FELICI WAS EEN ZWUGER Jongeren hebben hun leeftijd mee Stuart Keen beleeft Britse film intens G1SSEI1SB2F Maatschappijkritiek in "Les Valseuses" "Vijanden" ontmoeten elkaar bij de lunch VRIJDAG 21 MEI 1976 Op zondag 23 en zondag 30 mei besteedt de IKON-radio een kwar tier aan de kerkzang- en muziekdag die in maart in Zoeterwoade is ge houden, beide keren van kwart over 6 tot half 7 in een programma van de cantor-organist Willem Vo gel. Retraite Vrijdagavond 4 juni om half 9 wordt in de hervormde kerk in Zoe ter wou de een pinkster-retraite geopend die duurt tot zondag 6 juni 's middags 3 uur. In een stencil over deze retraite staat, dat het de opzet is, enige dagen gelegenheid te heb ben elkaar te ontmoeten, op adem te komen en van gedachten te wis selen. De vaste elementen zijn de getydediensten, 's morgens om half 8,'s middagsom 12 uur en's avonds om half 8. Centraal staat het verhaal van Ruth. Op vrijdagavond na de opening wordt een inleiding op dit oud testamentische verhaal gegeven, zodat de deelnemers er zaterdag morgen over kunnen praten. De kinderen zullen een spel over Ruth voorbereiden, dat ze zondag na de dienst kunnen spelen op het gras veld. Waarschijnlijk zullen ook bui tenlandse gasten in deze pinkster- dienst komen. Koperblazers bege leiden mede de zang. Na afloop zal Jan Filius, publicist te Rotterdam, over zijn belevenissen in Indonesië en Afrika vertellen. Voor de retraite-deelnemers is in Zoeter- woude logeerruimte beschikbaar. Wie een tent heeft, wordt echter ge vraagd, die in ieder geval mee te brengen. Het contactadres voor deze retraite is: Watertje 35 Zoeterwoude, tele foon 01715-1292. Stiltecentrum Deze maand is het een jaar gele den, dat in het Utrechtse winkelcen trum Hoog-Catharijne een stilte centrum en een kapel van de (rk) stichting Kerkcentrum werden geopend. Uit een verslag over de eerste negen maanden blijkt, dat zuster Virginie 109 gesprekken voerde over godsdienstige proble men, 80 over persoonlijke moei lijkheden, 4 over financiële zaken, 64 met mensen die psychisch in de knoop zaten, 2 over drugs, 15 over huwelijksaangelegenheden, 25 over de verhouding ouderskinde- ren, 12 over arbeidsongeschiktheid en 73 over werkloosheid. Zij waren niet de enige bezoekers. In januari van dit jaar bijvoorbeeld deden gemiddeld 40 mensen per dag het centrum aan. In de week wordt da gelijks in de kapel een middagpau- zedienst gehouden, met deelne ming van verschillende kerken. De diplomatieke vertegen woordiger van paus in ons land, de Italiaanse prelaat mgr. An- gelo Felici, gaat ons land dus binnenkort verlaten. Hij is be noemd tot nuntius in Lissabon. Dit betekent voor hem een be vordering, want hij is in ons land pro-nuntius, te vergelijken met een gezant, hetgeen een la- gere rang is dan d ie van nuntius, welke rang gelijk is te stellen met die van ambassadeur. Een kleine lOjaar is de donkere, stuurse en norse monseigneur in ons midden geweest, ook al hebben wij er buiten een paar spectaculaire gevallen weinig of niets van gemerkt. Dat paste ook helemaal in zijn straatje: onopvallend en nietszeggend. Hij kan naar mijn mening dan ook niet beter worden gekwali ficeerd dan met "Angelo de Zwijger". Nooit zei hij meer dan een paar nietszeggende vorme lijkheden. Wij hebben hem le ren "kennen" als een uiterst ge reserveerd, bescheiden maar vooral zeer diplomatiek diplo maat. Een pro-nuntius, die an ders dan zijn voorgangers- Beltrami en Giobbe, nooit eens merkbaar vriendelijk was. Ie mand, die zich de afgelopen ja ren heeft zitten verbijten over alles wat zich in het RK Neder land voordeed. Als bekwaam en geschoold Va ticaans diplomaat - hij was vóór zijn benoeming in ons land 20 jaar in het Vaticaan op hoge k- Angelo de Zwijger posten werkzaam - deed hij er het zwijgen toe. Alleen, hij zweeg altijd. Hij uitte zich al leen in uitvoerige rapporten aan Rome. