mwËi Triënnale laat geen vernieuwing zien De Generaal: Trous Tita Telajora Aquarellen en beelden in de Pulchri Studio •.MAANDAG 31 MEI 1976 Ik ben tegen de jachtmaar ik geef toe dat ik mij vrij gemakkelijk over mijn principes heenzet als het om het doodslaan van muggen gaat (het steken vind ik nog tot daar aan toe, maar dat gezoem om je kop in het donker is onverd raaglijk: als ik de koning der muggen was zou ik tcrwille van het voortbestaan van het ras een radikaal zoemverbod uitvaardi gen, in elk geval tussen zonson dergang en zonsopkomst), mak kelijker in elk geval dan bij het verdelgen van vliegen Vliegen dien je niet te doden, vind ik, maar te verjagen, tenzij er sprake is van een plaag. Maar dan nog geef ik de voorkeur aan de ouderwetse kleverige vliegen vanger die je aan het plafond hangt (en die in je haar gaat zit ten als je wat laag behuisd bent), niet omdat dit humaner is dan de doodklap met de vliegemepper maar omdat ik er als ex- existentialist van uitga dat ieder mens, en dus ook elke vlieg, de mogelijkheid van keuze heeft en kan kiezen wel op de vliegenvan ger te gaan zitten, of niet. Een beetje intelligente vlieg (denk ik altijd maar) zorgt er wel voor dat hij uit de buurt van zo'n vliegen vanger blijft,te meer als hij op de landingsbaan al een heleboel dode landgenoten ziet zitten. Maar verjagen is dus beier dan doden, en daarom doe iku graag een eeuwenoude, milieuvriende- h/ke Russische methode aan de hand, die mij verteld werd door een hoogleraar in de Russiche ge schiedenis, die de vlieg in de USSR heeft bestudeerd. Als het avond is doe je in de kamer waaruit je de vliegen verdrijven wilt het licht uit, je zet alle deuren »en ramen wagenwijd open, en je gaat als een gek met een hand doek staan wapperen. Na enige lijd zijn alle vliegen dan op de vlucht geslagen. Kaas Heeft u vorige week Monty Py thon op de televisie gezien? Die scene in de kaaswinkel, met die klant die tientallen soorten kaas opnoemde zonder dat er eentje van voorradig was? Ik kreeg al weer een paar weken geleden door J. Allema in Leeuwarden een kaas-alfïe toegestuurd, die er niet voor onderdeed; Amster damkaas broodkaas, cheddar, Danableu, edammerkaas, friese nagelkaas, goudsekaas, havani, isle d'orleans, jonchee bretonne, kernhemmerLiwwadder, mid delbare, neuchatel, ovari sajt, parmesan, quark, roomkaas, saint-paulin, tilsiter, ulloa, vize, wensleydale (zo zei de kaasver koper in Monty Python te heten), xureghut, yakkaas, ziegenkaese. plus 26, min 0. En nu we toch alfabetisch aan het eten zijn, gooi ik er nog de bakkers-alfie van oudbakker RS. Cazemier uit Leek achteraan: amandelstengels, brussels ban ket chocolade batonds, dikke spe culaas, eikeblaadjes, fondant kransjes, goudse moppen, her nhutters, inlandse rogge, joden- PANDA EN DE MEESTER-FLINKERD "Ken je de oude Pluis Panda misschien?" vroeg de vreemde, terwijl hij Panda op de been hielp. "Pluis?!" herhaalde Panda verrast. "Jazeker! Dat is mijn oudoom!" "Dat is toevallig!" nep de ander uit. "Het is mijn oudoom ook! Dan zijn we een soort neven. Ik ben Pammander, maar je mag me Pam noe- Verder kwam hij niet, want nu klonk het gekraak van brekend hout - en toen ze omkeken,zagen ze de bouwbaas gramstorig uit de resten van zijn keet komen. "P-pas op!" riep Panda nog - maar de bouwvakker had al een stuk hout gegrepen en wierp dat nu naar de beide neven. Maar daar trok Pam zich niets van aan. "Ik pas altijd op", zei hij kalm, terwijl hij het vliegende houtwerk met een eenvoudige beweging in tweeën deelde. "Onze familie is nooit bang, zoals je weet. Vlug en dapper, wat jij? Wat doe jij bijvoorbeeld voor de kost?" "Eh. stamelde Panda. "Ik eh.Niet veel, bedoel ik. Ik zoek eigenlijk een baantje, zie je?" Roer een sausje van 4 eetl olie, 2 theel citroen sap, een theel rosmarijn, een verkruimeld blaadje laurier, 1 theel tijm en basilicum, eén gehalveerd teentje kno flook en versgemalen peper, neem 4 dunne (ongepaneerde) var kensschnitzels en wrijf FRED BASSET LEIDEN - In het Waaggebouw is de tweede Triennale-tentoonstelling aan de gang. Deze tentoonstelling omvat werk van 47 beroepskunste naars. De eerste tentoonstelling die liep van 7 mei tot 20 mei trok zo'n 2550 bezoekers. Er is verschillend werk te zien zoals wandkleden, ke ramiek, schilderijen, plastieken, ruimtelyke objekten, grafiek e.d.. niet alleen van kunstenaars uit Lei den maar ook uit Noordwijk, Kat- j wijk. Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar. Zoals zo vaak met groepstentoonstellingen loopt het ingezonden werk erg uiteen. Di verse stijlen zijn hier vertegen woordigd, van surrealisme tot Hol landse genrestukken, van abstrakt tot symbolisch realisme. Het Waaggebouw leent zich uitstekend voor dit soort groepstentoonstel lingen, de ruimte, die goed opge deeld kan worden in losse vakken, gunt het werk precies de rust die het nodig heeft. Direkt in de entree zijn er wand applicaties te zien van U. Menardi die opvallend mooi van kleur en uitdrukking zijn. Over de drie figuratieve voorstellingen Tentoonstellingen Galerie Van der Vlist: Vorrjaarstentoon- rfct stelling Gunther Borst (lino's). Frederik van Batenburg (grafiek), Jetty Wery (ke- I ramiek) en Judith Vermeeren. Atelier „De Scherf'. Nassaulaan 41, Oegstgeest. tel 150220. Ans v. d. Hei- hangt een waas van mystieke schoonheid. Deze langgerekte fi guurtjes doen sterk denken aan de nisbeelden die te zien zijn in vroeg gothische kerken. De kleuren zijn zeer behoudend, het werk is uiter mate decoratief. In diezelfde ruimte is een houten beeldengroep opgesteld gemaakt door R. van 't Zelfde. Ronde schakelvormen die in elkaar grijpen en zo langzaam de ruimte in draaien. Mooi geduld- werk. A. de Regt uit Voorschoten toont hier een viertal etsen. Onder verdeeld in drie- of vierhoeken wordt eenzelfde thema een aantal malen gevarieerd herhaald. Het thema van de herhaling wordt bin nen iedere kunstvorm wel ge bruikt. Wanneer dit, zoals in dit ge val, goed toegepast wordt werkt het versterkend, het geeft kracht aan eenvoud en breekt af daar waar het naar het overdrevene neigt. Van P.H.A. van Duivenvoorde zijn er tekeningen en een onvoltooid schilderij te zienj binnen de symbohsch-realistische stijl. Zijn werk dat terugvalt op de laat Ita liaanse renaissance draagt even- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd 10 uur voorm.-5 uur nam zondag 1-5 uur nam. De Waag- Triènale, tentoonstelling met werk van kunstenaars uit Leiden en om geving, tlm 5 juni. Art Gallery 1900 (Leidseweg 155, Voor schoten) lente-tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van de negen tiende en begin twintigste eeuw, waarbij werken van o a. Blommers, Driesten, Koekkoek, v. d. Windten Weissenbruch. De Bink (Rooseveltstraat 3Y schilderden Bob ten Hoope (tot 26 juni). koken, koek, lekkerbekjes, meng machine, noga, oven, patent bloem, qualiteit, roggebrood, soe zen, tijd-temperatuur-toewijding (speciaal bij de broodbereiding), utrechtse sprits, vanillenootjes, Winschoter citroenballetjes, xan thine (kleurstof), ijstaart, zand koekjes. plus 26, min 0. Vrijheid Op twee verschillende plaatsen in Amsterdam, hemelsbreed enkele kilometers van elkaar verwijderd staat met grote letters op de muur gekalkt: "Vreijheid voor Cama- cho in Spanje". Een vrome wens, die in het vrome Spanje inmid dels dan ook in vervulling is ge gaan (nu Boekowski nog vrij in de Sowjet-Unie, en er blijft niets meer te wensen over). Wat mij intrigeerde in deze leus was, dat in beide gevallen vreij heid met de e van Espagna en de ij van 't IJ was geschreven. Washier sprake van dezelfde kalker, of van verschillende kalkers met de zelfde richtlijnen? Kon die ene kalkerniet goed spellen, of had hij zijn Nederlands uit Vondels wer ken geleerd? Of worden de Spaanse of Spaansgezinde actie voerders in Nederland gecoached door een reclameman, die ze ver teld heeft dat juist zo'n klein foutje, zo'n kleine oneffenheid in de tekst de aandacht trekt, zoals een tache de beauté de schoonheid van een vrouw juist accentueert in plaats van haar aan te tasten? Neem bijvoorbeeld deze rubriek: ik zou er niet over geschreven hebben als er gewoon vrijheid" had