Razende auto's, «derende remmen het is om op te schieten Rupsenplaag Haarlemmermeer Ik mocht toch al niet mee aan lange haren komen99 Ridderhof wil stroom- kosten drukken Koudekerk werkt aan plan „scholenhoek" DINSDAG 1 JUNI 1976 Geref. kerk in Leimuiden in zak en as Rijnsburgse kapper Peursum (75) stopt ermee LEIDEN De Letdse politie heeft gistermiddag in een etablissement aan de Herengracht vier gokautoma ten, drie fruitautomaten en een paar denspel in beslag genomen. De auto maten waren er volgens de politie in strijd met de wet op de kansspelen geplaatst. LEIDEN Van de Dr. van Voort- huysenschool zijn in de afgelopen da gen dertig ruiten ingegooid, waar schijnlijk door baldadige jeugd. Ook het hoofd van de Willem de Zwijger- school heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van het school gebouw. Daar gingen namelijk twaalf ruiten in gruzelementen. KATWIJK In Katwyk zijn het afgedopen weekeinde twee aangiften van diefstal by de politie binnenge komen. Zaterdag werd een bromfiets, die op slot stond, by de Julianalaan ontvreemd. Gisteren verdween een vrachtauto van een aardappelgroot handelaar die by de Noordduinen geparkeerd stond. De auto had een waarde van vyfendertdghonderd gul den. Recherche arresteert autokraker NOORDWIJK De recherche heeft een 22-jarige Marokkaanse arbeider gearresteerd, die er van verdacht werd zich reeds geruime tijd aan het openbreken van auto's te hebben schuldig gemaakt. 3ax de loop van de laatste maanden kwamen* bij de politie regelmatig klachten bónnen, dat aan de Randweg in het Langeveld geparkeerde auto's waren opengebroken. Na vele uren posten kreeg de recherche aanwijzin gen tegen een Marokkaanse jongeman die meerdere malen met zijn auto in de omgeving van de Randweg werd gesignaleerd. Dezer dagen zag een van de pos tende rechercheurs, dat de Marok kaan zijn wagen parkeerde op een der parkeerterreintjes aan de Randweg en dat hij aan de portieren van an dere auto's voelde. Bij de nadering van voorbijgangers liep de jonge gastarbeider naar de bosrand om een plasje te doen. Daarbij urineerde hij op enkele centimeters afstand van 't hoofd van de in de struiken verscho len politieman. Onverstoord postte deze verder en even later zag hij, dat de Jongeman met onvoorstelbare vaardigheid het tochtraampje van 'n Volvo forceerde en het portier open de. De inbreker nam vervolgens een damestas weg en smeet die in zijn eigen auto. Op dat moment werd hij door de rechercheur in de kraag ge grepen en met assistentie van colle ga's naar het politiebureau gebracht. Met de Marokkaan, bakker van be roep, bleek de vreemdelingenpolitie reeds heel wat te stellen te hebben gehad. Meerdere malen was hij reeds uit ons land verwijderd. Hij bekende vijftien gevallen van autokrakenj, waarbij hij geld en goederen had buit gemaakt. Hij is gisteren ter beschik king van de Officier van Justitie ge steld. Belangstelling vereniging van huurders groot NIEUW-VENNEP De belang stelling voor de huurdersvereniging van "Wykvereniging Linquenda" biykt erg groot te zyn. De huurders vereniging Linquenda in Nieuw- Vennep heeft tot doel, de belangen van alle bewoners van de wyk te be hartigen op het gebied van huur, onderhoud en daarvoor regelmatig contact op te nemen met de gemeen te, makelaars en dergeiyke. Aan alle inwoners wordt nu een enquêteformulier uitgereikt, waarop mogeiyke klacht, die in een woning voorkomen, ataan vermeld. Een com missie zal de klachten coördineren en ter hand stellen van de betreffend instelleng. Op 15 Juni is de eerste ledenvergadering in "De Gouden Leeuw Voorzitter van de nieuwe vereniging is de heer J. van Lieshout. KATWIJK In de Katwykse Schooltraat is gisteren een kastje van de kabeltelevisie vernield. De dader