YN blijven de wacht houden op hoogte van Golan Zuster van Joenblatt in Beiroet vermoord NAAST HET NIEUWS 4P® Existentialist Heidegger overleden Als je 'n superieur antiek kastje ziet staan vooreen krats, is 't handig om een geldvoorraadje te hebben.' Met n NMB Service-krediet.' NMB ilipp Belgen in Mexico zoeken geld voor vrijheid Nadine Hggp wereldklasse parket: VBIJDAG 28 MEI 1976 PAGINA 9 Martin Heidegger MESSKIRCH (AP) - Martin Hei degger, een van de invloedrijkste filosofen van de twintigste eeuw, is op 86-jarige leeftijd overleden in zijn woning in Freiburg. Hoewel Heideggers intellectuele reputatie lange tijd geschaad is ge weest door zijn lidmaatschap van de nazi-partij werd hij toch be schouwd als een van de meest vooraanstaande Duitse denkers. Zyn werken waren vaak controver sieel en werden nogal eens ver keerd geïnterpreteerd. Zijn invloed raakte ook andere existentialisti sche filosofen zoals Jean-Paul Sar- Are. Biografen en andere filosofen be schreven hem vaak als de belang rijkste exponent van het existentia lisme, hoewel hij deze betiteling al tijd als een misvatting van de hand wees. Heidegger werd in 1889 in het Zuidduitse Messkirch geboren en studeerde theologie aan de univer siteit van Freiburg - later werd hij atheist Hij studeerde vervolgens natuurwetenschappen en hield zich uiteindelijk bezig met ge schiedenis en filosofie. Zijn eerste filosofisch werk was een aanval op alle traditionele systemen van de fi losofie. Onder invloed van zijn hoogleraar Edund Husserl ontwikkelde Hei degger zijn eigen filosofie, die zich richtte op de existentialistische en fenomenologische scholen. Van 1923 tot 1928 was hij hoogleraar aan de universiteit van Marburg en daarna keerde hij terug naar Frei burg, waar hij zijn meeste werken schreef. In Marburg schreef hij echter zijn belangrijkste werk "Sein und Zeit". Door dit werk werd hij sa men met zijn landgenoot Karl Jas pers een van de voornaamste Duitse existentialisten. In 1933 sloot de toen 44-jarige Hei degger zich bij de nazi-partij aan, een stap die felle kritiek uitlokte van zijn tijdgenoten. Dankzij zijn partijlidmaatschap werd hij rector-magnificus van de universi teit van Freiburg. Heidegger had de nationale filosoof van het Derde Rijk kunnen wor den, zo herinnert zich een biograaf. Hij deed dat niet Gedurende de oorlog bleef hij rector-magnificus van de universiteit van Freiburg maar hij trad nooit op als een groot propagandist van de nazi-partij. Pas in 1947 schreef hij weer een be langrijk werk over Plato's concept over de waarheid. Vanwege zijn nazi-verleden verboden de Fransen hem in 1947 les te geven in hun be zettingszone. Het verbod werd in 1950 door de deelstaatregering van Baden-Wurttemberg opgeheven. Heidegger keerde als hoogleraar naar de universiteit van Freiburg terug tot 1952. Na zijn pensionering trok hij zich terug en gaf hij af en toe lezingen. Heideggers invloed is indertijd er kend door Sartre, die zijn eigen vorm van existentialisme creëerde aan de hand van de theorieën van Heidegger, Husserl en G. W. F. He- gel. DAMASCUS (AP) - Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft bekendgemaakt dat de Syri sche president Hafez Assad Akkoord is gegaan met verlen ging van het verblijf van de vredesmacht van de Verenigde Naties in de hoogvlakte vanGolan zonder dat daarbij poli tieke voorwaarden zijn gesteld. De verlenging geldt voor zes maanden. Daarna ging ook Israèl akkoord. Israël kondigde de vorige week aan akkoord te zullen gaan met ver lenging van het mandaat voor de 1.194 man sterke VN-macht van waarnemers. Maar Israël ver klaarde zich te zullen verzetten tegen elke Syrische poging om aan de verlenging politieke voorwaarden te verbinden. Het mandaat loopt eind deze maand af. Als prijs voor de ver lenging van een halfjaar geleden, kreeg Syrië een debat in de Vei ligheidsraad over de Arabisch- Israëlische situatie waaraan de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie ook deelnam. Maar de ver houding tussen Syrië en de PLO is bekoeld in verband met de Sy rische interventie in de Libanese