Psychiatrische patiënt ook hier rechteloos Vlietlanden- visrecht voor hengelaarsbond vis I sport Rijkspostspaarbank Fa. Verhoog Visquiz bij opening van nieuwe seizoen Boelee's NIEUW LEESVOER Met een lidmaatschap van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken Heeft u als sportvisser plaatselijk regionaal en landelijk grote mogelijkheden Wordt lid goed voor uw sport! Inlichtingen: Morsweg 234, Leiden (iedere dinsdagavond van 19.00-22.00 uur) Telefonische informatie 071-134071. Vandaag zöu ik de aandacht willen vestigen op een klein, maar onmisbaar onderdeeltje van de hengeluitrusting: de ha- kensteker. Langs de waterkant zie ik nog te vaak hengelaars, die - omdat ze geen hakenste- ker bij zich hebben - de bekken van gevangen vissen ruiren, door met forse kracht aan de lijn te gaan sjorren. In de eerste plaats bewijst u daar de vis stand geen dienst mee, in de tweede plaats bevestigt u daarmee de slogan dat de hen gelaar een dierenmishandelaar is en in de derde plaats loopt u het risico dat de lijn breekt en u een nieuw haakje moet aanzet ten. Al die narigheid kunt u zich be sparen door een hakensteker aan te schaffen. Een uitgave van niet meer dan enkele kwartjes. De allersimpelste zijn de stuk- HENGELTIP VAN DE WEEK jes staaldraad met oogje als "handvat" en een gevorkt uit einde om de haak uit de bek te wippen. Nadeel is dat ze nog al vrij snel gaan roesten. Dat ge beurt zeker niet met de hard- plastic hakenstekers die in de handel zijn. Ze hebben aan weerskanten een geribbeld bol letje met een gleufje waarin men de lijn kan plaatsen. Door de hakensteker naar beneden te schuiven komt het haakje in het bolletje te hangen, waardoor de kans dat de haak zich opnieuw in de bek vastzet zeer gering is. Het nadeel van deze plastic- hakensteker is dat hij voor normale witvis als voorn, blei en brasem moeilijk bruikbaar is. Ook het kleinste bolletje is meestal te groot voor de vissen- bek. Daarom geef ik persoonlijk de voorkeur aan een hakenste ker van roestvrij staal, die aan het uiteinde een omgebogen open oogje heeft. De lijn wordt in het oogje geplaatst, de ha kensteker schuift naar beneden en de haak kan snel worden verwijderd. Uit praktijkervaring kan ik u vertellen dat hakenstekers nogal snel zoekraken. Ik advi seer u daarom - net als met een deegspuit - de hakensteker tij dens een visdag met een touwtje om de nek te dragen. Het voordeel daarvan is boven dien dat u hem altijd bij de hand heeft en nooit met de vis in de ene hand met de andere hand een viskoffertje hoeft open te maken. Want dat kan een hele klus zijn. Met de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken gaat het uitstekend. Dat vertelde me deze week voorzitter Koos Mark. Het ledental is de afgelopen maanden flink gestegen en bedraagt op het ogenblik rond 3700. De verwachtingen voor het komende jaar zijn hoog gespannen ook al omdat de Leidse bond er sinds kort een belangrijk viswater bij heeft. Het is het "Vlietlanden-complex" gelegen tussen de Rijks weg 4 en de Vliet. Het complex bestaat uit de vol gende wateren: de Bakkersloot, de Weegsloot, de Vinkesloot, de zaodwinningsplas "De Vlietlan- den" en de Meerburger Wetering, inclusief het Papemeer. Omdat deze wateren niet vlot- en bevaar baar zijn is het krachtens de Visse- rijwet verboden daar te vissen. Met medewerking van de Kamer voor de Binnenvisserij, en de eigenaars van het visrecht de heren Hoogen- doom uit Zoeterwoude gelat er een uitzondering voor de leden van de Leidse Hengelaarsbond. Zij mogen in de wateren vanaf 29 mei met twee gewone hengels vissen en van 1 juli tot en met 31 december met één gewone, en een speciale hengel. Bovendien kan men voor dit water een peurvergunning krijgen. Omdat er sportvissers zijn die zich geheel op dit viswater georiënteerd hebben, heeft de Hengelaarsbond ook de mogelijkheid geopend om een speciale vergunning voor de Vlietlanden te kopen. Deze ver gunning voor deze recreatiepias dezelfde mogelijkheden als leden van de bond. De kosten van de ver gunning zijn 10 gulden per jaar en onder meer verkrijgbaar bij het bondskantoor Morsweg 234 (dins dagavond van 19.00-22.00 uur) of bij hengelsporthuis Henk Teunis- sen. Levendaal 28. Leiden. De recreatiepias "De Vlietlanden" is verboden