Tuinstadwijk is boos op Verboom Haver en Gort: koeien met gouden hoorns wyk cfewy VRIJDAG 21 MEI 1976 LEIDEN sü Renovatieperikelen op hoorzitting LEIDEN - Op de behoorlijk bezochte hoorzitting van de bejaarde bewoner De Geus stelde PvdA in Tuinstadwijk waren het weer de renovatieperike- dat °P de Kastanjekade eerst een len die de gemoederen het meest verhitten. Gisteravond maaTtoen plaTgepraatztfn^oor kwam wethouder Verboom in het speeltuingebouwtje aan de Welzijnsraad. de wonmgbouw- de Anjelierstraat weer onder een spervuur van veront- vereniging en de architect om toch waardigde en boze buurtbewoners terecht. LEIDEN - Het stadhuisplein bood gisteravond deze aanblik: vergaren voor de bouw van een nieuw clubhuis voor Westerkwartier. Het vroegere clubhuis i straat is afgebrand. De markt bracht ongeveer negenhonderd gulden in het laatje. de bus zou krijgen. Verder bleek de televisie-ontvangst in de schaduw van de Zuiderkerk erg slecht te zijn. Een antenne op de Zuiderkerk zou voetbal-iets" en maatregelen tegen vijfhonderd gulden kosten. We de overlast (stof en lawaai) van de thouder Van Aken: "Altijd doen", naburige constructiewerkplaats: Raadslid Hoppenen "Het wachten "Ik kon mijn verf vergoed krijgen op kabeltelevisie duurt nog heel Het eerste gedeelte van de avond, toen Verboom er nog niet was, werd besteed aan allerhande vra gen en wensen. Men wenste ADVERTENTIE ALLE STIJLEN SLAAPKAMERS" TREFT U BIJ WOONWINKEL Zakennieuws LEIDEN - Gisteren is in de panden Morsstraat 2-6 de Tapijt- en Tiener- specialist geopend. Het is het zesde filiaal van deze zaak die zich bezig houdt met de verkoop van tapijten, tienerkamers, slaapkamers en kas- 'ten. Filiaalhouder is de heer W. B lansjaar. Eind augustus zal er een mode- inloop-winkel worden geopend in de Breestraat, hoek Ketelboeter- steeg. Het is een nieuw filiaal van Foxv Fashions, die al in diverse steden van ons land vestigingen heeft. Foxy Fashions is onderge bracht in het vroegere pand van Mack, dat onderdeel vormt van het C&A-bouwplan in de Breestraat. De verbouwing van het pand is al begonnen. In het voormalige NLC-pand aan de Steenstraat is inmiddels begon nen aan de realisering van een bioscoop: Lido 2. i kreeg een kerstgratificatie, wat schiet ik ermee oj gaat er niet mee weg". Het werd betreurd Rembrandt-scholengemeenschap r de Coebel zou verhuizen. Tes- lang, als het er ooit komt" Het stof Wat dieper ging men in op de ver- t keersproblemen rond Heren- 4 de straat Een winkelier wees nog eens op het memorandum dat ooit over mogelijke oplossingen is opge- selaar zegde toe dat iedereen daar steld. Wethouder Waal hield de nog i verklarende brief c ADVERTENTIE Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wcrdt Ga dan snel even naar Ltba, het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast cp. (Min. leeftijd 16 jaar). fe^iluba Leiden Nieuwe Rijn 35. telefoon 071-140341 Alphen a/d Rijn. Aarhof 67. telefoon 0172Ó-9 46 45 Gouda Laoe Gouwe 12. telefoon 01820-23311 Zoetermeer Croesngkplein 19, telefoon 079-31 1515 boot nog af met de opmerking dat men twee keer met plannen voorde do?T di? Herenstraat is gekomen, en dat beide keren de pogingen gestrand zijn. Hoppener, die als raadslid van de PvdA de belangen moet behar- tigen van Tuinstadwijk, pleitte Verder was deze bewoner bang dat tenslotte toch voor enkele kleine 111 het werk dat hij aan zijn huis had voorzieningen, omdat het anders verricht nog drie jaar zou kunnen duren voor de Herenstraat aan de beurt zou komen. Verder zou voor wat de Lammenschansweg betreft, beke ken worden hoe het oversteken het best beveiligd kan worden. Probleem bij de renovatie is steeds dat sommige bewoners niet willen, maar zich dan onder druk gezet voelen om wel mee te doen met de hele straat, en dat anderen zelf al hun huisje hebben opgeknapt en dat nu "verloren" zien gaan. De al niets 2 renovatie toch weer alles veranderd worden. Over één baan LEIDEN - Met ingang van vol gende week maandag is de zuid elijke rijbaan van de Willem de Zwijgerlaan, tussen Haarlemmer- trekvaart en Marnixstraat, voor alle verkeer afgesloten. Dit in verband met de aanleg van een riool onder de Willem de Zwijgerlaan naar de Gooimeerlaan. Het verkeer zal in twee richtingen over de noordelijke rijbaan worden geleid. Verwacht wordt dat het werk begin augustus klaar is. ADVERTENTIE te doen. "We zijn niet tegen verbetering, maar niet dat je er zes of zeven maanden uit moet". Verboom stelde krachtig dat wie niet wil, ook niet hoeft. Wel zal er over een aantal jaren een wet ko men die bewoners verplicht om aan een renovatie mee te doen, de zoge naamde gedoogplicht. Een andere bewoner had in een aantal jaren zelf zijn huisje opge knapt voor tienduizend gulden. Hij had grote kritiek op de wijze waarop de renovatie werd uitge voerd. "De houten vloeren werden uit de huizen gebroken, die werden verhan deld. Nieuwe w.c.'s die uit de hui zen werden gehaald werden zo doorverkocht. Die mensen hebben daar een hele business aan gehad". De beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zij kant 190,- Dlt model met briljant 265- Met 2 brlijarrfen 340.- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren Desires A-S An|er De Koning der Verlovingsringen v.d. W/:TER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Verboom ried de man aan om zijn huis te laten keuren dooreen archi tect, de woningbouwvereniging en de gemeente om te laten vaststellen of het aan de eisen van deze tijd voldoet of niet. Dan zou hij de voor zieningen die hij in de loop der ja ren heeftyflangebracht kunnen ver kopen aan de woningbouwvereni ging. "Dan wil ik tien jaar gratis LEIDEN - Clubhuis "De Klin ker" aan de Berlagestraat houdt vandaag een open huis. Er is een tentoonstelling van de handenar- beidklubs, de naaiclubs en de foto-hobbyclub. U kunt er van avond van 8 tot 11 uur terecht. WARMOND - De gemeenteraad heeft gisteravond besloten dat een bedrag van 348 gulden beschikbaar wordt gesteld voor de aankoop van een film over Warmond, die on langs door het Historisch Genoot schap Warmelda werd gehuurd en vertoond. De AVO-collecte die jaarlijks wordt gehouden ten bate van de gehandicaptenzorg heeft in War mond f 534,64 opgebracht. Door Tom Maas De Haver- en Gortbuurt ligt ingeklemd tussen het Levendaal en het Plantsoen. "Wijksgewijs" zal een serie Leidse wijken onder de loep genomen worden .en de Haver- en Gortbuurt is de eerste in de reeks. Deze buurt is heel lang een vergeten gebied geweest. Inde loop der tijden zijn er plannen geweest voor grote doorgaande wegen door de buurt, van noord naar zuid en van oost naar west. Daarom liet men de huizen verkrotten: ze zouden toch moeten wijken voor we gen Er zijn nu al veel huisjes verdwenenen veel pandjes die er nog staan worden gebruikt als pakhuis. Een paar jaar geleden kwam de buurt in beweging: er werd een buurtkomitee opgericht dat allerlei aktiviteiten op touw zette. Daarna kwamen er plannen op om de buurt te renoveren. Er werd een projektgroep met bewoners en ambtenaren in het leven geroepen en er werd een rehabiliatieplan gemaakt. Ondertussen is het gebiedje officieel geregistreerd als re- habilitatiegebied met allerhande subsidies van het Rijk kan lang zaam aan begonnen worden met het opknappen van de buurt. Het zal een lange weg worden voordat alle pakhuisjes weer woningen zijn, en alle woningen weer bewoonbaar. Kortgeleden werd er een bestemmingsplan voor de buurt gepresenteerd. Om de krap ge bouwde wijk wat adem te geven zou in de verre toekomst de oneven kant van de Haverstraat afgebroken worden- en plaats maken voor tuinen. "Vroeger was het gezellig. Maar er zijn nu veel oude mensen dood. We hebben hienaltyd in de buurt gewoond, nee nooit ergens anders willen wonen, hier kende je alle mensen. Nu ken ik niet eens de naam van de mensen die daar naast ons wonen. Verderop zitten er een paar illegaal, van die Surina- mers of zo. En studenten. Ach, tegenwoordig is het al lemaal op jezelf hè?" "Die hier illegaal wonen, moe ten eruit, die hebben al een aanzeggihg gehad. In sep tember gaan ze beginnen hebben ze gezegd, het huis hiernaast hebben ze al dicht getimmerd. Ze willen dit huis en hierachter bij elkaar trek ken en hier bij de deur een halletje maken, en een paar kamers. Dat hebben we ver leden op school gezien op een avond, toen hadden ze foto's hoe het ging worden. We wachten maar af wat er gaat gebeuren". (Bejaard echtpaar uit Gortestraat). Hun hekjeswoning is sober maar goed onderhouden. Je komt binnen via het minieme keukentje, iets meer dan een vierkante meter. In de woon kamer staat een tafel met stoelen in het midden, een dressoirtje tegen de muur, een fauteuil. De bedstee wordt gebruikt als kast. Een draaitrap leidt naar het zol dertje waar een ijzeren ledi kant staat en twee rechte stoe len. De muren zijn proper ge wit. In de oude bedstee staan een paar teilen. "Raadt u eens wat we betalen, dat raadt u nooit! Vijf gulden. En dan hoeven we geeneens het water te betalen. Dat zal nenvestgracht. In het begin zijn we langs de deur gegaan om een wijkkomitee te be ginnen. De mensen hier zijn wel erg gesloten, maar als ze je eenmaal kennen, dan kun je zo binnenlopen". 