Nederlandse houding op UNCTAD harder Ramp verwoest dorp Commando Holger Meins bekent Somber vooruitzicht voor Ford in primaries Moslims kapen vliegtuig in Manilla "Israëlische soldaten mishandelen burgers In vogelvlucht in vogelvlucht Nog niets bereikt in Nairobi NAIROBI (ANP) In Nairobi, waar de vierde wereldhandelsconferentie (Unötad 4) straks haar vierde week ingaat, gaat het gerucht, dat de Nederlandse houding tegenover het geïnte greerde grondstoffenplan van de gezamenlijke ontwikkelingslanden harder is geworden na het overleg, dat minister Jan Pronk van Ontwikkelingssamenwerking enige dagen geleden heeft gevoerd met zijn Franse collega Fourcade. Met „harder" bedoelt men, dat Nederland niet lan ger zou staan op aanvaarding van dit plan in de vorm, zoals de ontwikkelingslanden dat in hun verklaring van Manilla hebben voorgesteld. Nederland zou zich dichter bij het Franse plan opstellen. 3e Franse minister Fourcade heeft standpunt is echiter, dat er eerst Over de rede van minister Lubbers (overigens vrijblijvende) onderhan delingen over een gemeenschappelijk; fonds en over een agenda voor on derhandelingen over grondstoffen- overeenkomsten tot stand is geko men. Dot betekent, dat er nu, na drie weken Nairobi, nog in het ge heel niets is bereikt. Nederland heeft voorgesteld dn november met die (vrijblijvende) onderhandelingen te beginnen, maar daarop is nog niet jde eerste week van de conferentie iroorgesteld afzonderlijke :omsten voor individuele grondstof- eenkomsten moet stimuleren, ;en te sluiten, voor iedere grondstof voor die grondstoffen, een fonds voor de financiering een buffervoorraad te vormen (vervolgens deze fondsen .o... Economische Zaken, de vorige J week gehouden, is in Nairobi al de Inmiddels hebben egge landen (Ke- ook opmerking gemaakt, dat daaruit een «Ha. Venezuela, Algerije «m Joego- j- ela.iiXl IHHsl-ramam i/WKWOfr/l l+rtf. Vlk»t\ (voegen tot een centraal fonds. Dit Pronk aanstaande zondag in Nairobi de glimp van een compromis biykit, waarmee dan de op Nederland ge vestigde hoop van de Derde Wereld stelling wordt de komst van minister bodem zou zijn ingeslagen. slavië) bijdragen toegezegd tot het gemeenschappelijk' fond?. De bijdra ge van Joegoslavië is 30 miljoen dol lar. Joegoslavië onderscheidt zich sterk van de landen van het Sowjet- bentrale fonds zou dan dus niet tegemoet gezien. Gehoopt wordt, dat De onenigheid binnen de groep der blok en China, die in het geheel pieer zijn dan de optelsom van de hij dan nadere opheldering over het industrielanden heeft verhinderd niets willen doen voor de ontwikke- jafzonderlijke. Het Nederlandse Nederlandse standpunt zal geven. industrielanden heeft verhinderd niets willen doen dat de ontwerp-resolutie inzake lingslanden. (MANILLA (Reuter) Een Fllip- pijns verkeersvliegtuig BAC 111, (dat gisteren door zes moslims werd gekaapt, stond vanmorgen nog steeds onbeweeglijk op het vliegveld van Zamboanga, 1000 km ten zuiden van de Filippijnse hoofdstad To rtilla. Aan boord bevinden zich naast Ide kapers nog alle 103 passagiers en bemanningsleden. De autoriteiten hebben geweigerd in te gaan op de eisen van de kapers om een losgeld 'van 1 miljoen gulden en een ander toestel van het type dc-8 waarmee ze naar Libië kunnen vliegen. De onderhandelingen zijn vannacht stopgezet en men heeft de banden van het toestel laten leeglopen om te beletten dat de kapers nog kun- jnen vertrekken. Het ministerie van Defensie in Ma nilla heeft een volledige censuur rond de kaping ingesteld en de Filippijnse kranten repten vanmor gen dan ook met geen woord van 'de