De pijlen op Jimmy Carters boog ANGOLA BREEKT MET PORTUGAL Palestijnen vragen E.G. hun rechten te erkennen Vi Bonn wacht met standpunt voor Unctad op Henry Kissinger Wellicht nieuw geval spionage in West- Duitsland S 'DONDERDAG 20 MEI 1976 WASHINGTON (ANP) - Jimmy Carter, tot op dit ogen- blik de voornaamste kansheb ber voor de Democratische pre sidentskandidatuur, wil Ame rika nooit meer militair betrek ken bg de binnenlandse aange legenheden van een ander land tenzij de Verenigde Staten zelf worden bedreigd. Hij vindt ook dat de CIA (de buitenlandse in lichtingendienst) niet moet worden gebruikt om met ge weld regeringswijzigingen in het buitenland tot stand te brengen. Hg vindt dat het tijd is dat de banden met de bondge noten worden aangehaald en dat de ontspanningspolitiek moet worden voortgezet, maar dan wel op voor de Verenigde Staten minder ongunstige voorwaarden dan tot nu toe. Dit blijkt uit zijn politieke stand punten, zoals die door zijn cam pagnebureau in Washington zijn gepubliceerd. De Verenigde Staten hebben geleerd dat zij nooit meer mili tair betrokken mogen raken bij de binnenlandse aangelegen heden van een ander land, tenzij er directe duidelijke bedreiging van de Verenigde Staten aan wezig is, aldus Jimmy Carter. De CIA of andere organen mo gen niet worden gebruikt om veranderingen in een regering van enig land of de regeringspo- litiek tot stand te brengen. Car ter vindt het echter geen tijd voor isolationistische gedach ten. Onderlinge afhankelijk heid van naties is een onvermij delijke en groeiende factor. Carter is van mening dat de Verenigde Staten onvermijde lijk een leidende rol hebben te spelen binnen de gemeenschap van volkeren en hij noemt het bijzonder belangrijk dat de banden met de bondgenoten worden aangehaald. De voortdurende verbreiding van kernwapens in de wereld moet tot staan worden gebracht met als uiteindelijk doel ver mindering van kernwapens in alle landen tot nuL Ontspanning De Democratische kandidaat zegt dat er in brede lagen van het Amerikaanse volk steun is voor voortzetting van de ont spanningspolitiek met de Sowjet-Unie en China, maar dat dit niet ten koste mag gaan van nauwe samenwerking en over leg met de vrienden en bondge noten van Amerika. Hg is van oordeel dat de resultaten van de ontspanning tot nog toe nega tief voor Amerika zijn geweest Volgens hem is minister Kis singer te zeer geneigd de resul taten te benadrukken waardoor bij de "natuurlijke vrienden en bondgenoten (van Amerika) het gevoel zou kunnen ontstaan te zijn veronachtzaamd". Ont spanning zou moeten worden nagestreefd door middel van een reeks open, rustige bespre kingen tussen de deelnemers en niet door middel van dramati sche of geheime overeenkom sten tussen twee of drie leiders van landen. Carter vindt dat de Verzekering van een veilig Israél de hoek steen moet zijn van de Ameri kaanse politiek in het Midden- Oosten. Een regeling voor het Midden-Oosten zou geen terri toriale concessies moeten be vatten, zonder garanties inzake de veiligheid van Israël en zijn bestaansrecht als natie door de NAVO-landen, de Sowjet-Unie en andere landen in het gebied. Voorts moet geen Palestijnse staat worden erkend totdat de Palestijnen Israêls recht beves tigen om in vrede te bestaan. "Als ik president ben vaardig ik een "algemeen pardon" uit voor al diegenen die buiten het land verblijven en die niet in de strijdkrachten dienden", aldus Carter. Hg zegt te menen dat de Amerikaanse jongemannen die zolang in Zweden en Canada hebben moeten leven om aan arrestatie te ontkomen al ge noeg gestraft zijn. Werkgelegenheid Carter is van oordeel dat zijn al lereerste taak als hij tot presi dent zou worden gekozen, ver mindering van de werkloosheid is. Daarbij zou het nodig zijn dat het vertrouwen in de regering en in de economische kracht als eersten worden