burgeroorlog. Waldheim was dinsdag naar Dama scus gegaan om Syrië tot de ver lenging van het mandaat te bren gen. Arabische diplomaten in het hoofdkantoor van de Verenigde Naties verklaarden toen al te verwachten dat Assad geen "on redelijke" voorwaarden zou stel len. Voorwaarden Tijdens een korte tussenlanding op het vliegveld van Belgrado op weg naar New York, heeft Wald heim verklaard dat Syrië geen voorwaarden heeft gesteld. Waldheim noemde zijn besprekin gen met Assad "constructief en nuttig" en zei dat hij de Veilig heidsraad vandaag verslag zou uitbrengen over zijn besprekin gen in de Syrische hoofdstad. Hij zei dat Assad "intensivering van onderhandelingen" wil en voegde daaraan toe dat hij nieuwe pogingen zal onderne men ter bevordering van bespre kingen over het probleem in het Midden-Oosten. Vernietigen Een krant in Cairo heeft gisteren gemeld te beschikken over do cumenten die zouden aantonen dat Syrië probeert de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in Liba non te vernietigen. Het dagblad Al Achbar schreef dat Israël daaraan heeft meegewerkt door er mee akkoord te gaan zijn troe pen uit Libanon te houden, in ruil voor de toestemming van het re gime in Damascus om de vre desmacht in de Hoogvlakte van Golan nog een halfjaar intakt te laten. Het afgelopen weekeinde beschul digde Egypte in een officiële ver klaring Syrië al van samenzwe ring met rechtse christelijke lei ders in Libanon met het doel dat land te verdelen en de Palestijnse beweging te temmen. Hoewel de propaganda-oorlog tus sen Egypte en Syrië in de officiële media van die landen doorgaat, hebben Saoedi-Arabië en Koe weit bekendgemaakt dat zij zul len blijven proberen de voorma lige Arabische bondgenoten met elkaar te i s-jrf «3Ms»r>- -v-»' ,v»j MEXICO STAD (Reuter) - De kleine Belgische kolonie in Mexico die koortsachtig op zoek is naar het losgeld waar mee zij de vrijheid van een ont voerde ambassadeursdochter (op foto) kan kopen, heeft giste ren bekendgemaakt dat zij al 120.000 van de geëiste 800.000 dollar bijeen heeft. De linkse guerrilleros die heb ben gedreigd met het doodma ken van de 16-jarige Nadine Chaval, hebben gisteravond middernacht plaatselijke tijd - vanochtend zeven uur bij ons - gesteld als de termijn waarbin nen met het losgeld over de brug moet zijn gekomen. Maar Fernand Delaye, een in tieme vriend van ambassadeur Nadine Chaval Chaval en zyn gezin, zei tegen verslaggevers dat het zoeken naar meer geld verdergaat en hij ervan overtuigd is dat de ont voerders hun termijn zullen verschuiven. Delaye vertelde dat hy een briefje van Nadine had gekre gen waarin staat dat ze onge deerd is. Hy kreeg het briefje gisteren maar wilde er geen bij zonderheden over geven of zeg gen hoe het hem had bereikt. Burgemeester Octavio Senties van Mexico Stad heeft de politie opgedragen het zoeken naar Nadine Chaval te staken, uit vrees dat haar onderzoek meer kwaad dan goed zou doen. In hun laatste boodschap heb ben de guerrilleros gezegd dat zij de speurtoch van de politie beschouwen als blijk van wan trouwen en dat zij Nadine on middellijk zouden „veroorde len" als zy van mening waren dat hun eigen leven als gevolg van het optreden bedreigd zou worden. NEW YORK - Btj een operatie op een 38-jarige man zijn ruim 500 munten en metalen voorwerpen uit zijn maag verwijderd. De man was een geesteszieke uit het staatsziekenhuis in Manhattan. Hij was opge nomen omdat een maagtumor werd vermoed. Een röntgenonderzoek toonde aan, dat dé maag van de man vol vreemde voorwerpen zat. De man had een geweldige eetlust en kreeg in hei ziekenhuis vaak dubbele porties. Behalve driehonderd munten zaten in de maag gebroken ther mometers, blikopeners, messen, vorken, lepels, moeren, kettingen en au tosleutels. Slokdarm noch darmstelsel bleken beschadigd. De patiënt verkeert in goede conditie. Op de foto de chirurgen met de buit van hun operatie. Eigentijdse smoes Jan Priebe moet bloeden voor het aanvoeren van een eigentijdse smoes om het vliegtuig op te houden waarvoor hij te laat was geweest Bang dat hij het toestel niet meer zou halen, had