Van Agt weerstaat de Kamer Z.-Afrika: in kabinet splijtstof - Den Uyl 47 Minister wil doorgaan met actie tegen Bloemenhove-kliniek Ook bij vakantiewerk zijn rechten en plich ten 89.- wereldklasse parket: 90 Uit in de Randstad DONDERDAG 20 MEI 1976 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt (justitie) heeft gister middag in de Tweede Kamer verkJaard onverdroten te zul len doorgaan met zyn pogingen om de Bloemenhove- kliniek in Heemstede dicht te krijgen. De minister weerstond gistermiddag de Tweede Kamer, die van hem had geëist de sluiting van deze abortuskliniek onmiddellijk weef ongedaan te maken. k Minister Van Agt: tegen wil van de kamer. Onder groot applaus van de Ka merleden uit de confessionele hoek verklaarde minister Van Agt, dat hij zich niets aantrekt van de uitspraak van de Kamer om de beslissing of de Bloemenhove- kliniek dicht moet aan de onaf hankelijke rechter over te laten. Onmiddellijk na deze verklaring van de minister vroeg PvdA- fractieleider Van Thijn "of deze verstrekkende mededeling onder werp van beraadslaging in het ka binet zou uitmaken". Minister Van Agt kreeg geen gelegenheid om te antwoorden. Kamervoorzitter Vondeling sloot de vergadering. Motie Met 75 tegen 47 stemmen nam de Tweede Kamer gistermiddag een motie van het PvdA-Kamerlid Roe thof aan. Daarin wordt er bij de mi nister op aangedrongen om de Bloemenhoveküniek voorlopig open te laten en de beslissing over sluiting en inbeslagname van de apparatuur helemaal over te laten aan de rechter. Deze motie werd gesteund door PvdA, WD, PPR, CPN, DS'70, D*66, PSP en het onafhankelijke kamerlid Huijsen. Alleen de grote confessionele partijen (KVP, ARP en CHU), de SGP, de Boerenpartij, het GPV en de RKPN stemden - net als de kamerleden Verwoert (DS'70) en Imkamp (D'66) - tegen. Toen minister Van Agt gevraagd werd wat hij na deze Kameruit spraak ging deen, zei hij glashard; "Ik voer deze motie niet uit". De hele gang van zaken binnen de Bloemenhove-kliniek staat minis ter Van Agt met aan. De justitie vreest dat er "maar raak" geabor teerd wordt. "De handelwijze van de kliniek voldoet niet aan de hoge maatstaven die er aan gesteld mo gen worden", zei de minister. Minister Van Agt haalde scherp uit naar de actiegroepen die de verze geling van de kliniek verijdeld hadden. "Zoiets kan volstrekt niet worden getolereerd", zei hij. "Het is onaanvaardbaar dat de officier van justitie door mensen die er niks mee te maken hebben belemmerd wordt in de uitoefening van zijn wettelijke bevoegdheden". Afspraken DEN HAAG (SP) - Leveting van materiaal voor kernener giecentrales in Zuid-Afrika door Nederlandse bedrijven leek gisteravond splijtstof voor het kabinet-Den Uyl te zijn. 's Middags vond koortsachtig poli tiek beraad plaats tussen minister-president Den Uyl en de leiders van de vijf regeringsfracties Aantjes (ARP), Andriessen (KVP), Van Thijn (PvdA), De Gaay Fort man (PPR) en Van Mierlo (D'66, die fractievoorzitter Terlouw verving), 's Avonds begon voor de vierde maal in korte tijd beraad in de mi nisterraad over het voorstel van minister Lubbers van economische zaken om een exportkredietgaran tie te geven aan het metaalbedrijf Rijn-Schelde-Verolme. het inge nieursbureau Comprimo en het bouwbedrijf Bredero. landse bedrijven een combinatie, waaraan de Zuidafrikaanse rege ring de bouw van twee centrales voor de opwekking van kernener gie wil gunnen. Een van de voorwaarden is dat de Nederlandse regering garant staat