Olympiads ronde na Limburg nog helemaal 'open9 Wereldrecords Oostduitse atletes Overwinning Roy Schuiten in tijdrit van Dauphine HOLLANDIA' SPANNEND Winnaar Versluis vindt afdalen gevaarlijk Duisburg brengt wisselend succes PAGINA 12 MAANDAG 31 MEI 1976 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ULESTRATEN Arïe Versluis uit Ameide is in het Limburgse weekeinde drie keer de eerste geweest. Zaterdag won de 27-jarige hoofdboekhou der („ik kan pas gaan trainen na de normale werkdag") de rit naar Eijsden. Gisteren was hij, na vier kilometer al. de eerste man die gelost werd door het peloton en vervolgens maakte hij ook nog als eerste gebrui'k van de bezem wagen. Versluis had dat trouwens zater dag na zijn overwinning, die hem op de derde plaats in het klasse ment bracht, al min of meer aangekondigd. „Ik ben naar de ronde gekomen om een rit te winnen. Meer niet. Klimmen fs voor mij te moeilijk, het dalen vind ik te gevaarlijk. Het was geen toeval dat ik mij gisteren in Limburg bij de eerste afdaling al lfet lossen. Ik knijp liever een keer meer in mijn remmen, dan dat ik het gevaar loop onderuit te gaan". De oude sprinter kwam niettemin weer in het veld terug en zelfs op kop, toen hij reageerde op een aanval van Leo van Vliet, die niet doorzette. Versluis deed het wel en werd ïn de laatste twintig ki lometer niet meer bedreigd. „Gek' zei hij, „ik heb nog nooit van mijn leven zo lang alleen op kop gere den. Gewoonlijk doe ik er ook niet echt myn best voor omdat ik reken op de sprint". Dat was zaterdag voor zijn vijfde overwining in dit seizoen niet no dig. Versluis vertelde: „Zou ik zaterdag niet hebben gewonnen dan had ik nog moeten doorgaan. Die noodzaak is in Eijsden ver dwenen. Ik denk dat ik voor Ule- straten uitstap". De man uit de BIK-ploeg hield woord. Zijn equipe werd overigens na het suc ces van zaterdag gehalveerd. Met Versluis ging ook Wim de Wilde in de bezem wagen en Ger St. Ni- colaas was in Eijsden, op advies van de dokter nïet meer vertrok ken. De bezemwagen uit Olympia's rohde heeft overigens gisteren in Limburg zelf met .de brokken ge zeten. De auto reed in een grep pel en moest er worden uitgeta- keld. Dat lukte, het rijden daar na echter niet zo best meer. De chauffeur van de brokkenwagen heeft daarna profijt gehad van de aanwezigheid van twee passagiers. Ar ie Versluis, rit een de twee renners die voor in de wed strijd al was afgestapt, dook on der de motorkop en zag waar de problemen lagen. De Wegenwacht loste de moeilijkheden daarna de finitief op. ULESTRATEN Vijfenveertig man tegelijk aan de finish in Ulestraten. Een Russische winnaar van d'e Lim burgse „koninginneriit" en een klassement waarin slechts seconden de beste twintig amateurs scheidden. Een wat bizarre balans van het Limburgse weekeinde in Olympia's 25ste ronde van Nederland. .Ongelooflijk', riep toch teleurgestelde Amstelploegleider Herman Krott dan ook uit. ,,Na zo'n zware rit door de heuvels geen beslissing. Te gek gewoon". Do.or Henk Kruithof Maar even verderop in Ulestraten, waar Henk Mutsaars de oranje-lei derstrui mocht aanhouden, was diens sportdirecteur heel wat minder verbaasd. Jan Gisbers: „Ik wist zeker dat de echte strijd pas na Limburg zou worden gestreden. Ieder jaar roepen ze wel dat in de lastige sajftingen en gevaarlijke ult afdalingen de ontknoping Vorig jaar in de Engelse Milkrace pakte hij al een etappe. Nu vindt bij zich rijp voor het grotere werk. „Via een Franse Tour de Loir et Cher (derde), een rittenkoers in Italië en een daar