„Voetballen als beroep" „GEEN PROBLEMEN" Doek lijkt voor kansloos MVV te gaan vallen UEFA Cup-voetbal schrale Ajax-troost VOETBAL EXTRA Minister van Doorn ontvangt lijvig rapport Uruguay trekt zich terug uit Olympisch voetbaltoernooi. LOTTO SCORES IN BETAALD VOETBAL Vlagvertoon van Telstars Frank Kramer PAGINA 10 MAANDAG 31 MEI 19' ZEIST Amper twee uur heb ben de afgevaardigden als kent het betaalde voetbal geen proble men zaterdag maar nodig ge had voor hun voorjaarsbUeen- komst in het KNVB-sportcen- trum in Zeist. En passant werd In dat tijdsbestek ook nog de agenda voor de komende bonds vergadering besproken. Zelfs het discutabele betaalde zaalvoetbal werd een hamerstuk. Nadat voorzitter mr. Jacques Ho- gewoning had gezegd dat een enquête 22 reacties 17 clubs waren voor invoering ervan en 5 tegên had opgeleverd, kon digde hjj aan dat een proef zou worden genomen. Een eventuele sanctionering van het betaalde zaalvoetbal mag echter niet lei den tot verhoging van de uitga ven van deze sectie. Hij liet voorts weten dat van Limburgia, kampioen van de hoofdklasse C, een officieel ver zoek was ontvangen om eventueel tot de profsectie te worden toege- Mr. Jacques Hogewoning, die dr. Schuurman, zo'n dertig jaar voorzitter van Willem II, de ver sierselen behorend bij het bonds- ridderschap uitreikte, maakte de afgevaardigden voorts blij door op te merken dat in het seizoen 1977-T8 vrijwel zeker drie Neder landse clubs aan het toernooi om de UEFA-beker mogen deelne- Een voorstel in de reglementen de verplichting in te bouwen dat een speler die voor een buiten landse club gaat spelen zonder beperking beschikbaar moet blij ven voor het Nederlands elftal werd aangehouden tot de najaars vergadering. Jaap van Praag van Ajax hield het bestuur voor dat deze eis zou inhouden dat er min der hoge transfersommen kun nen worden bedongen. ZEIST Drs. Martin Snoeck, voor zitter van de WCS, heeft minis ter H. van Doorn van CRM zater dagmiddag in Zeist het rapport „Voetballen als beroep" aangebo den. Baste van dit tweehonderd bladzijden tellende werk van de vakvereniging dn het betaalde •voetbal is een uitgebreid onder zoek by de olubs. Van de 37 be taald - voetbalorganisa ties hebben er 33 aan de totstandkoming mee gewerkt. Vitesse, Volendam, Tel star en PC Amsterdam hielden (hun boeken voor de onderzoekers gesloten. De arbeidsvoorwaarden en -omstandigheden worden er in (belicht. Martin Snoeck en zyn strijdlustige secretaris-generaal Karei Jansen trachten de bewindsman, <fie een deel van de algemene vergadering bijwoonde, tevergeefs uitspraken ten aanzien van hun problematiek te ontlokken. Voorzitter Snoeck toonde zich verbaasd over de uit lating van minister-president Den Uyl dat „topsport principieel geen recht op overheidssteun heeft". „Waarom een andere behandeling voor topsport dan topkunst?" vroeg hij zich af. Teleurgesteld was hij ook over de houding van de overheid, die het verrichten van arbeidsbemiddeling in het be taalde voetbal, by de wet verbo den, niet aanpakt. De WCS over weegt een aanklacht by de offi- 'cier van justitie in. Amsterdam in te dienen. „Als we zo doorgaan gaat het be taalde voetbal naar de knoppen", stelde Karei Jansen centraal. „We staan op een kruispunt van wegen. De leiding van het betaalde voet bal zal in professionele banen moe ten worden geleid". Hij eiste een democratisering binnen de KNVB. De spelers zouden, zoals reeds lang Is bepleit medezeggenschap moeten krijgen in de algemene vergadering van *t betaalde voetbal. Vertegen woordigers van de WCS zouden voorts deel moeten