IJsland dreigt met uittreding uit de NAVO V.S.-kernreactoren voor Zuid-Afrika WIL PRATEN MET WASHINGTON Een grote boodschap vraagt zware maatregelen. -HsmssmB- ventilatietechniek Dat was een goeie van Henk enThea voor de Heineken Pretkaartenwedstrijd. Scherm rond DDR moet invloed uit Westen weren VRIJDAG 21 MEI 1976 ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft besloten aan te dringen op inwilliging van het verzoek van General Electric co. twee atoomcéntrales aan Zuid- Afrika te mogen leveren alsmede 1,4 miljoen pond verrijkt ura nium (de brandstof van de centra les). De omstreden transactie welke een bedrag van 2 miljard dollar be loopt is de eerste waarbij kernap- paratuur en materiaal bestemd voor Zuid-Afrika betrokken is. Zuid-Afrika heeft het verdrag tot beperking van de spreiding van kernwapens niet getekend. Een regeringsfunctionaris in Was hington heeft gisteren naar aan leiding van het besluit van het ministerie van buitenlandse za ken opgemerkt, „indien men wil dat Zuid-Afrika een rol speelt bij het vinden van een oplossing voor de Rhodesische kwestie, dan kan men de Zuid-Afrikanen niet als outcasts behandelen. Een der argumenten voor de beslis sing van buitenlandse zaken was volgens deze zegsman dat Zuid- Afrika zonder veel moeite in West-Europa zou kunnen kopen wat het voor kerncentrales nodig heeft. En West-Europese landen zouden minder strikte waarbor gen voor het vreedzaarh gebruik van het geleverde materiaal stel len dan de Verenigde Staten. Hoewel Zuid-Afrika het verdrag tegen de spreiding van kernwa pens niet heeft getekend, heeft het wel de voorwaarden aanvaard die de Verenigde Staten bij vroe gere overeenkomsten voor de le vering van splijtstof voor re search reactoren hebben gesteld. Ook heeft Zuid-Afrika de regels in acht genomen die het interna tionaal atoombureau heeft ge steld, aldus zegslieden van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken. De twee kerncentrales, die moeten komen bij Koeberg, 30 km van Kaapstad, zouden als bij-produkt ongeveer 1000 pond plutonium opleveren per jaar. Duizend pond plutonium is volgens deskundi gen genoeg voor de vervaardi ging van 100 atoombommen ver gelijkbaar met die welke in 1945 op Hiroshima en Nagasaki wer den geworpen. In totaal 30 landen hebben op dit moment kemover- eenkomsten met de Verenigde Staten. Volgens General Electric zullen de twee centrales midden 1982 kun nen beginnen met de levering van twee miljoen kilowatt stroom. De vergunning voor de levering kan nog worden opge houden door de commissie rege ring kernenergie. Volgens berichten in Washington zullen vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken volgende week tijdens een hoorzitting van de subcommissie Afrika van de Senaat verklaren dat het weigeren, of aan bijzon dere voorwaarden binden, van de vergunning niet raadzaam is. Deze stelling zal ongetwijfeld zowel op technologische als poli tieke gronden worden aange vochten. Uit de commissie zal zeker naar vo ren worden gebracht dat de lever ing van de reactoren aan Zuid- Afrika in tegenspraak is met het onlangs afgekondigde beleid tot ondersteuning van het streven van de zwarte meerderheden in zuidelijk Afrika naar regerings macht. De voorzitter van de subcommissie Afrika Dick Clark, Democraat uit Io wa, heeft gisteren verklaard dat hij niet kan instemmen met de transactie. „Ik kan niet meegaan met de stelling van het ministerie van buitenlandse zaken dat de zwarte leiders in zuidelijk Afrika niet geschokt zullen worden door deze transactie. Ik ben van me ning dat zij dat willen zijn, en te recht", aldus Clark. Clark verklaarde dat de levering van kernreactoren aan Zuid- Afrika door de Afrikaanse zwarte leiders waarschijnlijk be schouwd zou worden als het los laten van de beleidslijn die minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft uitgestip peld tijdens zijn recente rede in Loesaka. In die rede zegde Kissinger de Amerikaanse steun toe aan het streven van de zwarte meerder heid in Rhodesië naar een meer derheidsregering en steun aan alle bewegingen in Afrika die streven naar gelijke rechten voor zwarten en blanken. Volgens Clark betekent het besluit ter zake de kernreactoren voor Zuid-Afrika dat de Verenigde Staten hun beleid jegens Afrika in wezen niet veranderd hebben en dat zij ook niet voornemens zijn dit