Leidse "Rotary" viert begin juni gouden jubileum Omleiding Turfmarktbrug voldoet volgens politie ACTIE VAN PERSONEEL AZL VOOR NIEUWBOUW1 Iluba Hou van de ham van Hamroker Stegeman. S.'aqeman VRIJDAG 28 MEI 1976 Het enige is dat je bent aangezocht Het vaantje van Rotary LEIDEN - Toen de advocaat Paul Harris, opgegroeid tussen de heuvels en akkers van het agrarische Ver mont, in 1905 met een paar geestverwanten de eerste Rotary-club oprichtte, bedoelde hij daarmee een kracht te introduceren tegen hardheid in zakendoen en mense lijke verhoudingen. Dat gebeurde in Chicago, een stad aan het Michigan-meer in Noord-Amerika, die in 50 jaar was gegroeid van 4500 tot 1 miljoen inwoners (nu 3Va). Harris, die leefde tot 1947 en die pas na zijn dood met de Nobelprijs werd vereerd, miste in het gure businesskli- maat van de grote stad vooral de openheid van zijn ge boortestreek, en dat verdroot hem zó, dat hij een kolen handelaar, een textielhandelaar, een mijningenieur en een drukker in de arm nam om in eigen omgeving te gaan proberen, de maatschappij een tikkeltje menselij ker te maken. Het clubje kwam elke week sa men, waarbij ieder bij toerbeurt gastheer was (vandaar dat "rota ry": rondgaand). Het groeide ook en werd de kiem van een wereld beweging, die op 1 april jongstle den 16.721 clubs omvatte met 785.000 leden in 1511anden. Sinds 1 juli vorig jaar zijn er 275 clubs in 37 landen bijgekomen. Neder- land heeft er 226, verdeeld over 4 districten, met een kleine 10.000 leden. Rotary Leiden, rond 60 man sterk, is er één van, en omdat het op 11 juni 50 jaar geleden is dat ze tot Rotary International werd toegelaten, viert deze club op 4 en 5 juni haar gouden jubi leum. Levenshouding Een informatiefolder voor nieuwe leden vertelt, dat een Rotary-club een kring wil zijn van "mannen van goede wil, die proberen als rechtschapen, eer lijke en welwillende mensen door het leven te gaan en die temidden van hun medemensen staan met de bereidheid hen te helpen en te dienen. Dit alles zonder onder scheid van ras, geloof of politieke mening. Rotary is een leven shouding. Een basis voor dienst Door Simon de Groot in én door beroep of ambt. Een wereldomvattende kameraad schap". Dat dienst-principe maakt het, volgens een uitgave van Rotary Leiden, nodig, dat de club is sa mengesteld uit "vooraanstaande zaken- en beroepslieden die het ideaal van Rotary erkennen als de enig juiste grondslag voor hun verhouding tot anderen en die deze theorie in praktijk trachten te brengen zowel in hun zaken als in hun particuliere leven, als lid van de club en als lid van de ge meenschap. Het is de plicht van de rotarians, die in het volle leven staan, deze grondslag te stimule ren. „Ieder lid zij overal en altijd een boodschapper der rotary- ïdealen". Misvatting Nu zou men kunnen verwachten. dat de deur van zo'n idealistische club voor gelijkgestemden wijd open staat. Maar dat is een mis vatting. De clubideologie mag dan mannen willen vormen "die een fakkel aansteken en die om hoog houden, zodat anderen kunnen volgen", maar datzelfde gezelschap maakt via een stelsel van strenge regels uit, wie daar voor in aanmerking komen. Ver huizing van deene naar deandere plaats betekent zelfs niet, dat een volwaardig clublid naar zijn nieuwe woonstede wordt overge schreven en daar automatisch tot de rijen toetreedt. Als zijn beroep in die andere club toevallig niet vertegenwoordigd is, kan het zijn, dat hij na verloop van tijd de uitnodiging krijgt lid te worden, maar dat hangt van allerlei facto ren af. Tot de Leidse club kan iemand toetrgden. nadat: 1. een lid hem als zodanig heeft voorgesteld, 2. een commissie heeft bevestigd dat de man in kwestie een be langrijke positie inneemt in be drijf of ambt. een goed vertegen- .voordiger van Rotary in zijn be- i dit beroep in de roep zal zijn club nog niet andere •ezig heeft gecon stateerd, dat de kandidaat een goede reputatie geniet, 4. het be stuur het voorstel om de man als lid voor te dragen heeft goedge keurd en 5. de leden met de be noeming zijn akkoord gegaan. Som toch positief Er zijn mensen.die de uitnodiging afslaan. Om uiteenlopende rede nen. Sommigen vinden de club te ethisch, anderen juist te weinig ethisch. Het "brevet van burger lijke braafheid", dat toegang tot de