MOLENAAR v. BEEK HEEFT 0NGEBU1LD MEEL VOOR U je n mooie schuim kop UIT UIT UIT UIT UIT UIT Plavuizen soms wel 700 gulden te duur Fofohandel boos over Dixons-stunt Weven in Buren Griekse markt Eten onderweg Milieudag Historische kilometer Duur Alleen in het lila BOODSCHAP Edelstenen MAANDAG 31 MEI 1976 In het middeleeuwse stadje Bu ren kunnen mensen die in hun va kantie méér willen doen dan luie ren een weefcursus volgen. Deze cur sus wordt gegeven in het huis van Mac Thiadens. De cürsus duurt tien dagen. De cursus zelf kost f 250,- met logies in een middenklasse ho tel (vol pension) f 550,- een een voudig logies all-in kost f 475. Folder bij de VVV. Postbus 155. TieL De Stichting Evenementen Ridder kerk organiseert zaterdag voor Pink steren (5 juni) een jaarmarkt in de Griekse sfeer. De markt wordt gesi tueerd rond het oude en nieuwe ge deelte van het centrum en telt 125 kramen, waarachter in Grieks kos tuum gestoken marskramers hun bij zondere waren aan de man trachten te brengen. Naast kopen en kijken (naar oude ambachten) kunt u in het restaurant terecht voor een Aan de autobaan tussen Bern en Turn in Zwitserland zijn twee zelf bedieningsrestaurants geopend. De openingstijden zijn van 's morgens zes 'tot 's avonds half twaalf. Na sluitingstijd zijn er automaten met versnaperingen. De benzinepompen bij de restaurants sluiten pas om middernacht. In het kader van de wereldimilieu- dag zullen in het weekeinde van 56 Juni verscheidene activiteiten plaats hebben. Op 5 juni wordt op het Lan ge Voorhout in Den Haag een milieu informatie-markt gehouden, terwijl in de Flevohof een tentoonstelling "100 Jaar Provinciale Waterstaat Zuid-Holland wordt gehouden. Daar naast heeft de ANWB fietsroutes (50 km) uitgezet o.m. een Braassemrou-te. (Fietsplan bü ANWB f 1.50). Dagje uit naar Brabant? Dan mis schien naar Breda, een stad vol his torie. Langs een aantal oude gebou wen die daar zijn (gotische Grote Kerk, Kasteel van Breda, Begijnhof) heeft de VW van Breda een „his torische kilometer" uitgezet, een wan deltocht die je maakt in gezelschap van een WV-hostess. Je loopt er overigens niet alleen langs, maar ook naar binnen. De wandelingen kunnen worden.ge- maakt op alle zaterdagen tussen 29 mei en 4 september. En tussen 5 en 30 juli elke dag. Vertrek: bij de VW in Breda. Willemstraat 17. Kosten: f 2 voor volwassenen en f 1,25 voor kinderen en 65-plussers. De prijzen gaan verschrikkelijk hard omhoog in Italië. Tot dusver in één jaar tijd 12 procent of daar omtrent. Toch hoef je daar als va kantieganger - met - plannen niet Het kan best zijn dat Je er met Nederlandse geld niet duurder bent dan een jaar geleden. Vergelijk de koers van de Lire maar eens; vorig jaar juli betaalde Je bij de bank f 39,25 voor 10.000 Lire, en nu betaal Je er maar circa f 30,- voor., De Lire is voor de Nederlander dus ruwweg 25 procent goedkoper ge worden. Dat vangt de prijsstijging tot dusver nog wel op. Tenzij.... blijkt dat de dingen die je zo graag in Italië koopt. Juist extra in prijs zijn gestegen. Voor dezelfde plavuis betaal je bij de ene handelaar net even boven de zestig gulden per meter, en bij de ander negentig. En er zijn leveran- oiers die je dan ook nog eens voor 800 gulden méér tegels willen laten kopen dan je eigenlijk nodig hebt. Laat je de tegels leggen, dan bétaal Je bij het duurste bedrijf bijna twee keer zoveel als bij het goedkoopste. Een verschil van dik 700 gulden. Wilt u nog tegels? Plavuizen in huis zijn erg leuk, maar je raakt wel in een soort oer woud van prijzen verzeild, als Je ze gaat kopen. Op het laatst zie je door de bomen het bos niet meer. Het enige wat je kunt doen is er de tijd voor nemen en een groot aantal le veranciers en tegelleggers om prijs opgaven vragen. Waarschijnlijk doet u dan precies dezelfde ervaringen op