Libanon zegt "neen" tegen Frans aanbod Gemeenschap betaalt het salaris van maitresse r üfi© aktueel 11 n_=n Kaping eindigt in drama tf Artsen stoppen beademing Karen Quinlan Moskou verrast Bonn Gaat u met vakantie en wilt u uw eigen krant daar ontvangen? Vult u dan even de onderstaande bon in. Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a d. Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singer 1. Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken lu b Mijn HUISadres is Naam Straat Nr Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES p/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vankantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis m Nederland en Belgie Overige landen 1 70 per dag De praktijk heeft geleera dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige lanaen UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE Dertien doden, tweeëntwintig gewonden De gekaapte BAC-lll van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij na de explosie in vlammen. ZAMBO AN GA (UPI) - Ondanks het verlies van 13 mensenlevens en een miljoen kostend straal ver keersvliegtuig vinden dè Filip pijnse autoriteiten hun actie van gisteren tegen de kapers van het PAL-toestel geslaagd". Volgens een van de generaals die de leiding hadden was dit daardoor mogelijk de laatste vliegtuigkaping in zijn land. De kapers, tenminste zes jonge moslem-separatisten en mogelijk een zevende vrouw als medeplich tige, bliezen gisteren, in paniek ge raakt, de BAC-lll op de luchtha ven van Zamboanga met handgra naten op en vochten daarna een voor hen hopeloos vuurgevecht uit met de commando's die het toestel onmiddellijk na de eerste explosie bestormden. Volgens de officiële gegevens zijn er 13 doden, onder wie drie kapers en de vrouw van wie men vermoedt dat zij hun medeplichtige was. Ne gen gegijzelde passagiers kwamen om. Nog eens 22 personen raakten min of meer ernstig gewond. Zij worden in drie ziekenhuizen onder strenge militaire bewaking verpleegd. Volgens een herziene opgaaf van de) maatschappij, Philippine Airlines (PAL), hebben, inclusief de ge wonden, 74 gijzelaars het drama overleefd. In weerwil van de tragische climax van het drama noemde vice- admiraal Romulo Espaldon, com mandant van de zuidelijke militaire regio, de operatie "bijzonder ge slaagd". Generaal Mariano Castaneda, be velhebber van de onlangs speciaal ter bestrijding van vliegtuigkapin gen gevormde legergroep, zei: "Dit zal men zich herinneren als de laat ste vliegtuigkaping hier". Men verdenkt de gedode vrouw van medeplichtigheid omdat zij volgens getuigen samen met de ka pers aan boord kwam en een taart droeg waarin de wapens verborgen zouden hebben gezeten. De drie kapers die het drama heb ben overleefd worden in Zam boanga verhoord. Karin Quinlan Wervelstorm maakt 46 doden op Filippijnen MANILLA (AFP /UPI) - De tropi sche wervelstorm "Olga" heeft bij haar passage over de Filippijnen tot dusver 46 slachtoffers gemaakt, zo is gisteren in Manilla bekend ge maakt. De tyfoon raasde gisteren met snelheden boven de 100 kilo meter per uur over het hoofdeiland Luzon. De zware regenval die Olga verge zelt heeft de toch al door overstro mingen geteisterde landbouwge bieden op Luzon verdere schade toegebracht. Weerkundigen heb ben overigens vastgesteld dat de Fi lippijnse archipel het ergste achter de rug heeft en dat Olga geleidelijk afbuigt op een koers naar de Zuid- chinese Zee. President Gerald Ford heeft Goeam tot rampgebied verklaard naar aanleiding van de orkaan Pa mela die aan minstens drie mensen het leven heeft gekost en minstens 80 procent van de bouwwerken op het eiland in de Stille Oceaan heeft getroffen. Om de maatregel was verzocht door de gouverneur van Goeam, Richardo J. Bordallo. Alle schepen in de omgeving van Goeam hebben een koerswijziging op gekregen om op het eiland te gaan helpen. Gouverneur Bordallo schat de schade op Goeam op ruim 100 miljoen dollar. Van de getroffen gebouwen is minstens de helft niet meer herstelbaar. Het uitroepen van Goeam tot rampgebied maakt federale hulp uit Washington op grote schaal mogelijk. Gistermiddag heeft zich in Peru