hersteld. Carter wil dat de federale rege ring werkgelegenheid schept voor acute werkloosheid zoals in de steden en onder bepaalde groepen. De kosten daarvan zouden maar weinig hoger lig gen dan de bestaande hulppro gramma's. De baten in aanvul lende nationale produktiviteit, belastingen en menselijke waardigheid daarentegen zou den enorm zijn. De regering Carter, die sterk campagne heeft gevoerd tegen de bureau cratie in Washington en die spe culeert op het wantrouwen van de Amerikaan in Washington sedert "Watergate" en alles wat daarop is gevolgd, wil flink het mes zetten in het regeringsap paraat Als eerste wetsvoorstel zegt hij het Congres volledige schoon maak "van onze bureaucratie en begrotingsstelsels" te zullen voorstellen. Hij zegt te geloven dat de 1900 federale departe menten tot niet meer dan 200 kunnen worden teruggebracht, hetgeen een enorme besparing aan belastinggelden zou bete kenen. De gegadigde voor de Demo cratische nominatuur denkt voorts dat door drastische ver eenvoudiging van het systeem voor de inkomstenbelasting de belastingen van de lagere in- komstengroepen en de mid dengroep kunnen worden ver laagd. Op het gebied van medische verzorging wil Carter dat de nadruk veel meer moet worden gelegd op de preventieve ge zondheidszorg en de vroegtij dige ontdekking van gevaar lijke ziekten. Jimmy Carter: geen inmenging Op het gebied van de energie wil Carter van de olie afstappen en de Verenigde Staten veel meer richten op kolen en zonne-energie. De invoer van olie zou onder re- geringstoezicht moeten komen om strikte controle op de aan kopen mogelijk te maken. Voor kernenergiecentrales zouden strenge veiligheids standaarden moeten komen. Zo zouden reactoren ondergronds moeten worden gebouwd en in dunbevolkte gebieden en in overleg met plaatselijke en staatsftinctionarissen. Een fe- dan ook. der ale functionaris in vaste dienst zou in geval van enige afwijking in de werking ge machtigd moeten zijn de cen trale te sluiten. Over de burgerrechten zegt Jimmy Carter "Zoals ik in mijn inwijdingstoespraak als gou verneur van Georgia verklaar de, "ik zeg u openlijk, de tijd voor rassendiscriminatie is voorbij". In zgn politieke stellingname zegt Carter ook nog tegen dis criminatie van de vrouw te zijn. Hg is tegen abortus en vindt dat de regering niets moet doen dat abortus zou bevorderen. ADVEKTENTIE BONN (SP) - Een nieuwe spiona- gezaak schijnt zich in de Bondsre publiek af te tekenen. De 42-jarige leider van de afdeling buitenlandse informatie van de Westduitse in lichtingendienst (Bundesnachrich- tendienst) Jiirgen von Alten, is voorlopig van zijn taak ontheven. Tegen hem is verdenking gerezen dat hij bij spionageactiviteiten be trokken kan zijn geweest. De be kendmaking van het gebeuren door de Westduitse procureur- generaal heeft in de hoofdstad groot opzien gebaard. Enkele dagen tevoren was hier de arrestatie bekend geworden van de 35-jarige Helge Berger, die als se cretaresse op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn tien jaar lang berichten aan de staatsvei ligheidsdienst van de DDR zou hebben doorgegeven. Overigens heeft de procureur-generaal ver klaard dat er geen enkele aanwij zing voor samenhang van de beide gevallen bestaat. Ook Jurgen von Alten heeft ontkend iets met Helge Berger te maken hebben gehad. Al sluit hij niet uit haar enkele malen te hebben ontmoet. Ook om een andere reden heeft de melding over Von Alten sterk de aandacht getrokken. In 1963 werd een andere medewerker van de Westduitse inlichtingendienst Heinz Felfe wegens spionage gear resteerd. De affaire-Felfe geldt nog steeds als een van de belangrijkste spionagezaken van de Bondsrepu bliek. De werkzaamheden van de Bundesnachrichtendienst zijn er lange tijd ernstig door belemmerd. LISSABON (Reuter) - Angola heeft Portugal verzocht zijn ambassade in