akkoord in Nairobi Rijk en arm op de valreep Nadine vrij NAAST HET NIEUWS J Communist gedood in stembusstrijd Italië Merany» de betrouwbare Bloedigste weekeinde van de burgeroorlog Vrede op komst in de kabeljouwoorlog Amerikaanse kerncentrales in staat van alarm v V4 BUITENLAND De vermoorde communist Luigi de Rosa. Het neo-fascistische parlements lid Saccucci. ROME (DPA/UPI) - Na de moord op een jonge communistische de monstrant tijdens een neofascisti- sche verkiezingsbijeenkomst in het Italiaanse plaatsje Sezze zsn giste ren bijna alle verkiezingsbijeen komsten van de neofascistische MSI in Italië verboden. Het inci dent, drie weken voor de verkie zingsdatum, dreigt het politieke klimaat in Italië ernstig te verslech teren. Zaterdagnacht richtte een krachtige bom grote schade aan in de studio's van de Italiaanse staat stelevisie. Omdat er memand meer in het gebouw was vielen er geen gewonden. In het Noorditaliaan se Brescia werden brandbommen gegooid in het gebouw van de plaatselijke krant Giomale di Brescia. Volgens de politie zijn bij beide aanslagen opschriften op muren geklad die erop wijzen dat de aanslagen zijn gepleegd door een linkse splinter groep. In Rome richtten brand bommen lichte schade aan in een kantoor van de MSI. In Venetië verhinderde de politie een linkse mars naar het MSI-kantoor. In Sezze, 80 km ten zuidoosten van Rome, was een verkiezingsbijeen komst belegd door het neofascisti sche parlementslid Sandro Sac cucci. Volgens het dagblad La Stampa verscheen hij in het over wegend linkse plaatje met een knokploeg van 20 man, voorzien van stokken, helmen en een grote hond. Toen linkse jongelui zijn re devoering overschreeuwden, trok Saccucci zijn pistool en vuurde tien schoten af onder de kreet "als jullie niet naar mijn woorden willen luis teren kun je hiernaar luisteren". Temidden van groot tumult renden de neofascisten naar hun auto's en reden weg. Intussen werd uit een van de auto's opnieuw geschoten, waardoor de 21-jarige communist Luigi di Rosa werd gedood en een andere jongen in het been getrof fen. Volgens talrijke ooggetuigen kwamen de schoten uit de auto van Saccucci. Hij is in staat van beschuldiging ge steld wegens poging tot moord en medeplichtigheid aan moord. De schoten tijdens zijn redevoering waren volgens Saccucci zelf in de lucht afgevuurd, maar volgens om standers in de menigte gericht. Saccucci, een ex-para, baarde al op 18-jarige leeftijd enig opzien toen hij tijdens een communistische to neelvoorstelling in de zaal witte muizen neerliet aan parachuutjes in de kleuren van de Italiaanse vlag. In 1970 was hij betrokken bij de po ging tot staatsgreep van prins Junio Valerio Borghese. Volgens de aan klacht bezette hij met een groep jongeren de wapenkamer van het ministerie van binnenlandse zaken. Hij zat elf maanden in voorarrest, maar kwam na zijn verkiezing tot parlementslid op vrije voeten. La ter werd zijn parlementaire on schendbaarheid opgeheven. Hij kreeg vier jaar gevangenisstraf omdat hij tot de leiding van de ver boden neofascistische terreur organisatie "Ordine Nero" (zwarte orde) behoorde. Het vonnis is ech ter niet ten uitvoer gelegd. De secretaris-generaal van de MSI, Almirante, heeft Saccucci gisteren uit de partij gezet en hem verboden nog deel te nemen aan de verkie zingscampagne van de neofascis ten. Almirante zegt er weliswaar van overtuigd te zijn dat Saccucci niets te maken had met de moord op de jonge communist, maar hij verwijt hem wel "onverantwoorde lijk gedrag". TAIPEI - Redders pToberen ingesloten gewonde reizigers te bereiken in twee op elkaar gebotste tremen op 120 km ten zuidwesten van Taipei op Taiwan. Er kwamen 23 mensen om het leven en 88 werden gewond van wie 35 ernstig. ADVERTENTIE MEXICO (Reuter, UPI, AP) - In Mexico is Nadine Chaval, de dins dag ontvoerde dochter van de Bel gische ambassadeur, gistermorgen vroeg vrijgelaten. 