VOGELS PRONKEN MET NOORD WIJKSE VEREN Deze arbiter was gewoon een jojo Opnieuw weinig spectaculaire overschrijvingen Spakenburgers winnen tegen de verhouding in met 2-1 Quick Boys gewipt door de Zwervers 38! MAANDAG 31 MEI 1976 PAGINA r* r Typerend beeld De Noordwijkers Ruud Broring (9), Cees Spaander man. Jaap van Koster en en Jan Willem Bogers belagen scheidsrechter Brouwer uit Drachten. Albert Spaanderman houdt zich op de achter- 9? SPAKENBURG - Zelden was Noordwl^k so kwaad, nooit voor spelde trainer Jobs Eelman so stel- lif dal sijn ploeg: een volgende wedstrijd sal gaan wldken. Na de nederlaag ln de ra we partij bij Llft- selmeervogels nittc Noord wijk de woede over het arbitrale optreden in termen die bij die saterdagvoet- bal Iers slechts sporadisch te be luisteren waren. Ze logen er dan ook niet oen. Centraal verdediger Cees Spaan derman bijvoorbeeld, anders toch bepaald niet emotioneel, kon selh lang na de wedstrijd nog ln woede ontsteken. "Wat wil je. heb je ooit een groter dief geulen? Dit was toch schandalig. Ik heb er gewoon geen woorden voor. Ten eerste werd ons een gehelde strafschop onthouden en ten tweede kon Usselmeervo- gels alles doen en wij totaal niets. Die man heeft niet alleen de wed strijd van Frans v. d. Veen kapot gemaakt, maar van ons ook. Hij heeft gewoon lopen stelen". "Uit angst", meende v. d. Veen la coniek. "De man was bang voor herrie. Hij was enorm nerveus- Scheidsrechter Brouwer self ont kende dat hij het moeilijk had ge had, maar Noordwijk-trainer John Eelman kon zich achteraf nauwe lijks Inhouden. "Ik heb gewoonlijk een hoge pet op van de scheidsrech ters In het saterdagvoetbal, maar de man die lk nu heb gexlen, slaat allen Dit was gewoon een jojo. Bang als een weael was hij. Ik wil niet aeggen dat we door hem verlo ren hebben (dal hebben we aan on sself te wijten met die twee stomme goals tegen, terwij! we er self veel meer hadden moeten maken), maar ik wil wel beweren dat die ene man teveel het beeld van de wedstrijd heeft bepaald. Daardoor sijn we duidelijk gedupeerd, daardoor is ons een hoop onrecht aangedaan. Het is toch gewoon belacbell^ om iemand voor de eerste de beste overtreding meteen te noteren? Maar so was djn stijl. Toen het erop leek dsl er iets uit de klanw sou gaan lopen, pakte hij de eerste de beste die hij tegenkwam. Net aoals bij Jaap van Resteren. Dat een verdediger de bal maar gewoon met de hand speelt en later nog eens met de schouder ziet hij dan maar niet. Moet je eens naar Cor Vreugdenhll gaan en vragen of hij die plek laat alen waar die vent hem met gestrekt been raakte. Heb je toen het boekje gexlen? Natuur lijk, ook een scheidsrechter mag fouten maken, maar dan wel ver deeld over beide partijen. Dat was nu aeker niet het geval. Kijk naar dlr tweede goal. die afgekeurd werd. Inderdaad, Cor lag op de doellijn toen Bogers scoorde, maar de vraag Is of dat hinderlijk was of niet. Vreugdenhll lag bij de recb- terpaal, Bogers schoot links in. Is het dan hinderlijk buitenspel? Na tuurlijk, daar kan je altijd over twisten, maar de scheidsrechter self maakte al aanstalten om naar de middellijn te lopen, tag sijn grensrechter vlaggen sn keurde 'm toen af. Formeel had hij gelijk, maar hij nam niet eens de moeite om aan die grensrechter te gaan vragen wat er de hand waa Hij was gewoon blij dat hij een reden had om die 2-i af te keuren". De voorspelling dat Noordsrtjk wraak aal nemen in het