Wielerzege Koot en Ongeëvenaarde stunt van basketbalteam Schür Leiden vóór (afdelings) integratie, zonder "trucs" Van de Korput geschorst Mercury, -•.«jsssss Schitterende zege op Cuba de betrouwbare 'I VRIJDAG 21 MEI 1976 I""""""""" ZEIST -Feyenoord zal in de ivea- strijd tegen PSV op 30 mei, die be slist over het Nederlands voetbal kampioenschap, niet kunnen be schikken over Michel van de Kor put. De negentien-jarige centrale verdediger werd gisteren door de tuchtcommissie, in mondelinge be handeling, voor een wedstrijd ge schorst. Van de Korput kreeg bo vendien een boete van 200 gulden en Feyenoord moet de kosten van de mondelinge behandeling dragen. Van de Korput kreeg zondag in de wedstrijd tegen Roda JC, na een overtreding tegen Vermeulen, de gele kaart van scheidsrechter Wel- linga met de motivering het ten val brengen van een tegenstander zon der een kans te hebben de bal te spe len. Dries Visser van Sparta is door de tuchtcommissie vn de KNVB ge schorst voor één bindende wedstrijd naar aanleiding van zijn gele kaart in de ontmoeting van zater dag tegen MW. Na overleg tussen de competitie leider betaald voetbal en de vereni gingen FC VW, Wageningen, Vi tesse en Fortuna SC is het pro gramma samengesteld voor de na- competitie wit de eerste divisie. Uit de reeks van twaalf wedstrijden, te spelen tussen 30 mei en 13 junimoet de club te xxMrsghijn komen die met kampioen Haarlem promoveert naar de eredivisie. Het programma ziet er als volgt uit alle wedstrijden beginnen om 1830 uur): 30 mei: FC yW-Wageningen en Vy tesse-Fortuna SC; 2 juni: Fortuna SC-FC VW en Wageningenr-Vites- se; 5 juni: Vitesse-FC VW en For tuna SC-Wageningen; 7 juni: FC VW-Vitesse en Wageningen^For tuna SC; 10 juni: FC WV-Fortuna SC enVitesse-Wageningen; 13 juni: Wageningenr-FC VW en Fortuna SC-Vitesse. Op 15 juni zal zo nodig een beslis sing swedstrijd worden gespeeld indien twee (of meer) clubs een ge lijk aantal punten hebben en bo vendien nog een gelijk doelsaldo ook. LEIDEN - Nadat de Goudse clubs zich vorige week al, posi tief, hebben uitgesproken over continuering van de zoge naamde Leids/Goudse Afde lingscompetitie is het maandag de beurt aan de Leidse vereni gingen een uitspraak te doen. Het bestuur van de Afdeling Leiden houdt dan in de kantine van Oranje Groen een vergader ing waarop dit onderwerp ter sprake zal komen. Belangrijk ste punt van discussie zal on getwijfeld de promotie/degra datie regeling zijn. Door de verwikkelingen rond DOSR, Oudewater en VTL is deze kwestie in het brandpunt van de belangstelling komen te staan. Gouda heeft zich inmiddels unaniem uitgesproken voor verdere integratie met Leiden. De eis, dat ook aan het einde van het komende seizoen een Goudse club naar de KNVB moet promoveren is echter wel voorwaarde voor verdere sa menwerking. Vorig seizoen, aan het begin van het proefjaar, is geen enkele club daarover gevallen, maar de huidige ont wikkelingen hebben het stand punt van vooral enkele Leidse clubs gewijzigd. Men blykt, zo leerde een vluchtige steekproef, zonder meer vóór blijvende sa menwerking met Gouda, maar heeft ten aanzien van de promo tieregeling overwegende be zwaren. Dat door de perikelen rond Oudewater en DOSR, waarvan wij eerder deze week uitgebreid melding m&akten, de verstandhouding bekoeld is blijkt geenszins waar. Welis waar betoogde Floreant- voorzitter Van der Heiden, dat als hij bestuurder van een Leidse club was, hij de samen werking niet meer zo zou zien zitten, in en rond Leiden rea geert men toch niet zo. Alleen VTL voelt er weinig voor om de integratie met Gouda door te zetten. Maar dit komt meer, omdat Oudewater van de KNVB, tegen de eerder ge maakte afspraken in, twee kan sen op promotie krijgt en DOSR en VTL maar eén. Dat het overigens maandaga vond bij Orarye Groen tot een breekpunt zal komen