Kerk moet getuigen maar geen politiek bedrijven Hennie Thoonen en toeschouwer k.o. door Belg Coopman Gereformeerde spijtgiften voor het anti-racismefonds Mittermaier (25) beëindigt ski-loopbaan Samenwerking IKON- niet - aangeslotenen DINSDAG 1 JUNI 1976 PAGINA 11 Oegstgeest - De werkgroep "Betaald Antwoord" - en een steungroep voor het anti-racisme-programma van de Wereldraad van Kerken - heeft door middel van een advertentie alle leden van de Gereformeerde Kerken in Ne derland die over het besluit van de gere formeerde synode met betrekking tot dit fonds diep teleurgesteld zijn, ge vraagd zo spoedig mogelijk "een forse spijtgift" ter beschikking te stellen. Zoals wii vorige week berichtten, be sloot de synode de steun aan het anti- racismefonds op te schorten. De oproep is namens de werkgroep on dertekend door ds. R. J. van der Veen te Amstelveen en dr. G. J. C. van der Horst te Oegstgeest, respectievelijk voorzitter en secretaris van "Betaald Antwoord". De werkgroep wil de persoonlijke overwegingen van de synodeleden die geen vrijheid vonden om het fonds te steunen, respecteren, maar onvermij delijk zit aan dit synodebesluit vast dat de onderdrukten in Zuid-Afrika dit er varen als een ernstiger nemen van de stem van de onderdrukkers dan van de stem van de onderdrukten. De schen kingen van het fonds zijn immers niet bestemd voor geweld, maar voor de humanitaire activiteiten van de organi saties der onderdrukten. Solidariteit Volgens "Betaald Antwoord" zijn deze schenkingen voor alles een symbool van solidariteit. De blanke Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika had de synode in Nederland als ultima tum gesteld: geen steun meer aan het fonds of wij verbreken alle verbindin gen met deGeref. Kerken in Nederland, maar vertegenwoordigers van de zwarte kerken hebben de synode dui delijk gemaakt, dat zij hopen dat de steun aan het fonds zal worden voort gezet. De medewerking is nu opge schort, "nota bene onder druk van die kerk, die het ideologische bolwerk is van de apartheid, en die door haar on dersteuning van het racisme een steen des aanstoots is op de weg van het evangelie in heel Afrika. Deze gang van zaken zal zonder twijfel bij vele onder drukten vervreemding en cynisme op roepen". Hachelijk "Betaald Antwoord" zal het totaal van de spijtgiften in augustus op een spe ciale wijze aan het centrale comité van de Wereldraad van Kerken aanbieden, "opdat tot in Zuid-Afrika toe duidelijk wordt, dat vele gereformeerden bereid zijn, aan dit moeilijke, soms hachelijke, maar onmisbare programma tot be strijding van het racisme hun steun te blijven geven". Prof. dr. W. Albeda in kerkblad: DEN HAAG - Prof. dr W. Albeda, eerste-kamerlid voor de ARP en hoogleraar in de economie in Rotterdam, ziet niets in het anti-investeringsbleid van de Wereldraad van Kerken voor de bestrijding van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Hij zei dat in 'Stop contact', het maandblad voor gereformeerd Nieuwerkerk aan de IJssel. De hoogleraar bepleit juist een zou zijn het isolement van sommige doorgaan van investeringen in dictaturen. Hij wil daarbij de ver- Zuid-Afrika, omdat het alternatief antwoordelijkheid van de onder- De technische samenwerking tus sen de Interkerkelijke Omroep Ne derland en de niet bij deze stichting aangesloten kerken is een feit. Toen het IKOR en het Convent van Kerken opgingen in de IKON, heb ben de Geref. Kerken Vrijgemaakt, de Chr. Geref. Kerken en de Unie van Baptisten Gemeenten zich niet aangesloten. Zij bleken wel beTeid te zijn hun uitzendingen technisch door de IKON te laten verzorgen. Het contract dat deze relatie regelt is nu ondertekend. Voor de kijker en luisteraar houdt dat in, dat zij behalve met de aankondiging IKON ook worden geconfronteerd met de aankondiging "Zendtijd voor de Kerken", soms afgekort is Z.V.K. De uitzendingen staan on der verantwoordelijkheid van de deputaaschappen voor radio en tv van de betrokken kerken. Voor wat betreft het aantal zendu ren geldt het volgende per