SCHADUW OVER -TITEL PSV laat zich niet meer intimideren Boosheid over gedrag van Feyenoord: Bosveld breekt ban voor Vitesse: 3-0 zege op FSC Scorebord *""1Öim ^Qijóbercfen apart lAANDAS SI mSL 1978. PAGINA 9 SPORT EREDIVISIE NAC—Telstar 1—0 AjaxFC Twente 53 SpartaEindhoven 01 ExcelsiorMVV 20 Roda JCGo Ah. E11 PSVFeyenoord 41 De Grschap—FC A'dam 22 AZ'67FC Utrecht 1—0 FC Den HaagNEC 21 Stand: PSV 33 24 4 5 52 88-26 Feyen. 33 22 6 5 50 80-40 Ajax 33 21 7 5 49 73-37 Twente 33 19 7 7 45 63-31 AZ'67 33 15 8 10 38 46-39 Roda JC 33 13 11 9 37 39-32 D. Haag 33 15 6 12 36 63-49 NEC 33 10 15 8 35 39-37 Telstar 33 7 14 11 28 41-46 Sparta 33 7 14 12 28 31-41 Gr.schap 33 7 16 12 28 41-61 NAC 33 9 10 14 28 26-52 Go Ah. E. 33 6 14 13 26 42-57 Eindhov. 33 8 9 16 25 38-63 Utrecht 33 8 9 16 25 35-57 A'dam 33 7 9 17 23 39-52 MVV 33 8 6 19 22 32-62 Excelsior 33 7 5 21 19 23-57 (Excelsior degradeert). 1. Geels (Ajax) 29: 2. Van der Kuy- l (PSV) 27; 3. Nico Jansen (Feyen- ord) 22; 4. Jeuring (FC Twente) 19; Hazelhekke (De Graafschap), Van .eeuwen (FC Den Haag) 16; 7. Ed- tröm (PSV) en Lubse (PSV) 15. SPORT SPORT ^HSP§iRTlH SPORT ■SPORTHH SPORT Willy van der Kuylen (in bur ger) met Pleuii Strik en Dahl- qvist. Jan van Beveren met Ben van Gelder (links). EINDHOVEN Het manneke Rijvers beliefde geen bier. Het goot in de feestroes, die PSV s officieuze kampioenstitel omgaf, in recordtijd dtiie glazen champagne naar bin nen om vóór zijn kwade dronk zich liet aanzien nog te mompelen dat hij niet alles door elkaar wilde dirinken. Toen moest Jan Mulder het ontgelden. De ex-Ajacied schrijft sinds hij voor betaald voet bal werd afgekeurd een krante-kolom en wilde Rijvers' mening wel eens weten over scheidsrechter Charles Corver. Aanvankelijk koos Rijvers de voetbalcapaciteiten van Mulder als mikpunt om, nadat hij enigszins gekalmeerd bleek, op te merken dat Corver nóg voor PSV_Feyenoord speelde van mening was dat er voor hem als scheidsrechter wenig eer was te behalen aan genoemde topper. Je kunt wel zeggen dat die ivedstrijd tegen PSV helemaal uit de hand is gelopen. Hope loos. hoe het weer ging, na die toch redelijk eerste helft. Maar toen we eenmaal op 11 gekomen waren en PSV flink aangeslagen leekkreeg Van der Kuylen dietwee vrije trappen te nemen. Die heb ben tenslotte de doorslag ge geven. En we hadden het in trainingskamp nog wel zo goed doorgesproken. Backs of mid denvelders zouden snel reage ren als die bal zou afstuiten of door de muur zou slippen. Maar wat gebeurde? Alleen de PSV'ers reageerden en de Feyenoorders die dat dan zou den moeten doen, stonden ze gewoon maar na te kijken. Daar heb je ook meteen het grote verschil tussen PSV en Feyenoord: de snelheid van reageren. In een wedstrijd waarin zoveel op het spel stond lieten sommigen van ons zich als mietjes van de bal zetten. PSV teas als ploeg veel agres siever. Bij ons liepen er mis schien vijf of zes. maar in elk geval geen elf. Het zijn altijd dezelfden. Je kunt het ook zien aan de kaarten die dit seizoen zijn uitgedeeld. Er zijn er altijd een paar die bereid zijn erin te gdan ondanks de kans dat ze tegen geel oplopen. Overigens was de ivedstrijd als geheel niet bepaald hard te noemen, al liep Rijvers daar dan weer over te zeuren. Er zijn mis schien twee of drie echt harde overtredingen geweest. Voor het overige kan ik alleen maar zeggen dat PSV terecht kam pioen is geworden. Ondanks alle afspraken immers, liep het bij ons weer allemaal door elkaar. Zodanig dat je niet aan consequente mandekking kon toekomen. Het heeft er voor gezorgd dat dit een verloren seizoen voor ons is geioorden. We hebben er helemaal niets aan overgehouden en zelfs voor de Fair Play Cup komen we niet meer in aanmerking. Ik hoop alleen dat we nu te gen De Graafschap nog wat kunnen laten zien voor sup porters die dan eventueel nog komen. Zo'n supporter kon ik gistermiddag overigens erg dankbaar zijn. Die heeft me achter de Feyenoord-bus aan gebracht. Toen ik met Theo Reitsma stond te praten, wa ren ze maar gewoon zonder