'Het 16-jarige meisje, door haar ontvoerders afge zet bij de woning van de Turkse ambassadeur, was ongedeerd. De ontvoerders waren volgens de politie guerrillastrijders van de "communistische 23 september- liga". Ze hadden gedreigd het meisje te zullen doden als geen lo sprijs van 800.000 dollar werd be taald. Ze gingen uiteindelijk akkoord met de 5,1 miljoen pesos (408.000 dollar) die de,familie Chaval bijeen wist te brengen. Inzamelingen voor het losgeld werden gehouden in de Belgische gemeenschap in Mexico, en ook in scholen en kantoren in Mexico zijn spontane inzamelings acties georganiseerd. Voor het huis van de familie Chaval stonden honderden mensen in de rij om een bijdrage te storten. De Mexicaanse regering, die zelf steeds onderhandelingen met guerrilleros heeft geweigerd, heeft zich niet verzet tegen het uitbetalen van de losprijs. De achtervolging van de 16 verdachte guerrilleros was opgeschort om het leven van het meisje niet in gevaar te bren gen. Nadine verkeert in goede ge zondheid, maar was wel erg moe. Kort na de ontvoering liet de "communistische liga van de 23ste september" weten dat de ontvoe ring van Nadine op een "militaire vergissing" berustte. Het doelwit van de actie was eigenlijk Nadine's vader, de Belgische ambassadeur in Mexico. De 16-jarige dochter van de Belgi sche ambassadeur verklaarde later dat ze door haar ontvoerders cor rect was behandeld en in goede conditie verkeerde. Mevrouw Cha val bedankte iedereen voor de be toonde solidariteit. Ze was de Mexicaanse regering dankbaar dat de familie zelfstandig had mogen handelen en de regering niet tus senbeide was gekomen. Diplomatieke betrekkingen Suriname-Peking NEW YORK (ANP) - Sun- name en de volksrepubliek China gaan diplomatieke be trekkingen aan. Suriname er kent de regering van rood- China daarmee als de enige wettelijke regering van China. De landen zullen ambassa deurs uitwisselen. Een en ander staat in een ge zamenlijk communiqué, on dertekend door de ambassa deurs van de twee landen bij de Verenigde Naties in New York. Het officiële Chinese "Volks dagblad" heeft het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen met Suriname toege juicht. China heeft "in Latijns-Amerika een nieuwe vriend" gemaakt en "daar zijn we verheugd over", zo schreef het blad gisteren. BEIROET (DPA) - Libanon heef», het bloedigste weekeinde van de hele burgeroorlog doorgemaakt. Tot gisteravond laat werd er heftig gevochten en de verliezen waren navenant. Ruim 250 mensen verlo ren in de loop van zaterdag en zon dag het leven. Gisteren was dat vooral een vergel ding van de linkse milities voor het bloedbad dat de Christenen zater dagmorgen in het Palestijnse vluchtelingenkamp Sabra aan richtten. Zij beschoten het markt plein van het kamp met granaten, juist op het hoogtepunt van de dag, waardoor meer dan twintig perso nen omkwamen. In het noorden van het land werden twee christelijke dorpen omsingeld en met zware artillerie beschoten Intussen blijven de politieke lei ders van zowel links als rechts al het mogelijke doen om de strijd te beëindigen wat ook voor hun hoog tijd wordt nu het vermoorden van politieke kopstukken als nieuw drukmiddel in de strijd is gewor- Elias Sarkis, die gekozen is tot staatshoofd van Libanon maar deze functie nog niet op zich heeft ge nomen, heeft de Arabische Liga la ten weten, dat hij niet bevoegd is namens Libanon toestemming te geven voor een bijeenkomst van de Liga om te pogen een eind te maken aan het