LEIDSCH m DAGBLAD 'Overheid moet de schade vergoeden' Oude panden zonder incident ontruimd vandaag Leidse gastarbeiders moeten huizen verlaten BBS IMfflTf Viskotter Urk in problemen Martha Mitchell overleden WEER EEN PRESENTATOR NOS-JOURNAAL MAANDAG 31 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34948 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Om in bokstermen te spreken, het kabinet is door de gong ge red. Nu Zuid-Afrika zelf het voor gezien hield en de order voor de kerncentrales aan Frankrijk gunde, kon het moeizaam vooruitschuiven een verrassend snel einde den opgevangen", aldus RSV-topman Stikker. Het kabinet zou vanmiddag volgens een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst om drie uur bijeen komen. Aangenomen mag worden dat hot kabinet zich zal beraden over het feilt dat de miljoenenorder voor de levering van onderdelen van kern centrales aan Zuid-Afrika aan de neus van het Nederlandse bedrijfs leven voorbij is gegaan. Dit mede met het oog op het debat in de Tweede Kamer deze week over deze zaak waarbij oppositie-leider Wiegel heeft aangekondigd de regering ter ver antwoording te zullen roepen. De ka binetszitting van vandaag was niet voorzien. Later deze week zal de mi nisterraad nog praten over de bezui nigingsnota en de structuurnota Ne derlandse economie. SCHIPHOL (ANP) De Suri naamse minister van opbouw, drs. M. Cambridge, zijn collega van open bare werken en verkeer, Karamat Ali alsmede de Surinaamse leden van de gezamenlijke Nederlands-Surinaamse commissie die de plannen beoordeelt voor de ontwikkelingsprojecten in Suriname met Nederlands geld zijn vanmorgen op Schiphol aangekomen. Zonder incidenten kon de politie de huizen ontruimen in de Groenesteeg terwijl de buitenlanders hun koffers pakten. Ondernemingen over gemiste kernenergie-order Hoe men het wendt of keert, of staatssecretaris Kooymans nu wel of niet naar Amerika zou zijn gegaan, een beslissing had toch ooit genomen moeten wor den. Iets van de politieke springlading onder het Cats- huis is dus door Zuid-Afrika verwijderd. Een aantal politici dat de regeringsclub een goed hart toedraagt, haalt verlicht adem, maar de prijs zal menig een nogal hoog voorkomen. De regering heeft gedraaid en ge treuzeld. Het heeft geen zin om, zoals minister Duisenberg voor de .t.v. deed, dat te ont kennen. Beslissen had breken betekend, een kabinetscrisis. En dan is draaien soms onver mijdelijk, men moet in de prak tijk van de politiek nu eenmaal dingen wegen. In dit geval was de vraag: is het voortbestaan van het kabinet-Den Uyl met alle problemen waar het de ko mende tijd voor staat, belang rijk genoeg om een beslissing niet op scherp te stellen? Zegt men ja op die vraag, dan moet men het verlies van de vette order voor Zuid-Afrika voor lief nemen. Zelfs mr. Andries- sen heeft zaterdag op de KVP- partijraad gezegd dat hij het kabinet-Den Uyl niet kwijt wil (,,maar wel beter"), dus moest het kernvatenavontuur wel ein digen, zoals geschiedde. We zei den niet ja of nee, we zeiden niks. Daarmee zal de winst aan good will voor onze ethische politiek in het zwarte werelddeel ook wel aan de bescheiden kant zijn gebleven. Dergelijke winst is overigens toch al moeilijk te schatten. Een land als Frank rijk dat al vele jaren wapens aan Zuid-Afrika verkoopt, is het westerse land met waar schijnlijk de beste relaties in zwart Afrika. Het ethisch aar zelen moest in dit geval met name de binnenlandse markt strelen en dan daarbinnen weer de actieven in de progressieve partijen. Het electoraat zou best eens minder enthousiast kunnen zijn over het wegvallen van vele jaren werk voor dui zend mensen (ook al ligt dat werk dan ook deels in Zuid- Afrika). Het is betreurenswaardig dat de order niet doorgaat. Ook al be treft het hier een land dat structureel geweld op zijn zwar te meerderheid toepast en dat daarmee de mensenrechten bruskeert. Maar als het crite rium moet zijn dat wij geen za ken doen met landen die het met die rechten niet al te nauw nemen dan komen er heel wat meer transacties in de ethische gevarenzone. Een Nederlandse weigering zou dan pas zin hebben gehad, als ze op het internationale po dium effect had gesorteerd. Daarvan is niet gebleken. Tot een weigering kwam hét zelfs niet, het bleef bij talmen. Daar mee werd louter een nationaal belang