Meningen verdeeld Uitstel straf voor verpleger Frans II. Geen wijziging in standpunt kernorder Hoog inkomen trekt 10 pet. studenten Buitenom Binnendoor DAF46 Een bewuste keuze Verplaatsing van PTT vindt toch doorgang SATERDAG 29 MEI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Onderzoek onder farmaceuten in spé wijst uit ELLECQM (ANP) Tien procent van de studenten in de farmacie heeft deze studierichting gekozen vanwege het hoge inkomen van de apothekers, terwijl ongeveer een kwart zich voelt aangetrokken door het vrije beroep. Dat is gebleken uit een enquête in de Algemene Nederlandse Phar- naceutische Studenten Vereniging (ANPSV), die is gehouden in samen - ■erking met het psychologisch in stituut in Leiden. Voor het onder soek was de helft van de 1400 stu denten in de farmacie aangeschreven ongeveer 350 van hen stuurden ie vragenformulieren ingevuld terug. De resultaten zijn gisteren bekend gemaakt op de derde en laatste dag in het ANPSV-congres in Ellecom. Dat congres was gewijd aan „de apotheker in de eerste lijn". De con grescommissie ging er evenals verschillende inleiders - van uit, dat het vrije ondernemerschap voor de apotheker „niet te tolereren" is, omdat hij in zijn adviezen aan de arts en patiënt, in. de verstrekking van geneesmiddelen en in zijn in- koopbeleid niet mag worden beïn vloed door het maken van winst. Ook zou een loondienstverband de mogelijkheid tot het te veel of te duur distribueren van geneesmidde len of het fraududeus handelen uit sluiten. Niet alle studenten zijn het met deze stellingen eens: bij de enquête zei maar 17 pot, dat het vrije on dernemerschap het minst geschikt of zelfs „verwerpelijk" is voor een optimale beroepsuitoefening van de apotheker. Zestig procent ziet voor- en nadelen en 23 procent vindt het vrye ondernemerschap de meest ge schikte vorm van beroepsuitoefening. Een kwart heeft uitgesproken be zwaren tegen het in loondienst wer ken, tweederde niet, althans niet tegen een dienstverband met de overheid, een stichting, een vereni ging of de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie. Als voordeel van een dienstverband werd onder meer ge noemd, dat het inkomen dan los staat van de omzet. Samenwerken met anderen willen de toekomstige apothekers ook wel, maar ruim de helft vindt het daar voor niet per sé nodig dat de apo thekers met artsen, wijkverpleegsters en maatschappelijk werkers in een gezondheidscentrum gaan zitten. Rond 40 pet. ziet als voordelen van vestiging in één gebouw intensiever onderlinge contacten en meer moge lijkheden voor service aan de patiën ten en voor patiëntenbewaking. De vaders van tweederde van de studenten behoren tot de hogere beroepsgroepen. Politiek voelt 33 pot. van de studenten zich het meest aangetrokken tot de WD, 14 pot tot het CDA en 36 pot tot de PvdA. Een van de vragen was, hoeveel de stu denten later willen gaan verdienen. De meesten (31 pet) kozen voor een inkomen tussen de f 50.000 en f 70.000, terwijl 23 pot meer voelt voor f 70.000 tot een ton. Negen pro cent wil meer dan f 100.000 gaan verdienen. „Hoe hoger het inkomen dat men wenst, des te rechtser stemt men en des te meer kiest men voor het vrije ondernemerschap", zo vatte de rap porteur enkele resultaten bondig sa- De heer A. Bakker, hoofdbestuurs lid van de KNMP, zei tijdens een forumdiscussie het „triest" te vin den als mensen een beroep kiezen omdat ze er veel geld imee kunnen verdienen. Hij heeft geen bezwaren tegen een loondienst verhouding maar voor het functioneren van de apotheker maakt een dienstverband of een vrij ondernemerschap vol gens hem in wezen niet veel uit. Datzelfde geldt voor het al dan niet werken in een gezondheidscentrum. Het gaat er in de eerste plaats om, of de apotheker bereid is te luiste ren, aldus de heer Bakker. Hij zei, dat het wel eens lijkt of voorlichten van patiënten en het overleg plegen met artsen alleen maar mogelijk zal worden in een gezondheidscentrum. „Maar het kan; nu net zo goed, als we het zelf