Syrië versterkt militaire macht in N. - Libanon Kernexplosie voor grote waterwerken Hogere rente bij de ABN. Haalt Amerika alle kernwapens weg uit Italië? HiSÜJi UB Eindstrijd voorverkiezingen komt in zicht Overleg visserijconflict begonnen Moskou versterkt Angolese defensie DINSDAG 1 JUNI 1976 WASHINGTON (ANP) - De verrassingen zo rijke voorverkie zingen in de Verenigde Staten zijn vandaag voortgezet met een strijd in drie staten t.w. Montana, Rhode Island en South Dakota. Numeriek gezien leveren deze straten slechts een kleine bijdrage aan het totaal van afgevaardigden dat op de twee partijconventies de definitieve pre sidentskandidaat gaat aanwijzen. Aan Democratische zijde staan vandaag 56 afgevaardigden op het spel, aan Republikeinse zijde 59. De resultaten kunnen echter een inte ressante vingerwijzing vormen voor de afloop van de voorverkie zingen die volgende week, op 8 ju ni, hun climax vinden in de staten Californië, Ohio en New Jersey. Dan gaat het bij de Democraten om 540 afgevaardigden en by de Repu- De verwachting is dat de Ameri kaanse president Gerald Ford en zijn tegenstrever Ronald Reagan de afgevaardigden van Montana, Rhode Island en South-Dakota zul len delen. In de Republikeinse strijd wordt daarom pas op 8 juni definitief beslist wie na de in totaal 30 voorverkiezingen met de groot ste aanhang naar de partijconven tie, in augustus in Kansas City, zal trekken. Bij de Democraten willen de gou verneur van Californië, Jerry Brown, senator Frank Church en afgevaardigde Morris Udall nog maals proberen de duidelijke kop loper Jimmy Carter te verslaan en diens doel te doorkruisen reeds in de eerste ronde van de partijcon ventie, in juli in New York, de pre sidentskandidatuur te bemachti gen. Carter is favoriet in alle drie staten maar men verwacht dat hij in Mon tana en Rhode Island op felle tegenstand zal moeten rekenen van Church. Senator Church is afkom stig uit Idaho, een buurstaat van Montana. Verder heeft Church in Rhode Island de steun toegezegd gekregen van de invloedrijke sena tor van deze staat, Claiborne Pell. TOKIO - De Japanse piloot Mitsno Foesjida. die geschiedenis maakte bij de Japanse luchtaanval op Pearl Harbor, en die op 73-jarige leeftijd aan suikerziekte is overle den. Foesjida was bevelhebber van de eerste groep van 183 vliegtuigen die de aanval op Pearl Harbor openden. Na de voltooiing van zijn missie zond hij de beroemd gewor den radioboodschap "Tora, lora, tora"' - de code voor een geslaagde missie - naar de opperbevelhebber van de Japanse marine, admiraal Yamamoto. Foesjida werd na zij missie een nationale held in Japan Na de oorlog ging hij over tot het christendom,noemde de oorlog nut teloos, en maakte tournees met le zingen en gebedsdiensten door de Verenigde Staten. Westduitse vakbondsman veroordeeld wegens spionage DDR STUTTGART (DPA) - Een recht bank in Stuttgart heeft de 54-jarige voormalige topfunctionaris van de Westduitse vakbond voor transpor tarbeiders, Hans Faltermeier, over eenkomstig de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens spionageactiviteit voor de DDR. In het vonnis werd gesteld dat Fal termeier tussen 1969 en 1974 re gelmatig contact heeft gehad met de Oostduitse agent Wolfgang Kroesel en dat hij uiterlijk april '69 wist dat deze man DDR-agent was. Faltermeier heeft Kroesel op de hoogte gehouden van belangrijke besluiten van zijn vakbond en de Westduitse vakcentrale. Hij heeft tenminste negentien ontmoetingen gehad met Kroesel. Faltermeier zelf heeft steeds volge houden onschuldig te zijn. Hij zei diverse keren dat hij tegenover zijn vaderland, zijn gezin en de vak bond een zuiver geweten heeft. BEIROET (Reuter/UPI) - In antwoord op dringende ver zoeken van christelijke zijde heeft Syrië gisteren meer troepen naar Noord-Libanon gestuurd met het doel het beleg te breken dat linkse eenheden bij twee steden heb ben ingesteld. Uit betrouwbare rechtse en linkse bron wordt vernomen dat tweeduizend Syrische soldaten met 60 tanks stellin gen hebben ingenomen rondom de christelijke steden Kobeyat en Andkeet, 50 km ten noordoosten van Tripoli. De commandant van het