kaping. Volgens luchtvaartkrin gen in Manilla hebben de kapers la ten weten steun te verlenen aan de I separatistische gevoelens van de Moslim-minderheid op de overwe- jgend roomskatholieke Filippijnen. I Volgens de autoriteiten echter wijst I niets erop dat zij zouden behoren (tot het nationale bevrijdingsfront van de Moslims. Brandstichter hoort zeven maanden eisen BONN (SP) De vier verdachten in het Stockholm-proces" hebben j gisteren in Düsseddorf bekend op 25 april van het vorig Jaar de West- duitse ambassade in Stockholm te hebben bezet, gijzelaars te hebben genomen en twee diplomaten te heb ben gedood. Een uur lang hebben Lutz Taufer, Karl-Heinz Dellwo, Bernhard Rössner en Hanna Krabbe beurtelings een verklaring voorgele zen, die overigens meer klonk als een politiek manifest, dan als een be kentenis van schuld. Het viertal zei dat niet de bezet ters van de ambassade, maar de po litie verantwoordelijk is geweest voor jhet ontploffen van de explosieven, die de zes leden van de „commando Holger Meins" (twee kwamen bij de ontploffing om) hadden aangebracht. Verder betoogden de verdachten, on dersteund door him advocaten, dat zij geen misdadigers zijn, maar „krijgsgevangenen" die als „strijders voor de wereldrevolutie" niet aan de strafwetgeving van de Bondsrepu bliek zijn onderworpen. Eén van de verdedigers vroeg daar om het proces tegen de vier verdach_ ten te beëindigen. Het „commando Holger Meins" heeft vong jaar door de bezetting van de ambassade en de gijzeling vergeefs geprobeerd 23 in Duitsland gevangen zittende leden van de Baa- der-Meinhof - groep vrij te krijgen. TEL AVTV (Reuter) Israëlische soldaten zijn in Ramallah, op de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever, huizen binnengedrongen en hebben vervolgens de bewoners mishandeld, zo heeft de burgemees ter van de stad, Karim Khalaf, giste ren verklaard. Volgens de burge meester liggen zeven mensen in het ziekenhuis ten gevolge van de acties van de soldaten, die donderdag zou den hebben plaatsgevonden. Een Is raëlische militaire woordvoerder zei geen informatie over het bericht te feebben. Oe burgemeester zei voorts bij de militaire gouverneur te hebben ge protesteerd tegen de incidenten tij dens een bijeenkomst donderdag avond. „Hij maakte zijn excuses over het gebeurde, dat naar zijn mening te wijten was aan individuele acties". Ramallah is de laatste tijd het to neel geweest van anti-Israëlische be togingen en rellen. Intussen is gisteravond in Ramal lah en El Bireh de avondklok die daar sinds vier dagen van kracht was, opgeheven. In geen enkele stad op de westelijke Jordaanoever geldt nu nog een avondklok. Paus steunt bisschoppen VATÏKAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft gisteren de verkla ring van Italiaanse bisschoppen onderschreven, waarin deze de Italiaanse kiezers oproepen niet op de communistische partij te stemmen en katholieken die zich voor de Italiaanse CP kandidaat hebben gesteld, met excommuni catie bedreigen. „Het enige dat mij overblijft is het steunen van jullie moedige eensgezindheid", aldus de Paus in een toespraak tot een conferentie van Italiaanse bisschoppen. De Paus nam zelf geen standpunt in in de controverse die over deze zaak is ontstaan. Hij beperkte zich er slechts toe de standpun ten van zijn bisschoppen te dïl- derschrijven. Dezen stelden zich op achter het standpunt van de voorzitter van de conferentie Antonio kardinaal Poma, die herhaalde, dat „het christendom en het atheïstische communisme onverenigbaar zijn". Aardbevingen in Centraal Azië hebben het dorp Gazli het