thuisduel verpakte Leiman so: "Die derde wedstrijd tal wel bij DOVO gespeeld worden, want het worden weer drie partijen. Ten minste als we niet opnieuw met dit soort taken worden geconfron teerd. Wie is er taterdag de scheids- SPAKENBURG - Irriteren of geïrriteerd wor den. Het is slechts een nuance-verschil, maar het bepaalt vaak de uitslag van de confrontaties IJs- selmeervogels-Noordwijk. Wie zich in die partijen van technisch ongeveer gelijkwaar- digen teveel aantrekt van zaken waardoor de aandacht van het voetballen wordt afgeleid, verliest onherroepelijk. Wie zich kan optrekken aan de bij zichzelf gekweekte ,,underdog"-gedaehte, het onstuimige chauvinisme van het publiek en de leiding van een thuisfluiter, kan de winst voor zich opeisen. Alleen het door momenten bepaalde prikkelspel speelde IJsselmeervogels zaterdagavond het best, reden waarom de Spakenburgers het eerste harde en slechte treffen van de tweekamp om de zaterdagtitel won nen met 2-1. Dal Noordwijk desondanks favo riet bleef voor het veroveren van het begeerde kampioenschap (dat alsnog behaald kan worden via winst in het thuisduel van zaterda gavond en in een derde beslissende wedstrijd) kon worden gefundeerd op het vertoonde voetbal. Waar de entourage voor het thuisfront van 3500 man in het voordeel van IJs selmeervogels werkte, daar toonde de ploeg van trainer John Eelman zich zaterdagavond superieur waar het louter op voetbad aankwam. Vooral m de tweede helft moet de angst zijn gegroeid bij de Vogels, die tenslotte alleen dankzij een por tie fortuin konden pronken met andermans veren. Verbijsterd Want dat de tegenstander meer verdiende was achteraf aan ieder een duidelijk. Ook aan Vogels- trainer Pierre Stevenaart, die ver bijsterd kon aanschouwen hoe "weinig initiatief' er van zijn ploeg uitging. "Uiteindelijk zijn we ge lukkig weggekomen" besefte hij, "Noordwijk heeft de betere moge lijkheden gehad". Het waren een paar constateringen die getuigden van werkelijkheids- run. Immers, ook in de eerste helft was er al weinig uitgegaan van IJs selmeervogels dat bij gebrek aan een goede middenspits slechts met twee man voorin speelde. Zonder zaterdag-topscorer Jaan de Graaf, wiens vader was overleden (Ste venaart. "Ik laat het aan hem zelf over of hij in Noordwijk wil spe len") konden de Vogels tot niet een normale aanval komen. Randzaken Dat er in de eerste rondgang van de kampioenskrijg desondanks tweemaal door hen gescoord kon worden, had weer te maken met de randzaken. Noordwijk liet zich na een sterke opening intimideren door de felheid van de tegenstander en liet de aandacht afleiden door de opzichtig met twee maten metende scheidsrechter Brouwer. Voor beelden van diens beïnvloedende wijze van arbitreren lagen voor het oprapen. Vleugelverdediger Evert de Graaf bijvoorbeeld mocht met gestrekt been Cor Vreugdenhil verwonden zonder dat zelfs de vin ger werd geheven; Frans van der Veen ging bij zijn eerste "echte" overtreding onmiddellijk in het boek en mocht later nog blij zijn dat hij niet uit het veld werd gestuurd Steeds hardere charges van beide kanten en tijdrekken van de Vogels werden klakkeloos over het hoofd gezien, maar toen Jaap van Keste- ren in de tweede helft een bal weg trapte omdat hij een vrije trap tegen kreeg (die hij dacht mee te krijgen), hanteerde Brouwer driftig de pen. Het tekende zijn leiding, waarin be langrijke onreglementaire zaken onbestraft bleven, terwijl