U Weinig kans op lagere huren in Julianastraat "School en milieu" laat veel onzichtbaar sb Peuterspeelzalen willen meer vaste stafkrachten Bus "stad meer over Steen straat Wethouder pessimistisch Oude boeken gooi je niet zomaar weg* Leiderdorp in Stichting Mast WÊB^V711 L><V'K DINSDAG 1 JUNI 1976 uit niet LEIDEN - De walmuur van de Beestenmarkt zal tijdelijk worden verstevigd, zodat het busverkeer „stad-uit" niet meer door de Steen straat hoeft, maar via de Beesten markt en Nieuwe Beestenmarkt kan gaan. Ondanks de kosten daar aan verbonden (minstens 40.000 gulden), besloot de verkeerscom- missie gistermiddag dat zo de beste verkeersafwikkeling plaatsvindt zolang de Turfmarktsbrug niet is vervangen. Terwijl de plannen de walversteviging de komende weken worden uitgewerkt, zal nog de huidige regeling voor het ver keer gelden. Dit tot ongenoegen van de winkeliers van de Steen- straat „Het is tijd dat het nu ge beurt, de bus moet langs het water; de proefperiode van drie maanden De winkeliers protesteren al vanaf het begin tegen de huidige ver keersmaatregelen rond de Turf marktsbrug en Blauwpoortsbrug, die nodig zyn omdat de Turf marktsbrug gesloten moest wor den voor het gemotoriseerde ver keer. Dit in verband met instor tingsgevaar. Drie maanden geleden werd besloten dat op proef al het busverkeer door de Steenstraat zou worden geleid, terwijl de rest van het verkeer via de Beestenmarkt zou worden afgewikkeld. De win keliers stellen dat door de drukte die in de Steenstraat is ontstaan, hun omzet daalt, terwijl de veilig heid in de nauwe Steenstraat alles te wensen overlaat. De winkeliers willen het oude éénrichtingsver keer herstellen. Maar als de bussen langs het water geleid worden, moet de bocht van de Blauwpoortsbrug naar de Bees tenmarkt verruimd worden, omdat anders de fietsers in de knel komen. Tevens moet de walmuur worden verstevigd, omdat hij op instorten staat. Na een uitvoerige discussie over het aantal ongelukken, de overlast in de Steenstraat en de kosten van de walversteviging. ging de meer derheid van de verkeerscommissie ermee akkoord dat plannen voor de versteviging verder zullen worden uitgewerkt Ondertussen zullen de winkeliers aan moeten tonen dat zij schade lijden van de huidige ver keerssituatie. Voor de versteviging zijn drie mo gelijkheden. Het slaan var» van lange houten palen langs de wand wat 40.000 gulden kost. Het plaat sen van een stalen damwand 75.000 gulden. Deze beide oplossingen zyn in twee tot drie weken tot stand te brengen. Een nieuwe walmuur kost 120.000 gulden en vier tot vijf maanden werk. By de kostenbere kening is er vanuit gegaan dat de noodvoorziening ongeveer ander half jaar moet fungeren. De stalen damwand zou daarna gebruikt kunnen worden bij het vernieuwen van de walmuur. LEIDEN i reactie LEIDEN - A Jet grote voortvarendheid is gisteren de sloop ter hand genomen van twee panden op de hoek van de Groene en de Vestestraat. Ongeveer elf uur gisterochtend waren de zes panden in de Groenesteeg waarin de gastarbeiders woonden, alle ontruimd. Onmiddellijk na deze actie is begonnen met het dichtmetselen van een aantal huizen en de sloop van twee andere .Het is de bedoeling dat het pand op de hoek van de Uiterste Gracht en de Groenesteeg ook gesloopt zal worden na verloop van tijd. De ambtenaar die verantwoordelijk is voor de huisvesting van de buitenlanders. G. Hattihk.was blij dat de hele actie zonder grote moeilijkheden is verlopen. Hij meldde dat elf bewoners van de ongeveer dertig naar de Hooigracht zijn gegaan en tien naar het woonoord langs de-Zijl. LEIDEN - Wethouder Verboom zal in Den Haag proberen de verwachte huren van het nieuwbouwplan voor de Julia nastraat in Leiden-Noord omlaag te