The Stones: nog immer succes ^PrinsesTrene: 'Ongelooflijk wat ze mijn vaderhebben aangedaan!' ...en gisteren Israel trekt zich terug uit festival in Cannes toegelicht /filQl programma Geruchten (VRIJDAG 28 MEI 1976 Het instituut morgen en zondag in het FC Den Haag-stadion te bezichtigen NEDERLAND I 18.15 Sociale verzekeringen (Teleac) 18.45 Kortweg (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Het intieme leven van de grijze zeehond (VARA) 19.30 Vrijdagavond vrjj (VARA) 20.45 Het hof van Holland (VARA) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Haagsche Kringen (VARA) 22.35 Oscar Peterson (VARA) 23.00 Gedicht (VARA) 23.01 Gesprek met Barbara Ward (RKON) 23.26 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop Hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Harte 10 (AVRO) 21.50 De gebroeders Hammond (AVRO) 22.50 Televizier Magazine (AVRO) 23.25 Journaal (NOS). Aan de problemen in en rond het kabinet werd de afgelopen twee dagen uiteraard niet voorbijge gaan. „Is dat nu regeren?", vroeg werkgeversvoorzitter Van Veen zi'ch af, en hij was niet de enige spreker die zich van retoriek be diende. Opmerkelijk vond ik op een en dezelfde avond het verschil in berichtgeving betref fende heit tijdstip, waarop het ka binet over dïe kernreactoren voor Zuid-Afrika (u weet wel) beslist zou moeten hebben. De Haagse redacteur van het NOS-journaal meldde „uit de best denkbare bronnen" dat vrijdag, vandaag dus, de zaak rond moest zijn, op straffe van verlies van de order. Maar een paar uur later deelde zijn NOS-collega Planken in Den Haag Vandaag mee dat dit „ab soluut niet hard te maken" was. Ook in VARA's Achter het nieuws werd daar gisteren uitvoerig over doorgepraat door Andriessen, De Gaay Portman Jr. en journalist Harry van Wijnen. Zonder dat het veel nieuws opleverde. Gaay sprak in het begin klare taal: „De zwarte bevolking van Zuid- Afrika wil weten of wy aan onze afwijzing van de apartheid nu ook consequenties willen verbin den". Interviewer Freriks vroeg toen of de PPR het zou laten aankomen op een breuk in het kabinet, waarop de heer Bas het vreemdste zinnetje sprak, dat ik de afgelopen weken uit de mond van een politicus heb mogen no teren: „Men kan, hoop ik, van my'n gezicht aflezen hoe zwaar wij aan deze zaak tillen". Ik dacht eerst dat ik het niet goed verstaan had, maar gelukkig was Gaay zo vriendelijk het nog een keer te herhalen, letterlijk hetzelfde: aflezen van zijn ge zicht, wat hij ervan vindt dat kan nog reuze boeiend worden, als dit een algemeen aanvaarde werk wijze in de politiek wordt. Een nieuw tijdperk breekt hierbij aan. Overigens wilde Bas er toch „geen prestigezaak" van maken, zei hij. Als ik het goed begrepen heb, maar ik ben handlezer, noch gezichtslezer, bedoelde hij te zeg gen: hoe beroerd het ook voor de negers van Zuid-Afrika is, het kabinet-Den Uyl moet toch blij- Hoewel het alweer erg lang gele den is, toch nog een paar woor den over woensdagavond. Omdat het niet zo erg vaak voorkomt, mag het best een keer gezegd worden: de NOS zorgde voor een tv-avond van een constante kwa liteit, waar veel omroepen (er zijn uitzonderingen, ik noem maar geen namen, die kunt u zelf wel bedenken) vaak niet aan toe komen. Eruit sprong wat mij be treft, het mooie en amusante 'een nïeuwe lente' (van Paul Hae- nen en Hans Hulscher), waarin op een onconventionele manier de schilderijen van Chris van Geest werden