Folklore voor a.s. moeders Koken zonder aardappels m u\ Deskundigen noemen vultandenborstel duur speelgoed Buitenlandse vrouwen geisoleerd in Brussel li Vrouwelijke ambtenaren willen sneller met pensioen Asperge-route TERUGGAAF VAN AOW Winkeldieven 1 -F* ZATERDAG MEI 1976 Het laatste nieuwtje op tanden- poetsgebied, de "vultandenbor stel" valt bij detandendeskundigen niet in goede aarde. "Speelgoed", is het oordeel van prof. B. Houwink van de Vrije Universiteit in Am sterdam en daar is de woordvoer der van het Ivoren Kruis in Rotter dam het mee eens. De 'Trisa dent-o-vit" vultanden borstel wordt aanbevolen als com pleet poetscomfort. Te gebruiken in huis, op school op uw werk en onderweg. Blauwe vloeistof Een druk op de achterzijde van de borstel, waarin zich een capsule bevindt met een blauwe vloeistof, zorgt dat er wat van dat spul tussen de borstelharen komt en dan maar poetsen. Een voordeel van de vloeistof is volgens de Rotterdamse importeur Roparke van de Zwitserse borstel, dat er kalk aan ontbreekt. "Dat kan namelijk het tandglazuur aantas ten". Lariekoek "Dat is gewoonweg flauwekul" vindt het Ivoren Kruis. "Beslist la riekoek", aldus prof. Houwink, "onze tanden bestaan juist uit kalk". We hebben de irdporteur om zo'n borstel gevraagd en hem gebruikt. De smaak van de vloeistof (be staande uit fluoride, kamille extract, desinfecterende middelen en een smaakmakertje) is gewoon fris. Net als gewone tandpasta. Duur De prijs van de vultandenborstel is echter niet mis. Het ding kost met vulling 6.50 en daarmee kan men 50 tot 60 maal poetsen. Twee capsules navulling komen op 4.50. De bor stel zonder vulling komt dus op 4.25 en dat is ongeveer tweemaal de De overgrote meerderheid van de j bij het ministerie van Binnen- I landse Zaken werkende vrouwen I vindt dat de pensioengerechtigde leeftijd moet worden verlaagd. Dit blijkt u"it een kortgeleden gehou- i den enquete onder 2300 ambtena- prijs van een gewone goede borstel. "Die hoge prijs kan inderdaad eer rem zijn voor veel mensen om re gelmatig een nieuwe borstel te ko pen" zegt prof. Houwink, die be halve hoogleraar in de tandheel kunde ook voorzitter is van de Ne derlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde. Het Ivoren Kruis, dai propageert zo om de drie maanden een nieuwe borstel te kopen, ziet in die prijs ook een gevaar. "Een borstel slijt ongemerkt en dan kan je niet goed poetsen". Alleen als er door die borstel men sen gestimuleerd worden hun tan den te poetsen, die dat anders nooit doen, kan zo'n ding nut hebben, maar anders niet, zo vinden prof. Houwink als het Ivoren Kruis. Gewoon je tanden poetsen met een goede borstel en een tube tand pasta kan ook onderweg en is zeker zo goed. "Maar gebruik dan beslist eerj tandpasta met fluoride, gewone tandpasta zou er niet meer moeten zijn", vindt de Amsterdamse hoog- Wat zijn de beste (en dus ook de duurste) asperges? Dat zijn witte, rechte, die iets dikker zijn dan een vinger. Hoe witter asperges' zijn, des te malser. Waar wij die wijsheid vandaan hebben? Uit de folder "Noord-Limburg, aspergeland". Daar staat van alles in over asper ges, hoe je ze moet koken en eten, en vooral ook over de plaatsen waar je asperges kunt zien oogsten en waar je ze kunt proeven. De VW heeft een honderd kilometer lange aspergeroute uitgestippeld voor de maanden mei en juni, want dan is de oogst. De folder waar u dit alles uit te weten komt kunt u gratis aan vragen bij de VW Noord-Limburg, Keulsepoort 3, Venlo, telefoon 077-11241. Nieuws voor pony-liefhebbers. Op 27 mei wordt in de Merwelanden in Dordrecht, een Provinciale Pony dag gehouden. Hij duurt van 's morgens negen tot 's avonds vijf uur. Entreeprijs: drie gulden en voor kinderen één gulden. Er is on der meer een Concours Hippique. Inlichtingen bij de VW Dordrecht, Stationsweg 1. telefoon 078-32800. In Gouda wordt op het ogenblik elke dag tussen negen en tien uur 's morgens een boerenkaasmarkt ge houden. In het Waaggebouw aan de Markt. Dat blijft zo tot 16 septem ber. Wilt u meer weten, bal dan de VW in Gouda, telefoon 01820- 13298. Later in het seizoen wlrden na de kaasmarkt oude ambachten gedemonstreerd. Er wordt de laatste jaren steeds jonger getrouwd. Maar dat is niet de enige reden waarom