ergst getroffen. Alle inwoners zijn dakloos. De foto toont de overblijfselen van de plaatselijke school. MOSKOU (AP) Vanuit alle de len van de Sow Jet Unie wordt mo menteel hulp gestuurd naar Cen traal Azië dat vier dagen geleden werd getroffen door een vrij krach tige aardbeving. Pas nu worden via de officiële Sowjet-pers details be kend van de enorme verwoestingen die 18 mei werden aangebracht. Bijna de hele stad Gazli in de Sow- Jetstaat Oezbekistan is door de aardbeving van vorige week donder dag verwoest, zo heeft de Russische pers gisteren gemeld. De bladen spraken over "enkele mensen die zijn omgekomen". On geveer 160 mensen zouden in zieken huizen zijn opgenomen. Zowat alle 13.000 inwoners van de stad zijn dakloos geworden. Volgens de pers is het aantal doden zo klein, doordat de bevolking na de schpk van 8 april in hetzelfde ge bied, gewaarschuwd was voor mo gelijke nieuwe bevingen. Ook andere steden in Cenitraal-Azië zijn door de schok getroffen. Zo stortte in de stad Boechara veel oude huizen in maar bleven monumenten en oude Moskees gespaard. Door de hevige regenval hebben zich ook aardver schuivingen voorgedaan. Gazli is een van de voornaamste Russische pro ducenten van aardgas. De produktie ligt waarschijnlijk sinds de ramp stdi Het is niet bekend of de twee grote pijpleidingen, waardoor gas wordt vervoerd naar industriecentra in de Oeral en Centraal-Rusland, buiten werking zijn. r MONTREAL Het vroegere paviljoen van de VS. op de Expo '67 te Montreal brandde gisteren in een tijd van 20 minuten ge heel af. De bol opgebouwd uit plexiglas, was èen ontwerp van de Amerikaanse architect Buckminister Fuller en heeft onge veer 3 miljoen dollars gekost. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het paviljoen werd gébruikt door het ministe rie van Milieubeheer van de staat Quebec en lnvatte een ten toonstelling „de Mens en zijn Wereld". Oppositie "Democratie in Spanje snel nabij SCHIPHOL/MADRID (ANP, AP) De oppositie in Spanje oefent zo'n druk uit op de regering, dat het niet lang meer zal duren voordat daar de democratie wordt gevestigd. Belang rijk in dit democratiseringsproces is de houding van enkele Europese re geringen, die Spanje pas tot de EG willen toelaten indfen het staatsbe stel in dat land is gedemocratiseerd. Dit zei gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol Enrice Muchica Herzog, een van de leiders van de Spaanse socialistische partij PSOE. Op uitno diging van de PvdA brengt Herzog tot zondag een bezoek aan ons land. Herzog prees de houding van de Ne derlandse regering ten aanzien van de Spaanse regering. Vergeleken met die van andere Europese regeringen noemde hij de houding van de Ne derlandse regering „zeer duidelijk". Hij zei voorts te geloven dat de in vloed vaij extremistisch rechtse groe peringen in Spanje geleidelijk zal af- WASHINGTON (SP) President Gerald Ford heeft met het vooruit zicht op 'n zeer sombere week, waar in hij waarschijnlijk opnieuw in min stens vier, misschien wel in vijf voor- verkiezlnigen zal verliezen van de stug doorstomende Ronald Reagan, een plotselinge ruggesteun gekregen van vice-president Nelson Rockefel ler. Veel eerder dan verwacht heeft' Rockefeller gisteren de gedelegeerden, die voor de staat New York in augus tus naar de Republikeinse conventie in Kansas City gaan, de vrijheid ge geven zich nu al voor de kandidatuur van Ford uit te spreken. De New Yorkse gedelegeerden hadden zich tot nu toe „niet gebonden" verklaard op 29 na, die hun keus op Reagan hebben bepaald. Door het gebaar van Rockefeller worden Ford 120 tot 130 