Syrische regiment zou een sta king van het vuren tot stand hebben gebracht. De Libanese linkse voorman Ka- mal Joemblatt en de gematigde christelijke leider Raymond Edde hebben verklaard dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld Liba non in drie stukken te verdelen. Volgens Joemblatt zou er een Amerikaans-Arabisch akkoord be staan dat het zuiden van het land aan de Palestijnen geeft, het noorden en de centraal gelegen Bekaa-vallei aan Syrië en de rest aan de Maronitische christenen. Compensatie Joemblatt, die gekant is tegen Sy- riës ingrijpen in de Libanese burge roorlog. zei dat de Verenigde Staten dit plan 'meer dan negen maanden geleden' hadden geopperd. Zijn contacten in Washington, diploma ten en vrienden, hadden hem ver teld dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, had gezegd dat er slechts vrede in het gebied kon komen door een deel van, Libanon aan Sy rië te overhandigen als compensa tie voor de hoogvlakte van Golan'. De Golan zou 'krachtens het Israëlisch-Amerikaanse plan onder Israëlische controle blijven'. Versterkt Het conservatieve Franse blad 'L'Aurore' heeft een gesprek gepu bliceerd met een woordvoerder van een groep van tien jonge Fransen die sinds april van dit jaar de chris telijke gelederen in Libanon heb ben versterkt en de laatste weken als zelfstandig opererende eenheid hebben meegevochten in de burge roorlog. Vijf van hen, het zijn allen min of meer rechtse katholieken, keerden onlangs terug in Parijs. De woordvoerder, die uit angst voor represailles zijn naam niet liet noemen, zei dat er in Libanon veel buitenlanders meevechten. 'Ko reaanse instructeurs en leden van het Japanse rode leger, Somaliërs en Pakistani vechten aan de zijde van de moslims'. De groep had ge hoord dat ionge Fransen van linkse ok mee deden aan de strijd •n van hen zou zijn gesneu- t ANNAPOLIS-Twee leden van het stuntteam van de Amerikaanse marineluchtmacht "Blue Angels" laten zien hoe zij in formatie naast elkaar normaal en onderstebov>en kunnen vliegen. Zij toonden dit staaltje tijdens feesten in het Amerikaanse Annapolis. De landingsgestellen zijn uitgestoken om het effect te verhogen. II - - v éf t BRIGHTON - Spookachtig torent de slurf van een windhoos boven het Amerikaanse Brighton waar grote materiële schade werd aangericht maar niemand werd gewond of gedood. Het vliegtuig op de foto maakte een geslaagde landing op het plaatselijke vliegveld kort voordat dit door de hoos werd getroffen. MOSKOU (AFP)-Tass meldt dat ei de afgelopen jaren in de Sowjet- Unie tal van vreedzame kernont ploffingen teweeg zijn gebracht, onder meer om een kunstmatig meer van 3000 km2 en onder grondse gasreservoirs aan te leggen of een kanaal te graven. Bovendien werd de kernkracht aangewend om een aardoliewinning te reactiveren en aardgasbranden te doven. Dit bericht komt kort na de jongste Amerikaans-Russische overeen komst, waarin in wederzijdse con trole ter plaatse van vreedzame kernontploffingen is voorzien. Het kunstmeer, aldus Tass, werd in een verafgelegen woestijnachtig gebied in de bedding van een uit gedroogde rivier aangelegd. Dank zy de ontploffing met een kracht van meer dan 100 kiloton TNT werd een "granaattrechter" geslagen, ongmeo veld. Wapens Volgens het Westduitse blad 'De Spiegel' hebben de Libanese falari- gisten in het begin van dit jaar via een Westduitser 325 ton wapens en munitie geleverd gekregen. Het gaat om G'nther Leinhauser die ook betrokken was bij wapen leveranties aan de IRA enkele jaren geleden. OSLO (AP) - De ministers van bui tenlandse zaken van Engeland en IJsland zijn besprekingen begon nen in Oslo, die een einde moeten maken aan de nu zeven maanden durende kabeljauwoorlog tussen beide landen. De Britse delegatie onder minister Anthony Crosland telt negen leden. De IJslandse delegatie wordt ge leid door ministers van buiten landse zaken Einar Augustsson en minister van visserij Mathias Bjar- De Noorse minister van buiten landse zaken Knut Frydenlund, die een grote rol heeft gespeeld achter de schermen in de tot stand koming van de besprekingen, verklaarde dat er een goede kans op een oplos