LEIDSCH DAGBLAD KABINET BLIJFT OVEREIND Wadden handhaven als natuurgebied vandaag •Van Agt praat met Hartsuiker Staatssecretaris Kooymans nog eens over abortuskliniek voor kerncentrales naar VS Geen beslissingen DAGBLAD Binnenkort vrijheid van politieke vergadering iflimnr DINSDAG 25 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34944 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kerngroep bang voor technische achterstand DEN HAAG (SP) De drie bedreven, die nog steeds wach ten op de beslissing van de rege ring over het al dan niet verle nen van een kredietgarantie voor de levering van kernreactor-on derdelen aan Z.-Afrika, houden in deze spannende dagen inten sief contact. In Rotterdam is eei> kerngroep gevormd van verte genwoordigers van Rijn-Schel- de-Verolme, Comprimo en Bre- dero, die de ontwikkelingen van uur tot uur volgen maken zich zor gen om de gevolgen voor de werkgelegenheid als de order niet kan doorgaan. Maar dat is zeker niet hun enige zorg. Een veel sterker argument maar dat is niet in geld of manuren te ver talen vindt men in brede kring de noodzaak om by te blijven op het gebied van de techniek. Als Nederlandse bedrijven dg kans missen om in de praktijk ervaring op te doen in het bou wen van kerncentrales of onder delen daarvan is de kans groot, dat steeds vaker orders in deze sector naar het buitenland gaan. De ondernemingsorganisaties hebben er al vaker op gewezen, dat bij het maken van plannen voor de toekomst ook scherp ge let moet worden op de dreiging van werkloosheid op grote schaal als gevolg van onvoldoende mee gaan met de technische ontwik kelingen. Op het gebied van de ruimte vaarttechniek heeft men hiermee wel rekening gehouden. Ons land schiet zelf géén satellieten de tucht in, maar toch hebben Ne derlandse industrieën intensief meegewerkt aan de programma's van andere Europese landen en de Verenigde Staten. Daardoor kunnen die bedrijven nu met een flink brok kennis en ervaring concurreren op de wereldmarkt, zo redeneert men. DEN HAAG (SP) Het kabinet-Den Uyl is niet in de afgrond gevallen. Vanmorgen vroeg om een uur of vier zijn de ministers er in geslaagd een kabinetscrisis over de Nederlandse medewerking aan de bouw van twee kerncentrales in Zuid-Afrika te voorkomen. Ook de al dan niet sluiting van de Bloemenhove-kliniek een probleem dat gisteren plotsklaps weer erg nijpend werd heeft niet tot een breuk geleid. Premier Den Uyl loopt naar de auto tijdens een korte onderbreking van het eindeloze kabinetsbe raad, dat dan wel niet tot een breuk heeft geleid, maar waarin ook geen harde besluiten zijn ge vallen. Tijdelijk regen Vannacht plaatselijk istelifke richtingen. 1 graden, maxima ngeveer 17 graden. Zon op: 4.31^uur; onder: 20.43 Hoogwater te KatwUk om 1.36 DEN HAAG (ANP) Er mag in het Waddengebied geen indijking plaatshebben, waarbij een groot deel van de Waddenzee is betrokken. De kwelders langs de kust van Friesland en Groningen moeten in stand wor_ den gehouden. Het scheepvaartver keer naar en van de Waddeneilanden zal niet worden uitgebreid. In begin sel zullen geen nieuwe pijpleidingen door de Waddenzee worden aange legd. Op bestaande en in aanleg zynde industriegebieden mogen alleen nieuwe industrieën worden gevestigd als aan bepaalde milieu-hygiënische normen wordt voldaan. Dit zijn enkele punten uit een van daag door de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening uit gebrachte nota over de hoofdlijnen van de ontwikkeling van de Wadden zee en de beleidslijnen van de rege ring. Uitgangspunt is het handhaven van de Wadden als natuurgebied. Boringen voor opsporing en win ning van delfstoffen mogen alleen worden gedaan op zorgvuldig gekozen plaatsen, waar de vogel- en zeehon denstand niet kan worden geschaad. De omvang van de huidige water verontreiniging moet worden terug gebracht. De lozing van veenkolo niaal afvalwater moet worden gesa neerd. Nieuwe lozing van ongezuiverd afvalwater is niet toegestaan. In afwachting van de resultaten van lopend onderzoek zal de huidige zandwinning in de Waddenzee niet worden uitgebreid. Politie Alphen heeft nieuwe commissaris nodig, gesaneerd moeten worden. De ontwikkelingen op het gebied van de visserij worden kritisch ge* volgd en zullen zonodig worden bij gestuurd. De militaire activiteiten zullen wor_ den gestabiliseerd en waar mogelijk verminderd. Een tweetal activiteiten van de Koninklijke Marine worden beëindigd.. Over het bestuur en beheer van de Waddenzee ontvouwt de regering ook plannen. Provinciale indeling van de Waddenzee op korte termijn is ge wenst, waarby kan worden uitgegaan van de grenzen, waarover