Bezwaren tegen nieuwe provincie-indeling "EEN PROVINCIE LEIDEN VORMT EEN MOOI GEHEEL" Jongste ontwerp: Alkemade en Dordrecht in één mini-provincie Burgemeester De Vreeze van Warmond ZATERDAG 29 MEI 197i In de maand juli van het vorig jaar verscheen van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken de nota "Concept ontwerp van de wet Reorganisatie Binnen lands Bestuur". Een nota, waarin het noodzakelijk werd geacht tot een bestuurlijke her indeling van het land te komen. Het aantal provincies zou hier bij worden opgevoerd tot een aantal van 26. Met deze nieuwe indeling wilde het Ministerie in eerste instantie komen tot een betere verdeling van bevoegd heden en taken tussen ge meente en provincie, iets dat weer een decentralisatie van de rijkstaken tot gevolg zou moe ten hebben. In dit ontwerp be vond zich ook de mini- provincie Leiden. In februari dit jaar kwam er een tweede nota uit, welke gezien kon worden als. een vervolg op de eerder genoemde nota. Hierin werd voornamelijk de voor te stellen schaalkeuze en begrenzing gedeponeerd. Tot een ieders verbazing bleek uit deze nota, dat het oorspronke lijk vastgestelde aantal van 26 provincies was teruggebracht naar 24. De mini-provincies Leiden en 't Gooi waren in dit laatste ontwerp niet meer op genomen. In grote lijnen kwam het hier op neer, dat Leiden by de provincie Haaglanden en 't Gooi bij de provincie 't Gooi en Eemland ingedeeld zou wor den. Een ontwikkeling die veel stof deed en nog steeds doet opwaaien. Het grote bezwaar van de beide nota's is, zo blykt uit tal van reacties, dat zij niet genoeg duidelijkheid verschaffen om trent de reden van het schrap pen van de twee afzonderlijke provincies en bovendien erg vaag blyven in de omschrijving van het toekomstige taken pakket van de gemeenten. De taken van "de provincie nieuwe stijl" zijn in vier groe pen te onderscheiden. Te we ten: a. van origine gemeente lijke taken, b. taken die thans by de provincie berusten, c. een aantal» rijkstaken en d. niet van andere bestuursorganen af komstige taken. Prof. De Smidt, hoogleraar in de Sociale Geografie in Utrecht tevens voorzitter van de Pro vinciale Raad voor de Ruimte lijke Ordening in Zuid-Holland zegt hierover. "Naast het feit, dat de nota's erg vaag blijven heeft Minister De Gaay Fort man de fout begaan, alleen een negatieve lijst op te stellen, wat betreft de verdeling van het ta kenpakket voor de gemeenten zelf. Deze lijst vertelt enkel welke taken de gemeenten zul len gaan verliezen, niet welke behouden zullen blijven en welke er bij zullen komen. Daar komt nög bij, dat de gemeente altijd een sterke stem in de Kamer heeft gehad, terwijl de provincie altyd een "yle zone" is geweest in diezelfde Kamer. Verschillende gemeenten zijn nu bang, dat ook deze rol op den duur van ondergeschikt belang zal zijn". Ook de vraag wat het uiteindelijke hoofddoel van ie dere nieuwe provincie zal zyn, is er volgens De Smidt de oor zaak van, dat velen zich wan trouwend opstellen tegenover het nieuwe ontwerp. Er zyn, zo zegt De Smidt, twee mogelijk heden: het modale principe (verzorgingsmodel). waarbij men het gebied onder andere wil gebruiken voor de vestiging van industrieën en andere bouwprojecten of het zonale principe, een model, dater naar streeft de huidige toestand te behouden. Bij het besluit de provincie Zuid-Holland te splitsen in drie, in plaats ,van vier. mini- provincies, lijkt met name de stem van Gedeputeerde Staten van beslissende invloed te zijn geweest. Zij gaan er van uit dat de indeling moet worden afge stemd op de taken en bevoegd heden, die aan de provincie worden opgedragen. De pro vincies nieuwe stijl zullen zich volgens Gedeputeerde Staten moeten gaan bezighouden met de planning en coödinatie van het beleid en slechts bij uitzon dering met uitvoerende taken. Tegen deze achtergrond komt het provinciaal bestuur tot het voorstel Zuid-Holland in drie (grootst mogelijke minderheid) of liever nog in twee (kleinst mogelyke meerderheid) aparte provincies te verdelen. De drie-deling, waarvoor