gewonnen klassieker begint Mutsaars vol vertrouwen aan de resterende zevenhonderd vlakke kilometers van Olympia. Ook de Amstel-equipe (Van Vliet, Hassink, Van HouweUngen) en niet vergeten Michelin (met tijdrit- Ronde komt, maar hoe vaak nu werkelijk zo geweest. Ja, een Fedor den Hertog kon in Limburg minuten bij de anderen wegrijden. En ook Roy Schuiten sloeg er nog .toe. Zulke uitschieters zijn er dit seizoen niet. Er zi'jn wel tien jongens van gelijk niveau. Daarom heb ik mijn ploeg verzekerd dat het grotte spel pas op de terugweg naar Brabant zou beginnen. Wat denk je: zo'n etappe naar Drachten op woensdag. Tweehonderd kilometer. Een beetje wind en er rijdt daar zo Tegen die achtergrond was het weinig enerverende gebeuren, in vooral de 140 kilometer tussen Eijsden en Ulestraten, simpel verklaard. Het verloop van de koers speelde immers ook volledig in de kaart van de paarse Van Erp-briga- de, die op zaterdag het keiharde werken beloond zag met het eerste oranje-tricot in toch al flink wat sponsorjaren. Adrie van Houwelin- gen klom na de aankomst in Eijsden dan wel op het ereschavot en liet zich huldigen, maar een protest maakte zonneklaar dat nieit de Amstel-renner, maar Henk Mutsaars de leider was. Achter zondag afgestapte solowinnaar Arie Versluis maakte de Brabander (22) immers wel deel uit van de groep van 22 man die zich in de plaatselijke omlopen op de streep nog voorafgegaan door groene-trui- drager Leo van Vliet losmaakte. Veertig kilometer sleuren op kop van het peloton (met Van Leeuwen en Lubberding als sterksten) was echter nodig geweest om het gevaar van een door tweevoudig ronde win- naar Frits Sohür ingezette en later dcor Hassink, Koersen, Basko, Prinsen en De Lange gesteunde vlucht in te dammen. Van Erps taktiek voor de echte heuvelrit kon vervolgens, bij gebrek aan op wellicht Lubberding na echte klimmers in de ploeg, niet anders zijn dan de schade zoveel mogelijk beperken. Proberen de groep com pact te houden. Zeker nadat na de eerste beklim ming van de steile (twintig procent) Keuteberg Mutsaars ten val kwam. De man uit Sdhijndel: „Ik dacht dat het op dat moment gedaan was. Over een Spanjaard (Landron de Guevarra, die een sleutelbeen brak) tuimelde ik heen. Maar gelukkig kwam ik steun (Havik) tegen. En voorop deden wat ze konden' De inspanningen van Sohür, Bakker, Kuys, Pirard en vooral Van Vliet het secondenverschil. ,En" schuwde Van Gerwen nog, „vergeet die Russen en Tsjechen niet. Die dan de laatste 22 km: 1. Van Erp doen veel beter Standen Tweede etappe: Ploegentijdrit ove 27.52 (met bonificatie 26.52), 2. Am- stel 28.15 (met bon. 27.45), 3. Sovjet- Unie 28.21 (met bon. 28.06). Tweede deel: 1. Versluis (BIC) 3.34.34 (met bon. 3.34.19), 2. Van Vliet (Amstel) 3.34.51 (met bon. 3.34.41), 3. Galinajoeskas (Sovj.) 3.34.53 (met bon. 3.34.48), 4. Huisjes (Soka) 3.34.53, 5. Matoesek (Tsj. SI.) z.t. Derde etappe: 1. Vikenti Basko (Sov) 3.38,43 (met bon) 3.38,28), 2. Fons van Katwijk (Van Erp) 3.39,0 (met bon. 3.83,50), 3. Toon van der Steen (Mil) 3.39,09 (met bon. 3.39,04), 4. Gerry Mak (Bossche Staalbouw) 3.39,09, 5. Piet Kruys (Batavus) 3.39,09. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Henk Mutsaars (Erp) 11.33,37; 2. Leo van Vliet (Ams) op 3 sec.; 3. Toon van der Steen (Mil) op 5 sec.; 4. Jan Bakker (Ket) op 12 sec.; 5. Michel Jacobs (Mie) op 21 sec.; 6. Jan Huisjes (SOK) op 26 sec.: 7. Adri van Houwelingen (Ams) op 28 sec.; 8. Viktor Galinajoeskas (Sov) z.t.; 9. Albert Scheffer (Ket) op 31 sec.; 10. Hans Koot (Erp) z.t. Roy Schuiten heeft gisteren het tweede deel van de zevende etappe van de Dauphine Li'beré gewonnen. Het was een tijdrit over 27 kilome ter. Tweede werd Bernard Thevenet. Joop Zoetemelk eindigde als zestien de. Eerder op de dag had de Frans man Dard het eerste gedeelte van de etappe, een rit over 143 kilometer gewonnen. Gerard van Vianen was de beste Nederlander met een zesde plaats. Bernard Thevenet, die zater dag de zesde etappe op zijn naam bracht, heeft de leiding in het alge meen klassement voor Lopez Carill en Raymond Delisle. Joop Zoetemelk staat achtste. Algemeen klassement: 1. Thevenet 33.28.54; 2. Lopez Carrill 33.29.59; 3. Delisle 33.31.04; 4. Fuchs 33.32.03 5. Van Impe 33.32.13 6. Danguillaume 34.03; 7. Vallet 34.53; 8. Zoetemelk 35.39. De Belg Patrick Serou heeft giste ren de tiende etappe van de Ronde van Italië op zijn naam gebracht. Sercu versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Rik van Linden en de Italiaan Mario Basso. Later op de dag maakten officials uit, dat Basso en Van Linden elkaar hadden ge duwd en als straf werden de twee renners naar de laatste plaats ver wezen. Roger de Vlaeminck schoof hierdoor op naar de tweede plaats. De 27-Jarige Engelsman Ian Hal lam, die uitkomt voor het b-team van Groot-Brittannië, heeft gisteren in Brighton de proloog van de Ron de van Groot-Brittannië gewonnen. Hij legde de 3.2 kilometer lange tijd rit af in vier minuten en 12.4 secon den. De Pool Jan Brzezny werd twee de op 1,2 sec. Gaby Minneboo eindig de als beste Nederlander op de tien de plaats met een achterstand van zeven seconden op de winnaar. De Oostenrijker Leo Karner heeft gisteren de Ronde van Neder- Oostenrijk gewonnen. Hij werd in de vijfde en laatste etappe van Wiesel- burg naar Neudorf over 173 kilome ter tweede achter zijn landgenoot Ro man Humenberger. De twee ont snapten dertig kilometer voor het einde en namen een voorsprong van twee minuten en 25 seconden. Jan Jonkers, die na drie etappes op de derde plaats lag, behield deze positie. Het eindklassement: 1. Karner 16.56.25; 2. Humenberger op 58 sec.; 3. Jan Jonkers (Ned.) op l.ll; 4 Schattelbauer (Oos.) op 1.46: 5. Mitteregger (Oos.) z.t. 6. Kircher (Oos.) op 2.03; 35. Gevers (Ned.) op 50.10. Roy Schuiten lometer. Zijn landgenoot Caverzasi zaalhandbaltoernooi gewonnen werd tweede. Het algemeen klasse- r~e^ Haa0* I*1 de finale versloegen de ment na de tiende etappe 1. Felice Gimondi (It.) 52 uur 54 minuten en 41 seconden; 2. Johan Demuynck (Bel) op 44 seconden; 3. Francesco Moser (It.) op 52 Schermen Tonneke Wolthuis Petrus is gisteren in West-Berlijn tijdens het schermtoernooi Lachend gaat de Rus Basko over de finish. Hij werd "winnaar van de derde etappe van Olympia's Toer. den; 4. Roger de Vlaeminck (Bel) op witte beer in de floretfinale als 1 het oude record met 5.6 KARL MARXSTADT Tijdens de houder Olympische kwalificatiewedstrijden meter, atletiek iu Karl Marxstadt hebben Oostduitse atletes van zich doen spreken. De Oostduitse estafette- record bij elkaar te lopen seconden (het oude record stond met etmalen slaagden de lopers, bij 42.51 al op naam van de DDR) gisteren bracht Marianne Adam haar eigen wereldrecord kogelstoten van 21.60 meter naar 21 meter en 67 centimeter. Ook het wereldrecord polsstokhoog springen werd het afgelopen week eind verbeterd. De Amerikaanse stu dent Earl Bell sprong in Wichita (Kansas) 5.67 meter, twee centimeter hoger dan zijn landgenoot Dave Ro de achtervolging wat berts in 1975 had gesprongen. Ook het Europese