Prof. Dr. Carp weigerde medewerking Landen met t "schep"net Grotere verkoop visvergunningen vis j sport Visquiz voor de lezers van deze krant HENGELTIP VANDEWEEK Voor al uw hengelsport artikelen is uw adres HENK TEUNISSEN Boelee's Fa. Verhoog DE PRIJZEN Cockerill-proces zonder psychiatrisch onderzoek afgesloten ZATERDAG 29 MEI 1976 De belangstelling voor de sportvisserij in ons land gaat nog steeds in stijgende lijn. Dat wordt bewezen door de stij gende verkoop van visvergunningen, die ook het afgelopen jaar weer duidelijk viel te constateren. In totaal werden voor het visseizoen 1975/1976 ongeveer 885.000 vergunnin gen verkocht. im 65.000 meer dan i daarvoor. De stij ging blijkt zich vooral voor te doen bij de kleine visakte. Henge laars dus die met twee gewone hengels wensen te vissen, of met een speciale hengel op de roofvis als snoek, baars en snoekbaars. Werden er in het seizoen 1974/1975 372.418 kleine visaktes verkocht, het afgelopen seizoen was dat aantal al gestegen tot 412.000. Het aantal verkochte bij- dragebewijzen (om te vissen met een gewone hengel in vlot en be vaarbaar water) steeg minder sterk: van 440.354 in het seizoen 1974/1975 tot 466.000 in het sei zoen 1975/1976. Om het totaal rond te maken werden ook nog 7.000 grote visakten verkocht, maar een dergelijke akte staat ei genlijk los van de sportvisserij. Voor de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB) had dat als plezierige gevolg dat de inkomsten zeker 300.000 gul den hoger waren dan het jaar daarvoor. De totale inkomsten worden geraamd op een slordige 4.7 miljoen gulden. Interessant blijft het nog onbekende ant woord op de vraag hoe de sport visser dit jaar reageert op de in- troduktie van ^e viskaart Zal het aantal zwartvissers dat Neder land nog altijd heeft afnemen. Of gaat het juist in stijgende lijn. Over een klein jaartje weten we het antwoord. Belangstelling voor sportvisserij stijgt nog steeds. De vistip gaat deze week over het schepnet Eigenlijk een volledig verkeerde benaming van dit henge- lattnbuut, want als u één ding nooit met een net moet doen dan is het scheppen. U loopt dan grote kans de gehaakte vis te verspelen, omdat hij met een laatste krachtsinspan ning er nog juist in kan slagen de lijn te breken. Daarom geef ik altijd de voorkeur aan de naam landings- net. Een net dus om de vis te lan den. Zoals voor vrijwel alle hengelmate- riaal geldt geldt ook voor het lan- dingsnet dat er veel kaf onder het koren zit Erzijn netten, die van ma teriaal gemaakt zijn dat beslist on voldoende is, vooral wanneer men daarmee grote vissen wil landen. Verder kunt u als hengelaar veel doen aan het behoud van de kwali teit Zorg er altijd voor dat de slijm- resten die tussen de mazen van het net achterblijven zorgvuldig ver wijderd worden. Want dit slijm tast het net sterk aan. En dan kan u gebeuren wat ik vorig iemand zag overkomen. Hij juist in geslaagd een kanjer ADVERTENTIE Levendaal 28. Leiden. Telefoon 071-122053. van een snoek te haken aan een le pel en zijn vismaat was zo gedien stig om het kolossale exemplaar te landen. Het net bleek echter zo ver teerd te zijn, dat de snoek dwars door het net heen tuimelde en op die manier de vrijheid herkreeg. Hoe kunt u een landingsnet het best gebruiken? Zorg er altijd voor dat het net gebruiksklaar is. Als u - wanneer er een vis aan de haak zit - het net nog moet uitklappen is de kans groot dat de vis al gevlogen is nog voor u kans heeft gezien het beest in het net te krijgen. Daarom tegelijk met het optuigen van de hengel ook het schepnet klaarma ken. Zodra de vis werkelijke vermoeid heidsverschijnselen begint te ver tonen - en laat u daarbij geen rad voor de ogen draaien - brengt u het net in het water met de stok schuin naar voren gericht Daarna houdt u het landingsnet stil. Geen schep- bewegingen maken wanneer de vis in de buurt is. Met behulp van de hengel "sleept" u de uitgeputte vis ADVERTENTIE hengelsportartikelen HOGE RUNDUK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport. boven het landingsnet en daarna haalt u het net naar de oppervlakte. Eén ding moet u nooit doen: dat is de vis in het schepnet uit het water tillen. Daarop zijn de stokken aan de "schepnetten niet berekend". Til het net