Nederland blijft z'n aandeel aan NAYO leveren Sociale sanering van bakkerij broodnodig Er staat een échte auto voor u klaar: De Alfetta Yan der Stoel op conferentie in Oslo 2-Zits wild leren bankje. mooi,origineel! Bij Hulshoff Kabinet veegt voorstel Lubbers van tafel Kosten vervoer anders omslaan'9 Eigen - woningbezit niet tegenwerken" Zaterdag bij de slijter... Wat doet Pa? VRIJDAG 21 MEI 1976 ADVERTENTIE OSLO - De Noordatlantische-Verdragsorganisatie moet een gezamenlijk verdedigingssysteem in stand houden en Nederland zal een passend aandeel aan de NAVO blijven leveren. Dit verklaarde minister Van der Stoel gisteravond na de eerste vergadering van de minister van Buitenlandse Za ken van de NAVO in Oslo. Minister Van der Stoel Kerncentrales DEN HAAG - Een laatste poging van de KVP om de levering van onderdelen van kerncentrales aan Zuid-Afrika toch te laten doorgaan, is door het kabinet- Den Uyl verijdeld. KVP-minister Lubbers (Economi sche Zaken) stelde gisteren voor - toen duidelijk werd dat de meeste ministers er tegen waren om het "groene licht" voor dese order te geven - de beslissing aan de Tweede Kamer over te laten. Dit sou hebben betekend dat Zuid-Afrika de onderdelen voor de kerncentrales wèl uit Neder land sou krijgen. Want - anders dan in het kabinet - is in de Tweede Kamer een meerderheid vöör het geven van een krediet garantie van 650 miljoen gulden voor dexe exportorder. De progressieven die het in het kabinet voor het seggen hebben, xijn in de Kamer in de minder heid. De meerderheid van de Tweede Kamer die vóór de le vering is bestaat uit confessio nelen (KVP, ARP en CHU), de WD en DS 70. Minister Lubbers kreeg in het ka binet geen meerderheid voor xijn voorstel. Hij sou hierover volgens Haagse kringen erg boos geweest xijn. Géén kredietgarantie betekent in feite géén order. Dat sit vooral de KVP erg hoog. Want levering van onderdelen voor kerncen trales aan Zuid-Afrika betekent voor 3000 man werk. De ARP staat pal achter minister Lubbers. De AR-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Kooymans, heeft er in een brief aan premier Den Uyl op aange drongen het groene licht voor de exportorder toch vooral te ge- Ongineel wildieren bankje, lekker lui, eigentijds ontwerp f1953,- Den Haag, Rijswijk. Leiden, Rotterdam, Leidschendam, I Eindhoven, Zwolle. Anders Denken over Wonen: Het Totale Interieur, de voordelige Interieur-Hypotheek, de 5 jaar volle garantie. Minister Van der Stoel wilde niet zeggen of de geruchten juist waren dat andere ministers hierop verrast gereageerd hadden. "Och, een kin derhand is gauw gevuld", grapte hij. De defensiebijdrage was gisteren één van de grote factoren in het overleg van de NAVO-ministers. Dat ging voornamelijk over de be trekkingen tussen Oost en West. Minister Kissinger vermeed extra nadrukkelijk het door president Ford afgeschafte begrip "ontspan ning", door te spreken over "vrede door kracht". Hij vestigde wel de aandacht op de steeds groeiende militaire kracht van de Sowjet- Unie. Minister Van der Stoel zei na afloop dat de uitdaging van het commu- niet alleen met militaire BRAKEL - Prins Bernhard heeft gisteren middelen moet worderi beant woord, maar dat ook in het oog moet worden gehouden dat het communisme "haarden van on recht probeert te exploiteren voor eigen doeleinden". Minister Van der Stoel wees er voorts op dat de noord- zuidverhouding, de verhouding tussen rijke en arme landen, de aandacht verdient. "Ik hoop niet dat de Unctad-conferentie in Nai robi eindigt zonder dat er een per spectief wordt