club moet geven, ligt niet ie dereen. Anderen kunnen een voudig niet garanderen, dat ze de kring regelmatig zullen bezoe ken: niet iedereen kan elke maandag van kwart over 12 tot 2 uur ergens gaan zitten lunchen. En wordt het bezoek aan de club - onmisbaar geacht voor de bevor dering der onderlinge vriend Rotary-secretaris Simme- link (links) en prof. Huy- gens (voorzitter): "Wij zijn een vriendenclub". schap - lager dan 6U procent, dan hangt er een royement boven je hoofd. "Er zijn leden die met grote re serves lid zijn geworden en ook met reserves lid blijven. Maar dat neemt niet weg. dat de som van hun overwegingen toch positief Deze uitspraak noteerden wij van prof. dr. R. B. C. Huygens, voor zitter van de jubilerende Leidse club. Met de heer B. Simmelink. secretaris, beantwoordde hij een paar vragen die bij ons waren ge rezen toen wij naar aanleiding van het jubileum met de organi satie en doelstellingen van het Rotary-wezen werden gecon fronteerd. Belemmeringen Uw selectie voor het lidmaat schap is niet mals. Lijkt dat niet in strijd met uw credo dat kame raadschap positie en beroep ne geert en mensen ziet als ménsen en niet als kooplieden, advoca ten, belastinginspecteurs en wat dies meer zij? "In een tijd waarin mensen elkaar commercieel naar het leven staan, willen wij proberen, een minimum aan ethische normen te handhaven. Wij menen, in be drijven en beroepen diegenen te moeten nemen die daartoe bereid en in staat zijn. Die deze normen in zich hebben en dat ook laten blijken. Van elk beroep is er één verte genwoordiger. Voor Rotary Lei den is 60 een acceptabel ledental, ook al gezien de ruimte waar we wekelijks bijeenkomen. Elke club bepaalt haar eigen samen stelling. Je vindt er altijd een dokter, notaris en dominee in. In de Leidse club zit uiteraard geen agrariër. Wel een vrij sterke ver tegenwoordiging van de univer siteit, maar zeker niet overheer send. We proberen zoveel moge lijk te differentiëren". En de arbeiders? "Wij hebben iemand van de Raad van Arbeid in ons midden. Dat differentiëren kost werkelijk grote moeite, ook bijvoorbeeld naar de middenstand en kunste naars toe. Mensen moeten tijd hebben en zich bij ons thuis kun nen voelen. Er zijn geen barrires qua financiën, ras, geloof of be roep. maar er zijn wel altijd cate gorieën die niet wensen toe te treden. De belemmeringen kun nen groot zijn. De sfeer is er wel één van. De een ervaart die als plezierig en opbouwend, de an der zou er moeite mee hebben. De burgerij denkt, dat wij erg rechts zijn, maar het aantal links georiënteerde leden is juist uit zonderlijk groot". En als er nu eens een bekwame, onvervalste vakbondsman zou opdoemen? "Wij sluiten in principe niemand uit. De leden moeten er altijd wel mee akkoord gaan dat iertiand toetreedt. Wij pretenderen ook niet. de be sten in onze professie te zjjn. Zo in de geest van: hier zit nu de be ste hoogleraar, daar zit de voort reffelijkste dokter. Het enige is dat je bent aangezocht en dat je probeert te handelen naar de hier geldende normen". Geen scherpte "Rotary is geen vereniging die staat te dringen om de maat schappij te hervormen. Ieder gaat uit van de maatschappij zoals die- is, waarbij de één een grotere nei ging tot verandering heeft dan de ander. Gegeven de omstandig heden moet ieder ervan maken wat ervan te maken valt, vanuit zijn eigen politieke keuze en ver antwoordelijkheid. Controver siële punten worden in onze kring zeker niet vermeden, maar dat gebeurt dan in een vast kader, bijvoorbeeld als een beroep ter sprake komt waaraan ook poli tieke kanten zitten. Maar scherpte proberen wij te voor- Komen. Uosterman van D'66 en Wessels van de VVD verdragen elkaar werkelijk uitmuntend Het element van de klassenstrijd is bij ons afwezig. Wij zijn een vriendenkring. Met respect voor elkaar. - Zonder de verplichting eikaars opvattingen over te ne men. Hebben wij niet allmaal de neiging, in ons eigen straatje rond te draaien? Hiér kijk je soms wat dieper en wat breder, in ieder ge val anders". Is de invloed van Rotary op het maatschappelijk gebeuren aanwijsbaar? Zou de wereld er zonder Rotary kwalitatief slechter aan toe zijn? "Wij zijn geen wereldverbete raars. Ook geen pseudo-relegie, of opvangcentrum voor mensen die hun geloof kwijt zijn. Onze