met de provinciale besturen reeds overeen stemming is bereikt. Ook is het ge wenst de Waddenzee gemeentelijk in te delen, hetgeen gepaard zou moeten gaan met het tot stand brengen van een beperkt aantal krachtige ge meenten langs de Waddenzee. De re gering zal in overleg met de betrok ken provinciale besturen daartoe een wetsvoorstel voorbereiden. LEIDSCH Ter kennismaking 4 weken voor de Halve prijs n 'k word abonnee per 9 juni 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. staatssecretaris Kooymans (Bui tenlandse Zaken) gaat naar Was hington om te bezien hoe de kwestie van levering van onderdelen voor kerncentrales aan fcudd-Afrika in de Verenigde Staten ligt Met name zal hij zijn licht opsteken bij de Senaats commissie die zich hiermee de ko mende maand bezighoudt. Aan de hand van zijn bevindingen beslist het kabinet definitief over de krediet- garantie die met deze order gemoeid is. Dat zal niet eerder zijn dan over een dag of veertien, zo verwacht men in Den Haag. Rond de Bloemenhove-kliniek ver andert voorlopig niets. Er kan ge woon worden doorgegaan met het afbreken van zwangerschappen. Ook nu binnen enkele dagen de beslis sing over sluiting voorgelegd wordt aan de rechter. Dit gebeurt op grond van een bezwaarschrift van de Bloe menhove-kliniek, dat gisteravond laat is ingediend. Het is gericht te gen de opdracht van de officier van Justitie om de kliniek te sluiten. Mocht de officier tegen de rechter lijke uitspraak (die vrijdag wordt verwacht) in beroep willen, ook dan blijft tegen de regels in de kli niek open. Alleen de rechter kan sluiting gebieden, zo is in het kabi net afgesproken. Ondoorzichtig Van deze afspraken is vannacht niets meegedeeld. Er werd volstaan met enkele ondoorzichtige medede lingen, die niets inhielden. Zo Met de Rijksvoorlichtingsdienst na beëindiging van het kabinetsbe raad weten dat er eind deze week een brief naar de Tweede Kamer gaat over de Nederlandse medewer king aan de bouw van Zuidafrikaan- se kerncentrales. Daarnaast werd meegedeeld, dat minister Van Agt eerst nog eens zal gaan praten met de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. Hartsui ker en de Haarlemse hoofdofficier van Justitie, mr. Andreae, over de sluiting van Bloemenhove-kliniek. Verwarring Deze mededelingen zeiden vanmor gen in Den Haag niets. Er heer ste alom grote verwarring en ondui delijkheid. Zelfs KVP-fractieleider Andriessen wist van niets. "Het is allemaal buitengewoon vaag", zei hij. "Ik sta er wel een beetje van te kij ken.' In de loop van gisteren werd dui delijk dat een oplossing van de "Zuid-Afrika-zaakonmogelijk was, zonder dat de ministers het eens werden over de Bloemenhove-kliniek. In politiek Den Haag wordt de be reikte overeenstemming gezien als een "eerlijk compromis". KVP en ARP zullen naar alle waarschijnlijk heid een nederlaag gaan lijden met de Bloemenhove-affaire. De PvdA heeft in feite gecapituleerd voor de confessionele eis om - toch een kre dietgarantie te geven voor de Zuid- afrikaanse order. In Bloemenhove zijn vanmorgen Wetsvoorstel in Spanje ALPHEN AAN DEN RIJN Bij koninklijk besluit van 20 mei is tot commissaris van politie in Alphen benoemd de Alkmaarse hoofdinspec teur van politie J. Volwerk. De 47- Jarige heer Volwerk zal met ingang van 1 Juni de leiding van het korps in Alphen op zich nemen. Hij is de opvolger van commissaris H. W. van Voorden, die thans in Leiden aan het hoofd staat van de politie. MADRID (AP) De Spaanse mi nister van Binnenlandse Zaken Ma nuel Fraga heeft vandaag in de Cor tes een wetsvoorstel ingediend dat voor het eerst sinds ae burgeroorlog vrijheid van politieke vergadering in voert. De minister verklaarde dat hervor mingen radïcale veranderingen in houden. „De institutionele orde kan vrij zyn zonder anarchistisch te zijn", aldus de minister bij de aankondi ging van het debat over de democra tische hervormingsplannen van de re gering. Tijdens het Franco-regime waren alle bijeenkomsten van meer dan 20 personen aan goedkeuring door de autoriteiten onderworpen. De 561 leden tellende Cortes, waar de rechtse, francistdsche groeperin gen nog sterk vertegenwoordigd zijn, Na achttien uur vergaderen laat de ministerraad via een nogal mistige verklaring van de Rijksvoorlichtingsdienst weten dat de heer Van Agt zich nog eens zal verstaan met zijn met de vervolging in de Bloemen hove-affaire belaste ambtena ren en dat er later in de week brieven op de bus rtaan naar een aantal kamercommissies over de befaamde kredietgaran tie in de transactie met Zuid- Afrika. Een eerste interpretatie van de summiere mededelingen gaat in de richting van het nog even