krijgen. Maar, zo liet hij gisteravond weten tijdens een vergadering van de raads commissie voor volkshuisvesting, hij verwacht daar weinig heil van. Er is een algemene regeling voor nieuwbouwwoningen en die houdt in dat de huren 5,7 procent van de totale investe ringskosten zullen bedragen. Verwacht wordt dat men in Den Haag aan deze regeling zal vasthouden en zal verwijzen naar de mogelijkheden van individuele huursubsidie (dus geen object-, maar subjectsubsidie). bestaande woningen, die niet meer geschikt zijn voor renovatie en daarom worden afgebroken. In haar brief aan wethouder Verboom' had de bewonerscommissie becij ferd dat met de verwachte huur prijzen. inclusief gas, water en licht, de vaste kosten op 500 gulden per maand zouden komen te liggen en dat vindt de commissie, zeker ge zien de maatschappelijke achter standsituatie in Noord, onaan vaardbaar. Volgens de bewoners commissie geven de huurprijzen van de Julianastraat een aanwijzing voor de huren die straks voor de nieuwbouwwoningen aan de Lan- gegracht zullen worden gevraagd. Ook dat complex dient ter vervan ging van afbraakwoningen in Noord. In hun brief verwezen de bewoners naar de huren die in het renovatie complex Haag wegkwartier worden De wethouder zei dit in e op een brief die de bewc missie van de woningen van de Leidse Woning Stichting (L.W.S.) in de Sophiastraat heeft geschre- In deze brief werd geéist dat de huurprijs van alle eengezinswo ningen in het nieuwbouwplan voor de Julianastraat gegarandeerd wordt op 240 gulden pier maand en voor de kleine woningen op 200 gulden. Bedragen die overigens in schrille tegenstelling staan tot de verwachte huurprijzen, namelijk resp. 395 en 295 gulden kale huur per maand. Door middel van huur subsidieregelingen zouden deze huren nog gedrukt kunnen worden tot 305 en 221 gulden per maand. Onaanvaardbaar ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard ven bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071-122007 Demonstratie op terrein Jeugddorp LEIDERDORP - In de plaats van Oegstgeest heeft nu Leiderdorp deel aan de Stichting Mast i.o. die probeert een ontvangstmast voor kabeltelevisie voor de regio op te richten. Wethouder Drenth deelde gisteravond tijdens de raadsverga dering i i dat r met Warmond en Leiden de Stichting Mast vormt (overigens nog steeds i.o.: in oprichting). Zijn verwachting was dat Oegstgeest en Multivisie waarschijnlijk geen ei gen mast zullen oprichten omdat dit te kostbaar zou worden. Oegst- i Leiderdorp sa- geest maakte eerst deel uit i de Stichting, maar stapte eruit toen de andere twee gemeenten besloten niet langer met Multivisie in zee te gaan, een firma waarmee Oegst geest een langlopend contract heeft gesloten. LEIDEN - De gezamenlijke Leidse peuterspeelplaatsen or ganiseren morgenochtend op het terrein van het Jeugd dorp aan de Voorschoterweg een demonstratieve bijeen komst. Dit om de aandacht te vestigen op hun uiterst moei lijke personeelssituatie. Verwacht wordt dat ruim vijfhon derd ouders, leidsters en andere betrokkenen, op het ter rein aanwezig zullen zijn om hun handtekening te zetten onder een petitie, die later op de dag zal worden aangebo den aan wethouder Tesselaar (samenlevingsopbouw). Leiden telt in achttien peuter- per acht peuters geëist en wordt er tevens op aangedrongen de peuter speelzalen betaalbaar te houden voor alle ouders. De actievoerders vragen op korte termijn geld om 35 leidsters in vaste dienst te nemen. Dit mede in verband met de pro blemen die ontstaan rond de WSW-krachten, die in de peuterza len werken. In een artikel in deze krant werd onlangs zowel door mi nister Boersma als door staatsse cretaris Mertens van Sociale Zaken gesteld dat hier sprake is van mis bruik