'Ik ben niet zo'n moralist' agenda GERANIUMMARKT EN SPELMIDDAG Het simplisme van wethouder Van Belle OEGSTGEEST "Ik heb wel eens het Verbond voor Eenvoudig Leven willen oprichten, maar het is er nooit van gekomen. Ik ben namelijk van mening dat je, door jezelf beperkingen op te leggen, net zo goed kunt leven als zonder die beperkingen maar op een zinniger wij ze. Ik bedoel het zo: water is veel lekkerder dan fris drank." Dr. O. C. van Belle sinds drie weken wet houder in Oegstgeest en daarmee de eerste socialist in het college van die plaats heeft een realistische kijk op de politiek, maar heeft daarmee zijn maatschappe lijke idealen zeker niet uit het oog verloren. Door Hans Meije Van Belle had eigailtflc in 1974 al wethouder zuilen worden, maat door persoonlijke omstandigheden kon hy die functie .toen niet aan nemen. Door het vertrek van wet houder Temmonck deze werd burgemeester in Rhoon kwam opnieuw een wethouderszetel va cant en die is inmiddels door Van Belle ingenomen. Traag Ia het ou werkelijk zo'n bijzonder heid dat Oegstgeest een socialist als wethouder heeft? „Je moet het so zien, Oegstgeest is wat traag waar het het volgen van ontwik kelingen betreft. Een jaar of tien geleden kreeg je hier als socialis tisch raadslid nog maar nauwe lijks toegang tot het stadhuis. In de raad bleek dat je allerlei stuk ken niet kreeg dat Je niet op de hoogte werd gehouden al liet men naar buiten toe voorkomen dat dat niet het geval was. Wat dat betreft kun je het wel een beetje vergelijken met de tijden van Troelstra. Hier in Oegstgeest kijkt men er nog steeds een beet je vreemd tegenaan". De accep tatie van het socialisme in Oegst geest kwam pas halverwege de Ja ren zestig, toen Nederland op zijn kop werd gezet door provo's en kabouters. Vanaf die tijd is het in Oegstgeest vrü snel gegaan en inmiddels hebben de progres sieve partijen een driemansfrac- tie en een wethouderszetel in de Oegstgeestergemeenteraad. Van Belle buiten de politiek werkzaam als doctor in de wis- en natuurkunde aan het bureau van de faculteit voor wis- en na tuurkunde („Ik doe aan fysische scheikunde, dat stinkt niet zo")' is lid van de PvdA. Hij ziet zijn wethouderschap niet als een eer ste stap op weg naar 'n politieke carrière. „O nee, want ik vind dit nog veel te leuk. Bovendien, wat voor baantje zou ik willen heb ben? Kamerlid? Ik ben me daar gek. Je loopt Je de hele dag rot te rennnen en Je komt maar nau welijks aan de werkelijk grote za ken toe. Bovendien is het alle maal zo weinig concreet wat Je doet. Provinciale Staten zie ik ook niet zitten. Blijft over de post van staatssecretaris, maar daar moet Je als gewoon mens maar niet aan denken". Visie Al 'is hij dan niet meer dan wet houder in Oegstgeest, Van Belle heeft toch een duidelijke visie op de landelijke linkse politiek. „Ik zie het zo dat het bestaan van de PvdA en de PPR, als twee zelf standige naast elkaar functione rende partijen, de grootste waan zin is die er bestaat. Dat hoeft helemaal niet. Overigens ben ik een voorstander van grote par tyen, want die moeten uiteindelijk de grote lijn bepalen, die zijn ver antwoordelijk voor de verdeling en uitoefening van de macht". puriteins dat ik vind dat alleen zuivere motieven het goede D'66 zie ik als een verfrissende maar voorbijgaande impuls. Daar heb ik nooit echt in geloofd'. De PvdA is heel iets anders. Die maakt gewoon onderdeel uit van het politieke gebeuren in dit land. Tenslotte komt zowat een kwart van de Nederlandse bevolking uit die hoek. De PvdA is een op ge lijkheid gerichte partij, vandaar ook dat hij vol zit met mensen die er niet zo erg uitspringen. Zij vecht voor gelijke rechten voor iedereen". Is dat gemeenschappelijk belang dan niet de som van een heleboel kleine eigenbelangetjes? „Natuur lijk zitten er veel mensen by die op eigen belang uit zijn, alhoewel Je natuurlijk een tamelijk grote groep idealisten hebt. Maar er zyn er ook genoeg die maar één