jaar. de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt 2 uur tv en 8 uur radio; de Christelijke Gereformeerde Ker ken: 90 minuten tv en 7 uur radio; de Unie van Baptisten Gemeenten: 30 minuten tv en 3 uur radio. neming zelf nlfet wegwuiven, want 'politieke neutraliteit mag nooit zijn: ethische onverschilligheid onder het motto: geld stinkt niet'.Prof. Albeda, die bestuurslid is van de ontwikkelingsbank, die de Wereldraad van Kerken in ons land heeft gevestigd, is zelf in Zuid-Afrika geweest. Hij zegt daar over 'Wat ik zag was erger dan ik dacht'. Maar hij verschilt van me ning met de Wereldraad van Ker ken over de aanpak van het pro bleem. Het anti-investeringsbeleid leidt volgens hem tot bestendiging van de huidige machtsverhoudingen. Hooguit kan het verarmingsrecept een gewelddadig conflict opleve ren dat veel mensenlevens kan kos ten en dat van Zuid-Afrika een puinhoop maakt. 'Dat zal de We reldraad van Kerken toch ook niet willen', aldus de Rotterdamse hoogleraar. Voorwaarden Prof. Albeda pleit juist voor een toeneming der investeringen, al zal men daarbij sociale voorwaarden moeten stellen, zoals gelijk loon voor blank en zwart. Hij is er vóór, dat de Wereldraad van Kerken zich uitspreekt en on recht, racisme en discriminatie aan de kaak stelt. Maar - zo zegt hij - de Wereldraad komt op glad ijs, wan neer deze - vaak via gebrekkige analyses - wegen gaat aanwijzen, waarlangs dat onrecht moet wor den bestreden. 'De kerk moet ge tuigen en kritiseren naar het model van het evangelie, maar zij hoeft niet en mag niet politiek bedrijven. Daarvoor zijn andere organisaties.' Een rapport over de stichting "Jeugdhaven" te Leiden, dat in de laatstgehouden vergadering van de classis (regionaal verband) Leiden van de Geref. Kerken is behandeld, komt tot de conclusie dat in het Jeugdhaven-werk de figuur van J.- pastorale medewerk niet kan worden gemisi, voor het werk naar bvutew niet maar ook niet met het oog op de pastorale zorg naar bin nen. De Jeugdhaven houdt daaiMj de vraag open, of deze we ker een predikant moet zijn of niet. Omdat h;t b'er werk betreft dat al b.s'ond en niet zomaar kan worden afgebroken, heeft de classis beslo ten in principe toe te staan dat een pastoraal werker wordt benoemd, met de bepaling dat de omslag voor de tot de classis behorende kerken voorshands niet hoger zal worden dan 1.75 per ziel. De afgevaardig den zullen deze zaak nu in hun ei gen kerkeraden aan de orde stellen en de classis later meedelen of de kerken achter deze beslissing staan. Noodgemeenten De "Dolerende Noodgemeente Groot-Leiden" - krijgt van het be stuur van de classis Leiden van de Geref. Kerken een brief waarin staat, dat het ook voor de toekomst in vol vertrouwen de pastorale zorg aan de betrokken kerken binnen de classis wil overlaten. Het. bestuur zal nog bezien hoe gehandeld moet worden als een ambtsdrager van een plaatselijke geref. kerk lid van deze regionale noodgemeente wordt. Omdat hij fundamentele bezwa ren heeft tegen de theologische ontwikkeling binnen de Geref. Kerken, heeft ds. J. Schelhaas, predikant in Delft-Abtswoude, dit kerkverband de rug toegekeerd. Hij is overgegaan naar de Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band. Ds. Schelhaas (50) was, voor dat hij naar Delft ging, geref. pre- difkant in Exmorra-Allingawier (Fr.) en Leeuwarden-Huizum. Bijschrijfbijbel De gereformeerde synode heeft ds. P. C. Meijer (42) te Rotterdam- Schiebroek benoemd tot indus triepredikant in algemene dienst. Zijn studie voor het doctoraal exa men betrof indertijd het onderwerp "theologie en industriële verhou dingen". De heer T. van der Hammen te Voorburg benoemde de heer Jac. B. Looyen te Utrecht. De heer Van der Hammen is nu werkzaam bij de persdienst van het Ned. Bijbelge nootschap en bij het dagblad Trouw. Opnieuw heeft het Bijbelgenoot schap enkele vouwbladen met bij beltekst uitgegeven voor missio naire verspreiding. Eén ervan is ge titeld "U bent bij me" en is speciaal bedoeld om aan zieken te geven. Het andere, getiteld "Een nieuwe gemeenschap" bevat teksten over het