maar willen". Bij behandeling Bloemenhovekliniek HAARLEM (ANP) De raadkamer van de recht bank in Haarlem heeft gisteren het bezwaarschrift behan deld dat het bestuur van de abortuskliniek Bloemenbove heeft ingediend tegen de inbeslagneming van de appara tuur van de operatiekamer der kliniek. De raadkamer hoorde als deskun digen van de zijde van het kliniek- bestuur prof. dr. J. G. Kloosterman, hoogleraar gynaecologie aan de universiteit van Amsterdam, en dr. fan Os, gynaecoloog verbonden het Elisabethgasthuis in Haar lem. Beiden hebben ook advies uit gebracht aan de regionaal inspecteur de volksgezondheid in Noord- Holland, dr. Biesenbeek. Deze heeft de klacht van een Duitse vrouw haar behandeling in de kliniek onderzocht. Hij vond geen aanlei ding daarover een klacht in 7e die- en bij het medisch tuchtcollege. Van de zijde van de Haarlemse hoofdofficier, mr. Andreae, werden twee hoogleraren van de Vrije Uni- ersiteit in Amsterdam als getui gen gehoord, prof. dr. J. Janssens prof. dr. L. A. M. Stolte. Toen zij ren gehoord, en nog twee Nij meegse hoogleraren als deskundi gen van de officier zouden worden ge hoord maakte de raadsman van het kliniekbestuur, mr. L. Laus daarte gen bezwaar. een korte schorsing deelde de voorzitter van de raadkamer mee, dat afgezien werd van het horen van deze Nijmeegse hoogleraren, prof. L. Mastboom en prof. dr. T. K. A. B. Eskes. In de om twaalf uur voortgezette zitting werd de Haar lemse hoofdofficier gehoord en daar- volgden de replieken van de raadsman van het bestuur, mr. Laus de advocaat van de medisch coordinator van de kliniek, mr. B. van Driel van Wageningen. Tijdens de schorsing deelde mr. Laus mede, dat de standpunten der deskundigen lijnrecht tegenover elkaar staan. Het bestuur van de Bloemenho vekliniek is gematigd optimistisch over de beslissing die de raadka- van de Haarlemse rechtbank woensdag zal geven in haar be schikking op het bezwaarschrift. Dit zei gistermiddag de voorzitter van het stichtingsbestuur van Bloemen- hove, mevrouw mr. A. Goudsmit. In de kwestie rond de Bloemen hovekliniek gebeurt feitelijk waar de Kamer om heeft gevraagd, aldus premier Den Uyl gisteren op zijn persconferentie na afloop van de ministerraad. De Tweede Kamer nam vorige week een motie aan van de PvdA-er Roethof om de kwestie te verwij zen naar de onafhankelijke rechter. De zaak ligt daar thans. Volgens pre mier Den Uyl is de praktijk, dat het openbaar ministerie terughou dend is als een zaak bij de rechter BINNENKORT ONTWERP BINNENLANDS BESTUUR UTRECHT Vele honderden mensen hebben gisteren op een receptie in het Jaarbeurs-con grescentrum kardinaal Alfrink ge lukgewenst met zijn zilveren bis schopsjubileum. Onder de recep- tiegangers was ook minister Van Agt, die het kabinet vertegen woordigde. De kardinaal nam te vens afscheid als aartsbisschop Het kabinet van Utrecht. Hem werd een zelf portret aangeboden, geschilderd door Sierk Schroder. Vicaris H. van Munster schonk hem het eer ste exemplaar van het boek "Al frink en de kerk 19511976", een verzameling historische en DEN HAAG (ANP) heeft in hoofdlijnen overeenstem ming bereikt over een wetsontwerp tot reorganisatie van het binnen lands bestuur. Minister-president Den Uyl heeft gisteravond meegedeeld, dat dit ontwerp dat voorziet in de oprichting van provincies-nieuwe- stijl binnen enkele weken om ad- gezonden zal worden naar de theologische opstellen van twaalf Raad van State. De besprekingen het kabinet over het wetsontwerp zijn evenwel nog niet afgerond. In het bijzonder moet het vraagstuk van de financiële regeling voor provincies en gemeenten nog tot een eindop lossing worden gebracht. DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft gisteren nog even over de leverantie van onderdelen van kerncentrales aan Zuid- Af rika gesproken, maar geen aanleiding gevonden zijn eerder deze week ingenomen standpunt te wijzigen, aldus premier Den Uyl gisteren na afloop van het kabinetsberaad. auteurs. In een inleiding tot deze