mum, Sfeervolle landschappen Tekeningen in Boymans De Generaal: Trans Tita Telajora VRIJDAG 28 MEI 1976 Als iemand op 67-jarige leeftijd overlijdt, zit hij iveliswaar een paar jaar onder het gemiddelde in Nederland, maar toch niet zoveel dat het opzienbarend is. Maar toen ik gisteren las dat Melle was overleden, leek dat toch heel onverwacht, en onte recht, al was hij dan al 67 jaar. "Het enige wat je als schilder moet doen is gewoon doorwer ken, dan gebeurt er iets met je", heeft hij eens gezegd. "Ik zit nou in een bepaald spoor en het heeft verschrikkelijk lang geduurd voordat ik goed in die rails zat, maar nou rijdt die wagen ook feilloos, en zo lang ik maar niet zakkerig, ouwe-lullig word, vind ik dit een goddelijke leef tijd. Ik ben nou 64". Van iemand die zich happy voelt in het leven, verwacht je niet dat hij doodgaat. Ik had het voorrecht hem een halfjaar ge leden te interviewen voor de Avenue in verband met een groot doek dat hij samen met zijn ex-leerlmge Ruscha Lange- laan geschilderd had. Ik had me er terdege op voorbereid, want ik ging met een zelfde soort ont zag naar hem (en Ruscha) toe als eerder naar Co Westerik: Melle was van het formaat waar je niet op afstapt met het idee dat je dat ook op z'n janboere fluitjes wel zult redden. Maar zoals in zulke gevallen altijd blijkt, was hij zelf als geïnter viewde onproblematisch ("Als ik geïnterviewd toord, moet ik altijd zo nodig poepen", had hij wel eens tegen een eerdere inter viewer gezegd), ook in die zin dat hij niet in staat was oninte ressante dingen te zeggen, waar je dan met kunst-en-vliegwerk iets belangwekkends van moest Een van de bijzondere dingen die hem aankleefden was bij voorbeeld het feit dat hij, ver moedelijk als enige in Neder land, niet alleen onder zijn ei gen achternaam in het Amster damse telefoonboek stond (Ol- deboerrigter M J), maar ook nog eens onder zijn eerste voornaam en niets meer (Melle) Dat was geen navolging van Rembrandt Van Rijn), die in de encyclope dieën ook alfabetisch op zijn voornaam en niet op zijn ach ternaam staat ingeboekt: hel had ook niets te maken met een vooruitlopen op latere be roemdheid, maar hij deed dat omdat zijn achternaam zo in gewikkeld was. Hij schafte die al op zijn 15e jaar afomdat hij op school doodziek was gewor den van vragen als "hoe heet je ook al weer?", "hoe spel je dat precies?", enzovoorts. Beeldend Een van de eerste dingen die ik tijdens dat interview aan hem vroeg was, of hij ook wel eens iets geschreven had. Wat me, na het zien van een televisie- interview en na het lezen van een groot aantal kranteninter views namelijk gefrappeerd had was, dat hij met zijn collega-beeldhouwer Jan Wol kers een groot beeldend taal vermogen gemeen had. Wolkers is daar inderdaad mee gaan schrijven, Melle echter niet, hoewel hij toch lange tijd dicht bij het vuur had gezeten als ty pograaf. Aan die arme tijd her innert me een uitspraak als "30.000 gulden voor een schilde rij is een heleboel bromfietsen op een rij", en natuurlijk ook dit: "Als het kerstmis was deed mijn moeder rood papier om de pe troleumlamp en zette ze kaars jes in aardappels. Dan had ze een zakje met kerstkransjes. Als ik daar nu aan denk.ik ben nu in goeden doen, ik kan nu een kaars kopen zo groot.dat ik hem hier niet eens binnen kan dra gen. maar dat van vroeger kan ik daar niet meer mee terugd- Werker Het aardige van Melle was ook, dat hij zichzelf niet als een kun stenaar met een grote K be schouwde, maar meer als een werker met een grote W. Op de dinsdagen werkte hij met Ru scha Ljingelaan samen aan dat schilderij, en omdat dat zo'n vaste dag was, vertelde hij dat hij, hoewel hij normaal nooit lunchte tussen de middag, op die dinsdagen tegen twaalf uur weer ouderwets trek kreeg in een paar boterhammen, omdat hij zich dan weer in dienstver band voelde. Hij was dan ook het tegendeel van de mystieke, bevlogen schilder: hij kon schil deren wanneer hij wilde, en ook ophouden wanneer