Sowjet-Unie en VS houden oog op kernproeven W.-Duitsland boos over plan Mitterrand Donaties blijven binnenstromen Levering kernreactors zint ook veel Amerikanen niet Wederzijdse inspectie Nog geen vergelijk op Unctad-conferentie Japan is zeer optimistisch Aftreden Britse regering geeist Syrië wil tegenover harde Israel lijn IEREN PATROUILLEREN ZELF ZATERDAG 29 MEI 1976 Ontvoerders Nadine zoeken contact MEXICO-STAD - Gisteren heeft zich een Mexicaanse cardioloog gespoed naar de woning van de Belgische ambassadeur in Mexi co, Andre Chaval, die in shock toestand verkeert sinds de ont voering van zijn 16-jarige dochter Nadine door linkse terroristen op Dr. Luis Rivera Collado begaf zich naar de ambassadeurswoning in gezelschap van een verpleeg ster. Nadat hij de ambassadeur had onderzocht, gaf hij hem een kalmeringsmiddel. Hij zei buiten tegen verslaggevers dat Chaval het "kalm aan" moest doen, maar verder niets mankeerde. Chaval en zijn vrouw proberen intussen - daartoe gemaand door hun ontvoerde dochter - aan de 10 miljoen pesos te komen die de terroristen willen hebben in ruil voor Nadine. Ze hebben nu onge veer de helft bijeen. Ambassadeur André en mevrouw Mireille Chaval vrezen met gro te vreze het volle bedrag niet op tijd bijeen te hebben. In het derde bericht van de ter roristen stond: "De gevangene zal worden terechtgesteld als het geld er niet komt". Een nieuwe termijn hebben ze niet gesteld, maar ze schijnen in te stemmen met Cha- vals voorstel hem tenminste tot het weekeinde respijt te geven. De vorige termijn verstreek vrij dagochtend om zeven uur. Intussen blijven bij de ambas sadeurwon img donaties van vrien den, sympathisanten en belang stellenden toestromen. Of de Me xicaanse regering rechtstreeks of via derden het bedrag zal aan zuiveren, is een open vraag. Pre sident Echeverrla houdt zich naar buiten toe aan een politiek van niet in onderhandeling treden met de extremisten. Mevrouw Chaval vertelde dat zij gistermorgen drie telefoontjes van de ontvoerders had gekre gen, maar dat de lijn alle keren gestoord was geweest. De eerste keer hingen de ontvoerders op omdat ze klaarblijkelijk de stem van de ambassadeursvrouw niet herkenden. De tweede keer deden ze dat wel, maar verstond zij hen ndet. De derde keer waren ze er opnieuw niet zeker van, dat de stem die van haar was. Mevrouw Chaval was zichtbaar in de war over het mislukken van het telefonische contact, maar naar 't scheen, werd later contact gemaakt dat bevredigender ver liep. Kabinet bezorgd DEN HAAG (ANP) Minister president Den Uyl heeft gisteravond gezegd, dat de regering een mogelijke mislukking van de Unctad-conferen tie in Nairobi als „een zeer ernstige zaak" beschouwt. Naar zijn mening zal de zich af tekenende mislukking bijdragen tot een polarisatie in de verhoudingen tussen de arme landen en de geïn dustrialiseerde landen, zeker nu ver wachtingen over de conferentie wa ren gewekt. Volgens de premier be tekent een mislukking ook een ern stige terugslag op de gang van za ken binnen de Europese gemeen schap. Het is niet uitgesloten, dat een falen van de gemeenschap in Nairobi negatief zal inwerken op de besluitvorming binnen de gemeen schap inzake vraagstukken als de directe verkiezingen, het werkgele genheidsbeleid en de totstandkoming van een Europese Unie. De Nederlandse en Belgische par lementariërs in Nairobi hebben in een gisteren gepubliceerde verklaring gezegd dat het succes van Unctad 4 afhangt van de EEG. Daarom doen z\j „een laatste beroep op de leiders van alle politieke partijen van de EEG om de inspanningen tot een vergelijk te steunen". Dit gemeenschappelijke standpunt zou in de eerste plaats de onderhan delingen over de basisprodukten moeten betreffen, het fonds voor het TOKIO (UPI) Japan verwacht voor de komende tien jaar geen in val van vreemde troepen en is op timistisch over voortzetting van de ontspanningspolitiek tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. Dit staat in een witboek van het de partement van defensie, het eerste sedert zes jaar. Volgens de woordvoerder van het departement van defensie in Tokio zal het Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag de hoeksteen blijven