gediend: het kabinet is er nog en kan moeizaam voort naar de volgende hobbel. Een gelukkige Kees Krijgh en Willij v. d. Kerkhof van PSV i afloop van het duel tegen Feyenoord. Kees Rijvers kon er niet toe ko men een feestrede te houden. Zelfs toen PSV dankzij de 4-1 zege op Feyenoord officieus de landstitel had binnengehaald, bleef de trainer krib big. Sprak hij: „Iedereen heeft kun nen zien wat Feyenoord allemaal heeft uitgehaald hier in Eindhoven. Feyenoord was in deze wedstrijd meer ingesteld op schoppen dan op voet bal." Gezien het aantal overtredingen was PSV-Feyenoord niet eens zo'n meedogenloos duel. Toch kwamen er wel overtredingen in voor die de neu trale kijker moeten hebben geschokt. Ze werden gemaakt door Feyenoor- ders, maar PSV liet zich niet intimi deren. Noordwijk was wel geïntimideerd. In de eerste wedstrijd om de zatcr- dagtitel had die ploeg het aanvanke lijk erg moeilijk met de felle inzet van IJsselmeervogels en voortdurend met de woede-opwekkende leiding van de scheidsrechter. Pas toen Noordwijk tot zichzelf kwam kreeg het de kansen op een veel beter re sultaat dan de 21 nederlaag die nu geleden werd in Spakenburg. Vrij Spel ook voor wielrennen (Olympia's Ronde is ook na de heu vels van Limburg nog open), en voor korfbal. De Danaiden ontsnapte voorlopig nog aan degradatie door een beslissingsduel te forceren. Ver der o.m. aandacht voor nieuwe atle- tiek-wereldrecords, voor de prestaties van autocoureur Lauda, die in Mo naco de strijd om het wereldkam pioenschap formule I-wagens deva lueerde tot een formaliteit, en voor de unieke trilogie van biljarter Ceu- lemans. PAGINA'S 9 t/m 14 C KVP staat vierkant achter Van Agt PAGINA 5 De Rolling Stones hebben heel Den Haag in het afgelopen weekeinde op stelten gezet. Ze gaven een da verende show in het Zuiderpark- stadion met als attractief middel punt de zanger Mick Jagger. PAGINA 15 Mick Jagger 20 PAGINA'S DEN HAAG (SP, ANP) Rijn - Schelde - Verolme, Bredero en Comprimo zijn van plan om de staat aansprakelijk te stellen voor de schade, die is ontstaan door het wegvallen van de kernenergie-order uit Zuid-Afrika. Over de juiste omvang van de schade willen de drie ondernemingen nog geen mededelingen doen. Evenmin als over de wijze, waarop de schade moet worden geregeld. Daarover zal met de overheid een gesprek aangeknoopt worden. Het is niet de bedoeling dat de dtie gedupeerde ondernemingen een gerechtelijke procedure tegen de staat zullen aanspannen. De drie ondernemingen verwijten ,1e regering de gevolgde procedure, terwijl het voltallige kabinet op de hoogte was van het feit dat 28 mei de uiterste datum was, waarop het contract ondertekend moest worden. De Nederlandse regering had toen nog steeds geen duidelijke beslissing genomen over de verlening van de krediet-garantie. „Daarmee heeft de Nederlandse re gering zich niet gehouden aan de toe zegging dat er wèl en tijdig mede werking verleend zou worden", aldus de drie ondernemingen in een ge zamenlijke verklaring vandaag. Wat rfp gevolgen voor de werk- gelegenneid bij met name Rijn Schelde Verolme dat met de order 4.500 manjaren hoogwaardige werkgelegenheid verloren zag gaan is nog niet duidelijk. „Als we niet ra zendsnel zorgen voor nieuwe orders, dan zal de werkgelegenheid onge twijfeld verslechteren. De slag zal op de één of andere manier moeten wor- URK (ANP) Bij de ingang van het Engels Kanaal, 60 mijl ten noordwesten van Brest, is vanmor gen vroeg de Urker viskotter UK 62 "Wilco" in moeilijkheden geraakt. Het schip meldde dat het water maakte in de machinekamer. Vijf schepen en een Frans vliegtuig zyn naar de UK 62 gaan zoeken. Er zijn geen berichten meer ontvangen van de 'Wilco'. Er is reden om aan te nemen dat het schip is gezonken, aldus Scheveningen radio. Volgens onbevestigde berichten uit Urk zou de bemanning nog wel kans hebben gezien te melden dat zy het schip ging verlaten. Zoekende schepen hebben slechts een grote olievlek kunnen vinden in de omgeving waar het schip in moei lijkheden raakte. Wrakstukken zijn niet gevonden. De bemanning van de 'Wilco' be staat uit vijf man: vier Urkers en (waarschijnlijk) een inwoner van Katwijk. Het schip was door ziekte van één van de bemanningsleden onderbezet uitgevaren. Onderweg is een vijfde man overgestapt van een ander schip. Hogere temperaturen Wolkenvelden