een aardbeving van gemiddelde in tensiteit voorgedaan. In de hoofd stad Lima renden de mensen in pa niek de straat op. Het is nog niet bekend of de beving, die 30 secon den duurde, schade of slachtoffers heeft gemaakt. Spion - Een Sowjetrussische jour nalist, die ervan werd verdacht in Japan te hebben gepoogd een Amerikaanse marineman als spion te ronselen, heeft het land met vrouw en kind verlaten. De man wenste gegevens over radarappara- tuur. NEW YORK (DPA) - Karen Ann Quinlan, het Amerikaanse meisje dat sinds 13 maanden in een diepe coma ligt, wordt sinds gisteren niet meer kunstmatig beademd. Hoe wel noch het ziekenhuis noch Ka rens ouders iets over de consequen ties daarvan wilden zeggen, bete kent stopzetting van de beademing met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid dat het meisje is overleden. Karen Quinlan werd in de V.S. een „beroemde zaak" toen haar god vruchtig rooms-katholieke ouders bij de rechter aanklopten omdat zy hun kind een 'waardige dood' wil den laten sterven. Alle behande lende artsen waren het erover eens dat Karen, sinds zy in coma raakte, geen enkel hoop op herstel bood en nog slechts in zuiver vegetatieve zin 'leefde'. In eerste instantie kwam een recht bank in de zaak Quinlan tot de uit spraak dat een oordeel over leven en dood, zelfs in hopeloze gevallen als het hare, niet mocht worden ge veld. In hoger beroep werd de ver antwoordelijkheid in deze kwestie echter terugverwezen naar de be handelende artsen. Gevangenisstraf voor Argentijnse ex-gouverneur BUENOS AIRES (UPI) - Ex- gouverneur van Entrerios in Ar gentinië Enrique Tomas Crespo is zaterdag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens verboden wapenbezit Crespo, wiens ambtstermijn viel onder ex-president Isabel Peron, was er ook van beschuldigd dat hij het zogeheten "Commando Para na" leidde. Deze groep zou zich in het bijzon der schuldig hebben gemaakt aan politieke moorden en bomaansla gen. Washington Post onthult: Ray in haar kQ,„oor. Door Anton Pfeiffer Washington (SP) - Politiek Washington kan smullen van een nieuw schandaal. The Was hington Post bracht op de voorpagina van zijn zondags editie het verhaal dat de Demo cratische afgevaardigde Wayne L. Hays, de zeer invloedrijke voorzitter van de commissie voor administratieve zaken van het Huis van Afgevaardigden, al bijna twee jaar een vrouw in zijn staf heeft opgenomen, die uit de gemeenschapskas een salaris van 14.000 dollar per jaar beurt alleen om de 65-jarige volksver tegenwoordiger als liefje te die- „Ik kan niet typen, ik kan geen archief bijhouden en ik kan zelfs niet behoorlijk de telefoon aannemen", zegt de 27-jarige Elizabeth Ray. Zij is in april 1974 voor Hays of ficieel gaan werken als kan toormeisje, maar volgens haar zeggen hoefde zij nooit iets te doen dat met het werk van het Congres te maken had en kwam zij slechts een of twee keer per week voor een paar uurtjes naar het kantoor op Capitol Hill, het bolwerk van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Op het ogenblik heeft zij haar "werkruimte" in een luxuëuse bureaukamer achter een deur zonder opschrift. Volgens Eli zabeth Ray kwam afgevaar digde Hays haar een paar maal per week in zijn apartement op zoeken. Wayne Hays ontkent het ver haal tegenover de Washington Post-joumalisten Marion Clark en Rudy Maxa met een "alle duivels, ik ben heel gelukkig getrouwd". ,Dat huwelijk met zijn vroegere secretaresse Pat Peak is nu vijf weken oud. Vorig jaar scheidde hij na een zilveren huwelijks band van zijn eerste vrouw. Als voorzitter van de commissie voor administratieve zaken is Wayne Hays enorm machtig. Hij houdt controle over de rei zen van Congresleden, over de salariëring en het aannemen van personeel, over de parkeer- faciliteiten en de politie rond Capitol Hill. Hij is ook lid van de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden. Elizabeth Ray heeft aan de Washington Post verteld dat Hays haar vijf dagen voor zijn nieuwe huwelijk had gezegd dat er niets zou veranderen in hun relatie en dat zij haar salaris zou houden. "Maar je moet wel beginnen twee uur per dag op kantoor te komen", had de afgevaardigde