valt te be twijfelen. De meeste clubs uit Leiden zijn zo tevreden over de ervaringen van het afgelopen jaar, dat men toch wel bereid lijkt om de eis van Gouda ten aanzien van promotie in te wil ligen. Met dien verstande, dat "trucs" zoals die waar Oudewa ter mee kwam voortaan niet meer zullen voorkomen. Een waterdichte regeling maken dus. Meerburg- wedstrijdsecretaris Hein Klein: "Het enige wat we kunnen pro beren is Gouda er van overtui gen, dat alleen de kampioen ge rechtigd is te promoveren. Mijns inziens is dat de enige eer lijke oplossing. Het zal niet meevallen om ze zover te krij gen. Lukt het niet dan zullen we water bij de wijn moeten doen. Terug naar de oude situatie (het „Boshuizerkadecomplex") lijkt me helemaal niets". VNL-bestuurslid Van der Fits wil zeer zeker doorgaan met Gouda „We moeten gewoon accepteren, dat zij een promo vendus eisen. Wij hadden vorig jaar de Goudse clubs nodig om van onze eigen saaie competitie af te komen. Dat zei daar iets voor in ruil vragen is terecht. Nee, we moeten absoluut door gaan". De secretaris van ZLC, Braggaar, is van mening, dat de promotieregeling wèl veran derd moet worden. „Dat bij voorbeeld Floreant een kans krijgt op een plaats in de vierde klasse is eigenlijk niet eerlijk. Natuurlijk, dit seizoen wel, want tenslotte is dat vantevoren overeengekomen. Ik vind het dan ook niet zo leuk, dat Oude water nu opeens gaat proteste ren tegen afspraken waarmee het zelf accoord is gegaan. De ervaring van dit seizoen heeft geleerd dat het volgend seizoen anders moet. De kampioenen moeten promoveren, punt uit. Wij van ZLC hopen in ieder ge val, dat we met Gouda tot over eenstemming kunnen komen. Tenslotte is de competitie be duidend interessanter en afwis selender geworden". Ondanks het feit, dat DOSR woest is op Oudewater is voor zitter Van Duijkeren een groot voorstander van integratie tus sen Leiden en Gouda. Als één van de initiatiefnemers van de samensmelting is dat natuurlijk niet zo vreemd. Ook de Alp- hense clubs zijn zeer tevreden over het samenwerkingsver band en zouden niets liever wil len dan volgend seizoen weer met Gouda te participeren. Zoals de zaken er nu voor lijken te staan zal Leiden ook het vol gend seizoen samen met Gouda voetballen. De promotierege ling kan een hinderlijk obstakel zijn, maar de weg naar volledige integratie lijkt toch niet voor goed afgesneden. Mogelijk, dat men via een zijweggetje toch op het juiste pad komt. Veel hangt af van de emoties die eventueel de wedstrijd DOSR-Oudewater (a.s. zondag bij Floreant) los weekt. Erg veel goeds kan daar moeilijk van verwacht worden. Gorelov (Sov) en Lanke (Odl) over de streep. Klassementsleider bleef Hartnick (Odl). Uitslag: 1. Schür (Ned.) 140 kilometer van Poznan naar Frankfort/Oder in 3 uur 1 minuut en 29 seconden, met tijdsvergoeding 3.00.59, 2. Gorelov (Sov.) 3.01.29, met tijdsvergoeding 3.01.09, 3. Lauke (Odl) 3.03.35, met tijdsvergoeding 3.03.25, 4. Bartoni- cek (Tsj) 3.903.37. 5. Drogan (Odl). 14. Sjaak Schuitemaker 3 uur 3 mi nuten en 41 seconden, 15. Wil van Helvoirt, 31. Cor Schuurman, 67. Jo Maas. Algemeen klassement 1. Hartnick (Odl) 32 uur 6 minuten en 24 seconden, 2. Szozda (Pol.) 32.06.43, 3. Galik (Tsj) 32.07.44. 4. Is^jev (Sov) 32.08.45, 5. Lauke (Odl) 32.09.16, 8. Van Helvoirt (Ned) 32.10.42, 33. Schür (Ned) 32.39.40, 41. Maas (Ned) 32.57.13, 46. Schui temaker (Ned) 33.02.37, 50. Schuurman (Ned) 33.07.35. Het hollandse v is grillig. Een Mercury buitenboordmotor is veilig en betrouwbaar. Echte zeilers varen dus Mercury! Kies Uw hulp motor bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. k- Hans Koot Bezig aan zijn winnende solo. Fides P naar Allen Weerbaar LEIDEN - Fides Pacta, kampioen van de korfbal-overgangsklasse B, speelt a.s. zondag in Amsterdam zijn eerste promotiewedstrijd. Tegenstander