voor een exportkrediet van onge veer 650 miljoen gulden. Met Zuid-Afrika bestaat een overeen komst die een kredietgarantie van 800 miljoen mogelijk maakt. In het kabinet staken tot nu toe de stem men. Minister Lubbers krijgt steun van zijn christen-democratische collega's en van Duisenberg (PvdA) Gruijters (D'66). In het geval Samen met het Zwitserse bedrijft stakende stemmen geeft de stem van de minister-president de door slag. Van drs. Den Uyl hangt het af of de exportkredietgarantie wordt gegeven of niet. Voor de een na kleinste regerings fractie, de PPR, is meewerken aan de opbouw van Zuid-Afrika en dus steun voor het apartheidsregime onaanvaardbaar. Verreweg de meeste PvdA-leden van de Tweede Kamer delen de opvatting van de PPR. In november was het nog de bedoeling, dat Rijn-Schelde- Verolme de rtorvaten ("nucleaire materialen") zou leveren. Intussen is minister Lubbers erin geslaagd de reactorvaten te laten leveren door General Electric vanuit Ame rika. PvdA en PPR wensen aan de "wis seltruc" niet mee te doen, al zijn er bij de PvdA wel enige medestan ders van minister Duisenberg die de afkeer van de apartheid minder zwaar laten wegen dan de bittere noodzaak om in Nederland werkge legenheid te behouden en te scheppen. Als ontsnappingsmogelijkheid deed gisteravond in kabinetskrin gen de suggestie de ronde, dat ook het particuliere bankbedrijf een exportkrediet kan herverzekeren. In dat geval komt de regering aan de hele zaak niet meer te pas. Als de Nederlandse bedrijven die de order van Zuid-Afrika willen verwerven het over die boeg gooien zou Den Uyl ontsnappen aan het dilemma te moeten kiezen tussen werkgele genheid hier en apartheid daar. Hij houdt dan tegenover zijn linkse achterban de handen schoon, ter wijl Rijn-Schelde-Verolme, Bre dero en Comprimo hun zakelijke gang kunnen gaan. Van Agt: geen versoepeling van anti- kraakwetjes DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt van Justitie wil niets weten van een versoepeling van de "anti- kraakwetjes". Voorstellen van de PvdA om politie-optreden tegen krakers die langer dan drie maanden in een ge kraakt huis zitten onmogelyk te maken, werden gistermiddag door de minister van de hand gewezen. Evenals het PvdA-plan om een uit zondering op het kraakverbod te maken voor kantoren en woningen die al meer dan een jaar leeg te staan. De "anti-kraakwetjes" van minister Van Agt gaan de PvdA in ongewij zigde vorm veel te ver. De huisei genaars worden er te veel door be schermd en de krakers te veel in de kou gelaten, vinden de socialisten. Daarom zal de PvdA - samen met PPR, D'66, CPN en PSP - tegen stemmen. Minister Van Agt maakte gisteren in de Tweede Kamer de baan vrij voor aanneming van de "anti- kraakwetjes". Onder druk van de confessionelen beloofde hu dat het kraakverbod pas na een halfjaar na aanneming door de Eerste Kamer van kracht zal worden. Met name de ARP wilde alleen ak koord gaan met de "anti- kraakwetjes" als er - vóór de in werkingtreding - meer maatrege len tegen de leegstand en de wo ningnood werden genomen. Het uitstel van de invoeringsdatum met een half jaar zal gebruikt worden om krakers aan een huis te helpen, zo verzekerden minister Van Agt en staatssecretaris Schaefer (Volks huisvesting). Dit betekent dat de "anti- kraakwetjes" - die kraken strafbaar stellen met een boete van ten hoog ste 200 gulden - pas in de loop van volgend jaar van kracht zullen worden. Het voorstel van PvdA, PPR en D'66 om de