Drama Langerijs voor v. Houwelingen glorie Roeiers: na Duisburg 'combineren' Cupkoorts bij Mercasolteams UVS verlengt bij Gouda „bekerleven Eerste rit Olympia's Ronde ATERDAG 29 MEI 1976 "Spreiding van Spelen" BRUSSEL Raoul Mollct, de voorzitter van het Belgisch Olym pisch Comité heeft gepleit voor decentralisatie van de Olympische Spelen. Hij stelt voor dat de Spe len van 1984 worden georganiseerd in nauwe samenwerking door België, Nederland, Luxemburg. Rijnland en Noord-Frankrijk. Daartoe zou de huidige Olympi sche regel, die eenheid van plaats en tijd vereist, moeten worden ge wijzigd. De gedachte, die Mollet naar voren heeft gebracht, is ge boren tijdens het Olympisch con gres van Varna enkele jaren ge leden. Mollet komt er nu op te rug, omdat de gang van zaken in Montreal bewijst, dat de bouw van stadions en een Olympisch dorp voor één enkel evenment van beperkte tijdsduur, ongelooflijk hoog zijn geworden ook al omdat de diverse sportbonden steeds ho gere eisen zijn gaan stellen aan de accommodaties. De spreiding van de Spelen zou de investeringskosten in de de- dachtengang van Mollet terug brengen tot bijna nul. vooral als men de eigen financiële bronnen van de Spelen (postzegels, Olym pische munten) er tegenover stelt Over de eenheid van plaats van de Spelen merkt Mollet op dat bin nen een straal van tweehonderd kilometer er in Nederland, België, Luxemburg, Rijnland en Noord- Frankrjk zo'n vijftig miljoen mensen wonen. Voor al deze men sen zou dan de mogelijkheid wor den geschapen tegen een redelijke prijs iets van de spelen te zien. GOUDA UVS heeft zich ge plaatst voor de halve finale van de bekerstrijd. In Gouda werd de club van die naam de weg naar de laat ste vier versperd. UVS won met 0—1. Overigens was die zege laat en moeizaam tot stand gekomen. Pas in de tw ele verlenging scoorde Mat- tie Kantebeen koppend de winnende treffer op aangeven van Paul van Goozen. D° Kantebeen-goal betekende dat UVS het nu dinsdagavond moet op nemen tecen Wilhelmus, een duel dat gespeeld wordt op het terrein van die eerste klasser (aanvang 20.15 uur), 55 en kwam aan het einde van een vrij fors duel. Daarin zou UVS pas laat beloond worden voor het wat verzorg der voetbal. Tegenover het opportu nistische spel van de oude rivaal, te ruggezakt naar de eerste klasse, stel den de Leidenaars gisteravond welis waar een niet al te best spelletje, maar desondanks was de ploeg van trainer Désar toch beter dan de op ponent. Met Theo van Seggelen, Will Henskens en Paul van Goozen voor de nog altijd geschorste Jan Verver, de zieke Cees Duprie en de geblesseer de Frits v. d. Heiden, wist UVS zich echter niet veel reële mogelijkheden Ook niet nadat Pennen- burg en Van Putten hadden plaats gemaakt voor regionaal Jan Klein en Henk Zandbergen. Aangezien ook Gouda geen vuist kon maken, moest er na negentig minuten worden ver lengd. In het tweede deel van de toe gevoegde speeltijd verlengde Kante- been tenslotte het bekerleven van UVS, dat bij winst op Wilhelmus op Tweède Pinksterdag moet aantreden voor de finale. SCHIJNDEL - Hans Langerijs, twaalf maanden geleden nog glorieus winnaar van Olympia's Ronde door Nederland rs uitgeschakeld voor de zege van dit jaar. Vijf minuten verspeelde hij op de eerste dag door een valpartij vlak voor de aankomstplaats Schijndel, waar Jan Aling eer der een profronde had gewonnen. Daarbij liep Langerijs een lichte hersenschudding op, maar na- dat hfl enige minuten buiten kennis op het asfalt had gelegen, wilde hij toch nog niet opge- ven. Hij haalde de streep vijf minuten na Adrie van Houwelingen, de ritwinnaar en de nieuwe leider in het algemeen klassement. Het brak zijn anders zo keiharde mentaliteit In het hotel zat Lange rijs te snikken als een klein kind. ..Mijn hele seizoen naar de knop pen", herhaalde hij maar steeds weer