sing van het slepende conflict tus sen de twee NAVO-partners be staat. De eerste contacten tussen Cros- land en Augustson zijn gelegd tij dens de recente NAVO ministers- conférentie in Oslo. Het compromis dat in de maak lijkt zou een beperkt aantal Britse trai lers toestaan tot 30 november te blijven vissen tot 20 a 30 myl uit de IJslandse kust zonder vangstbe perkingen. IJsland heeft de vissery grenzen op 200 mijl gesteld Volgens IJslandse zegslieden zou de vergunning gelden voor 24 Britse treilers. bij de eerste voorjaarsre gens 18 miljoen kubieke meter wa ter samenstroomde. Enkele dagen nadat het meer was volgelopen, zakte de radio-activiteit in het meer tot onder de voorgeschreven vei ligheidsnormen, zodat het water niet alleen voor irrigatie van de om liggende gronden maar ook als drinkwater voor het vee mocht worden benut. Door dergelijke ontploffingen zijn ook ondergrondse gasreservoirs met 14.000 tot 140.000 kubieke me ter inhoud gevormd. Tass be schrijft een van deze opslagplaat sen, aangelegd in een verlaten zoutmijn. Twee maanden na de ontploffingen werd in het gas geen enkel spoor van radioactiviteit meer gevonden. Dank zij de toege paste techniek konden de kosten met tweederden worden vermin derd. Voorts onthult Tass dat dit soort kernontploffingen het ook moge lijk maakt branden in onder grondse aardgasreservoirs te be strijden omdat hierdoor grondla gen naar de diepte gestuwd wor den. Die grondlagen dichten de spleten, waardoor het gas naar bo ven ontsnapt. Tenslotte heeft een reeks van drie ontploffingen van elk 15 kiloton een strook uitgegraven voor een nieuw kanaal, waardoor het water van een poolstroom, de Petsjora, naar de Wolga zal worden gestuwd. Deze aanvoer moet het mogelyk maken het peil van de Kaspische zee opnieu w te verhogen. Dit peil is in de afgelopen jaren aanzienlijk gedaald. ADVERTENTIE MOSKOU DAR ES SALAAM (Reuter/AFP) - Radio-Moskou heeft gemeld dat de Sowjet-Unie besloten heeft de defensie van An gola te versterken. Het radiostation dat een commu- niquüitzond over de besprekingen die de Angolese premier Lopo do Nascimento in Moskou heeft ge voerd, liet weten dat de Sowjet- Unie niet alleen besloten heeft An gola te helpen bij de ontwikkeling van zijn economie, de inrichting van het onderwijs en de opbouw van de gezondheidsdienst, maar ook maatregelen zal nemen ter ver sterking van het defensieve vermo gen van Angola. De eerste vice-president van Tan zania. Aboud Jumbe, heeft de Afri kaanse landen dringend opgeroe pen voortaan uitsluitend steun te verlenen aan de militaire vleugel van de bevrijdingsbeweging van Rhodesië, ZIPA genaamd. Zijn op roep was vervat in een toespraak in Dar Es Salaam tot het bevrijdings comité van de organisatie van Afri kaanse eenheid (OAE). Dit comité is gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad een vijfdaagse conferen tie begonnen. TENNIS - Op de eerste dag van de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk was de ne derlaag van de Amerikaan Gorman tegen de onbekende Zweed Nor- berg de enige verrassing. Gorman won niet éen set: 4-6, 6-7, 2-6. In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rente tarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Per 1 juni 1976 geldt de volgende 8"/«% (was 7Ji%) 8% (was 7'rj%) 7/4% (was 7'4%) 7'/M (was 7%) 7% (was 6'i%) 6% (was 5h%) bpaardeposito Z jaar vast 7%% (was 7'i%) Jeugdspaarboekje Zilvervloot Per 16 juni 1976 gelden de volgende tarieven: 6% (was 5*4%) tevergoeding: Spaardeposito 7 jaar Spaardeposito 6 jaar Spaardeposito 5 jaar Spaardeposito 4 jaar Spaardeposito 3 jaar Spaardeposito 2 jaar Jeugdspaarboekje Zilverv opzegterm ijndeposito' Spaar-Extra-Boekje/ Spaar-Extra-Rekening bc/'o (was 5*4%Spaardeposito met 24 maanden opzegf 5% (was 4*4%) Spaardeposito met 12 maanden opzegging 4! i% (was 4' 4%) Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4'4% (was 4%) Spaardeposito met 3 maanden opzegging 4% (was 3!