essays noemt bisschop Bluyssen van Den Bosch de kardinaal "een dienaar van de eenheid van de Het betrokken bedrijfsleven heeft de te spoed aangedrongen, kerk". het roestvrijstalen bumpers radiaal banden duplex trommelremmen president was opgetreden. Mr. Her- mesdorf trok zich enkele dagen na afloop van het proces terug, officieel om gezondheidsredenen. Algemeen wordt echter aangenomen dat hij de rechtercommissa- zich de kritiek op zijn leiding van F. Eliëns liet gis- het proces zo zeer heeft aangetrok- MAASTRICHT tSP) De Maas trichtse rechtbank heeft de veertig jarige hoofd verpleger Frans H. nog geen straf opgelegd. Zij heeft de zaak voor nader onderzoek terug verwezen i President termiddag weten dat de rechtbank ken dat hij niet wenste te oordelen tijdens de beraadslagingen is geble- over Frans. De kritiek hield vooral ken dat het onderzoek niet hele- in dat hij bevooroordeeld was met maal volledig is geweest. Dip recht- betrekking tot de schuld van Frans zitting zal uiterlijk 25 augustus moe- H- on dat hij officier van justitie ten worden hervat. mr. Booster meer kans zou hebben Veertien dagen geleden eiste offi- SeSeven dan raadsman mr. J. Her- cier van justitie mr. J. Boester twee keer levenslange gevangenisstraf Bij de voortgezette behandeling wil tegen de hoofdverpleger. In twee ^e. rechtbank in ieder geval als ge dagvaardingen had hij Frans beschul tuige-deskundige mevrouw J. Vij digd van in totaal negen insuline- moorden op demente bejaarden in de Liickerheide-kliniek in Kerkrade. als arts verbonden aan de Lückerheide-kliniek. Zowel officier van justitie mr. Booster In de motivering liet de rechtbank ^adsman mr. Hermans mogen weten dat het nieïwe ondersoek zich dan meUWe getuigen °P™ePen. nadere verkenning in de VS moet plaatsvinden. Staatssecretaris Kooij- mans van Buitenlandse Zaken ver trekt hiervoor maandag naar Ame rika. Hij zal daar onder meer pra ten met functionarissen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, van Congrescommissies en met de Nederlandse ambassadeur. Waar schijnlijk komt hij eind van de vol gende week terug", aldus drs. Den Uyl. De premier verklaarde, dat er ten aanzien van verschillende ele menten verschillende termijnen zijn genoemd van de kant van het be drijfsleven. Hij noemde in dit ver band 't feit dat het Amerikaans-Ne- derlands-Zwitsers consortduh „voor keursleverancier'' is, het aflopen van de offertes, de verklaring voor een kredietgarantie en de in en uitvoerbe_ schikkingen. De communicatie over deze zaak loopt geheel via de be trokken ondernemingen. Er is geen contact met Zuid-Afrika, aldus de premier. Het feit, dat de Nederlandse re gering haar beslissing heeft uitge steld, hoeft volgens drs. Den Uyl niet te betekenen, dat de Nederlandse re gering haar beslissing niet eerder zou kunnen nemen dan de Amerikaanse. De minister-president erkende, dat het vanuit Zuidafrikaans gezichts punt politiek aantrekkelijk zou zijn als bij de leverantie twee landen als de VS en Nederland zouden zijn be trokken. Agent voor Leiden en omstreken voor alle typen Daf en Volvo VAN ULDEN AUTO'S B.V. VERDAMSTRAAT 6 LEIDEN i de Rynstreek Dealer voor Alphen aan den Ryn BOOT WILLEM DE ZWIJGERLAAN 39, ALPHEN AAN DEN RIJN TELEFOON 01720—75441"' Ingang showroom Wielewaalstraat. DAF en VOLVO dealer voor Voorschoten en Zoeterwoude GARAGE VLIETWIJK B.V. i.o. Bcethovenlaan 67, VOORSCHOTEN TELEFOON 01717—5941 Gerard Douplanlsoea 22 VOORSCHOTEN TELEFOON 01717—4455 moet richten op drie onduidelijkhe den. Allereerst wil de rechtbank we ten of de tijdens de zitting als ge- tuige-deskundige gehoorde prof. dr. E. J. Ariëns, hoogleraar in de Ge- neesmi/ddelenleer, wijzigingen, aan vullingen of opmerkingen wil maken met betrekking tot een 'aantal op de TELEFOON 071-123041 zitting afgelegde verklaringen over de hoeveelheid insuline die Frans bij zijn patiënten heeft ingespoten. Voorts wil de rechtbank dat de feiten en omstandigheden nader wor den onderzocht waaronder Frans H. functioneerde