LEIDSCH DAGBLAD Arm en rijk op Unctad zijn het volledig oneens Leven Nadine loopt gevaar Oproer in het Lagerhuis vandaag Bloemenhove gaat door ondanks justitieel verbod Wiegel wil vandaag beslissing kabinet VERBOUWINGS OPRUIMING Kortingen tot 50% PR0VESTE HERENMODE iï S alles Vlieland VRIJDAG 28 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (UPI) Een motie van de Britse Conservatieven te gen het Labourvoornemen de Britse vliegtuig- en scheeps- bouwindustrie te nationaliseren, is gisteravond met maar één stem verworpen, met 304 tegen 303. De socialistische lagerhuisleden zongen na de stemming een strijdlied, tot woede van de Con servatieven, wier woordvoerder voor de industrie, Michael Hesel- tine, naar de goüden scepter greep die symbool van het parle ment is en er mee zwaaide in de richting van de regeringsbank. Een vechtpartij was het gevolg en de zitting moest enige tijd wor den onderbroken. Al tydens het debat was het Lagerhuis voort durend onrustig. Vanuit de con servatieve banken riep men „be driegers" en enkele leden brach ten de Hitler-groet. De Conservatieven hadden be zwaar gemaakt tegen de bij het nationalisatie-ontwerp gevolgde procedure. Zij zijn van mening dat de regering volstrekt onvol doende overleg heeft gevoerd met de betrokken bedrijven. Het tumult in de „moeder der parlementen" geleek op dat in een bananenrepubliek. Beschuldi gingen en scheldwoorden vlogen over en weer. Michael Foot, de linkse voorzitter van het Lager huis, had de oppositie aan het begin van de debatten tot het uiterste geprikkeld door ze „half dronken Tory's" te noemen. Hij trok deze Uitspraak overigens la ter weer in. Op een gegeven moment gingen verhitte Labourleden en Conser vatieven elkaar te lijf. Een ver ward tafereel van slaande armen, geduw en getrek volgde. De „ser geant at arms" (ordebewaarder in het Lagerhuis) probeerde de vechtenden te scheiden, maar werd op een gegeven moment zei? heen en weer gegooid. DEN HAAG (ANP) WD-frac- tievoorzitler Wiegel heeft vanmorgen de ministerraad telegrafisch gevraagd nog vandaag positief te beslissen over de exportkredietgarantieverlening voor de levering door Nederlandse be drijven van onderdelen voor in Zuid- Afrika te bouwen kerncentrales. "Verder uitstel is volledig onverant woord. Het gaat om werk voor dui zenden, om de toekomst van ons be drijfsleven en om de betrouwbaarheid van het bestuur van ons land", aldus Wiegel in zijn naar het Catshuis in Den Haag verzonden telegram. Bak wat lol mee inLeidsenhage! winkelcentrum LBOSENHAGE GROTE met toestemming van de Kamer van Koophandel KOSTUUMS v.a. 100,- KOLBERTS v.a. 50,- Pantalons v.a. 39,- Overhemden 2 stuks 35,- en diverse andere KOOPJES BIJ Haarlemmerstraat 149 Telefoon 071-121075 Rustig weer Enkele zonnige perloden en op de meeste plaatsen droog. In het alge meen weinig wind. Minimumtempera turen ongeveer 7 graden. Maxima om streeks 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 MEI Zon op: 4.28 uur, onder: 20.47 uur; maan op: 4.56 uur. onder: 21.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.24 uur en 15.47 uur; laagwater te 11.37 uur en NAIROBI (Reuter) Op de V.N.-conferentie over handel en ontwikkeling (Unctad-4) in Nairobi is een acute crisissituatie ontstaan doordat de arme landen, verenigd in de „groep van 77", beide te elfder ure ingediende voor stellen van de „b-groep" der rijke landen als „beledigend" hebben verworpen. 36 PAGINA'S MERA (Spanje) Op het strand van het Spaanse Mera, huurt van La Coruna, wordt hard gewerkt om het strand te be vrijden van een dikke laag oliedie aanspoelde na de explosie van de tanker Monte Urquiola in de haveningang van La Coruna HAARLEM (ANP) De medische staf van de Bloemenhove-kliniek heeft vanmorgen besloten de behan deling van de voor vandaag opgeroe pen patiënten op de normale wijze te laten geschieden, aldus deelde de me disch coördinator Van den Bergh mee. Gisteren was de staf ook bijeen geweest maar de beslissing werd toen tot vanmorgen uitgesteld. De bezetting van de kliniek door actie-voerende vrouwen wordt ook voortgezet. Gisteren en vannacht wa ren vele tientallen vrouwen en man nen ln de kliniek bijeen. Voor van daag zijn 80 vrouwen opgeroepen om te worden behandeld. Woensdag deel de de Justitie mee dat