toen ook hem duidelijk was geworden dat er slechts een mini male kans was om Olympia's ron- SCHIJNDEL Gerrie van Ger- wen krijgt hoewel hij nog geen deel uitmaakt van de elf geselecteerden voor Montreal, de kans zich te plaat sen voor de Olympische ploeg. Van Gerwen, erg succescol in dit seizoen met overwinningen in de Ronden van Zuid Holland en de Baronie, is op genomen in het Nederlands zevental dat zal starten in de Ronde van Lu xemburg voor zowel profs als ama teurs. Van Gerwen wordt vergezeld van louter mogelijke olympiërs, na- rr -Mik Adrie van Houwo'ingen Jan Bakker, Arrie Hassing, Frits Pirard, Fons van Katwijk en Tonie van de Bunder. D"- Nederlandse wegploeg die naar Montreal zal gaan, zal overigens pas worden bekend gemaakt na het kampioenschap van Nederland voor reurs in Zuid-Limburg op 19 Juni. de nog verder te rijden. "En ik weet niet eens hoe het gekomen is. In eens was die valpartij er. voorin het veld. Met een man of tien gingen >e tegen de grond, vanaf dat mo- moment weet ik niets meer". Lan gerijs was niet het enige slachtoffer, ook Kuys, Van Lamoen en Jan van Houwelingen o.a. waren betrok ken bij de tuimeling in St. Michiels Gestel, de laatste doorkomstplaats voor Schijndel. Kuys, Lange rijs en Jan van Houwelingen kwa men niet meer terug in de groep die vlak voor de eerste doorkomst in Schijndel vijf renners zag ont snappen, namelijk Adrie van Hou welingen, Henk Mutsaars, Ger Bro kelman, Toon van der Steen en Jan Bakker. De vijf vluchters ver overden een voorsprong, die uit groeide tot een volle minuut. In de jachtige laatste ronde moest daar van iets meer dan de helft worden prijsgegeven, maar winnaar Van Houwelingen had aan 23 seconden tijdsvergoeding meer dan vol doende om ploeggenoot Van Vliet uit de trui te rijden. "Het was in principe niet de be doeling", vertelde de winnaar in Schijndel, die drie weken geleden ook de Ronde van Noord-Holland op zijn naam had gebracht. "In onze ploeg was bepaald, dat wij niet de trui van Van Vliet zouden ver dedigen en dat ieder voor eigen kans zou rijden. Onbewust denk je natuurlijk toch aan de trui van een ploegmaat. Na die aanval in Schijndel diende ik dus twee mees ters toen ik er achter aanging. Het was een stukje ploegentactiek en natuurlijk ook eigenbelang". Uitslag; 1. Adrie van Houwelin gen (Ams) 4 uur, 12 minuten en 39 seconden (met bon. 4.12.24), 2. Mutsaars (Erp) z.t. (met bon. 4.12.29), 3. Brokelman (Bos) z.t., (met bon. 4.12.34), 4. Bakker (Ket) z.t., 5. Van der Steen (Mil) z;t., 6. Tamiazzo (Ita) 4.13.02, 7. Fons van Katwijk (Sok) z.t., 8. Van Gerwen (Erp) z.t., 9. Tsjapovalov (Sov) z.t., 10. van Vliet (Ams) z.t.. Algemeen klassement: 1. van Houwelingen (Ams) 4.19.23. 2. Mut saars (Erp) 4.19.35, 3. Brokelman (Bos) 4.19.39. 4. Van der Steen (Mil) 4.19.45. 5. Bakker (Ket) 4.19.47, 6. Van Vliet (Ams) 4.19,50, 7. Hassink (Ams) z.t., 8. Van Gerwen (Erp) 4.19.52, 9. Lubberdink (Erp) z.t., 10. Lugtenburg (Mie) 4.19,56. LEIDEN Beide jeugdteams van Mercasol, meisjes en jongens, komen dit weekeinde uit in de finale van de strijd om de Nederlandse basket balbeker. Nadat de jongensjunioren van Mercasol zich afgelopen zondag dankzij een zwaar bevochten gelijk spel tegen Tetra Devils voor de eind strijd hadden geplaatst bestond er nog onzekerheid over de positie van de Leidse meisjes. De basketbalbond heeft gisteren aan alle twijfel een einde gemaakt en Mercasol laten we ten dat ook de meisjesjeugd geplaatst is. De problemen ontstonden zater dag toen Mercasol te horen kreeg dat de tweede wedstrijd uit de halve finale van de cup-strüd een dag ver vroegd was, namelijk naar diezelfde zaterdag. De Leidse ploeg haastte zich naar de Amsterdamse Apollo- hal. om daar te constateren dat te genstandster Wilskracht het bericht van de wedstrijdwijziging kennelijk niet had ontvangen, want de