zover uit het water dat de vis niet kan ontsnappen maar laat de vis wel in het water. En zorg er voor dat u bij het onthaken van de vis het landingsnet zo plaatst dat het niet in het water schuift en naar de bodem zinkt. Tot slot deze raad: een landingsnet kan wel te klein zijn, maar nooit te groot. ADVERTENTIE 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikeien kunt u beter terecht bij: Leldseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. ADVERTENTIE De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Ter gelegenheid van de opening van het vis seizoen - vanochtend om precies achtent wintig minuten over drie - vandaag in deze wekelijkse visrubriek een "visquiz". Visen- thousiaste lezers van deze krant kunnen hun hengelkennis testen en maken bovendien kans op een van de vele prijzen met een to tale waarde van vijftienhonderd gulden. 1. Welke vissoort is hiernaast afgebeeld? (a) snoek (b) snoekbaars 2. Wat is de wettelijke minimummaat van de voorn? (a) 13 cm. (b) 15 cm. (c) 18 cm. 3. Welke van de drie vissen kan het grootst worden? (a) karper (b) baars 4. Welke vis leeft niet in zoet binnenwater: (a) brasem (b) gul (c) zeelt 5. Welk vistuig is verboden voor de sportvisser? (a) kuilnet (b) leefnet (c) scheDnet 6. Wat is de bijnaam van de snoekbaars? (a) rode rijer (b)slijmjurk (c) vadertje glasoog Kies bij elke vraag het goede antwoord en vul achter het r van de vraag a, b of c in. Stuur uw antwoorden op een briefkaart naar Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden met vermelding "Visquiz". Uw oplossing moet uiterlijk zaterdag 12 juni in ons bezit zijn. Iedere abonnee mag gratis aan deze visquiz deelnemen. U behoeft dus geen extra postzegels te plakken, naast de normale frankering. Onder de inzenders van een goede oplossing worden de prijzen verloot. In de visrubriek van zaterdag 19 juni zullen de prijswin naars worden bekendgemaakt De prijzen die u met deze vis quiz kunt winnen zijn: HOOFDPRIJS Fraaie vl sol trusting be staande uit vaste ins teek bengel (5.49 m), zit mand, con cours leefnet, schepnet, ther mosfles, tuigendoos, pennen, nylon, haken, lood en haken- steker. (aangeboden door het Leidsch en Alphens Dagblad) 2de prijs Luxe visparaplu (aangeboden door hengelspor thuis Henk Tennissen) 3de tot en met 7de prijs Berkley-werphengel en Ryobt-werpmolen (aangeboden door Lankhorst BV, Sneek) 8ste prijs Werphengelcombinatie (aangeboden door Harodex, Rijswijk) 9de prijs Lerc-vaste hengel (L5I m) (aangeboden door Harodex, Rijswijk) 10de tot en met 19de prijs Jaar lidmaat schap 1978 Hengel aanbond (aangeboden door Henge laars bond voor Lelden en Om streken) 20ste tot en met 44ste prijs Vlsdagje op de Noordsee (aangeboden door rederij Vro lijk, Scheveningen) 45ste tot en met 54ste prijs Visboek "Vissen blijven vis sen" (aangeboden door uitgeverij Interdijk, Schiphol-Oost) 55ste tot en met 57ste prijs Pocket warmer of vismes (aangeboden door Harodex, Rijswijk). Door Ton van Brussel ANTWERPEN/LEIDEN - Deze week, precies een jaar geleden, stond de scheepswerf "Cockerill-Yards" in het Belgische Hoboken op zijn kop. De arbeiders hadden het werk neerge legd en waren in de eetzaal van de werf voor een protestactie bijeen. Dit om te protesteren tegen het ontslag van twee collega's, die sympathiseer den met de extreem linkse beweging "Amada". Rechtstreeks gevolg van de actie was de veroordeling, eind vorige week, van de Belgische arts Kris Merckx. tot twee maanden voor waardelijk. Merckx, één van de be langrijkste poten onder de stoel van Amada, had zich tijdens de actie bij de arbeiders gevoegd en stond op het punt deze toe te spreken, toen de door de directie gewaarschuwde politie het bedrijf binnenkwam. Bij zijn aanhouding zou Merckx zich verzet hebben en één van de agen ten met een megafoon op het hoofd hebben geslagen. Vandaar deze ge- rechterlijke procedure. Een proces, dat, de aard van de ten- laste gelegde feiten in ogenschouw nemend, opvallend lang heeft ge duurd en dat niet alleen in België, maar ook daar buiten grote aan dacht heeft getrokken. Acties Opnieuw namelijk werden de ope raties van een fel bekritiseerd fe nomeen als Amada aan de orde ge steld, maar belangrijker de hou ding van de politie daarbij. De vraag