„Ik kijk liever de andere kant op" agenda Weiland van boer Heykoop wercl woonwijk Chili Front in Leiden met huis- aan-huis-actie LEIDS MEISJE (16) ERNSTIG GEWOND De boerderij Nabijgele gennaar nu kinderen spe len. (Foto links). Boer Hey- koop tussen zijn zoons. Op deze plaats staat nu de Mey- gaardschool. (Foto rechts LEIDERDORP „Mijn vader zei dertig jaar geleden tegen mij: Jongen, wat maak je je druk, dat gebeurt nog niet in honderd jaar En, kijk eens. He' gaat zo snel, zo hard". Aan het woord is boer H. W. TTeykoop die zich dertien jaar geleden nog 'de grootste boer van Leider dorp' kon noemen. En dat beschouwde hij dan als een ere-titel voor de eigenaar van veertig hectare met vijf enzestig melkkoeien, drie paarden en wat kleinvee er op. Drie geslachten Heykoop, 103 jaar lang, is dit Lei- derdorpse land van vader en zoon overgegaan. „Nabygele- Door Ronald Veeren Totdat ook Leiderdorp de ex pansiedrift te pakken kreeg en ging bouwen. Na langdurige, taaie onderhandelingen over de ver koop van de grond zei burgemees ter Gallas in 1963 tot boer Hey koop: .Als U Uw land niet wilt verkopen, heb ik beneden m'n mensen zitten om de onteige ningsprocedure in werking te stel len. U zult er mensen voor moe ten aantrekken en U houdt het toch niet tegen". Boer Heykoop zwichtte en de kogel was door de kerk. De uitgestoken hand van burgemeester Gallas om hem met de verkoop te feliciteren, weigerde hy. Het boerenidee, dat de zoon door kan gaan op het land van zijn vader zat te diep geworteld om bly te kunnen zijn met deze, gedwongen, verkoop. Hy had het land, traditiegetrouw, zo gaarne overgedaan aan zijn zoons Jo hannes en Hendrik. Het mocht niet zo zyn. Het land van boer Heykoop lag pal tegen Leiden aan en dertig jaar geleden zag men op hoeve „Nabijgelegen" omdat het zo dicht by Leiden lag de verstedelijking al aankomen. Zij het dat grootvader Heykoop wat te optimistisch tegen de bouw- snelheid aankeek. Engelen<laalflat£ Van de 40 hektaren boerenland is nu 75 procent volgebouwd. De Engelendaalflats van halverwege de Merelstraat tot aan de Twee de Bosdreef staan er op. Het grootste gedeelte van de vier- baansweg Engelendaal loopt over zijn land. Boerderij gen" stond op de plek t Meygaardschool is, aan het be gin van de Vronkenlaan. De Lei- sloot was de ene uiterste grens van zyn land, de Oude Rijn de andere. Met een weids armgebaar duidt hy in het voorjaarszonne tje aan: tot. de Laan van Ouder zorg en rechts tot de tweede Bos dreef en het water van De Zijl lag zijn enorm stuk polderland. Als je op het kaartje van Leiderdorp kijkt ziet men, dat ongeveer een kwart van de huidige Leiderdorp- se bebouwing op zijn land plaats gevonden heeft. Er is nu nog on geveer tien hebtare onbebouwd. Een gedeelte van het bestem mingsplan Buitenhof en een stuk Winkelhof zijn daarop geprojec teerd. De kwieke 73-jarige boer Heykoop houdt op dit stuk nog zo'n zestig schapen. „Dat doe ik hoofdzakelijk voor de aardigheid, als hobby". Tweemaal daags stapt hy op de fiets bij zijn huls op de Willem de Zwijgerlaan ik woon daar heel gezellig in een plezierige buurt en gaat hy kijken hoe het met de beesten is en verzorgt ze. Hy heeft er ook twintig pinken (éénjarige koeien)' lopen van zijn oudste zoon Johannes, die dn Wilnis een boerderij heeft en ook lopen er acht pinken van een neef. Zoon Hendrik is naar Canada uitgewe ken en heeft daar een florerend boerenbedrijf. Het bloed kruipt nou eenmaal Voor geen miljoen Bij de verkoop van zijn land kwam hy met een serie voorwaar den. De grond was bestemd voor bouw. HU