is Allen Weerbaar, dat vooral na de "micro" een sterke indruk heeft gemaakt op de laatste wedstrijddag Het Zuiden van de ti- I tel afhield. De wedstrijd begint om 14.30 uur. De tweede wedstrijd tegen Deetos is vastgesteld op He melvaartsdag en deze wedstrijd begint om 14.00 uur op het terrein aan de Zoeterwoudsesingel. UTRECHT - Eindhovenaar Hans Koot van de Jan van Erp-ploeg sloeg op 25 kilometer van de finish van de 22ste Ronde van Midden Nederland zijn slag. Bij de heuvels van Maarn demarreerde Koot uit een kopgroep van negen man en mede dankzij de assistentie van zijn ploeggenoten Gerrie van Gerwen, Piet van Leeuwen en Peter van der Kruys, bleef de voorsprong tot de eindstreep in het Utrechtse stadion Galgewaard gehandhaafd. Het was het slot van een wat matte koers die al vrij snel beslist werd. Op de op nieuw erg winderige Lekdijk tus sen Wijk bij Duurstede en Vrees wijk slaagde een groep van 19 man onder aanvoering van Arie Has- sink, Peter van der Kruys en Hans Koot erin weg te springen en deze groep had zoveel kwaliteit dat de achterblijvers kansloos waren.. In Rhenen, bij de Grebbeberg, kwam er opnieuw een afscheiding en weer, waren de Van Erp-mannen de inleiders. Op het moment dat Has- sink lek reed en gesteund door zijn ploegmaten Van Houwelingen, Ter Harmsel en Hilberink trachtte te rug te komen, gingen Koot en zijn makkers in verhoogd tempo tot de aanval over en daartegen hadden de Amstelryders geen verweer. In de buurt van Maarn sprong Hans Koot weg en werd eerste met ruim een halve minuut voorsprong op Jan Bakker, die de strijd om de tweede plaats in een fel sprintduel met Gerrie van Gerwen in zijn voordeel besliste. Uitslag 1. Hans Koot (Eindhoven), 185 ki lometer in 4 uur 15 minuten en 42 seconden, op 38 seconden, 2. Jan Bakker (Eenrum), 3. Gerrie van Ge rwen (Oil and). op 1 minuut en 31 seconden: 4. Ad Prinsen (Raamsdonksveer), 5. Al- bert Scheffer (Zelhem), 6. Piet van Leeuwen (Zoeterwoude), 7. Michel Jacobs (Bingelrade), 8. Peter van der Kruys (Helmond), op 4.42: 9. Arie Hassink (Neede), 10. Adrie van Houwelingen (Hasselt). Vredeskoers De 25-jarige Olympische kandidaat Frits Schür werd gisteren in de tiende etappe van de "vredeskoers" de eerste niet-Oosteuropese rijder die een rit won in Praag-War- schau-Berlyn. De beslissing viel ongeveer hal verwege de etappe over 140 kilome ter van Poznan naar Frankfort aan de Oder. Schür en de Rus Gorelov ontsnapten en bouwden een voor sprong op, die bij de premiesprint na 115 kilometer in Rzepin al an derhalve minuut bedroeg. Schür reed de hele etappe voor in het veld. Ook de eerte premiesprint, na 63 ki lometer in Swiebodzien werd door hem gewonnen.Na Schür gingen' ..Die \/EKrr HEEFT 'N \JOL6- &cx7t VOL ARoewweft hamMEM zecur gekook te: eitjes, W0RS7EW 20 Dtk ALS M'Kl APM EU -EH HELE TROSSSAJ &AMAAUTJES7 SOFIA - Binnen de basketbalgemeenschap in Nederland zou je nog niet zo lang geleden voor absoluut gek uitgemaakt zijn bij de bewering dat het Nederlands team van Cuba kon winnen. Na gisteravond echter niet meer, want een zeer goed spelend Nederlands team presteerde waar coach Sheridan al de gehele dag op had lopen hameren: Cuba verslaan. De Amerikaan had verkondigd lak te hebben aan de wetenschap dat Cuba de laatste Olympi sche Spelen derde was geworden. Sheridan vond dat de wedstrijd eerst maar eens ge speeld moest worden en dan zou hij wel weer zien. verdedigde en deed dat alles voort reffelijk. Maar de ploeg bestond uit vijf man in het veld en iedereen had zijn aandeel in de winst. Anton van Helfteren (die nog weinig speelde tot nu toe) werd door coach Sheri dan rijp bevonden om de sleutelpo sitie in de verdediging in te nemen en Van Helfteren voldeed geheel. Zijn gedurfde, maar wel loepzui vere afstandschoten, waren in deze meegenomen. En ook de in de voorgaande