„Angst voor Schilperoort-effect Willem Ruis rechtstreeks uit de Groenoordhal: agenda Beethoven met romantische saus LANGE VOORT BUNA VOL VERBOUWING SOC. DIENST IN LEIDEN KOST BIJNA TWEE TON Proloog: valse muziek maar grappige humor Medische diensten Sarassani komt naar Leiden ZATERDAG 29 MEI 1976 LEIDEN Laconiek en relativerend zijn twee trefwoorden, die niet ten onrechte worden gebruikt om de manier waarop Willem Ruis programma's presenteert, te karakteriseren. Vier miljoen luisteraars zijn daar elke zondagmiddag getuige van als het voortreffelijke sportprogramma "Langs de lijn" op de radio wordt uitgezonden- Toch is hij voor één ding bevreesd en dat is wat hij zelf noemt "het Kees Schilperoort-effect". Een gevaar dat allerminst dreigt bij "Langs de lijn" f'lk kom daarvoor om vijf voor twee in de studio en ga om vijf over zes weer weg"), maar wel bij het televisieprogramma dat de naam draagt van de presentator: de Willem Ruis-show. ste maai dat zijn programma op een dergelijke manier wordt georgani seerd: "De integratie van de invali de had ai veel eerder moeten gebeu ren. Volgend jaar doen ze gewoon mee tusSen de anderen". Waarmee hij aangeeft dat de' KRO ("heit zit er wel dn") ook in 1977 de Wiliem- Ruis-show op het scherm aai bren gen. Dit jaar is er na vanavond nog één uitzending, op 26 juni. „Een ge profileerde om roep als de KRO mag van mij best een towis hébben", zegt Willem Ruis, 'kwik al zit amusement in het verdomhoekje. Het is erg op vallend dat na -vijf jaar Berend Bou- dewiijn en de gouden kwistijd het publiek toch niet moe is". Dit programma is vanavond voor de tweede maai op de buis te zien via een rechtstreekse uitzen ding vanuit de Leidse Groenoord hal. Het is dit keer een programma (Willem Ruis) "met invaliden, voor invaliden en door invaliden". Het „Kees Schilperoort-effect", waar- voor Willem Ruis zo bevreesd is, houdt in dat hij wel eens iets zou kunnen zeggen, dat niet zozeer bij de invalide deelnemer aan het tele visiespel verkeerd kan vallen, als wel bij gevoelige stromingen onder óe 41, miljoen valide kijkers. 'Kees Schilperoort glijdt wel eens uit, om dat hij, net als ik, altijd primair op mensen reageert", zegt Willem Ruis (31). "Dat is het enige wat mij de laatste drie weken hééft beziggehouden. Er is voortdurend tegen mij gezegd: doe maar gewoon, zoals je altijd doet. Ik heb een he le tijd gepraat met mensen van de Zonnebloem. Met iemand die maar één arm had en aan handboog- schieten doet. Hij was met zijn pro bleem helemaal klaar. Ik heb tegen hem gezegd: in ieder geval hebt u uw eigen gebit nog. Toen zei die man: "als je dat op de televisie zegt, ben ik gelukkig". Ik zal het ndet zeggen. Ik probeer altijd inte ger te zijn, maar dan vliegt er wel eens wat uit". Ontspanning Harten vijf Willem Ruis: "Ik vrobeer al tijd integer te zijn." Veertig jaar kleuterleidster OEGSTGEEST In de kapel van huize Duinzigt wordt komende woensdag een mis opgedragen ter gelegenheid van het veertig jarig Jubileum bij het onderwijs van zr. Lucidia. De jubilaresse is gedurende vijftien jaar in Oegstgeest werk zaam geweest en heeft haar taak als kleuterleidster immer met veel enthousiasme uitgeoefend, 's Avonds wordt er in huize Duinzigt, tussen half zeven en acht uur een recep tie gehouden. OEGSTGEEST Een zeer druk ke receptie, bezocht door fotomin- nend Oegstgeest en omstreken ging gisteravond vooraf aan de herope ning van fotohandel Dickhoff aan dc Irislaan. Deze firma, die zich in 1967 in het. winkelcentrum "Lange Voort" vestigde, heeft thans een ander pand betrokken waardoor men aan ruimte heeft gewonnen heeft en het assortiment behoorlijk heeft kunnen uitbreiden. Er is een speciale afdeling geko men voor de "doe-het-zelvers" waar men alle artikelen benodigd voor de donkere kamer kan vinden. Voorts is er een expositie van ver grotings-, filmcamera- en projectie- apparatuur. Daaronder bevindt zich ook bedrijfsapparatuur. Het gehele Interieur ademt een sfeer van ruim te en vooral overzichtelijkheid, waar aan een meubelinterieurbedrijf uit Zaltfoommel debet is. Van zakenrelaties en collega's ont ving het echtpaar Dickhoff een schat aan bloemstukken en onder de vele bezoekers