Loeanda te sluiten. Dit komt in feite neer op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. Het Portugese ministerie van buitenlandse zaken heeft een nota uit Loeanda ontvangen waarin de Angolese regering adviseert de ambassade te sluiten en alle Portugese diplomaten onmiddellijk terug te roepen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Lis sabon zei dat de regering het besluit in hoge mate betreurt en dat zij hoopt dat de situatie in het belang van beide landen spoedig kan wor den opgehelderd. De betrekkingen tussen Portugal en zijn voormalige Afrikaanse ko lonie zijn de laatste weken aanmer kelijk bekoeld. De regerende volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) heeft haar ver tegenwoordigingen in Portugal ge sloten en zich in Lissabon beklaagd over anti-Angolese incidenten. Een brand in een Angolees kantoor in Oporto was volgens Loeanda opzet en men signaleerde voor Angola be ledigende uitlatingen in de Portu gese pers. De Portugese minister van buiten landse zaken, majoor Ernesto Melo An tunes, verklaarde onlangs dat de Angolese regering de laatste tijd doelwit is van een rechtse cam pagne in Portugal. De Portugese regering knoopte in februari diplomatieke betrekkin gen met Angola aan, ondanks ver zet van de voornaamste niet- communistische partijen in Portu gal. Andere rol Eanes zei dat de strijdkrachten de actieve politieke rol, die zij hebben gespeeld na het omverwerpen van het rechtse regime, nu moeten in ruilen voor "de rol, die hun toekomt in een democratische gemeen schap volgens de geldende wet ten." De communistische partij is de enige grote politieke macht die zijn steun niet heeft gegeven aan de kandidatuur van Eanes. De com munisten zijn met hun eigen man, Octavio Pato, naar voren gekomen. Naast Eanes nemen premier Jose Pinheiro de Azevedo en drie ex treem linkse kandidaten deel aan de presidentsverkiezingen. Gewacht wordt nog op kandida tuur van de vroegere chef van de veiligheidsdienst Otelo Saraiva de Carvalho, de conservatieve lucht- machtgeneraal Carlos Galvao de Melo en de vroegere militaire be velhebber m Mozambique, Julza da Arriaga. Tot 28 mei kunnen de kandidaten zich opgeven voor de presidents verkiezingen. "Italië taboe op NAVO-raad OSLO (DPA) - Eventuele rege ringsbevoegdheid van communis ten in Italië is een onderwerp, dat door de vandaag in Oslo begin nende tweedaagse NAVO- conferentie als taboe wordt aange merkt. NAVO-secretaris Joseph Luns wilde gisteren op een persconfe rentie in de Noorse hoofdstad be slist geen mening geven over een mogelijke machtswisseling in Ita lië, waar 20 juni algemene verkie zingen worden gehouden. De kwestie komt ook niet voor op de agenda van de conferentie, aldus mr. Luns. Uit conferentiekringen verluidt het dat de Italiaanse regering de NAVO-partners heeft verzocht in het slotcommuniqué van de confe rentie iedere verwijzing naar het gevoelige onderwerp te vermijden. Desondanks zal de mogelijkheid dat Italië communisten in de rege ring krijgt een voornaam gespreks thema van de ministers onder el kaar blijven op de Oslose conferen tie. In conferentiekringen zegt men, dat de NAVO haar terughou dendheid zal laten varen als Italië inderdaad onder communistische invloed komt. Mr. Luns gaf als zijn mening te kennen, dat de betrekkingen met een lidstaat afhangen van de bui tenlandse en de beveiligingspoli- tiek van dat land. BONN, NAIROBI (DPA) - De Westduitse regering wil haar on derhandelingsrichtlijnen voor de slotfase van de wereldhandelscon ferentie der Verenigde Naties (Unc tad 4) in Nairobi pas vastleggen na het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, aan Bonn. Het kabinet in Bonn heeft een desbe treffende aanbeveling van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher, gisteren aanvaard. Met het oog op de besprekingen met Kissinger zal de