als Konsu- menten Kontakt en de Vereniging Eigen Huis. De hierboven genoemde verschillen blijken uit een onderzoek dat deze twee organisaties hebben in gesteld. Vijftig tegelhandels Zij hebben bij vijftig teeelhan- dels in heel Nederland de prijs van de Kerkdriel-plavuis formaat 21.7 x 217 cm, le kwaliteit gevraagd. De fabrikant zelf geeft daarvoor een richtprijs van 75 guide© per vier kante meter. Eigen laagste prijs hoogste prijs gemiddelde prijs 77.23 Daar zit dus een verschil in van bijna f 26 per vierkante meter. Op een normale woonkamer van dertig vierkante meter scheelt het gauw 750 gulden. Hoeveel m2 Volgende vraag Van de onderzoe kers: „Hoeveel vierkante meter van deze plavuizen heb ik nodig voor mijn woonkamer. Ik stuur u er een plattegrond bij". Ook deze vraag ging weer naar vijftig leveranciers. Hun antwoord had moeten luiden: 31 vierkante meter. Want het ging om een ka mer van 28.8 vierkante meter en daar moet dan vijf procent extra voor het snijverlies (langs de kanten van de kamer) worden bij gerekend. Dit zeiden de leveranciers: geen opgave 7 minder dan 31 m2 3 opgave 31 m2 10 opgave 32-33 m2 19 opgave 34-38 m2 8 opgave 39 m2 of meer 3 Er was er zelfs één die op 42 vier kante meter uitkwam. Zou je wer kelijk zoveel tegels hebben gekocht, dan zou Je voor 800 gulden teveel hebben gehad. Laten leggen Ten slotte: wat kost het laten leg gen. Deze vraag werd gesteld aan twintig tegelzetters („officiële be drijven) voor dezelfde kamer en de zelfde plavuis. Hun antwoord: laagste prijs 768.38 hoogste prijs 1503.36 GEMIDDELDE PRIJS 1024,70 De legkosten per vierkante meter variëren tussen 23 gulden en 45 gul den per vierkante meter. Konsumen- ten Kontakt en Eigen Huis vinden een 'prijs van 34 gulden voor West- Nederland acceptabel. Overigens zijn er ook tegelzetters die het werk als bijverdienste doen. Deze categorie vraagt tussen 10 en 20 gulden per vierkante meter. De fotohandelaren zijn boos op het Engels-Nederlandse filiaalbedrijf Dixons-Rinck omdat dit bedrijf „stunt" met- foto- en filmappara tuur. Het maandblad voor de fotohan delaren "Foto-visie" schrijft, dat Di xons-Rinck dit nu al voor de twee de maal in betrekkelijk korte tijd doet. Markt bedorven Eerst met een diaprojector van het merk Rollei. Dat' uitstekende appa raat werd verkocht voor een prijs waarmee „zo ongeveer de hele markt in één keer bedorven was." Nu blijkt Dixons-Rinck dat met Eumig filmprojectoren weer te doen. De projector (type 610D) wordt, zegt "Foto-visie", door Dixons 75 tot 100 gulden onder de laagste prijs, die de fotohandel in rekening brengt, ver kocht. Eigen garantie Uit Engeland Dixons passeerde overigens de Ne derlandse importeur en kocht de pro jectoren bij de Eumig-importeur in Engeland. Ook de Nederlandse Eu mig-importeur is daarom boos over de transactie. Men heeft contact op genomen met het moederbedrijf in Wenen om te proberen herhaling te voorkomen. Bovendien heeft Eumig Nederland Een bedrijf in Amsterdam heeft zich schuldig gemaakt aan mislei ding, door in een advertentie vloer bedekking tegen een sterk geredu ceerde prijs aan te bieden, maar daarbij niet te vermelden dat de vloerbedekking slechts in één kleur te koop was. Dat heeft de Reclame Code Commissie volgens het recla mevakblad „Adformatië, bepaald. De advertentie luidde: vinyl op vilt Molen „De Vrijheid" aan de Schiedamse Noordvest is hekend bij talloze hobby-broodbakkers de handelaren laten weten dat er geen Nederlandse gebruiksaanwijzing bij de door Dixon geleverde projec toren zit en ook niet de gele garan- tiekaart. Alleen die gele kaart is hier geldig. Wat zegt Dixons-Rinck in Rotter dam hierop: „Mensen die in een van onze 35 filialen zo'n projector kopen krijgen van ons garantie. Die ga rantiebepalingen zijn in onze zaken duidelijk zichtbaar. Als er