record polsstokhoog- anderen uit de formatie springen sneuvelde. De twee Polen Kozakiewicz en Slusarski gingen bei den over 5.62 meter. Kozakiewicz was gang vinden omdat hij werd wegge roepen voor een spoedvergadering. De estafette die in het kader van de hartweek was georganiseerd heeft in totaal 10.000 toeschouwers getrokken. De Sowjet-Unie heeft de twee daagse atletiekwedstrijd tegen West- Duitsland gewonnen. Bij de heren zegevierden de Russen met 148 tegen 115 punten en bij de dames was het verschil 26 punten: 139 tegen 113. In een gelijktijdig gehóuden wed strijd tussen de damesteams van West-Duitsland en Bulgarije wonnen de Westduitse dames met 76 tegen 58 punten. zich ook Hermens bevond. Hermens die weer eens in de kleuren van zijn oude club liep, voltooide zijn 25 km. - iedere loper voltooide een dergelijke afstand in één uur, 23 minuten en 23,5 seconde, onder het officiële na tionale record. Of dit record, dat gistermorgen om zes uur bij harde wind werd gelopen erkend zal worden is twijfelachtig. Het startschot van deze 1000 kilometerestafette werd donderdag gelost door de minister land het landehklassement vijf kamp i Justitie, mr. A. van Agt, die ook tijdens de poging enkele malen blijk van belangstelling gaf. De bedoeling van de bewindsman om de laatste ronden mee te lopen, kon geen door- damea gewonnen met een totaal 12.720 punten. Zwitserland werd 2de met 11.806 punten. Oost-Duitsland werd niet in de klassering opgeno men, daar Christina Laser gisteren niet meer aan de start verscheen. Het individuele klassement leverde een overwinning op voor de Oost duitse Burglinde Pollak. Zij behaalde 4681 punten. Tweede werd de Oost duitse Andrea Seeger met 4393 pun ten en derde Mieke Sterk met 4362 punten. Voor Mieke Sterk was de meerkamp een examen voor de Olympische spelen. De Nederlandse recordhoudster, die in het winter seizoen nogal langdurig is geplaagd door blessures, toonde het afgelopen weekeinde de onmiskenbare stijging in vorm. Mieke Sterk toonde haar groeiende vorm vooral bij het hoog springen (1.71 m) en de 200 meter, waarop zij na een vinnig duel met de Oostduitse wereldrecordhoudster Pol lak met eentiende seconde achter stand finishte op 23.9 seconden. Bij de tienkamp van de heren won Oost-Duitsland overtuigend met 30.696 punten, ruim 100 punten voor Zwitserland. België werd derde, Ne derland vierde. In het individueel klassement won de Oostduitser Dem- mig met 7834 punten. Eltjo Schutter, voor wie dit ook een soort Olympisch examen was, was met een vijfde plaats de beste Nederlander met 7629 punt. Ditmaal brak de Nijmegenaar met zijn gewoonte om in elke tien kamp zijn totaal te verbeteren, waar door hij zijn nationale record (7700) niet verscherpte. Hierbij heeft vooral de zaterdagavond gevallen regen een negatieve rol vervuld. Het NOC moet eind juni over uitzending van o.a. Schutten beslissen, eind juni heeft hij in Kopenhagen nog een kans om zich waar te maken. Een verbetering van zijn record moet dit seizoen nog mogelijk zijn. Het landenklassement bij de jongens werd gewonnen door België, met een totaal van 19.208 punten. Nederland werd tweede met 19.166 punten en Zwitserland eindig de als derde met 19.108 punten. Derde plaats waterpok) team BOEDAPEST Het Nederlands waterpoloteam heeft het waterpolo- toernooi om de Tungsramcup in Boedapest als derde geëindigd. Za terdag leed het Nederlands team de eerste nederlaag tegen Hongarije (5—2), gisteren won Oranje met 42 van Canada. Hongarije werd winnaar, Cuba werd tweede, maar