de minis ter nu gekozen heeft is min of meer ook terug te vinden in de nota "Alternatieven en Varian ten", een nota ter voorberei ding op de streekplannen Zuid-Holland west en Zuid- Holland oost, en ook afkomstig van Gedeputeerde Staten. Het dagelijks bestuur heeft deze nota uitgebracht als reactie op de visie van minister Gruijters in de Verstedelingsnota. GS zien, in tegenstelling tot de me ning van de minister, meer heil in het opstellen van één streek plan voor de gebieden Zuid- Holland west, welke praktisch overeenkomt met de plannen provincie Haaglanden, waarin dus Den Haag, Leiden en Delft liggen en Zuid-Holland oost (provincie 't Groene Hart" met Alphen, Gouda en Dord recht). Met dit laatste plan van Minister De Gaay Fortman lykt dus de nadruk te liggen op de proble matiek, die zich met name op het gebied van de Ruimtelijke Ordening afspeelt tussen Lei den en Den Haag. De bestaande verschillen tussen deze twee regio's worden in dit verband vergeten- naast het feit dat er al een grote samenhang bestaat in de oorspronkelijke geprojec teerde provincie Leiden, of zoals sommigen liever horen, provincie Rynland. Ook de financiële kant van de to tale reorganisatie vormt voor diverse personen en instellin gen een bezwaar. Het staat nu eenmaal buiten kijf, dat de reorganisatie enorme finan ciële consequenties met zich mee brengt, hetgeen van ver schillende kanten negatieve reacties heeft opgeroepen. Een van die negatieve geluiden komt uit Lisse. Burgemeester Berends noemt het gehele plan geldverslindend. "De voordelen wegen niet op tegen de nadelen", aldus de heer Berends. "Komt er toch een provincie nieuwe styl, iets wat ik toch wel verwacht van wege het vele werk dat er al aan besteed is, dan zal Lisse de fi nancieel minder krachtige ge meenten moeten gaan steunen en daar voel ik eigenlyk weinig voor", luidt het betoog van de Eerste Burger van Lisse. Niet alleen in Zuid-Holland bestaan er twijfels rond de nieuwe be stuurlijke indeling, ook de in deling van Noord-Brabant roept vele vragen op: ("Zijn hier echt vyf mini-provincies nodig") en natuurlijk is ook het Gooi niet erg gelukkig met de huidige plannen. Uiteindelijk dus een concept ontwerp dat enorm veel ondui delijkheden heeft geschapen en mede daardoor gezien kan worden als een meerjarenplan (tien?) Eén troost, over het vaststellen van de huidige pro vincie indeling heeft men meer dan honderd jaar gedaan. Dat deze huidige provinciale inde ling, in bepaalde gevallen, momenteel verre van ideaal functioneert en daardoor ook schreeuwt om een goede oplos sing zal voor ieder toch een duidelijke zaak zijn. Steden die volgens het laatste ontwerp tot de provin cie Haaglanden zouden gaan behoren: Den Haag, Leiden, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Warmond, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Leiderdorp, Zoe- terwoude, Leidschendam, Voorschoten, Wassenaar, Zoetermeer, Pijnacker, Nootdorp, Voorburg, Rijs wijk, Delft, Schipluiden, Maasland, de Lier, Waterin gen, Naaldwijk, 's Gravenzande, Gravanzande, Mon ster. Steden, die oorspronkelijk bij Leiden waren inge deeld. maar nu niet méér in dezelfde provincie als Leiden zitten, zijn: Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuw- veen, Ter Aar. Alphen aan den Rijn, Leimuiden, Rijn- saterwoude, Woubrugge, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude, Alkemade. Deze laatste steden zouden dus deel uit gaan maken van de "provincie nieuwe stijl" Midden Holland ook wel het Groene Hart genoemd. Door Adriaan Brandenburg hebben voor de streek dan wanneer dit gebied zou wor den opgedeeld in vier afzon derlijke stukken. Anderen beschouwen dit echter als een soort van "struisvogelpoli tiek." De Leidse wethouder Van Aken: "Ook al ontstaat er alsnog een mini-provincie Leiden, er zal sowieso ge streefd worden naar een be houd van de natuur. Maar het valt nu eenmaal niet te ont kennen, dat in zekere geval len er gebouwd dient te wor den. Je mag niet alles van een kant gaan bekijken". "In een regionaal overleg orgaan zouden