invoering eén jaar uit te stellen ging de minister te Minister Van Agt voelde ook niets voor het WD-voorstel om de boete bij het kraken te verhogen van 200 naar 5000 gulden. Den Uyl .moeilijke dagen Door de PvdA werd de minister voor de voeten geworpen dat hij zich niet hield aan de afspraken die in oktober 1974 over het optreden tegen abortusklinieken zijn ge maakt. Minister Van Agt ontkende dit bij hoog en bij laag. Er is toen niet afgesproken dat niet meer op getreden zou worden tegen afbre king van langdurige zwanger schappen (ouder dan drie maan den) buiten ziekenhuizen, zei hij. In dit geval ging het om een zwan gerschap van 12 tot 16 weken, die in een kliniek werd afgebroken. Onberaden Minister Van Agt kon de Tweede Kamer niet zeggen of de volksge zondheidsinspectie er vooraf van op de hoogte was dat de justitie ging ingrijpen in de Bloemenhove-kliniek. "Dit is toch te gek om los te lopen", vond het PvdA-kamerlid Roethof. Zijn frac tiegenoot Lamberts, zelf arts, noemde het optreden van de minis ter "ondeskundig" en "onbera den". "De minister is een gevaar voor de volksgezondheid", riep de PvdA'er uit. Het ingrijpen van de hoofdofficier van justitie - op last van minister Van Agt - werd door de linkse par tijen behoorlijk gehekeld. "Er is op buitengewoon ondoordachte wijze tot ingrijpen overgegaan", zei Roe thof (PvdA). "Een schandalige gang van zaken", vond het CPN- kamerlid De Leeuw. Ook door de WD werd de minister aangevallen. "Door deze beslissing is de oplossing van het moeilijke abortus-vraagstuk bemoeilijkt", zei mevrouw Veder van de VVD. Alleen de christelijke partijen stonden pal achter minister Van Agt. ADVERTENTIE Lammers: streep onder KGB-zaak AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse oud-wethouder Han Lammers (PvdA) ziet af van ver dere gerechtelijke stappen in de KGB-zaak. Het gaat om een nooit gepubli ceerde lijst van het weekblad Else vier met namen van Nederlanders die volgens een Amerikaanse func tionaris werkzaam zijn voor de Russische geheime dienst KGB. "Na de duidelijke uitspraak van het- kabinet heb ik besloten een streep onder de zaak te zetten", aldus Lammers. Minister De Gaay Fort man (Binnenlandse Zaken) ver klaarde na het kabinetsberaad vo rige week dat Elsevier geen poot had om op te staan, zowel wat Lammers betreft als het PSP- Tweede Kamerlid Van der Lek. 1. Sportieve mantel in polyester/katoenei gabardine. O.a. in de kleuren rood, M: 36 t/m 48 IO^ï 2. Modieuze regenmantel in polyester/ katoenen gabardine met leuke stiksel- garnering. In de modekleuren M. 34 t/m 44 mnnLelspecialist, I.ciden: Hjjrlemr !t»3 a, Wmkclcentr Lcidsenhagc ADVERTENTIE DHbetoaltu bij SdinitzJer voor Lachappelle Berken smalstrookparket per mJ (ongelegd) Lachappelle parket, te zien in alle vestigingen van Schnitzler. Anneke Goudsmit, bestuurslid van Bloemenhove, volgt de beraadsla gingen op de kamertribune Een groot leger scholieren staat in deze dagen klaar om in de lange vakantie een centje te verdienen. Er moet een nieuwe brommer komen, een leuke jongerenreis naar Tunesië lokt... Toch zal het dit jaar moeilijker zijn om tijdelijk aan de slag te komen dan in voorgaande ja ren. De vraag naar vakantie- werkers in fabrieken en werk plaatsen bijvoorbeeld liep in 1975 al terug. Vele scholieren vinden werk via de mondreclame van de vriend jes, vooral in de agrarische sec tor (tomatenpluk). Maar er wordt ook officieel bemiddeld. Door de arbeidsbureaus, zo meldt het