gedelegeerden toegeschoven, die nu al zullen verklaren de kandidatuur van de president straks te zullen steunen. De invloed van Rockefeller in de Republikeinse partij in de staat New York waarvan hy gouverneur is geweest is nog steeds geweldig groot. Het was Rooky's aanvankelijke plan met de niet-gebonden delegatie naar de conventie te komen en de gedelegeerden daar pas hun keus te laten maken. Niemand twijfelde er aan dat die voorkeur dan toch naar Ford en niet naar Reagan zou gaan. Maar Rockefeller zou politiek enorm sterk staan als hij Ford in Kansas City op het laatst door de finish zou slepen door hem daar de steun van zo'n 120 New Yorkse gedelegeerden te gunnen. Rockefeller trok zich in november terug als mogelijke nieuwe kandidaat voor het nieuwe vice-presidentschap. Hij is niet zo getapt in de conserva tieve kringen van de Republikeinse partij en hij wilde Ford niet binden en voor de voeten lopen indien de verkiezingsstrijd tegen de aarts-con servatieve vleugel, aangevoerd door Ronald Reagan. In politieke kringen acht men het niet uitgesloten dat Rockefeller met zyn delegatie in Kansas City op het laatste ogenblik toch weer een prolongatie van het vice-presidentschap had willen af dwingen. En anders zou hij met die 120 stemmen in elk geval zeer grote invloed kunnen uitoefenen op de keuze van zijn kandidaat-opvolger. Verder liet het geen twijfel dat de macht van de New Yorkse politicus een sterke rol zou gaan spelen in de vaststelling van het partijprogramma op de conventie. Rockefeller heeft echter niet lan ger willen wachten met het teken aan zijn achterban om kleur te be kennen. Ronald Reagan heeft op het ogenblik de zekere steun van 510 kandidaten en ligt daarmee voor op Ford, die 432 kiesmannen achter zich weet. In totaal hebben 374 gedele geerden zich nog niet gebonden, maar de meesten daarvan zullen naar Ford neigen. Geen onoverkomelijke achterstand dus voor de president. Maar a.s. dins dag wachten hem zes afschuwelijke primaries in het zuiden en westen. Hij kan er welhaast zeker van zijn dat hij de staten Tennessee, Nevada, Arkansas en Idaho aan Reagan ver liest. In Kentucky maakt hij als het meezit kans op flauwe winst. Alleen Oregon zou hem een meerderheid geven. Met nog vier primaries op zijn winstsaldo zou het aantal gedelegeer den voor Reagan zó ver uitlopen, dat Rockefeller het niet langer verant woord vond nog te dralen. Hoe ster ker Reagan komt te staan, hoe gro ter de kans immers wordt dat ook onder de New Yorkse ongebonden gedelegeerden twijfel uitbreekt, waar uit tenslotte stemmen naar de Cali- forniër zouden kunnen afvloeien. Maandag wordt nu in Albany, de hoofdstad van de staat New York, een vergadering belegd van de Re publikeinse partij, waarin de onge bonden delegatie formeel zal worden gevraagd of zij zich al voor een keus wil uitspreken. Daarna volgt een stemming, waaruit naar het zich laat aanzien Ford 120 tot 130 gedelegeer den mee zal nemen en Ronald Rea gan op een stem of dertig mag re kenen. Loopt het zoals men verwacht dan zal Ford dus maandag in aantal ge delegeerden de leiding van Reagan hebben overgenomen. Het zal een korte vreugde zijn, want er is een goed ding onder te verwedden dat Reagan na de voorverkiezingen van dinsdag weer aan kop zal gaan. Maai de afstand is dan door de hulp van de 120 van Rockefeller niet meer zo griezelig groot. Een morele steun, die Ford in deze hoogst enerverende weken meer dan ooit kan gebruiken. Rockefeller kan rustig afwachten wat de president zal terug doen als hy over drie maanden in Kansas City dank zij deze steun de