voor de Japanse veiligheid. Het Japanse defensie-potentieel zal de komende tien Jaar op het huidige niveau gehandhaafd blijven zolang de Amerikaans-Sowjet ontspan ning blijft. Volgens de Japanse woordvoerder, was men het bij defensie en bij het ministerie van Buitenlandse Zaken eens over de beoordeling van de inter nationale situatie. ui buffervoorraden om prijsregulerend op te treden en de schuldenlast van de ontwikkelings landen. De conferentie over handel en ont wikkeling is gisteren wel tot over eenstemming gekomen over enige minder belangrijke onderwerpen. Niettemin Is men er nog niet in geslaagd de impasse te doorbreken over de belangrijkste twee punten: de schuldenlast van de derde wereld en de grondstoffen. Faillissement universiteit New York noopt leiding tot sluiting NEW YORK (UPI) De rector van de gemeentelijke universiteit van New York, Robert Kibbe, heeft gisteren de universiteit gesloten om dat het geld op is. "Met grote droef heid en zorg" moet ik de universi teit met ingang van middernacht sluiten, aldus Kibbe. Aan de ge meentelijke universiteit, waar het onderwijs gratis is, studeren 270 000 studenten. De staf is voor onbepaalde tijd met onbetaald verlof gestuurd en de 20.000 laatstejaars kunnen voor lopig niet afstuderen. Kibbe zei dat hij tot de maatregel was gedwongen omdat de wetgevende vergadering van de staat New York een wets ontwerp voor 24 miljoen dollar hulp aan de universiteit niet tijdig in behandeling heeft genomen. Hij drong er bij studenten en docenten op aan hun vertegenwoordigers in de wetgevende vergadering onder druk te zetten opdat de sluiting zo snel mogelijk kan worden opglhe- lingen over de onafhankelijkheid van Namibië, maar zo weet senator Clark, als de Zuidafrikaanse belan gen bij het verkrijgen van uranium uit Namibië worden geïntensiveerd - zoals zou gebeuren bij de levering van kernreactors - dan zou dit land er wellicht weer meer voor gaan voelen dit Namibische gebied toch bezet te houden. Zo vastbesloten als de commissie voor buitenlandse betrekkingen de Loesaka-lijn steunt, zo sterk is zij gekant tegen elke aktie, die van deze lijn afwijkt af in de tegengestelde richting gaat. Dé voorzitter van de subcommissie was bang, dat de verkoop van kernreac tors aan Zuid-Afrika wel eens zo'n ongewenste activiteit zou kunnen blijken te zijn. .Als de Amerikaanse regering werkelijk General Electric toestem ming geeft de Zuid-Afrikaanse nucleaire capaciteit op te voeren, bevestigd dat alleen dat het Amerikaanse politieke en economi sche leiderschap er diep in zijn hart nog steeds niet van overtuigd is dat de 21 miljoen zwarten in Zuid-Afri ka de wil en de kracht hebben om de voortdurende overheersing door vier miljoen welvarende, goed bewapende en gedisciplineerde blan ken te bedreigen, laat staan van de kaart te vegen," aldus professor Marcum, van de universiteit van Californië op de hoorzitting. LONDEN (AP) Meer dan 70 conservatieve afgevaardigden in het Bntse Lagerhuis hebben een motie U1?fSlend waarül het streden wordt geeist van de Britse regering. Aanleiding tot de motie is de ver ontwaardiging van de conservatieven over de wijze waarop donderdag een wetsvoorstel betreffende nationali satie van de Britse scheepswerven, werd aangenomen. „Wy zullen op geen enkele wyze meer met de regering samenwerken" verklaarde de leider van de conser vatieven Humphry Atkins, gisteren. „Alle communicatiekanalen tussen ons zijn nu gesloten". De uitspraak van Atkins komt er op neer dat de conservatieven in het vervolg niet meer zullen meewerken aan het systeem van „paarvorming" in het parlement. Dit systeem houdt in dat wanneer een afgevaardigde van een party door ziekte of offi ciële bezigheden niet aanwezig kan zyn by een stemming, een afgevaar digde van de andere party zich even eens van stemming onthoudt. Over het algemeen beperkt men zich by dit systeem tot stemmingen over niet controversiële onderwerpen. De conservatieve opwinding ont stond donderdag toen een motie werd aangenomen waardoor de procedurele regels van het Lagerhuis werden op geschort voor de behandeling van het nationalisatievoorstel. Deze mo tie werd aangenomen doordat de voorzitter van het parlement