bloedvergieten in zijn land Donderdag had secretaris-generaal Machmoed Riad telegrafisch om Libanons toestemming gevraagd voor de beoogde conferentie. NAIROBI (Reuter) - De wereldhandelsconferentie in Nai robi, Unctad 4, heeft gisteravond laat het groene licht gege ven voor een programma van onderhandelingen tussen rijke en arme landen die zouden moeten leiden tot ver reikende akkoorden over eerlijke prijzen en stabiele mark ten. Voorts werd een voorlopig akkoord bereikt over de schuldenkwestie. De conferentie ging met algemene stemmen akkoord met een resolutie waarin werd aangedrongen op het houden van een conferentie over de vorming van een gemeen schappelijk fonds ter financiering van het aanleggen van buffervoorraden voor prijsregulatie van de belangrijkste grondstoffen, die niet later dan maart volgend jaar bijeen zou moeten komen. zo heeft een minister van de groep rijke landen, die deelnam aan het overleg, meegedeeld. Volgens hem komt het akkoord neer op "een verklaring van goede wil van de geldschietende landen aan de lan den met schulden". De ontwerp resolutie voorziet in een gesprek op korte termijn over algemene richt lijnen voor de regeling van schul denproblemen. Maar vervolgens zal de schuldenproblematiek op individuele basis, dat wil zeggen van land tot land, worden behan deld. Het gesprek hierover zal waarschijnlijk worden gehouden in het kader van de Noord-Zuid- conferentie in Parijs. De ontwikkelingslanden hebben aangedrongen op een globale op lossing, maar de rijke landen willen dat de problemen van. elk land af zonderlijk worden gehouden in het kader van de Noord-Zuid conferentie in Parijs. De ontwikkelingslanden hebben aangedrongen op een globale op lossing, maar de rijke landen willen dat de problemen van elk land af zonderlijk bekeken worden. De ontwerp-resolutie is in vage en al gemene bewoordingen gesteld. "Deze tekst zal onze ministers van financiën geen pijn doen", zo meende een EG-minister glimla chend. Het compromis is uitge werkt in het "top-comité" be staande uit ministers van Frank rijk, Engeland, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Nederland, Zweden, Venezuela, Algerije, Ja maica, Joegoslavië, Indonesië en Brazilië. Stralende Mamie Eisenhower bij huwelijk kleindochter VALLEY FORCE - Mamie Eisen- hower (links), de weduwe van de vroegere president van de Ver enigde Staten, poseert met haar kleindochter Mary Jean, die in Val ley Forge in het huwelijk trad met luitenant James Millard. Het huwe lijk vond plaats met veel militair eerbetoon. Het besluit viel op een geladen ple naire slotzitting van de conferentie die-ruim drie weken duurde, waar bij een botsing tussen de rijke en arme landen inzake de resolutie ternauwernood werd vermeden. Volgens welingelichte kringen be sloten de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Japan na consultaties achter ge sloten deuren niet over te gaan tot het uitgeven van een voorgenomen gezamenlijke verklaring waarin zij onderstreepten dat zij vrij waren te beslissen of zij al of niet zouden deelnemen aan een conferentie over de vorming van het fonds. En kele belangrijke geïndustriali seerde landen hadden tijdens de conferentie twijfel geuit aan de waarde van een dergelijk fonds. Zinsnede Onderhandelingen over afzonder lijke grondstoffen- overeenkomsten zullen beginnen na 1 september 1976 en dienen voor februari 1978 afgesloten te zijn. In de ontwerpresolutie over grond stoffen staat dat "uitzonderlijke prijsschommelingen vermeden moeten worden" en dat rekening moet worden gehouden met de "in ternationale inflatie en veranderin gen in de economische en mone taire toestand in de wereld". Deze zinsnede is geïnspireerd door