geboden aan de ontwikkelingslanden", zei hij. Tijdens een afzonderlijk onder houd met minister Kissinger heeft de Nederlandse bewindsman ge sproken over de wenselijkheid van blijvend nauw contact tussen de Verenigde Staten en de Europese I Gemeenschappen. Dit vooral, om dat Nederland per 1 juli voor een halfjaar het voorzitterschap van de EG-ministerraad gaat bekleden. "Deze regeling is indertijd ook ge- g^ild" weTd^'o" troffen door Ierland en Luxem- ^anerfnff burg", aldus minister Vp« - Stoel. Voorts is gesproken over de situatie in zuidelijk Afrika, maar "niet over de mogelijke levering van reactor vaten aan Zuid-Afrika". "Dat on derwerp is door mij noch door Kis singer aangeroerd", voegde Van der Stoel hieraan toe. De twee bewindslieden hadden verder gesproken over het overleg in Wenen over een evenwichtige vermindering van troepen wapening (MBFR). Nederland blijft vasthouden aar een gemeenschappelijk plafond verklaarde minister Van der Stoel Brakel (Gelderland) het lagedrukpompstation i gebruik gesteld. Hij deed dat door drie keer achtereen op r de duinwater- i koperen scheeps- Voedingsbonden brengen nota uit GPV en SGP examentekst is kwetsend DEN HAAG - De tekst van het schriftelijk eindexamen Ne derlands voor mavo 4 heeft de toorn opgewekt van de Tweede Kamerleden Jongeling (GPV) en Abma (SGP). Zij hebben dan ook vragen gesteld aan staatssecretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen. De bezwaren gelden de tekst uit het boek "Op hoop van le ven" van Roel van Duyn. Daarin wordt gesteld dat de christelijke beschaving, gelet op het uitmoorden van dier soorten, niet voldoende heeft aan de kruisiging van Chris tus en blijkbaar behoefte heeft aan een nieuwe kruisiging, namelijk van Franciscus van Assisi bekend om zijn dieren liefde). Jongeling wil weten welke maatstaven worden gehan teerd bij het kiezen van een eindexamentekst. "Het behoeft weinig moeite te kosten een ar tikel te vinden dat aan alle technische eisen voldoet en voor niemand aanstootgevend is", aldus de GPV- fractieleider. Ds. Abma wil weten wat de staatssecretaris verstaat on der de term "met eerbiediging van ieders godsdieTistige be grippen" uit het onderwijsar tikel in de grondwet. c*er Dat zeggen de voedingsbonden v der meer openbaar overleg voor de broodprijs. De gegevens die tot de prijsont wikkeling leiden moeten volgens hen eveneens openbaar zijn. In dit NW, NKV en CNV in hun nota verband stellen de bonden 'Belangrijke zaken op weg een sociaal beleid in de Bakkerij". Omdat niet alleen de ondernemers maar ook de werknemers en de consumenten belang hebben bij de prijs van het dagelijks brood, stel len de drie bonden in hun nota on- Onderzoek naar centraai-Europa wapenaankopen DEN HAAG - Drie kamerleden van de fracties van de PvdA, de PPR en D'66 hebben gisteren een eerste Hij merkte met betrekking'tot het staP «ezet naar een parlementair Weense overleg op dat hij in de ver- onderzoek over wapenaankopen, gadering met alle ministers had ge- De tweede kamerleden De Vries, pleit voor een geduldig voortgaan Waltmans en Van Mierlo hebben de van de onderhandelingen tussen de 23ak aanhangig gemaakt bij de de- NAVO en het Oostblok. "Het is fensiecommissie uit de kamer, waar. het gaat traag en er zit geen Volgende week donderdag zal het schot in, maar er is nu zeker geen voorstel van de drie progressieve reden om de moed op te geven", politici in de commissie worden aldus Van der Stoel. besproken. Staatssecretaris Van Dam: 99 het bedrijfschap voor het bakkers bedrijf uit te breiden tot een veel