Communisten in Italië-F rankri jk houden lijn vast tS&SSï** PANORAMA 0/ Pandbrief biljetten Toch leenbij stand woonwagenbewoner voor Bos Turkije zoekt stap - voor-stap-oplossing met Griekenland Andriessert wil meer bezuinigen Roolvink: Betrek de ondernemingsraad bij benoeming directeur lOexe Veilig beleggen in de waardestukken van de lOWestland Utrecht VRIJDAG 21 MEI 1976 OOST-BERLIJN (Reuter) - De Franse en de Italiaanse communistische partijen hebben opnieuw uiting gegeven aan hun vastbeslotenheid een eigen weg naar het socia lisme te gaan. Dit blijkt uit de toespraken van de respectieve woordvoer ders op het negende congres van de Oostduitse communis tische partij. Het congres is in de eerste twee dagen een forum geweest voor partijen die loyaal zijn aan het Kremlin het Russische model te prijzen als waardevol voor alle andere. Haar man was baggi eren ROERMOND (ANP) - Een mevrouw uit Roermond was 23 september vorig jaar bij de sociale dienst van de ge meente komen vertellen, dat haar man haar en haar kind had verlaten. Zij had geen geld om van te leven en kreeg dus een bijstandsuitkering. Thans is de gemeente er ach ter gekomen, dat de man vrouw en kind helemaal niet had verlaten, maar als matroos werkt op een baggermachine in Den Haag en hooguit onge regeld thuis komt. Omdat de vrouw inmiddels ten onrechte f7.000 aan bij standsuitkering had ontvan gen, kreeg zij van de politie een proces-vei baal wegens valsheid in geschrifte. MUNCHEN - Geen zee te hoog en geen stunt te dol voor Rudi Car- rell (midden met rug naar de camera), die wereldkampioen Mohammed Ali in zijn Duitse televisieshow laat boksen tegen een struise Beierse huisvrouw. Met natuurlijk als "komische" noot, dat de wereldkampioen neer gaat. De Italiaanse woordvoerder Tullio Vecchietti, vertegenwoordiger van de grootste communistische partij in het Westen, zei dat internationale solidariteit "gebaseerd moet zijn op de volledige en onvoorwaardelijke erkenning en eerbiediging van de onafhankelijkheid van elk land, elke progressieve beweging en elke communistische en arbeiderspar tij". De Italiaanse partij heeft zich door dit concept laten leiden bij het uit werken van haar strategische en tactische opstelling in volledige onafhankelijkheid. "Wij zijn van plan voort te gaan langs een weg naar het socialisme die volledig past bij de bijzondere kenmerken van de historische, sociale en poli tieke ontwikkeling van ons land". De Italiaanse partij wil een beroep doen op de actieve steun van an dere partijen, "zodat de arbeider sklasse haar historische functie kan en moet uitvoeren in een pluralis tisch en democratisch systeem", aldus de woordvoerder. Anders dan Vecchietti en de afge vaardigden van Roemenië en Joe goslavië, brtoonde de Franse dele gatieleider Paul Laurent de steun van zijn partij aan het principe van het "proletarisch internationalis me". Laurent zei dat dit een "ele ment van voorrang is in de strijd van de Franse communisten. De meningsverschillen die tussen communistische partijen bestaan moeten in geen geval een belem mering vormen voor gezamenlijk acties tegen het imperialisme en voor gezamenlijke doeleinden" zei Laurent. Andere partijen buiten de in vloedssfeer van Moskou hebben de nadruk die de laatste tijd in hoofd steden van het Oostblok is gelegd op "proletarisch internationalis me" geïnterpreteerd als een verwijt tegen hun streven naar een "natio nale weg" die tot het communisme leidt. Maar Laurent maakte duide lijk dat de koers die de Franse partij vaart bepaald wordt door de "bij zondere omstandigheden" van het land. "Het zal een socialisme zijn in Franse kleuren", zo voegde hij eraan toe. ZAND VOORT - De groei in de overheidsuitgaven dient in de komende jaren niet tot één procent per jaar beperkt