hoofd stedelijke ploeg was niet aanwezig. De basketbalbond legde de fout bij Wilskracht, dat een reglementaire nederlaag kreeg en van verdere deel name werd uitgesloten. Dat laatste was slechts een formaliteit omdat Mercasol de eerste ontmoeting al met ruime cijfers had gewonnen: 62—38. Het team van de coaches Rosdorff en Plomp kan zich nu opmaken voor de eindstrijd tegen aartsrivale AMVJ Amsterdam. In de regionale compe titie werd AMVJ. onder andere door twee overwinningen op Mercasol, ongeslagen kampioen. By het Neder lands kampioenschap werden de Am sterdamsen verrassend gepasseerd door dat zelfde Mercasol. De beker finale belooft dan ook een spannende en volledig „open" strijd te worden. In die strijd heeft Mercasol de eerste slag overigens al gewonnen. Als fina leplaats was namelijk in eerste in stantie de Amsterdamse Apollohal aangewezen, waardoor AMVJ dus thuis zou spélen. Leiden protesteerde en had succes. Nu wordt er vanmid dag om vijf uur gespeeld in sporthal Beukendal in Soest, een hal die toe vallig erg veel op de Leidse Vijf Mei hal lijkt. De „cupkoorts" heeft de Leidse vereniging goed te pakken, want een dag na de meisjesfinale speelt het jongensteam in de Apollohal, aan vang 14.00 uur tegen Akrides uit Vel- sen-IJmuiden. Het is de tweede ach- eenvolgende jaar dat Leiden uitkomt in de finale, die vorig jaar met dui delijke cijfers van Tetra Devils werd verloren. Akrides, dat in de voor gaande ronden onder andere Luba uitschakelde, besliste enkele weken geleden het Nederlands kampioen schap door Mercasol een onverwach te nederlaag toe te brengen, waar door Tetra Devils een riante voor sprong kreeg. Ook dit kan dus een spannende strijd worden. Basketbalsters Sovjet Unie weer kampioen CLERMONT FERRAND De Sow- Jet-Unie heeft de Europese dames basketbal-titel moeiteloos voor de negende keer geprolongeerd. In de finale werd Tsjecho.Slowakije veer slagen met 62—30. Dc Russinnen leidden bij de rust met 197. In to taal werd de Sowjet-Unie Sinds 1950 dertien keer Europees kampioen. De Nederlandse dames wonnen met 7060 van West-Duitsland in de strijd om de plaatsen acht tot dertien. POOLSE TRIP VAN LZ'86 LEIDEN In de komende week zal een ploeg van LZ'86 deelnemen aan een internationaal wa terpolo- toernooi dat in Lodz (Polen) wordt gehouden. Voor de Leidse poloërs, die maandag vertrekken en op woensdag donderdag en vrijdag hun wedstrij den spelen, is deze Poolse trip een welkome onderbreking van de zomer- pauze, die dit jaar wel erg lang duurt, nl. van half maart tot half oktober. Adrie van Houwelingen flitst over de streep voor Mutsaars. Dauph UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE Gaat u met vakantie en wilt u uw eigen krant daar ontvangen? Vult u dan even de onderstaande bon in. Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad Jullanastraat 19 Alphen a d. Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel eeri postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b? Mijn HUISadres is Naam Straat Nr Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES p/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vankantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1 70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te w overlaat i Wi| kunnen dus helaas geen verantwoording r voor het niet tijdig arriveren van kranten op i - kantieadres ine Bernard Thevenet heeft in de vijfde etappe vqm de Dauphine Li- beré zijn tanden laten zien. De win naar van de Ronde van Frankrijk toonde zich in de zware bergetappe van Annemasse naar Chambery weer eens een voortreffelijk klim mer. Op de toppen van de Colcan- biere, de Cret de Chatillon en de Mont Revard was de Fransman in zijn element. Daar ook deelde hij klappen uit aan Zoetemelk (die een achterstand opliep van 3 minuten 39 seconden), Pesarradona (4.49), Ocana (6.54) en Poulidor (12.47). Op de tweede berg, na 116.5 kilometer had hij een voorsprong van ruim een minuut, die na de klim iets minder werd. Na een solo van 38 kilometer werd hij zelfs ingehaald door twaalf renners. Maar Thevenet sloeg voor de tweede keer toe. Dit keer niet alleen, maar in het gezel schap van Lopez-Carril, Van Impe en Delisle. Opnieuw werd hij in gehaald. Twintig kilometer voor de top van de Mant Revard ont vluchtte Danguillaume. Even later zette Thevenet een krachtige ach tervolging in. Slechts Van Impe en Lopez-Carril konden hem volgen. Negen kilometer voor het hoogste punt, was Danguillaume weer achterhaald, waarna het trio door zette. Dat Thevenet nog niet al zijn krachten had aangesproken, bleek op de eindstreep in Chambe ry, waar hij zijn twee medevluch ters in de eindsprint versloeg. Delis le had nog een laatste krachtin spanning in huis waardoor hij slechts twee seconden na Thevenet over de eindstreep ging. De leiders trui verloor hij evenwel toch aan zijn landgenoot. Zoetemelk werd achtste op 3.34 en staat nu na The venet, Delisle, Lopez Carrill (Spa), Van Impe, Fuchs (Zw) en Danguil laume op de zevende plaats met 3.39 sec. achterstand. Giro Zeven kilometer voor de aankomst in de achtste etappe van de Ronde van Italië begon een klim die naar het eindpunt Lagt) Laceno (op 1053 meter) zou leiden en die Francesco Moser de rose leiderstrui kostte. Moser, die met maagstoornis sen kampte, verloor bijna een mi nuut op de winnaar Roger de Vlae minck en Felice Gimondi, die door dit resultaat de leiderstrui van Mo ser overnam. Met De Vlaeminck en Gimondi arriveerden een vijftiental renners in gesloten formatie in La- go Laceno. In het algemeen klasse ment heeft Gimondi een voorsprong van 33 sec. op de Belg Johan De- muynck, 52 seconden op Francesco Moser, 54 op De Vlaeminck en 1.04 op Merck x. WEST BERLIJN De Nederland se dameshockeyploeg is haar wereld titel kwijt en Argentinië heeft de revanche voor de nederlaag van twee jaar geleden in Mandelieu in de finale van het eerste wereldtoer- nooi. Zuidafrikaanse taferelen speel den zich gisteravond in het kille Arnst Reuter-hockeystadion af. toen na 92 en een halve minuut en tien strafbballen de beslissing tenslotte was gevallen. Een beslissing ten gun ste van de Argentijnse dames, die 4 van cje vijf strafpushes benutten te gen Nederland slechts drie. Daar mee zal de finale zondag gaan tus sen Arentinië en West-Duitsland. dat in de andere halve eindstrijd België met 3-1 versloeg. Diep teleurgesteld gingen de hoog favoriete Nederlandse meisjes, die waarschijnlijk van alle ploegen het beste hockey spelen, af. De tranen in de ogen. Ook tegen Argentinië waren zij in liet veld superieur, echter niet verder dan het robuuste Argen- Straf balie n vellen superieure hockeydames tijnse verdedigingsblok. Dat niet al leen in getal maar ook qua doortas tendheid dat beetje meer had, dat tenslotte beslissend zou blijken, ver uit de meeste - en beste - kansen heeft Nederland gehad om zelfs de verlenging te ontlopen. Onder ande re in elf straf corners in de regle mentaire speeltijd, tegen Argentinië maar drie. Maar was het. angst voor de rigoreus ingrijpende tegenstand ster of een gemis aan vertrouwen aan eigen kunnen, dat de overigens sterke doelvrouwe Adriana Rupar niet één keer werd gepasseerd? Toen ook in de drie maal zeven en een halve minuut verlenging, waarin Argentinië het accent nog meer naar de verdediging legde, het zo vurig be geerde doelpunt achterwege bleef, kwam de grote kans voor Argenti nië bij het nemén van strafballen. Jose Poelman en Nel van Kollen burg pushten raak. Veronica Al fonso en Veronica Day deden ech ter hetzelfde. (2-2). Nadat Marlies Jansma naast had geschoten, welke font ook Toos Bax als laatste maak te, was er weinig hoop meer voor Nederland. Ook al