uitmaken van het bestuur van de profsectie. Minister Van Doorn liet de proble matiek vooralsnog voor wat ze was „Ik zal niet echt in de materie duiken", zed hy in een korte toe spraak, daarvoor is voor my de tyd nog niet gekomen. Eerst wil ik gekwalificeerde medewerkers om advies vragen". Dat de wijzigingen die de WCS voorstaat al voor het komende sei zoen kunnen worden doorgevoerd, achtte hy vrywel uitgesloten. De commissie, die de werkwijze van de raad van betaald voetbal onder zoekt zal dan vermoedelijk nog geen rapport hebben uitgebracht. Voorts zouden de veranderingen konsekwenties hebben voor 's ryks begroting, die nu al wordt voor bereid. Hoop gaf de bewindsman de WCS overigens wel, getuige zijn woorden: „Het is voor ons al len duidelijk, dat het zo niet lan ger of niet lang meer zal kunnen gaan. Er zou sprake zyn van dis plezier voor een grote groep van passieve recreanten als we de zaak zouden laten wegrotten, Dat be tekent dat ook de ryksoverheid er het zyne aan zal doen". Uit het rapport blykt dat SC Amers foort, PC Dordrecht, SW, FC Vlaardingen en Willem II een jaar lijks inkomen hebben dat de 200.000 gulden nog niet haalt en dat slechts Ajax, Feyenoord, PSV en FC Twen te meer dan anderhalf miljoen gul den incasseren aan recette en sub sidies. Het cyfermateriaal leert dat 91 van de 774 spelers in het be taalde voetbal volledig professional zyn. In de aanbevelingen is onder meer vastgelegd, dat de wet op het mi nimumloon OOk V! Minister Van Doorn moet worden op alle contractspe lers. Er zal een vyfdaagse werk week moeten worden ingevoerd van 35 uur. Deze wensen zyn ook opgenomen in het ontwerp CAO betaald voetbal, dat de WCS ter vergadering uitbracht. Verbetering van de opleiding van de jeugdige voetballer en de mogelijkheid tot studie zijn naast 't recht op mede zegge nschap andere verlangens die in het rapport worden geuit. Van de overheid wordt gevraagd de contractspeler zelf te laten bepalen wanneer hij tussen zijn 18e en zyn 28e zelf zyn dienstplicht wil ver vullen, dit gezien het byzondere karakter van het voetbalberoep. gende wolken voor FC Amsterdam wat dunner te worden, maar gaat het er tevens naar uitzien dat het doek voor MW zal vallen. Het zal de eerste maal in de ryke historie vam de Maastrichtenaren worden dat zy degraderen. Maar een kat in het nauw maakt vreemde sprongen. Tweede Pinksterdag is meer bekend, al kan FC Amsterdam deze dag met iets meer vertrouwen tegemoet blik ken dan MW. De Graafschap heeft zich in Doe- tinchem tydens het „degradatietref- fen" tegen FC Amsterdam niet wil loos naar de slachtbank laten leiden. De Grafelyken moesten zelfs een achterstand wegwerken. Heini Otto had FC Amsterdam snel een rust gevende voorsprong bezorgd, maar door Nanlohy was het twee minuten later reeds gelyk. FC Amsterdam, hypernerveus, trok krampachtig sa men maar bezat in deze ontmoeting in Otto een kapitale kracht. HJj bleef zijn ploeg stuwen en animeren en zelfs toen Gerdo Hazelhekke de Gra felyken naar een 21 voorsprong had geschoten en iedereen reeds dacht dat de Amsterdamse ploeg ge slagen was kwam opnieuw Otto naar voren en hielp zyn team aan een gelyk spel2—2. Een byzonder belangryke punten- Limburgia kan aanspraak op overgang maken EMMEN Germanicus is uitge schakeld voor het nationaal kam pioenschap bij de zondagamateurs. Na de 41 nederlaag by CW ver loren de Drenten nu op eigen terrein met 20 van Limburgia, dat eerder met 22 had gelijkgespeeld tegen CW. Limburgia kan nu definitief aanspraak laten geiden op de over gang naar het betaalde voetbal. Lim