is, evenals de schade, nog on bekend. Concert van muziekschool SASSENHEIM In de Gerefor meerde kerk van Sassenheim wordt donderdag een docentenconcert ge houden. Dit concert vindt in het kader van het tienjarig bestaan van de Stichting Muziekschool Bloem bollenstreek. Leraren en leraressen van de muziekschool gaan gezamen- lyk het podium op. Verder wordt morgenavond een leerlingen-uitvoe ring gegeven in De Kuip van Noord- wijk. De uitvoering vangt om half acht aan. Burgerlijke stand SASSEHEIM GEBOREN: Ro- bertus J. T., zv J. J. M. Heraman en M. A. E. Wesseling; Linda G. C., dv A. G. C. Langeveld en G. M. Kivits; Eelco, zv C. J. Bisschop en C. K. Koster. t Straten en NIEUW VENNEP Als de inwo ners van Haarlemmermeer niet wil len dat de bomen en heesters in de polder binnen de kortste tyd volledig kaal zyn gevreten, moeten zy de ge- meentelyke plantsoenendienst de hel pende hand bieden in de bestryding van rupsen. Rupsen, rupsen en nog eens rupsen, „overspoelen" de polder. In Haarlemmermeer spreekt men over een grote rupsenplaag. Vooral in Haarlemmermeer-zuid, o.a. Nieuw- Vennep, ziet men hele trossen rupsen aan de bomen kleven De rupsen van de ringelrupsvlinder en de bastaard satynvlinder richtten al enorme schade aan aan de open bare groenvoorzieningen en ook al in menige particuliere tuin ziet men gedeeltelik kaal gevreten takken. Een gemeentelyke plantsoenarbei der: „Als je de bladeren aan de bo men ziet, ïyken het net oude blade ren, maar het is jong groen met een rupsennest. In één zo'n nest zitten honderden rupsen, die zich te goed doen aan het groen". Hoewel de plantsoenendienst van de noodzaak is doordrongen de rup sen te bestryden, is hier geen begin nen aan. „wy doen ons best, maar kunnen niet in heel Haarlemmer meer tegeiyk zyn. Daarom doen wij een beroep op de bevolking", aldus de plantsoenendienst. De rupsen kunnen op drie verschil lende manieren worden bestreden. De chemische bestryding heeft ais nadeel dat het schadelijk kan zyn voor vogels. De biologische bestrij ding kan gedurende korte tydjvor- den gebruikt, namelyk als de rupsen gaan lopen. Zy zyn dan hun ver nietigend werk al begonnen. Volgens de plantsoenendienst is de beste methode om de nesten uit de bomen, struiken en heesters te halen en in de grond te stoppen, of, met spiritus overgoten te verbranden. De plantsoenendienst: „Alleen met hulp van de eigen inwoners kan Haarlemmermeer de rupsenplaag af doende bestryden en zal de kans op kaalgevreten bomen en heesters mi nimaal zijn". RIJNSBURG „Ach, ik houd er nu maar echt mee op. Ik mocht de laatste jaren al niet meer aan lang har kómen, want daar ben ik te oud voor". De Rynsburgse kapper Peursum (75) zegt zonder al te. veel spyt nu maar de schaar, tondeuze en kam voorgoed op te bergen. Hij vindt het welletjes, na tweeënvyf- tig jaar geknipt te hebben. Begon hy in 1923 met een herenkapsalon ("er waren nog geen dameskap salons") tien Jaar geleden werd deze met een dames-afdeling uit gebreid. Aanvankelyk was de va der van kapper Peursum niet zo enthousiast over de plannen van zyn zoon om een zaak te begin- „Hy wilde me in het kleerma kersvak maar daar had ik geen zin in. Dus toen ik 23 was, heb ik een huis gekocht en ben een zaak begonnen. Het kappersvak heb ik nog van de oude Rynsburgse kap per Ouwersloot geleerd. Je had toen nog niet al het coupe-knip pen of permanenten nee, het was uitsluitend knippen en scheren".. Diploma's kwamen er vyftig Jaar geleden voor het kappersvak ook nog niet aan te pas. want die heeft kapper Peursum nooit hoe ven te behalen. Zelfs geen mid denstandsdiploma „Toen dat werd ingevoerd was ik al over de leeftyd om het te doen. Als je een kam, schaar, tondeuze en kwast had kon Je zo beginnen". Van de acht kinderen zyn er twee die in de voetsporen van hun va der volgden. 