kandidatuur in de wacht sleept. Want voor wat hoort wat. De schreeuw om aandacht voor zijn persoonlijke moeilijkheden werd vertolkt door een brand, die in de nacht van 14 op 15 oktober van het vorig jaar de eerste etage van de lak fabrieken Sdkkens aan de Stations weg te Sassenheim verwoestte. Een schreeuw, die f. 50.000,- waard was en werd geslaakt door een 21-jarige be- roepsloze Jongeman uit Woubrugge, die de brand had gesticht. Behalve zijn persoonlijke moeilijkheden speel de ook de drank die nacht een rol De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste gisteren tegen de brandstichter zeven maanden ge vangenisstraf waarvan, twee 'maan den voorwaardelijk. In die eis was ook begrepen de diefstal van een auto in Leiden gepleegd, omdat ver dachte de laatste autobus naar zijn woonplaats had gemist. Alvorens de brand te stichten, gooide de jongeman een steen door de ruit van de fabriek en wist op die manier binnen te komen. Hy hield een brandende lucifer by de papie ren in het archief, tevens magazijn ruimte op de eerste etage, waarna deze verdieping spoedig in brand stond. De brandweer kon verdere uit breiding bedwingen. Voor de recht-, bank gaf verdachte de feiten toe. Hy had wel werk naar zijn zin, maar thuds was het allemaal niet zo pret tig, na een moeilijke jeugd. De offi cier was dan ook van oordeel, dat verdachte wel leiding nodig heeft, waarom een gedeeltelijke voorwaar delijke straf werd geëist. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Terwijl Italië zich voor de vraag gesteld ziet of zijn toekomstige re gering ook communisten in haar midden zal tellen, is dit probleem van een zogenaamde „volksfront- regering" in Finland al van oudere datum. Opmerkelijk is, dat beide landen een record aan regerings- crises op hun naam hebben staan, in Finland (het 58ste kabinet sinds de zelfstandigheid in 1917) vooral een gevolg van economische moeilijkhe den, die op het ogenblik tot uiting komen in grote werkloosheid, hollen de inflatie en een handelstekort van vyf miljard gulden. Na de verkiezin gen van september vorig jaar volgde een langdurige periode van kabinets formatie. Tenslotte sloeg president Kekkonen met de vuist op tafel: op 27 november riep hy de leiders van de socialisten, de agrarische cen trumparty, de Zweedse party, de li beralen en de communisten bijeen; hy gaf hun drie dagen de tyd een noodkabinet samen te stellen. Een succes is dat niet geworden en pre mier Miettunen, van de centrum partij, bood vorige week zyn ontslag aan, omdat men het niet eens ken worden over een verhoging van de omzetbelasting van 11 op 13 waar mee de communisten niet akkoord wilden gaan. President Kekkonen is er hu evenwel in geslaagd de coalitie te redden door de communisten toe stemming te geven tegen te stem men. De vier andere partyen be schikken namelijk over een meerder heid van 112 zetels op een totaal van 200. Zodoende blijft de samenwerking intact zonder dat de communisten gedwongen zyn geweest hun stem aan de belastingverhoging te geven en daardoor hun gezicht te verhezen. De vraag rijst natuurlijk waarom er geen andere weg is gevolgd en waar om de president de communisten niet heeft laten vertrekken. Niet ver geten mag echter worden, dat de vier ndet-communistdsche partijen het niet in elk opzicht met elkaar eens zyn. En zo is het door Kekkonen by- een gedwongen volksfront na een half jaar toch weer hersteld in zyn strijd tegen de werkloosheid en het begrotingstekort. Vain een gave sa menwerking kan echter niet gespro ken worden. De „vier" verwyten de communisten, dat die vele belang rijke