de rijke landen, die voorstellen van de ontwikkelingslanden voor indexe ring van de grondstofprijzen on aanvaardbaar vinden. Het is nog niet duidelijk of de communisti sche landen - die een eigen groep vormen op de Unctadconferentie - instemmen met het grondstoffen- compromis. Zij hebben zich in het. verleden niet erg positief uitgelaten over het gemeenschappelijk fonds. De V.S. leden op de slotzitting een nederlaag toen het plan van hun minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, voor het oprich ten van een internationale grond- stoffenbank werd verworpen. Het door België namens de niet- communistische geïndustriali seerde landen ingediende voorstel om het plan van Kissinger op korte termijn nader te bestuderen werd met 33 tegen 31 stemmen bij 44 onthoudingen verworpen. De voorgestelde bank was bedoeld als een kernpunt van een Amerikaans plan voor een herstructurering van de wereldeconomie. De bank zou als tussenpersoon moeten optre den tussen westelijke multinatio nale ondernemingen en ontwikke lingslanden. Zij zou er garant voor moeten staan dat particuliere maatschappijen niet door radicale regeringen genationaliseerd kun nen worden. Tegelijkertijd zou de nieuwe instelling de ontwikke lingslanden moeten beschermen tegen uitbuiting door deze onder nemingen. In het "topcomité" van Unctad is gisteren ook overeenstemming be reikt over het probleem van de schuldenlast van de arme landen. DENKERS SLAPEN VEEL die grote denkers als Albert Einstein dromers plachten te noemen, hebben het hoogstwaarschijnlijk bij het rechte eind gehad. Dr. Emest Hartmann, een onderzoeker op het gebied van de slaap zegt dat diegenen, die dagelijks meer dan negen uur slaap nodig hebben, tobbers zijn die tijdens hun dromen over hun problemen piekeren. Diegenen, die minder dan zes uur slaap nodig hebben - dat zijn mensen als Thomas Alva Edison en Napoleon - zijn mensen die efficiënt werken en hun problemen niet de overhand laten krij gen. "In grote trekken zou je kunnen zeggen, dat grote mannen, die tot de categorie van de gefolterde genieën kunnen worden gere kend, waarschijnlijk veel slaap nodig hebben", aldus dr. Hart mann van het staatsziekenhuis van Boston, waar hij sinds 1969 slaapgewoonten bestudeert. Hij acht het mogelijk, dat de r ben, extra lang moeten dromen c problemen op te lossen. DE HOND VAN KISSINGER Tyler, de hond van Henry Kissinger, pleegt een gat in de dag te slapen omdat hij broodnodig moet bijkomen van nachtelijke rooftochten. Omdat Tyler, een Golden Retriever, door een paar kranten was afgeschilderd als een "langslaper" nam de Amerikaanse minis ter het op voor zijn onbegrepen huisdier. "Tyler", vertelde Kissinger, "ontwaakt elke nacht om een uur of twee, raast de trappen af en steelt dan de broodjes die klaarstaan voor de agenten van de geheime dienst" Als Tyler de lijfwachten weer eens heeft gedwongen op een houtje te bijten, slaapt hij volgens Kissinger de lange slaap der onrechtvaardigen. Tyler mag vanwege de voorschriften nooit mee op buitenlandse reizen, tot grote opluchting van de veiligheidsagenten in Kis singers gevolg. GEEN ALCOHOL Het Egyptische parlement heeft gisteren een wet goedgekeurd op grond waarvan het Egyptenaren is verboden om bier of enige andere alcoholhoudende drank in het openbaar te nuttigen. Het wetsvoorstel was 12 dagen geleden voor het eerst behandeld en werd in de Egyptische pers zwaar bekritiseerd als een "te rugkeer naar middeleeuwse tijden". "We leven in de eeuw van de technologie en w4e denken nog zoals onze primitieve voorouders", aldus een der dagbladen. De wet wordt pas van kracht 60 dagen nadat president Anwar Sadat er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Er