te blijven, zoals minister Dui- senberg van Financiën heeft voorgesteld, maar tot 0.7 pro cent per jaar. De fractieleider yafi de KVP in de Tweede Kamer, Andries- sen, heeft dat gisteren in Zandvoort gezegd op de jaar vergadering van de Horecaf, de Nederlandse bond van werkgevers in de horeca- sector. Een volledige stop op de groei van de overheidsuitgaven, zoals de WD die wil, noemde Andriessen op korte termijn onhaalbaar. Volgens de KVP- fractievoorzitter is die 0.7 pro cent van wezenlijk belang om de werkloosheid in ons land terug te dringen tot ver bene den de 200.000. Andriessen zei gisteren in Zandvoort goen tegenstander te zijn van de Vermogens Aanwas Deling (VAD), maar wel bezwaar te hebben tegen het onderbrengen van het grootste deel van de op brengst in een door de vak bonden beheerst fonds. Hij meende dat uit een oog punt van spreiding van macht een groter deël ten goede moet komen aan de individuele werknemer. GS veroordelen standpunt B en W leiden DEN HAAG/LEIDEN - De beslissing van het Leids college van B en W, om het bezit van een legale staanplaats als voorwaarde te stellen voor de leenbijstand, ten behoeve van de aanschaffing van een nieuwe woonwagen, is vernie tigd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Collegium Musicum LEIDEN - Het Leidsc Studenten koor en orkest Collegium Musicum geeft vanavond in de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerk- grachteen concert dat om 20.15 uur begint. In de beroepsprocedure van woonwagenbewoner J. Bos tegen B en W heeft GS beslist dat toch aan J. Bos bijstand verleend moet wor den voor de aanschaf van een nieuwe woonwagen, wat betekent dat een eerder besluit van B en W veroordeeld wordt. B en W hadden gesteld dat J. Bos niet in bezit was van een legale staanplaats en daarom niet in aanmerking kon komen voor leenbijstand. In januari en februari van dit jaar heeft een achttal woonwagens zes weken lang het Stadhuisplein be zet, waarbij een van de eisen was dat de leenbijstand ontkoppeld zou worden van het bezit van een legale staanplaats. Het gemeentebestuur was van mening dat de situatie op het overvolle woonwagenkamp langs de Haarlemmertrekvaart zou verslechteren, als er nieuwe grotere wagens bij zouden komen van zo genaamde overbezetters, woonwa genbewoners zonder een officiële staanplaats op het kamp. De woonwagenbewoners meenden dat op die manier over hun hoofden heen de strijd tussen de regio- gemeenten, wie er nieuwe staan plaatsen zou moeten aanleggen, werd uitgevochten. Zij eisten noodvoorzieningen en uitbreiding van het aantal staanplaatsen in de regio. Ondertussen zouden ook de overbezetters, de bewoners zonder legale staanplaats dus, in staat moe ten worden gesteld om met een leenbijstand nieuwe wagens aan te schaffen in plaats van hun oude, af gekeurde en vaak te kleine woon wagens. In zijn beroep bij GS wees J. Bos erop, dat het in strijd is met de Bij standswet om aan de bijstand voorwaarden te verbinden, die niet door de aanvrager kunnen worden vervuld, en afhankelijk zijn van de spoed waarmee, en de manier waarop de overheid staanplaatsen inricht voor woonwagenbewoners. De gemeente stelde daar tegenover dat het verlenen van bijstand niet mag leiden tot situaties die in strijd zijn met de wet: gewezen werd in dat verband op de brandveiligheid die door de overbezetting in het ge drang zou komen. Verder zou een nieuwe wagen toch geen voldoende huisvesting bieden, omdat deze verstoken zou zijn van water, gas en electriciteit. Toen indertijd J. Bos een aanvraag voor leenbijstand deed. heeft de Commissie bijstandsverlening van het ministerie van CRM positief geadviseerd. B en W besloten ech ter dat de leenbijstand pas zou worden verleend als J. Bos in het bezit zou zijn van een officiële