stelling kennen: er zyn rijken, en er zijn nog niet-ryken. Overigens vind ik het helemaal niet zo erg dat er bónnen de party ook dat soort mensen te vinden zyn. Ik ben niet zo'n moralist dat ik vindt dat alleen zuivere motieven het goede mogen bewerkstelligen. In dat opzicht verschil ik met de denkbeelden van de PPR, want die zyn Juist zo puriteins, zo vroom, zou ik byna willen zeggen. Het zal my een zorg zyn of de motieven allemaal zo zuiver zyn. Het doel is per slot van rekening belangrijker dan de middelen, al hoewel iw daarom nog niet vind dat het doel ook alle middelen heiligt". Strategie Van Belle is een enthousiast scha ker en dat verklaart waarschijn lijk ook waarom hü nooit over beleid, maar voortdurend over strategie praat. Zyn eigen strate^ gie voor Oegstgeest? „We moeten zien dat we financiële middelen vinden om allerlei verkeersvoor- zieningen te creëren. Dat vind ik op het ogenblik een van de meest belangrijke zaken. Dan is er het zwembad. Daarmee moeten we oppassen, alhoewel ik er erg voor ben dat Oegstgeest zoiets krygt. Maar het kost drie miljoen en dat is een heleboel. Daarvoor leg je Je voor de komende .tien jaar flin ke beperkingen op en ik vind niet dat de bouw van een zwembad ten koste van meer essentiële voorzie ningen mag gaan. Verder is de riolering hard aan verbetering toe. Als laatste belangrijke punt voor de toekomst zie ik het uit breidingsplan Haaswyk. Als we dat gaan realiseren zal ik ervoor vechten dat er in dat plan zoveel mogelijk aan sociale woningbouw gedaan wordt". Oegstgeest is nu niet direct het voorbeeld van een dynamische ge meente. Is een wethouderspost in zo'n plaats nu wel zo aantrekke- lyk? „Voor my zeer zeker, want ik ben eigenlyk niet zo'n verande- raar. Ik ben veel meer in myn element als ik me kan bezig hou den met het behouden en voor- zichtig uitbouwen van het be staande. Onderhouden en verbe teren van wat er nu is. Je moet niet vergeten dat het op zich al veel werk is om een gemeenschap van zo'n 16.000 mensen in vrede draaiende te houden". Die instelling komt duidelyk voort uit het Verbond voor Eenvoudig Leven: .Als je ziet wat er alle maal weggegooid wordt, dat is verschrikkelyk. Ik kan zelf heel moeilyk afstand doen van dingen die functioneren. Maar er is iets in deze maatsohappy dat Je opjut, terwyl Je Je, als Je even gaat zit ten, afvraagt of je het allemaal wel zo hard nodig hebt. Men zou zijn geld veel zinniger kunnen be steden. wait overigens niet bete kent dat ik het zuiniger aan zou willen doen in die zin dat we het autobezit moeten beperken of moeten bezuinigen op de recrea tie en zo. Want dat zyn nu de dingen waar de meeste mensen hun gevoel van vryheid uithalen". Open huis in „Op Dreef" voor trimmers LEIDERDORP In de sportzaal Op Dreef wordt zaterdag 29 mei een open huis gehouden voor trimmers. Iedere Leiderdorper die onlangs een trim-trio-tas heeft gekocht kan er terecht tussen 's ochtends tien en twaalf uur. De trim-voorlichting op 29 mei is het eerste van een aantal activiteiten van een Leiderdorps comité, dat wil proberen de inwoners tot meer li chaamsbeweging te brengen. In dat comité hebben zitting: mevrouw E. Bezemer. secretaris van de Leider- dorpse sportraad en de heren Th. van Houdt (directeur van de plaatselijke sportschool) en H. v. d. Ploeg (chef van de afd. sportzaken van de ge meente). Het actiecomité denkt aan activi teiten als conditietests, een soort speelmarkt en een ganzenbordspel, waarin een aantal Leiderdorpse sportaccommodaties verwerkt zijn. Ledenstop SVLY gaat niet door VOORSCHOTEN De voetbalver eniging S.V.L.V. behoeft nog niet tot een ledenstop over te gaan. Het be stuur heeft andere maatregelen ge nomen. Zo worden aUe leden, die het laatste seizoen regelmatig wegbleven binnenkort gewaarschuwd dat zy wel lid kunnen blyven, waar niet meer kunnen voetballen. Hierdoor wordt ruimte geschapen voor de leden, die wel willen voetballen. Deze medede ling deed voorzitter