bekeken en een aan de Amerikaanse verkiezingen ge wijde aflevering van Panoramiek. „Ik bid vele malen per dag", zei de uit het niets naar voren geko men kandidaat Jimmy Carter on der meer. Of „de pindaplanter" (zoaAs Klaas jan Hindi jiks hem noemde) op welk gebied dan ook twijfels had, werd hem gevraagd. „Niet dat ik weet", zef Carter, die ook nog verklaarde: „als ik president ben, zal ik nooit liegen of een misleidende verklaring af leggen". Een van de Amerikaanse vriendjes van Klaasjan (die jour nalist met die Poolse naam) ver onderstelde trouwens dat Ford wel weer gekozen zal worden. En dat lijkt me niet eens de beroerd ste keus, als het alternatief ten minste Reagan of Carter zou moe ten zyn. GERARD PAQUES LEIDEN In de Stadsgehoorzaal ln Leiden, waar K&O en LJA een optreden verzorgden van de groepen 'Sail' en 'Finch' waren ongeveer 500 belangstellende popliefhebbers aan wezig om te luisteren naar nummers als 'Bonita', 'Go For The Others', 'Up and Down' en 'Simple Man' van 'Sail' en de instrumentale nummers 'Scars On The Ego', 'A Passion Con densed' en 'Beyond The Bizarre' van de groep "Finch'. Duidelijk bleek dat het publiek gisteravond in twee groe pen uiteen viel. Een aantal bezoekers kwam nadrukkelijk voor 'Sail' en zocht tijdens 't optreden van 'Finch' de entourage van de koffiekamer op, maar een groot aantal 'anderen luis terde naar een satanische Peter Vink in 'Pisces' en 'Paradoxical Moods' (van 'Glory Of The Inner Force'). Want duidelijk bleek, dat vele pop liefhebbers nog steeds niet de presta ties van Vink binnen de groep 'Q65' Veel publiek voor groepen Sail en Finch waren vergeten. De groep 'Q65', die twee perioden in de belangstelling stond (van 1965 tot 1968 en van 1970 tot 1972) heeft model gestaan voor 'n aantal nieuwe popgroepen met een haast identiek imago. 'Finch' moet daaronder beslist niet gerekend wor den, omdat het, vooral door de in strumentale presentatie, een eigen, duidelyk herkenbaar geluid produ ceert. Dat 'Finch' inmiddels in de lift zit, hebben de releases van de twee elpees 'Glory of The Liner Force' en 'Beyond Expression' bewezen. De laatste elpee, die op 26 maart Jl. werd uitgebracht heeft inmiddels zijn weg naar vele popliefhebbers gevonden. Ook de groep 'Sail' zal binnenkort een single uitbrengen. De A-kant heet 'Living In The Jungle', met als B-kant 'The Real Thing'. Jo Alice en Karen Harvey van 'Sail' zeiden erg gelukkig te zijn met de nummers. Voor sommige toeschouwers was er sprake van een overklassing door de 'supporting act'. 'Sail' en 'Finch' la ten zich eenvoudig niet vergelijken. Negram heeft in gitarist Joop van Nimwegen (geen familie van 'Marie- ken'), Peter Vink, drummer Beer Klaasse en conservatoriumleerling Cleem Determeijer een groep met toekomst gezien. Niet ten onrechte. Wel dient overwogen te worden, of instrumentale muziek uiteindelijk een garantie kan vormen voor een lang durige, commerciële carrière. A. C. KOEKEBAKKER JR. PARIJS De Israëlische verte genwoordiging op het filmfestival van Cannes heeft zich woensdag te ruggetrokken uit protest tegen de vertoning van een Zwitserse film, 'Schatten der Engel', die anti-semi- tisch zou zijn. Zoram Baram, de Israëlische chef d'equipe, had de film dinsdagavond op een speciale besloten vertoning gezien. Hij vind hem een anti-Joodse strekking hebben. 