Met Pinksteren grote verkeers drukte verwacht D'66 Leiden beraadt zich Veel belangstelling voor verkiezingen universiteit Stones- schade valt mee Poedel door herders honden verscheurd Prof. dr. De Jongh in Leiden overleden DINSDAG 1 JUNI 1976 PAGINA 15 Daags na de stormloop op de Rolling Stones zag het hoofd- veld van het Zuiderparkstadion er uit, alsof twintig wagens van de reinigingsdienst er hun vrachtje hebben uitgestort. De wind en vluchten zeemeeuwen scharrelden rond in een onover zienbare brjj van papier, em ballagekarton, vellen plastic, lege bierflesjes van kunststof en frisdrankblik. Een tijdelijke chaos. Op allerlei manieren was men al weer hard aan het werk om het sta dion te zuiveren van de onsma kelijke restanten van twee mas sa-evenementen. En wat belangrijker is: de schade valt zelfs de grootste pessimisten uit verenigingskring hard mee. Het veld was bezoe deld met vuil, maar niet ver nield. En de tribunes en andere opstallen stonden er nog. Zon der schade van betekenis. De Haagse politie heeft tijdens de twee concerten van de Rol ling Stones niet vierentwintig, maar negenenveertig personen gearresteerd. De mobiele een heid greep twee maal in om groepen mensen te arresteren die andere concertgangers het leven zuur maakten. DEN HAAG Politie en ANWB verwachten grote verkeers drukte met Pinksteren. Pinksteren valt dit jaar pas op 6 en 7 juni. Dit betekent lang daglicht en bij goed weer, kans op hoge temperaturen. Verwacht wordt dat veel automobilisten met vakantie gaan in aansluiting op de pinksterdagen. Vrijdag zal, volgens politie en ANWB, waarschijnlijk een druk ke dag worden met een vroeg aanvangend spitsuur dat tot in de late (re) avonduren kan doorlopen. Men zal de werkzaam heden op de doorgaande wegen zo vroegtijdig laten beëindigen dat het avondspitsverkeer hiervan zo weinig mogelijk hinder ondervindt. LEIDEN De verdachten lijken steeds vinding rijker te worden. Op het Kanton gerecht aan het Rapenburg kon men gisteren althans weer een aantal schitterende verklaringen beluisteren. Enkele voorbeelden. P.T.T.-be ambte L.B. ziet vrachtauto's als potentiële moordenaars, die zich al slingerend over de weg begeven. Toen hij dan ook laatst op de rijksweg reed en enige vrachtwa gens voor zich zag, besloot hij deze met grote snelheid in te ha len, daarmee wel de toegestane snelheid overschrijdend. Maar vanwege het gevaar dat deze wa gens veroorzaken, volgens B., moest hij toch maar vrijgesproken worden. Hij werd veroordeeld tot een boeten van dertig gulden. Ene W.H. vond dat hij onmogelijk kon stoppen voor het rode licht op het Schuttersveld aangezien hij en kele lege aquaria vervoerde. „Als ik gestopt had zouden ze kapot gestoten zijn", verklaarde H. De rechters De Vroom en De Koning, die respectievelijk in de ochtend en in de middag de op vakantie zijnde rechter Van Dijke vervingen, hadden, gelukkig voor de gedagvaarde mensen, een uiterst milde dag. 's Morgens mochten verschillenden de recht zaal verlaten met enkel de aan tekening dat zij schuldig bevon den waren, maar behoefden daar bij niet nog eens een boete te be talen of straf uit te zitten. En in de middag halveerde rechter De Koning in vele gevallen de door de officier van Justitie ge- LEIDSE KANTONRECHTER ftiste straf. De meeste verdachten stonden overigens zoals gebruike lijk terecht voor wat lichte ver keersovertredingen, zoals het te hard rijden. Het negeren van ver keerslichten en het fout parkeren. Ook bij dit laatste kwamen weer de meest opmerkelijke verklarin gen naar boven. Zo werd R.K. plots misselijk, verliet de wagen, bleef een tijd lang ergens op het de rechter, die het verhaal maar moeilijk volgen kon. „U bent hier mee heus niet van de