omvattende bedrijfstakraad, die vergaande bevoegdheden krijgt op sociaal en economisch terrein en waarin de overheid als hoedster van het algemeen belang is verte genwoordigd. Wat de vakorganisaties betreft kan de Nederlandse Bakkerijstichting (nu het platform voor overleg oven de broodprijzen) worden opgehe ven, omdat al haar taken kunnen worden overgenomen door het be drijfschap. De bonden stellen in de inleiding van hun nota, dat vele duizenden vakmensen zich de laatste jaren van de bedrijfstak hebben afge wend. Ze schrijven dit toe aan de verarming van de vakarbeid in de industriële bakkerij en aan de "vaak onaanvaardbare werkom standigheden" in de ambachtelijke bedrijven. Gebouwen, machines moeten worden ge vormd die bestaat uit werknemers, vakbondsbestuurders en weten schapsmensen. Zolang de technische outillage en de verlangens van de consumenten het nodig maken, dat veel bakker- sarbeid 's nachts wordt verricht, zullen de voorwaarden voor nach tarbeid zodanig moeten zijn, dat ze dit ongerief zo goed mogelijk op vangen. Dat is volgens de bonden mogelijk door relatief korte arbeid stijden, hoge ploegentoeslagen, ex tra voorzieningen voor ouder wor dende werknemers, meer vakan tiedagen en hogere vakantietoesla gen. In de CAO zullen faciliteiten moe ten worden vastgelegd voor het be- drijvenwerk van de vakbonden. Verder zegt de nota, dat dit voor bedrijven van een nader te bepalen omvang het aanstellen van een deskundig personeelsfunctionaris verplicht moet worden gesteld. PPR-program: 99 DEN (ANP) - "Er moet een natio nale vervoersrekening worden op gesteld: een kosten- en batenana lyse voor alle vervoerstakken, waarin zaken zijn opgenomen als kosten van stadsplanning, milieu vervuiling, parkeervoorzieningen enz. De veroorzakers van die kos ten moeten ze ook betalen". Dat zegt de PPR in het tweede deel van het ontwerpverkiezingspro- gram dat binnenkort in het partij blad wordt gepubliceerd. Het eer ste deel, handelend over economi sche macht en vrede, werd twee weken geleden openbaar gemaakt. Thema's van het tweede deel zijn milieu en welzijn. Belastingaftrek voor de auto wordt in de PPR-visie beperkt tot het be drag dat men kwijt zou zijn aan het openbaar vervoer. De tarieven van het openbaar vervoer moeten eerst worden bevroren en dan dalen. In de aan landbouw en grondbe heer gewijde paragrafen zegt het ontwerp-programma dat er inko menstoelagen voor boeren moeten komen, zodat zij niet uit economi sche noodzaak hoeven af te vloeien. Behoud van het landschap en een goed sociaal beleid in de landbouw worden belangrijker geacht dan het maken van winst. Grondbeheer moet in handen ko men van grondbanken, die grond kopen ongeacht de bestemming. Gemeenschapsbeheer van de grond wordt een voorwaarde ge noemd voor inrichting van de zijn volgens de bonden hulpmidde- AMSTERDAM - De rechtercommissaris in Amsterdam zal op 4 juni op ppï^ ^onlIT Vrken! len van de ondernemer die onder- verzoek van het PSP-Tweede Kamerlid Van der Lek een voorlopig getui- J*™J™®"™*;. geschikt z«n aan het doel, de omzet genverhoor houden in de KGB-zaak. ontspanning, winkelen en onder- te vergroten ten koste van andere Gehoord worden de hoofdredacteur van het weekblad Elsevier, dr. F. bedrijven en de mensen die daarin Hoogendijk, en redacteur De Rek van het weekblad. Deze schreef dat Elsevier beschikte over een lijst met namen van Nederlandse spionnen van de Russische geheime dienst KGB. Daarop zou onder andere de naam staan van een progressief Kamerlid, niet behorende tot de PvdA. Rode Kruis: weer drie ton