beleid te veranderen. Volgens andere zegslieden uit het congres kan de transactie met Zuid-Afrika ook nog verhinderd worden, door de export-import- bank te vérbieden zich garant te stellen voor leningen van Ameri kaanse banken aan Zuid-Afrika in verband met de transactie. Zonder deze garanties zou het pro ject nooit kunnen worden verwe zenlijkt. OSLO (AFP) - De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Einar Agustsson, heeft gisteren op de tweedaagse vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO in Oslo zijn collega's van het bondgenootschap een ultimatum gesteld en gedreigd dat zijn land zich uit de NAVO zal terugtrekken als NAVO-partner Groot-Brittannië zijn marineschepen niet van cle IJslandse Visserijgronden terugroept. Agustsson eiste dat zijn collega's hun verklaringen over de betrek kingen tussen Oost en West zouden staken en zich met voorrang zou den gaan bezighouden met het Brits-IJslandse visserijgeschil. "Als de Britse fregatten de IJs- landse visserijzone niet verlaten zal mijn land zich uit de NAVO terug trekken", zo verklaarde Agustsson. Beroofd "Het volk van IJsland, dat door de Engelsen wordt beroofd van zijn enige bron van bestaan zal niet ak koord gaan met handhaving van het NAVO-lidmaatschap. Het vindt, dat zaken van militaire defensie nu op de tweede'plaats komen", aldus de minister, die de aanwezigheid van Britse fregatten in de IJslandse wateren "ontoelaatbaar" noemde. De Britse minister Anthony Cros- land reageerde slechts kort op de waarschuwing van zijn IJslandse collega. Hij zei overtuigd te zijn van de noodzaak een oplossing te vin den en dat zijn land bereid is te on derhandelen. De minister was het met Agustsson eens dat de visserij voor de IJ slanders van groot belang is, maar, zei hij, dat is zij ook voorde Britse vissers. Netelig Geep van de overige aanwezigen waagden een uitspraak over deze netelige kwestie. Alleen de voorzit ter van de vergadering, secretaris generaal Luns, merkte op dat hij Agustsson het woord had gegeven, hoewel de visserijkwestie op dat moment niet aan de orde was, om dat hij zulks in het belang achtte van het bilaterale overleg. Op vragen of IJsland zich na uittre ding uit de NAVO bij een onder machtsblok zou aansluiten ant woordde Agustsson ontkennend. Hij zei dat zijn land in dat geval neu traal zal blijven. Vermaning De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren op de NAVO- vergadering in Oslo een "vriende lijke vermaning" gekregen van de voorzitter, secretaris-generaal Jo seph Luns. Het incidentje deed zich voor toen Kissinger het "taboe" schond door in de besloten minis tersbijeenkomst te spreken over "het gevaar van een communisti sche regering in Italië". Volgens sommige deelnemers aan de vergadering had Kissinger ge waarschuwd dat de Amerikaanse openbare mening de regering wel eens zou kunnen dwingen haar houding ten opzichte van het Noordatlantische bondgenoot schap ter herzien als Italië een communistische regering zou krij gen. Luns onderbrak Kissinger en wees hem erop dat dergelijke verklarin gen over de binnenlandse politiek van een lidstaat niet waren toeges taan. Kissinger accepteerde de terecht- wijziging en merkte op dat hij, als dat zo is, "niets had gezegd". Kracht In een analyse van de internatio nale situatie zei Kissinger onder meer dat, ongeacht wie de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van dit jaar wint, elke Amerikaanse re gering geconfronteerd zal worden met dezelfde Oostwest-situatie en dezelfde problemen als de regering-Ford. Daarom, aldus Kis singer, zal elke Amerikaanse presi dent de huidige Amerikaanse poli tiek van "vrede door kracht" moe ten volgen. Kissinger zei kennis te hebben ge nomen van de groei van de Sowjet- russische militaire macht. Hij ge loofde echter niet dat daaruit ge concludeerd moet worden dat er een grootscheeps Russisch plan voor wereldheerschappij achter zit. Het gaat eerder om een streven op de lange duur in militair opzicht ge lijkwaardig aan het Westen te wor den, aldus de Amerikaanse be windsman. Afhankelijk Kissinger drong aan op meer ak koorden voor economische sa menwerking met de Sowjet-Unie. Dan worden Oost en West zo onder ling van elkaar afhankelijk dat Moskou niet uit de band kan sprin gen zonder zijn economie ernstige schade toe te brengen, zei hij. De NAVO wil, zonder