pinksterfeest en over de gaven van de geest en geeft ook aankno pingspunten voor een gesprek daarover. Wie de volledige serie bybelse vouwbladen wil zien, kan een zichtzending aanvragen bij het NBG, postbus 620 Haarlem. De losbladige "bijschrijfbijbel" van het NBG met blanco bladen voor aantekeningen blijkt in een be hoefte te voorzien. In 6 maanden was de eerste oplage uitverkocht. oplage ver schenen. Een belangrijke verander ing is dat deze nu met "naaldband" wordt geleverd. De bijbeluitgave is heel geschikt voor mensen die bij hun bijbelstudie graag aantekenin gen maken. Schiphol Op Schiphol is een oecumeni sche gebedsruimte geopend, een kapel in de vertrekhal op de tweede etage van het stationsgebouw, die uitsluitend bereikbaar is voor luchtreizigers en voor personeel. Er zijn nu 30 luchthavens op de Wereld die een speciale plaats hebben voor gebed en bezinning. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Vreeswijk M. Verduin Brakel, te Stellendam L. Quist Molenaarsgaaf, te IJmuiden J. Th. W. Quak Vianen; aangeno men naar Den Haag (Kloosterkerk) G. Kalsbeek Voorst. Geref. Ker ken: beroepen te Dordrecht H. Boswijk Arnhem. In het jaarverslag van de Confes sionele Vereniging over midden 1975-1976 wordt meegedeeld, dat de vereniging nu 1785 leden telt, onder wie 230 predikanten. Prof. dr. G. P. van Itterzon zal binnenkort als hoofdbestuurslid aftreden. Hij blijft adviseur. ROTTERDAM - Hennie Thoonen heeft gisteravond in een met 3700 toeschouwers goed gevuld sportpaleis Ahoy' in Rotterdam opnieuw een overwinning behaald. De 31-jarige Eindhovenaar, zes weken geleden in Schiedam Nederlands kampioen in het zwaarge wicht, won door diskwalificatie in de vijfde ronde van Jean-Pierre Coopman. De Belg werd gediskwalificeerd omdat hij zijn tegenstander met een rechtse te laag raakte. Thoonen ging op die stoot kermend van pijn neer en slaagde er niet in overeind te komen. In de kleedkamer constateerden de t:Ik wachtte gewoon op de kans om twee ringartsen Tan en Anyas een hem te plaatsen. Dat ging voortref- bloeduitstorting in de linkerlies. felijk" Thoonen: "Het ging zo fijn en nu Coopman, die op 17 februari in dit. Eerlijk, ik verlies liever op pun- Puorto Rico door knock out in de ten dan zo te winnen". Een deur vijfde ronde van Muhammed Ali verderop brieste Coopman: "dat ik verloor, kon, hoewel hij misschien voor zoiets naar Nederland moet iets meer scoorde, geen voordeel komen. Het lijkt wel of ze er hier opbouwen. De Belg verloor in de een gewoonte van maken. Rudi vierde ronde even zijn zelfbeheer- Koopmans won hier ook al eens sing. »in de eerste ronde had Na Mack's eerste treffer in de zesde ronde stopte de arbiter op verzoek van White de partij. Bij een onder zoek door de ringarts bleken enkele tanden van White los te zijn ge raakt. De dokter adviseerde daarom de partij te staken. Sjim Verstappen had een betere tegenstander verdiend dan André Bukasa uit Zaïre. Bukasa deed in de eerste ronde niets anders dan door een zogenaamde te lage stoot Thoonen mij al met zijn elleboog weglopen. Voor Verstappen w Peralta. Ik sloeg Thoonen reet knock-out. Het is een schan daal. Het was een zuivere rechtse". Wat dat laatste betreft had Coop man het gelijk niet aan zijn zijde. De Bij het verlaten van de ring, na zijn treffer waar Thoonen op neer ging, diskwalificatie, kon Coopman zich geraakt en dat leverde mij wenkbrauwblessure op. In de vierde ronde deed hij dat op- dan ook weinig te beginnen. In de teede ronde maakte de Afrikaan het helemaal bont. Op een gegeven moment bleef hij doodstil in zijn hoek staan en wei gerde verder te gaan. Hij was toen beneden de gordel. De opnieuw niet beheersen. Hij sloeg vrijwel nog niet geraakt. Verstap- Belgische verzorgers gaven dat een toeschouwer, die hem iets on- pen ging ten einde raad maar op zelf, ongewild, toe. vriendelijks toeriep, neer. zyn tegenstander af. Bukasa Hoe kan hij nu zo n pijn hebben als Fighting Mack, die precies een jaar draaide zijn rug naar de ring en - 1 kreeg enkele stoten van de Lim- hij op zijn