mocht het vruohtge- if 'K- bruiik hebben zolang de grond on bebouwd bleef. Op geen enkele voorwaarde mocht er vee van een ander op. Voor geen miljoen zal boer Heykoop dat recht willen afstaan. „Principekwestie", vindt Heykoop. Bouwen, akkoord, hy heeft begrip voor de woningnood, maar geen vee van een ander op „zijn" land. Als boer Heykoop op het land in alle stilte en rust met zyn scha pen bezig is dit Jaar zyn er 20 lammetjes geboren komen er regelmatig mensen kyken en ook van die rust genieten. Ze wagen hem vaak: „V-indt U het niet ver schrikkelijk dat dit allemaal be bouwd wordt?" Dan wedervraagt Heykoop: „Waar woont U?" Hy werkt ook vaak met zyn rug naar de EngelendaalIk kijk meestal die kant op. Zyn toegeknepen ogen blikken in de verte over de Munnikenpolder, land van buur man Willem v. d. Stoel (oom van de minister), die vorig Jaar ge storven. „Hy woonde in Wasse- zet Heyekoop „maar zat he le dagen hier op het land". On danks alles is boer Heykoop best tevreden met zijn lot en heeft hy begrip op kunnen brengen voor de „huizennood" en gehele situatie. Hy zegt; Denk nu eens die Enge lendaal wjg/wat zal het verkeer op de Hoge en Lage RJjndyk dan niet ondenkbaar druk zyn? Hy hoopt nog lang op zyn stukje over gebleven grond te kunnen blyven. met zyn zestig schapen. „De bouw gaat langzamer tegenwoordig". Boer Heykoop, met een paar van zijn schapen, in de buurt van de Leisloot. Hier liggen de laatste resten van ivat eens een uitgestrekt weidegebied was. Op de ach- tergrond de Engelendaal flats, die voor een groot deel op dat weidegebied gebouwd zijn. zegt hy. „Hoelang heeft de bouw óp Voorhof niet geduurd? Win kelhof en Buitenhof staan er ook nog niet. MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30*u v.m.1> u nam. ontmoetingscentrum, hoek Boshui zei laan. Bejtuirdensoos Zuid-West. ^gu uur nam' oepen op Troef: -groep, b u. n.m. Ise noljes. Lezing ergadering Aige- Leiden, vergadering 1 Gemeentehuis, DINSDAG Rljnsburgerweg 163. spreekuur Alg. 1QS_ gn gezinsvragen, Nieuwe Rijn 20a. Vrouwencafé. 9 swenstSt lb. Wereldwinkel. 9.30 u Noordeinde 2a. groepen op Troef. Nederlands. 8 uur nam.: Jazzballei. Consistorie van de Pieterskerk, op richtingsvergadering wykverenlglng Pleterswljk, 8 uur nam. Leiderdorp. Gemeentehuls. commls- Voorechoten. Cultureel Centrum, start avondvierdaagse. 18.30 uur. WOENSDAG Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan den. 9-1 uur nam. x Kennedy laan 11. Oegstgeest. Infor matieavond Baha'l Gemeenschap. 8 Apothekersdyk 33. Volkshuls infor matie en inschrijving kinderclubs. 2"stin^raatnib. Wereldwinkel. 9.30 u v.m.6 u nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan. BeJ aardensoos Zuid-West. Begijnhof 2. 't BegUntje. praathuis -eksualitelt. do. van 7.30-9.30 uur nam. relaties tel. 126831 Voorschc - missie welzijn en uuuc-iwjjb, o Leiderdorp. R K. school De Schakel. Jaarvergadering Spotvogels. 8 Apotheken zondagsdienst t waargenomen van 28 i de regio Leiden ilUIIieu tail do uici I Doeza-Apotheek, Doeza- I door Apoth. s. Loeve6teln 6. Tevens op za- I terdag tot 1 uur nam.: Apotheek Nrd. Hofland. Thorbeckeweg 3 .tel. 762877 en Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. Oegstgeest. tel. 153274. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. 1 Voor allen die in moeilijkheden verke ren. Dag en nacht bereikbaar. D ieren hu lpdie ns t Anna Paulownastraat 15, Lelden. Voor hulpverlening aan verongelukte katten, vogels, e.d. In de ge- Leiden en Leiderdorp. Dag bereikbaar .tel. 761944. Burgerraadsman Koornbrugs1 Openingstijdei woensdag ll.C steeg 7 (zijkant stadhuis). int111 cl11_',dm.