a.s. moeders er steeds jonger uitzien, want ook de positiemode is nogal sterk veranderd. Waren er een paar jaar geleden alleen maar wijde fantasie loze tentjurken te koop, nu kunnen a.s. moeders veel meer kanten uit met allerlei kleurige folklorecreaties. Bijzonder praktisch zijn combinaties van korte schilderjak jes met verstelbare positie-spijkerbroeken. C A heeft er een speciale afdeling voor ingericht. In het artikel over vervroegd vrou wenpensioen op de ZIJ-pagina van onlangs werd even aangestipt dat werkende vrouwen de door hun werkgever ingehouden aow- premie kunnen terugvragen van de belastingdienst. Aangezien - anders dan bij de in komstenbelasting - het inkomen van de vrouw voor de premiehef fing bij dat van haar man wordt ge rekend, kan alleen hij het van haar ingehouden bedrag met zijn premie-aanslag verrekenen. Heb ben zij samen meer dan de maxi mum aow-premie van f3778,- uit gegeven, dan wordt de daarboven betaalde premie teruggegeven. Zitten beide partners net onder de belastingaanslaggrens maar beta len zij samen meer dan de maxi mum AOW-premie, dan kunnen zij door het invullen van een formu lier, "Teruggaaf Premieheffing" om terugbetaling vragen van de te veel betaalde premie, (zie Kluwers Belastinggids iy76). Volgens een in Engeland gehou den onderzoek naar oorzaken en gevolgen van verkeersongelukken zijn autobestuurders van 45 jaar of ouder het moeilijkst te bewegen om een autogordel te dragen. Dit staat in het Bovagblad. Het is dus niet juist dat het verstand met de jaren komt. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jongs stijl.. BREESTRAAT108° 112 LEIOEN Drie Amerikaanse hoogleraren hebben een onderzoek gedaan naar winkeldiefstallen. Ze ondervroe gen in de stad Honolulu jongeren van 14 tot 28 jaar, aldus het Detail handelsbulletin. Hier wat resultaten: 28.2 procent had zich vorig jaar aan winkeldiefstallen schuldig ge maakt; 26,3 procent van de ondervraag den vond dat de winkeliers teveel verdienden; 39,3 procent van degenen die winkeldiefstallen pleegden hadden de gestolen spullen verkocht; Bijna 99 procent van alle dieven en dievegges zei, dat hun familiele den van hun praktijken op de hoogte waren. In het kader van hun werkzaamhe den voor de Europese gemeen schappelijke markt hebben ruim zesduizend functionarissen uit heel Europa zich in Brussel gevestigd. Met hun gezinnen vormen ze bin nen de Belgische hoofdstad een cosmopolitische gemeenschap van ongeveer vierentwintigduizend personen. Maandblad Marie Claire noemt hen „de luxe emigranten" en constateert dat vooral de vrouwen uit deze groep buitenlanders vaak geisoleerd leven. Niet alleen taal moeilijkheden, ook het feit dat ze andere schoolopleidingen hebben gevolgd maakt het voor hen vaak moeilijk om buitenshuis te gaan werken. De Engelse vrouwen kla gen vooral over het gemis van hun vrouwenclubs en liefdadigheids verenigingen. Een Deense die in haar eigen land een uitgeverij van kinderboeken leidde en nog af en toe aan de Deense televisie mee werkt, heeft onder haar vrouwe lijke landgenoten in Brussel een enquête gehouden. Achtenveertig procent van hen is opgetogen over de Belgische hoofdstad en wil er de rest van haar leven blijven wonen, ruim dertig procent wil er wel een paar jaar blijven, en twintig procent zou na een jaartje weer wegwillen. De buitenlandse jeugd appricieert vooral de kleding: in Brussel wor den heel wat Europese mode- tendenzen geboren. Diamant-etiquette „Diamanten mogen nooit in de och tenduren worden gedragen. Men moet ze evenmin dragen tijdens een eenvoudig bezoek dat vóór twee uur 's middags wordt afgesto ken. Diamanten moeten niet wor den gedragen terwijl men bezig is met liefdadigheidswerk. Draag ze niet in combinatie wandelkleding, ook al ziet men deftige dames di kwijls bij zo'n gelegenheid een bro che en een paar oorringen van dia manten dragen. Diamanten mogen onder geen voorwaarde, zelfs niet 's avonds, gedragen worden in amu sementsgelegenheden. Kinderen mogen nooit met diamant worden gezien. Personen die in de rouw zijn moeten geen diamanten dragen". Een stukje etiquette uit 1896, uit de archieven opgespit door het hon derd jaar oude Amerikaanse maandblad McCall's. Door Hans Belterman Het ziet er naar uit dat we ook