"Eet alleen als u honger heeft" Economie in mode "Dwaasheden": weerzien van oude vriend BOEKENPLANK De sneeuwtijger is geen dier „Dwaasheden" - door Simon Carmiggelt met teke ningen van Peter van Straaten - uitgever Arbeider spers, Amsterdam - Prijs f 17.50. De eerste bundel kronkels van Simon Carmiggelt kwam in 1946 op de markt. Het boekje heette „Hon derd dwaasheden" en beleefde veertien herdruk ken. In 1956 verscheen de laatste. Tot degenen die zeer verknocht zijn aan dat werkje behoort de teke naar Peter van Straaten (de man die "Vader en Zoon" uitvond). Hij heeft nog een zeer oud exem plaar van die uitgave in zijn bezit, „vol vlekken, met een beetje een vettig omslag, stuk gelezen, bedui meld, uit elkaar hangend, met ezelsoren, kortom: geheiligd door het gebruik". Op het initiatief van Peter van Straaten is nu een selectie uit „Honderd dwaasheden" gemaakt. „Als wijnproevers hebben Simon Ca»miggelt en ik ieder stukje tegen het licht gehouden, er aan geroken, voor op de tong geproefd, door de mond laten wal sen en daarna doorgeslikt of uitgespuwd". Vierendertig van de 75 stukjes (want er zijn nooit echt 100 dwaasheden geweest) zijn nu in deze bundel verzameld en Peter van Straaten heeft er vervol gens een flink aantal illustraties bijgemaakt die voortreffelijk de kronkel-sfeer gestalte geven. „Dwaasheden" is zoiets als het weer tegen komen van een oude vriend, die nóg plezieriger en kleurrij ker blijkt te zijn dan hij in de herinnering al voort leefde. R.p. Economie is in de mode. Een beetje trendgevoelige uitge ver reageert erop en zo is het niet verwonderlijk dat menig fonds de laatste tijd met populariserende werkjes over economie is uitgebreid. Daarbij valt er doorgaans vrij ge makkelijk in te spelen op de frustraties van de goedwil lende krantenlezer zonder veel bagage aan economische kennis. Misschien moeten de redacties van die dagbladen wel eens grondig in de analyse. Immers, hoe komt het dat een sportpagina of een kunstpagina zich doorgaans rede lijk laten lezen zonder veel achtergrondkennis, terwijl dat voor de doorsnee-economische rubriek ongeveer uitge sloten is? "De sneeuwtijger" door Desmond Bagley, in een vertaling van Jan Bernard verschenen bij Elsevier in Amsterdam 16.90). De Sneeuwtijger is geen dier. Het is gruwelijker. Desmoftd Bagley legt ons uit, dat met die benaming in Nieuw Zeeland een sneeuwlawine wordt bedoeld. Lawines, die soms wel te voorspellen zijn maar waarvan nooit tevoren is te zeggen, wanneer ze precies zullen toeslaan. Daarom komt de klap zo wreed aan in het kleine afgelegen mijndorpje. In een paar seconden is het vrijwel weggevaagd. Vele do den vallen te betreuren. Is de pas benoemde mijndirecteur mede schuldig aan hun dood? Een vraag, die toch centraal komt te staan tij dens een later te houden hoorzit ting. Tegen de wil van de voorzitter in gaat die schuldvraag prevaleren in de maalstroom van emoties, sympathieën en verdachtmakin- Op deze pagina -bijdragen van: Han Mulder Ruud Paauw Paul Marijnis Wim Wirtz René Vos Tom Maas Koos Post C. J. Rotteveel "Zoomlens op Lampo". Auteur: René Turkry. Uitgever: De Arbei derspers, Amsterdam. Een aforistische bloemlezing uit het werk van de grote Vlaamse schrijver. Uit het boekje spreek de eruditie van Lampo, zijn voorliefde voor overdrijvingen en schijnbare tegenstellingen en zijn intellectua listische benadering van schier volkse zaken. Een leuk werkje voor de ongevulde zomeravond W.W, "Zwaar weer zeilen". Auteur: K. Adlard Coles. Uitgever: Hollandia B.V., Baarn. Prijs 42,50.