van de WSW (wet sociale speelplaatsen, waarvan er elf zijn ondergebracht in buurt- of club huizen. In totaal werken er een kleine vijftig leidsters, waarvan slechts vijf in vaste dienst, betaald uit subsidies van gemeente en rijk. De rest is WSW-er (21), vrijwilliger (20) of officieus in dienst (4) en be taald uit eigen middelen. Twee peu terspeelplaatsen, Groenoord en de Zevensprong, worden door perso neelsproblemen met sluiting be dreigd. In de petitie wordt één stafkracht betaald en die uitkomen op 220 gulden. Aanvankelijk, zo bleek ook gisteravond, leken de huren van de nieuwbouwwoningen voor de Ju lianastraat, maar een paar tientjes hoger uit te komen. Dat was trou wens ook al aan de bewonerscom missie meegedeeld. Nu blijkt ech ter dat de Nationale Woningraad, die voor de brekening van de huren een zg. kosten-baten-analyse had gemaakt, was uitgegaan van een (subsidie)regeling die gold voor vo rig jaar. In de huidige regeling ko men de huren aanzienlijk hoger uit. Ongeloof werkvoorziening) en dat binnen af zienbare tijd maatregelen te ver wachten zijn om hieraan een einde te maken. Wanneer dit het geval is, zullen nog meer peuterspeelplaat sen noodgedwongen hun deuren moeten sluiten. Een noodoplossing voor de perso neelsproblemen biedt de interim maatregel jeugdige werklozen, die het mogelijk maakt een gedeelte van de loonkosten van het aantrek ken van een werkloze jongere bij het rijk terug te halen. Een derge lijke mogelijkheid wordt evenwel door de actievoerders als op de lange duur niet bevredigend ge zien, mede omdat de regeling niet langer dan een jaar van toepassing De actie, die morgenochtend rond halfelf begint, wordt gesteund door de Werkgroep Kindercentra Lei den en door de Leidse afdelingen van de CPN, de PPR en de Vrou wenbeweging. Overigens is de brief van de bewo nerscommissie van L.W.S.- woningen ook min of meer voort gekomen uiteen zeker ongeloof ten opzichte van individuele huursub sidieregelingen. Uit een eerder op de avond gevoerde discussie tij dens de vergadering van de raads commissie bleek namelijk dat er nogal wat strubbelingen bestaan rondom de huursubsidietabel zoals die met ingang van 1 juli a.s. zal gaan gelden. De "wijkkaders" van het wijkcol- lectief "Plan Noord" hebben hier over inmiddels brieven geschreven aan de ministerraad (3, april) en aan de Tweede Kamer (17 mei). In deze brieven wordt gesteld dat de nieuwe huursubsidietabel het hele huurbeleid en daarmee de stads- vernieuwingsideëen van de ver antwoordelijke bewindslieden op losse schroeven zet. Met name voor de laagste inkomensgroepen (in Noord is 25 procent van de gezin nen minimumloontrekker en heeft 56 procent zelfs een lager inkomen, volgens de wijkkaders) zal, zo blijkt uit de brieven, de nieuwe huursub sidietabel nadelige gevolgen heb ben. "Het betekent juist voor deze gezinnen in het overgrote deel van de gevallen een netto huurverho ging van 25 procent", aldus een van de brieven. De wijkkaders van Plan Noord hebben grote bezwaren tegen de opzet van de nieuwe huursubsidie- tabel, omdat de tabel eindigt bij het minimumloon. In Den Haag gaat men ervan uit dat alle inkomens in de sociale sector dezelfde draag kracht opleveren als het minimum loon, met andere woorden: dat men evenveel kan besteden als mensen die een minimumloon hebben. Volgens de wijkkaders, die daar voor een uitvoerige berekening hebben gemaakt, is dat echter niet zo. Uit een vergelijking tussen een echtpaar zonder kinderen met mi nimumloon en een aow-echtpaar zou moeten blijken dat er voor het laatste echtpaar beduidend minder viel te besteden. Bij de Tweede Kamer is er op aangedrongen deze verschillen weg te werken. Giste ravond werd daarbij ook de hulp ingeroepen van de