Dieren Wassenaar bijna "uitverkocht" Stop een tijger in Uw gezin! -HH STICHTING WASSENAAR extra WASSENAAR - Een prille bruid geeft haai' kersverse echtgenoot een aap cadeau. De directeur van de Brilmij wordt pleegvader van de briluil en de Rijkspostspaarbank vist net achter het net wanneer zij zich wil ontfermen over de leeuwen. Het is uitverkoop in het dierenpark Wassenaar. Een uitverkoop voor een goed doel, een uitverkoop waar het publiek niets van merkt, want er staat geen hok leeg. Toch is men al zo'n zeventig procent van de dieren kwijt. Het adoptieproject van het dierenpark Wassenaar is ingeslagen als een bom. Nu, enkele weken na de start van het project, is er al bijna geen beest meer te krijgen. Wie zich nu nog wil opwerpen als pleegouder van een dier zal genoegen moeten nemen met het kleinere werk - voornamelijk vogels - want meer is echt niet te krijgen. Remmen;: "De integratie tussen verschillende diersoorten, zotlls hier in de Afrikasteppe, loopt fantastisch". r De kameel voelt zich in zijn nieuwe onderkomen volledig thuis. Het ging met de kamelen zelfs zo goed dat er al in jan zondag - jongen geboren werden. Verder krijg je een adoptiecertifi- caat - waarop overigens vergeten is een ruimte te reserveren voor de naam van het dier - en je naam wordt bij het verblijf van het dier gezet". Het onderhoud van een dierenpark kost al veel - in Wassenaar ruim twee miljoen per jaar - en er is weinig financiële ruimte. Wat draagt de adoptie nu bij? "In feite haal je daar maar tien procent van de kosten mee. De andere negentig procent moet uit de toegangsprij zen komen. En dan besta je natuur lijk voor een groot deel van schen kingen, legaten, erfenissen en der gelijke. In wezen is het natuurlijk belachelijk datje het daarvan moet hebben". Een laatste vraag, wat is er nu nog over om te adopteren? "Voorname lijk vogels, maar dat gaan we an ders doen We gaan namelijk niet elke vogel beschikbaar stellen voor adoptie, maar hele volières. Voor een vogelliefhebber moet dat iets geweldigs zijn. We zijn op dat idee gekomen toen iemand de hele pa radijshal wilde adopteren". k De kosten van onderhoud en voe ding bedragen circa twee mil joen per jaar. "Als je olifanten gaat houden hakt dat natuurlijk flink in je voedingsbudget"al dus Remmers. Bord Geestelijk vader van het project - "Maar ik ben het niet alleen, we hebben er in het bestuur over ge praat en toen werd ineens het idee geboren" - is de journalist Henry Remmers: "We zijn gaan zitten pra ten over "kunnen we niets leuks bedenken om de mens dichter bij het dier te brengen en ook nog wat geld bijeen te brengen voor de broodnodige opknapbeurt voor een deel van de verblijven". Dit is eruit gekomen en we hebben zon der al teveel publiciteit - al had ik heus wel geweten hoe we daaraan moesten komen - nu al dit resultaat bereikt. We hebben, als stichting Vrienden van het dierenpark Was senaar, heel voorzichtig een bord neergezet en dat heeft een verbluf fend resultaat gehad". Remmers krijgt meer goede ideeen. In de Nieuwe Revu ontwikkelde hij met zijn collega Scheer een nieuwe manier van interviewen. Het resul taat: geruchtmakende artikelen over Wiegel, Luns en Marcus Bak ker. Hoe kom je dan in de dieren wereld terecht? "Ik reis veel, en heb daardoor veel diersoorten leren kennen. Maar ik geloof dat ik altijd al in dieren geïnteresseerd was. Ik zou het verschrikkelijk vinden als allerlei diersoorten uitsterven. Nu ik dit echt goed ben gaan doen kom ik er steeds verder in te zitten. Tot aan mijn nek. Ik hou geen minuut meer voor mezelf over". Dierbewust De belangstelling voor het adop tieplan is overweldigend. Hoe komt dat? Remmers vindt dat de Neder lander dicht bij de natuur leeft: "We leven hier, gelukkig, dicht naast de dierenwereld. Er zijn natuurlij kwel wat uitzonderingen, mensen die dieren uit de auto zetten en zo, maar voor het overige is men toch erg "dierbewust". De mens heeft een emotionele reden om zoiets te doen. Iedereen wil graag een dier hebben. Als je lievelingsdier nu een hond of kat is, dan is het allemaal niet zo erg, want dan kun je die ge woon thuis hebben. Nu zijn er ook mensen die inheemse dieren thuis hebben, hoor. Apen, slangen, vara- nen, de gekste beesten halen ze in huis. Nu hoeft dat niet meer thuis. Ze kunnen nu hier een dier adopte ren. Dat maakt veel zaken gemak kelijker. In de eerste plaats lopen we vooruit op de wet op de in heemse huisdieren, die in maak is. Straks mag je helemaal geen exoti sche dieren meer thuis houden. Bovendien lopen we nu minder de kans dat mensen toch allerlei die ren in huis gaan halen en die dan later bij ons komen brengen omdat het thuis niet meer gaat". Nu is het adoptiebrief er niet al leen maar om mensen aan een "huisdier" te helpen. Wat gebeurt er metde opbrengst? "We proberen de dieren hier zoveel mogelijk een natuurlijke omgeving te geven. Het junglehuis, waar de krokodillen huizen, is daarvan een goed voor beeld. Ook de Afrikasteppe, waar allerlei antilopen door elkaar lopen, is een geslaagd project. Nu zijn de olifanten aan de beurt. We willen eigenlijk zoveel mogelijk dieren bij elkaar brengen - een geïntegreerde dierentuin zou je kunnen zeggen. Als de olifanten een betere behui zing hebben gekregen zijn de roof dieren bij elkaar". Twee miljoen Wat kost het? "Dat is verschillend. Het hangt van de grootte van het dier af. Een pinquin kost 50 gulden per jaar, een krokodil 125 een roof dier 250, een gorilla 300 en tenslotte een olifant 500 gulden". En wat krijg je voor je geld? "Een dier, in de eerste plaats, en een toegangs kaart zodat je eigen beest doorlo- Door Hans Meyer pend, maar dan natuurlijk wel op tijden dat het park voor het publiek is opengesteld, kunt bezoeken. Voorzitter Remmers van de Stichting Vrienden van het Die renpark Wassenaar: "Ik hou geen minuut meer voor mezelf VRIENDEN DIERENPARK GEfjM INLICHTINGEN OVER HET ADOPTEREN VAN DIEREN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19