onbenul ligheden werden bestraft. Noord wijk liep er zich vooral in het begin over op te winden, probeerde de felheid van de opponent te evena ren. De ploeg sloeg nerveus het middenveld over met lange trap pen en vergat een po^je dat het veel moderner voetbal kan spelen. Frans v.d. Veen: "Als je eenmaal zo'n actie tegen Cor Vreugdenhil hebt gezien, ga je je been af en toe om meer redenen wat verder door halen. Zo geïrriteerd ben je dan al wèl". Onvriendelijk Het leidde tot de onvriendelijke sfeer die traditioneel de duels tus sen de grote twee van .het zaterdag voetbal beheerst en bovendien tot een 2-0 voorsprong voor de Vogels. De manier waarop de eerste "stomme goal" (Eelman) tot stand kwam, was typerend. Jaap van Kesteren miste na tien minuten een vreemd doorglippende bal die was verzonden door Henk de Graaf. Pe ter de Graaf kon vervolgens vogel vrij naar 1-0 uithalen. Tegen de verhouding in, wat Noordwijk een periode lang probeerde tc bewij zen. Dat lukte niet, ondanks leep (passjes-) werk van Ruud Brönng en een knap voorzetje.van Bogers waarna de bal in het strafschopge bied met de hand zou zijn beroerd door een Vogelsverdediger. Door wist laatste man Cees Spaan- 2-0 (29ste mui.). Met Wevers voor zet. Dat die slechts eenmaal werd middenvelder Barten trachtte neergehaald, mocht een wonder Noordwijk vooral m de tweede heten Vooral na dc opvallend be- helft dat onrecht uit te y ploeg speelde op een paar r ten na veel minder emotioneel en zou daarvan ook het rendement in nen. Treffers bleven vooralsnog uit, maar Noordwijk was zoveel sterker dan het toen erg slechte IJssel meervogels dat veel vertrouwen werd gewekt voor de return. Vooral omdat Noordwijks jacht op doel punten eigenlijk alleen werd on derbroken door scheidsrechter heerste 2-1 van Arie Weyers (hoek schop Van Kesteren. doelman De Feyter stompte de bal daarna voor de voeten van de invaller) rorrd de 75ste minuut, deden zich een reeks goede mogelijkheden voor. Een snelle tweede treffer van Bogers werd evenwel afgekeurd omdat Vreugdenhil buitenspel lag en harde knallen van dichtbij (Albert Spaanderman, Cor Vreugdenhil) •rden op miraculeuze wijze Brouwer. Na pogingen van Albert werkt. Een inzet van Weyers werd Spaanderman en Cor Vreugdenhil bijvoorbeeld, wilde hij Frans v.d. Veen opnieuw gaan noteren na diens inderdaad wat al te forse in terventie. Een woede-uitbarsting van de andere Noordwijkers weer hield hem daarvan. Brouwer zelf: "Ik wilde hem er al leen op attenderen dat hij er de vol gende keer wel uit zou gaan". Preventief Hij kreeg de kans niet om zijn woorden waar te maken V.d. Veen werd gewisseld voor Piet Alders. Een preventieve wissel meteen tac tische bedoeling. V.d. Veen: "In de rust was al afgesproken dal er een verdediger zou worden opgeofferd, derman ook niet. Wel wist hij: "Het Toen ik die overtreding had ge maakt, begreep ik dat ik het zou zijn. Normaal kan ik het zo wel doen, nu was ik een getekende". Zodanig zelfs dat zijn aftocht werd Irritatie ^geleid door het gescandeerde "viezerik, viezerik", een kreet die- door een paar Spakenburgers zelfs ?rd uitgespogen, echter toen al i •olgens nog op de lijn gekeerd door laatste man Bram de Graaf en voorstopper Aalt Kok verhinderde dat Cees Spaanderman kon scoren nadat Vreugdenhil om doelman De Feyter was geglipt. i gaan uithalen.Cees (geheel rechts) en Diens Noordwijk-collega Constant Smit beeldde tenslotte de over