Honderd miljoen moet haalbaar zijn Kooi neemt eerste Leidse Harmoniekapel succesvol in Wateringen Willem Ruis in de Groenoordhal Witkwast sloeg ook elders toe MAANDAG 31 MEI »976 LEIDEN - De borden met "applaus" lichten op en prompt rolt van de tribune een ovatie. Willem Ruis: "Wilt u niet zo overdrijven, anders word ik zo'n ster". Het tafereel speelt zich af in de Groenoordhal. Ledikanten rnet "langdurig-zieken" en rolstoelen met "gehandicapten" worden ordentelijk in een rij gezet Het is nog voor half acht; de Willem Ruis-show is nog niet begonnen. In de hal lopen mensen met een ingenaaid naambordje: "Zonne bloem" staat erop. Er zijn deputa ties uit het hele land; van ver en van nabij (Voorhout, Noordwy- kerhout bv). Tot vlak voor de uit zending blijft het een geren en gedraaf in de hal. Zelfs als in Bus- sum de Ster-reclame de ether reeds bevuilt worden nog be dden of rolstoelen binnengere den. Directeur André de Jong (herstel waarnemend-directeur) loopt tevreden een en ander gade te slaan. "Alles is prachtig, als de Groenoordhal maar in beeld komt". Opperspreekstalmeester Pierre van Ostade geeft het publiek voor de uitzending instructies. Het applaudiseren wordt geoefend. Van Ostade: "Nu nog -e-en keer in dubbel tempo en een beetje forser". En: "U gaat toch straks niet naar de camera zwaaien. Als u behoefte hebt om te zwaaien kunt u dat nu doen". De behoefte blijkt massaal te leven. De Willem Ruis-show werd za terdagavond rechtstreeks door de KRO-televisie uitgezonden vanuit de Groenoordhal. In het kader van een Nationale Actie, waarvan de baten ditmaal gingen naar de Zonnebloem, een organi satie die zich bezighoudt met de opvang van gehandicapten en langdurig zieken. Het geld van deze actie wordt gebruikt om de patiënten van de Zonnebloem een week vakantie te gunnen. Willem Ruis hanteert de juiste toon en zegt tegen de pakweg 4 miljoen kijkers (als de TROS er op het andere net niet teveel heeft weggelokt) "Alweer zo'n actie. Wordt u dat niet zat?". De gehan dicapten verdienen de steun, zegt hij. Niet uit medelijden, maar uit solidariteit De actie zal geen eta lage van nationale schuldgevoel of hysterie worden. Willem Ruis weigert om zijn gescheurde pan talon of zijn vlindertje ter open bare verkoop aan te bieden ("u geeft het geld maar gewoon"). Al leen zijn beertje. Dat mag. Mijnheer Plu uit Ter Aar komt rechtstreeks in de uitzending. Hy heeft nog vijf kaartjes voor PSV-Feyenoord voor de hoogst biedende. De telefoon staat die avond roodgloeiend bij hem. De kaartjes, die zeven gulden per stuk kostten, hebben uiteindelijk in totaal 775 gulden opgebracht. Het hoogste bod bedroeg 250 gulden. Om kwart over een 's nachts was mijnheer Plu ze alle maal kwijt De vijf kepers kon den hem de volgende dag op een afgesproken plek in Eindhoven herkennen aan zijn lichte jack. Voor de uitzending zegt Willem Ruis tegerj het publiek: "We gaan het wel even maken, we zullen ze een poepie laten ruiken. Veertig miljoen wordt het, en als het dat niet wordt, zijn we ook gelukkig". Een half uur eerder zei hij: "Hon derd miljoen. Dat moet haalbaar zijn". Serieuzer bedoeld is zyn voorspelling dat de actie voor de Zonnebloem twee miljoen kan opleveren. Wiep Stuurop, die zich "zingend sneldichter" noemt, loopt om acht uur wat mokkend rond. "Ze hebben mij beloofd dat ik met het hele publiek een parodie mocht doen en nu hoor ik van Jos van der Valk (de man die alles presen teert, maar nimmer in beeld ver schijnt), dat er geen tijd voor is. Dat kan, maar dan moeten ze het niet beloven". Zijn sneldichten zullen, op aangeven van de deel nemers aan de show, later toch door de hal galmen. Pierre van Ostade zegt, nog net voor de uit zending: "Dit is een grote hal, net een kerk. Wilt u straks niet meer met elkaar gaan praten. Dat ge roezemoes geeft een sfeer, daar is