Leidse po litie af, want ook de Schubertlaan ligt in Leiden", aldus rechter De Vroom. Op een gegeven moment be volkten zes jongelui het verdach- ten-bankje. Zij zouden op een avond een groot kampvuur aange stoken hebben op het strand in toilet zitten en kon zodoende zijn parkeerschyf niet verzetten. Rechter De Vroom „Weet u trouwens dat u de parkeerschyf dan pas mag verzetten als u weer gereden heeft?") achtte K. schul dig maar kon begrip tonen voor de hele situatie en K. behoefde geen boete te betalen. Ene H. ver huisde zelfs van de Breestraat naar de Schubertlaan vanwege de parkeerbonnen zo vertelde hij Katwijk, waarbij ae gebruik zou den hebben gemaakt van een hou ten vlonder. De officier eiste in eerste instantie een boete van 75 gulden per persoon. Maar de rech ter vond dat het gebruik van de vlonder niet bewezen was en ver oordeelde het zestal toen maar tot een boete van 25 gulden per persoon. Ook ernstiger zaken kwamen gisteren aan de orde tijdens de zitting. (Overigens komt gemid deld slechts een-vijfde van de ge dagvaarde personen opdagen, de rest wordt bij verstek veroordeeld) Zo verscheen voor het aangericht van rechter De Vroom de heer P. H. De uit Noordwijk afkouistige en licht invalide man had het houden van Duitse herders als zijn grootste hobby. Twee van zijn honden zouden een poedeltje ver scheurd hebben wat een gevolg zou zijn geweest van een onvol doende verzorging van de beees- ten. Bovendien speelde in dit ver band de vele klachten van de buurt een rol. Er zouden gere geld etensresten niet opgeruimd worden, hetgeen een enorme stank en overlast van vliegen zou ver oorzaken. Ook nu toonde de rech ter zich mild in zijn oordeel en verklaarde de zaak aan te hou den om H. nog een kans te geven. Wel zou Ardo, de hond die als de voornaamste dader beschouwd werd, niet terug mogen naar zijn baas, alvorens is bewezen dat een verbetering van de huidige toe stand in het verschiet ligt. m augustus komt de zaak weer aan de orde. Verder verscheen voor het beruchte bankje nog een juf frouw die door wat onhandighe den met een betaling van een oude boete voor moest komen. Toen de rechter eenmaal zei de hele zaak te begrijpen en geen verdere maatregelen te zullen ne men verliet ze zichtbaar opgelucht de rechtzaal en groette de rechter met een welgemeend daaóg. ADRIAAN BRANDENBURG Zaterdag wordt een groot verkeers aanbod verwacht uit de randstad. Men rekent er ook op dat veel bui tenlanders, waarvan het grootste con tingent Duitsers, de kust gaat opzoe ken. Eerste pinksterdag zal vermoedelijk worden benut door die weggebruikers die hun zomervakantie beginnen. Als het weer op 2de pinksterdag mooi is, gaan veel dagrecreanten op pad. Hun terugkeer zal samenvallen met de pinkster-weekenders. Een laat inzettend spitsuur wordt verwacht. Het zwaartepunt in de verkeers afwikkeling met Pinksteren, ligt on getwijfeld op 2de pinksterdag. Dinsdag na pinksteren kan het och tendspitsuur worden beïnvloed door naar huis terugkerende „lange week enders". Via de radio kan de weggebruiker op de hoogte blijven van de verkeers situatie op de doorgaande wegen. Verkeersinformatie wordt uitgezon den aan het eind van de uitzendingen van de radionieuwsdienst op alle Hil- versumse zenders, met het zwaarte punt op Hilversum 3. Via deze zender kan elk uur ver keersinformatie verstrekt worden. Zonodig wordt het programma tus sen de nieuwsuitzendingen door on derbroken voor dringende verkeers informatie, aldus mededelingen van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie. De blanke Nederduits Gerefor- merde Kerk in Zuid-Afrika is tevre den over het besluit van de Geref. Kerken in Nederland om de geldelijke steun aan het programma van de