macht het treffendst uit. De doel man moest in de laatste vijf minu ten herhaaldelijk door zijn trainer worden weggestuurd van de helft 'van IJsselmeervogels Smit "Ik wilde maar steeds mee gaan aanval len omdat ik dacht dat het doel saldo al na twee partijen zou beslis sen. Pas later hoorde ik dat dat pas na een derde wedstrijd gebeurt". De kans dat Noordwijk die extra partij haalt, is ondanks het verlies van zaterdagavond, zeer reeël. Vreugdenhil "Want gemotiveerd hoeven we nu niet meer te worden nu het in deze partij alleen om fy sieke kracht en op elkaar inknallen ging. We komen ze in Noordwijk nog wel tegen. We hebben ze nu al leen alvast even bang gemaakt". leek wel of die vent stond te keep en, maar dc keeper was het zeker niet". Noordwijks irritatie die na het uit blijven van de geclaimde straf- letterlijk schop nog meer groeide werkte Noordwijk w verminderde aandacht in de hand stadium gearriveerd dat het zich bij een vrije trap van linkerspits daarvan niets meer aantrok. Had Vedder Foutief afgestopt door v.d zich voorgenomen alles langs de Veen stuurde die speler de bal met koude kleren te laten afglijden en veel effect naar het strafschopge- had daarmee het enige wapen ge bied waar de bal via de met West geest springende Henk de Graaf in eerste instantie de paal opzocht. Hanny Burgman scoorde daarop onden waarmee de. twaalf tegen standers konden worden bestre den. IJsselmeervogels werd steeds vaker met de rug tegen de muur ge- KATWIJK-Quick Boys is er niet in geslaagd de achtste finales van de competitie om de zaterdagbeker te overleven Evenals in het com petitieduel dat eerder dit seizoen tussen Quick Boys en De Zwer vers werd uitgevochten was De Zwervers ook nu te sterk voor Quick Boys, dat na het nemen van strafschoppen (de stand na de normale speeltijd en de ver lenging was 1-1) werd gewipt Toch was het Quick Boys. dat lange tijd de meeste aanspraak op be kerwinst kon doen gelden. Vooral in de eerste helft lieten de Katwijkers goed aanvallend voetbal zien Ir. de 28ste minuut leek de doorgebroken Ben de Waal de eerste goal aan te teke nen. Zijn harde schot ketste ech ter af op de paal. Pas éen minuut voor rust moest Quick Boys aan De Zwervers een reëele scoringskans toestaan. Bosveld kreeg een vnj veld, maar de gevaarlijke Zwervers-spits knalde de bal langs de voor hem verkeerde kant van de paal In de tweede hel ft ging Quick Bovs. dat wederom in een experimen tele opstelling speelde, minder soepel voethallen. Dat gaf De Zwervers de gelegenheid wat va ker de speelhelft van de thuisclub te bezoeken, hetgeen na 12 minu ten resulteerde in een goal, toen Bosveld slecht uitverdedigen re soluut afstrafte: 0-1. Tien minu ten voor tijd kwam Quick Boys aan de verdiende tegengoal. Arte Haasnoot werd in het strafschop gebied onderuit gehaald, hetgeen Jaap Heenkhuisen de gelegen heid bood om vanaf de elfmeter- stip voor de gelijkmaker te zor gen. In de resterende speeltijd deed Quick Boys er van alles aan om een verlenging overbodig te ma ken. Ben de Waal bijvoorbeeld schoot vanuit uitstekende positie net over de lat, en twee minuten voor het verstrijken van de nor male speeltijd werd een kogel van Hans van Duin op het laatste nippertje van richting veranderd. In de verlenging kon geen van beide ploegen een vuist maken. Doordat De Zwervers de nood zakelijk geworden penalty's,iets beter benutte dan Quick Bovs (De Zwervers schoot er drie ach ter