mij vertrokken. Mogelijk met de idee om me op die manier te lozen, maar zo gemakkelijk raken ze me toch echt niet kwijt. Gevat vroeg Mulder zich prompt af waarom een scheidsrechter eer zou moeten behalen aan een wedstrijd. Waarop Leiden toch weer in zoverre in last was dat Rijvers plotseling boos uitriep dat Jan Mulder niet eens een echte journalist is en dat hij zich maar diende te onthouden van het stellen van „harde vragen". Rijvers: „Ik zeg toch niets. Ik vind dat iedereen zelf heeft kunnen constateren wat Feyenoord allemaal heeft uitgehaald hier in Eindhoven. Feyenoord was in deze wedstrijd meer ingesteld op schoppen dan op voetbal. Ik heb iedereen in de rust op het hart gedrukt om zich niet te laten provoceren. En wat die scheidsrechter betreft, zo'n man wordt vandaag de dag door allerlei commissies in zijn hemd gezet. Waarmee veel is verklaard". Schaduw Geen feestrede dus uit de mond van de heer Rijvers. En daarmee gleed een schaduw over PSV's luisterrijke tweede titel in successie. Rijvers' provinciaals aandoende houding ten spijt, hadden noch Jan Mulder, noch de overige aanwezigen als bedoeling iets ten nadele van PSV te publiceren. Daarvoor was de wijze waarop Feyenoord werd vernederd te imposant geweest. Het kribbige manneke Rijvers heeft in die successen een grote rol gespeeld. Menig collega zou in paniek zijn geraakt met een dermate opeensta peling van tegenslagen, als waarmee Rijvers in de afgelopen weken werd geconfronteerd. Onmisbaar Niet Rijvers. Op de sombere Hemelvaartsdag nog, testte hij Edstrom en Van der Kuylen. Twee in de bikkelharde slijtageslag met Feyenoord onmisbare pionnen. Nau welijks was de teleurstelling weg geëbd omdat slechts Van der Kuylen fit genoeg bleek of tijdens VENLO/ARNHEM FC VW en 'itesse zijn de naeompetitie van de erste divisie, om een plaats in de redivisie van het betaalde voetbal, isteravond uitstekend begonnen. 'VV won thuis van Wageningen 20), Vitesse bereikte een royale large tegen Fortuna SC: 3—0. Slagvaardigheid, een tomeloze in- 2t 'en een grote dosis puur kracht- oetbal waren de voornaamste wa- ens waarmee Vitesse in het eerste e beste na-competitie duel Fortuna C duidelijk terugwees. De Limbur- Brs mochten van geluk spreken dat iet .onstuimige openingsoffensief an de Arnhemmers zonder kleer- :heuren werd doorstaan. Op vaak ïiraculeuze wyze bleef het door ïntfielt overigens knap verdedigde oei voor doorboring behoed. FSC aaide wankelend het rustsignaal an arbiter Derks die het vinnige uel goed in toom hield. De tweede elft was amper vier minuten oud >en Vitesses absolute uitblinker Bos- 2ld de ban brak met de alleszins ïrdiende openingstreffer. Vitesse ikte na deze voorsprong ver terug a bood Fortuna de gelegenheid een >rs beleg te slaan rond het Arn- emse strafschopgebied. De Limbur gs bezaten echter te weinig stoot- racht om de hechte defensie te ont- richten. Zuidersma, na rust inge- illen voor Benen, kwam dicht bij 2 gelijkmaker maar doelman Ny- uis redde magistraal. Hoewel het »rse duel beide ploegen veel kracht ad gekost perste Vitesse er in de otfase nog een knappe eindspurt uit. Het leverde op het moment dat de gelijkmaker in de lucht leek te hangen nog een tweetal voortreffe lijke Arnhemse doelpunten op van Piet van Kerkhof en Veenendaal: 3—0. Strafschoppen FC VW kon in de eerste helft van het extra-duel tegen Wageningen geen vuist maken. De Venlonaren werkten wel hard, maar de aanval waarin Jovanovic erg werd gemist, kreeg tegen de goed sluitende Wage- ningendefensie geen enkele kans. Wageningen vertrouwde volkomen op de verdediging en bepaalde zich tot uitvallen, waardoor de stryd een enigszins eenzijdig karakter droeg. In de tweede helft bracht VVV meer vaart in de ploeg. Wageningen werd daardoor onder zware druk gezet en de strijd kreeg een enigs zins grimmiger karakter. Het leidde in de 57ste minuut tot een straf schop toen Verbong een solo lan ceerde en in het strafschopgebied door Peeters onderuit werd gehaald. Kurcinac nam de elf metertrap feil loos: 1—0. Wageningen