Te weinig controle defensie-uitgaven 'Congres zal zich uitspreken tegen kredietgarantie' 'Spanning zal toenemen' Lezers schrijven Uit in de Randstad Geen medewerking aan inbeslagname Moeder heeft haar rijbewijs gehaaid... Wat doet Pa? ALGEMENE REKENKAMER: Abortus (3) CDA-fractie akkoord met wijziging wet loonvorming BESTUUR BLOEMENHOVE: Vriend om geld bijna gewurgd BINNENLAND HILVERSUM (ANP) - VolfCM it democratische senator Dick Clark, Toondtter van de tab oo nun laaie Afrikaanse maken alt de Amerikaanse Senaat, Is er een roede kans dat een meerderheid van het Congres ilch tegen de kredietgarantie aan General Electric mal uitspreken. Hij mei dit gisteravond In een oltsending van VARA's Achter het Nieuws, waarin hij mei een felle tegen stander te mijn van de levering van kernreactoren aan Zold Af rika, vooral omdat dese reactoren tot kernwapens kunnen worden omgebouwd. "Het Is een grote fout het Zuidaf- rikaanse apartheidsregime - naar mijn mening het meest racisti sche regime van de wereld - te steunen door kernenergie ter be schikking te stellen", aldus sena tor Clark. "Een aanalenlljk aantal senato ren deelt dese mening. In de Se naat seo minimie die segg en schap heeft over exportkredietgaran ties is actie te verwachten tegen de benodigde garantie van £54 miljoen dollar". Zoals bekend mal de Nederlandse staatsecretaris Roojmans ln Washington "meer Inmicht" In het Amerikaanse standpunt proberen te krijgen. Clark ael verder onder meer: "Ik ben van mening dat het een blun der aou mijn het blanke minder heidsbewind nog meer steun te verlenen, ook met het oog op oase betrekkingen met mwart Afrika. Ik sou niet weten waarom voor de Nederlandse regering soveel haast geboden la ln elk geval mal het ln de VS nog op mijn minst £5 dagen duren voordat de kwestie in het Congres aan de orde komt. Het Is daarom te verwachten dat het seker nog twee maanden mal duren voordat de Amerikaanse regering tot een beslissing gaat komen". Clark voegde er aan toe: "Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken dat de export- kredietaanvrage ondersteunt handelt sodoende In directe tegenspraak met de recente Afrika-politiek van Kissinger. Dat Is ook precies de reden waarom ik er so tegen ben. In de afgelopen Jaren hebben wij ons steeds uitgesproken voor een swart meerderheids bewind, maar ln de praktijk hebben wij steeds voor de andere kant geko men. Zo hebben wij de Portugeaen gesteund ln hun bestrijding van bevrijdingsbewegingen In An gola en Mosamblqoe. Vorige maand heeft Kissinger in Lusaka een goede rede gehouden, waarin hij een beleid uitstippelde waar wij geheel achter staan. Maar als die verkoop van kernreactoren toch doorgaat, handelen wij weer geheel ln strijd met wat wij met de mond belijden en geven wij blijk van een cynisme dat we be slist niet nodig hebben Dr. Beijers Naude HILVERSUM (ANP) - De eventuele medewerking van de Nederlandse regering aan de levering van ker nenergiecentrales aan Zuid-Afrika mal beslist de spanning tussen blank en swart In dat land verho gen. Dit Is de mening van verschei dene christelijke leiders van de swarte gemeenschap ln Zuid- Afrika, so heeft ds. Beijers Naude, directeur van het Christelijk Insti tuut In Zuid-Afrika ln VARA's Din gen van de Dag gemegd. Ds. Beijers Naude heeft de moge lijke medewerking van de Neder landse regering aan de levering van kerncentrales met een aantal lei ders van de swarte gemeenschap besproken. Zonder uitzondering was de reactie negatief. Men was geschokt en teleurgesteld, aldus ds. Beijers Naude. Binnen