gcmeente(raad). Wethouder Verboom zegde toe dat eerst de berekeningen van Plan- Noord zullen worden nagelopen en dat dan pas zal worden bekeken of eventuele steun noodzakelijk is. LEIDEN - De nota "School en milieu", waarmee discus siestof zou worden aangedragen voor een toekomstig on derwijsbeleid in Leiden, is bij een aantal gemeenteraadsle den slecht gevallen. Met name de raadsleden Bosch (CDA) en Van Oosten (PPR/D'66) lieten zich er enige tijd geleden nogal kritisch over uit. Naar hun mening ontbrak het in de nota aan uitgangspunten, doelstellingen en zeker ook aan visie. "Het lijkt wel alsof de samenstellers van deze nota nog nooit van Van Kemenade hebben gehoord", zo luidde een weinig vleiende zinsnede uit een officiële reactie van de PPR. fc-r, JËSg .^5? F rits van Oosten ,£risophet gebied van onderwijs te weinig Dc nota bevatte eigenlijk niet meer dan een opsomming van activi teiten, problemen en genomen maatregelen. Een groot aantal discussiepunten was daar aan toegevoegd, zoals: Hoe kunnen de uitkomsten van de sociaal- geografische kaart van Leiden worden gebruikt, moet de relatie tussen welzijnswerk en onder wijs worden versterkt en zo ja hoe, en moeten er meer initiatie ven rondom het onderwijs, zoals "Ouders op herhaling", huis werkcursus, onderwijswinkel etc. gestimuleerd en gesubsi dieerd worden. De enige zinsnede die een beetje dynamisch leek was deze: "Het is van belang in samenwerking met betrokkenen (ouders, leerkrach ten. buurt, school-adviesdienst, onderwijsbestuur) tot de ont wikkeling van ideéen te komen die een bijdrage leveren aan de vermindering van de achter standsituatie". Maar hoe dat dan wel zou kunnen gebeuren, stond er niet bij. Kennelijk waren de samenstellers van de nota zich daarvan ook wel bewust, want, zo schreven zij, "bij de vraag hoe het beleid ten aanzien van school en milieu de komende jaren moet zijn. zijn er door de inventarisatie meer vragen gerezen dan in dit tijdsbestek aan oplossingen te geven zijn' Het raadslid Bosch was er als de kippen bij om de nota met een forse dosis kritiek te overladen Al geruime tijd geleden had hij om een beleidsnota over het on derwijs in achterstandsituaties gevraagd, maar wat er nu op tafel was gekomen, kon hij niet erg waarderen. Wat heb je aan een in ventarisatie als je al weet wat er is, zo redeneerde hij. Ook Frits van Oosten was verre van enthousiast. Hij kwam met een officiële reactie op de proppen waarin hij zijn kritiek breeduit etaleerde: er was geen enkele aanzet tot de ontwikkeling van een visie op en analyse van het onderwijs in deze samenleving, er werd op geen enkele manier gereageerd op belangrijke minis teriële nota's (zoals de contou rennota) en ontwikkelingen in het onderwijs en experimenten in andere plaatsen, en over de in houdelijke kant van de huidige activiteiten werd vrijwel niets ge zegd. Sinds Van Oosten zijn intrede deed in de Leidse raad (eind vorig jaar) heeft hy er volgens zijn zeggen diverse keren op gehamerd om de nota "School en milieu" op ta fel te krijgen. "Telkens werd er gezegd: hij komt, of: er wordt aan gewerkt. Nu is die nota er dan, maar het enige wat er eigenlijk geconstateerd wordt is. dat er meer vragen zijn dan antwoor den". meent hij. Van Oosten ziet in een nota "School en milieu" veel meer dan een nota alleen. Hij zegt: "Zo'n nota zou een reeel startpunt kunnen zyn vooreen toekomstig beleid. En ik denk dat dat beleid in Leiden ook wel hard nodig is. Er komen veel signalen uit de schooladvies dienst, er is een onderwijsop- bouwwerker aangetrokken in Leiden-Noord en er zijn verschil lende activiteiten in wijken met een achterstandsituatie. Ik vind het dan wel belangrijk dat je, als je die donkere wolk van minder financiële middelen ziet hangen, nagaat wat er is en wat je precies wilt". 