sloeg harder terug, wat ten gevolge had dat zowel Tomas als Van Vijfeiken tegen het geel aanliepen. VVV bleef sterker, maar had toch een vrije schop nodig om de score een beter aanzien te geven. Enkele minuten voor tydwerd Verbong opnieuw hardhandig ten val gebracht en uit de toegestane straf schop kogelde Van den Tillaar hard in: 2—0. Bosveld: eerste treffer voor dezelfde training brak Huub Stevens zijn been. Die donderdag gaf Kees Rijvers eens te meer blijk van zijn taktisch inzicht. Niet alleen bood de ongelukkige Stevens hem de kans om de jonge Guy Francois een kans te geven in een wedstrijd op niveau, bovendien had linksbuiten René van de Kerkhof tegen de als traag bekend staande Dick Schneider grote voordelen. De wijze waarop PSV een ploeg als Feyenoord heeft vernederd had eveneens te maken met de brede basis, waaruit Rijvers kan putten. Rijvei's kon Kees Krijgh met een gerust hart met de bewaking van Nico Jansen belasten en wist nog voor hij PÏeun Strik als rechtsback opstelde dat Jörgen Kristensen zo goed als lamgelegd zou worden. Rijvers bleek uiteindelijk toch zo reëel om toe te geven dat de omstandigheden PSV in de kaart speelden. Geen geloof Rijvers: „Vijf minuten voor de wedstrijd hoorde ik dat Kreuz niet zou spelen bij Feyenoord. Eerlijk gezegd heb ik daaraan geen geloof willen hechten. Wij hebben de laatste wedstrijden van Feyenoord gevolgd en alle rapporten maakten melding van het feit dat het Kreuz was, die Feyenoord als ploeg draaiende hield. Dat was dus een meevaller. De eerste meevaller sinds weken. Dat we tot de voorlaatste wedstrijd hebben moeten wachten om de kampioenstitel te prolongeren is tot allerlei omstandigheden terug te voeren. Ik wil niet vervelen zijn maar ik roep toch weer de zaak Van Beveren-Cruijff in herinnering. Zoals Van der Kuylen maandenlang de naweëen ondervond van dezelfde affaire. Daar kwam later het geval Quaars bij en vorige week als klap op de vuurpijl de vrijspraak van Van de Korput. Tenzij jullie het niet vreemd vinden dat een commissaris van het Feyenoordsta- dion deel uitmaakt van de commissie, die Van de Korput vrijsprak". Boze woorden, zoals het merendeel van de PSV'ers zich nogal had opgewonden over het gedrag van Feyenoord. René van de Kerkhof: „Mijn enkel ligt open, het dijbeen doet zeer en ik heb bloeduitstortin gen aan de knie. Met name de overtredingen van Everse en van Van Hanegem hebben me tot de overtuiging gebracht dat het ze er om te doen is geweest om me bewust een blessure toe te brengen. Van Hanegem ging zelfs een keer expres op mijn been staan. Aan do andere kant wil ik prof zijn, ga ik straks zonder rancune in een groep met Van Hanegem naar Joegoslavië". Toekomst Willie van der Kuylen dacht al over zijn toekomst. Hij: „Het is zo langzamerhand mode dat de trainer in Nederland iemand van dertig als wisselspeler gaat gebruiken. Voor mij breekt dat moment volgend jaar aan. Ik denk niet dat ik geschikt ben voor de reservebank." Tenslotte bleek Charles Corver in de rust de kleedkamer van PSV met een bezoek te hebben vereerd. Bij die gelegenheid wees hij de Eindhovenaren erop dat ze er verstandig aan deden niet te zeer op het gevoel van het publiek te wreken. Daarbij stond René van de Kerkhof hem voor de geest, zoals die na de in- en ingemene trap van Everse roerloos bleef liggen. René van de Kerkhof..Maar ik hoorde iets knappen, dacht onmid dellijk aan een meniscus. Weet je wat Corver had moeten doen? Hij had een gele kaart moeten trekken. Dan was het onmiddellijk afgelopen geweest". Zei Van Beveren sussend: „De zenuwen gierden ieder door de keel. Het probleem wat dat ne/mtig minuten voetbal de beslissing moesten brengen of een heel seizoen goed of slecht zou zijn geweest". Het begin van de afgang Willy van der Kuylen heeft loei hard uitgehaald. De bal is op weg naar 10, zoals Feyenoord- doelman Eddy Treytel machteloos moet constateren. Het begin van Feyenoords afgang in Eindhoven. Eindhoven Gezien het aantal overtredingen was PSV -Feyenoord niet eens zo'n