dagen tegenvallende Herman Pluim kwam tot een topprestatie. Nadat beide ploegen gelijk opgingen kwam Pluim in het veld voor de tegenvallende Hugo Harrewijn. De Amstelvener speelde voortreffelijk en scoorde viermaal in korte tijd. Met name zijn scores stonden in voor de lichte voorsprong die de Nederlandse ploeg kon nemen en de overwinning zat er in. Weer Woudstra en een schitterende actie van Ombre brachten het publiek geheel op de hand van de Neder- landers en toen Kees Akerboom, vrijwel gelijktijdig met het eind signaal, van grote afstand 86-83 op het scorebord schoot, beloonde datzelfde Bulgaarse publiek de Nederlandse ploeg met een don derende ovatie. De wurgende slot seconden die aan de laatste secon- En het lukte. Na een werkelijk wurgend spannende wedstrijd bleef Nederland de baas over Cuba. 86-83, na een 42-44 stand bij de rust. Meteen werd het toernooi van Sofia beslist, omdat Cuba hiermee haar tweede nederlaag leed en.de Bul gaarse A-selectie de toernooizege niet meer kan ontgaan. Nederland-Cuba werd basketbal geschiedenis. Vier jaar geleden nog mocht je als Nederlandse basket baller blij zijn naar de prachtige Cubaansè ploeg te mogen kijken, nu werd van hetzelfde team ge- Coach Sheridan, die overigens zeer veel respect verdient voor zijn werkwijze hier in Bulgarije, had uitgedokterd dat de Cubanen via een zóne-verdediging moesten worden afgestopt. De midden- Amerikanen spelen graag via hun lange en zeer hoog springende mensen en indien dit gevaar inge damd kon worden, zou men een eind op weg komen. En zo geschiedde. Nadat de Cuba nen eerst een 10-16 voorsprong hadden genomen begon de Neder landse ploeg aan een schitterende achtervolging. Jimmy Woudstra en Kees Akerboom waren niet te stoppen in hun aanvallende werk en toen na enig pas- en meetwerk ook de verdediging ging sluiten was de Nederlandse ploeg de ge lijke aan die van Cuba. Kees Akerboom was ongelooflijk. De introverte voorspeler had zijn gedeeltelijk falen tegen de Roeme nen zwaar opgevat en speelde alle De uitslagen van de wedstrijden van donderdag zijn: A-groep: Ca- nada-Hongarije 77-70 (41-39), Bul- garije-Roemenie 91-81 (43-40), Ne derland-Cuba 86-83 (42-44). De stand is: 1. Bulgarije 4-8,2. Roeme nie 4-6, 3. Nederland 4-6, 4. Cuba 4-6,5. Canada 4-6,6. Hongarije 4-4. B-groep: Polen-Oost Duitsland 97-76 (43-44), Belgie-Joegoslavie b 87-86 (42-45), Sovjet Unie b-Bulga- rije b 83-72. Belgie leidt in de B-groep met vier gewonnen wed strijden voor de Sovjet Unie b met drie gewonnen en Polen met twee gewonnen. frustraties meteen van zich af. Hij scoorde met een gemak, dat nog niet eerder getoond werd. Jimmy Woudstra speelde zo mogelijk nog beter, of liever, nog completer. De Punch-speler schoot, rebounde en Jimmy Woudstra (links): - absolute uitblinker. (Archieffoto). den van Akerboom vooraf gingen waren door iedereen met zweet in de handen beleefd. Binnen twintig seconden liepen de Cubanen - fel pressend - een vijf punten achter stand tot 84-83 in. omdat eerst Woudstfa en toen Akerboom geen uitweg voor de bal vonden en de gretige Cubanen in hun jacht op de bal ineens tot alles in staat waren. Maar met nog acht seconden, te gaan dribbelde Jan Dekker vaardig rond twee man. Tenslotte kon hij kijken naar de verlossende actie van Kees Akerboom. Nederland had Cuba verslagen en had daar mee de retourtjes voor Hamilton van op afstand klaar laten leggen. Want nu toch moet duidelijk zijn dat deze Sheridan-equipe iets kan. Na al van Canada te hebben ge wonnen, pakte men nu een andere al voor Montreal geplaatste ploeg. Maar, zoals coach Sheridan altijd al zegt "Nederland kan tegen ieder een spelen". Scores: Dekker 4, Ombre 8, Sikking 2, Harrewijn 2, Van Vliet 2, Aker boom 24, Woudstra 29, Van Helfte ren 6 en Pluim 9.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13