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat hij in 1967, toen hij zijn werkzaamheden aanvatte, blanco begon. Hij ging niet af op de roddel over het Nederlands katholicisme in de Italiaanse pers. Hij wilde zich een eigen indruk vormen. Hij was in het begin erg positief en wilde zelfs Nederlands leren. Daar kwam hij echter gauw van terug. Hy ging alras zijn infor maties in minder brede en vrij wel uitsluitend conservatieve kring inwinnen en verloor daarmee het contact zowel met de bisschoppen als met pries ters en gelovigen. Niet alleen voor ingewijden was het bekend, dat hij het in genen dele eens was met de besluiten, die tijdens het Pastoraal Conci lie in Noordwijkerhout door de bisschoppen en afgevaardigden werden genomen. Bij de ope ning van de vierde zitting, toen de celibaatskwestie op de agenda stond, kwam hij zelfs gewoon niet opdagen en bracht daarmee kardinaal Alfrink in grote vergelegenheid. Aan de relatie tussen beiden was overigens niet zoveel meer te bederven. Een Nederlandse kardinaal, die met behoud van eigen verantwoordelijkheid poogdij de moderne katholiek een stuk medeverantwoorde lijkheid voor het katholieke ge beuren te laten dragen, tegen over een Italiaans prelaat, die alle Vaticaanse richtlijnen nauwgezet opvolgde en van geen inspraak wilde weten. Menig misverstand ontstond, omdat beider visies totaal tegenstrijdig waren. Zijn advie zen aan de paus weken behoor lijk af van die van kardinaal Al frink. Het is zelfs zo hoog gelo pen, dat kardinaal Alfrink de paus heeft verzocht mgr. Felici naar Rome terug te roepen, zonder enig succes overigens. Ter verdediging van de ons ver latende mgr. Felici zij gezegd dat hij misschien wel in de moeilijkste periode, die het Ne derlands katholicisme heeft doorgemaakt, als gezant in Ne derland werkzaam is geweest. Hij kon het niet meer bijhouden en haakte af. Hij is dermate hiërarchisch ingesteld, dat hij zich bijvoorbeeld verbaasde over de gepoogde inspraak van de leken bij de laatste twee bis schopsbenoemingen. Hij ver zette zich met alles wat in hem was zowel tegen het advies van de kapittels als dat van de bis schoppen. En hij won beide ke ren. Dankzij zijn adviezen zijn mgr. Simonis en mgr. Gijsen benoemd. Het is een overbekend feit dat hij mgr. Simonis op de aartsbis schoppelijke zetel van Utrecht wilde hebben. Dat ging "Rome" kennelijk te ver, vandaar de be noeming uit eigen gelederen in ■de persoon van kardinaal Wil- lebrands. Maar is het erg oryuist om te veronderstellen, dat de paus heeft gewacht met hem over te plaatsen totdat de op volging van de kardinaal Al frink geregeld was? Theo Kroon Bisschop Bluyssen over jeugd en kerk (Van onze redactie geestelijk leven) DEN BOSCH-Als mgr. J. Bluyssen, de bisschop van Den Bosch, jong was en hij zou stilstaan bij de onvruchtbare ruzies van kerkmensen over de kerk, bij de hare kritiek van kerkelijke mensen op de kerk, bij alle negatieve schilderingen van toestanden in die kerk, bij het levensvreemde optreden van mensen van de kerk en bij de oude, versleten taal die dikwijls vanuit de kerk klinkt, dan zou hij minstens grote moeite hebben met desondanks te ontdekken, dat je zonder de kerk het spoor van Jezus moeilijk - eigenlijk niet - kunt volgen. De bisschop kwam daar in een toe spraak voor rk gelovigen in Berg en Dal rond voor uit. Als de jeugd, zo vindt hij, in de kerk Jezus Christus niet terugvindt, moet dat betekenen dat wij samen niet goed genoeg door Jezus zijn geraakt om zijn blijde boodschap herkenbaar te maken. En dat is toch de grote opdracht van de kerk. Voor mgr. Bluyssen staan geloven en jeugd allerminst tegenover el kaar. Jezus was vrij jong, in het be gin van de dertig. Hij was direct en origineel en ook zeer open. Wat Hij verkondigde, was een jeugdig ge loof. Kernwoorden Waarin gelooft iemand? Toch in vernieuwing en verfrissing, in ge luk en goedheid, bevrijding en heelmaking, een nieuw élan, ware vrede en echte liefde. Je gelooft in mensen die daarvan bezielende te kenen in hun leven geven. Christe lijk geloven is geloven in Jezus Christus en in wat Hij openlegde. "Nieuw" en "vernieuwing" zijn kernwoorden van het christelijk ge loof. De blijde boodschap