de swarte gemeenschap van Zuid-Afrika bestaat er groot begrip voor het probleem van de werkloosheid ln Nederland, de swarte Zuldafrikaanse bevolking weet uit eigen ervaring wat werk loosheid betekent. Verscheidene christen-leiders in Zuid-Afrika mijn vervuld van diepe kommer. Zij alen volgens ds. Beijers Nande dat ln het westen het wesenlljke van de strijd voor be vrijding niet goed wordt begrepen. Dat kan volgens Beijers Naude be tekenen dat de swarte gemeen schap steeds meer tot de overtui ging aal komen dat mij haar heil slechts kan moeken bij communisti sche landen. Het bestuur van de Raad van Ker ken heeft regering en parlement enige punten ter overweging aan geboden alvorens ln deme maak een besluit te nemen. Het herinnert eraan dat de Wereldraad van Ker ken slcb nadrukkelijk tot de rege ringen heeft gericht met het ver soek geen steun te verlenen aan de levering van kernreactoren. VRIJDAG 28 MEI 1976 if AMSTERDAM - In de Amsterdamse dierentuin Artis is een Grevy-zebra geboren die hier samen met de ongeveer zes jaar oude moeder Nanne "poseert". De vader heet Hans en is negen jaar oud. Grevy-zebra's zijn afkomstig uit Oost-Af rika en vallen op door de fijne streeptekening en de grote oren. Naar aanleiding van het ingezon den schrijven van dokter Jasperse,- in het Leids Dagblad van donder dag 20 mei 11. het volgende: Allereerst meet mij van het hart dat ik hoop dat alle mensen die zich nu inzetten voor het behoud van het "ongeboren" kind, ook nog eens zich allen zullen inzetten voor paci fisme in de breedste zin, om te voorkomen dat talloze "bewust le vende" jonge mensen worden ge dood in oorlogen zoals wij die ken nen. En door onze houding t.a.v. de arme landen, waar eveneens, mede door ons toedoen, tallozen sterven aan honger en ziekten. Diep beschamend is nu weer het verloop van de Unctad-conferentie in Nairobi. Ook daar zijn altijd tal rijke slachtoffers onder, die even eens mogelijkerwijs een leven zou den hebben geleid waarmee ande ren geholpen zouden zijn in geeste- 'lijk of lichamelijk opzicht Wij allen kunnen dus alleen met bijzondere schroom spreken over eerbied voor het Leven". Maar terug naar het probleem van de abortus. Zoals ook het offeren van "bewust levende" jonge men sen in oorlogen e.d. een probleem is dat eerst dan opgelost zal kunnen worden, zei mij eens een dankbare jonge vader, "als de moeders in op stand zullen komen tegen de ver nietiging van de kinderen die zij samen met haar echtgenoot in liefde hebben verwacht en ontvan gen", zo zijn het ook de vrouwen die, dikwijls noodgedwongen, tot een aboturs-provocatus komen. Er zijn allerlei gevallen denkbaar, zo wel sociaal als psychisch of phy- siek, waardoor een kind niet ge wenst kan zijn en in de beoordeling daarvan staan veel vrouwen totaal alleen. In dit verband denk ik terug aan een gesprek meteen sexuoloog, die mij verzekerde met zijn werk te zul len stoppen door de teleurstellin gen. Hij behandelde nl. dikwijls de vragen van vrouwen hoe een vol gende zwangerschap te voorkomen Als de dokter dan adviseerde om samen met de partner te komen, bleek dat meestal een onmogelijk heid, omdat de partner alle verant woordelijkheid afwees, zowel van een positieve als negatieve houding t.a.v. een volgende zwangerschap. Nu heb ik indertijd ook allerlei hu welijksverhoudingen gekend, waar wederzijdse waardering en respect samen werkten en een christelijke of ethische levenshouding leidde er vaak toe dat dan de niet eenvoudige weg van de periodieke onthouding werd gekozen. Maar in al die geval len waar de vrouwen absoluut al leen staan in hun nood, van welke aard die ook is, ben ik, sinds ik het slachtoffer van een illegale abortus Hofweg 39. Voorschoten. 