-.iiag donderdag LEIDEN Vandaag beginnen 125 collectanten van het Chili Promt Lei den een huis-aan-huis actie om geld in te zamelen voor steun aan het Chileens verzet. De actie zal vijf da gen duren en zaterdag worden be ëindigd met een straatcollecte. Ge durende de hele week is in het Leids VriletUds Centrum aan de Breestraat een tentoonstelling ingericht, die een beeld geeft van de geschiedenis van Chili, de val van Allende en het hui dige bewind onder Pinochet. Voor de Hartebrugkerk is een marktkraam ingericht, waar informatie wordt ge geven over het verzet en het werk van het Leids Chili Front en waar Chileense muzikanten optreden. Het is de tweede keer dat het Chili Front een dergelyke actie op touw zet. Vorig jaar werd begin mei een LEIDEN Uit het LAK-theater aan het Levendaai zyn eind vorige week enkele muziekinstrumenten ontvreemd. Weggenomen werden 2 conga's (Zuidamerikaanse trommen) en een snaartrom ter waarde van f 850,—. Van deze diefstal is aangif te by de politie gedaan. LEIDERDORP Op dinsdag 1 juni vergadert de Leiderdorpse com missie verkeer en venn r. Op de agenda staat ondermeer een brief van de heer C. R. Kuit, die aan dacht vraagt voor de verkeerssituatie op de Mauritsalngel. Verder wordt gesproken over de omlegging van de tertiaire weg 20, de omleidingsweg rond Hoogmacte. straatcollecte gehouden, die zestien duizend gulden heeft opgebracht. Afgelopen zaterdag werd de expo sitie in het Vrye Tyds Centrum ge opend met een byeenkomst, waarop een drietal Chileense vluchtelingen een beeld gaf van de stand van za ken in dit land. Het ondergrondse ver zet. zo blykt uit hun toelichting, ver keert in een moeiiyke positie, omdat het regime van Pinochet het hen vrijwel onmogelyk maakt van zich te laten horen. De MIR is een van de grotere verzetsgroepen, die steunt op arbeiders en studenten. Er wordt naar gestreefd om in de woonwyken kleine comités op te richten van drie of vier activisten, die zich met de pro paganda tegen het regime bezighou den. Ondanks' alle tegenwerking is het verzet er in geslaagd om op 1 mei een groot aantal muren met verf van leuzen te voorzien. ..De situaties in de gevangenissen, aldus een vluchteling, zyn nog steeds afschuwelyk. Verhoren worden onder marteling afgenomen". Het geld. dat door de actie byeen wordt gebracht gaat voor de helft naar de MIR. De rest komt via een internationale verdeelsleutel ten goe de aan andere verzetsgroepen. In lichtingen over het werk van 't Leids Chili Front zyn verkrygbaar bij de expositie (woensdag, donderdag, vrij dag tussen twee en half vyf, en behalve op woensdag ook tussen ze ven en negen uur. Op zaterdag tus sen vyf en zeven uur geopend) of Ed van der Veen, Apollolaan 480, tel. 071—763522. Eerste prijs voor brandweer Voorschoten VOORSCHOTEN De vrywillige brandweer heeft zaterdag met een wedstrydploeg in de klasse I deel genomen aan de brandweerwedstry- den in de gemeente Maasdam en een eerste prys behaald met het predi kaat "zeer goed". De wedstrydploeg stond onder bevel van de hoofd brandwacht Th. F. Oorschot. Van de 17 deelnemende ploegen behaalde Voorschoten het hoogste aantal punten. De ploeg heeft zich geplaatst voor de selectiewedstryden voorafgaande aan de landskampioen schappen op zaterdag 12 juni in Mynsherenland. Deelnemers aan de ze wedstryden zijn de winnaars van de provincies Zuid-Holland en'Zee land. Aan deze selectiewedstryden is verbonden het kampioenschap van Zuid-Holland klasse I Burgerlijke stand Maatschappelijk Werk