Arend v d Oever, Quick Boys kwam niet verder dan twee be nutte strafschoppen) kon De Zwervers de kwartfinale binnen <ek. De gehjkmake LEIDEN - Wim Rijsbergen zal donderdagmiddag de nieuwe sportzaak van Wijnand Sloos ope nen. De UVS-doelman die zich met zijn winkel gaat vestigen aan het Vijf Meiplein (17) opent om 16.00 uur zijn deuren. Wim Rijsbergen zal een uurtje later als attractie voor de jeugd een aantal ballen het plein opschieten. De secretarissen van de Leidse voetbalclubs hebben het op het ogenblik erg druk: vanavond om 12 uur moeten de overschrijvingen de deur uit zyn. Nu de rook wat begint op te trekken blijkt vooral LFC zich op de "transfermarkt" geroerd te hebben. Secretaris Nieuwenburg wist te melden dat zes selectiespe lers de Kanaries gaan verlaten. Rob Groenendijk en Wim van Dijk gaan naar UVS, Wim Gubler en John van Haastrecht gaan de kleuren van LDWS verdedigen, doelman Peter Boom gaat onder de lat staan by het Delftse DHC en Paul v.d. Berg trekt naar VTL. Cock van Weerlee en Piet Gubler 'van LDWS) en Koos Bekooy (van Lugdunum) komen de gelederen van de Boshuizerkade- club versterken Omtrent even tuele andere aanwinsten kon de kanariesecretaris nog niets losla ten: "Ik heb de formulieren nog niet in myn bezit, dus weet ik er verder niet van". De selectie van UVS wordt met een viertal bruik bare krachten uitgebreid; Wim van Dy k komt van LFC, MMO-doelman Jacques van Leeuwen heeft even eens overschrijving aangevraagd, Ruud Brandt verlaat ASC en ook de keeper van DHC, Schiere, komt naar UVS Ook Bart Larde gaat weer bij UVS spelen: hij verlaat Warmunda Roodenburg heeft een.zeer rustige transferperiode achter de rug, het zelfde geldt voor het Katwykse Quick Boys, dat geen selectiespe lers kwyt raakt en er ook geen by- krygt Alleen George Pinas verlaat Roodenburg Hij gaat de gelederen van LDWS versterken Lugdunum verliest een drietal spelers. Wim Eradus gaat als amateur naar Tel star en Frans Sjardyn is gecontrac teerd door Haarlem. Koos Bekooy wipt over naar LFC De Kikkers krijgen er geen noemenswaardige versterkingen by t Wijnand Sloosde doelman i UVS, opend donderdag sportzaak. LDWS verliest Cock van Weerlee en Piet Gubler, die zich in het shirt van LFC gaan hijsen George Pinas (van Roodenburg), Martin van Rijn (van Lugdunum), Piet Ouwehand (na een jaar afwezigheid weer terug van Orarye Groen) en Jerry Fakkel (eveneens van Orarye Groen) ko men naar LDWS. Vier nieuwe scheidsrechters zul len het komende seizoen in actie komen in het betaalde voetbal. Eén van die vier is de 34-jarige Ruud Klint uit Nieuw Vennep, die in 10 jaar de lange weg heeft afgelegd uit de afdeling Haarlem via dc KNVB-amateurs naar het prof voetbal. Klint "Het is erg snel ge gaan, maar," zo voegt hij er be scheiden aan toe, "ik heb wel wat geluk gehad Vorig seizoen floot ik voor het eerst in de hoofdklasse en aan het eind van de competitie mocht ik de kampioenswedstrijden tussen RBC en Emmen fluiten. Daarna kwam ik met elf andere ar biters op de overgangslyst te staan. Zes van hen vielen in december af en tenslotte bleven we met zyn vie ren over". Ruud Klint is een "self made man" "Ik train niet mee met andere scheidsrechters, omdat die te weinig aan conditietraining doen Ek heb mijn eigen schema, dat ik stipt volg. Bovendien ben ik jeugdtrainer bij SMS Ook dat biedt in conditioneel opzicht zyn voorde len"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13