afbreuk te doen aan de Westerse bewape ningsinspanningen en het militaire evenwicht tussen de machtsblok ken, de politiek van dialoog en sa menwerking met de landen van het Warschau-pact voortzetten. Voor dit beginsel hebben alle NAVO- ministers van Buitenlandse Zaken zich gisteren in Oslo uitgesproken. ADVERTENTIE Het toilet en z'n direkte omgeving worden regelmatig geteisterd door kwalijke dampen. En dan bedoelen we niet alleen de direkte gevolgen van een grote boodschap. Ook de penetrante spuitbusgeurtjes waarmee we die gevolgen te lijf gaan. Lapmiddelen! Je verdrijft vieze lucht niet met andere geurtjes. Neem liever de volautomatische toiletventilator van Itho (f 119,-). Die zuigt onverbiddelijk af en geeft er frisse lucht voor terug. Er is ook een niet-automatische uitvoering voor f 89,50. Als u een beetje fijnsnuiver op het gebied van frisse lucht bent, dan stapt u vandaag nog naar uw Itho-installateur. Een fijne neus verdient't beste. M. k LA CORUNA - Leden van het Nederlandse bergingsbedrijf Smit zijn voor het eerst sinds de scheepsramp met de olietanker "Orquiola" aan boord van het wrak gegaan om te onderzoeken jioe de resterende tonnen olie het best kunnen worden overgepompt. Op de onderste foto is de immense scheur te zien, waardoor tienduizenden tonnen ruwe olie naar buiten zijn gestroomd. Postbus 21 - Schiedam TOKIO (Reuter) - Cuba is tot on derhandeling met de Verenigde Staten bereid om de relaties tussen beide landen te normaliseren, als de V.S. de economische boycot van Cuba beëindigen. Dit verklaarde gisteren de Cu baanse vice-premier Carlos Rodri guez op een persbijeenkomst tij dens een officieel bezoek aan Ja pan. Hij voegde er aan toe dat der gelijke onderhandelmgen pas zou den kunnen plaatshebben na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. Volgens Rodriguez hebben tijdens Zuid-Afrika treft strenge maatregelen Zuid-Afrika heeft strenge veilig heidsmaatregelen, die vrijwel neerkomen op het uitroepen van de uitzonderingstoestand, getroffen in het noorden van Namibië (Zuidwest-Afrika). De maatregelen zijn bedoeld om het hoofd te bieden aan de verhevigde guerrilla- aanvallen van de Swapo, de onaf hankelijkheidsbeweging van Na mibië. In de gebieden Ovamboland, Ka- vango en de Caprivi-strook krijgt het leger politie-bevoegdheden. Leger en politie worden gemach tigd verdachten voor onbepaalde tijd in hechtenis te houden. Mensen die nalaten bij de politie de aanwe zigheid van 'verdachte personen' te melden, kunnen ook gestraft wor den, met maximaal driejaar gevan genisstraf. In Ovambo-land - het 'thuisland' van de grootste stam van Nambië - is ook een nachtelijk uitgaansverbod van kracht. de verkiezingscampagnes in de V.S. nieuwe spanningen inzake de relaties tussen de V.S. en Cuba de kop opgestoken. Zo is president Ford een wat rechtser koers gaan varen om gouverneur Reagan te kunnen verslaan. "Veel experts zeggen dat .we moeten wachten tot na de verkiezingen om te zien of dan het onderhandelingsklimaat gunstig is" aldus Rodriguez, "het is wenselijk dat de spanning in het Caribische zeegebied wordt ver minderd, maar als het moet kunnen we ook zonder de V.S. leven zoals we in het verleden hebben gedaan." Rodriguez gisteren eveneens ver klaard, dat Cuba niet van zins is troepen naar Rhodesië te zenden om de nationalistische guerrilla strijders daar te helpen. Tegenover de pers in Tokio zei Rodriguez, dat zijn regering ten volle sympathiseert met de zwarte Afrikanen, die gekant zijn tegen het mind^fheidsbewind in Rhodesië. Maar volgens de Cubaanse vice- premier verschilt de huidige situa tie in Rhodesië met die in Angola, waar Cuba troepen heen gezonden had om de volksbeweging voor de bevrijding van Angola, de MP LA, te steunen. Rodriguez zei, dat Cuba troepen naar het buitenland zal zenden in dien het een verzoek daartoe krijgt van de wettige regering van een land, zoals bij Angola het geval was. Kinderontvoering DACCA (Reuter) - De regering van Bangla Desj heeft de doodstraf in gevoerd voor ontvoering van kin deren beneden de leeftijd van 15 jaar. Het regeringsdecreet volgt op een bericht van vorige week in een krant, dat meer dan 350 kinderen in Bangla Desj zijn ontvoerd in de af gelopen vier maanden. De ont voerde' kinderen zouden dienen voor het afpersen van losgeld, de bedelarij en de slavenhandel. Volg