hij wilde. Het enige wat hij niet kon, was zijn tijd in ledigheid,doorbren gen. Ik citeer nu even uit een andermans interview: "Ik ben de ambachtsman gebleven. Ik heb de discipline van de typo graaf, die ik ben geweest. Ik be trap me er vaak op dat als ik achter mijn ezel zit, en ik zit een beetje te kijken naar wat ik heb gedaan, en ik hoor dan iemand aankomen, dat ik dan gauw ga schilderen. Ik wil niet betrapt worden als iemand die blijk baar niets doet. Ik wil schilder end worden aangetroffen". NICO SCHEEPMAKER "Art Galerie Gérard" Rijksstraat weg 358 te Wassenaar, heeft tot 29 mei een tentoonstelling van 100 werken van Cornelis Kuyper, Schilder van de Veluwe zoom, en bronzen en plastieken van de beeldhouwster Corinne Franzen- Heslenfeld, winnares van de Prix de Rome. Cornelis Kuyper over leed in 1932. Hij woonde van 1896 tot 1911 aan de Veluwezoom. In de beginperiode van zijn schilder sloopbaan was zijn werk nog sterk beïnvloed door het werk van de Haagse School met narge door Theophile de Bock en Poggenbeek, maar zeer snel werd zijn werk per soonlijker, vrolijker van kleur. Hij werkte voornamelijk in de natuur. Dat betekent dat zijn werk voor namelijk bestaat uit landschap impressies waarin voor de mens nauwelijks plaats is. Wie zijn doe ken bekijkt zou op het eerste ge zicht de indruk kunnen krijgen dat Kuypers gemakkelijk en vlot schil derde. Het tegendeel is waar. Hij was allerminst snel tevreden over zijn produkten en werkte er soms ontzettend lang aan door. Cornelis Kuyper was een groot vakman. De schilderijen die hij gemaakt heeft zijn eenvoudig, probleemloos, het zijn sfeervolle landschappen die over het algemeen zeer mooi van kleur zijn. Corrine Franzen- Heslenfeld sloot haar academietijd af met het winnen van de Prix de Rome. Na haar studieperiode in Rome ves tigde zij zich in Den Haag waar zij o.a. werkte aan beelden voor de en tree van het Haagse Zuiderpark en reliëfs voor het Leids Stadhuis. Ook maakte zij oorlogsmonumen ten van Noordwijk, Haaksbergen en Utrecht. Bij Art Galerie Gerard kan men aan de hand van de ge toonde plastieken zijn eigen beeld voor tuin of interieur bestellen. MARIJKE VAN DER STOEP Onder de "Vijf Engelse tekenaars" in Boymans-van Beuningen (tot 5 juli) zijn een Amerikaan (Kitaj) die zeer Europees is (geworden) en een Brit die ons onder meer zijn kijk op Amerika heeft gegeven (Hockney). Alle vijf hebben iets te maken ge had met de Europese "Pop-art", waarvan het vaderschap zelfs aan een van hen (Richard Hamilton) wordt toegeschreven. Ook de nu nog niet genoemden. Peter Blake en Eduard Paolozzi, zyn in ons land welbekend. Paolozzi vooral als beeldhouwer. De tentoonstelling geeft een intieme kijk op hun werk. Als we de kunstgeschiedenis op vatten als een proces, dat door steeds weer radicale vernieuwin gen voortgaat, dan is het alsof we deze Britten elk een of meer stap pen terug zien doen. Maar de Pop art was, welbeschouwd, een afwij zing van die vooruitgangsnotie. Het was eigenlijk een beweging die met, zoals cubisme, tachisme en zo meer, op "isme" eindigde. De Pop art ging niet over de ontwikkeling van de vorm, maar over het onder werp de voorstelling. De achtereenvolgende "ismen" stonden allerminst buiten hun tijd, maar voltrokken zich toch in een zekere culturele apartheid - buiten de "consumptiemaatschappij" met sterren en verlokkende fabrikaten. Men kon zich helemaal thuis voelen in de nieuwe kunst en gelijktijdig de gefabriceerde en commerciële alledag als onderwerp van serieuze belangstelling negeren. De vroege Popart was dan even onthutsend als in de vorige eeuw de niet- klassieke "Olympia" van Manet of zijn "Picnic" met stervelingen in een situatie, die voordien alleen nimfen en goden toekwam. Geen Yankees De "banale" werkelijkheid werd door de Popkunst zoniet omhelsd, dan toch tot onderwerp genomen. Andy Warhol verklaarde, dat alles mooi is. De Britten en Kitay bleven kieskeuriger, intellectueel ambi tieuzer. Voor