burgia was trouwens de enige kan didaat uit het amateurvoetbal die zich heeft aangemeld voor een over gang naar het betaalde voetbal. Een tweede plaats in de kampioenscom petitie is al voldoende am daarvoor in aanmerking te komen. De Lim burgers zuilen echter nog aan een aantal andere voorwaarden moeten voldoen om 'toegelaten te worden. Limburgia verdiende de zege in Coevordetn. Kwalitatief was Limbur gia de betere ploeg. Vooral op het middenveld excelleerden de Limbur gers met Deben en Van Wijk als grote uitblinkers, waarbij zich de teruggetrokken spelende linkerspits Heemskerk voortreffelijk aansloot Een verdedigingsfout bij de Drenten stelde Deswij zen twee minuten na de hervatting in staat Limburgia op 'n 01 voorsprong te zetten. Zeven mi nuten later strafte Heemskerk een fout van de te ver voor zyn doel staande Drentse doelman Mellema genadeloos af, wat de wedstrijd voor 4500 kijkers reeds vroegtijdig besliste, 0-2. MONTEVIDEO Urugay zal niet meedoen aan het Olympische voet baltoernooi in Montreal. Het land had zich reeds voor de eindronde ge kwalificeerd. Het was ingedeeld met de Olympische kampioen 1972 Polen, Iran en Nigeria. Het verrassende be sluit werd genomen op grond van het feit dat Uruguay geen ploeg van enige kracht op de been kan bren gen door de amateurbepalingen. De bond meent dat door het profvoet bal er slechts een ploeg van tweede klasse of zelfs nog minder niveau op de been gebracht kan worden. De bond acht dit niet juist en wy-st daar bij op de Oostbloklanden, die geen profvoetbal kennen en hun sterkste ploegen naar Montreal sturen. De verhoudingen worden daardoor scheef getrokken en de Uruguese SPORTTOTO NAC Telstar Sparta Eindhoven Excelsior MW FC Den Haag NEC Roda GA] PSV Feyenoord Graafsch. FC A'damj AZ'67 FC Utrecht j B. Mönch. gl Schalke Kickers O FC Köln Bayern M Eintracht Hanno. Fort. Düss. De winnende cyfers van lotto nr. 22 zyn: 6-9-12-16-29-39 Reservegetal: 40. Het aantal deelnemers aan lotto nr. 22 bedroeg 798.454, die voor een inleg zorgden van 3.195.523 gulden. Het pryzenbedrag is 1.629.200 gulden. DUITSLAND 12 - 15 - 17 - 25 - 32 - 41 Reservegetal: 8 SUPERTRIO 10. Jewel (Wetemans); 6. High Tree (Vandeuren)8. Lismora (Launch bury). Trio uitbetaling 1.001,20 gld. Om zet 41.386,- gld. AMSTERDAM Ten koste van een slechts by tijden agressief FC Twente heeft Ajax zich in een vreem de wedstryd verzekerd van interna tionaal voetbal 53. De teams maak ten er een middelmatig treffen van ondanks de acht doelpunten. Ajax speelde, zoals Michels later opmerk te, zoals het dat het hele seizoen al had gedaan. Goede momenten afge wisseld met zwakke ogenblikken. Die sterke momenten kende AJgx niet vaak. Voor rust onderscheidde Geels zich met de openingstreffer hard en laag langs Gross. Verder was het vooral Twente dat, vooral na de gelykmaker door Van Ierssel (ver rassend van afstand) het initiatief had. De Ajax-verdediging had hoofdzakelyk zwakke momenten. Vooral toen Suurbier al vrij snel met zyn enkel begon te sukkelen <im Joegoslavië zal hy weer in orde zyn) moest Ajax Twente vaak laten gaan. De tweede helft bracht opluchting voor de Amsterdammers. Suurbier kwam niet meer teurg. Gerrie Müh- ren verving hem waardoor Notten die een byzonder zwakke middag had, rechtsachter werd. Mühren, nog al tijd de briljante technicus, bracht wat meer intelligentie in het spel van Ajax. Brokamp zorgde snel voor 21, maar even vlot was het Grit ter die by een volledig gebrek aan attentie in de Ajax-verdediging met de knie voor 22 zorgde. Nadat Barry Hulshof? Jan Jeuring onreglemen