invloed op de maatschappij is ge ring. Maar de greep van de kerk op het leven wordt óók minder. Het gaat erom. de normen van fatsoen zélf te handhaven, in de hoop anderen daardoor te inspi reren. Rotary is politiek noch re ligieus duidelijk te kaderen, al valt met.de religie misschien wel een aantal verschijnselen samen. Een vergelijking met de "Bond zonder Naam" ligt misschien nog het meest voor de hand: verbete ring in het persoonlijke en zake lijke vlak". Woord en daad Spreken rotarians elkaar op de naleving van hun beginselen ook wel aan? "Het antwoord hierop kan posi tief zijn. Anders val je uit elkaar. Vier wegen zijn er om tot verwe zenlijking van de idealen van Ro tary te komen: clubservice, dienst via beroep of ambt en in de gemeenschap, dit laatste zo mo gelijk met bestaande organisaties en instituten, en de bevordering van internationaal begrip. Wij zijn, om het zo eens te zeggen, stroever dan het CDA (Christen-Democratisch Appél - red.); wij verwachten duidelijk. dat onze leden de idealen v tary persoonlijk in woord e uitdragen". "Hulp aan Bangladesh bijvoor beeld en aan Vietnamese wezen en steun aan Indonesische biblio theken. En plaatselijk: daadwer kelijke-aandacht voor de Koord- Studio, de Blauwe Vogels (ge handicapte padvinders), kampen voor gehandicapten, de Henry Dunant en het tehuis voor buiten landse studenten. Ter gelegen heid van ons jubileum gaan op kosten van de Leidse club vijf Leidse kinderen naar een vakan tiekamp op Vlieland. Rotary Ne derland werkt momenteel aan fondsen om kinderen die in het land waar zij wonen medisch zijn opgegeven, in Nederland te laten opvangen. En dan is er nog de Rotary Foun dation International, die beurzen ter beschikking stelt om mensen de gelegenheid te geven in een ander land te studeren. Leden zelf of hun verwanten zijn uitge sloten van deze fellowships. In Leiden heeft een aantal service clubs het initiatief genomen tot een beroepsoriëntering voor middelbare scholieren. U ziet: er gebeurt wel wat, maar we bren gen het niet zo naar buiten". De viering De Rotary Leiden viert haar ju bileum zo: Vrijdag 4 juni een officiële ont vangst voor genodigden in het Gemeenïandshuis (Breestraat), zaterdagmorgen 5 juni een "bur gerijconcert" met Madrigaalkoor en Leids Jeugdorkest in de Lo- dewijkskerk, vooral bedoeld voor mensen die, om wat voon re den ook, niet zo gemakkelijk naar een concert kunnen (nadere in lichtingen en gratis toegangs kaarten bij K. en O., Oude Vest), zaterdagmiddag een feest voor de gezinnen van de leden en 's avonds nog een voor de leden zelf. beide in Warmond. LEIDEN - In de gemeentelijke verkeerscommissie, die volgende week maandag bijeen komt zal worden bespro ken of de nu geldende omleidingsroute rond de afgesloten Turfmarktbrug gehandhaafd moet blijven of dat andere mogelijkheden worden gekozen. B en W hebben een dis cussienota gepubliceerd waarin de verschillende alterna tieven naast elkaar worden gezet. Zoals bekend zouden bestaande maatregelen worden "uitgeprobeerd" gedu rende drie maanden. Dit kwartaal loopt op 1 juni af. In de discussienota wordt gecon stateerd dat al kort na de invoering van de omleidingsroute ernstige bezwaren werden geuit tegen een verdubbeling van het busverkeer in de Steenstraat. De protesten kwamen zowel van bewoners als van winkeliers in deze straat. Tegenover deze reacties staan die van de Leidse politie en de NZH. Zij zijn van mening dat de inge stelde verkeersgeleiding zeer be vredigend verloopt. Daaraan wordt nog toegevoegd dat de nu geldende omleidingsroute het door de Leidse raad aanvaarde uitgangspunt om geen autoverkeer "stad in" door de Steenstraat te lei den, wordt gerespecteerd. De hui dige route werkt volgens de nota in zekere mate openbaar vervoer be vorderend, terwijl van "gevaarlijke situaties" geen sprake meer is. De Steenstraat-winkeliers hebben het volgende alternatief voorge steld: het auto- en busverkeer "stad uit" via de oostelijke rijbaan Bees tenmarkt /Nieuwe Beestenmarkt (langs het water) en "stad in" het auto- en busverkeer via de Steen- straat. Het nu geldende stopverbod zou dan gewijzigd worden in een parkeerverbod, om het mogelijk te maken dat voor de winkelbedrijven wordt geladen en gelost. Volgens de "Steenstraat" heeft dit als voordeel dat