vooruit schuiven van de wezen lijke beslissingen. Den Uyl heeft voor het moment de zaak gered en hoopt.de komende dagen ongetwijfeld in nauw contact met de coryfeeën van de poli- tieke partijen, die het kabinet ministers leverden ruimte te vinden voor het echte compro mis. Het is onwezenlijk om te ver wachten dat progressieven en confessionelen elk een volledig heet hangijzer zullen inleveren. Daarvoor is de zaak nu te veel in de polarisatie getrokken. Maar misschien is er wel in de marges aan een compromis te dokteren. Bijvoorbeeld is het mogelijk dat in de komende da gen bij andere landen die in het consortium van het kernreac torenproject participeren, dui delijker garanties worden ver kregen dat ook zij afwac!*end en afstandelijk met Zuid-Amka verdergaan. Gisteren werd al duidelijk, dat daar toe staatssecretaris Kooymans als een snelle postduif naar Washington gelanceerd zou worden. In de kwestie-Bloemen- hove is een compromis nog moeilijker te construeren. De motie-Roethof. waarin een compromis was vervat (laat de rechter oordelen) werd Immers doo'- Van Agt naast zich neer gel |Td. Maar een poli tie-ingrij pen is na vannacht toch nauwe lijks meer te verwachten. De situatie blijft onveranderd ris kant en het kabinet is zeker niet uit de gevarenzone. Het is waarschijnlijk de goede sfeer binnen de club van Den Uyl zelf en een sterke wens om door te regeren geweest dat er bij het ochtendgloren behalve leven ook nog hoop was op het Cats- huis. nog enkele patiënten, dringende ge vallen, behandeld, zo deelde de me disch coördinator der kliniek, dok ter Van den Bergh, mede. De behandeling van patiënten is nu verder uitbesteed aan andere kli nieken in ons land waar dit in alle rust zal kunnen geschieden. In de Bloemenhove-kliniek wemelt het van mensen en er is een stress-situatie ontstaan, aldus dokter Van den Bergh. Spectaculaire stijging export DEN HAAG Het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland spreekt in zijn Jongste kwartaal verlag van een spectaculaire stijging van de Neder landse export in het laatste kwar taal van het afgelopen Jaar. Deze grote stijging van onze export, die wederom de belangrijkste peiler blijkt voor het weliswaar nog lichte herstel van onze economie, stemt hoopvol in een periode, die zo kort ligt na een fase, waarin wij ons met de Neder landse autoriteiten ernstige zorgen moesten maken over de nabije eco nomische toekomst van ons land, al dus het Centraal Orgaan. In het laatste kwartaal van 1975 lag de waarde van de Nederlandse export acht procent boven het peil van het laatste kwartaal van 1974. Vergeleken met het derde kwartaal van 1975 steeg de uitvoer met niet minder dan ruim 3,8 miljard gulden of 22 procent. Het Centraal Orgaan is een orga nisatie van het gehele Nederlandse bedrijfsleven, dat ten doel heeft de de internationale economische belan gen van het bedrijfsleven te behar tigen. 28 PAGINA'S Voorzitter Helmut Kohl is het congres van de West- duitse CDU begonnen met heel harde woorden aan het adres van de regering in Bonn. Maar of die beschul digingen nu zoveel inhoud hebben? Onze correspondent zet er een groot vraagteken bij PAGINA 9 De zanger van het zachte verdriet gaat harde marken verdienen PAGINA 5 Een opgestoken duim was voldoende na een etmaal wachten PAGINA 7 Mogelijk dit jaar weer hart- chirurgie in Eindhoven PAGINA 11 Mohammed Ali behoudt zijn titel PAGINA 13 Uitverkoop bü Ajax op til PAGINA 15 luisterde aandachtig naar de toedich ting die Fraga op de hervormings plannen gaf. De Kamer moet zich binnen 24 uur over de wetsvoorstellen uitspreken. Zegslieden uit regeringskringen hebben verklaard te verwachten dat de plannen zullen worden aanvaard, zij het niet zonder verzet van de fran- cisten. Fraga verklaarde dat nu de rege ring en het land de richting van de mocratische hervorming van het stel sel waren ingeslagen, een radicale wij ziging van de bestaande regels terzake van de vrijheid van vergade ring onvermijdelijk was. De minister stond voor de taak de hervormingsplannen te verdedigen en tegelijkertijd de kritiek te bezweren dat deze plannen het terrorisme slechts zouden aanmoedigen. Almat keukens kunt u rustig kopen. Voorgoede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke apparaten en dergelijke. I Uw bezoek is beslist de moeite waard. pra: I _r I i p '1 in de toonzaal van: |vihami|t)uttinger nv keukens Wasbekerlaan 59. Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma, urn. vrijdags van 8.30—17.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8^02LOO uur. Plenty Parkeerruimte. i

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1