en later op de dag mogelijk wat regen. Eerst zwakke, later meest matige wind uit west tot zuidwest. Minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maxima morgen van 15 graden in het noordwesten tot. 20 graden In het zuidoosten van bet land. (Opgemaakt te llJt*' uur) DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN LEIDEN De ontruiming van de zes oude panden in de Groene steeg die dienden als huisvesting van enkele tientallen gastarbei ders ia vanmorgen zonder inci denten verlopen, onder het wa kend oog van een veertigtal po litieagenten. Hoewel de bewoners hun deuren gebarricadeerd had den. konden de meesten door de politie overreed worden om hun panden vrijwillig te verlaten, na dat de politie de barricades had opgeruimd. Tevergeefs hadden de bewoners gisteren nog geprobeerd uitstel te krijgen in een gesprek met wethouder Verboom; deze zag daar geen enkel heil in na de ge sprekken die al gevoerd waren over de eisefa van de bewoners. Dez.e eisen kwamen erop neer dat de huizen in de Groenesteeg geleidelijk aan hernieuwd zouden worden; de oorspronkelijke be woners zouden dan weer in de nieuwbouw kunnen terugkeren. Do gemeente wil de zes panden dicht timmeren en slopen omdat zo brandgevaarlijk zijn en ernstige gebreken vertonen. Wethouder Verboom benadrukte dat de wen sen van de bewoners onmogelijk zijn, en wilde de ontruimingsactie niet langer uitstellen. Klokslag negen uur verschenen twee overvalwagens en zetten agenten de steeg met hekken af. Enkele tientallen belangstellenden volgden in alle rust de ontwik kelingen. Na het verzoek van de deurwaarder om de panden te ontruimen, waaraan geen gevolg werd gegeven, brak de politie de deuren open en werden de bewo ners naar buiten geleid. Velen hadden hun spullen al ingepakt in koffers. Meubelstukken werden ordelijk op een vrachtwagen ge laden door de ontruimen» en weg gevoerd naar de Witte Poort kazerne. Onmiddellijk werden ook gas, water en electriciteit afge sloten. Twee panden die totaal bouwvallig zyn zullen onmiddel lijk worden afgebroken. Zeven buitenlanders hebben zich afgelopen vrijdagmiddag als nog gemeld voor huisvesting in het nieuwe pand aan de Hooi gracht, de voormalige toonkamers van de SLF. Anderen waren van plan om naar familie of kennis sen te gaan. Het schijnt dat bij de Stichting Migrantencentra, die de panden enige tijd in bezit heeft gehad, een gerechtelijk onderzoek inge steld zal worden naar het beheer van deze vrijwel failliete stichting. Een aantal actievoerders had een pand zo gebarricadeerd dat de politie via de ramen van de eerste verdieping naar binnen moest NEW YORK (UPI) Martha Mitchell, de voormalige vrouw van de Amerikaanse minister van Justi tie John Mitchell, is vanochtend vroeg overleden aan beenderkanker. Zij was 57 Jaar. Mevrouw Mitchell was kort te voren in kritieke toestand in een kan- kerkldniek in New York opgenomen. Martha Mitchell baarde destijds veel opzien door haar uitgesproken commentaren voor, tijdens en na het Watergate-schandaal, waarin haar man als naaste medewerker van pre- siddent Richard Nixon een belang rijke rol speelde. Later is zij van Mitchell gescheiden. Vier maanden geleden was zy in dezelfde kliniek behandeld wegens kanker aan het beenmerg. Onlangs klaagde zij over- haar zorgelijke fi nanciële situatie. HILVERSUM (ANP) De hoofd redacteur van het NOS-journaal, Ed van Westerloo, heeft besloten na de zomer het presentatiesysteem van het Journaal te wijzigen. Ook de lan ge uitzending van acht uur gaat dan terug naar één presentator. De heer Van Westerloo zegt dat de ervaring sinds 1 oktober 1975 heeft geleerd, dat bij het systeem van twee presen tatoren het nieuws te verbrokkeld overkomt. Als gevolg van de voorge nomen wijziging die op 1 september ingaat, zullen de contracten met de vijf voor dit systeem aangetrokken free-lance nieuwslezers op die datum niet worden hernieuwd. De vijf zijn: Annette Kentie, Lous Haasdijk, Ada Monnickendam, Eugenie Herlaar en Harold Piket. Nieuwslezer Harmen Siezen, die in vaste dienst is bij het journaal, zal zich meer op verslag geving toeleggen. Er zijn verder be sprekingen gaande met Joop van Zijl om zijn functie als redacteur van de tv-rubriek Panoramiek te verwisselen voor die van redacteur-presentator by het journaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1