is vooral daarom een blijde boodschap om dat Jezus duidelijk maakt dat de grote menselijke idealen Gods idealen zijn, en dat zózeer dat Hij zich aanbiedt om op alle mogelijke manieren aan de realisering ervan mee te werken. Bisschop Bluyssen ziet niet in, waarom jongeren niet zouden ge loven. Zij hebben in ieder geval hun leeftijd mee. Is men op jongere leeftijd niet bijzonder ontvanke lijk voor niet-materiéle leven swaarden en de eigenlijke leven sidealen, voor alles wat er nog niet is maar wel zou moeten zijn, voor wat beter is dan wat wij feitelijk waarnemen? Het verheugt mgr. Bluyssen dat zo veel jongeren in Jezus een werke lijk houvast en een echt ideaal ken nen. Maar het is tegelijk voor hem een zorg, hoe zij de kans krijgen, de echte, volle Jezus te ontdekken, niet de Jezus die zij zich modelleren naar eigen idee en smaak. Als jongeren dat niet lukt, is dat, zo meent hij, niet zonder meer hun fout. Al te gemakkelijk wordt jon geren verweten dat zij anders zijn en anders denken, dat zij in vele op zichten een eigenzinnige en on juiste koers varen. Bisschop Bluyssen voert vijf ar gumenten aan om dat recht te zet ten. het hun recht Ten tweede is het hun opdracht de koers van de vorige generatie te corrigeren waar dat nodig is. Ten derde zou het best weieens kunnen zijn dat ouderen zeer eige naardige eenzijdigheden koeste- Ten vierde zouden ouderen zich moeten afvragen, of jongeren wel zo sterk van ouderen afwijken als zij denken. Dat het kerkbezoek tot bijna de helft is teruggelopen, kan niet alleen aan jongeren geweten worden. Dat de kerkelijke betrok kenheid onder jongeren in het al gemeen sterk verminderd is, roept de vraag op naar de geloofwaardig heid van het geloof van vorige ge neraties. En ten vijfde moet de vraag gesteld worden, in hoeverre de kerk vol doende luistert naar en inhaakt op vragen van de jeugd van nu. Volgens mgr. Bluyssen geloven vele jongeren. Of zijn geneigd en bereid te geloven in Jezus Christus, maar niet in de kerk. Op de vraag waar dat dan aan ligt, is hij geneigd te antwoorden: niet al lereerst aan de jongeren, maar aan ons samen, omdat wij niet echt in de kerk geloven. Het gaat erom dat wij, jong en oüd samen, de beslis sende waarde van Jezus boodschap ontdekken, dat wij elkaar helpen te geloven in wat Hij verkondigde in woorden daad, en elkaar stimule ren tot hoop, tegen alles in. Jongeren willen geloven in vrede, gerechtigheid en liefde. Als kerk zouden wij moeten laten zien, dat Jezus dit ideaal niet alleen verkon digde maar tegelijk realiseerbaar maakte, want God doet mee. Bisschop Bluyssen vindt, dat jon geren jong moeten blijven en oude ren jong moeten worden. Jezus boodschap is in de kern een bood schap van vernieuwing. FILM Met een busje vol films en filmap paratuur trekt Suart Keen samen met zijn zoon door Nederland. Zeer Brits ook in zijn werksituatie, want zijn specialiteit is lezingen houden over de Engelse film. Van het ont staan tachtig jaar geleden tot zo on geveer nu toe behoefje hem maar de helft van een halve vraag over de Britse film te stellen en men wordt spoedig deelgenoot in zyn enthou siasme. Voor een voordracht "Film in Britain" kwam hij uit Devons hire met zijn busje de Noordzee zijn grote draai kreeg met de in trede van het geluid, de producent dus een Hongaar was, de camera man van Frans origine en de deko- rontwerper in Rusland geboren. Maar Alexander Korda was een groot artiest. Hij maakte een om weg via Hollywood. Hij was extra- vangant en wist iemand te overtui gen. Zo werd de Denhamstudio ge bouwd. Korda was van "een grote continentale charme" zegt Keen. Een uitspraak, die bij Engelsen zo wel lof als geringschatting kan be tekenen. Met "Rembrandt" maakte Korda een zeer persoonlijke film. Zyn financiers voorspelden hem er Dickens De reizende Engelse filmverteller is echter van een ding zeker, de En gelsen hadden Dickens de meester-verteller en die heeft vaak geholpen excellente films te ma ken. Dat bleek een sterk element bij alle buitenlandse inmenging van voor