071-769307 vd Valk Boumanweg 2 Leiderdorp. 071-899212 Tramstraat 67, Katwijk. 01718-15141 Geversstraat 30. Oegstgeest, 071-151940 DEN HAAG (ANP) - In deal jaren lange onvoldoende personeelsbe zetting van de accountantsdienst DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerfracties van KVP, ARP en CHU hebben laten weten, dat zij in stemmen met de voorgestelde wij ziging van de wet op de loonvor ming. Door deze wijziging moet minister Boersma van sociale za ken de bevoegdheid krijgen zo no dig bindend voor te schrijven, wat er per 1 juli aanstaande met de lo nen moet gebeuren. Volgens het wijzigingsvoorstel moet het ministeriële ingrijpen slechts gelden voor de tweede helft van dit jaar. De CDA-fracties kun nen zich met deze periode vereni gen, zo blijkt uit de schriftelijke opmerkingen, welke de drie frac ties gemaakt hebben over het voor stel. "Wat betreft een duurzame re geling ter zake behouden wij ons alle rechten voor", aldus de CDA- fracties. Maar ja zo royaal kunnen we maar 15 liefhebbers welkom heten Beslis dus snel. Een uur aarzelen kan al te lang zijn Wi) en uw reisvaardige VW-Golfstaan klaar. Goed dat u ook nog weet dat onze inruilprijzen altijd meevallers zijn van het ministerie van Defensie is nog steeds geen verbetering geko men. Als gevolg daarvan worden belangrijke onderdelen van de ma rine niet. of niet in voldoende mate gecontroleerd. Ook is er nog steeds onvoldoende controle op de aan schaffingen van de marine. De Algemene Rekenkamer, die dit in zijn verslag over 1975 rappor teert, heeft zich er bij minister Vre- deling over beklaagd, dat zijn de partement in het afgelopen jaar geen wervingsacties voor zijn ac countantsdienst heeft gevoerd. Daarna pas i.s een wervingsactie op gang gekomen. Voor wat betreft de meeste dien sten had de accountantsdienst van Defensie 1 januari 1976 nog geen rapport van zijn controle over 1974 uitgebracht. Zelfs belangrijke uit gaven van 1973 zijn nog niet gecon- troleerd. Het ontbreken van voldoende controle heeft bij een dienstkring van de genie geleid tot verschrij vingen. Voorts bleken daar aanne mers voor verbouwingen en on derhoudswerken tc' hoge declara ties te hebben ingediend. Grote achterstand is er ook bij de accountantscontrole op de uitga ven en ontvangsten van de hoge scholen en van de academische ziekenhuizen. De rekenkamer heeft daarover geklaagd bij staats secretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen. Bij sommige ho gescholen en universiteiten (Rot terdam, Tilburg-, V.U., Amsterdam en Nijmegen) is de controle niet verder gevorderd dan 1967. Dit was twee jaar geleden ook al zo.-. De Algemene Rekenkamer rappor teert verder in haar jaarverslag dat de maatregelen tot intensivering van de controle op de belastin gaangiften voor de inkomstenbe lasting ook in 1975 hun uitwerking hebben gehad, in de eerste negen maanden van 1975 brachten 33.173 ingestelde onderzoeken aan het De VW-Golf behoeven wij u niet meer aan te praten U weet stellig van 'horen zeggen" en van elke dag zien hoe succesvol deze wagen is De ideale trek-er-op-uit-auto' Om 15 automobilisten morgen al in zo n globetrotter" te zien wegrijden komt Kamsteeg vandaag met deze aanbieding Bij 15 VW's-Golf extra, die al voorzien zijn van: radiaalbanden - a'chteruitrijlamp - achterruitverwarming - elektrische ruitensproeier - doorklapachterbank KOMT NOG