in de komende maanden rekening moe ten houden met hoge aardappel prijzen. Zo hoog. dat het vaak nodig zal zijn om die dure aardappel en kele malen per week van het menu te schrappen. Dat - zoals heel vaak beweerd wordt - de aardappel een belangrijke leverancier zou zijn van dagelijkse portie vitamine-c in deze maanden gelukkig niet op. In het voorjaar namelijk is het gehalte aan deze belangrijke vita mine in de aardappel al voor een groot deel verdwenen en is het dus niet bezwaarlijk om de aardappel te vervangen door bijvoorbeeld peul vruchten, deegwaren als macaroni of spaghetti en rijst. Wanneer we dan een extra sinaasappeltje, een grape fruit of wat meer verse - en dan liefst rauwe groente nemen dan wordt het (geringe) verlies aan vi taminen bij het ontbreken van de aardappel op ons bord. zeker weer goed gemaakt. Voedseldeskundigen verwachten zelfs dat de Nederlander dankzij deze hoge-aardappel-prijzen- periode zijn dagelijks menu voor goed zal wijzigen. Niet iedere dag meer vlees-aardappelen-groente (met daarbij de vette jus) en een maal in de week een vette Chinees- Indische hap. Wellicht gaan in deze periode de ogen wel open voor meer verantwoorde maaltijden en gaat men meer rekening houden met de eisen die de moderne voe dingsleer stelt. Rijst i Rijst is een goede en zeer smake lijke vervanger van onze aardappel. Droog gekookte rijst waar we even tueel wat niet al te gare groenten doorroeren en op smaak afmaken met wat peper en zout is al zo'n eenvoudige vervanger. U kunt er bijvoorbeeld een handvol gesne den en in wat boter licht gefruite champignons door heen doen (met een grote vleesvork), wat gesnip perde en eveneens licht aangefruite ui en stukjes groene paprika. Wilt u het zich helemaal makkelijk maken wel meng er dan een blikje goed uitgelekte doperwten en een stukje boter of margarine door. Dergelijke gerechten dient u niet anders dan met peper (het liefst uit de molen) en zout op smaak te brengen. Gebruik liever geen kant-en-klare smaakmakers als instant-bouillon-poeders of aro ma's uit flesjes. Die produkten be vatten meestal synthetische smaakstoffen en smaakverbete- raars en aan dergelijke stoffen heeft ons lichaam echt geen behoefte. In plaats drooggekookte rijst te ge ven kunt u ook heel goed een Ri sotto maken.Voor vier personen dient u dan te rekenen op 300 gram - niet voorbewerkte - rijst, een half ons boter of eenzelfde hoe veelheid olijfolie, twee of drie flinke uien, een of meerdere teen tjes knoflook, eventueel een klein preitje, peper en zout en 6 deciliter bouillon (of water). In een pan met een dikke bodem laat u de boter of olie fijn gesneden warm worden. Hierin fruit u de uien totdat ze goud-geel en door zichtig geworden zijn. Doe er dan de fijngehakte of in het knoflook- persje uitgeknepen knoflook bij en roer er boven een matig vuur de - ongewassen - rijst door. Blijf heel voorzichtig (met een vleesvork) roeren en wanneer de korrels door zichtig en gelig van kleur geworden zijn voegt u er de.ragfijn gesneden prei aan toe. Nog even roeren en dan giet u er de kokende bouillon (of water) bij. Wanneer u de bouil lon nog niet op smaak bracht dan dient u er nu een theelepeltje zout aan toe te voegen. Doe het deksel op de pan en laat het op een laag pitje in 25 minuten gaar worden. De rijst behoeft niet te worden afgego ten want het vocht werdt door de rijst opgenomen. U dient de pan na die 25 minuten niet te openen maar ze boven de gedoofde gaspit (of op de electrische kookplaat) nog een kwartiertje te laten staan. Roer er dan nog even met de vleesvork door strooi er naar smaak wat witte peper uit de molen over en dien het op. Bij een gebraden of geroosterd kippetje past zo'n mediterrane rijstschotel uitstekend. U kunt er heel goed een frisse salade bijge- Met het bovenstaande Risotto- recept kunt u natuurlijk nog vele kanten op. U mag er best wat stuk jes gorne paprika, aan dunne schij ven gesneden champignons, wat sliertjes ham, wat gehakte peterse lie, bieslook en andere groene tuin kruiden aan toevoegen. Deegwaren Macaroni en spaghetti zijn even eens al geen onbekende begelei ders van uw hoofdgerecht meer. Kook deze "Italiaanse" deegwaren vrij kort. Houd daarbij de tyden aan die op de verpakking staan aange