haar op het hart gebonden, "want Woodward van de Was hington Post zit achter me aan en als die dat van jou ontdekt..." (Bob Woodward was de ver slaggever die met zyn collega Carl Bernstein de grote door stoot had naar de onthulling van het Watergate-schandaal). Wayne Hays ontkent tegenover de krant alles, zegt dat Eliza- Bonn (SP) - Sterke aandacht heeft dit weekeinde in de Westduitse hoofdstad een ongewone Russi sche regeringsverklaring getrok ken. Hoewel deze verklaring in feite weinig nieuws bevatte, werd politiek Bonn toch verrast door de uitvoerigheid waarmee het Krem lin zijn betrekkingen met de Bondsrepubliek omschreef, in de nota doet Moskou het aanbod de Door Ewout Janse Russisch-Duitse samenwerking uit te breiden en te verbeteren. Opval lend was echter vooral dat de ver klaring een onderscheid maakte tussen "goede" en "slechte" Duit sers, welke laatsten de betrekkin gen tussen beide staten steeds weer pogen te ondermijnen. Daarmee zijn waarschijnlijk de rechtse figuren in het kamp van de CDU-CSU bedoeld, die in het ver leden de ontspanningspolitiek van de Westduitse regering hebben aangevallen en in dit verkiezings jaar sterker dan ooit oproepen tot waakzaamheid tegen de Russische bedoelingen. Politieke waarne mers in Bonn zijn er dan ook van overtuigd dat de Russische verkla ring beoogt de huidige regerings partijen - sociaal-democraten en li beralen - te ondersteunen. Als dat het oogmerk is Speelt het Kremlin een ondoordacht spel: het West duitse kiezersvolk zit voor de keuze van zijn party niet op vingerwijzin gen van Moskou te wachten Het is echter ook denkbaar dat de Russische verklaring althans voor binnenlands gebruik bestemd is - namelijk voor de "havikken" in partij en regering - die menen dat Breqnew in zyn betrekkingen met Bonn teveel concessies heeft ge daan en te weinig daarvoor heeft teruggekregen, met name op eco nomisch gebied. Tijdens een kort bezoek van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger in Bonn was hij het gistermiddag met zyn Westduitse collega Genscher eens, dat de positie van West-Berlijn de toetssteen is en blijft voor de be reidheid van de Sowjet-Unie met het Westen samen te werken en de vrede te handhaven beth Ray gewoon op kantoor tijden aanwezig moet zijn en dat hij haar al zeker een week niet heeft gezien en hy haar nooit mee heeft uitgenomen. Hij wist niet, dat twee verslaggevers van het blad zeer kort geleden bij twee verschillende gelegenhe den in hetzelfde restaurant za ten waar Hays met zijn blonde favoriete tafelde. De jonge vrouw heeft haar ver haal ineens aan de krant vrijge geven omdat zij niet meer tegen de spanningen op kan die de clandestiene verhouding haar opleggen. "Ik haat hem niet, maar ik ben een zenuwenwrak. Ik ben bang voor hem. Ik weet, dat er tien of vijftien meisjes op Capitol Hill zijn die hetzelfde moeten doen om hun baantje te houden. Maar het myne is zo gemeen: die andere afgevaardigden be handelen die meisjes tenminste als vriendinnetjes". "Hays schept altijd op Dat hij zo dik is met Kissinger en dat hij hierheen komt vliegen in de Air Force One, het vliegtuig van de president". Politiek Washington heeft an derhalf jaar geleden een ander schandaal gehad. De hoge achter-afgevaardigde Wilbur Mills werd onmogelyk nadat hij een dronkenmansrit door Was hington had gemaakt met de striptease-danseres Fanne Fox, die toen midden in de nacht in een grote vyver sprong, een tragi-komedie waarin het alco holisme van Wilbur Mills een grote rol speelde. Elizabeth Ray vertelde hoe Hays hierop tegenover haar reageerde toen zij zaten te eten in een restaurant op de boven ste etage van een bekend hotel: "Als een van mijn vrouwen dat ooit tegenover my zou doen dan zou ze daar beneden terecht komen", zo dreigde Hays, waarbij hij naar buiten wees op de rivier Potomac en toen Eli zabeth vroeg wat hy precies be doelde vulde hij aan: "Daar be neden, twee meter onder wa ter". De Democratische afgevaar digde Philip Burton heeft eens over zyn collega Wayne Hays gezegd: "Hij is de gemeenste kerel in het hele Congres. En ook de machtigste. Iedereen is bang voor hem". Gisteren is afgevaardigde