werd wederom gesteld of het justitieel ingrijpen bij deze acties niet een inbreuk op het recht van de vrije meningsuiting betekende. Daarnaast kreeg de Antwerpse rechter Depripainsel van alle moge lijke kanten de wind van voren, op het moment dat hij besliste dat Merckx zich aan een psychiatrisch onderzoek moest onderwerpen. Hij benoemde een commissie van drie psychiaters, die zich echter terug trokken, toen ze merkten voor welk karretje ze werden gespannen. De pripainsel wenstte niet eerder uit spraak te doen, voor het onderzoek was uitgevoerd en benoemde een nieuwe commissie, waarin onder meer de Leidse psychiater prof. Carp. Ook dit drietal trok zich te rug, deels uit eigen beweging, deels door de grote druk die door de pu blieke opinie op hen werd uitgeoe fend. Want al bestaan er in België grote weerstanden tegen de club van Merckx, in deze zaak stond iets anders op het spel. Een antwoord op de principe-vraag: wanneer en in hoeverre mag de rechterlijke macht gebruik maken van de psy chiatrie? En deze vraag werd zowel door voor- als tegenstanders Amada gesteld, omdat nu eenmaal niemand zich aan de indruk kon onttrekken dat er een politiek spel werd gespeeld en ook omdat nie mand in het gedrag van Merckx iets had herkend van dat van een gees- tesgestoorde. Als reactie op de beslissing van de rechter werd door een aantal Belgi sche artsen het "protestcomité tegen het misbruik van de psychia trie voor politieke vervolging" op gericht, een organisatie die direct van zich deed spreken door de uit gave van een brochure: Psychia trie en internering in dienst van de repressie", een wat emotioneel ge laden manifest, waarvan echter de hoofdlijnen, door vrijwel alle poli tieke partijen konden worden on derschreven. We moeten terug in de geschiede nis om vat te krijgen op alle feiten die in het zojuist beëindigde proces een rol hebben gespeeld. Amada is min of meer ontstaan uit een stu dentenvakbond, die in '68 ten tijde van de moeilijkheden tussen Vlaamse en Waalse studenten aan de katholieke universiteit van Leu ven, in actie kwam. Het werd de spreekbuis van linkse studenten, die zich niet konden vinden in het politieke systeem, waarin de dienst werd uitgemaakt door drie grote partijen: katholieken, socialisten en liberalen. Het doel van Amada was de bewustmaking van grote groepen, met name arbeiders, ten einde een meer kritische houding tegenover hun leef/werksituatie te bewerkstelli gen. Dit met de theorieën van Marx en Lenin hoog in het vaandel. "Cellen" Veel studenten die zich tot de denkbeelden van Amada aange trokken voelden, zochten werk in fabrieken en probeerden daar zo veel mogelijk "cellen" op te rich ten, groepen van sympathisanten met Amada, die na het vertrek van de studenten voor een voortzetting van het uitdragen van de denk beelden van Amada konden zor gen. Het rendement van een dergelijke werkwijze is natuurlijk altijd een moeilijk peilbare aangelegenheid. r feit is wel dat op verschillende fabrieken in Belgie van de kant van de arbeiders inderdaad meer kriti sche geluiden te horen waren. Was er sprake van een bijeenkomst, dan speelde die zich bij voorkeur buiten het fabrieksterrein af. Merckx of één van de andere Amada-leiders waren daar meestal zelf aanwezig, maar ook een andere groep ontbrak bij deze samenkomsten nimmer, de politie. Elke keer weer werd Merckx aangehouden en elke keer weer verzette hij zich, omdat hij zich op openbaar terrein bevond, maar steeds weer werd hem door de rechter verzet bij arrestatie ten laste gelegd. Amada-leden begonnen zich steeds meer te ergeren aan de houding van de justitie. "Merckx is altijd meegenomen omdat hij zich bij zijn aanhouding verzette, er kon nooit een duidelijke grond voor die aanhouding worden aan gegeven", aldus hun reactie. Groepspraktijk Bij zijn collega-artsen had Merckx het inmiddels ook verbruid. In Bel gie kent men het systeem dat ieder een in het ziekenfonds is opgeno men. Wanneer men een dokter be zoekt, betaalt men bijvoorbeeld duizend francs, waarvan men later een vast bedrag terug krijgt van het ziekenfonds. Merckx echter richtte in zijn woonplaats Hoboken samen met zijn collega Michel-Rene Leyers een groepspraktijk op, waar hij voor de behandeling aan zijn pa tiënten