'Schatten der Engel', is gemaakt door de Zwitserse filmer/auteur Rai- ner Fassbinder. De film gaat over een Joodse ma kelaar die zich via saneringsplannen en kaalslag van stadswijken arglistig verrijkt. Het verhaal speelt in West- Duitsland. Fassbinder is in eigen land al door diverse persorganen voor 'anti-se miet' uitgemaakt. Hij ontkent die aantijging echter met de stelling dat hij ondermeer heeft willen aantonen dat bepaalde krachten in West-Duits- land zich tegen kritiek op kwalijke praktijken kunnen indekken door zich te verschuilen achter een Joodse medeplichtige. Vanwege het post- nazistische trauma in de bondsre- dere argumentatie hebben Schmid en publiek, zo meent Fassbinder. Nïe- Fassbinder de Israëlische kritiek mand durft openlijk kritiek te heb- woensdag van de hand gewezen. Is- ben op mensen van Joodsen bloede, raël had geen eigen film naar Can- Juist dat, zegt Fassbinder, is ook een nes gestuurd, maar was wel met een vorm van anti-semitismeofficiële afvaardiging vertegenwoor- Met een verwijzing naar hun eer- digd. Bewegings Theater BEWTH in de Pieterskerk. EXTRA VOÓRSTELLINGEN 1, 2 en 3 juni. 21.00 uur. Toegangsprijs f 5,-, Voorverkoop/Reserveringen V.V.V. Leiden, Stationsplein 3, Telefoon 071-14GM& De lievelingsdochter van Prins Bernhard kon niet langer zwijgen. Openhartig en oprecht verontwaardigd luchtte ze haar hart. Irene's vrienden vertellen hoe de prinses denkt over haar vader en de Lockheed-affaire. Exclusief - deze week in Story. Tot de gasten die vanavond om 21.50 uur via Nederland I te zien zijn in ,yHaagsche kringen" van de VARA, behoort onder meer mr. Harm van Riel, fractieleider in de Eerste Kamer voor de VVD. Hij zal die functie binnenkort neerleggen. De Engelse econome Barbara Ward is om 23.00 uur op I hoofd persoon in het IKON-programma. Zij is vooral geïnteresseerd in de relaties tussen de rijke en de arme landen. In AVRO's Televizier Magazine is om 22.40 uur premier Ar- ron hoofdpersoon. Jaap van Meekren zocht hem in Suriname op. Andere premier die acte de presence geeft is Joop den Uyl. Verder informatie over winkelen in Engeland. VRIJDAG 28 MEI Hilversum I 18.19 Uitzending WD, KRO: op uw schrjven. 21.30 (S) Radio-Te levisie. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Goal. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II VPRO: 18.00 Nw6. 18.11 Embargo. 18.20 Simplistisch Verbond. 18.30 Embargo. NOS: 20.00 Nws. 20.05 (S) Symfonie orkest. (23.05 Een kleintje Kuituur). 22.30 Gamma van Alpha en Beta. 23.00 Met het oog op morgen. 23.05 Afct. 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 23.56-24.00 Nws. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. Veronica: 19.02 Ve ronica op drie. VPRO: (S) VPRO op drie. 3.02 Radio Vrij België. 24.02 (S) 11 11.46 (S) De 12.45 (S) „Trad". 13.15 (S) Muziek- hobbyisten. 14.00 Nws. 14.02 (S) Cou rant (e). 15.20 (S) Van Couperin tot Rameau. 16.00 (S) Apecten. 16.40 Ra diojournaal. DUITSE TV VRIJDAG 28 MEI Amigo6 IS) 1.02-7 ZATERDAG 29 MEI 00 Nws. 7.02 Z.O. (7.30 Nws. 1 v. d. dag. 8.30 Nws. 8.36 de huisvrouw). 10.30 Nws. Studio I. 15.30 Nws. Dingen v. d. dag. Hilversum II TROS: 7.00 Nws. 7.20 Kom er maar 8.11 Aktiua). 10.00 tua-sportcafé. (11.00 1 (Regionaal programma: NDR: 18.00 Nordschau Magazin. 19.26 Karino. 19.59 Programmaovereicht. WDR: 8.05 tot en met 11.50 Schooltelevisie. 18.00 Nws. uit NoordriJnland-Westfalen. 18.05 Intermezzo. 18.45 Elne ganz gewohn- lichte Geschichte. 19.15 Akt. 19.45 Hit um 4ftel vox 8). 20.00 Journaal en nicht. 