waren onder meer Mevrouw Munninghoff en bestuur leden van de Stichting Winkelcen trum Lange Voort. Thans zijn er in het winkelcentrum nog twee pan den die niet in gebruik zijn: het voormalige pand van Dickhoff en de ruimte waarin de supermarkt "Kien" tot voor kort gevestigd was. Dit laatste pand zal waarschijn lijk in een aantal kleinere eenhe den worden opgesplitst. Tot op he den is het nog niet bekend of het postkantoor, thans gevestigd aan de Lijtweg, daar haar tenten zal op- Het doel van de Willem RuiSr- show vanavond is, behalve om amusement te bieden, geld in te zamelen voor de Zonnebloem, een organisatie die zich inzet voor inva liden en langdurig -zieken. De KRO organiseert, elk jaar voor de Zonne bloem een actie en dat gebeurt dit maal via de televisiekwis, die de kij ker de vorige keer zo goed is beval len blijkens de reacties en het waarderingscijfer: zeventig. De actie "harten vijf" van de Zonneboem nodigt de kijker (en de lezer) uit om vijf giulden over te maken op gi ro 1165656 ten name van het va kantiefonds in Breda. Van het geld dat binnenkomt gaan invaliden een wede lang op vakantie. Dat klinkt wellicht wednig schokkend, maar betekent voor sommigen van hen wel een gebeurtenis, waar de afge lopen tien Jaar geen ruimte voor bestond. Volgens Willem Ruis moet het mo gelijk zijn om vanavond twee mil joen gulden ln te zamelen, hetgeen een record zou zijn. "Maar moch ten de mensen van plan zijn om uit medelijden geld te storten, dan mogen ze het van mij houden. Het geld moet niet uit medelijden gegeven worden, maar uit soOidaiüteit. Wij op vakantie: dan zij ook. De mensen gaan ao vaak van een ge voel van medelijden uit: kijk hem eens op zijn rolstoel. Dat hij een rolstoel heeft, dat heeft hij zelf al lang verwerkt, andere zat hij niet in. het programma. Achter de ogen i is niets veranderd". Willem Ruis heeft de afgelopen dagen ontspanning gezocht in het Leidse motel Holiday Inn en daar tussendoor gerepeteerd. Zaterdaga vond gaat hij terug naar huis en het eerste wat hij zal doen is: zijn programma bekijken. De show wordt weliswaar rechtstreeks uitgezon den, maar ook op ampex opgenomen. De deelnemer krijgen later nog eens de gelegenheid om het programma te zien. „Van de reacties, die je dan hoort, leer je als programmamaker het méést", zegt hü. De Willem Ruis-show wordt vana vond van half acht tot tien voor acht en van vijf voor half negen tot uiterlijk tien voor elf uitzonden op Nederland 2. JOHN KROON Gisteravond werd er voor de Willem Ruis-show gerepeteerd in de Groenoordhal. Overigens zonder de "echte" deelnemers. Alle gezindten Voor de goede orde: de actie die vanavond wordt georganiseerd, komt niet alleen ten goede aan rooms-ka tholieke invaldden en langdairig-zie- ken, zoals wel eens wordt gedacht, maar aan "alle gezindten". In de Groenoordhal zullen echtparen, van wie één of beide invalide as, meedoen aan de televisiekwis. Ook de vijf tienhonderd toeschouwers in de hal zijn langdurig-zieken of gehandicap ten. Wat Willem Ruis betreft de laat- LEIDEN B en W van Leiden gaan de gemeenteraad voorstellen een bedrag van f 1^83.000 beschik baar te stellen voor een verbouwing van het pand van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Steenschuur. Het. ligt in de bedoeling van de Dienst Gemeentewerken, die een ver bouwingsplan heeft opgesteld, om de ontvangstruimte voor het publiek een "vriendelijker aanzien" te geven en daarnaast de voor de ambtenaren beschikbare werkruimte te vergroten en efficiënter in te delen. Het ge deelte van het gebouw, waarin het personeel is gehuisvest, zal na de verbouwing niet langer toegankelijk zijn voor de cliënten. Een voorstel van deze strekking wordt komende donderdag behandeld in een verga dering van de commissie Sociale Zorg, Maatschappelijke Aangelegen heden, Gezondheidszorg en Cultuur. De leden van toneelwerk groep Proloog maakten tijdens hun voorstelling gebruik van een fictief bericht uit het Leidsch Dagblad. LEIDEN Proloog zorgde gis teravond in het „Leids Vrijetijds centrum" aan de Breestraat voor een complete verrassing. Tijdens de opvoering van het maatschap pij kritisch stuk „Scholierenver zetje" hadden de leden van „Pro