- "Zwaar weer zeilen" van de veel schrijvende en -bereisde K. Adlard Coles is nu - in de wat houterige vertaling van luitenant ter zee Al J. F. Brongers - in de vijfde herziene en aangevulde druk verschenen. In deze versie bevat het dikke boek ook enkele hoofdstukken over meerrompboten (catamarans etc.) en mechanisch voortbewogen schepen. Bovendien heeft de schrijver een uitvoerige studie ge wijd aan de ramp met de "Morning Cloud", het zeiljacht tfan de voor malige Britse premier Edward gen, die naar boven komen. Het procédé, dat Bagley hanteert, is al zo vaak gebruikt. In korte flitsen het verleden in het heden doen her leven. Maar hij doet het met verve en vakmanschap. Langzaam maar zeker ontpoppen zich de ware ka rakters van de hoofdrolvertolkers. Het wordt een gave schets van alles, waarin een mens klein, maar ook groot kan zijn. Soms wat gerekt, maar zeker intrigerend en af en toe boeiend. K.P. Informatie in woord en beeld Informatie in woord en beeld over: de duinen, stadsvogels, heide en bosrand. Drie uitgaven van Moussault's Uitgeverij Baarn. Deze informatieve boekjes zijn voor bijna iedereen geschikt; alleen de heeljonge lezers zullen de boek jes te moeilijk vinden. In deze keu rig verzorgde serie zijn niet aleen deeltjes over de natuur verkrijg baar maar ook over geschiedenis en bijvoorbeeld sterrenkunde. De drie bovengenoemde deeltjes zijn hel der "en aangenaam geschreven en van duidelijke illustraties voorzien? T.M. Heath. Een prachtig boek voor rela tief weinig geld. W.W. "Knock-out in zes ronden". Au teur: Roger Borniche. Uitgever: Elsevier. Prijs: 15.90. Memoires van de Franse politie man Borniche, die rond de jaren '50 naam maakte met een - drie jaar lang durende - klopjacht op de kille moordenaar Emile Buisson. Het verhaal is authentiek, ademt het typische Franse sfeertje en werpt vooral een (royale) blik op de naij verig overkomende werkmethoden van de Franse hermandad. Bij de jacht op Buisson lopen Parijse ge meentepolitie, centrale recherche en gendarmerie elkaar voortdu rend hinderlijk voor de voeten, in de hoop elkaar een eervolle vlieg af te vangen. Van het niet onverdien stelijk geschreven boek - oor spronkelijke titel "Flic Story" - is een film gemaakt. In de hoofdrollen Alain Delon en Jean Louis Trintig- R.V. "Een bloedhete vrijdag". Auteur: Martin Gregor-Delin. Uitgever: Zomer en Keunig. Prijs: 22.50. Uitgeverij „Het Spectrum" springt vaardig in dat royale kennisva- cuüm met „De magische vijf hoek", economische politiek in kort bestek, geschreven door vijf op dit gebied onderlegde Figuren, te weten een hoogleraar, een we tenschappelijk medewerker aan een universiteit en drie dagblad journalisten (Welke laatsten hun eigen krant nu ook maar tot mis siegebied moeten bestempelen). Het persbericht dat de uitgave aan kondigt, is aan de tamelijk onbe scheiden kant door dit werkje te kenschetsen als het eerste dat nou eens haarfijn allerlei begrip pen uit de macro-economie uit de doeken doet. Maar wat waar is, is waah het is in elk geval één van de weinige betaalbare. Het is een Aulaboekje van 7.50 en dat is een keer of acht zo goedkoop als het befaamde „Economie in theorie en praktijk" van oud minister Andriessen. De magische vijfhoek is een indru kwekkende meetkundige Figuur. Op de punten vindt men de klas sieke doelstellingen van econo mische politiek: evenwichtige arbeidsmarkt, economische groei, stabiele prijzen, redelijke inkomensverdeling en even wicht op de betalingsbalans. Even groot ten opzichte van el kaar zullen die hoeken natuurlijk nooit zijn, ook al beeldt men op het omslag van het boekje nog zo fraai evenwichtig pentagon af Als men dit heldere boekje ge concentreerd doorleest, worden een hoop van de samenhangen duidelijk. Het is dan ook voor Voor "Een bloedhete vrijdag" heeft een bankoverval met gijzeling in Munchen (Prinzregentenstrasse) model gestaan. Twee bankoverval lers houden twee mannen en vier vrouwen vast, eisen twee miljoen mark en vrije aftocht Het drama eindigt met twee doden: politie- scherpschutters schieten één over valler en één gegijzeld meisje neer. Gregor-Delin heeft de levenspatro nen van de bij de bankoverval be trokken (verzonnen) hoofdfiguren in een omvangrijke bundel "dra den" naar het "zenuwknooppunt", het Filiaal van de Beierse