had Mieke Groen als derde raak gepusht. Van de Ar gentijnen faalde slecht Aurora Taylor Weliswaar raakte Joke Dragt tot twee keer toe de bal, maar het was onvoldoende om het gevaar af te wenden. Andere uitslagen. Vijfde t/m achtste plaats: Spanje-Mexico 3-1. Frankrijk Zwitserland 1-0. Om de negende plaats Oostenrijk - Italië 1-0. Dit weekeinde zullen alle Neder landse topploegen, zowel de dames als de heren (licht en zwaar) deelnemen aan de internationale roeiwedstrij- den, die op de fraaie Wedaubaan in Duisburg worden gehouden. Zo krijgen de Nederlandse selecties, na Mannheim en in mindere mate ook Gent, de gelegenheid om de op gaande lijn en de vorm te bewijzen en zich te meten met een niet uit te vlakken buitenlandse tegenstand. Vele leden van verschillende 01ym_ pische comité's zullen de wedstrijden dan ook nauwlettend volgen om langzaam maar zeker de balans eens op te maken om de uitzending naar Montreal te bepalen. Voorzitter van de T.A.C., ir. Roëll wil nog niet aan Montreal en de N.O.C. denken en stelt: "Dit is voor ons een seizoen als alle andere, met dezelfde internationale wedstrijden, zoals Duisburg en Luzern. Het ver schil met andere Jaren is echter dat deze wedstrijden nog een doel hebben en dat moet je steeds in de gaten houden met het geven van adviezen. Een bepaalde selectie heeft al plaatsgevonden in het voorseizoen en na de grote wedstrijden (Luzern valt half juni) zal definitief besloten wor den en zal een voordracht aan het NOC volgen. Op het laatste nipper tje dus, want voor uitzending komen alleen in aanmerking die roeiers die in Montreal kunnen "branden" en dan hun grote top bereiken." Duisburg zal de klasse en vorm in eerste instantie moeten bewijzen en na de wedstrijden van de A.R.B. re- kenc ir. Roëll ook op goede prestaties in de twee zonder (Van der Horst en Boeschoten van Nereus», Laga in de vier met en Aegir en Nereus in de vier zonder. "Tot nu tot hebben wij alle ploegen nog naar eigen ver kiezing van boottype laten varen, maar na Duisburg zullen we even tueel tot combineren overgaan. Dan hebben we de gelegenheid om de ploegen in Luzern nog eens interna tionaal te toetsen." Ook de Nederlandse dames, op de A.R.B. reeds in goede vorm, starten in Duisburg. Bijzondere belangstel ling gaat uit naar de opnieuw ge vormde vier met stuurvrouwe en de skifs. Voor de eerste maal zullen Ingrid Dusseldorp van Aegir en na tionaal kampioen Trudy Jongenelen elkaar in een rechtstreeks gevecht ontmoeten, daar Ingrid de vorige wedstrijden niet in haar trainingsop- bouw kon plaatsen. Hoewel de Nederlandse topploegen zich dan in Duisburg bevinden, zul len de wedstrijden van Hollandia, die dït weekeinde rond 's Moolenaars- brug op de kronkelige Rijn worden gehouden, niet minder aantrekkelijk zijn. Voor de wedstrijden werd weder om een record aantal inschrijvingen ontvangen. Een van de organisatoren, Van Vliet, daarover: "De wedstrlj_ den van Hollandia voldoen aan een enorme behoefte, hoewel er een ge weldig nadeel is nu de baan niet recht loopt en slechts drie ploegen tegelijk kunnen varen. Maar deson danks werd het record weer verbro ken en hebben wij meer dan drie honderd inschrijvingen, met veel A- en B-ploegen." Toernooien LEIDEN DOCOS organiseert dit weekeinde twee jeugdtoernooien. Vandaag komen de d- en e-Junioren van Alphen, Blauw Zwart, DIOS, Noordwijk, RCL, Roodenburg, SIZO, SVV, UVS en DOCOS in actie. De finale is gepland om 16.00 uur. Morgen houdt DOCOS een inter nationaal toernooi voor A-, B- en C-junioren. Deelnemende verenigin gen zijn: RC Mechelen (België), Roo denburg, Emma, EDO, GSV en DOCOS. Roodenburg organiseert morgen een veteranen-toernooi en bij Oranje Groen komen vandaag en morgen C-, B-, D- en E-junioren in actie, met vandaag o.a. deelname van Ajax.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11