zyn stem eraan gaf waardoor een stem menverhouding bereikt werd van 304 tegen 303. Toen even daarna met dezelfde stemmenverhouding het wetsontwerp werd aangenomen was voor de conservatie ven de maat voL Door Ewout Jan-se BONN (SP) Het plan van de Franse socialistenleader Mit terrand tot oprichting van een co mité voor de verdediging van de burgerrechten in West-Duits land heeft in Bonn tot heftige reacties geleid. Minister van Bin nenlandse Zaken Maihofer sprak van een "spookachtig voornemen" minister van Buitenlandse Za ken (en voorzitter van de libera le FDP) Gensdher zei dat de Bondsrepubliek "niet behoeft te schuwen". Woordvoerder Schwartz vam de SPD verklaar de dat de sooiaal -democra ten door het initiatief van hun Franse geestverwant „ten diep ste zijn geraakt". Oogmerk van Mitterrand was de soms merkwaardige praktijken aan de kaak te stellen die in de Bondsrepubliek worden toegepast bij de uitsluiting of ontslag van al of niet veronderstelde "radi oalen" in overheidsdienst. Of schoon de regering in Bonn zich moeite geeft daarbij duidelijke rechtsnormen te hanteren kan het tooh gebeuren dat een machi nist bij de spoorwegen wordt ont slagen omdat bij lid is van de (niet verboden) Duitse commu nistische partij. Een probleem is ook dat krach tens de federalistische structuur van dit land de tien deelstaten bij aanstelling of afwijzing van gegadigden voor ambtelyke func ties zelf kunnen vaststellen of de betrokkenen al of niet trouw aan de grondwet zijn. Zo kan het ge beuren dat een sociaal-demo craat voor een rechterlijke of on- derwysfunctie in de CSU-deel- staat Beieren of de CDU-deel staat Baden - W urtemberg wordt afgewezen, maar in een ande re deelstaat, zoals Hessen, kan worden aangesteld. Niemand minder dan ex-bonds- president Heinemann heeft on langs dringend gewaarschuwd, tegen deze officiële snuffelarij naar de politieke gezindheid van sollicitanten. HIJ hekelde met name de neiging van vele rege ringsinstanties radicale kritiek op de grondwet met een tegen de grondwet gericht extremisme over één kam te scheren. Washington De Amerikaanse fabriek Foxboro Company heeft drie jaar geleden aan Zuid-Afrika twee grote computers verkocht, die nu worden gebruikt om een geheime fabriek voor het vervaardigen van verrijkt uranium draaiende te houden. Voor die verkoop is toestemming gegeven door de ministers van buitenlandse zaken en van handel en door de nu ontbonden atoom-energiecommissie, hoewel de Zuidafrikanen nooit hebben laten weten waarom zij deze computers wilden hebben en voor welk einddoel zij waren bestemd. Foxboro wist wel dat de feitelijke koper de Zuidafrikaanse direktie voor Atoomenergie was. maar kwam er pas achter waarvoor de computes werkelijk moesten dienen toen zij werden geïnstalleerd op de geheime Zuidafrikaanse fabriek voor de verrijking van uranium bij Pelindaba. De Amerikaanse veilig- heds- en Inlichtingendiensten hebben van deze transactie van tevoren niet geweten. Deze onthulling van The Washing ton Post is gisteren als waarheid bevestigd door Myron B. Kratzer, onderstaatssecretaris van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, tegenover de subcommissie voor Afrikaanse Zaken van de Senaat. Kratzer is onder meer verantwoor delijk voor zaken betreffende atoomenergie en de technologie daarvan. Deze commissie heeft de afgelopen dagen hoorzittingen ge houden over de plannen van de General Electric Company om twee kernreactoren te verkopen aan Zuid-Afrika. Bij deze transactie zijn ook de Nederlandse maatschappijen RSV en Bredero en de Zwitserse Brown Boveri betrokken. Staatsse cretaris Kooyman reist naar Ameri ka om te vernemen hoe daar de standpunten over deze omstreden order liggen. In het congres bestaan bezwaren tegen de order, maar er is een meerderheid van 2/3 nodig als president Ford de order zonder meer wil laten doorgaan. General Electric heeft voor de verkoop van deze reactors een vergunning aangevraagd bij de commissie, die toezicht houdt op het gebruik van atoomenergie, de NRC. Als deze de vergunning afgeeft, zou de Export-import Bank een garan tielening van 250 miljoen dollar verstrekken om de transaktie te garanderen. Dat zou de grootste