ook de derde plaats van Nederland wekte tevredenheid bij coach Trum- bic. Vooral omdat de tweede keus (de basisspelers Stroboer, Thoonen, Keman en Buunk konden niet aan wezig zijn) zijn mogelijkheden met betrekking tot Montreal heeft ver ruimd. De tweede keus heeft zich uitstekend aangepast zodat elk van de gegadigden zal moeten vechten voor zijn plaats in de Olympische Vrij spel (op drie seconden tweede waren) tevergeefs. Steeds kwam er wel een groepje weg, maar reed het peloton keihard terug. Waarbij Van Erp hulp kreeg van de sterke Russen, die na zestig kilometer ervaren Vikenti Basko (27 jaar, afgestudeer de sportstudent, afkomstig uit Minsk, deel uitmakend van de Olympische selectie, dit jaar derde na twee ritzeges in Marokko en in 1972 uitgevallen in de Nederland se Ronde met een hersenschudding) vooruitstuurden. Mutsaars keerde terug in de hoofdmacht, moest op de Gulpenerberg (na 75 km) weer lossen maar sloot alsnog aan. Even werd zijn positie behalve dan door Basko die intussen anderhalve minuut afstand had genomen nog bedreigd. Van Vliet <al tweemaal door materiaaldefect: lekke band en losgedraaide pion getroffen) viel in de tweede bestijging van de Keuteberg (negen tig km) echt aan. Met Arie Hassink kwam hij ook weg, maar de Honselersdijker werd geremd door «en vaste schakel in de ketting. Frits Schür bracht de groep bij. De heuvels hadden geen favorieten (alleen Brokelman raakte na een lekke band achterop) geveld. Op de Adsteeg was er nog wel een kleine kans, maar daarbij greep Van Gerwen in. „Er volgen nog gekke dagen", voorspelde de winnaar van Zuid-Holland en de Baronie. „Het Lep vandaag prima. Let straks maar eens op mij". Ploegmaat Mutsaars zag de toe komst) eveneens optimistisch in. Acid van Leeuwen erelid ALPHEN Er was voor de Ko ninklijke Zeil- en Roeivereniging „Hollandia" dit weekeinde alle reden om feestelijk gestemd te zijn. Niet al leen vanwege het record aantal deel nemers, dat over de baan werd "ge jaagd" maar ook door het feit dat twee van haar leden, de heren A van der Veen Meerstadt en de in sportkringen zeer bekende verslag gever Aad van Leeuwen tot ere leden werden benoemd. Uit handen van voorzitter J. Have laar ontvingen beide „routiniers" de bijbehorende versierselen. Zaterdag en zondag speelden zich op de Oude Rijn de meest spannende taferelen af. Dat kwam voornamelijk door het feit dat de sterke meewind goed roeien bijzonder lastig maakte. Neem daarbij het geval dat de baan zeer smal is (slechts drie ploegen) en vol kronkels zit, dan zijn de moeilijk- heidsfactorn opgenoemd. Alle Nederlandse topploegen ont braken dit Jaar, maar desondanks stuurde Nereus nog een zeer goede ploeg. De ploeg van coach Dekker kwam in verschillende races uit en had een uitstekend weekeinde met als resultaat drie 2000 m overwinnin gen en twee zeges in de sprint. Een van de fraaiste overwinningen zonder .meer die van het Hoofd- Voor de achten hadden zich alleen Njord en Nereus/Okeanos ge meld. Na een zeer felle start van bei de ploegen, werd een adembenemend boord aan boord gevecht geleverd en gelukte het Nereus/Okeanos' pas in de laatste fase van de strijd Njord voorbij te komen. In de fraaie tijd van 5.59 finishte Nereus/Okeanos, waarbij de ploeg voor de tweede maal in de historie onder de zes minuten bleef. Toch won Njord nog in de acht en wel op zaterdag, toen in het A-veld Nereus/Skoll en Phocas ruim op achterstand werden geroeid (6.14.6). Hoewel het roeien op het water voor sommige ploegen grote problemen opleverde, maakte de