F. Mens tydens de algemene ledenvergadering, waar in onder meer het dure onderhoud van het eigen clubhuis aan de orde kwam. Er zal een nieuwe vloer ge legd moeten worden, terwyl ook de buitenkant steeds meer onderhouds kosten gaat vragen. Mede daarom is de contributie verhoogd. De seniorle den gaan f 10 per maand betalen, de junior-leden betalen volgens leeftyd van f 5 tot f 6,50 per maand. SVLV is tevreden over de gemeen- telyke medewerking. Er is gezorgd voor een asfaltpad, zodat stof- en wateroverlast tot het verleden beho ren. Ook het onderhoud van de vel den verloopt de laatste tyd beter dan vroeger. SVLV is best te spreken over de gemeentelyke diensten. DONDERDAG 20 MEI 1976 DONDERDAG Ba.pi i.st ongemeen te. 8 i Nieuwe Rijn 2a. Tneenuis i-eu Werkgroep homofilie/COC. 8—11 u Uastenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 v v.m. 9 uur nam. Pieterskerkstraat, 1. werkgroep dien weigeren, 810 uui Oegstgeest, sociëteit rs en alleenstaanden. Noordeinde Leembruggen, ruüavond Phllaielica. 't Breehuys. Breestraat 19. Kookcur sus. 5.30—7.30 uur nam.; Repelsteel. 7.30-10 uur nam.: Kleicursus. 8-10 uur nam. Koffiebar, 8—11 uur nam. Sepeltulngebouw Westerkwartier, hoorzitting PvdA afd. Tuinstadwij k. 8 Gemeentehuis Leiderdorp, commissie jaarvergade- flnanciën. ring Rode Kruis. 8 t Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14 mei tot 21 mei door de Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Tevens op zaterdag tot 1 uur nun.: Apotheek Noord-Hof land, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 071-762877 en Oegstgeest Apo theek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Advocatenspreekuur Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7 (zijkant atadhui6). Openingstijden: maandag, dinsdag en woensdag 11.0012.00 uur, donderdag 18.30—20.00 uur. Telefoon dagelijks ty dens kantooruren: 143171. Dienstencentrum Dierenhulpdienst Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte honden, katten, vogels, e.d. in de r Leiderdorp. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrij dag 9.0010.00 uur). Huize St. Maarten Opvanghuis voor crlslsgevallen van ln nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobusgracht 1, tel. VOORSCHOTEN De ophaal dienst voor grofvuil in Voorschoten komt op 26 mei in de Papelaan, sen Rouboslaan en Veurseweg), John F. Kennedyplantsoen, Oranjekade, Narcisstraat, Tulpstraat, Hyacinth- straat, Van Kampenstraat, Bydorp- straat, Willem de Zwijgerlaan, Burge meester de Kempenaerstraat, Pauwen straat, Crocusstraat, wyngaarden- laan, (zuldzyde), Veurseweg, Essen- laan, Rouwkooplaan, Peppellaan, Wil genlaan, Kniplaan, Laan van Dui venvoorde en Haagwijk. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap kinder centra Lelden. Hooglandse Kerkgracht 4. tel. 130360. Geopend dinsdag t/m vrijdag 9.30—12.00 uur en 14.0017.00 i- Koord-Studio r intermenselijke betrek- ONTUCHT IN KLEEDHOKJE LEIDEN Drie jongens, leeftijd 13, 14 en 16 jaar, zijn gisteren in de omgeving van het zwembad "De Vliet" door de politie aangehouden en voor verhoor meegenomen naar 'iet bureau. De uit Leiden afkomstige cmgens hadden even voor hun aan- Aiding kans gezien door te dringen de dameskleedhokjes van het embad en aldaar enige onzedelijke idelingen verricht met een 18-jarig •IsJe. Het uit de Haarlemmermeer af- \stige meisje werd na het voorval ?nd aangetroffen in een van de ihokjes. De gewaarschuwde poli- ion aan de hand van enkele ge- nverklaringen de jongens in zeer M tijd opsporen. Veelbelovend LEIDEN Twee uit Leiden afkom stige Jongens bleken na verhoor op aet politiebureau de afgelopen maan den voor ongeveer tienduizend gulden aan goederen te hebben gestolen in het winkelcentrum de „Kopermolen" in de Merenwyk. De 15- en 16-jarige knapen hadden by hun rooftochten met name voorkeur voor sigaretten en grammofoonplaten. De jongens wer den overigens betrapt by een inbraak- poging by de firma Ligtvoet. Fiets centraal ZOETERWOUDE By het begin van het zomerprogramma van de KP.J. staat de fiets sterk in de be langstelling. De twee tochten die zyn uitgeschreven vormen tevens een goe de voorbereiding op de jaarlykse Zoe- terwoudse Sterrit die, dit Jaar voor de 25ste keer, op zondag 13 juni zal worden gehouden. Morgen, vrijdag, is er een minipuzzelrit met vertrek van af t Centrum om 19.30 uur. Na afloop dansen in de KP.J.