Ministerie van So ciale Zaken, werden in 1975 7700 scholieren aan vakantie werk geholpen (4500jongens en 3200 meisjes). Van dit aantal waren er bijna 2000 werkzaam in de bollenstreek rond Lisse. Ook uitzendbureaus bemidde len. Met een vergunning van het ministerie van sociale zaken mogen in de zomervakantie jongeren beneden 18 jaar ter be schikking worden gesteld. Het zelfde ministerie heeft voor de vakantiewerkers wat behar- tenswaardige zaken op een rijtje gezet omdat de jeugd van zelfsprekend nog niet goed op de hoogte is van haar rechten en plichten. Loon Zo gelden ook voor studenten en scholieren die tijdelijk werk verrichten de wettelijke bepa lingen inzake het minimum (jeugd)loon. Zij maken der halve aanspraak op het voor hun leeftijd geldende mini mumloon per uur, per fof per week. De scholieren moeten dan wel gedurende meer dan eenderde van de voor het werk gebruike lijke arbeidstijd werkzaam zijn. Bovendien moet dat werk tot de normale bedrijfsvoering beho ren (dat wil zeggen, dat wordt overgenomen van vaste krach ten die met vakantie zijn of werk dat door bepaalde om standigheden extra mankracht vergt zoals seizoenwerk in land en tuinbouw). Op de vakantie werkers zijn de bepalingen van de arbeidswet en het arbeidsbesluit jeugdigen van toepassing. Zo moet de scholier tenminste 15 jaar oud zyn om in de vakantie te mogen werken. Voor degenen die nog geen 18 zyn is een arbeidskaart vereist (verkrijgbaar bij de ge meentesecretarie in de woon plaats). Scholieren die 15 jaar oud zyn, maar nog geen tien jaar volledig dagonderwijs hebben gevolgd zyn van deze laatste regeling uitgezonderd; zij hebben geen arbeidskaart nodig en rpogen slechts lichte werkzaamheden verrichten. Werktijden Voor de werk- en rusttijden be staan de volgende regels: jon gens onder 18 jaar mogen niet werken in fabrieken en werk plaatsen tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's mor gens, in winkels tussen zeven uur 's avonds en acht uur 's morgens, xn kantoren tussen zes uur 's avonds en acht uur 's morgens en in verpleeginrich tingen tussen elf uur 's avonds en vijf uur 's morgens. Voor de erg gewilde horecasec- tor geldt dat er tussen 's avonds acht en 's morgens acht uur niet mag worden bediend door be ned en-18-j arige n. De vakantiewerkers zijn in hun tydelyke dienstbetrekking ver zekerd krachtens de sociale wetten. Ze betalen derhalve van hun loon de gebruikelijke pre mies. Het betekent dat ze by voorbeeld bij ziekte in hun werkperiode aanspraak maken op ziekengeld. De vakantiewerker moet ook belasting betalen. Wel is in het algemeen teruggave van loon belasting over vakantiewerk mogelijk. Daartoe dient begin volgend jaar een zogenaamd T-biljet te worden ingezonden by de inspectie der directe be lastingen, waar het biljet tevens verkrijgbaar is. Ten slotte zijn de bepalingen uit de veiligheidswet van toepas sing. Doordat vakantiewerkers doorgaans vreemd staan tegen over het tijdelijke werk is de kans op ongevallen groter dan bij werkendejongeren. Instruc tie is daarom van groot belang. Met het oog op een zo veilig mo gelijke arbeidssituatie voor de scholieren stelden het veilig heidsinstituut en de arbeidsin spectie de zogenaamde veiligheids-instructiekaart sa men. Deze kaart is verkrijgbaar by het veiligheidsinstituut in Amsterdam. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 21 mei, 19.30 uur en 23 mei, 14.00 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Andre v.d. Noor; 22 mei, 20.00 uur, Amsterdams Philh. orkest o.l.v. Anton Kersjes; 25 mei, 20.00 uur, Chr. Oratorium Ver. en het Amsterdams Philh. orkest o.l.v. Martin Kamminga. Kleine zaal: 21 mei, 20.00 uur, Fluit- kwartet Arcadie. Stadsschouwburg: 21 en 22 mei, 20.15 uur en 23 mei, 13.30 uur, Publiekstheater met "De opgaande zon"; 23 mei, 20.15 uur, Bal- letakademie Nel Roos; 24 t/m 28 mei, 20.15 uur, Fons Jansen 5. Brakke Grond: 21 en 22 mei, 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "Agamemnoon"; 24 t/m 27 mei, 20.30 uur. Zuidelijk Toneel Globe met "Wachten op Godot". Carré: 21 t/m 27 mei (beh. 24 mei), 20.30 uur, André van Duin's Lachcarrousel. Frascati: 21 t/m 27 mei, 20.15, volkstoneel met dans en muziek "Jukebox 2008" van Herman van Veen. Shaffy Theater: 21 t/m 27 mei (beh. 24 mei), 20.30 uur. Toneel groep Baal met "De laatsten deronverstandigen"; 21 t/m 27 mei (beh. 23 en 24 mei), 20.30 uur, leerlingen van de Theaterschool met "Pre Paradise"; 25 t/m 27 mei, 20.30 uur, de Amsterdamse Mimeliga met "Love and order". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21 en 22 mei, 20 00 uur. Theaterfes tival Brit '76; 23 mei, 20.15 uur, opera "Der Zigeunerbaron"; 24 mei. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Zomergasten -25 mei, 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Moordenaar"; 26 mei, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "De thuiskomst"; 27 mei, 20.15 uur, Publiekstheater met "De opgaande zon". De Doelen: 22 mei, 9.45 uur, 20.15 uur, Omroeporkest m.m.v. het Omroepkoor o.l.v. Hans Vonk; 24 mei, 20.15 uur, Orgelconcert; 26 mei, 12.45 uur. Koffieconcert. Piccolo Theater: 21 en 22 mei, 20.15 uur, Thesbi Teatret met "The brig"; 25 t/m 27 mei. 20.15 uur, Vasterbotten Ensemlben met "Woyzeck"; 23 mei, 14.00 uur, Kindertheater Wiedus met "Ons landje". Hofpleintheater: 21 t/m "De Mandarijnenkamer' DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 21, 22 en 27 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray; 23 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Zomergasten", van Gorki; 24 mei, 20.15 uur, Eurythmie-uitvoering; 25 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Geen haar op 't hoofd", blijspel van Georges Feydeau; 26 mei, 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Der Bettelstudent" van Carl Millöcker. HOT-Theater. 21 en 22 mei, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Woutertje Pieterse" naar Multatuli; 25 t/m 27 mei, 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Voor r\iks gaat de zon op". Congresgebouw: 21 mei, 20.15 uur, Tsjechische Staatsopera met "Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss; 22 mei, 20.30 uur, Residentie-orkest o.l.v. Emest Bour. Circustheater: 26 mei, 20.00 uur, Orkestvereniging Musica m.m.v. het Delfts Dameskoor en Die Delftsche Sangers o.l.v. Nico Verhoeff. Theater Pepijn: 22, 26 en 27 mei. Cabaret Gerrit en Truus. Theater in de Steeg: 21 en 22 mei, 20.30 uur. Cabaret Zonder Filter met "Dank u wel"; 23 mei, cafë-chantant met Dimitri van LEIDEN LAK-Theater: 21 mei, 20.15 uur, Leids Studenten Kamerorkest o.l.v. Benjamin Ashkenazy; 22 en 23 mei, vanaf 11 uur vm., Dansweekend, open lessen en demonstraties van de Leidse Bal letschool van Marjolein Brier; 26 mei, 20.15 uur, LAK-Salon. presentatie LAK-secties; 27 mei. 20.15 uur, Toneelgroep Matro- goth met "Stukgoed," improvisatietheater o.l.v. Warner van We-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7