de 27-jarige Priebe de Engelse luchthaven Heathrow gebeld en meegedeeld dat zich aan booni een bom bevond. Het vliegtuig werd er drie en een half uur doof opgehouden. De rechter vond de moderne versie van de "opgehaalde brug" niet amusant en gaf Priebe een boete van 950 Pond Sterling. Verder moet hij British Airways met nog eens 950 Pond Sterling schadeloos stellen. Veelvraat Jean-Paul Thouvenin uit het Oostfranse Nancy heeft een nieuw wapenfeit aan zijn reeds geduchte reputatie toegevoegd door 121 sigaretten in zijn mond te proppen en ze in éen keer aan te steken. De 32-jarige Thouvenin, een matig roker naar men ver zekert, heeft al verschillende regionale eetrecords op zijn naam met 1,8 kilo paté in een kwartier, 360 centimeter worst in 24 minuten en 14 fikse eierpannekoeken in tien minuten. Travestie mag in Rheden In de Gelderse gemeente Rheden is het voortaan toegestaan dat mannen zich in vrouwenkleren steken en vrouwen in die van mannen. De gemeenteraad heeft een nieuwe algemene politie verordening vastgesteld, waarin travestie niet als strafbaar staat vermeld. Volgens het raadslid is het artikel niet meer van deze tijd. Door de unisexkleding en de moderne verhoudingen tussen de ge slachten is zo'n verbod naar zijn mening en blijkens de stem ming in de Rhedense raad zinloos. Duur wijntje De 37-jarige Amerikaanse zakenman David Lyons uit Los Ange les heeft gisteren voor een fles Chateau Lafitte uit 1806 op een wijnveiling in New Orleans 14.200 dollar betaald. Voorzover men weet is er internationaal nooit eerder zo'r betaald voor een fles wijn van een standaardtype. prys Impulsief Het liet zich aanhoren als een slapstick-komedie, maar de rech ter in het Engelse Shrewbury kon er nauwelijks om lachen. Als het doek opgaat zien we de 25-jarige Gilbert Evans wiens auto het laat afweten, juist terwijl hij een riviertje op een door waadbare plek wil oversteken. Van woede steeds roder wor dend pijnigt Evans de startmotor, maar zijn 17 jaar oude ver voermiddel is niet meer aan de praat te krijgen. Evans, nu dol van drift, springt eruit, waadt tot aan zijn knieën in het rivierwa ter naar de koffer, pakt een blik benzine, gooit dat over de motorkap en steekt zijn wagen in de hens. Jammer, huissleutels liggen nog op het dashboard. Evans duikt de vlammen in en even snel, nu als een menselijke fakkel, terug in de nvier. Met slechts wat lichte brandwonden, maar doornat, komt Gilbert op de kant Hoe het natte pak te drogen? Ach, daar staat een leeg zomerhuisje. Weer pech, geen enkele kachel te bekennen. Maar onze Gilbert is niet voor één gat te vangen. Hij trekt in de slaapkamer het behang van de muren en bouwt daarmee een geïmproviseerd kampvuur. Als hij is opgedroogd, verlaat hy het zomerhuisje. Dat brandt echter achter zijn rug tot de grond toe af. Kosten: 5000 gulden. De politierechter gaf Evans voor dit alles een boete van 500 gulden plus een proeftijd van twee jaar waarin hij met een psy chiater moet gaan praten over zijn impulsieve gedrag. BEIROET (UPI, REUTER) - Ka- mal Joenblatt, de leider van het linkse blok in Libanon, heeft zijn aanhang gesmeekt geen wraak te r de moord op zijn zus- Al-Trash, die giste ren door een groep onbekende schutters in haar woning werd neergeknald. Haar dochters van 18 en 27 zouden zwaar gewond zijn. De moord op Joenblatts zuster, die kort volgde op een aanslag tegen de Christen-politicus Raymond Edde, heeft de spanning in Liba non verder doen toenemen en vrees gewekt voor een mogelijke opleving van de burgeroorlog. De nieuwgekozen president, Elias Sarkis, is nog steeds in overleg met de belangrijkste kopstukken over zyn plan nieuwe vredeskan- sen te scheppen met een rondeta felconferentie tussen alle strij dende partijen. Het heeft er voor lopig de schijn van dat Sarkis in itiatief door de moord op Joen blatts zuster geen gevaar loopt, ook al omdat diens politieke tegenstanders de aanslag in scherpe bewoordingen hebben veroordeeld. Niettemin hebben vrijwel alle poli tieke en militaire kopstukken hun persoonlijke lijfwachten verdubbeld. In Beiroet kwamen diverse strijdgroepen weer de ADVERTENTIE Labour en Europa LONDEN (DPA) - Het bestuur van de Britse Labourpartij heeft zich in een document waarin het beleid voor de komende jaren wordt aan gegeven, uitgesproken tegen recht streekse verkiezingen voor het Eu ropese parlement. De overwegend links georiën teerde bestuursleden eisen van premier James Callaghan dat hij zich niet op rechtstreekse verkie zingen vastlegt, maar een stem ming op de partijdag in september afwacht. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS8ANK 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente r het opgenomen bedrag. U kunt altijd i venals het reeds afgeloste bedrag. w nog niet opgenomen geldvoorraadje opnenii straat op om zich voor eventuele nieuwe strijd in te dekken met wegversperringen. Ondanks de toegenomen spanning bleven de vijandelijkheden echter van be perkte omvang. De gewoonlijk onbewogen Joen blatt reageerde emotioneel op het neerschieten van zijn zuster. "Zij is gevallen als een martelaar voor het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan", zei Joenblatt huilend. Hij smeekte zyn aan hangers niet naar de wapens te grypen "om de zuiverheid van haar martelaarschap niet te be zoedelen". Falangistenleider Pierre Gemayel, Joenblatts grote tegenstrever, veroordeelde de moord als het werk van "gehuurde misdadi gers" en als onderdeel van "een serie schanddaden die begon met de aanslag op Edde". Deze Maro niet werd twee dagen geleden in zijn auto door schutters aangeval len. Als door een wonder kwam hij er met een beenwond vanaf. Ook Gemayel maande zyn strijders tot kalmte om het niet-officiële bestand dat van kracht is niet in gevaar te brengen. Sarkis had gisteren met Joenblatt willen praten over de rondetafel conferentie. Gezien de omstan digheden werd het gesprek ech ter uitgesteld. Sarkis had wel een onderhoud met de Libanese moefti (geestelijk leidsman van de moslems), sjeik Hassan Kha- led. Volgens het linkse radiostation van Beiroet zei deze na afloop dat het gesprek buitengewoon positief was. Khaled had volgens de radio hoop dat er binnen enkele weken een "toestand van volkomen ont spanning" bereikt kan worden, uitmondend in veiligheid en sta biliteit voor Libanon. Het gesprek van Sarkis met de moefti werd ook bygewoond door luitenant Ahmed Al-Khatib, de bevelhebber van het "Libanees-Arabische leger". On der leiding van Khatib ontstond er begin dit jaar binnen de Liba nese strijdkrachten een schisma. Hoewel er dankzy het stilzwijgende bestand geen sprake was van grootscheepse gevechten, vielen er volgens betrouwbare bron gis teren in en om Beiroet toch 40 doden en 80 gewonden. Dat is niet ver onder het gemiddelde van de afgelopen maanden. ADVERTENTIE Dit betaalt u bij Sthnitzler voor Lachappelle Berken smalstrookparket per mJ (ongelegd) Lashappelle parket, te zien in alle vestigingen van Schnitzler. Amerika zou willen breken met Taiwan WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse Democratische afgevaar digde Lester Wolff heeft gezegd dat hem van "verantwoordelijke en ge zaghebbende regeringszijde" in Washington is meegedeeld, dat de regering van president Ford voor nemens is de diplomatieke betrek kingen met nationalistisch China (Taiwan) te verbreken en volledige diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de volksrepubliek in Peking. De officiële erkenning van Peking wordt echter uitgesteld tot na de presidentsverkiezingen in novem ber vanwege de vermoede politieke weerslag, aldus Wolff. Een tweede reden is dat als het regime van Ford niet zou worden voortgezet, men de nieuwe man niet op een politiek wil vastleggen die hij misschien niet wil voeren. Desgevraagd wilde - een woord voerder van buitenlandse zaken al leen maar zeggen dat het proces van normalisering van de Ameri kaanse betrekkingen met Peking voortschrijdt, maar dat men zich niet wil vastleggen op een tijd schema. In kringen van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor externe betrekkingen is reeds be zorgdheid over het voornemen uit gesproken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9