0.15-0.20 Journaal. reld. 20.15 Kleiner Mann Lasse. 21.45 Journaal. 22.00 Afbelt macht das Le- Aanslultend Sisyphus, Hon- .8.00 Nws. 10.30 Ak- 11.30 Hart- Overheidsvoorlichtng Export iviteiten. TROS: 13.00 13.11 Aktua. 13.30 Voorzichtig 14.30 Steiger B. 16.00 Nws. 16.03 De Nederl. Top-40. 17.55 Med. Hilversum III NCRV: 7.02 (S) Happy Sound. n Pranolsoo. 23.15 Jour- Strassen naai. BELGISCHE TV Belglë-Ne<1 18.00 Vingerpoppen. 18.15 1 piade. 18.46 Kulturele akt. 19 matief programma. 19.4 Eerlij 10.03 (Sj Muziek bij de koffie. (11.03 Hollands kwartiertje. 11.16 Strictly 3 (S) Pop Staton. rijs, sociale film. 22.10 K.T.R.C. 22.4 The Rollitng Stones: een succesverhaal. Is het niet het pu bliek, dan zijn er nog altijd de heren binnen de groep die met pauzes, variërend van enkele weken tot een half jaar, van zich doen spreken. Het instituut "The Rolling Stones", actief sinds de beginjaren zestig, kwam en komt nog steeds in het nieuws. door Yvonne Parre /En hoe Ruggesteuntjes waren er altijd. Neem het begin, „Come On" uit 1963, de eerste plaat uitgebracht in een tijd dat een ander Brits groepje plots de aandacht op zich ging vestigen. The Beatles. Het kon niet uitblijven: twee verschijnselen tegen elkaar. De HBS tegen de MULO, de technische school en de huishoudschool. Zo ongeveer lagen de krachten verdeeld. The Beatles waren voor de intellectuelen en de progressieve ouders; The Stones, beschreven als de nachtmerrie van elke rechtgeaarde moeder, vertolkten met hun agressieve, voor him tijd zeer gedurfde uitingen het non-esta- blishment, appelleerden aan „des- struotieve neigingen van onze Jongeren", volgens degenen, opvoe ders, welzijnswerkers en zielszorgers, die het weten konden, terwijl The Beatles, ondanks hun toch wel iets te lange haar, in hun hart lieve Jongens voor hun vader en moeder waren en bleven. Spekkie naar het bekkie van The Stones, die er zelf vaak nog een schep bovenop legden door op persconferenties en tijdens optre dens met voor de buitenwereld stuitende uitspraken voor de dag te komen. De degeneratie-machine werkte op volle toerenzalen werden afgebroken, Mick Jagger, Keith Richard en Brian Jones werden opgepakt voor het in bezit hebben van drugs The Beatles, moeder's lievelingen, zouden enige tijd later op dezelfde wijze met de justitie in aanraking komen vriendinnen werden onderling ver wisseld en tegenslagen werden geïncasseerd (de dood van Brian Jones, begin juli 1969). Het grote spel Terugkijkend had alles te maken met het grote spel. De beuk moest erin. Muziekgeschiedenis kon er in eerste instantie niet worden ge maakt, want waren het niet de grotere en ook oudere broers Ohuck Berry, Bo Diddley, Muddy Waters en Fats Domino, die aan de wieg van het Stones-gebeuren hebben gestaan? Het waren althans de grootste beinvloeders van een Mick Jagger, Keith Richard. Brian Jones. Charlie Watts en in iets mindere mate van Bill Wyman. De groepen leende zelfs de naam van een van de idolen, Muddy Waters' „The Rolling Stone Blues". The Rolling Stones, het stelletje ongeregeld, ongewassen tuig van weleer, groeiden uit de wieg, stoeiden als kwajongens met drank, drugs en vrouwen en zijn nu, met het klimmen der jaren, privé keurige huisvaders en echtgenoten die af en toe nog een stickie roken, zich nog weieens bezatten en een nog weinig schokkende min of meer gedurfde uitspraak doen en er voor de rest als maatschappelijk zeer geslaagde burgers