Zij staan in voor Miele 'Al moeten ze over balken ze komen' 'Sluiting Anna-kliniek is ingrijpen overheid' Er staat een échte auto voor u .De Alfetta Basketbalteam naar Hamilton „Hartmcntbrug kraakwetjes gaat beginnen VRIJDAG 28 MEI 1976 PAGINA 11 Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gsksurd. Door neutraie instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Miele er is geen betere Speelgoed zaak Van Brussel honderd jaar Doot John Kroon LEIDEN Omdat tante Leent je drie dagen na de bevrijding in elkaar Stortte, was de meimaand in 1945 voor Ab van Brussel en zijn vrouw nog doller dan die al voor de gemiddelde landgenoot was. Want wat was de situatie? Een winkel, waarin o.m. feest artikelen werden verkocht, moest plotseling bemand worden. Nu viel er die maand toevallig wel wat te vieren. Voor Van Brussel was het de basis van dertig jaar handel en wandel in feestartikelen en later vooral speelgoed. Locatie: de Haar lemmerstraat. Anno 1976 bestaat de firma Van Brussel honderd jaar. De exacte datum is niet meer te achterhalen; wel staat vast dat opa Van Brus sel in 1876 het boerenleven in de Bodegraaf se Meije vaarwel zei en in de Leidse Haarlemmerstraat een drukkertje begon, waar ook feest artikelen, papier en nieuwjaars kaarten werden verkocht. Twee ne ven van Ab dryven nu nog steeds een drukkerij in dezelfde straat. Tante Leentje nam later de feest artikelen van opa over. Omdat haar kinderen na de bevrijding weinig trek hadden haar handel voort te zetten, kwam een andere loot uit de Van Brussel-dynastiek in aanmerking: neef Ab, wiens va der een süagery runde. De drukte na de bevrijding versnelde de op volging van tante Leentje. Ab van Brussel was eigenlijk niet van plan in feestartikelen te gaan. Hij wilde een automatiek beginnen en had handjeklap heb ik al- de automaten al gekocht, die in het vroegere eethuisje op de Eerste Binnenvestgracht waar nu De Blauwe Huzaar is stonden. Maar de feestartikelen gingen in 1945 zo grif over de toonbank, dat Van Brussel tot inkeer kwam. Zelfs een nog dieper ge wortelder wens moest definitief wijken. Warat eigenlijk wilde hij, net als opa, boer worden. Tante Leentje had, zoals 'n goed middenstander betaamt, met een vooruitziende blik nog vóór de be vrijding oranje goed ingekocht. Niemand wist daar iets van. En dit is het veihaal van de zestigduizend mutsen: „Vlak na de oorlog kon ik door een relatie de alleenverkoop krijgen voor zestigduizend mutsen in Zuid-Holland. Dat waren mut sen met aan de ene kant de En gelse vlag en aan de andere kant de Amerikaanse. De mutsen kwa men met een dekschuit binnen. En fin, toen we ze allemaal hadden, was de winkel zo vol, dat we die dag niet open konden gaan. Had den we nog 'n strop ook. Een paar dagen later kwam ik in Den Haag. Daar bleek de hele Hobbemastraat vol te zitten met de mutsen, waar van wij de alleenverkoop dachten te hebben. Ik weet nog goed: we zijn toen op het Malieveld met zijn tweeën op het gras gaan zitten en hebben een beetje voor ons uit zit ten kijken. Later bleek dat een fa- brikant-in-sigarenbandjes in de oorlog dat soort mutsen had ge maakt om het personeel zoet te houden. En het personeel had de mutsen weer verkocht in de Hob bemastraat. Ik zelf heb de eerste duizend mutsen verkocht aan Van Zijp, een winkel in feestartikelen op de Hooglandse Kerkgracht. Later verkooht ik er nog eens tienduizend aan Galerie Modern in Utrecht. Ik dacht: hoe is dat mo gelijk?" En een minder succesvolle transactie: „Ook vlak na de oorlog kregen we iemand aan de deur, die poppen te koop had. Ik kocht ze, zette ze in de etalage en deed er een prijskaartje bij. Na een paar uur ging ik kijken: ze lagen alle maal plat We hebben ze recht gezet; na een tijd gingen we weer kijken: hetzelfde geval. Het bleek dat de poppen van