Weduwen en weduwnaars Adviesbureau Huize St. Maarten Opvanghuis 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden en Omstreicen i van de Nederlandse Bond van Wedu wen Cs avonds en in het weekeinde). Gezinsverzorging Stichting gezinf hulp >rging Lelden. beiaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrU- dag 9.0010.00 uur). Moeders voor moeders Kinderopvang Stichting werkgemeenschap kinder centra Leiden. Hooglandse Kerkgracht 4 tel. 130360. Geopend dinsdag t/m vrijdag 9.30—12.00 uur en 14.00—17.00 Koord-Studio Intermenselijke betrek- Voor de Hartebrugkerk was zaterdag een informatiestand ingericht door het Leids Chili "Front Chileense muzikanten verzorgden een optreden. d.v. P. J. C. Schoone 1 izen. TeunlS, z.v. T. van van der Bent, Johnny, kingen. Geopend maandag t/m vrydag dag 19.31 144000. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex). Maan dag 11.00—13.00 uur. dinsdag 18.30— 20.30 uur. woensdag 11.0013.00 uur, donderdag 18.30—20.30 uur. Diensten centrum. van Hogendorpstraat 36, vrij dag 19.00—21.00 uur Mierennest More- weg, donderdag 19.00—21.00 uur. i Dam, Irma Maria, Weer ongeluk op Plesmanlaan LEIDEN Opnieuw is op de Ples manlaan ter hoogte van de Vondel- laan een ernstig ongeluk gebeurd. De 16-jarige Jacoba van der Holst uit Leiden raakte daarby ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde gister avond omstreeks zeven uur. Het meisje, dat met haar brommer van het Stationsplein kwam, wilde de Plesmanlaan in de richting van de Vondellaan oversteken, vlak voor een de stad binnenrydende personenauto, bestuurd door een 65-jarige Leide- naar. Volgens de politie is het meisje vermoedelyk dioor het rode licht van de oversteekplaats voor (brom) fiet sers gereden. Het meisje, dat door de auto werd geschept, kreeg behalve een been- en schouderfractuur her senletsel, Ze moest met spoed door de EHD naar het Acadamisch Zie kenhuis worden overgebracht. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau, afdeling ver keer. Koffie gestolen LEIDEN Duizend pakken koffie werden in de nacht van vrydag op zaterdag buitgemaakt by een inbraak in het magazyn van een kruideniers- bedryf aan de Nieuwe Ryn. De ge stolen koffie had een inkoopwaarde van f 2500,-. Men is vermoedelyk bin nengekomen door forcering van een deur. VOORSCHOTEN De vergadering van de Voorschotense woningadvies commissie. die gepland stond voor 7 juni (Tweede Pinksterdag) gaat niet door. De vergadering is ver plaatst naar 31 mei. Plaats van han deling is het gemeentehuls, aan- vangstyd 20.00 uur. Eveneens in het Voorschotense ge meentehuls vergadert op 2 juni om 21.00 uur de commissie voor welzyn n onderwys. A. M. Randsdorp Jole. Wilhelmina Allegonda Jo- i A ,.i,-r Overleden: E. J. Wlecherink (69), man, H. J. de Jong (77) man. J. J. Lucie (69) man. L. Franken (48) geh. gew. met M. Noest. H. A. Prins (89) geh. gew. met C. Koster. H. A. Oost- dam (69) man. Gehuwd: J. H. Hendriks en M. T. A. Hug. H. P. Boochs en W. C. M. Kok. C. M. Giezen en J. C. Zonnevyile. R. J. J. B. Westen en M. C. van Waart. Ondertrouwd: H. van Rossem en M. L. Wijkhuizen. P. A. M. van der Salm Smaling en i E. J. Pardon, j i Schie en J. M. i den Broek. B. A. G M. C. J. Rethans. ft en E. Nyenhuyzen. Horst. R. W. Jordens B Bharosa. M. H. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder- Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. 'Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. By automatische overschrijving geen administratie- en incasso-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2