de oorlog toen de eerste En gelse geluidsfilm nota bene in Hol lywood werd gedraaid ("Journey's end") en vele andere Bntse werken in de Berlynse UFA-studio's tot stand kwamen. De synthese, die in en kort na de oorlog tot een hoogtepunt in de Britse cinematografie uitgroeide, werd gelegd in de ontwikkeling van het realisme, dat de documentaire school van Paul Rotha, John Greerson en Harry Watt bewerk stelligden met het talent van de im port. Daar kwamen mannen aan te pas als Michael Blacon, die Stuart Keen, zeer na aan het hart ligt, en Arthur Rank de zondagsschoolon derwijzer, die bij gebrek aan by- belse films djp zelf maar ging ma ken. En ook nog andere. Het is bijna onverklaarbaar hoe de Engelse film zo diep is gezonken na de glorie van een kwart eeuw gele den. De mannen, die toen de nieuwe golf vormden zowel als de generatie daarvoor maken nu on gesigneerde reclamefilmpjes, waar ook veel vakmanschap voor nodig is. Ondanks dat Engeland dit jaar 'voor het eerst sinds lang zelfs niet een film in Cannes heeft, zijn de studio's toch tot het eind van het jaar volgeboekt. Met het verdwij nen van Ealing kwam de hele En gelse film op de tocht te staan. De scherpe terugval van het aantal bioscopen van 4500 tot 1400, moei lijke- vakbondseisen, er is geen kli maat voor een simpele wederge boorte. Een fonds, dat filminveste ringen steunt op grond van een speciale zondagsheffing lij kt vooral Amerikanen te bekoren. En dan vertelt Keen hoe William Holden ook voor "The bridge on the river K wai" met een vies gezicht een tien procents-aandeel bedong en kreeg. Om er voor zijn leven mee onder de pannen te zijn. Hij kon het niet eens allemaal geïnvesteerd krijgen. De filmmaatschappij moet het hem in partjes per jaar betalen. Wonderlijkerwijs verdwenen En- gelands grootste zonen in de speel film naar het buitenland: Chaplin en Hitchcock. Dat is pech hebben. Stuart Keen Blijvers STUDIO - "Love and death", het zo langzamerhand wel be kende lachwerk van Woody Al len. LIDO - "One flew over the cuc koo's nest", een van de beste films van de laatste jaren. Jack Nicholson speelt een uitmun tende rol van een man, die simu leert psychisch gestoord te zijn. CAMERA - "La béte", een schokkende, vrij erotische film van Pool Borowzyck. Terug in Leiden. REX - "Dracula", griezel en sex. Kindermatinee CAMERA - "Laurel en Hardy bij de luchtbescherming". REX - "Sneeuwwitje en de ze ven dwergen". Nachtfilms Goede films in an dere steden "La dernière femme" van Marco Ferreri met Gerard De- pardieu, en Ornella Muti, Rem- brandtpleintheater, Amster dam en Calypso 1, Rotterdam. "Roma" van Federico Fellini, Cineac, Amsterdam. "Mutter Küsters fahrt sum Himmel" van Rainer Werner Fassbinder, Studio K, Amster dam. "La dolce vita" van Federico Fellini met Marcello Ma- stroianni en Anita Ekberg, Ci nerama, Rotterdam. "L'important c'est d'aimer" met Romy Schneider onder re gie van Andrzej Zulawski, Lu- mière, the Movies, Rotterdam. HAAGSE BIOSCO PEN Apollo 1: "Karate tijgering", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. APOLLO 2: "Smokkelschip Lucky Lady", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur. 14 jaar. ASTA: "Vlucht, vogelvrije, vlucht.", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. BIJOU: "De Eend en de CA DILLAC". DAG. 2.00, 7.30 EN 9.45 UUR. ZO. OOK 4.15 UUR. AL. CALYPSO: "De laatste vrouw", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 18 CAMERA: "East of Eden", dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. CINEAC: "Black Emmanuel- le". dag. 7.00 en 9.30 uur. 18 uur. CORSO: "One flew over the cuckoo's nest", dag, 2.15,6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30. 