voor motor- recreatievaart en mag alleen ge bruikt worden als doorvaart van de Bakkersloot naar de Vliet en Meer burger Watering. Ook oeverrecrea tie langs de plas is niet toegestaan. Voorzitter Koos Mark deelde ver der mee dat de bond in de omge ving van Leiden dit jaar geen kleine pootsnoekjes zal uitzetten. Vorig jaar werden er ruim 67.000 stuks uitgezet en men wil eerst de resulta ten afwachten. Wel zullen er dit jaar 900 snoekjes worden uitgezet met een lengte van circa 25 centime- ter.Het gaat hier om een experi ment. Mogelijk zullen deze snoe ken voor uitzetting worden ge merkt. Verder zal er 500 kilo poot aal en 1000 kilo driezomerige kar per worden uitgezet. Deze karper heeft al een gewicht van twee tot drie pond. Hengelaars Tenslotte organiseert de Henge laarsbond op zaterdag 5 juni weer een groot nationaal hengelcon- cours in het Aarkanaal bij Ter Aar. De wedstrijd die twee uur duurt begint om negen uur 's ochtends. Er wordt gevist op maatvis en het inschrijfgeld bedraagt zes gulden per persoon. Een foto om de sportvissers een beetje lekker te maken voor het nieuwe visseizoen. Het drillen van een karper kan even duren ADVERTENTIE 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Leidseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. ADVERTENTIE De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe visseizoen organiseert het Leidsch- en Alphens Dagblad op zaterdag 29 mei een bijzondere visquiz met prachtige prijzen. Deelneming aan deze quiz staat open voor iedere abonnee van deze krant. Test uw kennis op hengelsportgebied en maak tegelijkertijd kans op een van de fraaie prijzen. De prijzen zijn: 1 fraaie hengeluitrusting (beschikbaar gesteld door het Leidsch en Alp hens Dagblad) 5 Berkley-werphengels en 5 Ryobi-werpmolens (beschikbaar gesteld door Lankhorst BV, Sneek) 1 Lerc-vaste hengel (4.50 m), 1 werphengelcombinatie, 2 vismessen, 1 pocketwarmer (beschikbaar gesteld door Harodex, Rijswijk) 10 lidmaatschapskaarten voor 1976 (beschikbaar gesteld door de Henge laarsbond voor Leiden en omstreken) O 25 vistrips op de Noordzee (beschikbaar gesteld door rederij Jac. Vro lijk, Scheveningen) 1 visparaplu (beschikbaar gesteld door hengelsporthuis Henk Teunissen, Leiden. 10 boeken "Vissen blijft vissen" (beschikbaar gesteld door uitgeverij Interdijk, Schiphol-Oost) Let daarom goed op de "Vissport-rubriek van volgende week zaterdag. ADVERTENTIE hengelsportartikelen HOGE RUNDkJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport. Meden en wormen. Zo tegen het begin van het nieuwe hengelsport se isoen is er altijd wel enige beweging waar te nemen op het terrein van de visboeken en tijdschriften. Ook 1976 maakt daarop geen uitsondering. Een van de nieuwe dingen die op het hengelsportgebied gaat gebeuren is de verschijning van een hengel sportencyclopedie in wekelijse af leveringen. De titel van deac als "sportvissershandboek" aange kondigde uitgave is, „Aan de haak" en verschijnt bij Het Spec trum in Utrecht. Wekelijks sal er een aflevering verschijnen, te be ginnen in mei. in totaal sija er 26 afleveringen die in totaal 624.pa gina's omvatten, met so'n 2664 il lustraties, In elk nummer wordt steeds een speciale vis „op de kor rel" genomen. Een artikel met bio logische gegevens, gevolgd door Informatie over vangtechniek. Bovendien wordt elke week „de stek van de week" behandeld. Elke aflevering van '„Aan de haak" bevat bovendien een gedeelte van een Hengel-ABC. BIJ nalesing kwam ik echter tot de ontdekking dat dese lexicon een opvallende gelijkenis vertoont met de Inhoud van de al vele Jaren geleden voor het eerst verschenen Encyclope die van de sportvisserij van Jan Schreiner. De tekst lijkt alleen wat anders geredigeerd en is hier en daar aangevuld. Een vlot re kensommetje leert dat het com plete werk - wanneer u gebruik maakt van het tot 6 Juni geldende introductieaanbod u in totaal f kost. Een vrij fors bedrag In vergelijking met andere visboe ken. Bovendien geeft de bevestiging van de weekaflevering in de ver samei band wat problemen, omdat de nietjes waarop het systeem is afgestemd niet op deselfde hoogte zitten. Overigens de tekeningen in „Aan de haak" zijn van uitste kende kwaliteit. DEN HAAG - De zuster in de film "One flew