zulke slechte kwaliteit waren, dat ze niet tegen daglicht konden. Ze zakten door hun poten". Improvisatievermogen was een vereiste eigenschap in die Jaren na ae oorlog. Van oude deuren werden toonbanken gemaakt. En zo is het eigenlijk altijd gebleven. Van Brus sel is kennelijk één van die mensen die een instinct hebben voor zaken Van Brussel en echtgenote voor hun winkel, een jaar of twintig geleden. doen. JHet handjeklap van een markt, dat heb ik altijd geweldig gevonden", zegt hij. De firma Van Brussel is na de oorlog gegroeid en gegroeid. Be lendende percelen werden opge kocht: bloemen en chocolade moes ten plaats maken voor speelgoed. Op het ogenblik is er weer een uit breiding en verbouwing in de rich ting van de Oude Rijn gaande. Met de zaak groeide ook het gezin: ze ven kinderen. Mevrouw Van Brus sel: „We hebben nooit het gevoel gehad dat we hard hebben moeten werken. Als de baby er was, stond Je na veertien dagen weer achter de toonbank". Gedurende vele Ja ren is vakantie er voor het echt paar niet bij geweest: daar was geen tijd voor. In de Jaren 19601965 ging Van Brussel zich toeleggen op t betere speelgoed. Eén van de zoons, die successievelijk bezig Is de zaak over te nemen, begon een „tech nische afdeling". De kinderen Van Brussel zelf hebben nooit veel speel goed gehad, „want je moet kinde ren niet verwennen", zegt moeder. Van Brussel gaat prat op een vaste klantenkring. „Of ze over balken moeten lopen of over zand sprin gen, ze komen toch naar ons". Hij heeft mensenkennis i„ik kan aan een jongetje zien of het later een vervelende vent wordt"), maar vond het vroeger eenvoudiger in de winkel te staan: „De meeste klan ten willen het tegenwoordig zelf uitzoeken. Ik had zelf nogal eens de gewoonte een klant op te van gen. Maar het is moeilijk het on derscheid te zien: wil hij geholpen worden of niet". Vorig Jaar heeft hy zich, 55 Jaar oud, grotendeels uiit de zaak terug getrokken. In drukke tijden springt hij bij, zoals nu. Want de maand mei is de periode vande Sinter klaasinkopen. Die eerste vrije za terdag viel vorig Jaar niet mee. „Toen ik die dag door de stad liep, kwam ik diverse klanten tegen, die vroegen: „Ben Je ziek, Brussel?" Ik heb toen tegen mijn vrouw gezegd: ik loop voorlopig niet meer door de stad". Die vrouw zegt: „Mijn man doet nu iets wat hij altijd heeft gewild". In een riante tuin aan t Utrechtse Jaagpad laten geiten, duiven, kip pen, eenden en fazanten zich lief derijk verzorgen. De naburige poes Truus beziet een en ander met een ietwat afgunstige blik ln de ogen. Besturen in brief aan Klein Bert Heijmans wint springen in Warmond WARMOND Ondanks het kille weer was er gistermiddag nog rede lijke belangstelling voor het concours hippique, dat door manege Pegasus in Warmond werd georganiseerd, zowel van de kant van de ruiters en ama zones als van de kant van het pu bliek. Er werden vier categorieën ge reden. De uitslagen waren: 100 centimeter: 1. Gabriel Couwm^ns met First Day; 2. Hella Larsen met Emu; 3. Gabriël Couwmans met Ka viaar; 4. mej.' De Vries met O'Sulli van; 5. Jos Scholts met Morag. 110 centimeter: L Gabriel Couw mans met First Day; 2. Hella Larsen met Emir; 3. dhr. Van Heyningen met El Hakim; 4.e a. Jac van Bellen met Mistral en Gerard Verhoog met Zwartkop. 120 centimeter: 1. dhr. Van Hey ningen met El Hakim; 2. Rob Rys- bergen met Rozenberg; 3. Sidney Cru- den met Charley Brown; 4. Ab Lom- merse met Hebea en 5. dhr. Van der Hulst met Marion. 