gebruik van' de apparatuur in de kliniek zou wor den beschouwd als een misdrijf, om dat hierop vorige week formeel-juri disch beslag is gelegd. Tegen de inbeslagneming van de apparatuur van de operatiekamers was door het bestuur van Bloemen hove een bezwaarschrift ingediend dat vanmorgen door de raadkamer van de rechtbank ln Haarlem werd behandeld. Voor het gebouw in de Jansstraat vond een stille demon stratie plaats. Een kleine groep vrou wen, leden van diverse actiegroepen. Antiekdiefstal in Goirle GOIRLE (ANP) Uit een huis in Goirle is vermoedelijk in de afge lopen nacht voor naar schatting f 30.000 aan antieke en moderne voorwerpen gestolen. Waardevolle voorwerpen uit de oude tijd waren o.a. een klok, Delfts blauw aardewerk en Perzische tapijten. In het donker hebben de inbrekers roestvrij stalen taf el voorwerpen voor zilver aange zien en eveneens meegenomen. De bewoners van het huis waren afwe- liepen rond met spandoeken en sand- wich-borden waarop onder meer stond te lezen Wan Agt ongewenst' en 'Abortus niet strafbaar'. Voorts waren er zeven afgestu deerde jonge artsen, die in opleiding zijn voor huisarts. Zij hadden span doeken met teksten als "om zo een kliniek te sluiten gaat ons artsen alle perken te buiten" en "huisartsen in opleiding: Van Agt's willekeur on dermijnt noodzakelijke medische zorg". Voor het gebouw en op het bordes stond uit voorzorg een aantal politie-agenten. Autorijden steeds duurder UTRECHT De ,,auto van de toekomst" zal volgens drs. G. Hupkes van het Centrum voor vervoersplannen gemiddeld 2,3 keer zo veel kosten als thans, de Inflatie niet meegerekend. Die auto heeft dan wel een le vensduur van twintig jaar, een schone motor, een optimale veiligheidsconstructie en een „fluistergang". Drs. Hupkes, die dit schrijft ln een serie artikelen in „Interme diair", heeft verder berekend, dat het Nederlandse autopark in het jaar 2000 3,3 miljoen auto's zal tellen, vooropgesteld, dat iedere volwassene, die het rijbewijs kan halen, zfch dan een auto heeft aangeschaft. Als het bezit wordt beperkt tot één auto per gezin, zullen het er 4,5 mil joen zijn tegen 3,4 miljoen nu. De jaarlijkse kosten van het au torijden zullen over 25 jaar on geveer 1,8 keer zo hoog zyn als thans, onder meer door een verdubbeling van de grondstof- fenprijzen en een daling van het gemiddelde aantal kilome ters per jaar tot 14.000. GRATIS TUBIFEX bij Uw aankopen (groot of klein in onze moderne en grote AQUARIUMAFDELING. Door onderlinge onenigheid over het grondstoffenvraagstuk (met name West-Duitsland, de V.S., En geland en Japan blijven zich ver zetten tegen een gemeenschappehjk prijsstabiliserend fonds) zag de fa- groep van 24 met-communistische industrielanden zich genoodzaakt twee voorstellen ter tafel te brengen. Voor de EG had de Duits-Engelse houding de consequentie dat zy zich niet als eensgezind blok kon presen teren. Beledigend De arme landen achten beide b- groep voorstellen te enen male on aanvaardbaar. Tydens een bewogen by eenkomst besloten zij vanochtend in de plenaire vergadering hun eigen radicale grondstoffenplan ter tafel te brengen. Na drie weken touwtrekken is hier mee op de laatste dag van de con ferentie, in de woorden van ambassa deur Herbert Walker, „een explosjeve situatie" ontstaan. Walker, een Ja- maicaan, is coördinator van de in middels tot 113 leden uitgegroeide groep van 77. Over de twee voorstellen der rijke landen zei hy"We moesten die wel afwyzen, ze waren onaanvaardbaar." Walker zei dat de ryke landen met hun voorstellen blijk hebben gegeven van een "enorm gebrek aan respect de ontwikkelingslanden". "Het is byna beledigend om zo laat nog met onaanvaard bare voorstellen te durven komen", aldus Walker. Fiasco Over het voorstel dat de arme lan den nu gaan indienen zei de Vene zolaanse minister van Buitenlands- economische vraagstukken, Manuel Perez Querero: "Het is geschreven in de geest van Manilla (waar voorover leg plaatsvond), maar hier en daar aangepast om rekening te houden met opmerkingen van bepaalde ge- industrialiseerde en socialistische lan den." Het zag er vanochtend naar uit dat Unctad-4 zoal niet als een regel recht fiasco, dan toch zonder een stemmigheid zal eindigen. Duidelyk rekening houdend met die mogelijk heid zei de