finanoieel-economische beslis singen telkens op de lange baan heb ben geschoven. De oorzaak ligt voor de hand, want de communisten zyn onderling verdeeld. De meerderheid (van tweederde) onder leiding van Saarinen staat nameiyk onder zware druk van een kleine groep „Stalinis ten" achter de waarnemend party- voorzitter Sinisalo, volgens wie de meerderheid van de „revisionisten" gecapituleerd zou hebben voor het voor het kapitalisme. En daaruit vloeide voort, dat de vier communis tische ministers herhaaldelijk ge dwongen wérden een harde lyn te volgen, waardoor het volksfront in moeilijkheden is geraakt. Wat nu is de bedoeling van presi dent Kekkonen geweest met het op nemen van de communisten in de re gering? zyn standpunt is duidelyk: hy wil uiterst-links verantwoorde lijkheid laten dragen, riet 75-Jarige staatshoofd heeft al twintig Jaar een grote invloed op de politiek van zijn land, ook op de buitenlandse. Licha melijk is deze jurist, journalist, poli ticus en sportman nog vol energie en zyn invloed is overal merkbaar, al vinden zyn inzichten niet altijd in stemming. De president biyft echter van mening, dat hy niet zonder meer voorby kan gaan aan de wensen van 18% communisten, die trouwens ook reeds in het verleden aan het lands bestuur hebben deelgenomen: van 1945 tot 1948 en van 1966 tot 1971. Het ligt voor de hand, dat ook de nabijheid van „de vervelende buur man", zoals de Finnen onder elkaar de Sowjet-Unie plegen te noemen, bij dit alles een rol speelt. En de loop der geschiedenis telt al evenzeer mee. De aanval van Moskou op Fins grondgebied (Winiteroorlog 1939— 1940) deed Helsinki in de Tweede Wereldoorlog besluiten de kant van nazi-Duitsland te kiezen, niet uit ideologische sympathie met Hitler, maar op basds van de opvatting: de vijand van onze vyand is onze vriend. Tragisch was, dat de Finnen na de oorlóg een enorme schadevergoeding moesten betalen: Stalin vergat zyn eigen agressie tegen Finland en greep de kans om het Finse volk aan het economisch herstel van de Sow jet-Unie te laten bydragen. Dat leidde tot een sterke uitbreiding van de Finse industrie, wierprodukten uitsluitend naar de buurman gingen. Toen de Finnen tenslotte hun scha devergoeding tot de laatste mark hadden betaald, zat het land met een opgeblazen industrie. De Finse pro dukten konden toen maar moeilijk geëxporteerd worden: alle andere Europese landen, West-Duitsland in cluis, hadden al afzetgebied gevon den, Finland moest er zich toen nog tussenwringen. Die gang van zaken heeft het land tot op de dag van vandaag parten gespeeld. Ook op het gebied van de buitenlandse politiek ls de nabyheid van de Sowjet-Unie een hinderlijke factor. Het land kan zich nameiyk niet volledig bij de ge meenschap van Westerse landen aansluiten, evenmin als Zweden. Bei den vormen een bolwerk tussen Oost en West. Zou Stockholm de kant van de NAVO kiezen, dan zou de Sowjet- Unie geen dag aarzelen Finland ach ter het ijzeren gordijn te trekken. De Finnen moeten dus wel voortdurend rekening houden met hun geografi sche positie. Daarby komt, dat de al gemene economische teruggang ook Finland allerminst onberoerd heeft gelaten, en verder is de prijs van de Sowjetrussdsche olie in enkele jaren tot het viervoudige gestegen. Het ziet er dus naar uit, dat Finland pas op economische vooruitgang kan reke nen als West-Europa door de stijging van zyn welvaart behoefte krijgt aan Finse produkten. Tot zolang zal ook de binnenlandse politiek nog heel wat zorgen kennen. RL ZATERDAG 22 MEI _1976 PAGINA 9

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9