over the cuckoo's nest" krijgt alle patiënten op haar afdeling in de psychiatrische inrichting vroeg of laat klein. Door haar toedoen pleegt een jongen zelfmoord. Een ander, die bij toeval in het gesticht terecht komt, weet zij ook nog tot patiënt te degraderen. Zijn practical jokes leiden tot strafshocks zonder enige medische grond. En wanneer deze „gezonde gek" - die met zijn opstandigheid de hele af deling omploegt - toch nog hard leers blijkt, groeit de zuster in haar machtsgevoel. Wanneer zij de men selijke waardigheid van een jonge patient vertrapt, ontsteekt de op standige in invloedbare woede en breekt haar de nek. Dit overleeft ze weliswaar, waardoor ze de kans tot represaille krijgt. De gangmaker wordt geheel tegen zijn wil onder worpen aan een hersenoperatie (leu kotomies die zijn persoonlijkheid volledig knakt. In een gesprek met een directeur van een bekende Nederlandse in richting wordt nadrukkelijk gesteld dat de psychiatrie in ons land de beelden uit de Amerikaanse inrich ting ver overtreft. Maar wanneer je met meer insiders over dit filmgege- ven praat, blijkt het vaak schande lijke proces rond opname en verblijf van mensen in psychiatrische in richtingen en het gedrag van be paalde hulpverleners toch herken baar te zijn. Ook in de Nederlandse verhoudingen. De film draait in een tijd, dat het wel en wee in de inrichtingen volop in de belangstelling staat. Tot en met dinsdag wordt in het hele land actie gevoerd onder het motto „Te gek om vast te zitten". Een actie die uit noodzaak is geboren en die dezer dagen inhaakt op „One flew over the cuckoo's nest". Een aantal groepen, dat zich al jaren inzet voor de be langen van de psychiatrische pa- tienten, wil met deze actie bereiken dat de mensen in de inrichtingen een rechtspositie krijgen. Want voor hen die tegen de vrije wil (een kwart van het totaal) of vrijwillig in inrichtingen verblijven (in totaal zo'n 28.000 mensen) kunnen niet ge noeg garanties worden geschapen, omdat ze weerloos zijn. Naast allerlei acties in verschillende plaatsen met als hoogtepunt een stille optocht door Den Haag op a.s. dinsdag, zullen de actievoerders ook post vatten bij de bioscopen. Daar worden de filmbezoekers handteke ningenlijsten onder de neus geduwd en krijgen ze stencils met informa tie over de rechten van de psychia trische patient. Rechten, waarover tot nu toe alleen maar getheoreti seerd is en waarvan in de praktijk niets of nauwelijks iets is terechtge komen. Zo rijzen uit een enquete, die vorig jaar onder zeshonderd psychiatri sche patiënten werd gehouden, in drukken die eerdere kritische publi caties over inrichtingen alsook beel den uit de film duidelijk bevestigen. Hoewel de elektroshock-therapie de afgelopen jaren in Nederland nog maar in enkele gevallen wordt toe gepast, gebeurt het toch nog dat mensen voor straf een „opdondertje" krijgen. Ook blijkt uit de gegevens van de enquete dat de isoleercel als strafmaatregel wordt gebruikt. Een Release-medewerker in Den Haag, die nauw betrokken is ge weest bij het onderzoek: „Psychia trische patiënten worden opgesloten aan de basis van een hiërarchisch systeem in plaats van hulp te kry- gen. Als je in een inrichting zit, wordt er over je beschikt." Dit blykt helaas overvloedig uit het in 1971 ingediende wetsontwerp tot Bijzon dere Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ), dat de oude Krankzinnigenwet uit 1884 moet vervangen. Volgens Frits Koetser van de werkgroep psychiatrische in richtingen van de Cliëntenbond ont breekt er eenvoudig een artikel aan het ontwerp, namelijk de slotbepa ling: „Wie dit leest is gek." De mensen die met een „machtiging" worden opgenomen, krijgen in de meeste gevallen geen schijn van kans om voor hun eigen belangen op te komen. Dat begint al voor de opname in de inrichting. Bij zo'n ge dwongen opname wordt de patient vaak niet eens door de rechter ge hoord, terwijl het horen door de recHjJier juist is bedoeld als controJe op een onterecht advies tot opname van een neutrale zenuwarts, die im mers de verklaring moet opmaken dat opname noodzakelijk is. Bij het gros van de opgenomen patiënten komt de rechter er helemaal niet aan te pas, omdat zij niet gedwon gen naar de inrichting gaan. Maar zo'n vrijwillige