tair het scoren had belet (de verder zwakke Van der Kroft gaf geen straf schop), kreeg Ajax het even op zyn heupen. Steffenhagen, Ajax zal hem volgend seizoen missen, Geels en Bro kamp zorgden in ruim twintig minu ten voor 5—2. Verder bleef de sohade vcor Twente dat veel op buitenspel speelde, be perkt. Hoewel Jeuring nog voor 53 zorgde zal de ploeg van trainer Kohn h:i volgend seizoen zonder interna tionaal contaot in de UEFA-cupstrijd moeten stellen. Voor Ajax, waar Michels (voorlopig?) afscheid nam van „De Meer", is dat er wel. Het is echter een schrale troost voor de ploeg, die in deze competitie eens een voorsprong van drie punten heeft ge had. In het voetbaltoernooi ter ge legenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten heeft Groot- Brittannië in een sensationele wed stryd met 32 van Italië gewonnen. De Italianen die bij rust een voor sprong hadden van 02 door tref fers van de Torinospeler Francesco Graziani, stortten in de tweede helft ineen toen de Engelse binnen zeven O SpartaEindhov. 01, rust stand 00. 79 Bleyenberg 01. Scheidsrechter Van Dijken. Toe schouwers 4500. FC Den Haag—NEC 2—1 (11). 23 Van Leeuwen 10, 38 Visser 11, 53 Schoenmaker 2—1. Scheidsrechter De Bruin. Toe schouwers 4000. ExcelsiorMW 20 (10). 43 Cor Pot 10, 90 Van Diggele 20. Scheidsrecht. Weerink. Toe schouwers 6500. De GraafschapFC Amster dam 2—2 (2—1). 3 Otto 0—1, 5 Nanlohy 11, 23 Hazelhekke 21, 72 Otto 22. Scheidsrechter Kei zer. Toeschouwers 4500. „Wie is dat?" vroegen de PSV'ers zich verbaasd af toen een vreemd persoon na afloop in de kleedkamer handjes kwam schudden. De vreem de persoon bleek minister Van Doorn te zijn. De eerste man van CRM tegen de nummer een van PSV: „Van harte gefeliciteerd. En ik deel u hierbij mede dat ik een groot respect voor jullie koester". Van Beveren straalde bij deze woorden. Een KNVB-official na de vooral voor rust meedogenloos harde tweekamp: „Blij dat Van Doorn er was en niet Van Agt". Verschillende PSV'ers vonden het noodzakelijk met champagne de vieze smaak uit de mond te spoelen, die zij van het „bikkelen" van de Rotterdamse lieverdjes hadden over gehouden. Jan van Beveren: „Heb je Nico Jansen weer gezien? Ik ging na een klap van hem gestrekt achterover. Ja, het was ziin favoriete uithaal. Precies tussen m'n ogen". Nico Jansen, nadat hem was ingefluisterd wat Neerlands beste doelman over hem had gezegd, nijdig: „Die Van Beveren moet lekker een kampioensfeestje gaan vieren en niet zo vreselijk zeuren". e AZ '67—FC Utrecht 1—0 <10). 25 Kees Kist 10. Toe schouwers 7000. Scheidsrechter Berrevoets. Roda JCGo Ahead Eagles 11 (00). 78 Van Deinsen 01, 88 Van der Lem 11 (str^ch.). Scheidsrechter Pyper. Toeschou wers 6000. Ajax—FC Twente 5—3 (1-1). 9 Geels 10, 21 Van Ierssel 11, 48 Brokamp 21, 50 Gritter 2—2. 64 Steffenhagen 3—2, 68 Geels 42, 74 Brokamp 52, 76 Jeu ring 53. PSVFeyenoord 41 (10). 19 Van der Kuilen 10, 51 Vrey- sen 11, 58 Deijkers 21, 63 Van der Kuylen 3—1, 78 Willy van de Kerkhof 41. Scheidsrecht. Cor- ver. Toeschouwers 28.000 (uitver kocht) NAC—'Telstar 1—0. 