130 centimeter: (twee manches): 1. Bert Heijmans met Plutos H.; 2. Bert Heijmans met Prengel; 3. dhr. Van Heyningen met El Hakim; 4. Bert Heijmans met Via Condotti; 5. Ab Lommerse met Hebea. LEIDEN De bouw van een tijdelijke voorziening voor de or thopedie in het Academisch Ziekenhuis in Leiden en de daar mee gepaard gaande sluiting van de Anna-Kliniek zijn duide lijk een ingrijpen van de overheid geweest. Het is nooit de be doeling geweest van de besturen van het AZL en de Anna-Kli niek om vóór de nieuwbouw van het AZL de Anna-Kliniek te sluiten en tegelijkertijd een orthopedische afdeling in het Aca demisch Ziekenhuis te stichten. Dit staat in een brief die de be sturen van het AZL en de Vereniging voor Orthopedie "De Anna-Kliniek" gezamenlijk hebben geschreven aan staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen. In de brief rea geren de besturen op de beantwoor ding door de staatssecretaris van vra gen die deze maand werden gesteld door de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Klein distantieerde zich daar bij van enige verantwoordelijkheid voor het personeel van de Anna- Kliniek als deze kliniek zou sluiten. Later verklaarde Klein tegenover on ze krant dat hy geen enkele garantie kon geven voor wat betreft de rechts positie van het personeel zolang hij niet over nadere gegevens beschikte, zoals functie, leeftijd etc. Deze gege vens zou hy in samenspraak met staatssecretaris Hendriks bekijken om na te gaan in hoeverre de overheid de rechtspositie van het personeel na sluiting van de Anna-Kliniek kon waarborgen. In hun brief aan de staatssecreta ris delen de besturen van AZL en Anna-Kliniek mee dat zij deze gege- DEN HAAG De basketballers hebben hun zin. Het Nederlands Olympische Comité (N.O.C.) heeft de knappe verrichtingen van het na tionale herenteam, behaald in de toernooien in Luik en Sofia, gehono reerd met de uitzending naar het pre-Olympisch toernooi in Hamil ton (Canada). In dit toernooi moet de ploeg bij de eerste drie eindigen wil hij verzekerd zijn van deelneming aan de Olympische Spelen in Mon treal. De ploeg bestaat uit: Jan Sik- king, Charis Sideris, Anton van Helf teren, Jim Woudstra (allen Punch), Jan Dekker (Transol RZ), Walther Ombre, Hugo Harrewijn (beiden Buitoni), Kees Akerboom en Jan van Vliet (beiden Sperry Reming- ton), Wiebe Gorte (Delta Lloyd), Herman Pluim en Harry Kip (beiden Kinzo). Trainer/coach is Bill She ridan, verzorger Jan Visser. Chef d'equipe is Piet Storm. De ploeg ver trekt op 18 juni. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op 22 juni. Het mini—basketbalteam van de Leidse vereniging Luba heeft gisteren bij een groot toernooi in de Haagse sporthal "Overbosch" de eerste plaats behaald. Daarmee be wees het Luba-team andermaal de sterkste ploeg uit het district Den Haag te zijn, want eerder dit seizoen behaalden de Leidse mini's al de eerste plaats in de competitie. In de finale van het „Hemelvaartsdag- toernooi" versloeg Luba het team van Grasshoppers uit Katwijk met 18—15. De regionale jeugd van Luba boek te eveneens een toernooizege. In Utrecht wonnen de Leidenaars ach tereenvolgens van Red Stars (19-11), OSG Utrecht (16-7) en Celeritas'65 (31-23) en verloren de junioren van Spakenburg (16-19). Omdat Red Stars Spakenburg versloeg moest bij de eindrangschikking het doelsaldo de doorslag geven: 1. Luba (+22), 2. Spakenburg (+21), 3. Red Stars +16). Aad Baak, trainer-coach van de Voorschotense basketbal eerste klasser Blitz gaat met ingang van het komende seizoen deze vereniging verlaten. De Hagenaar, oud-eredivi- riespeler van Suvrikri, gaat waar schijnlijk werken bij de tweede divi sievereniging BV Lisse. Ook Blitz' center-forward Herman den Heeten overweegt om naar Lisse te gaan. vens (over personeel en financiën) alsnog zullen verstrekken. Dit om uit de impasse te raken die volgens de besturen is ontstaan door het uit blijven van een principe-uitspraak van Klein over de problemen rond om de gedeeltelijke overgang van de Anna-Kliniek naar het Academisch Ziekenhuis. Eerder had een speciaal ingestelde adviesgroep al bij de staatssecretaris aangedrongen om het