geven. Deegwaren dient u echter altijd in zeer ruim en licht gezouten water te koken. U laat de spaghetti of macaroni - die nog net een ze kere weerstand moet bieden als u het eet ("al dente", zeggen de Ita lianen) - goed uitlekken op een ver giet. U brengt het dan weer over in de pan en dan dient u er een klontjq boter of olijfolie door te roeren om te voorkomen dat het "plakkerig" wordt. Door de deegwaren - er zijn lintjes, elleboogjes, schelpjes, wiel tjes. groene linten en wat al niet - kunt u net als bij de rijst wat knap perige groente, tuinkruiden of paddestoelen roeren, üok kunt u er bijzonder sausje bij maken en het recept volgt hieronder Reken voor vier personen op een pond mager rundergehakt,75 gram boter of olijfolie (of nog lie ver van ieder de helft) enkele te nen knoflook, een uitje, wat vers gehakte groene tuinkruiden, vier of vijf tomaten (of een eetlepel to matenpuree), een flinke theelepel bloem, twee deciliter bouillon, een flink glas rode wijn, een flinke mespunt suiker, zout en peper uit de molen. Smelt in een braadpan de olie en/of de boter. Fruit er het ragfijn gesne den uitje en de uitgeperste (of fijn gehakte) knoflook even in aan. Voeg er nu het gehakt aan toe, maak het los met een vleesvork en laat het zachtjes bakken. Na een kwartier "roerbakken" voegt u er de kruiden, de ontpitte en ontvelde tomaten (of de puree), de suiker en de gezeefde bloem aan toe. Roer nog even en giet er vervolgens de hete bouillon en het glas wijn bij- Blijf langzaam roeren en laat de saus nu zo'n kleine twintig minuten wat inkoken. Proef en maak de saus af met wat peper-uit-de-molen en wat zout. Deegwaren-pasta's begeleid met een dergelijk sausje passen uitste kend bij een stuk gebraden vlees. Een rauwkostsalade ernaast is lang geen gekke combinatie. Peulvruchten Peulvruchten hebben het voordeel dat ze zo rijk zijn aan verschillende stoffen dat het eigenlijk niet eens nodig is om er nog vlees bu te eten. En juist in deze tijd nu ook de prij zen van het vlees - en met name van varkensvlees - met enkele tiental len procenten zijn gestegen is het helemaal niet zo gek om eenmaal in de week de eigenluk wat vergeten - peulvrucht weer op tafel te zetten. U moet daarbu niet denken aan de bruine bonen - met stroop of de grauwe erwten met spek en uien uit de keukens van onze grootmoeder. Wel denk ik aan de captains' din ners - grauwe erwten garni met dobbelsteentjes gebakken magere ham, uien, mosterd, piccalily, zure uitjes en augurkjes. B.B. met R. "Bruine bonen met rijst" is lang een top-hit van Max Woiski geweest. Het is een gerecht dat heel gemak kelijk te bereiden is. Voor vier personen moet u reke nen op 125 gram bruine bonen en 150 gram rijst, een flinke ui, enkele tenen knoflook, een theelepel ge droogde tijm (een takje verse tijm is natuurlijk veel lekkerder), een flinke eetlepel boter, zout en peper De bonen laat u een nacht weken in een licht water. In het weekwater kookt u de bonen ongeveer drie kwartier, dan voegt u er de rijst en de fijnsgesneden ui en knoflook en de tum aan toe. Laat het geheel nog 25 minuten koken terwijl u af en toe in de pan roert. Voeg er dan een kluitje boter aan toe, breng het op smaak met het zout en de peper en dien het op. In het Caraïbisch ge bied wordt dit gerecht ook heel vaak koud gegeten. Ik kan mij voorstellen dat het bijzonder goed smaakt wanneer u er een gemengde salade bijgeeft. Peulvruchten dient u boon of erwt heel koken in water wa aan toevoegt Wilt u den met peulvruchten, zet i op met licht gezouten water. Heel smakelyk zijn salades die u maakt met gekookte koude peul vruchten. U vermengt ze bijvoor beeld met wat rauwe ui, stengels van bleekselderij, wat gekookte venkel en groene tuinkruiden. Giet er een lichte dressing over van een deel azyn, een deel olijfolie, zout en peper naar smaak' Tot slot wil ik u wijzen op het stok brood. In de oven warm en knappe rig gemaakt smaakt het geweldig by ieder stukje vlees en bij elke warme of koude groente en het doet u zeker niet meer verlangen naar die "eeuwige" aardappel die we naar mijn smaak toch al te veel en te lang op ons dageluks menu hebben gehandhaafd. vilt houden, te ar u geen zout i soep berei-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25