Wayne Hays meteen commissie uit het Congres naar Londen vertrokken om daar onder fees- telyk vertoon de Magna Charta, de haast heilige Britse vrij- heidswet op te halen. Dat do cument mag tijdelijk mee naar de Verenigde Staten om te wor den tentopngesteld ter gele genheid van het tweede eeuw feest van Amerika's onafhanke- lykheid. Elizabeth Ray is niet mee naar Londen ADVERTENTIE BEIROET (UPI) - Premier Rasjid Karami van Libanon heeft gisteren het Franse aanbod afgewezen troepen naar Libanon te sturen om de vrede te bewaren. "We keren nooit terug tot de tijd van het (Franse) mandaat. We zijn niet bereid een duimbreed van ons gebied op te geven. We zijn bereid te sterven bij de verdediging van onze vrijheid en nationale een heid", aldus Karami op een open bare vergadering. Karami is een bondgenoot van zo wel Syrië als van de nieuwgekozen president. De Libische leider, Gaddafi, zei gis teren dat Tiet zenden van Franse troepen naar Libanon zou neerko men op "gewelddadige militaire inmenging". Naar zijn mening zou een dergelijke actie door de hele Arabische wereld worden veroor deeld. Frankrijk verklaarde zich zaterdag bij monde van president Giscard d'Estaing bereid binnen 48 uur ver schillende regimenten militairen naar Libanon te sturen om de vi^de in het land te handhaven, als de Li- banezen daar om zouden vragen. Amerika, Rusland en Syrië werden van deze Franse bereidheid op de hoogte gebracht. Volgens Giscard zouden de troepen onder Frans bevel blijven en zou den ze niet naar Libanon worden verscheept onder toezicht van de Verenigde Naties. Hun taak zou zijn het "waarborgen van de veilig heid tijdens een periode van conso lidering van het bestand". De maat regel zou van tijdelijke aard zijn en zou moeten worden vergezeld van "een gezamenlijke matigende ac tie". daarmee doelend op diploma tieke inspanningen om de gevech ten tussen linkse moslims en rechtse christenen een halt toe te roepen. Een regiment bestaat uit ongeveer 2500 manschappen. Frankrijk heeft speciale banden met Libanon, omdat dit land eens, voor de Tweede Wereldoorlog, een Frans protectoraat was. Positief De Libanese christenen hadden za terdag positief gereageerd op het aanbod van Franse troepen als vre- descorps in de burgeroorlog. De moslems hebben zich echter tegen dit voorstel gekeerd. Pierre Gemayel, leider van de rechtse Falange-partij en bevel hebbervan het grootste christelijke privë-leger, verklaarde: „Een poli tieke oplossing kan niet worden be reikt zonder veiligheid. Dat is de reden waarom buitenlandse troe pen, voornamelijk Franse en Syri sche, nodig zijn om het gezag tij dens deze kritieke periode te hand haven." Zijn standpunt werd gedeeld door Camille Chamoen, de vroegere pre sident en Jeider van een andere grote christelijke strijdmacht. Chamoen zou de tot president ge kozen Elias Sarkis hebben verzocht „de hulp in te roepen van buiten landse troepen". Wij zouden liever zien dat het Liba nese veiligheidsprobleem wordt opgelost door de Libanezen zelf. Ais er geen alternatief is zijn Franse troepen op een tijdelijke basis aan vaardbaar", aldus Chamoen. De moslems hebben echter afwij zend gereageerd op het voorstel. Gereserveerd De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft zaterdag gereserveerd gerea geerd op het voorstel een Franse vredesmacht in Libanon te statio neren. Op een persconferentie in de Noorse hoofdstad Oslo verklaarde de minister dat 'Arabische en ande re" landen erin moeten toestem men en dat een dergelijke actie Li banon niet mag openstellen voor andere buitenlandse mogendhe den. Verder meende hij wat betreft het aanbod van de Franse president, Valërv Giscard d'Estaing, troepen naar Libanon te sturen dat „Frank rijk ons een aantal algemene moge lijkheden heeft genoemd", maar dat „op geen enkel punt een duide lijk voorstel is gedaan". MS maakt mode betaalbaar 1. Modieuze zomcrjapon in streepdessin nop-gamering. Polyester/katoen, de kleurencombinatie: wmmWÊÊÊm mantelspecialist. 2. Sportieve japon in aktueel motief Polyester/katoen. Leiden: Haarlemmerstraat 163 a, Winkelcentrum Leidsenhagc

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7