voor Italië DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis geeft weer 300.000 gul den voor hulp aan de slachtoffers van de aardbevingen in Italië. Di recteur Cram winkel heeft dit giste ren bekendgemaakt, aan de voor avond van de Rode Kruisweek die maandag van start gaat. Vorig jaar werd met de Rode Kruis collecte 6,2 miljoen gulden ingeza meld. Getuigenverhoor KGB-zaak Staatssecretaris Van Dam ADVERTENTIE (Papakt PARADEde zachtere vieux)X?A DORDRECHT - Staatssecretaris Van Dam heeft het gisteren in Dordrecht absurd genoemd uit de oneerlijke verdeling van het eigen woningbezit in Nederland de con clusie te trekken dat deze vorm van huisvesting moet worden verwor pen of tegengewerkt. Integendeel, men moet er juist alles aan doen deze sector ook toegankelijk te ma ken voor de lagere inkomensgroe pen. Niemand zal de afschaffing van de huurwoning willen beplei ten, maar een eigen woning biedt wel meer vrijheid wat het persoon lijk woongenot betreft. De staatssecretaris was in Dord recht om de eerste paal te slaan voor een project van 116 woningen in de zogeheten beschutte sfeer. Het project in Dordrecht is het eer ste dat op grond van dé nieuwe re geling wordt uitgevoerd. De staatssecretaris noemde het een goede zaak dat voor de lagere in komensgroepen de weg naar een eigen woning ontsloten kan wor den door tot dusver onoverkome lijke financiële en andere belem meringen uit de weg te ruimen. Of schoon hij wel grote belangstelling voor de nieuwe opzet had ver wacht, zei hij door de gebleken animo toch verrast te zijn. Op de begroting voor 1976 zijn gelden uit getrokken voor de subsidiëring van 5000 eigen woningen in de be schutte sfeer. Nu echter al zijn 6.000 aanvragen ingediend. erken. Omzetverhoging door ver groting van de markt is namelijk niet mogelyk. De praktijk heeft geleerd, aldus de nota, dat de ondernemers in deze bedrijfstak niet in staat zijn om orde op eigen zaken te stellen. De bonden menen daarom, dat er een democratiseringsproces op gang moet komen dat alle facetten van de bedrijfstak omvat. Ter voorbe reiding daarvan zal een studie wijs moet gemengd kunnen gebeu ren en niet worden ondergebracht in allerlei verschillende gebieden. T De gezondheidszorg moet worden Van der Lek wil ook dat de hoofdredacteuren van de Stem en de Limbur- gesocialiseerd, zodat vooral de la-p gere overheden het beleid kunnen ger worden gehoord. In deze kranten stond dat het ging om Van der Lek. Van de resultaten van dit voorlopig getuigenverhoor hangt het af of de bepalen en uitwerken waarbij de - .itgeefster van Elsevier, Bonaventura, aangeklaagd zal worden wegens medewerkers en gebruikers van i onrechtmatige daad of belediging. Zoals bekend heeft oud-wethouder Han Lammers teren het verzoek om een getuigenverhoor ingetrokken. Hij deed dit nadat minister De Gaay Fortman had verklaard dat Elsevier geen poot had op te staan. gezondheidsvoorzieningen grote Amsterdam eergis- zeggenschap krijgen. De tarieven u., VQor foncls_ en particuliere voorzie ningen moeten worden gelijk ge trokken. ADVERTENTIE De Alfetta van AlfaRomeo. I6OO0I'1800cc motor voorin. 5-Versncllingsbak met cJilTcrentiecl achterin. De Dion achlerw ielophanging. Perfektc wcgligging. Kooiconstructie met energie-absorberende /ónes. Topsnelheid boven 175 km/u. Garantie 12 maanden. Alfetta 1,6 -125 pk - 17.990.- Alfettal.S -140pk- 19.790.- AlfettaGT-140 pk-21.490.- VALKENBURG (Z.H.): B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, telefoon 01718-13900/16275

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7