-home by de fam. Berg aan de Noord Aa. num.v. Disco Jos. Op zondag 30 mei volgt dan een Dauwtrapfietstocht met vertrek om half zeven. Onderweg wordt er een paar maal gestopt om koffie te drinken en te eten. Het be stuur zorgt voor de four age. kingen. Geopend maandag t 10.0018.00 uur en 19.30—1 Zondag 19.3023.00 uur. Oud tel. 144000. Leidse Rechtswinkel dinsdag 18.30 20.30 uur. woensdag 11.00—13.00 uur, donderdag 18.30—20.30 uur. Diensten centrum. van Hogendorpstraat 36. vrij dag 19.0021.00 uur Mierennest Mors- weg, donderdag 19.0021.00 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Ryn 44c, Spreekuur dagel. uur. Maandag en uur. Tel. 142144. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg) Terweepark 2. Tel. 151088. LEIDEN Delen van een bouwkeet versperden gisteren een uur lang de doorgang op rijksweg 4 ter hoogte van de afslag Zoeterwoude. Een in de richting van Amsterdam rijdende oplegger verloor een lichte draai naar rechts. Niemand liep bij dit ongeval enig VOORSCHOTEN De weekend- dorpsfestiviteiten hebben zaterdag twee hoogtepunten: de geranium- markt en de buitenspeldag. Op de Voorstraat wordt door de Kon. My. Tuinbouw en Plantkunde een gera- niummarkt gehouden. Deze markt wordt om 9.00 uur door burgemeester J. van der Haar officieel geopend en duurt tot 17.00 uur. Behalve geraniums aangevoerd door 20 standhouders zyn er ook tal van andere tuinplanten te bezich tigen. De Maatschappy Tuinbouw en Plantkunde staat met een voorlich tingsstand op de markt. De plaatse lijke winkeliers op de Voorstraat slui ten zich by de geraniummarkt aan en zorgen voor terrasjes e.d. In de muziektent op de Voorstraat zal van 10.00 tot 12.00 uur een poatzegelruil- beurs worden gehouden. Op het ijsbaanterrein aan de An- thonie van Leeuwenhoekkade wordt een buitenspelmiddag gehouden in het kader van de plaatselijke „Sport- real". De organisatie berust by Avan- ti, Blitz en GemeniKangeroes. De buitenspelmiddag is voor iedereen, zowel Jong als oud, de vorm is een „spel-kermis", waarby alle lichaams delen in beweging kunnen komen. De deelname is gratis. Er zyn moge- lykheden tot ski-lopen, boksen, racen met een kruiwagen, zelf kar retje ryden, touwtje springen, zaklo- pen enz. In totaal zyn er 17 spelen. De organisatoren hebben een deel van de Leidse Zeskampcoulissen op de ijsbaan gezet, waardoor o.a. tal van balspellen mogelyk zyn. Kinderen vanaf 4 jaar, hun ouders en hun grootouders, kunnen aan deze spel- middag deelnemen, waarby naast een gratis drankje ook een herinne ringsvaantje te verdienen valt. Het gaat niet om topprestaties, maar zuiver om het in beweging zyn. Moeders voor moeders Mevr. zuster E. JansenNiemeyer. Hofdljck 32. Oegstgeest. tel. 153652. Onderwijswinkel Sophiastraat J 126325. Geopend Voetbal In aansluiting op de diverse Europa-Cupfinales en als voor proefje op de wedstryd PSV Feyenoord (waarvan de uitslag 31 zal zijn) wordt er morgen avond op het voetbalveld van Lei den ook geducht tegen een bal getrapt. De Leidse gemeenteraad gaat namelyk voetballen, een elf- lal van notabelen dus, temeer daar zelfs een aantal wethouders zich beschikbaar heeft gesteld. Als tegenstander fungeert een team van Leidse Journalisten, ge wone Jongens dus. Het is nu al duidelyk wie er in ieder geval ver dient te winnen; juist, de man- in-de-straat met een karig inko men. Na een intensieve lobbying, vermetel speurwerk en dank zy een geniaal gevoel voor systema tiek is het on6 gelukt om de op stelling van de gemeenteraad in handen te krijgen. Deze luidt als volgt: Doel: Langerak (VVD); achter: Mentzij (PvdA), Kuyers (WD), Ranner (PvdA) en Tesse- laar (PvdA)midden: Groos (PvdA) en Van Dam (PvdA); voor: Beyen (PPR), Oosterman (D'66), Duivesteyn (PvdA) en Pe ters (PvdA). Blij ie (CDA), Waal (PvdA), Van Zyp (CDA), Brou wer (PvdA) en Anne van de Zande (PSP) zyn beschikbaar als wisselspeler. De opstelling van het persteam zal tot de wedstryd ge heim blyven, en zelfs na afloop daarvan nog niet duidelyk zyn. Dit, uiteraard, uit tactische over wegingen, omdat voetbal nu een. maal oorlog is, het bruine (of gespikkelde monster) rond is, het gras groen en de jongens op het veld het toch zullen moeten waarmaken. Wat we ook schrij ven. Voorzitter Biegstraaten van de Sportstichting is scheidsrech ter. Hy zal flink partydig dienen te zijn, want wij vragen ons zo langzamerhand af, of het wel nodig is dat de gemeente 2% mil joen aan de Sportstichting geeft. Eén van de grensrechters zal Joop Riethoven zijn (de Nederlandse Felix Lévitan) en daar staan wij pal achter. Plaats van handeling: Pomona, Nachtegaallaan. Aan vang half zeven, vry dagavond. Derde Wereld Het Stadhuisplein zal zaterdag middag vol met kraampjes staan van actiegroepen, in het kader van een manifestatie die door de S.05. en Wereldwinkel Leiden wordt georganiseerd. Wij schre ven daar reeds vorige week over. Aan de lijst van deelnemende or ganisaties moeten worden toege voegd de stichting Nanai (Neder landse Actiegroep Noordameri kaan se Indianen) en de Leidse Actie Scholieren. Niet het PPR- kamerlid Dolf Coppes zal de ma nifestatie om half elf openen, maar Esau du Plessis, welbekend van de Boycot Outspan Actie. Westerkwartier In Troef wordt vrijdagavond een manifestatie georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de bouw van een nieuw clubhuis voor de stichting Westerkwartier (het oude is afge brand). Straatzanger Lampie treedt op in het gebouw aan het Noordeinde. de groepen Sorry en Jamsessie, de zanger Warnes van Es en de gitarist Corretje van der Pas. Ria en Jan brengen klassieke muziek. Verder is er een bazar en een rad van avontuur. Aanvang acht uur. We melden maar vast dat op 18 Juni in het Vryetyds- centrum aan de Breestraat folk- singers te horen zyn op een avond, waarvan de baten even eens naar Westerkwartier gaan. Jeugddorp Het is er weer: Jeugddorp in zuid-west Leiden. Lekker knoeien met klei, fantastische bouwsels maken met allerhande materialen, een balletje trappen en vuurtjes stoken om de pyromane honger te stillen. Jeugddorp is voor slechts 75 centen toegankelijk voor kinderen van vier tot dertien Jaar en is tot 28 Juni geopend. De openingsbyden zijn: dinsdag, donderdag en vrijdag van drie tot zeven uur, woensdag van één tot zeven uur en zaterdag van tien tot drie uur. Daarnaast is er ook een peuterspeelzaal, die op dins dag en donderdag geopend is van negen tot twaalf uur. Deze peuter, speelzaal, die bedoeld is voor kin deren van twee tot vier Jaar, kost f 2,50 per ochtend. Jeugddorp en peuterspeelzaal zyn al van start gegaan. Dus spoeden wy ons er terstond naar toe. Nog even de plaats: Voorschoterweg naast het zwembad De Vliet. i vrijdag 12.00—17.30 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10. woensdag 17.00 18.00 uur; Noord, van Hogendorpstraat 36. maandag 10.3011.30 uur; Kooi, Driftstraat 49a. dinsdag 10.30—11.30 u.; Morskwartier. Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00 —13.00 uur; TulnstadwUk, Herengracht 45. vrijdag 10.30—11.30 uur. LEIDEN Morgenavond con certeert het studentenensemble Col legium Musicum om 21.15 uur in do Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden. Op het pro gramma staan o.a. stukken van Han del en Francaix. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder.. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement I 37,85 Per post 1 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0,50 By automatiscne overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2