gestaan. Ergo vrijheid voor Boekowski in de Zovjet-Unie. eens het stempel van het zachte, lieve hippiedom uit de flower po wer tijd. Al valt er door het be perkte aantal werkstukken weinig meer over te zeggen, technisch ziet het er prima uit. Over het algemeen genomen ziet deze expositie er erg goed verzorgd uit. Maar ondanks het feit dat er van deze 47 kunste naars veel te bewonderen valt, dringt de indruk zich sterk op dat er veel doorgewerkt wordt op de gro ten die onze 20' eeuw vanaf haar beginjaren telt. Dar er hier en daar wel gezocht wordt naar een eigen vorm, een nieuwe stijl, maar dat de tijd van vernieuwing, van grootse opbloei nog niet gekomen is. Het feit dat veel werk de glans draagt van een roemrijk verleden maakt dat het veel beter kan. Marijke v.d. Stoep Het internationaal Koningin Elizabeth-concours in Brussel is za terdagavond gewonnen door de Russische violist Miehail Bezwe- rehni. De tweede prijs ging naar zijn landgenote Irina Medwedewa, en de derde naar de Zuidkoreaan Dong Soek-kang. Galerie „Pulchri Studio" (Passage 10. Oegstgeest): expositie Theo Bitter. Dirk Bus. Willem Minderman, Bram Roth en Sierk Schroder (t/m 2 juni). De Lakenhal: schilderijen van Ben Ak kerman en fotowerken van Jan Dibbets (t/m 20 juni). Galerie „Ja" (Wassenaar): expositie van Wassenaarse beeldende kunstenaars (t/m 30 mei). Art Gallery Gerard (Rijksstraatweg 358, Wassenaar): Honderd werken van Cor- nelis Kuvpers en plastieken van Connne Fr an zen (t/m 29 mei). Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Expositie van werk van leden van Ars et Studium Openingstijden van de bibliotheek t.m. 5 juni. heimzinnige moord aan het licht gekomen. Toentertijd leefden daar twee gebroeders, van wie de jongste zijn geluk in Amerika wilde gaan beproeven. Hij vroeg daarom aan zijn broer zijn aan deel in de ouderlijke nalaten schap Deze betaalde hem den avond voor het voorgenomen ver trek zijn aandeel uit, maar toen de vrienden van den vertrek kende hem den volgenden ochtend kwamen afhalen om hem naar het station te vergezellen, kregen zij te hooren dat hij al lang vertrok ken was. Sindsdien werd nooit meer iets van den landverhuizer vernomen. Toen echter begin deze week het oude huis werd afgebro ken om op die plaats een villa neer te zetten, vond men het ge raamte van den jongeman onder de vloer. kleur schildert hij het liefst inte rieurs en voorwerpen als stoelen, een hondenhok of een spiegeltje met een tafel. Ondanks het feit dat zijn kleuren vrij vrolijk zijn is het licht wat hij in zijn aqaurellen weet te leggen vrij kil. Het zinkend schip geeft van zijn werk een goed beeld. Zoals het daar ligt, weerkaatst in het glad getrokken water geeft het een verstard beeld van wat er een moment heeft plaatsgevonden. Deze verstardheid ligt in al zijn werk besloten. De beelden van Dirk Bus'en Bram Roth ontlopen elkaar niet veel In voorstelling zijn beide overwegend figuratief. Het werk van Dirk Bus is ronder, plasti- scher van uitdrukking, de vrouwfi guren zijn vrij fors met in verhou- dmg'erg kleine hoofdjes Het werk van Bram Roth is platter en geom etrisch van opbouw Marijke van der Stoep uur staan. Veeg de krui den er dan af, en la2t de schnitzels uitlekken en vang de olie op Bestuif ze met weinig bloem en met zout Bak ze 5 min in boter, boven flink pan. Druk in de achter gebleven braadboter 2 tomaten fijn, voeg de kruiden en resten olie toe en laat het mengsel even sudderen. Temper het vuur en laat de schnitzels nog 5 min in WINA CORN Copyright Oberon/Haarlem Tekenaar Peter de Smet De avonturen van Jom meke Leidse Bioscopen LUXOR: "Vier vuisten op een schietend scheurijzer", dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za ook 4 30 uur. 14 jaar. CAMERA: "Easy Rider", dag. 7 00 en 9.15 uur, 18 jaar Kindermatinee: "Alice in Wonderland", woe en za. 2.30 uur. zo 2.00en4 15uur NachtvooiV.elhng "Rov Bean, the hangingjudge", vr. en za 11.30 uur 18 jaar LIDO "One flew over the cuckoo's nest", dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4 45 uur, 18 jaar STUDIO "Love and death", dag. 2.30, 7.00 en 9 15 uur, zo. ook 4 45 uur 14 jr TRIANuN "De drie dagen van de Con dor' dag 2 30, 7.00 en 9 15 uur, zo. ook 4 45 uur. 18 jaar REX De man van Okinawa'.dag 2 30, 7 00 en 9 15 uur, 18 jaar Kindermatinee: "Sneeuww itje en de ze\ en dwergen", za en woe. 2.30 uur Nachtvoorstelling "Flossie", za. en vr 11.30 uur. 18 jaar Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13 00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13 45-14 30 uur Avondbezoekuur. 