niet overheen te komen". Als de uitzending begint is er een bedrag van 76.463 binnen; na afloop is dit opgelopen tot 682.324. En als veertig minuten later het "Dit was Brandpunt, goedenavond" heeft geklonken, blijkt er 750.000 gulden binnen te zijn. Willem Ruis praat in het res taurant van de Groenoordhal dan nog na met de deelnemers aan zijn show. Hij is niet uitgegleden, heeft geen onvertogen woord la ten vallen, voorzover dit na is te gaan. "Wat vond je ervan", vraagt hy. Wat vond hij erzelf van? "Ik weet het nooit". In de Groe noordhal worden de ledikanten en rolstoelen weer weggereden. Mijnheer Plu uit Ter Aar moet bij de centrale komen. Er is telefoon voor hem. JOHN KROON. "We zullen ze een poepie laten ruiken". St. Jans Fanfare tweede in afdeling Uitmuntendheid Buitenbaden morgen open voor publiek LEIDEN - De witkwast heeft niet alleen, zoals wij zaterdag bericht ten, bij het huis van burgemeester Vis toegeslagen, maar heeft ook de voordeuren van de woningen van de wethouders getroffen. Met uit zondering van die van de wethou ders Van Dam en Tesselaar. Bij Dick Tesselaar werd niet zijn voor deur, maar die van de overburen witgekalkt. Het is inmiddels wel duidelijk dat de actie zich richtte tegen de hou ding die het college van B en W heeft aangenomen tegenover de Dienst Gemeentereiniging, die de afgelopen weken alle illegaal m Leiden opgeplakte affiches, waar onder ook de Muurkrant, heeft wit gekalkt. Wethouder Van Dam stemde als enige in het college tegen de praktijken van Gemeente reiniging. Overigens stelde een "onbekende" zich vanmorgen telefonisch in ver binding met de redactie van het LD en meldde dat "de actie tegen de censuur gericht was". Hij sloot nieuwe actie niet uit zolang "deze censuur voortduurt". LEIDEN - Aan de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam is H. H. Kuiper (Rijnsburg) geslaagd voor het doc toraal examen in de economische wetenschappen. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het docto raal examen bouwkundig inge nieur H. van 't Hof (Leiden) en C. Tavenier (Katwijk aan Zee). Een overzicht van een der bui tenbaden van "De Zijl". (Foto boven). Wethouder Tesselaar van Sportzaken opende zaterdag de open baden van het zwem badcomplex De Zijl met een duik vanaf de glijbaan (Foto links onder). LEIDEN/ZOETERWOUDE - De Katholieke Leidse Harmoniekapel heeft gisteren deelgenomen aan het grote federatieve bondsconcours in Wateringen, dat werd georgani seerd door de Federatie van Katho lieke Muziekbonden in Nederland met medewerking van de RK Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland. De Katholieke Leidse Harmonie- kapel nam deel in de 1ste afdeling harmonie met als verplicht werk "Musique a la carte" van Willy Hautvast en als vrij werk "Rag Time Suite" van Ted Huggens. Daarmee werden de volgende suc cessen behaald: dagprijs voor de beste muzikale prestatie, de wis- selprijs voor de beste prestatie in de eerste afdeling, de eerste prijs met een totaal van 2924 punt en promo tie nóar de afdeling Uitmuntend heid. De muzikale leiding was'in handen van dirigent D.L. van Ooyen. In de afdeling Uitmuntendheid werd een tweede prijs behaald door Sint Jans Fanfare uit Zoeterwoude. Door de fanfareleden was het een wat teleurstellend resultaat omdat men voor de uitvoering van het verplichte werk een wat hogere waardering had verwacht. Dirigent was Han Mey. Twee leden van de drumband Vios uit Zoeterwoude heeft gisteren met succes deelgenomen aan het Solis tenfestival in het Noordhollandse De Rijp. De trompettisten Henk v.d. Berg en Cock van Boheemen vormden een duo en speelden deel 1 en 2 uit Dios facties van Julien Porret Zij behaalden hiermee een eerste prijs met 168 punten. LEIDEN - De PV LPC hield een wedvlucht vanaf Corbeti (420 km). De uitslag is: 1P. Groenendijk, 2,3, 7. J. v. Alphen