Balke rechtvaardigde de beweging zijn neiging tot een ogenschijnlijk vrij simpel, in feite soms heel subtiel tekenen en schil deren. Hamilton reageert op allerlei wat in het nieuws komt - Picgsso een artikel, een boef - met een spit se, soms superieuré ironie. Paolozzi was aanvankelijk de archeoloog van het industriële tijdperk, die zijn plastieken sierde met afgietsels van radertjes en ander industrieël afval. Vervolgens kwam hij tot beelden en prenten met een vernieuwd ku- bofuturistisch karakter. Zyn teke ningen op de expositie herinneren aan leger. Kitaj werd bekend met schilderijen die een zeer gecompliceerde be wustzijnsinhoud weergaven, met verwijzingen die soms voor derden niet begrijpelijk waren. We zien r«a pastels van hem, waarbij tot zijn nadeel aan werk van De Toulouse Lautrec wordt herinnerd. Gekund maar teleurstellend werk. De fijne tekeningen van Hockney hebben een autobiografisch karakter. Men ontmoet er figuren in, die men in een film over de schilder ook kon DOLF WELLING. Prix Italia HILVERSUM - De NOS zal drie radioprogramma's inzenden voor het 28ste concours om de Prix Ita lia, dat van 15 tot en met 27 septem ber in Bologna wordt gehouden. In de categorie muziek viel de keus op "Triptughon" van Anton de Beer, een compositie in het zogenaamde eenendertig-tonensysteem op tekst van Wim Ramaker In de categorie documentaires zul len meedingen het programma "Zou er dan toch leven na de dood bestaan?" dat Maarten Nederhorst samenstelde voor de NOS en de af levering "Ver oe nao ver" (zien of niet zien) uit de serie "Zintuigen" van Radio Nederland Wereldom roep. Tentoonstellingen Galerie Van der Vlist: Vorrjaarstentoon- stelling Gunther Borst (lino's), "Frederik van Batenburg (grafiek), Jettv Wery (ke ramiek) en Judith Vermeeren. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28) Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. De Waag: Triënale, tentoonstelling met werk van kunstenaars uit Leiden en om geving. tlm 5 juni Art Gallery 1900 (Leidseweg 155, Voor schoten): lente-tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van de negen tiende en begin twintigste eeuw, waarbij werken van o.a. Blommers, Driesten. Koekkoek, v. d. Windt en Weissenbruch De Lakenhal schilderijen van Ben Ak kerman en fotowerken van Jan Dibbets (t/m 20 juni). Galerie ,.Ja" (Wassenaar) expositie van Wassenaarse beeldende kunstenaars (t/m 30 mei). Art Gallery Gerard (Rijksstraatweg 358, Wassenaar): Honderd werken van Cor nelis Kuypers en plastieken van Corinne Franzèn (t/m 29 mei). Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar Expositie van werk van leden van Ars et Studium Openingstijden van de bibliotheek t m. 5 juni. (§uc/ ^)iieu UJ 5 28 MEI 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Van het Duitsche eskader, dat naar de Turksche wateren is ver trokken. waren bij de afvaart de gepantserde fregatten bemand met 2158 man. onder wie per schip 75 soldaten van het marine bataljon onder commando van een eigen officier. Voorts een ad viesschip met 25 man. een korvet met 50 matrozen en 120 scheeps jongens, en twee elk met 35 matro zen. Van de geheele maritieme strijdmacht kunnen 800 matro zen en 300 zeesoldaten dienst doen als landingscorps. Beide catego rieën van manschappen zijn ge wapend met het Mauser-geweer. Bovendien kunnen zij twee a drie batterijen, elk van vier stukken, bezetten. Vijftig jaar geleden: - De strijd in Marokko is ten ein de. Abdel Krim heeft zich en zijn geheele tjezin aan de Fransehen overgegeven, een beroep doende op hun edelmoedigheid. Hij zal t>a»i Taza naar Fez worden ge bracht. Spanje en Frankrijk heb ben aan Abdel Krim de handen vol gehad en de Spanjaarden al leen zouden het niet geklaard hebben. De Franschen hebben tenslotte de overwinning be haald, doch alleen met groote mi litaire krachtsinspanning die het land millioenen heeft gekost. Kort voor zijn overgave had Abdel Krim krijgsgevangenen terug gestuurd Onder hen