ALS EXTRA: Philips radio met FM imperiaal mistachterlamp automatische gordels 4- spatlappen (4 stuks) brandblusser benzine-tankslot verbanddoos wegenkaart van uw vakantieland ALS SPECIALE VAKANTIE AANBIEDING 1 2.742,-(RIJKLAAR) Vredeling .fc weinig controle licht, dat 150 miljoen gulden inko men te weinig was opgegeven. In dezelfde periode van 1974 lever den 30.734 onderzoeken een bedrag van 134 miljoen gulden aan te weinig opgegeven inkomen op en in 1973 wezen 25.655 onderzoeken uit, dat 98 miljoen gulden inkomen te weinig was opgegeven. De resultaten van boekenonder zoeken voor de omzetbelasting ver toonden in 1974 een stijging. Aan naheffingen resulteerde uit deze boekenonderzoeken in 1974 372 miljoen gulden tegen 281 miljoen gulden in 1973, 196 miljoen in 1972 en 155 miljoen in 1971. Reisvaardige VW-Golf nu met komplete vakantie-uitrusting als^rèrgaande aanbieding! PAGINA 7 Amsterdam Concertgebouw: grote zaal: 28 mei, Amsterdams gemengd koor, Hubber- fields mixed choir en het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland: 29 mei, 19.30 uur, Concertgebouworkest olv. David Zinman: kleine zaal: 29 mei, optreden van Gérard van Blerk. De Duif: 28 mei, 20.15 uur, het VU-koor en het VU-orkest olv San ten Velden. Brakke Grond: 28 en 29 mei, Zuidelijk toneel Globe met "Wachten op Godot". Carré: 28, 29 en 30 mei, André van Duin's lachcarrousel. Bellevue: 28, 29 en 30 mei, Centrum met "De opvoeder en Keefman". Frascati: 28, 29 en 30 mei, "Jukebox 2008" van Herman van Veen. Shaffy: 28 en 29 mei, de Amsterdamse Mimeliga met "Love and order". Stadsschouwburg: 28 mei, het vijfde programma van Fons Jansen. Rotterdam Rott. Schouwburg: 28 mei, 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met "De opgaande zon" van Herman Heijermans; 29, 30 en 31 mei, 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met "Juffrouw Margreet". Hofpleintheater: 28, 29 en 30 mei, 20.15 uur, Robert Thomas' blijspel "De Mandarijnenkamer"; 2, 3 en 4 juni, 20.15 uur, theatergroep Funhouse met "Een avondje Funhouse". Piccolo Theater: 28 en 29 mei, 20.15 uur, Het Zweedse Vasterbotten En semble voert Georg Buchners "Woyzeck" op. De Doelen: 29 mei, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest olv Anton Kersjes; 31 mei, 20.15 uur, Radio Philharmonisch Orkest oly Jean Fournet; 3 juni, 12.45 uur, optreden van Yale University Band; De Lantaren: 28, 29 mei, 20.30 uur, optreden van het Penta Theater; 2 juni, 20.30 uur, het Temps Fort Theatre Le Bugue Den Haag Kon. Schouwburg: 28, 29 mei, 20.15 uur. Haagse Comedie: "Zomergas ten"; 30 en 31 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie: "Geen haar op 't hoofd". HOT-theater: 28 en 29 mei, 20.30 uur. Nieuwe Komedie: "Voor niks gaat de zon op". Theater in de steeg: 28 en 29 mei, 20.30 uur, Cabaret zonder filter met "Dank u wel". Theater Pepijn: 28. 29 en 30 mei, 20.30 uur, Cabaret Gerrit en Truus met "Jumping Gerrit '76" Diligentia: 30 mei, 14.30 uur, Rose Marie Sader (piano); 3 juni, 20.15 uur, kamermuziek door het Esterhazy kwartet. Houtrusthallen: 1 juni. 20.30 uur. New York Philharmonic Orchestra olv. Leonard Bernstein opent het Holland Festival 1976; 2 juni, 20.30 uur, New Age Choral Group olv Burton Green. Leiden Stadsgehoorzaal: 28 mei, 20.15 uur, in het kader van de Beethoven-cyclus treedt het Amsterdams Philharmonisch Orkest olv Anton Kersjes. Kasteel Duivenvoorde: 3 juni, 20.30 uur, Wybo van Biemen (viool) en Elizabeth van Malde (piano). HEEMSTEDE (SP) - De onzeker heid rond de abortuskliniek Bloe- menhove duurt