sr., 4.9, F. Gijsman, 5, 6. J. Groenendijk, 8. J. Rozier, 10. L. den Hollander. Ook PV "De Sleutelstad" vloog op Corbeti. De uitslag was: 1, 3, 6. W. v.d. Nieuwendijk, 2. C. v.d. Nieu- wendyk, 4, 7, 8. A. v.d. Dop en Zn., 5. A. T. Pracht, 9. L. Klein, 10. Comb. Berk-Flippo. PV "Het Oosten" vloog eveneens vanaf Corbeti met 155 duiven. De uitslag was: 1,4.5, 10. W. Fokker, 2. P. Juffermans, 3. C. Gijsman, 6. J. v. Polanen, 7. W. Gijsman, 8, 9. W. v. Klink. LEIDEN - In het kader van de landelijke "Dag van de rechtshulp" heeft de Leidse rechtswinkel zaterdag in de Haarlemmerstraat de aandacht gevraagd van het Leidse publiek voor de problemen rondom de rechtshulp in Nederland. Eerder vorige week werd door de rechtswinkels een nota aangeboden aan de vaste kamercommissie voor justitie, waarin werd gepleit voor een verbetering van de rechtshulp. Daarbij werd o.m. gewezen op het wetsontwerp voor éen nieuwe grondwetwaarin de rechtshulp een ruimere plaats is toebedeeld dan nu het geval is. Om aan te dringen op spoedige behandeling van dit wetsontwerp werden er zaterdag kaarten aan het publiek uitgedeeld met de bedoeling deze op te sturen naar de vaste kamercommissieDe Leidse rechtswinke liers vielen trouwens wel op in de gelederen van het winkelende publiek. Gedurende de gehele middag reden ze met een frivool opgetuigde handkar door de Haarlemmerstraatzoals op deze foto te zien is. I LEIDEN - "Breek De Zyl af en bouw een nieuw open en overdekt zwembad". Dit voorstel aan B en W lanceerde het wijkcomité De Kooi op een wijkvergadering, die op dinsdag 16 april 1974 werd gehou den. Afgelopen zaterdag, bijna twee jaar later, was de wijk in feest stemming gehuld. Het oude zwem bad De Zijl was inderdaad afgebro ken, een nieuw complex van drie openlucht- en twee binnenbaden is uit de grond gestampt. Zaterdag middag mochten de Kooibewoners "gratis-voor niks" de eerste duik Het nieuwe zwembad De Zijl, dat gedeeltelijk in het kader van de werkloosheidsbestrijding is ge bouwd, wordt officieel pas in sep tember geopend. Dan zijn ook de beidq binnenbaden klaar. Van het buitengedeelte kan echter deze zomer al volop worden geprofi teerd. Alle voorzieningen, zoals kleedruimte, grasvelden en het grote restaurant met terras, dat' door zuivelbaron en ijsmagnaat Ton Menken geëxploiteerd zal worden, zijn gereed. De voorzitter van de Sportstich ting, Piet Biegstraten hield zater dagmiddag gewapend met een me gafoon een kort praatje, waarna we thouder Dick Tesselaar het teken mocht geven, waarop de wijkbe woners het water konden kiezen. De directeur van de Sportstichting Ftiipse kreeg van Tesselaar een rode badhanddoek aangeboden. Piet Biegstraten liep intussen glunderend over het zwembadter rein: "Het is geweldig, dat er zo ont zettend veel mensen zijn gekomen. Ze hebben het verdiend. Ze hebben tijdens de bouw erg veel overlast gehad. We voelden dat we op deze manier iets terug moesten doen". De positie van "De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat zal er intus sen niet beter op worden. Sluiting hangt al geruime tijd als een zwaard van Damocles boven deze in de ja ren twintig tot zwembad omge bouwde kerk. Er moeten nogal wat investeringen worden gedaan, om te kunnen wedijveren met andere baden, maar het is de vraag of de bezoekers blijven komen. De Zijl zal ongetwijfeld een belangrijke concurrent betekenen. "We zullen er alles aan doen", zegt Filipse, „om De Overdekte te behouden. Het zwembadentekort is tenslotte met de opening van De Zijl nog niet op gelost. Hoe de situatie precies gaat worden is nog niet duidelyk. We gaan er in ieder geval van alles aan doen om toch ook De Overdekte voor het school- en instructie- zwemmen te behouden" De bui tenbaden zijn vanaf morgen voor het publiek geopend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3