Disconto- bank in de Almafistrasse geweven. De schrijver heeft zich daarbij van een zo omvangrijk aantal "Hash- backs" bediend, dat het soms moeite kost om de aandacht bij het spannende hoofdgebeuren te hou den: de gijzeling R.V "Operatie Bonaparte." Schrijver: Luciën Dumais. Uitgever: Hollan dia. Prijs: 24.90. •educatieve doeleinden uitermate geschikt. Daarbij is het jammer dat er een index achterin ont breekt en de hoofdstukjes, elk gewijd aan één van de hoeken, geven voor de naar economische kennis dorstende ook onvol doende aanknopingspunten. Verder veel lof voor dit de actuali teit op de hielen zittende werkje Die actualiteit krijgt soms een ge reserveerd sausje. Zoals over de Vermogensaanwasdeling: „Vast staat wel dat een VAD-regeling zoveel valkuilen bevat - zoals de mogelijkheid de overwinst „on zichtbaar" te maken of te ver kleinen door de afschrijvingen op te voeren, kapitaal het land uit te brengen of de pensioenen voor de werknemers te verbeteren - dat het hoogst onzeker is of zij wel aan de ambitieuze doelstellingen zal beantwoorden." Opvallend is ook dat een gezond en aange naam leefmilieu dit boekje als economische wenselijkheid doordesemt. Een afzonderlijke hoek wordt het nog niet, maar professor Arnold Heertje ruimt er in het door hem geschreven hoofdstuk over evenwichtige groei wel royaal plaats voor in. De tijd kan echter niet ver af meer zijn dat de punt van de vijfhoek, waar nu nog die „evenwichtige groei" als doel geschreven staat, tenminste gezelschap krijgt van de ondertitel „binnen de grenzen van de leefbaarheid". H.M. Beishuizen, Heertje, Horeman, Schoorl en Van Zweden: „De magi sche vijfhoek" (Uitg. Het Spec trum; Aulaboek *7,50). De Canadees Luciën Dumais maakte in de tweede wereldoorlog de rampzalige raid op Dieppe mee en werd later als agent van de sectie M. 19 van de Engelse inlichtingen dienst boven Frankrijk gedropt. Onder de naam Desbiens, beroep begrafenisondernemer, organi seerde hij een ontsnappingslijn voor geallieerde piloten uit het door de Duitsers bezette gebied. Hon derdachttien neergeschoten vlie gers heeft hij in de periode '43-'44 uit Duitse handen gehouden. Een verdienstelijk en dapper man dus deze Lucien Dumais en dat laat hij de lezer van zijn ietwat verlate oorlogs-memoires verduiveld goed merken R.V. Albert Donk: „De tuinen zijn open". Robert J. Blom: Gewoon Blauw. Dichtbundels uitgegeven door "De Beuk", stichting voor li teraire publikaties, Amsterdam, 6.50 per bundel. De meeste mensen zien een yogi nog steeds als een heilige, die zich uit de wereld heeft teruggetrokken, als een kluizenaar in een bos woont, leeft op lucht en water en zich be zighoudt met meditatie. De bekende yogi Vithaldas, die een voortreffelijk boek over hatha-yoga op zijn naam heeft staan, beschrijft (samen met Susan Roberts) in "Het Yoga Kookboek" (uitg. Van Dis- hoeck, Bussum, 9.90) hoe hij in ■New York beslist niet alleen van waVr en lucht leeft, maar wel dege lijk van aantrekkelijke spijzen, zij het vegetarisch. Wat voor Vithaldas onbegrijpelijk is, is de onverzadigbare westerse eetlust, met de nadruk op lekkeren veel. Eet alleen als u honger heeft, zegt Vithaldas, wiens kookboek gebaseerd is op de Indiase keuken, met nogal wat kruiden en spece rijen, vooral bij de rijst. Verder zijn er tal van recepten voor groenten, "dal" (vergelijkbaar met onze lin zen, erwten of gedroogde bonen, maar gemakkelijker verteerbaar en sneller gaar), chutneys (vergelijk Om één of andere reden heeft Ne derland, of beter, het Nederlandse taalgebied nauwelijks goede schrijvers van detectives voortge bracht Dichters, essayisten, ro manciers en novellisten bij tiental len - maar helaas - goede detective schrijvers zijn nauwelijks te vin den. Havank was een zeer leesbaar schrijver van uiterst vermakelijke boeken - maar het zijn geen detec tives, maar komische vertellingen vol grappen en grollen, waarin de hoofdpersoon toevallig