10 Jaar geleden nam één van zyn zoons de kappere zaak over waarna Peursum senior hem bleef assisteren. Het scheren nam altyd een grote plaats in by kapper Peur sum. „Vooral op zaterdag, dan kwamen er zoveel scheerklanten dat Je geen tyd meer over had om te knippen. En dan de crisis- Jaren: toen kwamen er klanten die het scheren (dat kostte een dubbeltje) niet konden betalen. Maar daar vond ik wat op. Ik dacht: als Je niet meer komt. heb ik ook geen sigarettenverkoop meer van Je. Dus ging ik abon nementen maken, die kosten één gulden per maand. Tja, je moest het één met het ander dekken, en zo had ik verlies op het scheren, maar nog de winst van tabaks verkoop". Al het haar, dat in de oorlogs jaren by de klanten werd geknipt moest aan de Duitsers worden af gegeven. Maar daar voelde de Rynsburgse kapper niet zo veel voor. Hy leverde een schyntje in van wat er in werkelykheid aan haar in de kapperszaak op de grond terecht kwam. Dat leverde hem een: waarschuwing op van de "haar-ophaler". „Maar ik dacht: hoe weet hy, dat ik te weinig inlever, als alles in een grote zak wordt gedaan die al he lemaal vol zit met haar. Toen ik dat vroeg, zei de ophaler: Ja, ze leveren allemaal te weinig in KOUDEKERK AAN DEN RIJN De commissie voor welzijnszaken zal een positief advies uitbrengen over het vervangen van de huidige verlichting in het vrijetijdscentrum 'De Ridderhof' aan de Kerklaan. In de sportzaal zijn nu tl-lampen aangebracht. Het bestuur van de Ridderhof wil deze vervangen door halogeen-lampen. Dit zou een jaarlijkse besparing opleveren van ongeveer drieduizend gulden aan stroomkosten. Voor het aanbrengen van de nieuwe verlichting moet een bedrag van vijftienduizend gulden worden uitgetrokken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Aan het plan de „scholenhoek" wordt op dit moment hard gewerkt. Deze mededeling deed de Kou- dekerkse wethouder mevrouw Le Large gisteravond tijdens de ver gadering van de commissie welzijnszaken. Mevrouw Le Large vertelde de commissieleden, dat burgemeester en wethouders er naar streven om nog vóór de vakantie begint een ge sprek te hebben met alle belanghebbenden in deze zaak. Kapper Peursum: kleermaker, daar had ik geen zin in. LEIMUIDEN „Als het zo doorgaat en nog erger wordt, zie ik het somber in. Eigenlijk zou je een nieuwe kerk moeten bouwen, maar waar haal je het geld vandaan", aldus D. van der Blom uit Burgerveen, die voorzitter is van de beheerscommissie van de Gereformeerde Kerk in Leimuiden. De kerkeraad zit in zak en as, nu de aansluiting van de nieuwe provinciale weg S. 20 op de oude weg naar Alphen een feit is. Een modern beveiligd kruispunt is er aangelegd, compleet met verkeerslichten- De weggebruikers zijn er op vooruit gegaan, maar de kerkgan gers zijn er allerminst beter op geworden. De provinciale weg ligt vrijwel pal tegen de kerk aan. Parkeerproblemen, geluidshinder, kortom de gereformeerden in Leimuiden en omgeving zien de toekomst met angst en beven tegemoet. De Gereformeerde Kerk van Lei- muiden zit bijna tegen de nieuwe weg c.q. het kruispunt op. „Het ver keer raast nu vlak langs de kerk. Muren vertonen al scheuren en heb Je toevallig een dominee met een zachte stem, is hy op bepaalde mo menten niet te verstaan. Vroeger hadden wy geen hinder van het ver keer dat gewoon doorreed. Nu zijn er verkeerslichten. Op zichzelf is dat natuuriyk prachtig. Maar als het licht op groen gaat. hoor Je de auto's optrekken en dat maakt een geweldig leven. Ook is het al meer dan eens gebeurd dat Je plotseling krachtig hoort remmen. Dat gegier van remmen werkt niet plezierig, want je krijgt de neiging de kerk uit te lopen om te zien of