minister voor ontwikkelingszaken, Egon Bahr, zijn voor zondag voorgenomen ver trek naar Nairobi verschuiven en zal hij vermoedelijk maandag naar de Keniase hoofdstad vliegen. Na het kabinetsberaad was het nog niet zeker of de minister van Eco nomische Zaken, Hans Friderichs, de tweede keer naar Nairobi zal reizen om de Westduitse delega tie tijdens het beslissende slotover- leg te leiden. WASHINGTON - President Ford begeleidt de vroegere Israëlische pre- Op een persconferentie heeft de be- mier Golda Meir naar haar auto. Mevrouw Meir bracht gisteren beleefdheidsbezoekje aan het Witte Huis. klaard te geloven dat de voorstellen van de derde wereld over grond stoffen onhanteerbaar zijn en zelfs schadelijk zouden kunnen zijn voor de ontwikkelingslanden zelf. Hij zei dat de geïntegreerde bena dering van het grondstoffenvraag- stuk ruikt naar het vaststellen van prijzen op een kunstmatig hoog peil en dat dit alleen maar zou kun nen leiden tot het produceren van surplus-voorraden. In zijn kritiek op het voorstel tot het instellen van een gemeenschappe lijk fonds voor de financiëring van buffervoorraden zei de Westduitse delegatieleider dat de meeste geïn dustrialiseerde landen niet in staat zouden zijn hun parlementen te vragen geld toe te zeggen zonder te weten waarvoor het precies zou worden gebruikt. ADVERTENTIE langrijkste Westduitse gedelegeer de, Joachim Jaenicke, botweg Verklaring Generaal Antonio Ramalho Eanes, kandidaat voor het presidentschap van Portugal, heeft gisteren met nadruk verklaard dat hij noch kan didaat van de strijdkrachten, noch kandidaat van een politieke partij Eanes, stafchef van de Portugese landmacht, las in burger een ver klaring voor in het hoofdkwartier van het comité tot steun van zijn kandidatuur. "Omdat ik geen kandidaat van het leger ben, kan ik nu zeggen dat ik de kandidatuur nooit zou hebben aangenomen als ik enige reserves bij mijn collega's zou hebben ge constateerd. Maar evenmin ben ik een kandidaat van de partijen en ik wil dat, ondanks de steun die ik van zowel leger en partijen krijg, duide lijk is dat mijn kandidatuur boven partijbelangen staat. Alleen tegen over het volk zal ik verantwoording ADVERTENTIE r Interessant werk in een klein team Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. v HOOGOVENS IJMUIDEN LUXEMBURG (ANP) - De afge vaardigde van de PLO naar de Euro-Arabische dialoog, Ahmed Dayani, heeft gisteren in Luxem burg de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap dringend gevraagd, het recht van het Pales tijnse volk op zelfbeschikking te erkennen en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie, als enige vertegenwoordiger van dit volk, te beschouwen als een der meest rechtstreeks bij het Midden^ Oosten conflict betrokken par tijen. Hij deed dit namens de eenentwin tig leden van de Arabische Liga, die in het kader van deze dialoog met de EG-landen spreken over economische, technische en cul turele samenwerking. Om tegemoet te komen aan de wens van de Arabische landen, in het kader van deze dialoog ook te spreken over de politieke pro blemen van het Midden-Oosten, hadden de EG-landen er mee in gestemd dat beide partijen in hun openingsverklaring hun stand punt over het Midden-Oosten - conflict zouden uiteenzetten. Dit gebeurde dinsdag, maar gisteren kwamen de Arabieren, na lang onderling overleg over de Euro pese openingsverklaring, met een wat zij noemden "aanvul lende verklaring". Het feit dat zij de vertegenwoordi ger van de PLO aanwezen om deze aanvullende verklaring uit te spreken - hoewel de voorzitter van de Arabische delegatie de ambassadeur van Bahrein is - werd in Europese conferentie- kringen niet als een provocatie beschouwd: de EG-landen kun nen de Liga-staten nu eenmaal niet beletten een Palestijn als hun woordvoerder aan te wijzen in dien zij, uit politieke overwegin