dit soort zaken mooi aan de orde gesteld kunnen worden", aldus Van Aken. Door het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek wordt net als door Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland gesteld, dat een twee- of driedeling van de provincie Zuid-Holland voor de hand ligt. Binnen de mogelijk nieuwe provincie Midden- Holland zijn de meningen over begrenzing van het ge bied echter nogal verdeeld. Zo gaan er binnen de regio Alphen stemmen op, om toch maar in een provincie samen met Leiden te zitten. Het overlegorgaan Drechtsteden wenst ook geen deel uit te maken van de provincie Midden-Holland. Zy geven de voorkeur aan een afzonder lijke provincie "De Drecht steden". En het intergemeen telijk overlegorgaan Midden-Holland verwerpt de voorgestelde- samenvoeging met Gouda en de Drechtste den. Uit de verschillende reacties, die zyn losgekomen na het voorstel ook een provincie Midden-Holland in te voeren kan de conclusie getrokken worden, dat we hier te maken hebben met een heterogeen gebied, een gebied waann de samenhang ontbreekt of al thans moeilijk te vinden is. Naast de mini-provincies Haag landen en Rijnmond, zou Midden-Holland de derde provincie moeten gaan wor den, volgens het laatste ont werp, waarin Zuid-Holland in de toekomst wordt opge deeld. In de provincie- nieuwe-stijl Midden-Holland, ook wel 't Groene Hart" ge noemd zouden plaatsen ko men te liggen als Alphen aan den Rijn, Gouda en ook Dor drecht. Met het instellen van een provincie Midden- Holland wil het Ministerie van Binnenlandse Zaken in eerste instantie pogen de groene kern van de randstad te behouden. Prof. De Smidt 'Ais minister De Gaay Fortman een pro vincie 't Groene Hart wil in stellen, dan horen daar na tuurlijk nooit de Drechtste den by. Deze plaatsen zijn voor een groot deel afhanke lijk van Rynmond en in de laatste plannen staat dit ge bied hier geheel los van. De Drechtsteden zullen zich daardoor op noordelijk gele gen gebieden moeten gaan concentreren, dus precies het "groent; hart" in". Ook Gouda, aangemerkt als groeistad in de Verstede lingsnota maakt zoals gezegd deel uit van dit gebied, kor tom, na verloop van tyd zal de naam van de nieuwe provin cie, 't Groene Hart, waar- schynlyk veranderd moeten worden in 't Grijze Hart. Juist daarom is het zo vreemd dat een plaats als Alphen aan den Ryn geen deel uit gaat maker van een provincie waarin ook de stad Leiden zich bevindt. En dit met name vanwege het toch grote verband, dat er tussen de beide gemeenten bestaat. Voorstanders van een provincie Midden-Holland verwachten, dat het instellen van een pro vincie voor het groene hart minder nadelige gevolgen zal "Mede op grond van de ontvan gen commentaren menen wij, de aanvankelijk onderscheiden gebieden rond 's Gravenhage en Leiden in een provincie te moeten indelen". Zo staat het letterlijk in de nota "Indeling van het land in provincies nieuwe stijl." Burgemeester De Vreeze van Warmond reageert op deze stel ling als volgt: "Er wordt teveel naar de reacties van de mensen, die voor een provincie groot Den Haag zijn gekeken en te weinig geluisterd naar de me ningen van mensen, die stelling nemen voor een afzonderlijke provincie Leiden". Voorts wijst burgemeester De Vreeze op de plotselinge ommezwaai van de Minister, welke nauwelyks gemotiveerd genoemd kan worden, en noemt de nieuw voorgestelde provincie Haag landen veel te groot. Tedere provincie nieuwe stijl moet er een zijn. waarvan de structuur is afgestemd op de juiste omgeving. Leiden vormt precies het centrum van een dergelijk gebied. Bij een pro vincie Haaglanden, met Lei den, is de kans enorm groot dat er een provincie ontstaat, welke op den duur een log ap paraat zal worden." Net als burgemeester De Vreeze ziet ook de Leidse wethouder van Economische Zaken de heer Van Aken het gevaar, dat de problemen van Leiden naar de achtergrond zullen verhui zen als Leiden deel uit gaat ma ken van de provincie Haaglan den. Van Aken: "Daar komt bij dat Den Haag een soort hege monie heeft op het gebied van