opname kan evengoed overgaan in een onvrijwillige. Dat kan gebeuren wanneer iemand de inrichting wil verlaten en de behan delend arts het daar niet mee eens is. Daarmee is niet gezegd dat dit in Nederland vaak voorkomt. Aan het wetsontwerp BOPZ ont breekt nog zoveel, dat de kritiek uit de Kamer in 1972 en de aanklachten van diverse groeperingen alleen al de bekende waslijst overtreffen. Een antwoord van de bewindslieden op de uitlatingen van de Kamer (een Memorie van Antwoord) is er ook nog steeds niet. De groeperingen nu zijn de passieve houding van de overheid zat en voeren daarom ac tie. In het wetsontwerp gaat men nog uit van een verouderde struc tuur, vinden zij waarin de medici de scepter zwaaien, terwijl zinnig den kende mensen (ook in de inrichtin gen) al in teams werken met talloze andere hulpverleners, die net zo goed een belangrijke rol kunnen spelen voor de mensen in de inrich ting. Het minimale en oppervlakkige con tact met de behandelend arts, de gedwongen medicijn-toediening, de strafmaatregelen zonder de moge lijkheid om in beroep te gaan, de onbetaalde arbeidstherapie, het vol ledig ontbreken van privacy, de be dreiging van het dossier waarin al les is genoteerd en het ontbreken van de vrije keuze van arts en/of inrichting vormen tesamen slechts een greep uit de collectie grieven. zoals ze uit de enquete onder de psychiatrische patiënten en ex-pa- tienten naa voren zijn gekomen. Daarbij moet wel worden aangete kend dat de mening van patiënten over het personeel in de inrichtin gen zeer genuanceerd is. Er zijn ontroerende verhalen bij over zeer veel goede verpleegkundigen en art sen. De meeste kritiek is dan ook gericht tegen de structuur de ver ouderde vo»-n waaruit men zich voorzichtig probeert los te maken. Maar dat lukt lang niet iedereen. Bijvoorbeeld het gedwongen medi cijnen slikken zonder effect zoals dat was te zien in „One flew over the cucko's nest" bestaat. Toch wekt het toedienen van medi cijnen bij de meeste mensen niet zoveel afschuw als de elektroshock therapie. Bij zo'n elektroshock wor den hersenen onder stroom gezet, waardoor de patient gaat schokken. Vroeger gebeurde dit bij volle be wustzijn, maar tegenwoordig krijgt de patient een injectie die de spie ren verlamt of wordt hij onder nar cose gebracht. Een elektroshock toe dienen bij volle bewustzijn kan tot gevolg hebben dat de rugwervels worden beschadigd of dat de patient een arm of been breekt De elek troshock, die stamt uit de vooroor logse jaren, wordt volgens de des kundigen nu alleen nog maar ge bruikt in geval van een hardnekkige depressie of wanneer iemand zwaar psychotisch is. Elektroshock uitdelen bij wijze van strafmaatregel naar het voorbeeld uit de „Cucko's nest" lijkt ondenk baar in de huidige psychiatrie. Toch zijn er ook in Nederland gevallen van bekend. Maar het bewijs is moeilijk te leveren. Het is dan ook noodzakelijk om te werken aan wet telijke maatregelen en niet te verge ten de controle daarop, die ernstige ingrepen of langdurige toediening van geneesmiddelen moeten regelen Driejaar geleden werd in ons land nog leukotomie toegepast bij een ernstig depressieve patient. Echter zonder resultaat. In de jaren zestig was er zelfs een kleine opleving van het aantal gevallen van leukotomie. De ingreep staat dan ook nog uit voerig beschreven in recente leer boeken voor de psychiatrie. Maar de toepassing ervan in de praktijk is zo goed als afgeschaft In de film „One flew over the-cuc koo's nest" zitten helaas genoeg reële gegevens, die de problematiek van de patiënten in de inrichtingen sterk benaderen. Weliswaar zitten onze psychiatrische patiënten niet achter prikkeldraad of gaas en wor den ze niet geboeid de inrichting binnen gesleurd, maar het isolement is hetzelfde. Spaardeposito met7^%rente Looptijd 7 jaar, vaste rente 73A% Looptijd 6 jaar, vaste rente 7'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 71A% Looptijd 4 jaar, vaste rente 7 Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis I I Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam I Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen r Rijkspostspaarbank, Amsterdam. _j iiiv nationale spaar- en hypotheekbank H3IS63

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17