mee wind goede tijden wel mogelijk. Zo werden meer dan tien baanrecords scherper gesteld. Dat gebeurd o.a in de zeer spannende strijd tussen de ploegen van Okeanos en Proteus/ Eretes in de finale lichte vieren. Dankzij een fantastische eindsprint van Okeanos werd Proteus in de laatste meters op achterstand gezet in de tijd van 6.56.2 (oud: 7.03.4). Vlak daarachter eindigde Proteus/ Eretes in 6.57.0. De Leidse ploegen lieten zich de beide dagen niet onbetuigd en be haalden enkele fraaie overwinningen. Zo werd zaterdag door de lichte se nior B vier van Asopos de Vliet ge makkelijk van Argo gewonnen, en bleef de combinatie-vier van Asopos de Vliét/Njord een andere vier van Njord ruim voor. Zondag was de dubbel twee van Die Leythe superieur boven de ploeg van De Hunze, dat in de golven het hoofd niet koel wist te houden. Winst en een nieuw baanrecord was er voor de lichte B acht van Njord, dat na de overwinningen van de laatste weken de concurrentie wederom tot wanhoop bracht. Nu werd in de finale Aegir „dolgedraaid" en wonnen de discipelen van de coaches Hoek en Paymans opnieuw. Ook de zege in de overnaadse vieren ging naar Njord. De bezetting bij de dames was in tegenstelling tot de heren wat ma ger. Vermeldenswaard is echter de overwinning van de dubbel vier van Asopos de Vliet, dat PDS/Prot./Ere tes en Naarden het nakijken gaf. De tijd van 3.43 betekende een nieuw baanrecord. De combinatie Beatrix/ Njord/Leythe won in de finale vier met stuurvrouwe krap van Aegir en Gyas. Aad van Leeuwen werd be noemd tot erelid van de eniging Hollandia DUISBURG Alle Nederland se topploegen namen dit week einde deel aan de internationale roeiwedstrijden, die in Duisburg werden gehouden. Vele ploegen bereikten de finale, maar door dat er geen deelnemers uit de Oostbloklanden aanwezig waren, moeten deze resultaten als enigs zins geflatteerd worden be schouwd. De beste prestatie leverde het Dudok-duo Van de Pas en Van Vianen. Zaterdag won de KMA- ploeg en verbeterde zij het baan record, terwijl gisteren een fraai bevochten tweede plaats achter de Amerikanen Matthews en Froebenhill hun deel werd (7.25.5 tegen 7.26.8). Ook de Nereus-vier zonder stuurman boekte een aardig succes en werd derde in de zware finale achter het sterke Noorwegen en West-Duitsland. Laga, maar dan gestuurd, roeide een goede voor- wedstryd, werd tweede achter de Farber vier, maar moest in de finale (die in een opkomende storm werd verroeid) met een derde plaats genoegen nemen. De twee zonder stuurman blijft het zorgenkind van de T.A.C., want Van der Horst en Boescho- ten werden door de Duitsers en de Joegoslaven op een bedenke lijk grote achterstand geroeid. De Nautüus-broers Vervoort tracht ten nog eenmaal Nereus te ver slaan. maar faalden opnieuw, waarmee Montreal voor hen één groot vraagteken wordt. Ook bij de dames was de in ternationale concurrentie niet groot. Nereus/Orca/Triton triom feerde fraai in de vier (3.36) voor de Westduitse dames en de En gelsen. De Ric-combinatie ver overde een tweede plaats achter Noorwegen en bleef het Canadese duo na een goede eindspurt net Aegir-skiffeuse ,Ingrid Dussel- dorp maakte een goede indruk. Zij won weliswaar niet, maar haar tweede plaats achter de Westduitse Toader geeft hoop voor de toekomst. De lichte vieren van het Spaar- ne en Skadi/Laga waren volko men kansloos evenals de skif- feurs Doorn en Brouwer in hun finale. Punt en Robbers (Njord/ Leythe) werden in de finale zes de en laatste.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12