bet aantal bussen in de Steenstraat met de helft ver minderd wordt en dat een onges toorde winkelbevoorrading wordt bereikt. Als nadeel wordt in de nota ge noemd de toenemende verkeersd ruk op het centrum, omdat het au toverkeer als het ware wordt uitge nodigd via de kortste weg de bin nenstad in te rijden. Met het afslui ten van de Steenstraat wordt beoogd de automobilist te dwingen gebruik te maken van de City-ring. Het voorstel van de Steenstraat- winkeliers wordt dan ook in strijd geacht met het gemeentelijke ver keersbeleid. Voorts vreest men dat het voorstel het parkeren in de Steenstraat nog meer in de hand werkt. Tenslotte is er nog een "tussenop lossing" waarbij het busverkeer "stad uit" via de route oostelijke rijbaan Beestenmarkt-Nieuwe Beestenmarkt wordt geleid. "Fles senhals" in deze route vormt de "knik" ter hoogte van de Veronica- bar. De Dienst Gemeentewerken vindt het namelijk onverantwoord om het drukke busverkeer over de rijbaan langs het water te leiden, ondanks het feit dat er zand is ge stort om instorting van de wal te voorkomen. Uit veiligheidsover wegingen zouden de bussen en het hieffoto van de "flessehals" hoogte van de Veronicabar. Om het busvefl de walm uur behalve met zand ook nog eten worden. r dan r te laten rijden heipalen verstevigd overige verkeer vier meter van de walmuur moeten rijden. Om aan die eis te kunnen voldoen zullen tijdelijk verkeerslichten geplaatst moeten worden wordt door de poli tie verwacht dat deze regeling een sterke filevorming voor het verkeer "stad in zal veroorzaken. De kos ten van de verkeersjichteninstalla- tie worden geraamd op f 25.000.-. De 'bereiding ren Een andere oplossing zou zijn om de walmuur ter plaatse nog ver der te verstevigen. Het is volgens Gemeentewerken mogelijk de walmuur door heipalen te onder steunen, waardoor "de bussen toch langs het water zouden kunnen rij den De kosten van deze operatie zouden tenminste t 25.000.- bedra gen. "Gezien de betrekkelijk korte tijd dat de omleidingsroute dienst zal doen lijkt een dergelijk karwei weggegooid geld", aldus de nota. LEIDEN - Een initiatiefco- mite van personeelsleden uit het Academisch Ziekennuis in Leiden voert momenteel ac tie voor de nieuwbouw van het AZL. Het comité vindt dat de nieuwbouw moet doorgaan in het belang van de gezond heidszorg in de regio Leiden, de patiënten, de werkomstan digheden van het ziekenhuis personeel en de werkgelegen heid. De bezuinigingen in de gezondheidszorg, waar ook de nieuwbouw van het AZL aan ten prooi dreigt te vallen, vindt het comité onduldbaar. De bedoeling van het comité is handtekeningen te verzame len ter ondersteuning van een petitie. In deze petitie zijn de vólgende eisen opgenomen: onmiddellijke start van de nieuwbouw van het AZL en geen afbraak van gezond heidszorgvoorzieningen. Wat er met de petitie wordt gedaan is overigens nog niet bekend. ADVERTENTIE Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt? Ga dan snel even naar Luba, het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast op. (Min. leeftijd 16 jaar). Leiden. Nieuwe Rijn 35. telefoon 071 -14 0341 Alphen a/d Rijn Aarhof 67. telefoon 01720-94645 Gouda. Lage Gouwe 12. telefoon 01820-23311 Zoetermeer Croesingkplein 19. telefoon 079-311515 LEIDEN - Prof dr. J M. F Jas pars, gewoon hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen is benoemd tot gewoon hoogleraa in de faculteit der sociale weten schappen aan de Leidse teit. Hij gaat onderwijs geven sociale wetenschappen en n bijzonder de gedragsgenetica comparatieve benadering. Dr. A. Hordijk van het Mathematisch Centrum in Amsterdam en docent aan de Vrije Universiteit is be noemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit. Hij gaat daar onderwijs geven in de mathemati sche besliskunde. ADVERTENTIE Vijf Mei brug voor onderhouds werk gesloten LEIDEN - Op maandag 31 mei. dinsdag 1 juni en woensdag 2 juni a s wordt de Vijf Meibrug 's och tends van 3 tot 6 uur voor alle ver keer afgesloten. Deze maatregel is noodzakelijk in verband met on derhoudswerkzaamheden aan de brug Omdat de brug omhoog zal worden gedraaid is het ook voor voetgangers onmogelijk hiervan gebruik te maken. IX- kwaliteit tik tTOcjjtr zo gotoon h-.iv

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3