van leven in weinig schamele onderdakken in Zuid-Frankrijk. The Rolling Stones zelf en ook hun achterban zijn meesters in het verspreiden van geruchten. Zo zou de tournee, die The Sto nes aanstaande zaterdag en zon dag naar het FC Den Haag-sta dion in het Haagse Zuiderpark brengt, de laatste zijn. Erg ge loofwaardig zijn deze verhalen niet. In veel gevallen is er spra ke van wederom een publiciteits stunt, die al vaker is gebruikt en waarin de massa nog steeds trapt. In elk geval hebben The Stones voor hun Engelse en Ne derlandse optreden, vorige en deze week, dergelijke stunts niet nodig. Hoewel er voor het Haagse concert van zondag aan staande nog kaarten beschikbaar zyn, is zowel in Nederland als in Engeland de belangstelling overweldigend te noemen. Ty- dens hun momenteel te brengen trip worden de vier Stones van het eerste uur begeleid door Ron Wood op gitaar, Billy Preston op keyboards en Ollie Brown op percussie. Deze heren toerden al in 1975 met The Stones door de VS. Wat dat betreft hebben The Stones het glansrijk gewonnen van The Beatles. Ook muzikaal gezien is er gezegevierd. Nieuwe elpees van The Stones zijn nog steeds een traktatie; concerten blijven nog immer bele venissen, vooral omdat met het klimmen der jaren, de inzet nog steeds erg groot is. Mick Jagger weet zioh nog steeds volledig te geven als de uitdager, de sensueel zingende spil van het geheel. Ook het publiek evolueerde met The Stones mee. De show werd mooier; het gehoor stiller. Het kan de laatste keer zijn, want geruchten dat het na de momenteel af te concert, de volgende dag, is, hoewel werken tournee langs negen landen nog niet uitverkocht, ook al goed nu echt definitief afgelopen is, voor duizenden belangstellenden, borrelen steeds weer naar boven. in Engeland is The Stones-ont- Kai«1nlfW<i vangst al even overweldigend. Zo rvassaioKKers openden The Rolling Stones dit Dergelijke geruchten beinvloeden de weekeinde een reeks van zes kassa echter weinig. The Stones concerten in het eigen land. In hebben nog geen kassalokkers nodig, totaal zullen meer dan 100.000 Dat bleek vorige maand al. In Engelsen een bezoek aan hun minder dan acht uur werden voor landgenoten brengen. Meer dan een het morgen in het FC miljoen andere belangstellenden Den Haag-stadion te geven Stones- moesten in Engeland worden concert alle 30.000 beschikbare teleurgesteld. kaarten verkocht. Het op verzoek Voor het waarom van die grote van The Stones te geven tweedetoeloop, hebben The Stones hun Mick Jagger weet zich nog steeds volledig te geven als de uitdager. eigen zelfverzekerde verklaring: „Wij proberen nog steeds de beste show in de pop te maken". Motorsport Op het circuit in Assen heeft Wil Hartog tydens na tionale wedstrijden de 500 cc klasse gewonnen. Boet van Duimen won de 750 cc. Motorsport Gerrit Wolsink heeft met overmacht de internationale motorcross in Rhenen gewonnen. Wil van der Laan zegevierde by de zijspannen. OVERLEDEN Maggie Teyte, een van de grootste Britse opera zangeressen in het begin van deze eeuw, is gisteren op 88-jarige leeftijd in Londen overleden. Zij begon haar carrière in 1908, toen ze 19 was. Verscheidene Jaren werkte ze bij de Paryse Opera Co- mique. In 1930 sloot ze zich aan btf het gezelschap van Covent Garden. Frankrijk eerde haar met de titel ridder in het Legioen van eer, Engeland verhief haar in de adel-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5