Het voorbeeld van Henk en Thea. Koop een krat Heineken bij uw winkelier en vraag er zo'n setje pretkaarten bij. Op die pretkaarten kunt u een dolle, dwaze, hartelijke, leuke zin schrijven. Gewoon om Als uitnodiging voor een feestje. Een felicitatie. Ofenfin, u kunt ?elf wel wat bedenken. Bovendien kunt u dan meedoen aan de Heineken Pretkaarten- wedstrijd. En misschien een prijs uit duizenden winnen. Uw WT winkelier weet er alles van. Heineken Door Ewout Janse BONN (SP) - Ideologische af- scherming tegen de boze ka pitalistische invloeden van de Bondsrepubliek blijft Voor Oost-Berlijn een richtsnoer in de Duits-Duitse politiek. Erich Honecker, eerste partij-secretaris van de socia listische eenheidspartij SED, heeft in zijn vier uur durende rede op het negende partij congres in het nieuwe paleis van het volk daarover geen misverstand laten bestaan. De Westduitse pers besteedt nogal wat aandacht aan Ho- neckers vastbeslotenheid, ondanks "de geest van Hel sinki" de 17 miljoen inwoners van de boeren- en arbeider srepubliek te beschermen tegen afdwalingen van de zuivere leer de volkomen, onverbrekelijke lotsverbon denheid met de grote Sowj et-Russische zusterpar tij, het proletarische interna tionalisme. Zijn verlangen om over voort zetting van de tot nu toe ge volgde strakke lijn geen mis verstand te laten bestaan was verklaarbaar. Na de veilig heidsconferentie van Helsin ki, die op papier een verrui ming van de menselijke con tacten tussen Oost en West mogelijk maakt, begonnen steeds meer Oostduitse bur gers zich af te vragen of het voor hen gemakkelijker zou worden naar het Westen te reizen, of om ongehinderd kennis te nemen van weste lijke persorganen. Welnu, Honecker heeft hen duidelijk gemaakt dat zij geen illusies behoeven te koeste ren. De mogelijkheid naar de Westduitse buurstaat te rei zen blijft in het algemeen al leen bejaarden voorbehou den en eventuele culturele uitwisseling zal zich eerder op onschuldige evenementen als dansgroepen en orkesten richten, dan op manifestaties die het gevaar kunnen ople veren van kritiek op de com munistische partij of op de "eenheid der arbeidersbewe ging". Honecker wachtte zich natuur lijk wel die hoop onder de ei gen bevolking op een libera ler klimaat te vermelden. Hü kleedde zijn waarschuwing in de vorm van een afwijzing van de vertrouwde West duitse stelling, dat er welis waar twee Duitse staten be staan, maar dat één Duitse na tie nog steeds voortleeft - hoe zeer dat begrip thans ook uit de grondwet van de DDR is gebannen. Dat "open houden van de Duitse kwestie" noemt Honecker het duivelswerk van de „revanchistische krachten in de Bondsrepu bliek". In de voor de DDR uiterst voor delige handel tussen de beide staten verzet de SED zich kennelijk niet tegen de West duitse opvatting van de "bij zondere betrekkingen" tus sen Bondsrepubliek en Oost duitse staat. Door die speciale relatie wordt het Oost-Berlijn namelijk mogelijk gemaakt als het ware via de achterdeur te profiteren van alle vrijhe den in het handelsverkeer binnen het gebied van de Eu ropese Gemeenschap. Dit voordeel blijft de andere staten van Oost-Europa tot hun leedwezen onthouden en ook verschillende staten van de EG zien de bevoordeling van de DDR met lede ogen Maar van dat alles was uiteraard niets te horen op dit negende congres van de socialistische eenheidspartij in het voor het volk geheel afgesloten paleis van het volk. Zoveel te meer van de economische vooruit gang van het land en ook van het gestegen aanzien van de DDR, die na jarenlang isole ment door totstandkoming van het Duits-Duitse basis- verdrag thans door 121 staten diplomatiek wordt erkend. Daarvan en van de eeuwige broederschap met de andere (Moskougetrouwe) commu nistische staten was telkens weer sprake. Die heilzame weg zouden volgens Honec ker ook eigenzinnige zuster partijen als die van Frankrijk en Italië moeten gaan. Hij liet overigens na deze .dwalende broeders te kapittelen. Met wat vage termen over "uit wisseling van ervaringen" wilde hij er kennelijk toe bij dragen dat voor de partijen in Parijs en Rome de weg naar de komende Europese confe rentie van communistische partijen niet wordt versperd. Die conferentie zal eveneens in Oost-Berlijn plaatsvinden en kunnen bijdragen tot de glorie van de SED.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9