loog" (Bert Kok, Suzanne van Lohuizen, Marlies Hamelynck, He len Juurlink en Jurg Molenaar) een bericht over een scholieren- actie fictief verwerkt in een pu blicatie van het „Leidsch Dag blad". Waardoor een situatie ont stónd, waarin een vloeiend verlo pende dialoog plotseling werd on derbroken door "n citaat over het resultaat van de scholierenactie in deze krant. Juist de natuurlijke wijze, waar op deze passage in de totale spel- ontwikkeling was opgenomen, sprak de toehoorders in het Leids Vrijetijdscentrum bijzonder aan. "Proloog" die enige tijd geleden in het Leidse LAK-theater een op voering gaf van „Neus en Ko en het Verzwegen Nieuws", was naar Leiden gehaald door het LAS Leidse Aktiegroep van Scholie ren). Tijdens het stuk „Scholieren - verzetje" leggen de leden van de groep tevens uit, wat „Proloog" precies wil en doet. Daarnaast wordt een persiflage gegeven van de „HAVO-leerling 1976". die met een telraam tussen zijn benen en een galg om zijn nek uiterst kri tisch wordt doorgelicht. De kracht van „Proloog" is. dat het de bood schap. welke het wil overbrengen, verpakt in rake typeringen en be slist grappige humor. Mijn groot ste bezwaar is inmiddels, dat „Proloog" de over hét algemeen zeer sterke teksten afwisselt met liedjes, die zeer „vals gezongen" overkomen. De teksten van deze liedjes zijn ijzersterk, maar door het „erbarmelijk geluid" gaat veel van het effect verloren., Proloog stelde daarnaast op ui terst rake wijze de' functie van de schoolkrant, het schoolparlement en de schpolrevue ter discussie. De dialoog met de conrector, die hau tain elke vorm van inspraak af wijst, is een compilatie van bot heid, starheid en naïviteit. Deze eigenschappen werden door „Pro loog" haarzuiver aangegeven. Voor maatschappij-kritisch ingestelde toeschouwers een uiterst geslaag de en boeiende avond. A. C. KOEKEBAKKER jr. Paardcsporl Met duidelijke voor sprong heeft de Amerikaanse ruiters- équipe gisteren bij het Internatio nale concours hippique in Luzern 'beslag gelegd op de eerste plaats in de Grote Prijs der Naties, Dennis Murphy op Hummer. Michael Matz op Grande, Robert Ridland op Almost Persuaded en Buddy Brown op Vix- count wonnen met een puntentotaal van 33 punten voor Ierland <48.75» en Oostenrijk (54,75). ZA1ERDAG De Burcht, antiekmarkt, 9.30 Steenstraat lb. Wereldwinkel, 's Middelweg 19c, Leidse Poppenthea ter. kindervoorstelling, Steenstraat l. Rijksmuseum Volkenkunde, Balische dansgroep Mw. Ni Luh Putu Surya. 8 en 4 Artsen Leiden Voor spoedgevallen i n: W(Jk I (Mors- wegkwartier, binnenstad tot Cityrlng en Groenoord)J. Reinders, Gerardt Brandtstraat 29. tel. 760947; Wijk II (Kool en Merenwijk)R. van LeeuWen, llMlc^n?' Ul^ur Ywm;"wilkom (Waard. Professorenwijk en Tulnstad- "erastraat 1" i-West en Leeuwen. Brandelerkade 28, tel. 120412. lderdorp P. O. A. M. Oegstgeest D. Held. Marelaan 36. manplantsoen 33 tel. 071-762159 (zat.); berselaan 2. Voorhout, tel. 02522- Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der' apotheken ln de regio Leiden wordt waargenomen van 28 mei tot 4 juni door de Doeza-Apotheek. Doeza- straat 31. tel. 121313 en door Apoth. Van Breest Smallenburg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000. Tevens op za terdag tot 1 uur nam.: Apotheek Nrd. Hofland, Thorbeckeweg 3 ,tel. 762877 en Oegstgeeater Apotheek, Wllhelmina- park 8. Oegstgeest, tel. 153274. Wijkverpleging LEIDEN Het over de hele wereld bekende circus Sarassani zet op vrijdag 30 juli zijn tenten op, op het terrein van de Groenoordhal en zal daar tot en met zondag 1 (augus tus voorstellingen geven. Het circus maakt op het ogenblik nog een tour nee in de noordelijke provincies, maar trekt in de maand Juni rich ting Randstad. Behalve Leiden wor den ook voorstellingen gegeven in o.m. Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Haarlem. LEZERS SCHRIJVEN: Rijnsburgerweg AJs bewoner van de Marienpoel- atraat word ik dagelUks geconfron teerd met de enorme verkeerschaos van en naar de stad sinds men een begin heeft gemaakt met de recon structie van de Rijnsburgerweg. Nu ligt het beslist niet in myn aard om een verbetering in welke vorm dan ook te bekritiseren. Wel ben ik van mening dat als genoemd werk maanden gaat duren er zich boven de Leidse middenstand donkere wolken zullen samenpakken. Dit gezien in het licht van de enor me winkelcentra in de om ons lig gende gemeenten met zeer goede be reikbaarheid en parkeergelegenheid o.a. Oegstgeest, Leiderdorp. Het moet gezien de grote werk loosheid in de Leidse regio toch mo gelijk zijn het werk in continue- dienst uit te voeren en zodoende de tijdsduur van de overlast met twee derde terug te brengen. Uit hoofde van m'n werk weet ik dat niet het hebben maar het houden van klanten de grote kunst is. Dus Leiden let op uw "seack". S. HEEMSKERK. Ma riënpoelstraat 19a, Leiden. Leiden Stichting Interkruls, Mid delweg 38. tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei derdorp. tel. 140131. Oegstgeest Stichting Interkruls, - 43, Noordwijkerhout. tel. 02523- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125209. Voor allen die ln moeilijkheden verke ren. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdiens t Anna Paulownastraat 15. Leiden. Voor hulpverlening aan verongelul honden, katten, vogels, e.d. in de ge meenten Leiden en Leiderdorp. Dag honden^ katten, vogels, e.d. ln de Leiden en Leiderdorp, t bereikbaar tel. 761944. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7 (zfjkant stadhuis). Openingstijden: maandag, dinsdag en ^J^JSfnU-0**-12-00 uur- donderdag 18.30—20.00 uur. Telefoon dagelijks tij dens kantooruren: 143171. Weduwen en weduwnaars den. tel. 761112 (na 18.00 uur). Huize St. Maarten >pvanghuis voor crisis aood verkerende moede—, -kinderen. St. Jacobusgracht 1, tel. 187. Dag en nacht berel' dviesbureau Leiden en - de Nederlandse Bond „wu. wen ('s avonds en ln het weekeinde). Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, teL f4^44! (maandag t/m vrij dag 9.00—10.00 uur). Moeders voor moeders J ansen—Nlemeyer. - HofdUck 32. Oegstgeest. tel. 153652. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap kinder centra Leiden. Hooglandse Kerkgracht 4. tel. 130360. Geopend dinsdag t/m uur 12 00 UUr ®n 14 C^-17 00 Koord-Studio Centrum voor Intermenselijke betrek- ,^en- Ge°Pend maandag t/m vrijdag 10.00—18.00 uur en 19.30—23.00 uur Zonda|^9.30—23.00 uur. Oude Rijn 88, Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde Laatste concert in cyclus LEIDEN Het laatste de Beethovencyclus bestond uit de Pastorale en het Keizersconcert: hier mee nam het Leidse publiek voorlo pig afscheid van het Amsterdams Philharmonisch Orkest en dirigent Anton Kersjes. Kersjes' visie op Beethovens 6e symfonie kon me maar matig boei en. We hoorden het werk in zijn meest beknopte vorm, waarbij wat tempokeuze betreft de meest plat getreden paden 'werden bewandeld. Soms werden neventhema's op een aardige manier naar voren gehaald, maar tevens de hoofdthema's enigs zins onder de tafel geschoven, het geen de eenheid van het werk niet ten goede kwam. Mijn voornaamste bezwaar richt zich evenwel tegen de dikke romantische saus, die de in wezen heldere structuur van de ze symfonie volkomen vertroebelde, zijn de voorboden van de romantiek Beethoven was een klassicist, al De opvatting van Kersjes leek eer- in zijn werk reeds te bespeuren. De Georgische pianiste Eliso Wir- saladze bezat allerminst het virtuo ze perfectionisme van een Kuerti, die we de vorige week hoorden. Ondei haar handen kwam echter een Beet hoven vandaan, die van de eerste tot de laatste noot respect inboe zemde. Iedere vergelijking gaat mank. maar indien Beethoven beschouwd kan worden als een soort explosieve 1-Mozart, dan werd er hier met dyna miet gewerkt, 't "Himmelhoch jauch- zend" enz. bleek te zijn opgebouwd vanuit een strak gereglementeerde basis. Een aangename bijkomstigheid, was. dat de pianiste een dermate grote persoonlijkheid bleek te zijn, dat zij met slechts enkele hoofdbe wegingen het gehele orkest leek te kunnen regeren, zodat de aanwijzin gen van de dirigent bijna tot schijn bewegingen werden gereduceerd. RON HARMS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder- Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement I 37,85 Per oost t 48.25 Jaarabonnement f 139.90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2