personeel van de Anna_Kliniek de nodige zekerheid te verschaffen. Geref. steun anti-racisme opgeschort LEUSDEN De Gereformeerde Synode heeft besloten de aanbeveling tot financiële steun aan het anti- racismefonds van de Wereldraad van Kerken op te schorten. Uit dat focnds worden bedragen geschonken onder meer aan de bevrijdingsbewegingen. Het fonds maakt deel uit van het Wereldraadsprogramma ter bestrij ding van het racisme. Achter de algemene doelstellingen van dat programma blijft de synode zich stellen. Zy keert zich tegen iede re vorm van rassendiscriminatie. Maar er bleek geen overeenstemming over de manier waarop het racisme moet worden bestreden. Het besluit tot opschorting houdt niet in dat het speciale gereformeerde gironummer voor dit fonds wordt gesloten. Alleen de aanbevelingen worden opgeschort, maar deze stelden tot nu tot al wei nig voor, omdat men gevoeligheden wilde ontzien. Met de Wereldraad wil men gaan overleggen of er voor de gereformeer de kerken ten aanzien van Zuid- Afrika geen andere weg gevonden kon worden ter bestrijding van de racis tische situatie. Dit overleg houdt ver band met de relatie van de Neder landse gereformeerden met een aan tal Zuidafrikaanse kerken. De grote blanke Zuidafrikaanse kerk, die de band met de Nederlan_ ders wegens het antiracismefonds wil de verbreken, was vertegenwoordigd door dr. F. E. O'Brien Goldenhuys. Hy verklaarde na afloop, dat er vol gens hem nu weer een opening voor gesprek was gekomen. Omstreeks 15 juni Tweede Kamer aanvaardt anti- TT I I "I dclIlVclctlUl dl LISSABON (AP) Majoor Otelo Saraiva de Carvalho, tegen wie een onderzoek loopt wegens mogelijke betrokkenheid bij een linkse militaire opstand, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zich kandidaat stelt voor het pre sidentschap van Portugal. Hij zei de armen van Portugal te verte genwoordigen. Carvalho, een revolutionaire so cialist met geheel eigen opvattin gen die heeft toegegeven Marx nooit te hebben gelezen, ver klaarde „misschien ben ik wel een soort Robin Hood". De energieke voormalige chef van de militaire veiligheidsdienst zei dat „er nog vele onrechtvaardig heden moeten worden rechtge trokken" en riep op tot een nieu we campagne om van Portugal het eerste socialistische land van West-Eumpa te maken. Carvalho gaat de verkiezings strijd in als de favoriet van de re volutionaire linkse splinterpar tijen, groepen aan de radicale kant van de communistische par tij. De andere kandidaten zijn tot nu toe premier Jose Pinheiro de Azvvedo en de ohef-staf van het leger, generaal Antonio Ramalho Eanes, die de steun heeft van de grootste drie politie/:e partijen, de socialisten, de volksdemocra ten van het centrum (PPD) en de conservatieven van het sociaal democratisch centrum (CDS). RIJSWIJK (ANP) Rond 15 juni zullen de eerste vyf Nederlandse hartpatiënten naar het Amerikaanse Houston vertrekken om daar aan hun hart te worden geopereerd. De pa tiënten zijn "aangedragen" door de Nederlandse hartpatiëntenvereniging en zullen worden begeleid door hart chirurg dr. P. J. van der Schaar en Draw van Ajax tegen Kieviten LEIDEN Tegen de grootste kanshebber op de titel in de Over gangsklasse, Kieviten, hebben de cricketers van Ajax een draw ge forceerd. Wel moesten beide bonus- punten wat fortuinlijk aan de Was- senaarse ploeg worden gelaten. De captain van het geheel uit En gelsen bestaande team van Kieviten leek aanvankelijk een zware pijp te gaan roken door Ajax eerst te laten batten. Topscorers R. de Graaf en J. IJssel de Schepper openden op nieuw erg goed (35 en 26). Laatstge noemde keerde pas op het totaal van 50 paviljoenwaarts om captain A. Eldering het initiatief naar zich toe te laten trekken. Maar na 94 voor 3 bleek de rest van de Ajax batting- side echter nauwelijks tegen de ster ke