87 Ver meulen 10 (str.sch.). Scheids rechter Wellinga. Toeschouwers 4500. het reeds gedegradeerde Excelsioi Zelfs de supporterstrein heeft nie mogen baten, want de Limburger gingen kansloos ten onder tegen di Rotterdammers. Bevryd van zorgei speelden zy vryuit en door treffer van Pot (door MW als het war verstoten) en Van Diggele wer< MVV bijzonder onaangenaam ge> confronteerd met de by na niet meei te ontkomen degradatie. Met 64 bussen waren duizendei Maastrichtenaren naar Woudensteii gekomen om het in degradatiegevaai verkerende MW tegen Excelsioi naar de overwinning te schreeuwen Die morele ondersteuning met mu ziek- en andere veelsoortige instru menten heeft niet geholpen. Wel ondergingen de 6500 toeschouwer! de sensatie dat MVV maar niet kot scoren terwyi dat toch uit alle stan den had moeten gebeuren. Streuei| Dekker, Kerstges en Quaden kre gen van dichtby ongekende moge lijkheden, hen aangeboden door eer weergaloos spelende geblesseerd* Jo Bonfrère die zelf niet de krach bezat. Het leek slechts een kwestiJ van tyd om het eerste doelpunt van MVV te noteren, maar het gebeurd] juist aan de andere kant. Cor Pot die kort daarvoor zijn keeper be- hulpzaam was geweest om na i inzet van Nelemans de bal van lyn te vegen, scoorde in de 43ste i nuut. Van der Spek gaf de voorzet Pot, die twee jaar geleden zelf MW voetbalde nam een seconde tyd om de juiste positie te bepaler en gaf vervolgens Sies Wever geei kans (1—0). In de tweede helft werd het richtingsverkeer nog intensiever maar de drie woorden: „Het is i gelooflijk" klonken veelvuldig. Kor voor tijd maakte de voor Pot inge vallen Van Diggele er zelfs 20 uit een bekeken lob. minuten drie maal op ry scoorden. Mick Channon (Southampton) trof twee keer het doel en Phil Thompson van Liverpool zorgde voor het win nende doelpunt. Brazilië won voorts met 2—0 van de Verenigde Staten. De ruststand was 10 door een treffer van Gil die pas zyn vierde interland speelde. Met nog slechts één minuut te spelen scoorde Gil opnieuw. Er waren 20.254 toeschouwers. Zaterdag en zondag zyn drie wedstryden gespeeld voor de kwart finales van het toernooi om de Spaanse beker. Las Palmas won met 31 van Real Sociedad, Barcelona verloor op eigen terrein met 23 van Atletico Madrid en Betis klopte Es- panol met 31. De wedstryd Tene- rifeZaragoza wordt woensdag ge speeld. Het Nederlands jeugdelftal heeft zich in de eindronden van het toer nooi om de UEFA Cup goed her steld van de vrydag geleden 3—0 nederlaag tegen Rusland. Gisteren won het jongste Oranjeteam met 30 van Noord Ierland. Voor dezelfde groep zegevierde Rusland opnieuw met 3—0. Ditmaal over Denemarken. De stand in groep D: 1. Rusland 2 2 0 0 4 6—0 2. Nederland 2 10 12 3—3 3. Denemarken 2 10 12 56 4. Noord-Ierland 2 0 0 2 0 3—8 Roda JC heeft een eenjarige ver bintenis afgesloten met de 24-jarige Deense spitsspeler Jen Kolding. Voor de Deen, die uitkwam voor BK Ko penhagen en vier maal in het Deense elftal heeft gespeeld zou een bedrag betaald zijn dat in de buurt ligt van vyf ton. Kolding scoorde in het af gelopen seizoen voor BK Kopenhagen tien doelpunten. De transfer van Jo Körver, de 23- jarige linkerspits van Roda JC, naar Go Ahead Eagles is zo goed als rond. BREDA Frank Kramer van Telstar heeft tydens het eredi visie duel NACTelstar voor een merkwaardig incident ge zorgd.... Tydens de strijd die met 10 door NAC werd ge wonnen (het doelpunt kwam tot stand uit een strafschop veroor zaakt door Kamphues) was Kra mer het niet eens met een be slissing van scheidsrechter Wel linga. Deze gaf een uittrap voor NAC, terwyi Kramer meende een hoekschop te kunnen clai-'j men. Toen hy die niet kreeg schoot hy de bal demonstratief de tribune in, pakte de corner- vlag beet en ging daarmee op zyn rug lang de zylyn wandelen. I Telstar aanvoerder André bracht hem rap aan zyn ver stand dat hy dat vlagvertoon niet kon waarderen, scheidsrech ter Welling deed hetzelfde, zon der overigens een gele kaart te trekken. Eerlijkheidshalve zij vermeld dat Feyenoords stormram de woorden „vreselijk zeuren" niet gebruikte. Maar