de Ruimtelijke Ordening in de eigen en omliggende regio's, wat minder prettige gevolgen voor Leiden kan hebben." Als eerste vereiste ziet Van Aken echter de totstandkoming van een wat hij noemt "regio- overleg-orgaan." "Er is in dit gebied een grote behoefte aan bestuurlyk overleg. Is dit or gaan eenmaal in het leven ge roepen, dat kan alsnog een in gewikkelde zaak als de nieuwe bestuurlijke indeling aan de orde gesteld worden; ik zie dit echter als een punt dat pas op de lange termyn een rol kan gaan spelen." Overigens zal de gemeente Leiden wel een pleitnota ontwerpen om alsyog de minister te bewegen een mini-provincie Leiden in het leven te roepen. Tot de grote voorstanders van een provincie Rijnland (Lei den) behoort ook de Kamer van Koophandel van Rijnland. Mr H.A.C. Brandei horst secretaris van de Kamer van Koophandel noemt het grote voordeel van een provincie Rijnland, de grootte van het gebied. "Dit omvat tevens het terrein dat op dit moment ook onder ons be heer valt. By het jongste plan wordt "ons gebied" in drieën gehakt, iets dat het werk er niet eenvoudiger op zal maken. Ik krijg ook het idee, dat ze in Den Haag niet weten, wat zich precies in onze regio afspeelt Er heerst hier gewoon een heel andere mentaliteit: neem al leen maar de vele agrariërs, die er hun bestaan vinden. Eco nomische. sociale en culturele verschillen tussen Den Haag en Leiden zyn zeker over het hoofd gezien aldus de heer Branderhorst. Prof. dr. Smidt, voorzitter van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening is van mening dat met het nieuwste ontwerp Leiden eindelijk ver lost zal worden van de moei lijke omstandigheden, waarin het nu verkeert. Er ontstaat volgens hem met de provincie Haaglanden een derde "pro bleemgebied" in ons land, zo dat de regering er automatisch meer aandacht aan zal gaan be steden. Prof. De Smidt gelooft ook niet, dat Leiden de capaciteiten heeft om als hoofdstad van een provincie te functioneren. Burgemeester De Vreeze van Warmond vindt dit een uit spraak, die volkomen uit de lucht is gegrepen. Hy zegt: "We hebben te maken met een pro vincie Leiden en niet met de stad Leiden". De provincie Leiden vormt ook volgens burgemeester De Vreeze juist zo een mooi geheel. "Langs de Ryn en in Alphen is voldoende plaats voor nieuwe bouwprojecten. Leiden kan worden beschouwd als cultu reel middelpunt en langs de kust zyn er de recreatieve mo gelijkheden. Ook bij Voorhout zijn er nog enkele bouwlokaties vrij". In de "Uitgangspunten van de gemeente Leiden met betrek king tot de reorganisatie bin nenlands bestuur" wordt te recht gewezen op: beslaande maatschappelyke samenhangen binnen het gebied: de vele verzorgingskernen die het gebied bevat; de zelfstandige positie, die het door de verscheidenheid aan functies, kan innemen. In deze uitgangspunten van de gemeente Leiden wordt tevens gewezen op de belangen van tegengestelde aard. die er be staan tussen Den Haag en Lei den, met name ten aanzien van de werkgelegenheid, volks huisvesting en op agrarisch ge bied. Voorts wordt de nadruk gelegd op de samenhang tus sen Leiden en Alphen. Tussen deze twee gemeenten zouden legio afspraken bestaan, die met een niet invoeren van een provincie Rynland alle op losse schroeven komen te staan. De reden dat vele gemeenten uit de regio Leiden toch afwyzend tegenover de provincie- nieuwe-stijl staan lijkt niet de financiële positie van Leiden te zyn, maar meer onwetenheid betreffende het toekomstige takenpakket. Er is eens door iemand gezegd bij wijze van grap, dat de gemeenten alleen nog maar mogen beslissen over de naam van de straatburcye^ Op dit moment begint het er echter op te lyken dat dit zelfs serieus genomen wordt als men sommige reacties goed beluis terd. Het wdïdt dus hoog tyd, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken eens precies gaat vast stellen wat de decentralisatie van het takenpakket voor zo wel provincie als het Ryk in de toekomst zal gaan inhouden. Burgemeester De Vreeze

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19