meedogenloos duel. Waar het gemiddelde aantal vrije trappen in het betaalde voetbal rond de veertig ligt, daar zondigden de ploegen, zoals die elkaar gisteren de Nederlandse titel betwistten 35 keer tegen de regels. Om helemaal exact te zijn: PSV deed 18 keer iets wat niet mocht en Feyenoord 17. Nochtans zou een wedstrijd als PSV-Feyenoord minister Van Agt wel degelijk hebben geschokt. Met name de wijze waarop achtereenvol gens Van de Korput, Van Hanegem en Everse een snelle speler als René van de Kerkhof te grazen namen zou door de minister van Justitie wel eens als crimineel bestempeld kunnen worden. Feyenoord heeft voor zijn laatste kans gebikkeld en stelde zich van meet af aan één doel voor ogen. PSV moest kost wat kost worden geïntimideerd. Het rijpingsproces bij PSV bleek zich die mokerslagen ten spijt in zoverre door te hebben gezet, dat, PSV bleef voetballen. Daaraan kon na afloop PSV's officieuze kampioenstitel worden opgehangen. PSV's 4-1-triomf was daarom terecht omdat een portie kwalitatief beter voetbal aan dat succes ten grondslag lag. Eerlijkheidshalve dient gesteld dat de ontwikkelingen, zoals die zich de afgelopen dagen tegen PSV keerden, vooral tijdens de wedstrijd ten faveure van de Eindhovense ploeg uitvielen. Dat wil zeggen dat Schneider als verdediger geen partij was voor René van de Kerkhof, alle overtredingen tegen deze gelegen heidslinksbuiten werden uit nood geboren, noewel het doel de middelen niet altijd hoeft te rechtvaardigen. Feyenoords doelman Eddie Treytel was indirect de ooi-zaak van Van der Kuylens eerste schoonheidstreffer. Zijn ingooi naar Vreysen werd door Willie van de Kerkhof onderschept en diens voorzet linea recta door Van der Kuylen in een treffer omgezet: 1-0. De basis van waaruit PSV de opponent kon laten komen teneinde via counters op verdere successen te loeren was daarmee gelegd. Noch tans was het verbazingwekend hoe simpel Feyenoord zich in kansrijke positie kon manoeuvreren. Dat er niet nog voor rust een gelijkmaker kon worden begroet had aan de ene kant de onkunde van Nico Jansen als oorzaak, aan de andere kant remde de paal de bal, toen dezelfde Jansen zich via een omhaal als acrobaat liet zien. De gelijkmaker kwam er wel onmiddellijk na rust. PSV leek een kwartier lang het hoofd kwijt. Wim Jansen zocht toen via een vrije trap het hoofd van Van Hanegem, die koppend Vreysens gelijkmaker voorbereidde: 1-1. Vanaf dat moment was PSV de zenuwen weer meester. Van Hane gem moest tijdens een massale Eindhovense stormloop de benen van René van de Kerkhof als doelwit kiezen teneinde erger te voorkomen. Hoewel Feyenoord had Beoefend op PSV's vrije trappen, greep paniek om zich heen toen Van der Kuylen een van zijn kogels los liet. Apathisch bleef men aan Rotterdamse zijde toezien, hoe drie PSV'ers richting Treytel renden om hun voordeel met de opspringende bal te doen. Deljkers was de voorste en de succesvolle schutter voor 2-1. Een door Charles Corver met gevaarlijk spel bestrafte actie van Rijsbergen. bracht Van der Kuylen nadien in soortgelijke positie aan de bal. Het dwarrelende projectiel werd dit keer door Van der Kuylen zelf tot doelpunt omgezet. Tenslotte bood DahJqvist Willie van de Kerkhof de kans om 4-1 te vinden. Resumerend: Een door PSV terecht gewonnen partij. Charles Corver was ten aanzien van Feyenoord veel te lankmoedig. Zei Willem van Hane gem nog: „Louter afgaand op dit duel vind ik PSV een onwaardig kampioen. Wanneer iedereen zou hebben gebikkeld zouden we dit PSV hebben overmeesterd. Maar het zijn altijd dezelfde mensen, die zich Inzetten. Die spelers krijgen ook de gele kaarten. Overigens is er nog niets bekend over waar ik heen ga. Een ding is zeker. Het contract zoals Stevens, de PSV-speler die niet mee kon doen tegen Feyenoord omdat hij zijn enkel had gebro ken, volgde hei duel langs de zij lijn. In angstige spanning wacht hij af. Feyenoord me dat aanbood teken ik niet. Ook niet wanneer ik geen andere club zou vinden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9