garantdelening zijn die de Export import Bank ooit voor een transactie met Zuidafrika heeft gegeven. Garantieleningen, die hoger zijn dan 60 miljoen dollar moeten tenminste 25 dagen voor de transactie wordt afgesloten, aan het Amerikaanse Congres ter beoorde ling worden voorgelegd. Vooruitlopend op een beslissing van regering en Congres heeft de subcommissie uit de Senaat de hoorzittingen uitgeschreven om vooral na te gaan in hoeverre deze verkoop aanbevelingswaardig kan zijn uit het oogpunt van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dit speciaal gezien in het licht van de nieuwe koers, die minister van buitenlandse zaken Kissinger tijdens zijn toerneedoor Afrika heeft uitgestippeld in zijn rede in Loesaka. In zijn inleiding tot de hoorzitting zei de voorzitter van de subcommis sie, senator Dick Clark, dat de politieke verwikkelingen, die een dergelijke handelstransaktie op het ogenblik met zich zouden meebren gen allerminst een routinezaak zijn. Zuid-Af rika heeft niet het verdrag ondertekend, waarin de landen zich verplichten atoomenergie alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken en het heeft een eigen proces ontwikkeld om uranium te verrijken. Dit uranium haalt Zuid-Af rika uit Namibië, een gebied, dat Zuid-Af ri ka bezet houdt in strijd met het internationale recht zoals dat is .vastgesteld door de Verenigde Naties en het Internationaal Gerechtshof. Op het ogenblik Is de regering-Vor- ster bezig met beperkte onderhande- WASHINGTON (AP) President Ford en de Sow- jet-leider Leonid I. Breznjew hebben gisteren een verdrag met betrekking tot kernproeven ondertekend dat de weg opent voor wederzijdse inspectie ter plaatse van de omvang en de aard van de proeven. De plechtige ondertekening, die op hetzelfde tijdstip plaatsvond in Wash ington en Moskou, volgt op 18 maan. van moeizame onderhandelingen ;al, zo hebben Amerikaanse rege ringsfunctionarissen verklaard, een stimulans kunnen zijn voor de on derhandelingen in Genève die gericht zijn op een overeenkomst ter beper king van de strategische kernbewa pening. Ford verklaarde gisteren dat het nieuwe verdrag aantoont dat „onze twee landen op rustige wijze tot overeenstemming kunnen komen verantwoorde en gunstige rege- KLEURSTOF BLIJFT TOEGESTAAN IN EG BRUSSEL (ANP) Amarant, de kleurstof die in de Sowjet-Ume en in de Verenigde Staten verboden is omdat ze ervan verdacht wordt kan kerverwekkend te zyn, biyft in de Europese Gemeenschap toegestaan, zo blykt uit een publikatie van de Europese Commissie, het „dagelyks bestuur" van de EG. De Europese Commissie heeft er de voorkeur aan gegeven in te gaan op het advies van het wetenschappelyk comité voor de menselyke voeding van de EG. Dat comité heeft een dagehjkse dosis van 0 tot 0,75 mg per kg lichaams gewicht aanvaardbaar geacht. Het gebruik van amarant, aldus de publikatie, voorziet in bepaalde tech nische behoeften in de gemeenschap. Het wordt gebruikt voor de kleuring van bepaalde voedingsmiddelen en daarin is het erg n>o«ilijk te vervan gen door andere kleurstoffen. Spe ciaal het zogeheten „rood 40" of het „rood allura", dat in de Verenigde Staten wordt gebruikt om amarant te vervangen, kan in de EG niet worden gebruikt omdat het niet voorkomt op de lyst van de in de EG toegelaten kleurstoffen. Het gebruik van .jood 40" kan voor het moment niet worden over wogen omdat er onvoldoende toxi cologische gegevens over zyn, aldus de publikatie. lingen ondanks de moedlyfcheid van de uitdaging". Het verdrag heeft een looptijd van vijf jaar. Het voorziet in inspectie door Amerikanen bij bepaalde on dergrondse kernproeven in de Sowjet- Unie. Deze proeven zyn bedoeld om na te gaan welk gebruik van de kern kracht kan worden gemaakt voor by- voorbeeld het verleggen van de loop van rivieren of in de mijnbouw. In de Verenigde Staten heeft men dit soort kernproeven jaren geleden reeds opgegeven, maar de Sowj.