een hoge politieman is. Robert van Gulik zou ik geen Nederlands auteur willen noemen - hij schreef in het Chinees en in het Engels en liet zijn b'oeken naderhand vertalen. Verder is er nog wat klein grut dat politiero mans schreef en natuurlijk Jan de Hartog, die onder het schone pseu- In zijn vijfde dichtbundel 'De tuinen zijn .open" heeft Albert Donk erotische verzen gebundeld. Het zijn eenvoudige en zachtaar dige gedichten; soms dreigt het in getogen karakter te leiden tot mo notonie en zou men als afwisseling een aantal krachtiger verzen wen- Er valt over te twisten of "Gewoon Blauw" een gedicht is of een asso ciatief verhaal Op enkele momen ten ontaardt het werk van Robert J Blom in te goedkope en gemakke lijke taal: hij weet dan geen span ning te creeren bij zijn beschrijving van zijn lagere schooljaren. De au teur zou kritischer moeten staan tegenover zijn eigen werk. T.M. Joshi Muradin: Leven is een Ademtocht; in eigen beheer uitge geven dichtbundel te verkrijgen door vijf gulden over te maken op postrekening 3089576 t.n.v. J. A. B. Muradin, postbus 2182 te Leiden. onze ketchup, mayonaise en andere sausjes), dessert en zoetigheid. En tenslotte iets over dranken, zoals kruidenthee, amandelmelk e.d. Praktische mystiek Een recente uitgave van het op dit terrein gespecialiseerde fonds van Ankh-Hermes in Deventer is De yoga van het geluid, geestelijke verhandelingen" van Maharaj Cha- ran Singh uit India, die nogal wat volgelingen telt, ook in Nederland. De "yoga van het geluid" stelt, zo zegt het boek, de mens in staat het goddelijk "geluid" te horen en te realiseren. Het gaat in dit boek om een training in praktische mystiek. De nadruk ligt op meditatie, terwijl de mens een leven lijdt, dat hem in staat stelt plichten en verplichtin gen in de wereld na te komen. De schrijver beschouwt "denken" als een negatieve kracht, die ons in de weg staat, omdat zij de zinnen achterna snelt. Het menselijk stre ven dient dan ook gericht te zijn op verlossing, die overigens alleen doniem F. R. Eckmar vijf ontzet tend lekkere boekjes schreef- maar net als bij Havank is het alleen maar een bijkomstigheid dat de hoofd personen politiemannen zijn. Van Janwillem van de Wetering verschenen bij Bruna twqe politie romans: Het lijk in de Haarlem merhouttuinen en Buitelkruiden hij is beslist een aanwinst. De twee politiemannen uit zijn boeken he ten Grijpstra en De Gier - flauwe grap, die namen - maar het zijn vol komen levensechte Figuren die heel natuurlijk aandoen. Van de Wete ring schrijft zeer professioneel: de lezer verveelt zich geen moment, de vaart blijft ondanks allerlei zij sprongen in het verhaal aanwezig. Eigenlijk zijn die zijsprongetjes be langrijker dan de eigenlijke intrige Het is meestal een kostbare en tijd rovende onderneming om een ge schrift in eigen beheer uit te bren gen. Het resultaat van Muradins werk is evenwel beslist de moeite waard. De zeer geslaagde kalligra- Fie van F. I. Abdoel verleent de so bere verzen een innemende aan blik. Joshi Muradin is geboren in Suriname en kwam acht jaar gele den naar Nederland. "Leven is een Ademtocht" is zijn eerste bundel: een voorzichtig en af en toe onzeker begin. De beheerste stijl maakt dit debuut tot een aangename ken nismaking. T.M. Jack Kerouac: Tristessa. William Kotzwinkle: Nachtboek. Twee vertalingen van Peter H. van Lieshout, uitgegeven bij Agathon, Bussum 12.50 en 14.50. Tristessa is een van de minder inte ressante boeken van Kerouac. Van Lieshout heeft het ononderbroken proza vol exotische uitdrukkingen adekwaat vertaald, zij het met een enkel schoonheidsfoutje. Met het Nachtboek van de jonge Amerikaanse schrijver Kotzwinkle zal Van Lieshout minder proble men hebben gehad. Het zijn verha len die op een conventionele wijze mogelijk is in contact met Nam. Een Nam is het Woord, de Logos, de onsterfelijke Schepper. De weg van Zen Eveneens bij Ankh-Hermes ver scheen een levens- en ideeënbe- schrijving van de grote Tibetaanse vogi Milarepa, van de hand van W. Y. Evans-Wentz 22.50). In de zelfde Orient-serie publiceerde de Vlaamse schrijver Jaak Fontier 'Zon, maan en sterren', beginnend •met honderd korte beschouwin gen. die uitgaan van één zin, een Zen-zin. In het tweede gedeelte zijn dan honderd spreuken afgedrukt, die de lezer zelf kan aanvullen met een beschouwing (prijs 16.