doen echter geruchten de ronde dat Sadat bezwaar heeft gemaakt tegen de nieuwe wet. De president heeft het grondwet telijke recht om de wet naar het parlement terug te sturen om opnieuw te worden behandeld, zodat de inwerkingstelling wordt vertraagd. Het is echter nog niet bekend wat Sadat gaat doen. In de nieuwe wet wordt voor de verkoop van alcohol een spe ciale vergunning vereist. Advertenties in kranten of openbare gelegenheden worden verboden. Buitenlanders mogen alcohol tot zich nemen in hotels, toeris tencafés en casino's, zo zegt de r ADVERTENTIE NEW YORK (Reuter) - De Veilig heidsmaatregelen bij alle 58 kern centrales in de Verenigde Staten zijn gisteren verscherpt nadat be richten waren binnengekomen dat politieke extremisten er op uit wa ren een van de centrales te 'kraken' De overheidsdienst die belast is met het vreedzame gebruik van de kernenergie liet weten dat ze er lucht van had gekregen dat'een of andere extremistische groepering van plan zou zijn een der kerncen trales te overvallen'. Een functiona ris van de 'Edison Maatschappij', die een centrale in New York be heert, zei dat 'de staat van alarm' tot 8 juni zal worden gehandhaafd. Op 8 juni wordt in Californié een referendum gehouden over een nog te bouwen centrale. De tip van de; mogelijke overval zou donderdag binnen zijn gekomen. De genoemde overheidsdienst liet weten dat dit niet de eerste keer was dat de extra veiligheidsmaat regelen genomen moesten worden en dat het waarschijnlijk ook niet de laatste keer zou zijn. Sinds 1969 zijn er minstens 175 soortgelijke dreigementen geuit, en waren er tien pogingen tot brandstichtingen. Tweemaal werden bommen of dy namiet ontdekt en verder waren er drie nog onopgehelderde diefstal len. OSLO (AP) - De "kabeljauwoor log" tussen Groot-Brittannië en IJsland zal naar wordt verwacht binnenkort worden beëindigd met de ondertekening van een interim verdrag voor zes maanden. Vandaag gaat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Crosland naar Oslo waar hij be sprekingen zal voeren met zijn IJs landse ambtgenoot Einar Augusts- son en de IJslandse minister van Visserij Matias Bjarnasson. Volgens goed ingelichte Noorse kringen hebben beide partijen in principe reeds overeenstemming bereikt over een interim-verdrag, waarvan de voornaamste punten zijn dat De Britse oorlogsschepen zich gisteravond zouderj hebben terug getrokken uit de 200 mijlszone rond IJsland. (Dit is inmiddels gebeurd). O De Britse vissersschepen binnen die zone op dat tijdstip ophouden met vissen. Pas na ondertekening van het verdrag zullen 24 Britse vis sersschepen in bepaalde gebieden tot op 20 mijl van de kust van IJs land mogen vissen tot 30 november van dit jaar, de datum dat het ver drag afloopt. In sommige andere gebieden wordt de grens verlegd tot 30 mijl. Het verdrag kan na 30 november niet worden verlengd. Volgens de Noorse radio heeft de Britse visse rsbond (BTA) het verdrag "uitstel van de doodstraf' genoemd en er bij haar regering op aangedrongen hier niet op in te gaan. Volgens de BTA wordt 60 procent van de visse rsvloot brodeloos. Een overeenkomst met een looptijd van dne tot zes maanden zou een oplossing voor de komende tsd bieden, totdat de VN-conferentie over het zeerecht zich zal hebben uitgesproken over kwesties aan gaande een 200 mijlszone, waar binnen het kustland de exclusieve economische rechten heeft. Interessant werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar Zoekt u een goedbetaalde baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijt naar Hoogovens(zonder postzegel),. Antwoordnr. 94000, Umuiden. HOOGOVENS UMUIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7