beschermer is gesla- geleden zyn laatste party bokste e.. gen?" De beschermer, die de bok- toen zijn nationale zwaarweltertitel sers dragen, is evenwel onder de door een knock-out nederlaag aan gordel aangebracht en stoten onder Ben Zwezerijnen verloor, maakte de gordel heeft diskwalificatie tot een overtuigende rentree. De Antil- gevolg. liaan bleek in het jaar rust nog niet Tot het moment van de diskwalifi catie was het een bijzonder aan trekkelijk gevecht. Het was een ge- lijkopgaande partij, waarin Thoonen het voortreffelijk deed. kwaliteit te hebben ingeboet. Mack stond tegenover de Engels man Kevin White, die een maand geleden in Carré in Amsterdam James Vrijen de achtste ronde burger. Scheidsrechter Meyers telde tot acht en op dat ogenblik gooide de helper van Bukasa de thoTHenkkRuhl.nbgn'?hifk%Pi0n°n Steunend op zijn helpers verlaat Hennie Thoonen de ring. gage dit keer beslist niet". ETARNBERG - Rosi Mittermaier (25), de Westduitse ski-ster, die tij dens de Olympische Winterspelen van Innsbruck twee gouden me dailles won, heeft besloten haar sportloopbaan te beëindigen. De triomfen in Innsbruck en bij de competitie om de wereldbeker zijn volgens haar een passende apo theose geweest van haar tienjarige carrière. "De beslissing om ermee te stoppen was moeilijk, maar het grote succes in Innsbruck bracht al mijn plannen in de war". Zy was oorspronkelijk van plan door te gaan tot de strijd om het wereld- Rijndelfland tegen IJ-Amstel LEIDEN - Morgen wordt op het terrein van De Danïderi aan de Montgomerystraat de traditionele korfbalwedstrijd tussen de verte genwoordigende teams van Rijn- delfland en IJ en Amstel gespeeld. De wedstrijd begint 's avonds om zeven uur. Voor het team van Rijn delfland zijn onder andere geselec teerd Gerard Nap, Eric Filemon en Bea van der Meel (De Danaïden), C^rt van Dijk (Ons Eibernest), Diet Rijsbergen (Fides Pacta), Rob van der Berg (Fortuna), Wim van Re- nesse (pams) en Nora Borger (HKV). kampioenschap in 1978 in Garmisch-Partenkirchen, maar ie dereen in haar omgeving raadde haar aan te stoppen. Ze heeft een driejarig contract tete- kend bij de firma van Mark McCormack, die in een eerder sta dium ook sportsterren als Jean Claude Killy, Jackie Stewart, Björn Borg en Ilie Nastase aan zich ver bond. Rosi Mittermaier koos die baan uit 31 aanbiedingen. Haar be langrijkste taak zal zijn het ontwer pen van ski- en andere sportkle- ding. "Ik houd van schilderen en tekenen. Ik heb het al een hele tijd willen doen". Ze voegde er nog aan toe dat haar eerste collectie ko mende winter zou verschijnen. Wellicht zal er nog een succes op de ski-piste voor haar weggelegd zijn. Ze is namelijk van plan een demon- stratiewedstrijd te geven met Anne-Marie Moser Proèll. Jurgens niet naar Montreal NIJMEGEN - De Nederlandse mi litarykampioen 1975, Maarten Jur gens, die reeds was aangewezen voor de Olympische Spelen van Montreal zal niet naar Canada ver trekken. Gistermorgen is bij een ga loptraining gebleken dat zijn paard Bold Tudor kreupel is. De Eindhovenaar, van huis uit niet knock-out sloeg, rijk begiftigd met techniek, bokste Fighting Mack ging ook nu weer als uiterst geconcentreerd en kwam een wervelwind door de ring en trof met zijn rechtse opstoten goed zijn tegenstander voortdurend van door. In de derde ronde had Coop- links. Aan het eind van de ope- man van zo'n treffer op het hoofd ningsronde was White al in gevaar duidelijk last "Die rechtse zat ie- na een links-rechtse combinatie op dere keer goed", aldus Thoonen. het hoofd. De Brit werd echter door de gong gered. Ook nu bleek dat White een bokser is, die langzaam op gang komt. In de derde ronde probeerde White het initiatief te nemen en dat lukte aardig. Hij trof Mack enkele keren van rechts maar echt gevaarlijk was het nooit. Aan het slot van de vijfde ronde sloeg Mack White opnieuw aan en scheidsrechter Klijnoot gaf de Brit toen acht tellen staande rust na een linkse hoek. Die stoot bleek zijn uitwerking niet gemist te hebben.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11