er iets ernstigs is gebeurd. En dan het parkeerpro bleem. Er kunnen een stuk of vyf- tien auto's nog vrij staan. De an dere wagens moeten een flink eind verderop worden geplaatst. En het in- en uitstappen is levensgevaarlyk geworden, zo vlak by dat kruispunt op de openbare weg. En de proble men komen steeds dichter by. De huidige situatie is zo ongeveer een half jaar, nu gaan wij de zomer te gemoet met al het toeristisch ver keer. Dat kan wat worden", zo zegt de heer Van der Blom. t wordt afgewimpeld. Volgens de provincie is men daar niet verant woordelijk en is het allemaal zo erg niet, omdat er zondags geen vracht verkeer rijdt. Dat is wei zo, maar het toeristisch verkeer is op die dagen verdriedubbeld. Auto's en motoren razen voorby, of trekken op by de verkeerslichten, 't Is me een herrie van Jewelste". De problemen strekken zich verder Uit. Er worden ook in Leimuiden, trouw- en rouwdiensten gehouden in de kerk. Op doordeweekse dagen, als er ook vrachtverkeer is. Trouw- en rouwauto's kunnen niet meer voor de kerk parkeren en vooral by zulke diensten weegt de geluidshinder erg „Natuuriyk biyven wy niet stil zit ten. wy gaan ons beraden welke stappen wy eventueel kunnen onder nemen. 't Wachten is eigenlyk op de geluidshinderwet. Dan weten wy pre cies waar wy aan toe zyn". De kerk van Leimuiden dateert uit 1887 ,het gebouw dat nu de inzet is van de stryd met de provincie, werd er in oktober 1912 neergezet. Nimmer deden zich zoveel problemen voor als nu. „wy zouden een gesprek willen hebben om in goed overleg met de provincie te komen tot een oplossing. Men wil niet met ons praten. Onderzoek By de provincie wordt gezegd dat een onderzoek is ingesteld en dat is gebleken dat het allemaal best mee valt. Ontkend wordt dat de scheuren ln de muren een gevolg zyn van de werkzaamheden, maar de gerefor meerden weten wel beter. Ook wordt door de provincie bestreden dat het Vele Jaren geleden verkocht de kerk een stuk grond aan de provin cie. Men heeft toen onmogelyk kun nen bevroeden wat een ellende de kerkgangers boven het hoofd hing. Toen de verkoop een feit was, was er haast geen auto te bekennen. Van der Blom: „Ik geloof dat die grond zo'n Jaar of dertig geleden al van de hand ging. Hadden ze toen alles van te voren geweten, ja, dan was dit vast niet gebeurd". Ellende Vooral als het warm is, wil men de deuren en ramen wel open heb ben in de kerk. Maar dat is onmo gelyk geworden. De Gereformeerde Kerk heeft te maken met twee provincies, name lijk Noord-Holland en Zuid-Holland, dat maakt de kwestie allemaal weer moeilyker. De kerk staat net op de grens van de twee provincies. „wy hebben naar de provincie geschreven. Precies een Jaar later kregen wy een brief terug. Wy heb ben gevraagd om een gesprek, maar De gereformeerde kerk ligt pal aan de druk bereden provinciale Een scheurende muur: zwaar verkeer hieraan debet? geluid hinderlyk zou zyn tydens de diensten. „Laten ze dan maar eens een dienst bywonen in onze kerk", zo zeggen de gereformeerde kerkgan gers uit Leimuiden. De kerk staat vlak by het kruis punt waar wegen tesamen komen van Leiden/Hoofddorp, Haarlem/ Amsterdam, Alphen/Gouda, Kudel- staart/Aalsmeer. Druk bereden we gen. vooral in het vakantieseizoen. En dat is nu duidelyk te merken. Snel optrekeknde auto's en motoren, gierende remmen en geen parkeer ruimte. dat zyn zaken weermee de Gereformeerde Kerk van Leimuiden nu mee wordt geconfronteerd. Hoe het zal aflopen? Voorzitter beheers commissie Van der Blom: „Ik weet het ook niet. Wy blyven de vinger aan de pols houden. Het is nu een situatie om op te schieten. Ramen en deuren dicht houden, dat is het enige dat wy nu (voorlopig) kunnen doen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4