<%) Spaanekening/Spaarbockje Nieuwe hypotheektarieven, met onmiddellijke ingang: 8' i% (was 8!i%) 5 jaar vast met gemeentegarantie 8S% (was 8'5 jaar vast zonder gemeentegarantie 8% (was 7Ji%) l jaar vast met gemeentegarantie 8'/4% (was 8%) 1 jaar vast zonder gemeentegarantie Algemene Bank Nederland LOS ANGELES (UPI/AFP) - Ita liaanse functionarissen die in nauw contact staan met de Noordatlantische-Verdragsorga- nisatie zijn van oordeel dat de vs alle kernwapens uit Italië zullen terugtrekken, als de com munisten daar gaan deelnemen aan de regering. Dit staat in een bericht uit Rome in de "Los An geles Times" Volgens genoemde functionarissen zouden niet alleen de 1.000 tot 1.500 kernladingen uit Italië wor den weggehaald, maar ook ander modern materieel. Washington zou al plannen maken voor deze terugtrekking. In Brussel wilden woordvoerders van zowel de NAVO als de Ame rikaanse delegatie bij deze orga nisatie het bericht in de Los An geles Times bevestigen noch tegenspreken. De Amerikaanse woordvoerder zei dat er nooit commentaar wordt gegeven op berichten over de aanwezigheid van kernwapens Hoofdkwartier Op het ogenblik is Napels het hoofdkwartier van het zuidelijke commando van de NAVO. Voor de landstrijdkrachten is Verona het centrum, terwijl de lucht strijdkrachten in het nabijgele gen Vicenza hun commandopost hebben. Italië maakt ook deel uit van de groep landen die de kern- strategie van de NAVO bepaalt. Naar de Los Angeles Times meldt, zijn enkele Italiaanse diplomaten van oordeel, dat hun land zijn ze tel in deze groep zal verliezen en ook geen deelgenoot van de ge heime plannen meer zal worden gemaakt, als de communistische partij een actieve rol gaat spelen in de regering in Rome Verwarring Generaal Nino Pasti, de voormalige plaatsvervangende leider van de NAVO in Europa voor kernzaken die zich als onafhankelijke kan didaat op de lyst van de Italiaanse communistische partij heeft la ten zetten, verklaarde dat er veel verwarring bestaat over het vraagstuk van de atoomgehei men van de NAVO Volgens hem moet men onder scheid maken tussen de strategi sche kernwapens en de tactische kernwapens. Eerstgenoemde wapens noemde hij de belang rijkste omdat deze moeten zor gen voor het kernevenwicht tus sen de supermogendheden Ame rika en de Sowjet-Unie. Tactisch De kernwapens van de NAVO zijn echter tactisch, bedoeld om even tueel de bondgenoten van de Russen binnen het Pact van War schau te treffen. Over deze wa pens bestaan echter geen gehei men, aldus generaal Pasti. Hy zei dat het bekend is dat de NAVO over 7.000 kernkoppen beschikt en een hoeveelheid traditionele wapens die superieur is aan die van de bondgenoten van de Sowjet-Unie. Bovendien houdt de strategie van de represaille, die de basis vormt van de huidige competitie tussen de twee militaire blokken, geen geheimen in. Het bekend maken van de bewapeningsgegevens dient merkwaardigerwijze de handhaving van de vrede. "De groep voor de nucleaire plannen van de NAVO heeft nooit een doeltreffende doctrine opgesteld voor het gebruik- van kernwa pens", aldus generaal Pasti. Naar zijn zeggen worden de echte militaire geheimen niet tussen de bondgenoten uitgewisseld. Ais voorbeelden noemde hy de posi tie van de kernonderzeeboten en de geheimen betreffende de wa- penproduktie. Het belangrijkste is "de militaire realiteit van Europa". "Het is een gebied dat van een zo levensbe langrijke betekenis voor de VS en de Sowjet-Unie is, dat zij er alleen maar belang by hebben dat er daar vrede heerst. In Europa is een Vietnam onmogelijk", aldus de Italiaanse generaal. Egypte wil PLO meer macht geven o CAIRO (AP) - Egypte heeft de Ara bische staten verzocht de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO te aanvaarden als een volwaardige lidstaat van de Arabische Liga, zo is in Cairo gezegd in een verklaring van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken. Minister Ismail Fachmy heeft de Arabische Liga een brief gestuurd waarin hij zegt: "Om de positie van de PLO internationaal te consoli deren moet haar lidmaatschap uit gebreid worden tot dat van een volwaardige lidstaat." De PLO heeft een afgevaard ïgde bij de Arabische Liga en neemt aan alle topconferenties deel. Zij heeft echter tot dusver geen stemrecht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13