storingen zijn dan verhelpen we die zelf. dat kunnen we heus best, of we laten ze verhelpen. Hoe we dat intern oplossen is trou wens onze zorg. Natuurlijk moet wens onze zorg. Natuurlijk moet iemand die bij ons iets kocht met eventuele klachten niet naar 'n an dere handelaar gaan voor repara tie". Je moet als koper bij afprijzingen wel heel zeker zijn dat er ook ga rantie gegeven wordt. Wie dan ook iejs koopt bij een „stunt-zaak" waarbij geen geldig Nederlands garantiebewijs wordt verstrekt moet eisen dat die zaak zelf schriftelijk garantie geeft. Wie dat nalaat te vragen „koopt", mét de grote korting, het risico dat hij het apparaat op eigen kosten er gens moet laten reparareren. vaak zonder dat daarbij de originele on derdelen worden gebruikt. vloerbedekking, 200 cm breed. Door deweekse prijs per strekkende meter f 12.95. NU f 6.95. Toen bleek dat de aanbieding al leen voor zacht lila-kleurige vloer bedekking gold diende een klant een klacht in. De winkelier verdedigde zich door te stellen dat het in de woningbran che niet gebruikelijk is te vermelden in welke kleuren een artikel te leve ren is. De Reclame Code Commissie accep teerde dit verweer niet. Uit de reacties die wij kregen op het artikel over zelf brood bakken, blijkt dat menigeen zonder enige moeite zelf prachtige resultaten krijgt. Maar ook komt het voor dat het niet lukt. Zelfs vertelde ons een onzer lezeressen, dat ze vroeger (in haar gasoven) heel mooie broden bakte, maar dat ze dat nu, in haar elektrische oven, met precies hetzelfde deeg, niet meer voor elkaar kan krijgen. „En waar is nog zo'n molenaar die ongebuild tarwemeel voor een koopje levert", vroeg iemand. Al is het niet voor al onze lezers gistkorreltjes. Die korreltjes zijn ge makkelijk houdbaar. Die korrels kunt u het best met schepje suiker of honing erbij dicht bij huis, molenaar vindt oplossen in een kopje lauw water. de onderste richel zetten, ovenstand 1 of 2 (50 graden celsius). Is het deeg mooi hoog geworden dan gaat de oven op stand 7 of 8 en dat komt overeen met 250 graden. In een café krijgen ze altijd een mooie schuimkraag op een pilsje, maar als u thuis bier schenkt wil dat niet altijd lukken. Dat is niet zo vreemd, want Je moet thuis wel het nodige doen en laten voor zo'n witte kop. Hieronder een aantal tips uit het Duitse consu mentenblad DM. Bierglazen moeten niet samenmet de andere vuile vaat worden afgewassen, maar apart onder de warme kraan. Er mag daarbij geen spoortje vet op het glas achterblij ven. want vet en bier zijn grote vijanden van elkaar. Je mag uit bierglazen alleen bier drinken, en geen andere drankjes. Uiterst kleine restjes van wat anders kunnen de smaak van het bier bederven. Bierglazen mogen ook niet ln de keuken worden opgeborgen (vanwe ge het vetgevaar), maar ze moeten ondersteboven in een kast in de kamer worden gezet. En dan het inschenken. Dat gaat zo: eerst het glas met koud water omspoelen, schuin houden en het bier zo inschenken dat het langs de binnenkant van het glas loopt, Even wachten als het glas halfvol is en daarna achter elkaar de rest inschenken. De mooiste temperatuur voor bier ligt tussen acht en tien graden* Beneden de zes wordt het te koud,: in de smaak van bier maar beter geen grote huis hebben. Na acht die smaak hard achteruit. Echte bierliefhebbers moeten het dan niet meer. Mensen die zo'n Chianti-fles met raffia eromheen in huis hebben - en dat zijn er nogal wat - lopen kans dat ze over een jaar of wat „antiek" bezitten. In het vakblad „Het Le- vensmiddelenbedrijf" wordt althans de verwachting uitgesproken dat de ra ff ia-huls eruit zal raken. De hulzen worden van oudsher om de flessen heen gevlochten door thuiswerksters. Die zijn daar razendsnel in. In zes minuten hebben ze er eentje klaar. Maar als u mi weet dat een groot