'Met studenten hebben ze in derdaad niet zoveel op. Maar dat hangt er ook vanaf hoe je je opstelt. Je hoeft niet te zeg gen dat je student bent". 'Het komitee is op een gegeven moment doodgebloed, er viel niet veel meer te doen. In het begin organiseerden we van alles voor de kinderen in de buurt. Maar die grote gezin nen zijn er niet zoveel meer. We hebben actie gevoerd om de straten af te sluiten voor doorgaand verkeer, daar zijn toen die palen voor gekomen. Al het verkeer van de consu- markt reed door de straten hier. En we hebben een in ventarisatie gemaakt voor de renovatie. Daar is toen de pro jektgroep voor opgericht". 'Er woonden hier grote gezin nen. Er was een gezin van der tien dat in zo'n klein huisje woonde, zo'n hekjeswoning. Die sliepen allemaalop zolder en beneden hadden ze een kleine kamer. Je begrijpt niet hoe ze dat doen. Er zijn toen gezinnen verhuisd naa de Me- renwyk. Maar het is niet goed om de mensen uit hun buurt te halen, als de mensen niet willen, waarom zou je het dan doen? Ik ken in ieder geval een gezin dat van de Meren- wyk weer hierheen is geko- ik, maar dan heb je kans' op wat meer haast". 'Vier jaar geleden waren er ook al plannen, ze worden steeds gewijzigd. We worden ge woon in de maling genomen". 'Er zijn weinig bijeenkomsten meer geweest met de buurt, ja, want wat moet je ze vertel- len? Wij waren de eersten in Leiden die actie voerden, maar er gebeurt niets, terwijl al die andere wijken, noem maar op, de Kooi, by de Haagweg. het Ververplein, daar wordt hard aan gewerkt. Ze hebben ons koeien met gouden horens beloofd. De mensen durven hun huis niet meer te verven, want, zeggen ze. dadelijk Dakken ze het af'. "We willen wel hier in deze straat blijven wonen. De Bin nenvestgracht is vochtig, daar heeft water gelopen. Die is helemaal veranderd de laatste tyd, daar wonen nu werkende jongeren en stu denten. En daarachter wo nen, ja, hoe noem je dat, daar wonen een paar asociale ge zinnen. Dat is niet prettig als je er tegenover komt te wo- 'Ik kan me wel voorstellen dat de mensen er nu genoeg van krijgen, ze hebben ook zo lang er steeds weer aan moeten werken", (Niet meer actief lid van de projektgroep). 'Ik ben hier in 1971 komen wo nen. Toen was de buurt nog heel anders, er waren toen nog helemaal geen studenten. Sindsdien zijn er veel komen wonen, ja, vooral op de Bin Zitjes buiten bij t dadelyk wel duurder worden ja. Hoe dat moet, nou dat moeten we maar zien, we merken het wel. We weten het niet, we trekken nog steeds van Drees". "By die verbouwing moeten we wel weg ja, als we maar in de buurt blijven. Het zijn goede huizen. Alleen de huizen aan de Binnenvestgracht zijn vochtig; dat komt, daar is vroeger water geweest. De timmerman die hier om de hoek woont heeft voor z'n ei gen een raam gemaakt in de muur; hij zei, hij sloeg zijn handen er op kapot, zo stevig zyn deze huizen, terwijl je bij die nieuwe huizen er maar tegenaan hoeft te duwen en ze vallen om. Het zijn goede hui zen, en als er wat is komen ze het onmiddellijk repareren "Op zolder wilden we nieuw zeil leggen, maar daar wachten we nou maar mee met die verbouwing". "Sinds 1937 zijn er tweehon derd woningen gesloopt. Al die jaren hebben ze de buurt laten verpauperen. Waar het postkantoor staat, en daar achter, stonden allemaal hui zen. Vier jaar geleden zijn we toen begonnen met een actie, wij waren de eersten in Lei den die actie voerden". Ondanks zyn 74 jaar is hij nog volop actief en strijdlustig. Hij werd zelf achter de Haar lemmerstraat geboren, maar zijn vrouw woont van kinds been af in de Haver- en Gort- buurt. Ze'willen voor geen geld uit de buurt weg. Omdat het trappenlopen wat be zwaarlijk wordt, hopen ze op een benedenverdieping van een nieuwe woning. "Bij de stemming over de reno vatie van de Haver en Gort was Kret de enige die tegen was. Nadien hebben we wel twintig vergaderingen gehad met de projektgroep. Eerst kwamen nog de kopstukken, de hoge ambtenaren, nu zijn we met een korporaal^je afge scheept. Die moet alles schoonpraten. We worden knap in slaap gesust. Ik heb wel gedreigd met een stukje in de krant. Maar dat wilden ze niet, daar zijn ze huiverig voor, dat moeten ze niet. Daar zijn ze huiverig voor, dat weet

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3