bowlers van Kieviten op te kun nen. Ajax kwam niet verder dan 127 runs. Kieviten uiteindelijk kwam uit op 121 voor 9. Voor Ajax blijft de toekomst er voorlopig nog zonnig uitzien. een gespecialiseerde verpleegkundige. Kort daarop moet een tweede groep van vijf gaan. Dit is meegedeeld door de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Neder landse hartpatiëntenvereniging en bevestigd door prof. dr. F. Meyler, voorzitter van de werkgroep van de gezondheidsraad die de uitzending van de patiënten medisch moet be kijken. Een en ander gebeurde na een bijeenkomst van de werkgroep en de Nederlandse hartpatiëntenvereniging in het gebouw van de gezondheida- raad in Rijswyk. Volgens prof. Meyler zijn wat hem betreft "alle lichten op groen gezet", een uitspraak die de heer Fievet kon beamen, zij het dat deze eraan toe voegde dat deze eerste reis half Juni voor hem een testcase ia voor de be reidheid van de werkgroep het inia- tief voor deze luchtbrug van de hart patiëntenvereniging daadwerkelijk te steunen. Ruim twee weken geleden lanceer de de heer Fievet zijn plannen Ne derlandse hartpatiënten die lang op de wachtlijst voor operatie staan, in Amerika te laten behandelen. Hy had, via bemiddeling van dr. Van der Schaar, de Amerikaanse hartchi rurg dr. Denton Cooley in Houston (Texas) bereid gevonden 25 Neder landse patiënten per maand te be handelen. Hy kondigde toen ook aan dat de eerste patiënten binnen een maand zouden vertrekken. Fievet kwam tot zijn plannen omdat er zoveel mensen met een hartaandoening die met een opera tie kan worden verholpen) wegena een tekort aan operatiemogelykhe- den in Nederland lang, van enkele maanden tot meer dan een Jaar, op een ingreep moeten wachten. DEN HAAG (SP) De „an.ti- kraakwetjes" zijn er door. De Tweede Kamer is woensdag zon der moeite akkoord gegaan met deze voorstellen van minister Van Agt (Justitie). Alleen PvdA, PPR, D'66 (behalve Nooteboom) CPN, PSP en het onafhankelijke Kamerlid Hufjsen stemden te gen, nadat de voorstellen uit linkse hoek om het kraakverbod te verzachten, waren verworpen. Als ook de Eerste Kamer z'n goedkeuring geeft aan de „anti- kraakwetjes", wordt het kraken van woningen en kantoren straf baar met een boete van hooguit 200 gulden. De politie kan op verzoek van de eigenaar de krakers sommeren onmiddellijk het huis te verlaten. Wel krijgt de kraker in de re gel de gelegenheid om (tussen het tijdstip van de eis om het huis te ontruimen en de uitvoe ring ervan) naar de rechter te stappen. Dit voorsteil van het PvdA-Kamerlid mevrouw Salo mons werd aangenomen met al leen de stemmen van WD DS'70, SGP, GPV en RKPN te-' Minister Van Agt had geen bezwaren tegen dat voorstel ge maakt. Al kan die periode vol gens hem nooit langer zijn dan enkele dagen. Stakingswet goedgekeurd ATHENE (Reuter) Het Griekse parlement heeft gisteren het omstre den wetsvoorstel inzake het stakings recht goedgekeurd, dat dinsdag in Athene aanleiding is geweest tot bloedige rellen. Deze rellen, met na me ontbrand door een clausule in de nieuwe wet welke politieke stakingen verbiedt, waren de climax van een maandag begonnen algemene staking. De wet verbiedt naast politieke ook wilde stakingen. Het personeel van openbare nutsbedrijven mag pas gaan staken na een afkoelingsperiode van 10 dagen. De Alfetta van Alfa Romeo. 1600of1800cc motor voorin. 5-Versnellingsbak met differentieel achterin. De Dion achterwielophanging. Perfektewegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u.Garantie 12maanden. Alfetta 1,6.-125 pk -17.990,- Alfettal,8 -140pk- 19.790,- Alfetta GT -140 pk-21.490,- - verkrijgbaar in 18 modellenvanafl2.060,- VALKENBURG (Z.H.): B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, telefoon 01718-13900/16275

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11