gen, de PLO naar voren willen schuiven. Strikt formeel sprak volgens de Eu ropeanen slechts één Arabier wiens nationaliteit zij niet ken den, omdat de dialoog wordt ge voerd tussen een "Europese" en een "Arabische" delegatie. Deze formule werd overeengekomen omdat de EG-landen de PLO niet als volwaardige gesprekspartner willen erkennen. Na overleg dat eveneens geruime tijd in beslag nam. kwam de Eu ropese delegatie met wat gezag hebbende conferentiekringen niet "een reactie" op de Arabi sche "aanvullende verklaring" wensten te noemen, maar "een nadere precisering om mogelijke, al dan niet bewuste misverstan den" over de Europese ope ningsverklaring weg te nemen. De EG-landen willen namelijk voorkomen dat in het kader van de dialoog een echte discussie over de politieke problemen van het Midden-Oosten wordt ge houden. De Nederlandse rege ring, die aanvankelijk het woord "politiek" in verband met de dia loog niet wilde noemen, en later sprak over "de politieke beteke nis" van een gesprek over sa menwerking, heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de dia loog de bemiddelingspogingen van minister Kissinger niet mag doorkruisen. Het was .overigens gisteravond nog niet zeker dat de Arabieren van daag op de laatste dag van de con ferentie, niet zouden reageren op de "nadere precisering". Als dit gebeurt, wordt het namelijk moeilijk vol te houden dat er geen politieke discussie plaatsvindt. Maar men zou zich kunnen voor stellen dat landen als Nederland, Denemarken en West-Duitsland zich daar sterk tegen zullen ver zetten. in elk geval sterker dan Frankrijk en Italië, die het recht van de Palestijnen op een vader land reeds met zoveel woorden hebben erkend. De vertegenwoordigers van de drie landen die in de EG als het meest pro-Israël worden beschouwd zouden in een dergelijk geval echter moeilijk de vergadering kunnen verlaten, omdat zij niet als vertegenwoordigers van hun land, maar als leden van de "Eu ropese" delegatie aan het gesprek deelnemen. Gezaehebbende conferenüekrin- gen in Luxemburg verklaarden echter sterk de indruk te hebben dat alle negen landen van de ge meenschap zijn gekant tegen het afleggen van nog meer verklarin gen over de politieke aspecten van het Midden-Oosten-conflict Dayani drong er op aan dat de dia loog, die in juni vorig jaar is be gonnen met bijeenkomsten deskundigen in achtereenvol gens Cairo, Rome en Abu Dhabi en thans in Luxemburg op het niveau van ambassadeurs plaats vindt, spoedig op het niveau van ministers van Buitenlandse Za ken wordt gehouden. Het betoog van Dayani kwam er op neer - evenals dat van de secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Mahmud Riad, en de ambassadeur van Bahrein, Abde- laziz Sa'ad Shamlan, dat de EG- landen zich niet moeten beper ken tot het afleggen van verkla ringen als die van 6 november 1973, maar Israël daadwerkelijk onder druk moeten zetten om het zelfbeschikkingsrecht van de Pa lestijnen te erkennen en de be zette gebieden te ontruimen. Dayani sprak over "de niet te rechtvaardigen terughoudend heid" van de EG-landen om posi tie te kiezen in het Palestijnse vraagstuk, en hun weigering het Palestijnse recht op zelfbeschik king te erkennen. CIA onder controle WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met overgrote meerderheid een re solutie goedgekeurd die het parle ment een vergaande controle op de CIA, de geheime dienst, geeft. De met 87 tegen 7 stemmen aange nomen maatregel versterkt voorts de supervisie van het Congres op andere spionagediensten, zoals de FBI, het nationale veiligheidsbu reau en de militaire inlichtingen dienst (defence intelligence agen cy, DIA). Een voornaam element in de nieuwe maatregel is de vorming van een met veel volmachten ge wapende 15 leden tellende com missie van toezicht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9