-Unie blijft belang stellen in zulke projec ten. Het verdrag beperkt de toe gestane kracht in megatonnen voor zulke ontploffingen tot 150 kiloton is 150.000 ton tnt. Ford zei dat het verdrag „waarlij - ke vooruitgang betekende op het ge bied van de controle op de wapening en op de weg naar een stabieler, vreedzamer wereld en 'n constructie ve verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. „Het terugdringen van de schaduw van een kernoorlog moet voortdurend ons tot zorg zijn", aldus de president Hij drong aan op snelle ratificatie door de senaat van dit verdrag en het eerdere verdrag tot ondergrondse kernproeven van meer dan 150 kilo- ron verbiedt. In Moskou verklaarde Breznjew tydens de ondertekeningsplechtig heid in het Grote Paleis van het Kremlin, dat het nieuwe verdrag „een gevoel van tevredenheid" opriep. Volgens de partijleider zijn de „be langrijke problemen" echter nog steeds niet opgelost. Hy sprak onder meer over een nieuw langlopend ver drag over de beperking van strategi sche wapens tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. „De Sowjet-Unie doet, net als in het verleden, alles wat in haar ver mogen ligt om dit te bereiken",, aldus Breznjew. Voedselgebrek Het Filippijnse Rode Kruis heeft voor de door de storm Olga getroffen en de daardoor overstroomde gebieden „voedsel en nog eens voedsel" nodig. Dit heeft secretaris-generaal me vrouw Loreto Paras gisteren gezegd in een vraaggesprek voor de radio. Voor zover tot nog toe bekend heeft Olga aan zeker 170 mensen het leven gekost. BEIROET (Reuter) Kort nadat Syrië zich akkoord verklaarde met de verlenging van het mandaat van de VN-vredesmacht op de hoog vlakte van Golan, is gisteren in Bei roet bekend geworden dat dat land werkt aan een verharding van zyn standpunt ten aanzien van het pro bleem Israël en een Arabisch „af- wyzingsfront" wil oprichten naar het voorbeeld van de houding van het Palestynse bevrydingsfront. Volgens het pro-Syrische blad Ash- Sharq in Beiroet zal het front ge vormd worden door Syrië, Irak, Libië, Algerye, Jordanië en het Palestynse bevrydingsfront. De afgelopen zes maanden is men in deze landen op diplomatiek niveau bezig geweest met de oprichting van het „afwyzingsfront" dat elke oplos sing in het Midden-Oosten zal ver werpen dde niet uitgaat van de ver nietiging van de staat Israël. In verband met deze plannen bracht premier Jalloed van Libië on langs bezoeken aan Syrië en Irak. Volgens diplomatieke waarnemers probeert Damascus de wind uit de zeilen te nemen van de Arabische bondgenoten die vinden dat Syrië's standpunt niet hard genoeg is. Die kritiek werd vooral geuit door Irak. Waarnemers betwyfelen of president Hafez Al-Assad van Syrië het klaar zal spelen tot overeenstemming te komen met de leidende party van Irak. MOKHTARA LibanonKa- mal Jumblatt, leider van de link se alliantie van moslims in de Li banese burgeroorlogneemt af scheid van zijn zuster Linda Atrasj, die afgelopen donderdag werd vermoord door rechtse fa- langisten- Intussen heeft de Libanese re gering besloten het vliegveld van Beiroet niet te sluiten. Het vlieg veld is de laatste dagen voortdu rend beschoten en de enige maat schappij die er nog een verbinding onderhoudt is "Middle East Air lines", een particuliere onderne ming en de enige luchtvaartmaat schappij. De burgeroorlog in Libanon heeft tot nu toe aan 25.000 men sen het leven gekost. De oorlog duurt thans 14. maanden. BELFAST (Reuter) Met in gang van morgen zullen duizenden Noordierse protestanten, de mees ten gewapend, patrouilles gaan lo pen om de strijd aan te binden te gen commando's van het Ierse Re publikeinse leger (IRA). Het "Ulster Service Corps" is gevormd omdat het Britse leger naar het oordeel van de protestanten niet afdoende optreedt tegen de IRA. De Noord- Ierse politie heeft een beroep ge daan op de protestantse patrouilles niet tot eigenmachtig optreden over te gaan. Mensen die willen bijdra gen tot handhaving van wet en or de moeten zich maar aanmelden der. De protestantse patrouilles willen in actie komen op plaatsen waar de IRA doorgaans actief is, zoals de streek rond Dungannon. De protes tanten zouden vrezen dat de Britse regering ondanks beweringen van 't tegendeel voorzichtig probeert Brit se troepen uit noord-Ierland weg te halen. Met de vorming van de patrouilles zouden de protestanten de Britse regering tot andere ge dachten willen brengen, zo menen waarnemers.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9