als hoofdverpleegkun dige in de kliniek. Tenslotte wil zij een nader onder zoek naar de geestvermogens en de verdere persoonlijkheid van Frans H. De voortgezette behandeling zal worden geleid door mr. Eliëns. Hij verving gisteren al mr. G. H. Her- mesdorf, de man die tijdens het drie weken durende proces als rechtbank- DEN HAAG (ANP) Het besluit aan te geven hoe nog dit jaar met tot (gedeeltelijke) verplaatsing van de verplaatsing van functies en de de centrale directie van de PTT naar vestiging van arbeidsplaatsen in het Noord-Nederland zal niet worden her noorden kan worden begonnen. Met zien. Minister-president Den Uyl het oog op de voorgenomen uitbrei- heeft gisteravond meegedeeld, dat ding van de PTT-gelddiensten zal de verplaatsing doorgang zal vinden, spoedig een begin worden gemaakt Twee organisatiebureaus zal wor- met het vestigen van een aantal nieu den gevraagd om op korte termijn we arbeidsplaatsen in Leeuwarden. Knokken Dé tonelen die zich tot nu toe voornamelijk afspeelden op de Engelse voetbalvelden, hebben zich deze week verplaatst naar het eerbiedwaardige Lagerhuis. Donderdag is daar flink geknokt door de geachte afgevaardigden. Zelfs ging men met de 'mace' aan de haal, een fraai bewerkte staf die daar op tafel ligt als het in edel metaal gevatte democratische streven met toebehoren. De Nederlandse volksvertegen woordiging is op dit punt altijd een oase van rust gebleken. In de vijftiger jaren zyn ooit nog eens een stel communisten bij handen en voeten de Kamer uitgedragen, nadat ze de Internationale had den aangeheven en er niet mee ophielden, ofschoon de voorzitter het ze vriendelijk vroeg. Maar hier was geen sprake van lichamelijk machtsvertoon, hoogstens van eintuigelijk geweld jegens de oor tjes van de andere afgevaardig den. In Nederland liggen de politici niet in het gangpad te rollen. Als de gemoederen hoog zijn opge zweept dan is er een interruptie microfoon. Die is van extra ste vige makelij en fungeert voor de meesten als een verticale railing. Het parlement zal vaat een heel nieuwe aanhang krijgen als de hemdsmouwen omhoog en de beentjes wat frequenter van de grond gaan. En een regelmatige levenswandel. En vroeg naar bed. En alleen nog maar reiken naar de bottle als er yoghurt in zit. Kabinet (1) Weinig aandacht krijgt het his torische feit dat de meeste na oorlogse kabinetten niet de volle vier jaar hebben uitgezeten om Afrika aan de beurt. En hoe moet het dan met de centen? Zeker als een toekomstige zwarte Zuidafri- kaanse regering dat kernreacto ren-project ziet als een machts middel dat Vorster es. ooit han teerden tegen de meerderheid dan is het heel snel gebeurd met betalen. Zolang het echter nog niiet zover is werkt Nederland mee aan een kernreactor, die straks het werk van vele tienduizenden zwarte arbeiders kan overnemen. Die Bantoes kunnen vervolgens naar hun thuislanden opbonjouren. Bo vendien zou Zuid-Afrika ook nog kernwapens kunnen gaan maken. Het non-profileratie ver drag (geen kernenergie-ontwikkeling voor strategische wapens) is niet door Pretoria getekend. En trou wens als het wél getekend zou zijn, wat dan nog? Mar politiek is het doen van keuzen, hadden we gezegd. Rijn- Schelde-Verolme heft voor 1000 man vijf jaar werk. Dat zyn ar beidsplaatsen een nogal schaars goed hedenitendage. Duizend man vyf jaren werk staat tegenover politiek getuigen door nee te zeg gen tegen een berispelijk bewind. Daar en nergens andersom gaat het, hoe men het ook wendt of keert. In tijden van grote voor spoed zal menings- en besluit vorming meer in de richting van getuigenispolitiek bewegen, in tijden van kommer moeten we de weg terug. Met hoeveel min of meer abjecte regiems doen we geen zaken? Iedereen moet voor zichzelf de grens trekken van hier en niet verder. Z ij die het getui gende in een bepaald politiek pro bleem beklemtonen vergeten te dikwijls dat bijna alle grote vraag stukken van vandaag een ethische lading hebben. Het probleem van de werkloosheid bijvoorbeeld. Ik