1830-19.30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14 00-14.45 uur en van 18 30tot 19 30uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling- dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen v 15.00 tot 16 00uuren van 18.30 tot 19 30 uur Laatste kwartier middag- en avondbezoek babvshow. Kinderafde ling dag 15.00 tot 18 30 uur. CCU ,hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14 45 uur van 19.00 tot 19.30. Intensieve verpleging: dag. van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.30 tót 19 00 Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19.30-20.30 uur in het<St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest- dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18 30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19.30 uur Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag- 14.15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 18.30-18 45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklimek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur. 18 30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Kijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13 30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld by het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). (Due/ ^)l7euLVC> 31 MEI 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Holloway betaalt jaarlijks f 360.000 voor het adverteeren van zijn bloedzuive ring spillen. Moses en Son gaven jaren aaneen f 120.000 aan advertentien uit: hetzelfde doen Rowland en Son voor hunne Macassar-olie en dr. DeJongh voor zijn levertraan. De heeren Heal en Son betalen voor het adverteeren hunner bedden 72.000 's jaars, Nicholls de kleermaker heeft er f 60.000 voor over, en zoo zijn er, die even veel en misschien wel meer geld aan het publiceeren van hun nering ten koste leggen. Madame Tus- saud betaalt alleen aan de Atlas-omnibus-maatschappij f 1200 per maand voor het adver teeren van hare wassen beelden op de ruijtuigen der Maatschap pij Doch de vorst onder de adver teerders is de Nieuwyorksche chemist Hembold: diens adver tentien kosten hem jaarlijks ruim f 1200.000. Onwillekeurig zal men zich afvragen of die enorme uitgaven voor advertenties baten afwerpen. Daarop slechts dit antwoord: Holloivay bezit zeker f 24.000.000 en al de andere hier- bovengenoemde personen zijn schatrijk geworden. Vijftig jaar geleden: OEGSTGEEST - In Oegstgeest i I de Passage 10 is onlangs de nieuwe galerie "Pulchri Studio" geopend. Deze galerie is een onderdeel van het al langer bestaande schilder kundig genootschap "P-ulchri Stu dio" in Den Haag. Dit genootschap 'organiseert uitsluitend voor haar .gleden tentoonstellingen. De expo- santen in Pulchri Studio Oegst- [geest zijn Theo Bitter met aquarel len, Willem Minderman met pente keningen en etsen. Sierk Schroder met krijttekeningen en aquarellen en Dirk Bus en Bram Roth met (bronzen beelden. Willem Minder- Iman maakt landschapstekeningen werpt zich met kleine penne- streken voornamelijk op de natuur. Planten en grassen, verscholen dorpjes tekent hij met een lyrische vaardigheid. Zijn werk is zeer sym pathiek, bijna uitbundig in waar dering voor wat het land rijk is aan kleine bijzonderheden. Sierk Schroder oefent zich nog steeds op het model met krijt en waterverf. Het zijn enigszins ouderwets aan doende studies met erg moderne prijzen. Voor een tekening van zijn hand moet men tu>sen de j 8o0 en 1750 neertellen Van Theo Bitter zijn er negen aquarellen te zien. Licht en vrijwel altijd helder van

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19