aangezien Voetbal Extra een zeldzaam fatsoenlijke rubriek is, hebben we zijn citaat enigszins vertaald. René van de Kerkhof draafde óp links Dick Schneider al hinnikend naar hartelust voorbij. De onstuimi ge broeder van Willy: „Maar dat was niet zo'n kunst, want Stoffel de Schildpad was al na tien meter bekaf". Tweede Pinksterdag Feyenoord De Graafschap, de afscheidswed- strijd van Jörgen Kristensen. De Deense dreumes: „Er komt natuur lijk niet meer dan een handjevol publiek. En ik denk dat ik ook niet ga. Ik vraag gewoon een vrije dag". Nog een speler die gisteren wat vergat: Wim Rijsbergen. Hij vergat na de ontgoocheling op tijd bij de bus te zijn. Hij zag hem nog net wegrijden Voetbal Extra weet dat sommigen er anders over dachten, maar wy geven Charles Corver een compli ment. Stel dat er een mindere arbiter had gelopen, wel dan had Je een veldslag gekregen waarbij de opwindendste taferelen uit „Oorlog en Vrede" kinderspel zouden zijn. Even serieus. Hans Dorjee maakt nu een grote kans om op het Kasteel de man te worden. Al zijn er ook hoge Spartaanse heren die het meer in een twee-hoofdige leiding zien zitten. Dennis Neville als manager en Hans Dorjee veldtrainer, zoals dat heet. Wim Suurbier ligt de laatste tijd hevig in de clinch met de politie, die meent dat hij te roekeloos met zijn auto omspringt. Theo Laseroms laatst in Zeist tegen de Ajacied: „Joh Willem, als het er dadelijk van komt dat je moet zitten, is dat helemaal niet erg. Doe je dat als de competitie begint gewoon in de weekends". Nog eentje van Theo Laseroms: „Bij mijn FC Vlaardingen hadden ze Jonan Cruijff willen kopen, iviaar ik heb gezegd: Dat kan niet, want de voorzitter stelt het elftal al op". Omdat Ernst Happel een zeer groot zwak voor Rotterdam heeft, stelde hij zijn vakantie naar Oostenrijk twee dagen uit om op zaterdag bij het jarige WCR in Rhoon een aftrap te verrichten. Happel na de aftrap bij de club van zijn vriend Bertus Kleinjan: „Deze ging niet zo best. Logisch overigens. Ik had die aftrap van gisteren nog in mijn benen". Een financieel nieuwtje: Happels Club Brugge verdiende dit seizoen aan het UEFA Cup-toernooi zeven ton. Gehoord van scheidsrechter Peter Gans. „Bij Eindhoven heb ik laatst gelachen. Op de wijs van „een witte eend op het midden van de weg" zongen ze daar op de tribune: „Een zwarte Gans op het midden van het veld". Nu we toch weer in Eindhoven zijn beland, de laatste woorden die Guus Brox sprak voordat hij in dj bus naar Rotterdam terug staptej waren: „Vanavond thuis hele mooi] muziek draaien om te trachten dezj geweldige teleurstelling te vergeten". Dokter Van der Hoeven vaö Sparta, die een groot paardenlief. hebber is, nam gisteren afscheid op het Kasteel. De dokter: „Ik ga ml nu op zondag met echte paarden bezig houden". Mansveld speelde dit weekeind zijn 500ste partij voor de Haags) top-elf. Fruitmanden, bloemen ei) cadeautjes voor Aadje. De captain! „Wil je in Voetbal Extra iedereeB namens my bedanken?" Willen we. 0 Omdat The Rolling Stones op nel Zuiderpark een thuiswedstrijd had den, speelde FC Den Haag uit bij VUC. Trainer Boskov vond dl accommodatie van VUC fantastisch „Ik zou hier best willen trainen", rief hij opgetogen uit. VUC-voorzitte Burger: „Dat kan, dat kan. Vooi zestig gulden in de week ben Je onz» man". B en W van Rotterdam hebbel met grote vreugde kennis genome! van de uitslag in het Philip Sportpark. Logisch, Je laat d Coolsingel niet helemaal opknappe) om hem dan bij een huldiging wee te laten afbreken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10