niet meer vroeg, dan ze van het ziekenfonds konden terug krij gen. Een aantal artsen beschouwde dit als oneerlijke concurrentie en daagde hem voor de Raad van Ge neesheren, die hem echter vrij sprak, omdat iedere arts in België zich alleen maar verplicht de tarie- het ziekenfonds als norm te hanteren, zonder dat daarbij re stricties zijn inzake de hoogte van de tarieven. Mede door de felle acties van Amada en Merckx tegen bijna alles wat maar met het systeem te maken heeft, werd Merckx, begrijpelijk, in veel kringen als een lastige jongen ervaren en is hij niet bepaald ge liefd. Merckx bezit echter immer de slimheid om in zijn acties binnen de mazen van de wet te blijven. Het enige dat hem dan in het geval van Cockerill aangewreven kon wor den, was: acties op particulier ter rein en verzet bij aanhouding. Oostblok-achtig De eis van rechter Deprinaisel, om naar het proces terug te keren, tot het instellen van een psychiatrisch onderzoek, heeft Amada een aan dacht bezorgd, die het vermoede lijk anders nooit had kunnen krij gen. Vrijwel direct zag iedereen door de bomen het bos, liet men de wrevel jegens Amada varen en richtte men zich op één ding: het voorkomen van dit onderzoek. Er zou immers een precedent gescha pen kunnen worden en dat moest hoe dan ook voorkomen worden. In Belgie zelf is er altijd wat voorzich tig over gepubliceerd, hoewel de angst voor "oostblok-achtige situa ties" hier en daar de kop op stak. De indruk domineerde dat een ondui delijk politiek spel werd gespeeld om nou eens eindelijk en voorgoed af te zijn van de campagnes van Merckx. Prof. Carp, een van de psychiaters die de medewerking aan het onder zoek weigerde: "Ik heb nee gezegd, toen ik merkte om wat voor zaak het ging. Daar had ik twee redenen voor. Ik ben Nederlanderen ik vind dat een Nederlander zich niet in een intern conflict dat in het buitenland speelt, moet mengen. Ik geloof niel dat wij ons daar mee moeten bezig houden. Bovendien vond ik dat hel duidelijk een politieke zaak betrof waar ik de achtergronden niet goed van kende, maar waarvan ik stellig de indruk kreeg dat het, hoe moet ik het zeggen, dacht dat het in strijd was met de principes van de rechtspraak om zo'n zaak in het politieke vlak te trekken. Daarom heb ik geweigerd. IJc geloof niet dat ik er meer over hoef te zeggen". Merckx zelf tekent geen beroep aan tegen het uitgesproken vonnis. Zijn reactie: "Ik neem niets terug van wat ik eerder heb gezegd. Het wordt ons op alle mogelijke manie ren onmogelijk gemaakt om te zeg gen wat we vinden. Ik ontken niet dat ik me verzet heb, maar het hele optreden van de politie bij Cocke rill is met een woord te beschrijven: terreur. In elk geval ben ik blij dat we niet alleen hebben gestaan in ons gevecht tegen het psychia trisch onderzoek. We hebben van alle kanten steun gekregen en ik ge loof dat veel mensen ons nu ook wat positiever zijn gaan zien". Sleutelfiguur Een belangrijke sleutelfiguur in de hele zaak is natuurlijk rechter De pripainsel zelf. Er wordt driftig ge speculeerd over een antwoord op de vraag wat en wie hem hebben bewogen een psychiatrisch onder zoek in te stellen en wat en wie hem er tenslotte weer toe hebben ge bracht van zijn eis af te zien. Depri painsel is echter onmiddellijk na af loop van het proces met vakantie gegaan en verkeert vermoedelijk in het buitenland, onbereikbaar voor commentaar. Het Gerechtshof in Antwerpen wil en mag zijn adres niet geven. Hoewel bij het proces nog twee andere rechters waren be trokken, zijn deze niet bereid om wie dan ook te woord te staan. We zullen het dus, in elk geval tot zijn terugkeer, moeten doen met de motivering van zijn eis, zoals hij die tijdens de rechtszitting van vorig jaar 23 oktober gaf. Een motivering die overigens maar zeer spaarzaam serieus is genomen en die als volgt luidde: "Er is een psychiatrisch on derzoek nodig, aangezien de be klaagden misleid worden door hun onbezonnen drang om ideologi sche propaganda te voeren en zich te gedragen als kinderachtige "Don Quichotten" met de bedoeling de rechterlijke macht als propagan- damedium te misbruiken. Hieruit volgt dat hun optreden als oneven wichtig dient te worden bestem peld".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17