zijn vijf offi ciëren, acht onderofficieren en 27 soldaten, allen Franschen. Spanje kreeg 105 soldaten en 19 burgers, onder wie twee vrouwen en vier kinderen. Voorts werden 112 Algerijnen en Senegaleezen teruggezonden PANDA EN DE MEESTER-FLINKERD Pietje was natuurlijk boos dat zijn boterham-trommeltje was gevallen zodat hij nu geen lunch had. Hij greep Panda dan ook onder een arm en daalde grommend de ladders van de nieuwbouw-steigers af. niet meer. Ik vind het geen manier om een werker te behandelen. Hij er uil, of ik er uit - zeg het maar" De keuze was niet moeilijk voor de opziener. "Kalm maar. Pietje", zei hij .terwijl hij Panda optilde en van het terrein af droeg. "Voor knoeiers is hier geen plaats, ophakker! Met je praatjes van hogerop willen! Bah! Ik zal je helpen om hoger-op te komen"! Zo sprekende trad hij door de opening in de schutting naar buiten. En omdat hij nogal hard riep, trok hij de aandacht van een jeugdige voorbijganger die verrast bleef staan 2 paprika's, 2 uieri, 100 g mager rookspek in blok jes gesneden, 1 eetlepel olie, 1 teentje knoflook, Ujm, l'/t 1 blik witte bo nen, 1 1 bouillon, peter selie 4 tomaten, peper, zout, (zure room of Bul gaarse yoghurt) Maak de parika's en uien schoon en snijd ze klein. Bak het spek uit in de olie en fruit de ui en kleingemaakte kno flook in het vet licht bruin. Bak de papnka even mee Doe de witte bonen (met kookvocht) tijm en bouillon erbij Breng het geheel aan de kook en kook de soep 10 minuten door. Snijd de peterselie klein en de tomaten in stukken. Maak hiermee de soep op smaak af. Gebruik zonodig peper en zout Roer aan tafel eventueel zure room of Bulgaarse yoghurt door de soep. Geef de soep met brood. Mqar hoe komt hy er eigenlijk by, dat honden sterke peper- ^munh Ipkkpr vinrif>rv- - .pyright Oberon/Haarlem. ïaar. Peter de Sm De avonturen van Jommeke Leidse Bioscopen LUXOR: "Vier vuisten op een schietend scheurijzer dag. 2.30, 7 00 en 9.15 uur, za ook 4.30 uur. 14 jaar CAMERA "Easy Rider", dag. 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar Kindermatinee "Alice in Wonderland", woe en za 2.30 uur, zo. 2.00en4 löuur Nachtvoorstelling "Roy Bean, the hanging judge", vr en za. 11 30 uur 18jaar LIDO One flew over the cuckoo s nest", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4 45 uut. 18 jaar STUDIQ Love and death dag 2.30. 7 00 en 9 15 uur, zo ook 4 45 uur 14 jr TRIANON 'De drie dagen van de Con dor". dag. 2 30. 7 00 en 9 15 uur. zo ook 4 45 uur. 18 jaar REX "De man van Okinawa", dag. 2.30, 7 00 en 9 15 uur. 18 jaar Kindermatinee: "Sne< witje e 2 30 ellin Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden uur tot woensdag 13.00 uur (Di; senhuis) en van vrijdag 13 00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14 30 uur Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige Sint Elizabeth-ziekenhuis volw dagelijks van 14 00-14 45 uur en van 18 30 tot 19 30uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur Kraamafdeling: dag. van 1115 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18 30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babvshow Kinderafde ling dag 15 00 tot 18 30 uur CCU (hart- bewaking) dag van 14 15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19 30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest, dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur: eerste klasse: de gehele dag. 18,30 tot 20.00 Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19.30 uur Kinderzaal: van 13 00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15 00 uur 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdehng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag l,m vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag 14 45-15 00 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15 00-15 45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord; le en 2e klas 11-11 30; 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 33