Chianti-huis als Ruffino wegens de gestegen populariteit van Chianti in een jaar 30 miljoen van die flessen nodig heeft, dan is het duidelijk dat men man- en vrouwkracht te kort gaat komen. Bovendien wordt het arbeidsloon steeds hoger, en het speciale moerasstro dat voor de hulzen wordt gebruikt ook allengs hecht, kunt i voorraden in weken gaa bijvoorbeeld in Alphen den Dat duurt een minuut of tien. Niet In half het brood dan Rijn, molen De Eendracht, bij roton- roeren, zo de Gouwsluis rijksweg Leiden-Alphen zeres ons m Utrecht en op de Noordvest in Schie dam bij molenaar Kodde van De Kneden Vrijheid. Dan doet Bij de Alphense molenaar Van Beek in de kom of kunt u op zaterdag terecht niet al leen voor het kopen van meel maar ook om de molen te bezichtigen. Van Beek verkoopt het ongebuilde tarwe meel voor f 1.per kg, deze prijs En dan is gebaseerd op een afname van 10 of met de kg per keer. deskundige le- klaar. Deze mevrouw gebruikt gistkorrels van het merk DLR. Er zitten vier zakjes in het doosje en per 1 kilo gram bloem is 1 tot anderhalf zakje paar handen bloem genoeg voor een goed brood. Er zijn pan, de opge- overigens nog meer merken. Mensen die voor broodbakken een duurder. Daarom gaan de Italianen voorzich tig omschakelen op een „kale" fles. Deze wordt tevens kleiner dan de gewone. vier loste gist erdoor kneden, bloem (met nog eens een paar haai- grill/bakoven gebruiken hebben den zemelen extra als u dat wilt) bovenstaande gasovenstanden niets. erbij en, Kodde verkoopt voor 1.50 'n kg onge- met de hand build (d.w.z. met de zemelen er nog doorkneden, in) tarwemeel. Koopt u ineens 5 kilo dan daalt de kiloprijs tot 1.20. Eigenlijk verkoopt molenaar Kodde u liever alleen op zaterdag tussen half elf en half vijf, dan kunt u de molen tegelijk bezichtigen, maar voor die meelkoperij kunt u doorde weeks toch wel terecht als u echt niet anders kunt. bloem erbij plus afgestreken eetlepel zout en dan Tips Dan moeten menteren of gebruiken. vijf minuten goed Tenslotte nog een paar tips. Bakblik niet te vaak wassen. Een maal per Jaar is genoeg. Het brood En de Boskoopse mevrouw De Vries geeft nog meer aanwijzingen: De deegbal een paar keer flink op kleeft er dan nauwelijks of niet het aanrecht kletsen en nog eens vast. de handpalmen er in zetten (meel 9 Volkorenmeel is rijker aan voe- op het aanrecht strooien) en dan dingsstoffen dan meel zonder kiem. Molenaar Kodde.houdt het ?naalproces goed in de gaten. Langzaam (op steen) gemalen meel. Dat komt de kwaliteit ten goede. Korrels kan ook en elasti- Maar volkorenmeel „leeft", het be derft daarom als de olie in de kiem ranzig wordt. Meel zonder kiem is langer houdbaar. De rol deeg gaat in 'n ingevet brood- Koop graanprodukten in elk ge- bakblik (geen cakeblik, waarschuwt val zo vers mogelijk en bewaar ze in kan dan in de gesloten pot of plastic zak in de koel- Rijzen tal van hobbybakkers en baksters oven drie kwartier rijzen. Blik op kast. In het Duitse Idar-Oberstein (achter Trier), vindplaats van halfedelstenen, worden hobby-va kanties georganiseerd. Je kunt er van alles over edelstenen gaan leren, en eventueel ook nog een cursus volgen in de goudsmeedkunst en in het slijpen van stenen. Van stenen die men in Idar-Oberstein zelf vindt mag men op die cursussen zelf sieraden maken. Er zijn cursussen van vier. van zeven en van veertien dagen. De kosten ervan variëren nogal: van 169 tot 1.537 mark. Wie er meer van wil weten kan een prospectus vragen bij het Stadtiches Verkehrsmbt. Postfach 1548 658 Idar-Oberstein, West-Duitsland. Voor mensen die naar Frankrijk gaan, iets om rekening mee te houden: Frankrijk gaat op 28 maart 's nachts om een uur de klok een uur vooruit zetten. Dan begint de zomertijd. Die duurt er tot 26 september.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17