vind dat die kredietgarantie er moet komen, maar ik zeg dat zonder ook maar een splinter enthousiasme. daarna een natuurlijke dood te sterven. Van de clubs met socia listen erbij is er eigenlijk alleen maar een kabinet-Drees uit de vijftiger Jaren. Wat dat betreft is een gewelddadig voortijdig einde alleen maar een hommage aan de statistiek. Tot nu toe brak de boel in stuk ken op onderwerpen die dicht bij het kiezersvolk stonden. Perikelen rond de omroep, belastingen, da doodstuipen van ons koloniaal imperium. Ditmaal ligt het inge wikkelder. Er is één twistpunt dat emotioneel inderdaad hoogloopt en menigeen na staat: de abortus wetgeving. Het andere ligt echter als onderwerp op een afstand: ja of neen meehelpen op zaken te doen met Zuid-Afrika, maar dat wordt dan weer een duidelijk Ne derlands pakje aangetrokken door de werkgelegenheid die één en ander met zich meebrengt. Er is alle risico om heel on zindelijk over deze zaken te rede twisten. Wie voor het verlenen van de kredietgarantie is, is nog niet voor apartheid. Wie voor een reëler abortuswetgeving is, is nog niet voor ongelimiteerd afbreken van leven. Smerige argumenten zijn ge bruikt. Men heefit het bestaan om de voorstanders van de liberaler regeling van het abortusprobleem te vergelijken met de nazi's in Duitsland. Zelfs heeft men An neke Goudsmit onder de neus wil len wrijven dat zij toch wel in het bijzonder beter zou moeten weten, omdat zy zoveel familieleden had verloren. Onfrisser redenatie is nauwelyks denkbaar. Omgekeerd heeft men Van Agts integriteit en eerlijke gewetensnood inzake de abortus in twijfel getrokken zon der dat men ook maar een poot had om op te staan. Kabinet (2) Politiek is het doen van keuzen. Er bestaat een land, waar men op grond van ras tweede-rangsbur ger is en slachtoffer is van struc tureel geweld, de apartheid. Met dit land kunnen we zaken doen, mits de regering in Den Haag Je gens het Nederlandse bedrijfsleven borg staat voor de centen. Dat is nogal begrijpelijk, want wie weet, hoe het daar rond de Kaap er over een paar Jaar uitziet. Rho- desië ligt nu in de frontlijn en daarna is waarschijnlijk Zuid- Singel (1) kiekje van de Leid- Zoeterwoudsesingel tussen de Fruinlaan en de Thorbeckestraat. De kapitein van de rondvaartboot roept zyn passagiers op dit punt gestadig toe: „het mooiste plekje van de singels". Hij kan het we ten. B. en W. van Leiden met hun feilloos gevoel voor brokkenma- ken vinden heit blijkbaar In ver gelijking met veel verkrotting el ders een tikje té mooi, want zij hebben een bouwvergunning ver leend voor 'n soort woonfoudraal op stelten, die pal naast het anoezigste huisje aan de singel (zie foto) zal verrijzen. Daarbij is het goedgunstig advies gevolgd van de zogenaamde welstands commissie, die weliswaar dood valt over een deurknop die u wilt veranderen, maar geen moeite heeft met een betonnen paalwoning van twee meter breedte. Als Simon S. Smakeloos van de Appie Happiestrip van de plannen hoort, zoi^t-ie vast voor een gratis tuinkabouter. Het moet gezegd dat een minder heid ln hit progressief college tegen net onzalige geval gekant was. Maar ja, socialisten kyken nou eenmaal eerst naar het brood op de plank of het beton op sta ken en van schoonheid kun je niet eten. Het openbaar vervoer is met het bouwsel niet gebaat, want de au to's kunnen er precies onder- en tussendoor naar de achterliggen de garages. De uitdeukers dus ook weer blij. Laat ik nou nooit meer horen dat die socialisten het zo gemunt hebben op de auto. Het college van B. en W. wacht nu met belangstelling plannen af voor de bouw van een torenflat op het Pieterskerkhof. Aan de welstandscommissie zal het in elk geval niet liggen. Singel (2) O ja, de heipalen worden er op de oude beproefde wijze inge- hengst. Het hedblok staat er al. Dat zou best eens wat scheuren en schrammen in die oude hui zen rondom kunnen veroorzaken. Prima, ook weer goed voor de werkgelegenheid. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7