-). Erik Bruijn, leider van een centrum voor Zen-meditatie in Amsterdam, schreef een verhandeling over De weg van Zazen, d. w.z. de theorie en praktijk van de Zen-meditatie (uitg. Ankh-Hermes, Deventer). Zen is een levenskunst met een a-rationeel karakter en "elke han deling, elke situatie, elk moment kan de poort zijn naar het onver stoorbare evenwicht van "nir vana". Daarom worden in de Zen kloosters zelfs de meest ordinaire werkzaamheden, zoals vloeren schoonmaken, hout hakken, e.d. tot oefening gemaakt. Vrijheid be tekent in Zen niet zozeer doen waar je van houdt, maar houden van wat je doet. "Wanneer we de juiste in nerlijke houding aannemen ten aanzien van onze werkzaamheden, kan elke handeling ons wakker schudden voor de realiteit en ons bewust maken van de eenheid waarin we delen". Maar dat eist dan wel een totale ontvankelijkheid en innerlijke stilte. Symposion Reeks Tenslotte mag niet onvermeld blij ven de serie kleine boekjes van de "Symposion Reeks" van de uitge verij "De Driehoek" in Amsterdam: een vertaling van de "Bhagavad Gi- ta". het "lied van de Heer", be staande uit een samenspraak tus sen Shn Krishna en Arjuna; voorts een boekje met "Tien Upanishads". Dat woord betekent "zitten bij", dus het zitten van de leerling aan de voeten van de leermeester. De tien belangrijkste zijn in dit boekje opgenomen. De "Mahara- mayana" tenslotte bevat uittreksels uit de Yoga-Vasishtha, toegeschre ven aan de Indische wijze Valmiki, de eerste die in het Sanskriet ver zen schreef over de geestelijke Filo sofie van het Oosten. Eveneens tot de Symposion-reeks behoren twee niet-Oosterse boekjes: Encheiri- dion (beknopte leer) van Epictetus, de vermaarde Stoicijnse wijsgeer, en "Het boekje van het volkomen leven", een mystiek werkje uit de Duitse herfsttij der Middeleeuwen. Elk van deze boekjes uit de Sympo sion Reeks kost 10.-. C.J.R.L. die vrij zwak is: de dader wordt wel gepakt maar zijn motief is nogal vaag, zoals trouwens de hele moordzaak snel naar de achter grond verdwijnt. Maar de prachtige beschrijving van Curacao, de nutte loze overpeinzingen van de door jicht geteisterde commissaris, en de dialogen tussen Grijpstra en De Gier maken Buitelkruid tot een uit erst plezierig boek Uitgeverij Bruna heeft een goede greep ge daan en het is te hopen dat Van de Wetering zich in de Zenboeddhisti- sche Kommune waar hij schijnt te wonen, niet alleen met zazen maar ook met een volgend boek zal bezig houden P.M. Buitelkruid; Jan Willem van de We tering. Uitg. Bruna. geschreven zijn. Op een nogal flauwe, geforceerd grappige wijze mengt Kotzwinkle erotische verha len uit de Griekse oudheid met ver- gelykbare hoogstandjes van van daag de dag. T.M. Epictetus: Encheiridion. Uitgave van De Driehoek, Amsterdam (symposionreeks). Epictetus was een Romeins slaaf die grote vermaardheid verwierf als Stoïcijns Filosoof. Het Encheiridion is door hem geschreven als een handboekje met wenken voor het dagelijkse leven. In 53 korte voor schriften geeft Epictetus zijn kijk op het doen en laten van de mens, zijn emoties en gedachten. Het eenvoudig uitgegeven boekje ein- d ïgt met een aantal gesprekken van Epictetus De vertaling is met opzet in alle daags Nederlands geschreven om het werkje voor zoveel mogelijk mensen toegankelijk te maken. Bedenkelijk daarbij is wel dat een aantal finesses en fundamentele verschillen tussen de Romeinse en hedendaagse gedachtenwereld niet uit de verf komen. T.M.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25