwerp kunnen j gemeenten bepaalde wijken aan wijzen als zogeheten "stadsver- zing tot "stadsvernieuwingsge- bepaalde wijk van toepassing laten bied" kan worden gehonoreerd. We zijn. Deze verodening geeft ge- zullen prioriteiten moeten stellen Nadat een wijk tot "vernieuwings- verpaupering gebied" is gebombardeerd, kan de toe te roepen. Staatssecretaris Schaefer voor gemeenten meer geld en bevoegdheden Urker kotter nog spoorloos CHERBOURG - Het zoeken door Franse schepen en vliegtuigen naar de Urker kotter "Wilco" (UK 62) is gisteren zonder resultaat gebleven. Het schip wordt, met vijf man aan boord, vermist op 30 mijl ten noordwesten van Ouessant. Het zoeken met vliegtuigen werd bemoeilijkt door laaghangende bewolking, waardoor het zicht minder dan 300 meter was. De Franse marine zette drie schepen nieuwingsgebieden". Wanneer de gemeente in samenspraak met be- ADVERTENTIE g! op BREIGARENS (S op SOKKEN op FITALON gezondheidsondergoed minister van Volkshuisvesting, dat hij Gedeputeerde Staten heeft gehoord, met deze aanwijzing ak koord gaat. stelt het rijk zich garant voor het verschil tussen de kosten en opbrengsten van de stadsver nieuwingsplannen. Ook nu al geeft het rijk uitgebreide subsidies voor het opknappen van oude wijken. Maar vaak is het doel, dat voor rekening van de gemeen- trokkenen (bewoners, huiseigena ren, bedrijfsleven, middenstand) gaan werken aan een verbeterings plan of een herindelingsplan. Bij een verbeteringsplan wordt ervan uitgegaan, dat de structuur ge- de stadsvernieuwing" handhaafd blijft. Vastgelegd wordt welke panden verbeterd worden, hoe de omge ving wordt aangepakt, welke wel zijnsvoorzieningen er moeten ko- Een belangrijke taak ziet de staats secretaris voor "stadsvemieu- stadsvemieuwingsgebieden" wingscorporaties", waarin huisei genaren en bewoners beschikt de gemeente breidere instrumenten om de ken. Deze corporaties zouden stadsvernieuwing vlotter te laten belangrijkdeel van het voorberei- -erlopen. Zo kan in "het belang van dende werk van de gemeenten uit nvoudiger handen kupnen nemen. Een spe- sneller worden onteigend, geldt ciaal subsidiepotje wordt voor dit er een uitged 'particulier initiatief geopend, eider iorkeursrecht voor gemeen- Het is nog onbekend, wanneer de ten bij aankoop voor alle in het ge- Tweede Kamer dit wetsontwerp in bied gelegen grond. behandeling neemt. De UK 62 meldde gisterochtend vroeg dat hij water maakte in de machinekamer. Volgens Scheven- ingen Radio is er reden om aan te nemen dat het schip is gezonken. Er is een olievlek waargenomen in de omgeving waar de visser in moeilijkheden raakte, maar wrak stukken zijn niet gezien. Volgens onbevestigde berichten uit Urk zou de bemanning gemeld hebben dat zij het schip ging verlaten. Aan boord waren vijf Urkers. ,Koude-voetenzaak": tot twee maanden geëist Botermarkt 13, Leiden ARNHEM (APA) - "Pure. niet goed plichtigen straffen van één tot twi te praten onwil en een falend per- maanden Nieuwersluis. "We mo soneelsbeleid hebben op 5 februari ten tot elke prijs herhaling van c in de kazeme in Zuidlaren de vlam soort soldatenverzet voorkomen, in de pan laten slaan". Met die felle kritiek keerden zich gerij van Nederland zich gisteren de beide advocaten A. Wil- cident onbeschermd van de legerleiding in wat later be- hun verdedigingslinie. "En onder kend werd als de "koudevoeten- wijl slaan onze potentiële tegen- istratie om tijdens standers zich brullend op de knit~ 'boemerang 3', waarvan werd ge vreesd dat er net als in een kort daarvoor gehouden oefening be- vriezingsgevallen zouden optre- Volgens de auditeur voelt de bur- den. Later meldden zich tien solda- na dit in- ten met bevroren ledematen bij de kijken de dokter. Het Duitse leger gelastte een oefening die in het zelfde ge bied zou worden gehouden af van wege de enorme kou. v 3 SUISSES v zondheid van hun mensen sprong", aldus mr. Willems. 'Het is die weigering geweest die de acties uitlokte. Het was een spontane uit ing van ongerustheid'. Honderd soldaten hadden zich de 5de februari verzameld voor een de demonstratie. De V.V.D.M. had de zich teruggetrokken, maar steunde wel de eisen. Zes van de zeven afde lingsbestuurders demonstreerden mee. Veertig man bleven uiteinde lijk over nadat de batajjonscom- 0mandant vier man liet arresteren. eiste tegen 46 Zuidlaarder dienst- geregeld eten tijdens de oefening tenbier te arrangeren stuitten af. Mr. Beaumont beschuldigde de werd de indruk ge- V.V.D.M. er van te proberen er nu wekt dat de legerleding onnodig zonder kleerscheuren af te komen, nonchalant en zorgeloos met de ge- Hij vond de argumenten die wer- oefening in Duitsland bij vijf tien graden vorst betere werkom standigheden te bereiken nadat i het lachen als ze horen met wat /oor argumenten hier wérd ge werkt'" generaal Zoutenbier alle overleg De soldaten wensten net als hun systematisch van de hand gewezen. - kader verwarmde tenten, compen- Auditeur militair mr. H. Beaumont satie voor gemiste weekeinden De zorgen van de soldaten i pantserinfanteriebataljons in de kazernes in Assen. Zuidlaren. Steenwijk en Havelte waren dus niet voor niets. Maar zelfs pogingen van de V.V.D.M.-hoofdbestuurders gesprek met de generaal Zou den gebruikt te gek: ''Een soldaat loopt nou eenmaal risico's. Je mag van hem wel een zekere hardheid verwachten'. Raadsman mr. A. Willems vroeg vrijspraak voor de 46. Hij had een fout in de dagvaarding ontdekt. De auditeur legde het herhaald weige ren van een dienstbevel ten laste, terwijl een van de bevelen bedoeld was voor de op de appèlplaats aan wezige officieren en niet tot de sol daten was gericht.' Uitspraak volgende week 1 dag.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7