staanplaats. Tegen dit besluit van B en W ging J. Bos in beroep bij de commissie voor bezwaarschriften van de gemeenteraad, die van oor deel was dat het bezwaarschrift ge grond was. Tegen dit advies in, ver klaarden B en W het bezwaarschrift ongegrond. Tezelfdertijd ver klaarde staatssecretaris Meijer van CRM dat Leiden naar zijn mening de leenbijstand niet zou mogen NOORDWIJK - "Het ligt in de lijn der verwachting dat bij de benoe ming van een of meer derecteuren de ondernemingsraa op gepaste wijze wordt betrokken, hoewel de wetgever tezake geen speciale be voegdheden voor de onderne mingsraad heeft gevreeerd. Het gaat te ver hier een algemene ge dragslijn voor uit te stippelen". Dit heeft het Tweede Kamerlid B Roolvink (ARP) gisteravond in Noordwijk gezegd tijdens een bij eenkomst over "macht in en ron dom organisaties'. In hoeverre de ondernemingsraad betrokken wordt bij directiebe noemingen zal volgens de oud minister 'vooral afhankelyk zijn van het gehalte van het overleg, de gegroeide verhoudingen. Duidelijk is echter wel, dat het denken en Leids koppelen aan het bezit van een offi ciële staanplaats. Wethouder Oos terman stelde dat Leiden tot de Kroon toe in beroep zou gaan als dat nodig was, om een definitieve uitspraak te verkrijgen. Na het afwijzende besluit van B en W stelde woonwagenbewoner Bos een beroep in bij GS. Dit college heeft nu de beslissing van B en W van Leiden veroordeeld. In de uit spraak, wordt gesteld dat de nood zaak van de gevraagde voorziening, een nieuwe wagen, niet is bestre den door B en W. De voorwaarde die B en W bij de bijstand stelden, het bezit van een officiële staan plaats, noemen Gedeputeerde Sta ten een voorwaarde die zich niet verdraagt met de Algemene Bij standswet; met name met artikel 3, lid 2, waarin staat dat alleen voor waarden mogen worden gesteld die doel en aard van de bijstand betref fen. Er wordt geen verdere inter pretatie of uitleg van dit artikel ge geven. Als wethouder Oosterman bij zijn eerdere verklaring blijft, zal de gemeente nu in beroep gaan bij de Kroon. Men is zich ten stadhuize daar nog over aan het beraden. ANKARA (AP) - De Turkse pre mier Suleyman Demirel heeft in een brief aan zijn Griekse ambtge noot Constantijn Caramanlis voor gesteld het Turks-Griekse conflict door een "praktische stap voor stap" benadering op te lossen, al dus is gisteren door de Turkse rege ring in Ankara bekend gemaakt. De brief is volgens de verklaring maandag verzonden. In de brief zegt Demirel het voor stel van Caramanlis een bilateraal niet-aanvalsverdrag te sluiten, niet geheel te verwerpen. Hij stelt echter voor door de stap- voor-stap-benadering een oplos sing te vinden voor de problemen. Dit om de sfeer van wantrouwen tussen de twee landen weg te ne men, de betrekkingen tussen de beide landen te normaliseren en het tijdperk van vriendschap en nauwe samenwerking bij wederzijdse aangelegenheden te herstellen. Volgens Demirel zou het nuttig zijn "al onze problemen in een con structieve en toegewijde sfeer te bespreken, met de bedoeling defi nitieve besluiten te nemen en een programma en protocol op te stel len waarin deze zaken geregeld worden". Als eerste stap stelt hij voor een voorbereidende conferentie tussen de ministers van Buitenlandse Za ken van beide landen tijdens de bij eenkomst van de NAVO- ministerraad in Oslo. In Zutphen is op 84-jarige leeftijd ds. G. A. Barger overleden, die eind vorig jaar behoorde tot de gegijzel den na de treinkaping in Wijster. Vandaag heeft in besloten kring de crematie plaats gehad. Ds. Barger, die sinds 1957 emeritaat genoot, was predikant in Neerbosch, Heemstede, Zeist en Edam. De Utrechtse ethicus prof. dr. J. de Graaf heeft gisteren wegens emeritaat afscheid genomen als hoogleraar aan de