18 jaar. DU MIDI: "De langste dag", dag. 8.15 uur. 14 jaar. EURO:"Patton", dag. 1.30 en 7.45 uur, za. en zo. 3.45 en 7.45 uur. AL. FLORA: "De fyne kneepjes van 't sexleven", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. METROPOLE: "3 dagen van de Condor", dag. 2.00, 7.00-en 9.30 uur. 18 jaar. ODEON 1: "De premiejager", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. ODEON 2: "De blonde val strik", dag. 2.00,6.45 en 9.15 uur, zo ook 4.30 uur. 14 jaar. ODEON 3: "Paniek in het Grand Restaurant", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. ODEON,THE MOVIES: "A woman under the influence", dag. 1.30 en 8.00 uur. 18 jaar. OLYMPLA: "De kanonnen van Navarone", dag. 2.00 en 8.00 uur 14 jaar. PASSAGE: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.30,6.45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. REX: "De dood van een spion", dag. 11.30,1.45,4.00,7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. ROYAL '70: "De porno killer", do., za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur, di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: "De wreker van Shao-Lin", do t/m zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, ma. en woe. 2.15 en 8.00 uur, di. 2.15 en 8.30 uur. 18 jaar. STUDIO: "Heerlyk snoep goed", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 STUDIOÏOOO: "The man who would be king", dag. 8.00 uur, do., vr., ma., en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: "Pas si méchant que ca", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Les Valseuses; hoofdrollen: Gé- rard Depardieu, Patrick Dewaere, Miou-Miou; regie: Bertrand Blier; theater: Trianon; leeftijd: 18 jaar. De Amsterdamse psychiater Henk Jurriaans heeft een op zijn zachtst gezegd nogal omstreden theorie over het leven dat hy zijn patiënten voorhoudt. In het kort gezegd komt BOKSER NIET BESTAND TEGEN KARATE Titel: „De Chinese bokser"; hoofd rollen: Wang Yu, Lo Lieh en Wang Ping; theater: Luxor; 18 jaar. Een wraakzuchtige mijnheer, die tien jaar geleden door een Chinese bokser is verdreven, heeft in die tijd niet stil gezeten. Hy heeft karate ge leerd en hoe! Wanneer hij terugkomt om zijn gram te halen, heb je de poppen na tuurlijk aan het dansen. Een en al vechtpartij is het gevolg. En daarbij legt de arme bokser het loodje. Ge lukkig heeft hij een leerling, die het wel van hem zal overnemen tegen de karate-experts. Na veel gehar rewar, waarbij de karate-expert er niet voor terugdeinst met een mes te werk te gaan, wordt hem een aar dige les geleerd die hem voorgoed van zyn wraakzuchtige gedachten af zal helpen. het hier op neer Om het prettig te hebben in het leven, moetje alleen maar doen waar je zelf zin in hebt. Hoe verstrekkend de gevolgen van zo'n egoïstische leefwijze zijn is te zien in de Franse film Les Valseu ses, Of je echter in die film (waarin niet van Jurriaans' theorie is uitge gaan) van egoïsme an sich kunt spreken is zeer de vraag. Bertrand Blier (die zijn eigen roman verfilm de) heeft het in ieder geval niet zo bedoeld. Hij portretteert twee rand figuren die vanwege hun niet aan gepast gedrag door de maatschap pij verstoten worden. Jean-Claude en Pierrot (hun achternamen weten we niet, ze zijn als exemplaren be doeld voor hun generatie) jatten geld en laten op hun vlucht voor de politie een spoor van vernieling achter zich. Blier meent dat die in wezen egoïstische opstelling te be grijpen valt en een voortvloeisel van het niet geaccepteerd worden door de kleinburgerlijke samenle ving. Sterker, eigenlijk is het twee tal, vergeleken met al die spitsbur gers met hun materialisme, zeer onzelfzuchtig. Ze stelen dan wel maar hun goedgeefsheid tegenover de oudere vrouw (een prachtige rol van Jeanne Moreau) is toch heel nobel. Na haar zelfmoord zijn de jongens helemaal veranderd. Ze trekken zich terug op het platteland voor een rustig en geregeld leven, maar dat is hen niet beschoren. Ge brek aan geld (er voor werken, daar beginnen ze nog niet aan) èn een wraakzuchtige maatschappij jaagt hen weer op de vlucht. Fascine rende film van Blier. BART JUNGMAN DEVENTER - Tijdens de filmop namen van "Een brug te ver" in Deventer verzamelen een "Engel se" en een "Duitse" soldaat de in grediënten voor hun lunchpak ket Ua verorbering van hun lunch konden de "gevechten" weer een aanvang nemen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17