Wereldraad van Kerken tegen het racisme op te schorten. Zij ziet daar in een „duidelijk teken dat de Ne derlandse gereformeerden zich wil len distantiëren van elke steun aan geweld en terrorisme". De synode van de Nederduits Geref. Kerk heeft meegedeeld, dat al een groot aantal geref. kerken heeft toe gezegd te zullen deelnemen aan de achtste internationale synode van geref. kerken die in augustus in Kaapstad wordt gehouden. Toezeg gingen zouden al binnen zijn van 14 Afrikaanse kerken, 7 Europese, 5 Noord-Amerikaanse, 7 uii Polynesië, 2 uit Zuid-Amerika en 2 uit Azië. Een woordvoerder van het Chr. In stituut van ds. Beyers Naudé (dab op geweldloze wijze de apartheid be strijdt) heeft de Geref. Kerken in ons land en de zusterkerken In Zuid- Afrika opgeroepen een dialoog te be ginnen met de zwarte kerken „voor het te laat is". „Elke uitvlucht dreigt niet alleen de drie niet-blanke ge ref. kerken (zwart, kleurling en In diër) In de oppositie te dwingen, maar kan ook uitmonden in een si tuatie waarin de ontwikkelingen in Zuid-Afrika het stadium van de dia loog voorbijgaan". Een regionale synode van de Ang licaanse kerk heeft in oJhannsburg dringend gevraagd om het bijeenroe pen van een nationale conferentie van alle Zuidafrikaanse volkeren, van welke huidskleur dan ook, ovqr de toekomst van het land. Mislukte poging De Unctad-conferentie in Nairobi (van arme en rijke landen over de wereldhandel) was geen echte stap vooruit voor armen en onderdrukten, al viel er op enkele belangrijke pun ten enige beweging te constateren, aldus een commentaar van de We reldraad van Kerken. „De geïndus trialiseerde landen waren tot het laatste moment verdeeld in een groep die alles bij het oude wil houden en een die veranderingen noodzakelijk acht. De Vatikaanse vertegenwoor diger bij de conferentie noemde Unc tad een mislukte poging om een nieuwe grondslag te vinden voor ge rechtigheid en menselijkheid tussen de naties. Communist Ds. Tullio Vinay van de Walden- zer kerk en leider van een centrum voor christelijke dienstverlening op Sicilië (Italië) heeft op de vraag waarom hij zich kandidaat heeft ge steld voor de communistische partij in zijn land geantwoord, dat men op een zo kritiek moment in de Ita liaanse geschiedenis niet buiten kan Diyven staan. „Dat moment wordt gekenmerkt door een uitbarsting van geweld en corruptie, als resultaat van vele jaren slecht regeren", zei hij. ,En zoals men onder het etiket '„christen" de meest verschillende mensen vindt, zo heeft ook het com munisme verschillende gezichten". Volgens ds. Vinay is de communis tische party in ItaUë geen party met een verstarde leer, maar ontvankeiyk voor veranderingen in de maatschap- py én open voor de christeiyke pro blematiek. De Waldenzer kerk is de grootste protestantse kerk in Italië. Beroepingswerk: Herv. Kerk aangenomen naar Opheusden L. Quist Molenaarsgraaf. Geref. Kerken aangenomen naar Boornbergum J. Brouwer Beetgum, naar Tilburg kand. W. R. van Wieren Alkmaar, naar Bilthoven Th. Pieterse te Go- rïnchem. naar Amsterdam-Sloter- meer W. E. Hoekstra Steenwyk. Ge ref. Kerken Vrygemaakt: beroepen te Leiden kand. N. H. Gootjes Leeuwar den. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Nieuw-Vennep J. Brons Veenendaal: bedankt voor Rotterdam K. van der Belt te Clifton (Ver. Staten). Geref. GemeenUm: bedankt voor Klaaswaal A. Hoogerland. Baptistengemeenten: aangenomen naar Hoogezand G. H. W. Pflaum Pernto LEIDEN De gisteren defini tief vastgestelde uitslag van de onlangs aan de Leidse universiteit gehouden verkiezing van de (sub-)faculteitsraden en de stu dentenleden van de universiteits raad heeft de grote belangstelling voor deze verkiezingen, die ruim veertien dagen geleden al uit de voorlopig vastegestelde opkomst percentages viel af te leiden, be vestigd. raad betreft, is het wetteiyk voor geschreven minimum van 35 pro cent in de diverse kiesdistricten met een percentage variërend van drieëneenhalf tot twintig over schreden. Hierdoor kunnen alle zetels, waarvoor kandidaten waren gesteld, worden bezet. Wel zullen in de universiteitsraad voor het eerst twee zetels onbezet bly- ven, omdat daarvoor geen kandi daten waren. Het betreft hier een zetel van het technlsch-admini- stratief personeel, waarvoor een herverkiezing moest plaatsvinden en een zetel van studenten in de faculteit der sociale wetenschap pen. Ook voor de verkiezing van de (sub-) faculteitsraden bestond een grote belangstelling. Slechts in één van de 69 kiesdistricten, te weten dat van de studenten in de sub-faculteit der westerse talen en letterkunde, is men beneden het minimum van 35 procent ge bleven. In dit kiesdistrict is daar om een korting van één zetel toe gepast. LEIDEN De meeste leden van D'66 zijn er niet over te spreken dat het standpunt van hun wethouder, Oosterman, in het college van B. en W. „vaak onzorgvuldig wordt wegge stemd". Evenals de PPR zal D'66 de samenwerking met de PvdA binnen kort ter discussie stollen. De democraten zijn het met veel klachten van de radicalen eens, maar vinden dat de houding van de socia listen de laatste tijd wel verbeterd Om Oosterman een sterkere positie te bezorgen tussen zijn socialistische collega's stelt Freddy Bischoff, lid van de schaduwfractie, voor: „In dien een wethouder het op een naar zijn mening zwaarwegend punt niet eens is met de meerderheid van B. en W-, kan hij dit punt voorleggen aan het gemeenschappelijk fractie- beraad. De wethouders van de sa menwerkende partijen zijn dan ver plicht het standpunt van de meerder heid van dit beraad af te wachten en te volgen". Deze Leidse problematiek zal in de vergadering van 10 juni in de Lok- horsUcerk aan de orde komen. LEIDEN In zijn verzorgingsflat aan de Plantijnstraat is zaterdag op 77-Jarlge leeftijd overleden prof. dr. S. E. de Jongh, oud-hoogleraar aan de faculteit der geneeskunde en in de periode 1957-1958 rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. de Jongh werd op 18 juni 1989 uit Zeeuwse ouders in Scheveningen gebaren. Na zijn HBS-tijd in Gouda, studeerde hij in Utrecht geneeskunde, werd daarop tijdelijk assistent-ge neesheer bij het Rotterdamse Ge meente Ziekenhuis en werkte vervol gens tot 1929 bij het Pharmo-The- rapeutdsch Laboratorium in Amster dam. In dat Jaar promoveerde hij aan de universiteit van Amsterdam op een proefschrift getiteld: „Bij drage tot de pharmacologic van ca- lium-permaganaat. In 1935 werd hy benoemd tot hoog leraar in Leiden en werd vijftien jaar later benoemd tot lid van de konink lijke Akademie van Wetenschappen. In 1948 kreeg hij een ruil-professo- raat aan de universiteit van Gent, die hem in 1953 het doctoraal honoris causa verleende. Met ingang van het studiejaar 1963-"64 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar. Prof. Dr. de Jongh schreef een zeer groot aantal bijdragen in vaktijd schriften. Hij is inmiddels in stilte begraven. LELYSTAD Prins Claus heeft gistermiddag de nieuwe studio van Holland Business Audiovisuals b.v. in Lelystad officieel geopendHet nieuwe gebouw werd door een druk op de knop uonthuld". Oosterman: vaak weggestemd Leiden huurt Spoortje voor recreatieplan LEIDEN De gemeente Leiden heeft voor een periode van dertig Jaar het omstreden „Spoortje" in de Kooi gehuurd van de Nederlandse Spoorwegen voor een bedrag van 25 cent per vierkante meter per jaar. Het voormalige spoorwegemplace ment maakt deel uit van een plan voor de