theologische en centrale interfaculteit. Hij kreeg een feestbundel met als titel "Kerk en Vrede". Geruime tijd is prof. De Graaf voorzitter van de vredesbe weging "Kerk en Vrede" geweest. "Kerkbalans 1976" heeft in de rk kerkprovincie Nederland 12 pro cent meer opgeleverd dan de vorige actie, die een toeneming van 7 pro cent liet zien. Beroepingswerk - Herv. Kerk: beroepen te Sneek en IJsbrechtum J. de Gier Oosterend (Texel), te Koog aan de Zaan - Zaandijk A. Polhuis Zunderdorp, te Groningen H. G. Oostinga Lisse. Geref. Ker ken: aangenomen naar Rotterdam-Centrum kandidaat C. Schakel Amsterdam. Baptisten Gemeenten: beroepen en aange nomen naar IJ muiden A. H. Agte- reek Rijnsburg. Overleden: H. C. Voorneveld (69) te Gouda, was ge ref. predikant in Zuilichem, Haam stede, Pernis en Lekkerkerk; G. J. Derksen (73), was herv. predikant in Oudelande, Groede en Utrecht. De Westduitse rk prelaat kardi naal Julius Dópfner heeft gisteren gezegd, dat zijn kerk zal blijven strijden tegen de wetgeving die het verbod op abortus versoepelt en echtscheidingsprocedures verge makkelijkt. ADVERTENTIE vieeW. PORTLAND - Jimmy Carter spreekt tijdens zijn verkiezings campagne in Portland verscho len achter een luidspreker de ar beiders van een scheepswerf toe. Hij wees de arbeiders erop dat Amerika een sterke koopvaardij nodig heeft. Als u meteen abonnee wilt worden (f 16,25 per kwartaal, 13 nummers), bel dan 023-342382 (óok na kantooruren en in het weekend). Handballen met rechtspositie" DEN BOSCH - "Onze vereniging zal zich altijd loyaal opstellen ten op zichte van de defensie-organisatie. Wij hebben het volste vertrouwen in de militaire leiding van de krijgsmachtdelen, maar de houding van de poli tieke leiding vervult ons met grote zorg. We hebben begrip voor de moei lijke financiële positie van het land, maar handballen met de rechtspositie van het militaire personeel vinden wij onaanvaardbaar" Dit heeft majoor H A. Couzy, voorzitter van de Vereniging van Officieren van de Koninklijke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht (VOKL), betoogd op de algemene vergadering van zijn vereniging in Den Bosch, die woensdag is gehouden, maar waarover eerst gisteren medede lingen zijn gedaan. Hij releveerde, dat de aangekondigde bezuinigings plannen - enkele miljarden guldens - veel onrust binnen de krijgsmacht veroorzaken. "Men hoeft nauwelijks militair deskundige te zijn om te begrijpen dat het personeel kennelijk het kind van de rekening moet worden. Dit alles bevordert de gemoedsrust en de motivatie van het vrijwillig dienend per soneel niet", zo zei hij. handelen vanuit een klassestand punt de moderne onderneming on bestuurbaar maakt. Het denken vanuit een bepaald klassestand punt is niet iets dat alleen bij werk nemers voorkomt. Klassestrijd kan ook door ondernemers worden be dreven, door zoveel mogelijk het werknemerselement uit te sluiten en zonder voldoende informatie te verschaffen zelf te beslissen". Op grond van zijn eigen ervaringen als 'arbeiderscommissaris' zei Roolvink, dat 'geen enkele com missaris aan een vennootschap meer wordt benoemd dan na volle dige raadpleging van de onderne mingsraad en de commissie van aandeelhouders. Ook een herbe noeming is geen formaliteit zonder meer. In elk geval heeft de O.R. het recht om bezwaar te maken tegen een herbenoeming". ADVERTENTIE Hypotheekbank nv In coupures van 1 000 - of 10 000- Aan toonder. Looptijd 5 iaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar. Leiden. Botermarkt 28. opklimmend van 57;°0 na twee Hoek 't Gangetje 071-132645 ,aar ,o! 8'° na v,,f ,aar Vol9ens samengestelde interest Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen en belastingen en onze kantoren

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19