'Het is bijvoorbeeld onduidelijk wat de opdracht is van die on- derwysopbouwwerker. Er zyn in Noord en de Kooi allerlei activi teiten die te maken hebben met het onderwijs en het milieu, maar er is vrijwel geen overleg met de scholen. En op de scholen moet het toch voor een groot deel wor den waargemaakt". 'Het zijn ook vooral de onderwijs krachten van scholen in achter standsituaties, die met allerlei vragen zitten waar ze niet direct een antwoord op weten. Ze zien een hoop problemen op zich af komen, waar ze geen raad mee weten. Want ze hebben vaak weinig ti)d Het is ook niet ge makkelijk om met al die proble men die de kinderen de school binnenbrengen, te werken. En zeker niet als je individueel met het kind wilt werken en je hebt er in totaal vijfendertig, dan is het een heel karwei. Vooral ook om dat er nogal wat problemen zijn: de kinderen krijgen thuis veelal een andere opvoeding dan de school pretendeert te geven, het is vaak moeilijk om de emotio nele houding van het kind ver baal over te brengen, er spelen al lerlei huisvestingsproblemen, ér zijn ouders die weinig opleiding hebben waardoor ze in conflict komen met hun kinderen en zo zijn er nog wel meer problemen die voortkomen uit de omgeving van het kind". Van Oosten is er voorstander van dat alle activiteiten op het gebied van onderwijs en milieu - voor beelden in Noord zyn de onder wijswinkel, de cursus "Ouders op herhaling" etc. - in samenhang met de scholen zoveel mogelijk gebundeld worden en in elk geval goed worden bekeken. "Want als je ziet dat er meer geld wordt ge vraagd, hetzij door de onder wijswinkel, hetzij door de schooladviesdienst, dan moet je als gemeente wel goed weten waar dat geld naar toe gaat en waar je het voor bedoelt". Zo vindt Van Oosten dat de school adviesdienst zyn personele en fi nanciële middelen beter zou kunnen besteden en dat men meer in contact zou kunnen tre den met de scholen, in de wande ling het "veld" geheten. "De schooladviesdienst werkt nu meer op de lange termijn, terwijl ik vind dat ze toch ook praktisch zouden moeten helpen en stimu leren. Als het dak van je huis lekt, dan kun je ook niet zeggen: ik ga het op de lange termijn bekijken. Dan moet je ook direct praktisch hulp verlenen. En daar schiet de schooladviesdienst in tekort Ik weet wel ze hebben daar weinig mankracht. Maar ik denk toch dat ze praktischer kunnen wer ken. Ik geloof ook dat ze tot nu toe weinig hebben gedaan. Al leen al het feit dat we in een motie moesten vragen naar een verslag van hun activiteiten, omdat er zo'n ontzettend oppervlakkig jaarverslag was, is toch wel type rend". Van Oosten meent derhalve dat ook het functioneren van de school adviesdienst in een nota "School en milieu" goed zou moeten wor den doorgelicht. Daarnaast vindt hij dat er uit zo'n nota een duide lijke visie op de samenleving moet spreken en dat er een door wrocht overzicht moet komen van wat er is en wat er zou moeten gebeuren. Dat dat in de bestaande nota ont breekt, vindt hij kenmerkend voor de wijze waarop de verant woordelijke wethouder Tesselaar werkt. "Er is op het gebied van het onderwijs te weinig visie", meent het PPR-ra^dslid, "we thouder Tesselaar maakt het al thans niet openbaar. Er is, zowel links als rechts, wel gezegd dat hij een grote dadendrang heeft. En dat geloof ik ook wel. Maar ik vind dat als je niet planmatig werkt, dan doe je eigenlijk niets wezenlijks aan het onderwijs. De nota is daar een goed voorbeeld van. Er is iets gemaakt, maar er is veel onzichtbaar gebleven. En dat is wel moeilijk, want dan kun je de wethouder ook niet aan spreken op z'n daden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3