voort. Het bestuur van de kliniek zal niet meewerken aan de verwijdering door de justitie van alle in beslag genomen appara tuur van de operatiekamer. Direc teur F. Kause van de kliniek had dit woensdagmiddag laten weten aan de Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. J Andreae Daarop heeft de hoofdofficier ge zegd. dat de kliniek zich van nu af schuldig maakt aan een misdrijf, wanneer toch van de apparatuur gebruik wordt gemaakt Het bestuur verzet zich tegen ver wijdering van alle apparatuur, om dat dit feitelijk sluiting van de kli niek zou betekenen. Het bestuur is wel bereid de apparatuur af te staan, waarmee de Duitse vrouw werd behandeld die een klacht bij de politie over onzorgvuldige be handeling heeft ingediend. Vanmorgen zou de directie en de staf van de Bloemenhovekliniek beslissen of vandaag patiënten zul len worden behandeld. De laatste dagen heeft de kliniek patiënten, die geaborteerd wilden worden doorverwezen naar andere klinie ken. Alleen abortussen van meer dan drie maanden werden in Bloe- menhove gewoon verricht. De regionaal inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland ziet geen reden voor een klacht bij het medisch tuchtcollege over de behandeling van de Duitse vrouw. Hij concludeert dit in een rapport dat hij heeft uitgebracht aan de hoofdinspectie met een afschrift aan het ministerie van Volksge zondheid. provocatus meemaakte, die op een afschuwelijke manier stierf aan een infectie, van mening dat het legaal moet kunnen gebeuren. En juist omdat de door U ge noemde professor gelijk heeft, dat de abortus, zowel de spontane als de abortus-provocatus, geestelijk gevolgen heeft, zal volger^ mij, de gemiddelde vrouw niets lichtvaar dig besluiten. En wat de ongehuwde vrouw be treft, haar moeilijkheden kunnen we alleen iets van beseffen, als we de gevallen uit onze omgeving kennen of hebben gekend, die in wanhoop tot zelfmoord kwamen of een poging daartoe deden. En nog steeds is haar psychische begelei ding verre van voldoende in heel veel gevallen. Zelfs de ongehuwde moeder die bewust het kind heeft laten geboren worden, gaat een zeer moeilijke weg. Als slotwoord nog dit: Beseffen wij, die onze kinderen geboren laten worden, ze met vreugde ontvangen, wel altyd onze verantwoordelijk heid t.a.v. het kind dat we bewust gewild hebben. Juist als zij ons dierbaar zijn ^n wij weten dat ook zij de niet door hen gekozen weg dienen te gaan in het leven, die ver driet en lijden met zich meebrengt, kennen wij ook dan niet een besef van schuld? L WOUDSTRA-DIL Snouck Hurgronjestraat 22 Leiden. (Oud-verloskundige) Inmiddels houden actiegroepen nog steeds de wacht by Bloemen- hove. De kliniek wordt dag en nacht bezet door vrouwen, die el kaar aflossen. Vandaag behandelt de Haarlemse rechtbank het bezwaarschrift van Bloemenhove tegen de in beslag name. Een beslissing wordt op zijn vroegst pas maandag verwacht. AMSTERDAM (SP) Twee Lu xemburgers zijn gisteren door de Am sterdamse politie aangehouden, na dat ze hadden geprobeerd hun Ne derlandse vriend op diens woonboot te wurgen Nadat ze in 'de nacht van woens dag op donderdag bij hun vriend hadden overnacht, gingen ze hem de volgende nacht te lijf Daarna pak ten zij zijn portefeuille en smeerden 'm. Kort na hun vertrek kwam d? woonbooteigenaar bij en ging op z.">ek naar zijn overvallers. Hy vond ze in de binnenstad en achtervolgde ze net zolang tol dat een politie-auto voor bijreed ADVERTENTIE (Papakt PARADE de zachtere vieux)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7