Algerijnse minister van Handel, Layachi Yaker: "Wy zullen onze conclusies trekken op de verga dering van niet-gebonden landen (30 mei2 Juni in Algiers) en op de top conferentie van de niet-gebonden groep (augustus, in Colombo). Yaker zei nog: "Wy hebben ge- 4- GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 Leiden Telefoon 071-142627 Negen maanden cel voor ex-echtgenote probeerd te redeneren en tot een vergelyk te komen, maar wy stoten onze hoofden tegen een stenen muur." Doorzetten Afgevaardigden van enkele ont wikkelingslanden zeiden dat zy nu de vorming van een onafhankelyk ge meenschappelijk fonds zonder hulp van geïndustrialiseerden zouden door zetten en mogelijk daarvoor een spe ciale by eenkomst in Algiers zouden beleggen. Meer dan 50 in Nairobi vertegenwoordigde landen hebben al steun beloofd voor een dergelijk fonds en in totaal 155 miljoen dollar (ca. 400 miljoen gulden) toegezegd. Onmiddeliyk na de verwerping van de voorstellen van de groep van rijke landen door de "groep van 77" van de arme landen begonnen op de laat st 3 "officiële" dag van de conferentie privé-besprekingen die de hele dag zullen voortduren. Crisis-overleg Veel afgevaardigden van de byna 150 vertegenwoordigde landen zeiden dat de conferentie nu gedoemd leek totaal te mislukken. Enkele meer op timistische deskundigen verklaarden dat er tijdens crisis_overleg geduren de het weekeinde misschien nog een compromis uit gesleept zou kunnen worden. Een grimmig kijkende Kamal Joenblatt na het vernemen uws, dat zijn zus- groep onbekende i haar woning in i doodgeschoten. Joenblatt, leider van het link se blok in Libanon heeft zijn aanhang gesmeekt geen wraak te nemen voor deze moord PAGINA 9 ter door ei schutters i Beiroet w; Uitgaven van defensie worden te weinig gecontroleerd PAGINA 7 Onvoldoende winst Jong Oranje PAGINA 19 Ontvoerde dochter van Belgische ambassadeur Extra aanbieding: Vail Aage M. geiymd aquarium opgebouwde lichtkap en houitmotief en waterdichte hulsen voor de TL- verlichtdng; 80 x 30 x 40 79.50 80 x 40 X 50 -.r.« 147.50 100 x 40 x 50 157.00 Nieuwe RUn 50. Telef. (071)-120824 DEN HAAG (ANP) De rechtbank fn Den Haag heeft vandaag de ex- echtgenote van brandkastkraker Aage M., de 28-jarige mevrouw A.B.-G. uit Den Haag veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde- ïyk en met een proeftijd van twee jaar. De eis was een jaar, waarvan twee maanden voorwaardeüjk. Mevrouw B. verleende tydens haar tweede huwelyk met de inmiddels veroordeelde Lex B. medewerking aan een serie inbraken en vervalsin gen van bankcheques en girobetaal kaarten. Zy is veroordeeld op belas tende verklaringen van deze tweede echtgenoot, van wie zy inmiddels ook weer aan het scheiden is. MEXICOSTAD De ontvoerders van de 16-jarige dochter van de Bel gische ambassadeur in Mexico heb ben vanochtend vroeg opnieuw ge dreigd het meisje, Nadine Chaval. te zullen doden als haar ouders niet het geëiste losgeld van 800.000 dollar (ruim twee miljoen gulden) betalen. Zy noemden het door de familie aan geboden bedrag van 400.000 dollar .scherts" en waarschuwden dat zy „geen spel speelden". ,.JDe gevangene zal geëxecuteerd worden als het geld niet komt", zo verklaarde de zich noemende „com munistische Liga" van de 23ste sep tember" in de derde boodschap aan de ambassadeur, Ahdre Chaval. Mevrouw Chaval zei een uur na de afloop van het eerste ultimatum dat gesteld was op vanochtend 7.00 uur onze tyd, dat „de situatie zeer ern stig en gevaarlyk was." zy deelde net mee hoe men de Jongste bood schap had ontvangen. Ook is nog niet bekend wanneer de nieuwe ter- myn afloopt. Het meisje werd ontvoerd toen zy drie dagen geleden op weg naar school was. Zie verder pag. 9. Gouden Palm voor Taxi Driver CANNES (Reuter/AFP) De grote prys van het filmfestival van Cannes de Gouden Palm, is vandaag toe gekend aan de Amerikaanse film Taxi Driver van de regisseur Martin Scorsese. De speciale prys van de Jury ging naar twee films, nameiyk naar La Marquise d'O, een Westduitse pro- duktie van de Fransman Eric Roh- mer en de Spaanse film Cria Cuervos van Carlos Saura. De beste manlyke rolvertolking was voor de Spaanse acteur Jos-Luis Go mez in Pascual Duarte van Ricardo Franco.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1