herindeling en verbetering van het recreatiegebied in Noord, waarmee een bedrag gemoeid is van f 650.000. Het plan zal nog met de be trokken bewoners worden besproken, maar voorlopig is het wachten nog op een subsidie van vier ton van het mi nisterie van CRM. Het plan ligt glo baal tussen Kooilaan, de W. de Zwy- gerlaan en de Marnixstraat. Ertus sendoor slingert zich een fietspad waarin talryke bochten worden aan gebracht om te voorkomen dat brom fietsers er een racebaan van gaan maken. Hogere huren door slechte woningen aan Ververstraat LEIDEN De huurpryzen van de 60 renovatiewoningen in de Verver straat zullen hoger uitvallen dan werd verwacht. Dit hangt samen met de slechte toestand waarin de op te knappen woningen verkeren. Er moet daardoor meer geld in de huizen ge stoken worden, wat weer wordt door berekend in de huren. De betrokken bewoners hebben inmiddels via de bewonerskrant vernomen hoe hoog de huren zullen worden, zo deelde wethouder Verboom gisteravond mee. De gebreken in de woningen bleken om. te zitten in de balken en in de vloeren. Daarnaast trok er ook flink vocht op, wat met de eanvankelyke renovatieplannen niet verholpen had kunnen worden. Het gevolg dat dat er kamerbreed gesaneerd moest wor den, zoals een ambtenaar het gister avond uitdrukte. Met name de eenge zinswoningen in de Ververstraat wa ren erg slecht. Prof. De Jongh, toen hij ree- tor-magnificus was aan de Leid se universiteit. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit worden in de maand juni 36 promoties verwacht, namelyk 1 in de faculteit der godgeleerdheid, 4 by rechtsgeleerdheid, 5 by geneeskunde, 14 by wiskunde en natuurweten schappen, 7 by letteren, 4 by sociale wetenschappen en 1 by de centrale interfaculteit. Op 17 juni promoveert J. Schoneveld (42) uit Jeruzalem tot doctor in de godgeleerdheid, tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op 2 juni P. van Dyk (33) tè Bilthoven en S. A. M. Stolwyk (34) te Leiden, op 16 juni E. André de la Porte (35) te Leiden en op 30 juni R. van Rooy (29) te Al phen aan den Ryn, tot doctor in de geneeskunde op 3 juni P. H. Vooren te Noordwykerhout, op 22 Juni F. Th. Bosman (31) te Leiderdorp, op 29 juni H. B. de Brey (34) te Gouda en D. van Waarde (30) te Leiden en op 30 juni mej. E. H. Burger (35) te Oegstgeest, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op 2 juni L. M. Hafkenscheid (30) te De Bilt, op 3 juni J. A. den Hollander (30) te Sassenheim en J. J. Bosman (29) te Alkmaar, op 9 juni J. Witpaard (31) te Leiden en W. J. Doude van Troostwyk (33) te Arnhem, op 10 Juni J. A. Konter (31) te Alphen aan den Ryn, op 15 jumd H. van Steenis (33) te Alphen aan den Ryn, 16 juni E. J. van Dongen (28) te Leiden, op 17 juni E. Zwynenberg (30) te Alk maar, op 23 Juni H. J. van Gorkum (30) te Hazerswoude en A. D. van Ingen Schenau (27) te Koudekerk aan den Ryn, op 24 Juni S. N. M. Ruysenaars (28) te Leiden, op 28 Juni L. Goosen—De Roo (31) te Lei den en op 30 juni P. A. A. Harkes (33) te Hazerswoude, tot doctor in de letteren op 8 juni N. K. Ch. A. in 't Veld (45) te Amsterdam, op 10 juni H. J. 't Jacob (37) te Zuidhorn, op 15 Juni J. D. Bangs te Leiden, op 24 juni J. Hogenhout (38) te Abcoude en N. J. Maarsen (46) te Vianen, op 28 juni H. W. Feitkamp (43) te Zui- derwoude, op 29 juni G. S. van Krie ken (31) te Halsteren, tofc doctor in de sociale wetenschappen op 9 juni mevrouw M. A. Layendecker—Tung (49) te Amsterdam, op 10 Juni W. van Hilten (38) te Noordwyk aan Zee. op 16 Juni A. Brand (40) te Rotterdam, op 17 Juni P. J. M. Nas (31) te Al phen aan den Ryn, en tot doctor in de wysbegeerte op 22 Juni prof. Oh Young—Hwaa,

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15